^eidóeSou/tci/nt 4- Justitie vervolgt kamerbemiddelaar ALLER 36 dagen lang vaderdag vieren! Tweeënhalf jaar geëist voor ontucht met dochter STAD OMGEVING/RTV WEEK EINDE ZATERDAG 2 JUNI 1990 PAGINA 13 spositie van affiches njerfonds in provinciehuis laturet HAAG De commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. S. Pa- opende gistermiddag de affichetentoonstelling „Teken voor Cultuur" in rrovineiehuis in Den Haag. Hij deed dat als voorzitter van het Anjerfonds Holland. De tentoonstelling wordt gehouden in het kader van het 50- je bestaan van het Prins Bernhard Fonds en het Anjerfonds. De expositie et resultaat van een landelijke wedstrijd voor middelbare scholieren die 3ne d?nen a^s eindexamenvak hebben. De wedstrijd was uitgeschreven door het is Bernhard Fonds en het Anjerfonds. Meer dan duizend scholieren deden de wedstrijd mee. Zij hadden de opdracht om een ontwerp te maken voor affiche waarop te zien is dat het Anjerfonds een cultuurfonds is. De ten- kstelling is tot en met 16 juni in het provinciehuis te zien op werkdagen >ns kantooruren. De toegang is gratis. jeven Zuidhollandse gemeenten worden zaterdag 16 juni in amateurkuns- nifestaties gehouden, te weten in: Alkemade, Naaldwijk, Waddinxveen, endrecht, Goederede, Comstrije en Zederik. De programma's staan ver- d in de jongste Uitkrant van de provincie, die gratis verkrijgbaar is bij de V's in Zuid-Holland. Sanering Stadstimmerwerf valt negen ton duurder uit LEIDEN De bodemsanering van de Stadstimmerwerf aan het Galgewater valt ruim negen ton duurder uit dan verwacht. De kosten stijgen van 2,5 mil joen tot 3,4 miljoen gulden. Oor zaak van de kostenverhoging is de ontdekking van een nieuwe verontreiniging onder het ge bouw, in de voormalige Graan schuur. Inmiddels is besloten de vervuiling volledig af te graven. In de Stadstimmerwerf moeten be jaardenwoningen komen. Met de res tauratie van het gebouw werd op 16 juni 1988 officieel begonnen. Kort daarna bleek dat de bodem was ver ontreinigd met onder andere carboli- neum en andere verfsoorten. De kos ten van sanering bleken erg tegen te vallen. Aanvankelijk werden ze op twee miljoen geraamd, later werd dat 2,5 miljoen. In de Graanschuur zijn schadelijke stoffen in de loop van de tijd gemorst. Bovendien heeft een lekkend riool voor vervuiling gezorgd. Die heeft zich verspreid door de schone boven laag van de grond. De vervuiling is pas laat ontdekt doordat het veront reinigde oppervlak op zich niet erg groot is. Bij boringen werd de vervui ling niet ontdekt. Pas bij graafwerk kwam ze aan het licht. Een later ontdekte vervuiling in de smidse van de Stadstimmerwerf, die grenst aan de Smidsteeg was eerder al aanleiding voor extra werkzaam heden, maar daarvoor was het nog niet nodig om meer geld te vragen. Voor het saneren van de vervuiling zijn eerder al zes mogelijkheden aan gedragen Daarbij ging het om min of meer gedeeltelijk of volledig afgra ven, het wegpompen van vervuild grondwater of het isoleren van de vervuiling. De kosten daarvan lagen dicht bij elkaar, zodat uiteindelihk is gekozen voor volledig afgraven ook al omdat daardoor de minste kans be staat dat later opnieuw (stanklover- last ontstaat. Breestraat 64 houdt zondag het laatste concert van dit seizoen. Ernst Jacob Bakker bespeelt het clavecimbel vanaf 19.00 uur. Toehoor ders wordt door middel van een collecte een bijdrage in de kosten Spreekuur Het Rijksmuseum van Oud heden houdt zondag spreek uur. Dr. M. Raven, conser vator van de afdeling Egyp te, verzorgt het spreekuur in de Taffehzaal van het rijks museum aan het Rapenburg 28 in Leiden. Iedereen is van 13.00 tot 16.00 uur wel kom. Concert De Waalse Kerk aan de Symposium De Leidse Vereniging van Medische Studenten houdt dinsdag een symposium over spierziekten. Onderwerp is spierdystrofie dat onder meer voorkomt bij de ziekte van Duchenne en Bekker. Het symposium begint om 19.30 uur in de collegezaal van het laboratorium voor fysiologie aan de Wassenaar- se weg 62. De toegang be draagt drie gulden. erbarr— LEIDEN Justitie ver- i. volgt het Leidse kamer bemiddelingsbureau Ho- geland aan de Middel stegracht. Eigenaar J. >i Turk moet in juli voor de rechter verschijnen e omdat hij geen vergun ning van de gemeente heeft om te bemiddelen lture bij kamerverhuur. De Leidse politie maakte in augustus 1989 proces-verbaal op tegen het bureau. De ge meente Leiden verzocht toen justitie de zaak in be handeling te nemen. De ge meente wil Turk vooralsnog geen vergunning geven, om dat hij weigert de benodigde gegevens in te dienen. Volgens de advocaat van de kamerbemiddelaar, W. Jans sen, noemde de gemeenteve rordening die het bezit van een vergunning indertijd „onzin". De tarieven van de bureaus vallen al onder de Prijzenwet. Hij vindt dat de gemeente te ver gaat met deze verordening. „Je moet de particuliere verhuurders niet op zo'n manier beteuge len". De gemeente denkt daar an ders over. „In Amsterdam worden illegale bemidde laars met succes vervolgd. Hogeland is zo'n illegale be middelaar geworden. Hij weet dat hij strafbaar is, maar hij wil niet stoppen", aldus een ambtenaar van de directie volkshuisvesting. Janssen bestrijdt dit, volgens hem wordt in Amsterdam helemaal niet met succes vervolgd. Groenteboer Turk heeft wel een vergun ning aangevraagd, maar moet daarvoor onder andere aantonen hoe hij aan zijn ka merbestand komt. Hij is dat echter niet van plan. „Het bureau bestaat al negen jaar. Een groenteboer die na tien jaar een vergunning moet aanvragen, hoeft toch ook niet aan te tonen hoe hij aan zijn spullen komt?", meent hij. Volgens de gemeentelijke verordening op woning- en kamerbemiddelingsbureaus mogen bemiddelaars voor inschrijfgeld niet meer vra gen dan een tientje per half jaar. Voor bemiddelingskos- ten geldt een maximum van 90 gulden. Volgens de verordening mag dat geld pas na het vinden van een kamer in rekening mag worden gebracht. Hoge land brengt de kosten echter al vooraf in rekening. Turk vindt dat logisch, aangezien mensen na het vinden van een kamer ineens vreselijk veel moeite hebben met be talen, zegt hij. Hij is het ook niet eens met de hoogte van het inschrijfgeld. „De ge meente Leiden kijkt naar het bemiddelingsbeleid van Amsterdam, maar dan moeten ze ook Amsterdamse prijzen overnemen. Het is daar namelijk toegestaan om bij bemiddeling voor een huurcontract van een jaar een maand huur in rekening te brengen", aldus de ka merbemiddelaar. Goekoop bij 101-jarige Mevrouw J. Kruit die in het Leidse verzorgingshuis Lorentzhof woont, heeft gis teren bezoek ge had van burge meester C. Goe koop. Aanleiding was de viering van de 101e ver jaardag van me vrouw Kruit. Ze is nog redelijk ge zond en woont sinds 1977 in het verzorgingshuis. Daarvoor woon de ze in de Steenstraat en aan de Beesten markt. Ze stond daar midden in het Leidse leven. Ze verhuurde er kamers aan stu denten. Met bijdragen van Janet ran Dijk, Erik Huisman, Rudolf Kleijn, Karin >wiers en Ellen Verhaar. Trappen Snigszins opzienbarend was iet wel, de actie van de 42-ja- rige Leidenaar Cor van de Plas. Vorige week woensdag nstalleerde hij zich met llaapzak en thee bij de ingang van de directie woonruimte verdeling aan de Lange- gracht. Bekijks had hij ge noeg, geregeld stond een groepje van een man of tien Dm hem heen. Belangstellend werd geluis terd naar het verhaal van de hongerstaker. En zelden kreeg hij geen gelijk. Want Van der Plas zat er niet alleen namens zichzelf, zo maakte hij aan iedereen duidelijk. Nee, de actie was ook bedoeld oor de 10.000 andere mensen lie met hem wachten op ge hikte woonruimte. En daar- r hadden alle omstanders 'ondering. 'irecte aanleiding vo<?r zijn iongerstaking was dat hij niet eteen met ambtenaren over huisvestingsproblemen :on praten. Hij moest op zijn beurt wachten en dat maakte hem boos. 5 Dat zou heel terecht zijn, ware het niet dat zijn nood '"helemaal niet zo hoog was als het leek. Van de Plas had een jrflat die moest worden opge- I' knapt. Dat ging niet snel ge- ifioeg naar zijn zin. Hij zegde lfde huur op en vond een ka mer in een volgens hem ver ruild huis aan de Hooigracht ijsvaar hij bovendien „gillend gek" werd van de herrie van het voorbijrazende verkeer. -Het is maar goed dat de ge meente hem geen voorkeurs behandeling heeft gegeven. Want dan was het de vraag geweest wat mensen zouden moeten doen die echt hele maal geen dak meer boven shun hoofd hebben. Niet eten, 'aiiet drinken en op blote knie len constant alle trappen van «het stadsbouwhuis op en af 'fjaan. Minimaal. rtMaij-papegaaien Maij-Weggen, dat staat onge veer gelijk aan angst inboeze- _men, verbijsteren, maar voor al opzien baren en verrassen met opgeklopte niemendalle- -tjes, humbug, proefballonne tjes en luchtkastelen. Het jMaij-Weggiaanse vervolg is jimmer dat de emotie al gauw nplaats maakt voor de orde van de dag. Meestal ontsnapt de -lucht rap uit de niemendalle tjes, zakken de proefballonne tjes gestaag en zijgen de lucht kastelen nog voor oplevering ineen. Kortom, de organisatoren van het Leids Studenten Debat- toernooi hebben zich ontpopt als academische naöpers. Ze kondigden met Maij-Weggi- aans gevoel voor publiciteit aan dat de in luchtkastelen grossierende minister van Verkeer en Waterstaat deel zou uitmaken van de jury tij dens hun debattoernooitje van aanstaande dinsdag. Nou, die aankondiging baarde inderdaad opzien. En het re sultaat is net zo bedroevend als dat van veel plannen van Maij-Weggen. Het blijft lucht. Maij-Weggen komt namelijk niet. En dat is maar goed ook. Ze zou zich stierlijk vervelen tussen de kleurloze debatte- renden. Flitsende nieuwe ideeën zijn immers niet het handelsmerk van Maii-pape- gaaien. Aardig Het korps rijkspolitie in het district Den Haag doet in sa menwerking met de Leidse Universiteit een onderzoek naar het optreden van de po litie. Het onderzoek spitst zich toe op de wijze waarop de po litie burgers, die aangifte doen van een strafbaar feit, tegemoet treedt. Met andere woorden: de politie wil weten hoe het publiek over haar denkt. Gegarandeerd wordt dat de gegevens uit de enquê te anoniem zullen worden verwerkt. Bij een nadere be schouwing van de vragenlijst die het slachtoffer van crimi naliteit krijgt voorgelegd, blijkt dat de burger wel erg grondig wordt doorgelicht. Geboorteplaats, geslacht, ge boortedatum, huidig adres, ge boortejaar, kortom, de politie wil wel precies weten wie haar wel of niet aardig vindt. En dat is toch weer niet zo aardig van de politie. Bochten Overtuigend was het allemaal niet donderdagavond. De nieuwe Leidse wethouder van volkshuisvesting Tjeerd van Rij had zich naar zijn zeggen helemaal achter de bouwplan nen geschaard voor het Ico- Athibucomplex op de hoek van de Lammermarkt. Win kels moeten er komen, appar tementen en de Koets-O- theek. De disco verhuist daar mee van de ene woonwijk naar de andere. Van Rij ziet het plan van pro jectontwikkelaar De Lange en Van der Plas als de beste op lossing in de gegeven situatie. Maar niemand is er echt blij mee. De collegepartijen Groen Links, PvdA en CDA zijn er onderling verdeeld over. Bo vendien lijkt de manier waar op Van Rij zich er achter heeft geschaard ook nauwe lijks overtuigend. De nieuw bakken wethouder en oud- voorzitter van een woning bouwvereniging leek donder dag zijn gezicht nauwelijks in de plooi te kunnen houden bij de verdediging ervan. Hij ging zelfs zover te stellen dat ook hij de gevel van de Service De service van de gemeente Leiden kent geen grenzen. Als er iemand in de Merenwijk verdwaalt komt, dat niet door gebrek aan borden aan verwijsborden naar alle mogelijke soorten straatnamen in deze doolhof van woonerven. Voor wie niettemin uiteindelijk tussen alle karpers, forellen, tuinen en zo men toch nog de weg kwijtraakt is er deze geruststelling. Het gras is niet ver weg. foto: tejo ringers vroegere textielfabriek van Parmentier monumentaal vindt. Juist de reden waarom de stichtingen Diogenes en Industrieel Erfgoed er voor op de bres gesprongen zijn. Maar net als zijn voorganger Dick Tesselaar meent Van Rij dat behoud niet haalbaar is. Bochten (2) Tesselaar zou zich ooit hebben laten ontvallen dat het fabriekspand een bouwval is. Behoud zou volgens hem drie miljoen gulden kosten. Nu is dat veel geld, maar of je daar nu zo van onder de indruk moet zijn. Aan menig hofje of kerk in de Leidse binnenstad is voor veel meer geld verspij kerd. Daarvoor werden tot nu toe wel steeds fondsen gevon den. Een andere monumenta le industriële gevel, die van „Klaverblad koffie en thee" aan de Garenmarkt/Kore- vaarstraat, kon jaren geleden wel worden behouden. Daar achter gaan nu appartemen ten schuil, gebouwd door een projectontwikkelaar. Boven dien zal het plan dat nu op ta fel ligt met daarin een geluid- dichte bunker voor de Koets- O-theek de drie miljoen ook ruimschoots ontstijgen. De kosten-redenering werd nog wat ongeloofwaardiger toen donderdag bleek dat er naar de bouwkundige staat van het historische complex al nauwelijks onderzoek is ge daan. Groen Links-raadslid Jan Laurier sprak al wat schamper van een A-4'tje op grond waarvan de raad maar moet oordelen. Blijft de vraag waarom Tjeerd van Rij zich toch in al die bochten wringt om dit plan, dat niemand inclusief hijzelf echt lijkt te willen, door de strot van de buurt en stad te duwen. Maar het woord haal baar dat hij in verband met het plan gebruikte heeft meer betekenissen. Duidelijk is dat het in nauwe samenspraak met de gemeente is ontwik keld. Marietje van der Molen, de vorige wethouder van ruimtelijke ordening heeft zich er herhaaldelijk voor uit gesproken. Kennelijk is het zo dat het niet haalbaar is om de samenwerking met de Kat- wijkse projectontwikkelaar te verbreken. En daar mag van het nieuwe college best een historisch fabrieksgebouw aan worden opgeoffercT Ijsbeer Omwonenden van de Leidse Hout en andere natuurlief hebbers hebben het zwaar te verduren. Om de zoveel tijd bereidt de gemeente een aan slag voor op het schitterende wandel- en sportpark. Aansla gen die tot nu toe steeds zijn afgeslagen door de omwonen den. Met succes voerden de buurtbewoners de veldslag te gen de nota Bouwen in be staande wijken. En woensdag avond tijdens een gezamenlij ke commissievergadering over de nieuwbouw voor de basisschool Woutertje Pieterse zaten ze weer bij elkaar om een volgende aanslag te verij delen. De nieuwbouw moet op het sportveld aan de Antonie Duycklaan worden gereali seerd. De messen waren tij dens een door de bewoners zelf afgedwongen inspraaka vond al geslepen. Dat de omwonenden al be hoorlijk door de wol zijn ge verfd bleek uit het feit dat dertien insprekers in totaal één uur nodig hadden om alle bezwaren uit de kast te trek ken. Op verzoek van onder wijswethouder Henriëtte van Dongen kreeg iedereen het voor elkaar de bezwaren in de meest emotionele bewoordin gen in vijf minuten te persen. Wanbeleid, laat uw groene geweten spreken, toetsen door de rechter, kaalslag op de houtwallen en kaasschaafme thode waren de termen die vanuit de druk bezochte zaal als granaten naar de raadsle den werden gesmeten. „Is een haas in een stadspark niet even uniek als een ijsbeer op de Noordpool" en „De Leidse burger is op het gebied van ruimtelijke ordening vogel vrij" waren de opvallendste argumenten die als een bom insloegen. Overigens hadden vijf raads leden hetzelfde aantal minu ten nodig om wat vragen te stellen en om te laten weten dat er nog altijd geen besluit was genomen over de locatie. IJsbeer(2) Rob van Wezel van korfbal club De Algemene speelde het zoals hij het waarschijnlijk ge wend is: op de man. „Onze honderdvijftig leden zijn te gen de bouw van een school op het trainingsveld, tijdens de bouw kunnen we namelijk niet trainen. Toen wij kam pioen werden, beloofde wet houder Hettinga 19 mei op onze receptie dat we een opti maal trainingsveld met ver lichting zouden houden. Bij een niet optimaal veld moet de gemeente ons schadeloos stellen. En moeten we dezelf de huur blijven betalen", vroeg hij zich af. Die laatste opmerking was niet de slimste. Maar ja, wie op de man speelt loopt zekere risico's. Nadat Hettinga had bevestigd dat er een geopti maliseerd trainigsveld („Met goede verlichting, een afraste ring met hekken en dat alles betaald door de directie on derwijs") zou overblijven voor de bakkieballers, mompelde hij juist verstaanbaar: „Com pensatie voor de betaalde huur? Er wordt helemaal geen huur betaald. Om zijn gelispel te vervolgen met „wakker gemaakte slapende honden" en te plegen „over leg met de directie sport en recreatie". Het werd op slag doodstil in Van Wezels korf- balhoek. DEN HAAG/LEIDEN De Haagse officier van justitie, mevrouw Meijer, vond dat „meneer maar eerst een hele tijd moest zitten" voor het plegen van ontucht met zijn dochter en haar vriendin netjes. Ze eiste gistermid dag tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf en een half jaar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tegen de 38-jari- ge Leidenaar. De man had in 1988 thuis on tucht gepleegd met zijn 7-jari- ge dochter en haar even oude vriendinnetje. In 1989 had hij een 6-jarige vriendin van zijn dochter bij zijn zomerhuisje onzedelijk betast. Hij zou het meisje een ijsje hebben be loofd Ook werd hem ver krachting van zijn dochter ten last gelegd toen zij negen jaar was. De Leidenaar ontkende dat laatste, volgens hem waren het alleen ontuchtige hande lingen geweest. Ontucht met vier andere vriendinnen van zijn dochter ontkende de Lei denaar eveneens. „Hij kan me nog meer vertel len", begon president van de rechtbank, de heer Van Ros- sum, ongelovig. „U hebt steeds bij hoog en bij laag volgehou den dat u het niet gedaan heeft. Zelfs wanneer de moe der van het kind bij u kwam, hield u voor de ogen van uw kind vol dat u het niet had ge daan en maakte zo uw kind uit voor leugenaar. Later heeft u verklaard dat u zich zo schaamde. U begon ook bij het verhoor met ontkennen en na een tijdje bekent u. Wat is uw nee waard?". De Leidenaar ontkende omdat hij bang was, later wilde hij schoon schip maken, zo zei zijn raadsman. Incident De man was in mei 1989 in hechtenis genomen In eerste instantie werd gedacht aan een incident, zodat hij weer vrij werd gelaten. „Dat is een hele slecht zaak geweest, daar na bent u gewoon weer verder gegaan met het plegen van on tucht. Volgens uw dochter is het zelfs erger geworden", vond de president, die ook op merkingen maakte over het uitblijven van spijt bij de Lei denaar. „U hebt verschrikke lijk veel vernield bij de kinde ren", zei hij. Volgens het rapport van een psychiater was de man enigs zins in mindere mate ontoere keningsvatbaar. Opname in een psychiatrisch ziekenhuis werd aanbevolen, iets waar zo wel de raadsman als zijn cliënt gretig op in haakten, in tegen stelling tot de officier. De vanwege spanningen op het werk aan de drank ge raakte man werd behandeld door het Consultatieburo voor Alcohol en Drugs (CAD). De officier vond dat de alcohol verslaving als reden voor het begaan van ontucht niet zo veel uitmaakte. „Het gaat om de gevolgen voor de kinderen. Die kunnen er jarenlang psy chische problemen van onder vinden. Dit zijn buitengewoon ernstige feiten, waarvoor een onvoorwaardelijke vrijheids straf de enige juiste straf is. Meneer wil zich wel laten be handelen, maar ik vind dat er eerst moet worden gestraft", aldus Meijer. De advocaat vond dat het CAD zijn cliënt niet goed had behandeld. Zijn cliënt zou wel anti-alcoholpillen hebben ge kregen, maar daarbij niet goed zijn begeleid. „Hij dronk zelfs door de pillen heen". Van Ros- sum tikte de advocaat echter op de vingers. „U moet niet de zwarte piet naar het CAD schuiven. De problemen wer den niet juist ingeschat omdat de man geen opening van za ken gaf. Er werd uitgegaan van een incident en de oor zaak daarvan werd in het drankgebruik gezocht". De on tucht werd voornamelijk ge pleegd als de man gedronken had. „Er was dwang, maar als je dit met een brute verkrachters of ontuchtplegers vergelijkt is dit toch minder", aldus de advo caat. Hij pleitte voor een on voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden. Als bij zondere voorwaarde wil hij de man voor een jaar laten opne men voor behandeling in een psychiatrisch ziekenhuis. De president doet 15 juni uit spraak. (ADVERTENTIE) U geeft op 17 juni niet zomaar een cadeautje aan vader. Voor slechts^ u 'm op verrassen cadeauch voor 6 wek plezier met Dat is goed Naam: Straat: Postcode/plaats: - Laat van 18 juni t/m 28 juli I de Leidse Courant bezorgen bij: I De heer: Straat: istcode/plaats: lefoon: ar controle bezorging) Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - r Leidse Courant, abonneeservice, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd i CcidócSoutcint

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13