Foegoslaven lopen niet varm voor Oranjeteam Dave Strijbos wil weer snel op de motor Paul Haarhuis na marathonduel bij laatste 32 Paus zegent stadion in Speciaal gebed voor WK voetbal ORT Sieidóa Souooiit VRIJDAG 1 JUNI 1990 PAGINA 9 J|| Haarhuis tijdens zijn duel °en de Amerikaan Jim Pugh. u foto: afp PARIJS Paul Haarhuis heeft Roland Garros gisteren laten zien, dat hij niet alleen een slim me tennisser is, maar ook een ongelooflijke doordouwer. Eentje zoals Michael Chang vorig jaar. De gedachte aan diens wonder baarlijke ontsnapping tegen Ivan Lendl hield de Eindhovenaar overeind, toen hij in zijn partij tegen tegen Jim Pugh met ver krampte bovenbenen niet meer wist waar hij zijn voeten zette. Struikelend en één keer bij een smash zelfs ruggelings achter over slaand vocht hij in de vijfde set een achterstand van 2-5 weg. Eindelijk na vier uur en 48 mi nuten zwoegen in de blakende zon liet het noodlot zich verwur- men: 6-4 7-6 (7-4) 6-7 (5-7) 6-7 (6- 8) 7-5 met als slotakkoord een ace op het zevende matchpoint. De 64 géspeelde games beteken den een evenaring van het re cord van Roland Garros, dat sinds de invoering van de tiebre ak in 1973 op naam stond van Wojtek Fibak en Aaron Krick- stein (1984). Qua tiidsduur was het de langste van dit jaar, twee minuten langer dan Martin Jaite en Michael Stich het centrecourt bezet hielden. Om het vol te houden dronk Haarhuis zes ze ven liter water, enkele flesjes frisdrank, at hij zes bananen en eén groot aantal stukjes brood. „Het lijkt net of ik de marathon in één uur heb gelopen. Volko men kapot ben ik", gaf hij zijn toestand weer. Waarna hij zich overgaf aan de zorgen van een fysiotherapeut, die hem weer moest opknappen voor het dub belspel met Mark Koevermans. „Een beroerde indeling", foeter de zijn maat. „Twee dagen doe je niets. Dan moet je ineens achter elkaar de baan op". Koevermans was niet in zijn beste humeur, 's Morgens bleek zijn auto niet meer voor het hotel te staan en enkele uren later was hij door een alles of niets spelende Pa trick Kühnen in vier sets (6-3 2- 6 6-4 6-2) van de baan geslagen. Iets wat hij na de knappe over winning op Gunnarsson in de eerste ronde niet had verwacht. „Door het nieuwe systeem kom je allerlei jongens tegen, die je nooit op gravel ziet. Maar ze kunnen er wel wat van. Kijk maar naar Kühnen en Pugh". Koevermans op zijn beurt heeft ingeschreven voor Wimbledon. „Ik vind het wel leuk om daar te spelen en met het nieuwe sy steem maakt het voor de punten niet uit. Voorbereiden doet hij zich niet. Hij gaat naar de gra veltoernooien van Florence en Genua. „Dan kan ik meteen twee wedstrijden van het Neder lands elftal zien bij het WK". Het was de eerste keer dat Haar huis met kramp werd gecon fronteerd. In zijn voorafgaande zes winstpartijen (vijf in Ede en in de openingsronde van Roland Garros tegen Jim Grabb) had hij niet tot het uiterste behoeven te gaan. Maar dat er aan zijn condi tie weinig mankeerde, bleek wel toen hij later op de avond met Koevermans in het dubbelspel in twee sets (6-4 6-0) won van Rostagno/Fleurian. Thomas Muster, zijn tegenstander bij de laatste 32, heeft nog geen set verloren. De als zevende ge plaatste Oostenrijker is de eerste onder de gravelspecialisten, maar Haarhuis was niet in de stemming zich daar zorgen over te maken. Dit is het Ronald Garros van de verrassingen. Regerend kampi oene Aranxta Sanchez hield het slechts één ronde langer uit dan Edberg en Becker, de nummers één en twee bij de mannen. Stef fi Graf trok zich gisteren uit het dubbelspel terug, omdat ze net als vorig jaar met gezondheid sproblemen kampt. Maar de kleine Spaanse zal er niet bij zijn om daarvan in de finale gebruik te maken. Monica Seles en Jen nifer Capriati willen graag haar record breken. Zij zijn niet al leen sterker, maar ook nog jon ger dan Aranxta vorig jaar. Sport op televisie VANDAAG Nederland 3, 19.10 uur: Tennistoernooi Parijs; 23.20 uur: Volleybal: heren Ne- derland-China in Franeker. Duitsland 1, 23.25 uur: Sportschau. Duitsland 2, 22.50 uur: Die Sport-Re- portage. Eurosport, 18.00- 03.00 uur: Sport. lMOBOR - Na de ver- izing van een accom- Ddatie in de buurt van t mondaine Wenen naar n trainingskamp een ki- neter of twintig verwij- rd van het aanzienlijk inder voortvarend ogen- Zagreb moet de Neder- ïds elftalgroep verder de WK-stemming zien komen. teren arriveerde Oranje in igoslavie, waar ergens op platteland vanuit een tot el getransformeerd middel kasteel verder wordt chaafd aan conditie, vorm balans van de ploeg, die gende week donderdag af- t naar Palermo. Daar ht zoals bekend op dinsdag juni Egypte als eerste oppo- ït, in een naar verwachting i-tropisch klimaat, t de acclimatisering betreft ;ft de stage in eerst Oosten- i en vanaf gisteren Joego- i/ië vooralsnog betrekkelijk pinig zin. Het weer in beide ^jirlanden is niet veel anders a in Nederland met - zoals i Pelleboer zou kunnen zeg- l0i - voor de tijd van het jaar ^lage temperaturen. t;t enige vertraging arriveer- het Nederlands elftal-gezel- jap gisteren pas in de voora nd op de trainingsaccommo- in Sportski Centar Samo- waar de eerste training ja de dag werd afgewerkt, 's Jitends was in Baden nog exercitie gepland, maar ichrapt omdat het duel met gstenrijk meer energie had cost dan verwacht. Waarna veertig minuten durende icht van Wenen naar Za- J3b met een overjarig vlieg- gg van een Joegoslavische dirtermaatschappij volgde. uiSamobor was de plaatselij- 1 voornamelijk uit boeren bevolking minder uitgerukt om de spe- s van Leo Beenhakker bij eerste training gade te slaan a eerder deze week in Ba- a. Daar omzoomden vele merendeels jonge- voetbalfans het oefenveld - Samobor waren hooguit (ijge tientallen liefhebbers ïwezig, waardoor de Neder- idse voetballers in alle rust n deels door assistent Nol de lojiter geleide schema konden '•verken. L 'aiaraan namen niet alle 22 ilers deel. Licht geblesseer- h als Hans Gillhaus, Ruud Freek de Jonge bracht in Zagreb de stemming terug in de selectie van Oranje. Gekleed in het goede pak sloeg hij met fraaie zweefduiken afstandschoten van Koeman en co uit de bovenhoek. De cabaretier heeft zich in het spoor van het Nederlands elftal gevoegd om voor het weekblad Vrij Nederland Ruud Gullit te interviewen. foto: anp ROME „Kom, mijn God, ontferm U over In het gebed wordt Gods hulp aangeroepen het wereldkampioenschap voetbal", is de titel opdat het er eerlijk en respectvol aan toe gaat van een gebed dat de Italiaanse jezuiet Paride op het veld en op de tribune. De tekst is, tesa- di Luca speciaal voor het naderende WK men met het programma van het WK, in een voetbal heeft geschreven. Di Luca weet waar- oplage van 2,5 miljoen gedrukt. Het voetbalge- over hij het heeft, want hij was in de jaren bed is een initiatief van de Italiaanse organi- vijftig zelf profvoetballer. satie Kerk in Nood. Gullit en Jan Wouters deden afzonderlijk loop- en strekoe feningen. Gillhaus werd stevig onderhanden genomen door een van de fysiotherapeuten en Gullit en Wouters beperk ten zich tot loopoefeningen. „Ik heb woensdagavond tegen die Oostenrijkers een tik tegen mijn enkel gehad" vertelde Wouters, die zelf overigens ook stevig had lopen „uitde len". „Maar het is niet ernstig. Vandaag moet ik even rustig aandoen, maar ik verwacht zondag te kunnen spelen". Gullit fungeerde tijdens het oefenpartijtje, waarbij Stanley Menzo deze week eindelijk eens onder de lat stond, slechts als aandachtig toeschouwer. Adri van Tiggelen en Berry van Aerle, twee om verschil lende redenen opvallende le den van de selectie van Been hakker namen volop deel aan de training. Die voor Van Tig gelen in het teken stond van de revanche voor zijn povere optreden van woensdagavond. Voor Van Aerle betekende het een routineklus. Beide verde digers zijn daarom in het oog springende figuren, omdat ze alle twee nog niet zo lang gele den redelijk ernstig gebles seerd waren en nu geacht worden een belangrijke rol te spelen in het zogenaamde EK- concept. Van Tiggelen als mandekker en Van Aerle als offensieve flankverdediger en corrector aan de rechterkant. In welke hoedanigheid het duo doorgaans meer plichtsbe sef en snelheid in de strijd werpt dan talent. Maar juist op zijn specialiteit was Van Tiggelen woensdaga vond slecht op dreef. Hij werd er zowel door Rodax als Ogris uitgelopen. „Ik was een paar keer domweg te laat", reageert Van Tiggelen nuchter. „Verkeerd getimed. Hoe dat komt? Ik weet het niet. Het heeft misschien wel wat te maken met het feit dat ik er toch twee maanden uit ge weest ben. Eerst door die voet blessure en daarna door een spier in het achterdijbeen. Maar ik heb van die blessures geen last meer en ik ben er van overtuigd dat ik op tijd klaar zal zijn. Mijn slechte op treden in Wenen heeft in elk geval niets, te maken gehad met dat interview. Van de re acties daarop trek ik me niets aan". Berry van Aerle, de beschei den PSV'er die kort voor het EK van '88 uitgroeide tot een 'vaste waarde voor Oranje dank zij zijn sterke optreden in Warschau tegen Polen, maakte in het Weense Prater- stadion wel een betrouwbare indruk. „Maar het kan beter", aldus Van Aerle, die vertelt vrijwel te zijn genezen van zijn knieblessure maar er soms nog lichte hinder van te on dervinden. „Ik hoef me in een wedstrijd niet in te houden", gaat de PSV'er verder. „Ik kan alles doen: lopen, schieten, draaien, versnellen. Maar soms voel ik toch nog een lichte pijn in die knie. Niet vreemd na tuurlijk, want ik ben er hu twee keer aan geopereerd. Het is dus in elk geval niet meer de knie van daarvoor". De net herstelde Van Tiggelen en Van Aerle vormen met Er- win Koeman (die overigens gisteren weer volop meetrain- de), Ruud Gullit en Hans Gill haus de fysiek onzekere facto ren in de selectie van Been hakker. Die de vaste krachten weliswaar zondag in Zagreb tegen Joegoslavië wil laten spelen, maar woensdag heeft vastgesteld dat er andere zwakke elementen in zijn for matie zitten. De linkerkant met Koeman en Witschge functioneerde zwak en aan de andere zijde kon Vanenburg aanvallend ook geen potten breken. Beenhakker heeft er steeds op gehamerd dat de tijd kort is en zich niet meer leent voor experimenten. Alles pleit er echter voor om het treffen met de Joegoslaven te benut ten om het EK-concept op de helling te zetten en het eens met drie (hangende) spitsen te proberen. Als Beenhakker daartoe zou besluiten betekent dat de rentree van Van 't Schip en het opstellen van Roy. Hetgeen weer konsek- wenties voor het middenveld betekent. Kortom, puzzels genoeg voor de technische staf. Veroor zaakt door tijdgebrek. Of zoals Berry van Aerle het zegt: „We hadden gewoon nog een paar oefenwedstrijden tegen sterke ploegen moeten spelen. Een paar interlands extra in de ba gage zou nuttig zijn geweest. Beenhakker zelf ontkent de verantwoordelijkheid. Hij wijst op het reeds (door Thijs Libregts) samengestelde pro gramma toen hij aantrad FRANK WERKMAN De inzegening van het Olympisch Stadion in Rome werd massaal bezocht. FOTO: ai ROME Paus Johannes Paules heeft gisteren het verbouwde Olympisch stadion in Rome ingeze gend en daarbij opge merkt dat de grote be langstelling voor het toer nooi om het wereldkampi oenschap voetbal niet de aandacht mag afleiden van problemen als honger in de wereld en de vrede. In een toespraak tot 80.000 toe schouwers, onder wie de Itali aanse minister-president Giu- lio Andreotti, zei de Paus: „De moderne sport wordt bedreigd door een bezeten zoeken naar rijkdom, commercialisering, doping en andere vormen van bedrog en geweld". De Paus sprak ook zijn mede leven uit met de 24 arbeiders, die tijdens de verbouwingen van de stadions in Italië door ongevallen om het leven zijn gekomen. Johannes Paulus vervolgde: „Dit sportieve spektakel, dat over de gehele wereld gevolgd zal worden, mag ons niet van de dringende problemen en de verwachtin gen van de mensheid aflei den." Volgens de Paus kan het toer nooi om de wereldtitel een fes tival van solidariteit tussen de volkeren worden. De Paus wees ook op de verantwoorde lijkheid van de spelers. „Alle ogen zijn op U gericht. Zorg in elke wedstrijd voor sportief spel, ontspanning en vriend schap zonder toe te geven aan individualisme en geweld. Wees U bewust van uw ver antwoordelijkheid. Het is niet alleen de kampioen in het sta dion, maar de complete mens die een model moet zijn voor miljoenen jongeren. Zij hebben behoefte aan leiders niet aan idolen". Dat de paus een van de en thousiaste kijkers zal zijn, is in het Vaticaan geen geheim. „Omdat Polen niet meespeelt, zal hij wel voor Italië dui men", zegt een ingewijde. Hij weet te vertellen dat de paus genoten heeft van de Europa cup I-finale, die vorige week door AC Milan werd gewon-1 nen. „De paus ontspant zich als hij voetbal kijkt", aldus een Vati caanse geestelijke. De paus is nog nooit tijdens een WK of EK voetbal op reis gegaan (sinds 1979 maakte hij 48 bui tenlandse reizen) en volgens zijn naaste medewerkers is dat geen toeval. De voorbereiding van Ca- meroun op de wereldtitel strijd voetbal verloopt alles behalve naar wens. Nadat de Afrikanen eerst al had den nagelaten de FIFA tij dig te voorzien van de se lectie met rugnummers, raakte de.groep woensdag een deel van de uitrusting kwijt. Op de reis van Parijs naar Bari werd volgens een woordvoerder van de bond een groot deel van de kle ding gestolen, i Joao Havelange is afgestapt van zijn idee bij het volgen de toernooi om het wereld kampioenschap voetbal wedstrijden in vier kwarten van 25 minuten te verdelen. De president van de FIFA was tot die gedachte geko men omdat het twee keer extra wisselen van speel- helft ruime mogelijkheden voor TV-reclame zou bie den. Havelange deelde mee dat de reacties op zijn idee voor vijftig procent negatief waren en dat de niet-afwij- zers ten hoogste bereid wa ren het nieuwe idee te be studeren en zich pas daarna een mening te vormen, i De dreiging van een rode kaart hangt niet alleen de spelers, maar ook de 36 scheidsrechters in de eind ronde van het wk-toernooi boven het hoofd. FIFA- voorzitter Joao Havelange herhaalde gisteren in Rome nog eens dat scheidsrech ters, die nalaten spelers weg te sturen voor ernstige overtredingen, zelf onmid dellijk van de lijst zullen worden geschrapt, i Luis Lacalle, de president van Uruguay, heeft een de creet getekend waardoor ambtenaren tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal vroeger naar huis kunnen om de wedstrijden van hun land op de televisie live te volgen. „Gezien de belang stelling die de mensen voor een dergelijk evenement hebben, is het prettig wan neer de werktijden worden aangepast", aldus de presi dent. gemeente schenkt jC Groningen j'/ee miljoen c.ONINGEN De gemeente Dningen heeft besloten de »e miljoen gulden die nog teedbaar was na een gift 1 drie miljoen door de PTT, schenken aan FC Gronin- 1 t geld is bedoeld voor een fSferfonds dat is ingesteld om FC Groningen weer een - id draaiende club te maken izal worden gestoken in toe- jnstige projecten. Het is niet itemd voor de schuldsane- g van de club. PTT schonk Groningen rige week drie miljoen gul- i vanwege de opening van i nieuwe kantoor in de stad. t overige miljoen wordt ge- I ken in een stadsmarke- gsproject: bij negen uitvals- gen van ae stad zullen Lnstobjecten worden ge- latst. r]elson Piquet wil jsortugees worden nSSABON Nelson Piquet sfeft een aanvraag ingediend itor het Portugese staatsbur- rschap. De Braziliaanse for- ile 1-coureur voert voor tfee opmerkelijke stap niet al- 4n belastingstechnische rede- nn aan maar ook de economi- •tie achteruitgang in zijn va lland. De oud-wereldkam- d)en had enkele weken gele- n een gesprek met de Portu- §e staatssecretaris van toe- t me, Alfredo Cesar Torres, oiarin hij zijn plan bekend takte. a DEN BOSCH Een grote schaafwond op de linker arm is het enige zichtbare gevolg van de huivering wekkende doodsmak. Dave- Strijbos ligt monter in het ziekbed. Klaagt al leen over pijnlijke rug spieren. Veroorzaakt door vier dagen verplicht ge strekt liggen. Hij heeft een beetje moeite met ademen door het gaatje in zijn luchtpijp. De 22-jarige motorcrosser be seft als niemand anders dat hij afgelopen zondag in Dalecin aan de dood is ontsnapt. „Zon dag was ik bijna dood. Ik ben eraan ontglipt, want als Ge rard Rond mijn tong niet naar voren had gehaald, is mij ver teld, had ik niet hier in Den Bosch gelegen". Gistermiddag landden Strijbos, zijn vriendin Monique van den Heuvel en teammanager Ge rard Rond omstreeks half twee op Airport Eindhoven, 's Och tends was hij uit het zieken huis van Brno ontslagen. Uit Tsjechoslowakije was de 250cc- motocrosser per ambulance naar Wenen vervoerd. Met een jet van Tyrolean Air Am bulance werd hij naar Eindho ven gevlogen, van waar hij met een gereedstaande zieken auto naar het Grootziekengast- huis in Den Bosch werd over gebracht. Na een grondig onderzoek („Alles okay") mocht de Ka- wasaki-coureur van de Neder landse artsen verslag uitbren gen van de hachelijke en ang stige belevenissen. „Van het ongeluk weet ik niets meer. Ik herinner me dat ik door de stofwolken geen zicht meer had. Ik was het spoor kwijt, heb blind het juis te pad gezocht en verkeerd ge gokt", legt Strijbos uit. „Ik kwam pas weer bij kennis in de ambulance. Ik hoorde Rond schelden op de chauffeur, die was volgens Gerard gevaarlij ker "voor me dan de verwon dingen. Zoals Rond mij vertel de, hebben we tot twee keer toe van Dalecin naar Nova Mestra op een haar na de vangrails gemist". Hoewel de toestand in het zie kenhuis erbarmelijk was, heeft Strijbos niets dan lof over de hulp. „De mensen deden wat ze konden, maar stonden ook machteloos omdat ze niet over de juiste apparatuur beschik ten. Daarom ben ik met een helicopter naar Brno overge vlogen. Veel beter was het daar ook niet. Iedereen deed echter zijn uiterste best. Ik lag op de zogenaamde intensive- care-afdeling. Vloeibaar voed sel, yoghurt, moest een ver pleegkundige thuis halen. In het ziekenhuis was het spul niet voorradig. Naast me heeft bijna een dag lang een dode vrouw gelegen. Ik had dat niet gemerkt, Gerard en mijn Na aankomst op het vliegveld van Eindhoven werd Dave Strijbos p ziekenhuis in Den Bosch. Diagnose Het stellen van de diagnose kostte de Tsjechoslowaakse artsen moeite en zorgde voor ongerustheid bij het Neder landse thuisfront. „Ze spraken van een hart-en longtrauma, ik wist niet waar ze het over hadden. Toevallig trof Rond maandagavond in een restau rant een gepensioneerde Ame rikaanse arts, gespecialiseerd in longen en luchtwegen. Hij heeft op dinsdag de juiste diag nose gesteld; een gaatje in de luchtwegen. Het is nu al bijna dicht gegroeid". De dagen in Brno dacht Strij bos niet in de eerste plaats aan zijn toestand, zijn grootste zorg was, ben ik weer fit voor de Grote Prijs van Nederland in Markelo op 10 juni. Hoewel de artsen in Den Bosch hem heb ben aangeraden tien dagen te rusten, denkt de Brabander toch een kans te hebben in Overijssel aan de start te ver schijnen. „Het moet, maar ik zal geen onverantwoorde risico's ne men. Begin volgende week mag ik zeker naar huis. En als ik even voel dat ik conditio neel in orde ben. rijd ik. Ik ben zondag in Tsjechoslowa kije op Puszar ingelopen. Ik moet voordeel kunnen halen uit de Grote Prijs in eigen land". ongeval meer angst zal hel ben. Zelfs het feit dat zijn ou dere broer John door een on geluk in een motorcross al ja ren aan een rolstoel is geke tend, maakt hem niet be vreesd. „Natuurlijk heb ik deze dagen wel eens aan mijn broer ge dacht, maar dat ongeluk had hem ook in het dagelijkse ver keer kunnen overkomen. Mij ook, ik pieker niet na over valpartijen. Het is het risico van het vak. Een bedrijfsonge- luk. Mijn doel is weer zo snel mogelijk op de motor te zitten. Zonder angst". Gerard Rond redde vaker motorcrossers DEN BOSCH Het was zondag in Dalecin niet de eerste keer dat Gerard Rond een motocrosser van de verstikkingsdood red de. De afgelopen twee jaar voorkwam de ex-moto- crpsser zeker zes keer dat een coureur in zijn eigen tong stikte. In Tsjechoslo wakije zag de teammana ger van Kawasaki het on geval van Strijbos voor zijn ogen gebeuren. „Plotseling vloog hij door de lucht, tolde over de rotsharde bodem en schoof op zijn buik en gezicht over de grond. Hij bleef roerloos liggen. Ik zag dat mensen naar hem toe lie pen, ik wilde eerst zijn motor, die gevaarlijk op de baan lag, wegslepen. Maar zag in een flits dat er verkeerd eerste hulp werd geboden", beschrijft Rond het ongeval. „Ik had meteen in de ga ten dat zijn tong naar ach teren was geslagen. Het heeft ongeVeer anderhalve minuut geduurd voordat hij weer gewoon kon ade men. Twee weken geleden heb ik hetzelfde meege maakt in België, toen heb ik twee keer de tong naar voren moeten halen. Ik lijk er een specialist in te worden. Maar voor mij hoeft het niet".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9