Inwoners Shanghai berusten in lot Gorbatsjov: „Ik zou het weer zo doen" Spoedoverleg over Quebec Miljoenen Britten weigeren poll-tax te betalen Aardschok in Tokio Israël wil dat Amerika dialoog met PLO afbreekt BUITENLAND £cidónQowumt VRIJDAG 1 JUNI 1990 PAGINA 5 )TTAWA De Canadese premier Brian Mul- pney heeft de premiers van de tien provincies ;an het land bijeengeroepen voor spoedoverleg iaar aanleiding van problemen rond het toe- :ennen van een speciale status aan het Frans- prekende Quebec. Drie provincies zijn het aarmee niet eens en Mulroney heeft nog drie /eken de tijd om de kwestie op te lossen. De westie-Quebec verdeelt het land, terwijl in Quebec het separatisme groeit door de impasse ver het Verdrag van Meech Lake, dat zal ver- t (Wijnen tenzij alle provincies het tegen 23 juni o,ebben getekend. Door dit verdrag zou Quebec Is een apart gebied onder de grondwet van 982 komen te vallen. Quebec wijst die grond wet af. Pronk betaalt vluchten naar zuiden Sudan DEN HAAG Minister voor ontwik kelingssamenwerking Pronk heeft be sloten de financiering van de hervatte noodhulp-vluchten naar het zuiden van Sudan voorlopig zeker te stellen. Het VN-kinderfonds zal dank zij een bij drage van ruim 1,2 miljoen gulden uit Nederlandse fondsen gedurende een half jaar vanuit Kenia een vliegtuig kunnen inzetten. Hiermee wordt ge tracht nieuwe rampsituaties te voorko men. In 1989 werden bevredigende er varingen opgedaan met een soortgelij ke, door Nederland betaalde, luchtbrug. Hongaren verkopen bloed in Oostenrijk WENEN Hongaren verkopen steeds vaker hun bloed in Oostenrijk om zo buitenlandse deviezen te vergaren. Het 'bloedtoerisme' heeft verontrustende vormen aangenomen, schrijft de Hongaarse pers. Het aantal bloeddonors in Hongarije zelf is de afgelopen maanden met tien procent gedaald. Het Oostenrijkse ministe rie van gezondheidszorg heeft al verklaard maatregelen te zullen nemen als de medische zorg in Hongarije in gevaar komt door de nieu we vorm van toerisme. In verschillende Oos tenrijkse laboratoria hangen al teksten in het Hongaars en Tsjechisch die de 'beste buren' verwelkomen. De bloedtoeristen krijgen tussen de 150 en 300 schilling (25 tot 50 gulden) per keer uitbetaald. Weggelekte olie bedreigt Alaska FAIRBANKS Een natuurgebied zestig kilometer ten zuiden van Fair banks in Alaska wordt bedreigd door 456.00 liter kerosine en dieselolie, die na de ontsporing van een goederen trein uit tankwagons zijn wegge stroomd. Het ongeluk gebeurde toen 19 van de 68 wagons van de trein met raffinaderijprodukten uit de rails liepen. Zeven tankwagons scheurden open, waarna de brand stof in beverpoelen aan weerszijden van de spoorbaan stroomde. Het ruim 200.000 hectare grote natuurge bied Minto Flats is een belangrijk broedgebied van watervogels. Tsjechische geheime dienst en KGB achter revolutie LONDON De vreedzame revolutie die in no vember vorig jaar een einde maakte aan het bewind van de orthodoxe communistische leiders van Tsjechoslowakije, is georganiseerd door de ge heime diensten van de Sovjetunie en Tsjechoslo wakije. Dat blijkt uit een documentaire van de BBC. Volgens de BBC hadden de leiders van de KGB en de Tsjechoslowaakse dienst STB een complot georganiseerd om de onbuigzame leiders in Praag de laan uit te sturen. Zij waren van plan een regering te vormen met hervormingsgezinde communisten. De diensten hebben zich echter verkeken op de ontevredenheid van het publiek, dat van communisme in welke vorm ook niets meer moest hebben. Het Tsjechoslowaakse parle ment heeft een commissie ingesteld om de zaak te onderzoeken. O {HANGHAI Er heerst grote bedrijvigheid tegenover iet oude Cathay hotel, waar de swingende trombones de beste jazzband van Shanghai de avond inluiden, mannen en vrouwen, gekleed in de spijkerbroe en t-shirts die universeel zijn voor de ontevreden van de communistische wereld, verzamelen zich de beroemde promenade langs de Huangpu rivier. s^en nummer van New Kids ,efi the Block, een nieuWe tie- 'kjerband uit New York, knet- >rt uit een draagbare casset- v^speler. Bandjes en de laatste elektronische snufjes uit Jongkong verwisselen voor jj-jrof geld van eigenaar. De .emming is bedrukt en in ^vereenstemming met de ge- ^;age motregen en de grijze ge- cl^els van de oude banken en vlubs van de Internationale Nederzetting, overblijfselen de „stad van lol, gin en s^zz" die Shanghai eens was. Jen vergelijkbare groep 'mar- hing altijd rond in Park in Moskou in de ujagen van Breznjev, Andro en Tsjernenko. feEr is geen toekomst hier", egt Ken, een negentienjarige Hij gaat zachter pra- £n wanneer zes politieman voorbijlopen, allen met ^K-47 geweren voor de borst pekruist. „Ze zijn deze week jf^p straat om elke onrust in de L-'.iem te smoren, maar er zal Di|een onrust zijn", aldus Kens ^Jietgezel. „De mensen zijn niet e|ek. Ze wachten, zijn weer te ruggegaan naar hun gewone °ven en verdergegaan met gjiun studie, zodat ze naar» het jgtuitenland kunnen. Ze willen V(iun leven niet voor niets Zelfverbranding voor consulaat BEIJING Een 30-jarige Chinees heeft zichzelf vanochtend in brand ge stoken voor het VS-consu- laat in Shanghai. Hij sprenkelde benzine over zijn kleding en stak deze aan. De politie doofde het vuur met brandblussers, maar de man had toen al ernstige brandwonden op gelopen. Hij werd afge voerd in een politie-auto. De man had volgens oog getuigen al een tijd staan wachten op de opening van het hek van het con sulaat, terwijl zich al een rij van tientallen Chinezen had gevormd die een vi sum wilden aanvragen. 0^verhoop gooien". ;ei gedrukte stemming pp de vooravond van vier jni, de dag dat het precies een geleden is dat het leger iloedig ingreep op het Plein ran de Hemelse Vrede in Pe ling, is de politie in Shanghai jen 'voorjaarsschoonmaak' be- jonnen -het handhaven van le openbare orde en het •erder sluiten van cafés en an dere uitgaansplaatsen die nooit helemaal verdwenen zijn, de specialiteit van het Shanghai uit de oude dagen. Van de misnoegde jeugd tot de zakenmannen die hun buiten landse investeringen zijn kwijtgeraakt; de stemming in de grootste havenstad en het commerciële hart van China is er een van lusteloze berusting. Bedrukt leeft het land toe naar de verjaardag van het bloed bad. Hoewel Shanghai de bakermat is van de communistische be weging en de Rode Wachten van de Culturele Revolutie, is de stad eigenlijk een handels stad. Het bleef er betrekkelijk rustig in de dagen van het Plein van de Hemelse Vrede. De arbeiders in Shanghai slo ten zich niet aan bij de protes terende studenten, zoals in de hoofdstad gebeurde. Zhu Rongji, de burgemeester en plaatselijke partijchef, wist mogelijke steunbetuigers voor de studenten te neutraliseren door fabriekspersoneel te re- cruteren om orde te houden. De inwoners van Shanghai zeggen dat het gebrek aan openlijke steun ten onrechte de schijn wekte dat er geen sympathie was voor de studen ten. Deze sympathie was er wel en sloeg om in bitterdheid en vervreemding, toen Peking de tanks op de studenten af stuurde. „Je moet bedenken dat dit de hoogst opgeleide stad in China is", zegt een plaatselijke manager. „De mensen weten precies wat er gebeurd is op het Plein van de Hemelse Vrede. Ze gaan ver der met hun leven, maar ze walgen van alles en zijn be droefd. Je zult niemand onder de vijfendertig met enige op leiding vinden, die het sy steem niet compleet afwijst", zegt een man. Het politieoptre den in 1989, zegt hij, heeft een „vervreemde generatie" in het leven geroepen, zoals de Cul turele Revolutie eind jaren zestig een „verloren generatie" deed onstaan zonder universi teitsopleiding. Voorzichtig Op de grauwe campus van de Fundan-universiteit, wordt hetzelfde gezegd, al zijn de stu denten erg voorzichtig. Arres taties, indoctrinatie, het gevaar verraden te worden en de ge dwongen dienst hebben slechts de meest opstandige studenten niet weten te intimideren. Maar de opstandigheid is ge bleven. In april, op de sterfdag van de afgezette partijleider Hu Yaobang, trommelden stu denten een half uur lang op metalen rijstkommen, in de huidige situatie een gedurfde De Amster damse wet houder Genet onthulde gis teren een nieuw naam bordje op de Dam in Am sterdam, dat daarmee tij delijk is om gedoopt in Plein van de Hemelse Vrede. Dit ter nagedachte nis aan de bloedige on derdrukking van de op stand op het gelijknamige plein in Pe- king een jaar m geleden. 9 foto: dijkstra protestactie. Het gerucht doet de ronde dat voetzoekers ver zameld worden voor de nacht van drie juni. De opstandigheid in de plaat selijke universiteiten uit zich ook door middel van satire, zo als het overeerbiedig napape- gaaien van de officiële lezing van de gebeurtenissen op het Plein van de Hemelse Vrede en het versieren van de slaap zaalmuren met portretten van Mao. „Ze kunnen ons hier niet voor straffen", zegt een stu dent. „Hoewel ze weten dat het spottend bedoeld is". Met de orthodoxe houding van de regering het afgelopen jaar heeft een groep oudere, neo conservatieve wetens aan invloed gewonnen. Vol gens een van hen, Xiao Gong- qin, professor in de geschiede nis en verbonden aan de Uni versiteit van Shanghai, waren de studenten misleid. „Ze had den een mooie, puberale droom. Ze dachten dat het westerse systeem een jasje was dat iedereen kan dragen". Bamboesteigers Hoewel de protesten in Shang hai weinig doden tot gevolg hadden, was de schok in veel opzichten even groot als in het meer idealistische Peking. Shanghai was de stad die zich het meest had vastgeklampt aan de belofte van economi sche hervormingen, en wilde vechten voor haar oude rol als de handelsgigant van het Azi atische Stille Oceaangebied. Zelfs vóór de protesten werd het optimisme al gesmoord door een van boven opgelegd bezuinigingsprogramma dat de levensstandaard van de inwo ners van Shanghai aanzienlijk verlaagde. „Er is hier het gevoel dat Shanghai er erg slecht afgeko men is, omdat de toekomst van de stad voor een groot deel af hing van buitenlandse inves teerders", aldus een plaatselij ke diplomaat. Niets spreekt meer voor zich dan de paar moderne torenflats in bam boesteigers die boven de lanen en straten van de oude stad uitsteken. Ze zullen waar schijnlijk maar weinig buiten landse huurders krijgen. De hoop van Shanghai is de grond ingeboord. Er komt nog steeds buiten lands geld binnen, maar wel met enorme vertraging. Alleen de Taiwanezen willen hun geld nog graag steken in de eens zo veelgewilde gezamen lijke ondernemingen. Zelfs de Japanners voelen volgens de plaatselijke zakenlui de poli tieke instabiliteit en houden hun yen vast. (c) The Times, Londen RECHTSZAKEN BEGONNEN (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Zo'n tien miljoen Britten weigeren premier Thatchers contro versiële nieuwe gemeen tebelasting te betalen. De eerste drie miljoen van deze 'poll tax'-rebellen worden vanaf vandaag voor het gerecht gedaagd. Verwacht wordt dat de recht banken van Engeland en Wa les ontzettend veel moeite zul len hebben met deze klus. Sommige experts voorspellen dat de afwerking van alle pro cessen wel zeventien jaar zal vergen. Eén van de niet-beta- lende rebellen is David Icke, voorzitter van de Britse Groe ne Partij. „Nog liever een ge vangenisstraf dan dat ik over de brug kom met de 342 pond waarvoor ze mij een aanslag biljet hebben gestuurd", zegt hij. Dat bedrag schenkt hij aan een liefdadige instelling. In Groot-Londen weigert on geveer een derde van de be volking de poll tax te betalen. Ten minste 2,6 miljoen man nen en vrouwen zullen daar voor het gerecht worden ge daagd. Het zijn juist enkele so cialistische districten van Lon den, die doorgaans het meeste geld uitgeven, die bijna op zwart zaad zitten omdat zoveel inwoners zich schuldig maken aan het ontduiken van de ver plichte gemeentebelasting. Eén van deze districten is Hackney, in Oost-Londen. Daar ontving het gemeentebe stuur tot nu toe nauwelijks een kwart van de vier miljoen pond die de eerste afbetaling van de jaarlijkse 'poll tax' zou moeten opbrengen. Het nieuwe belastingsysteem, dat in de plaats kwam van de onroerend-goedbelasting, dreigt dus een groot fiasco te worden. Ook in Schotland, waar de poll tax bij wijze van proef een jaar eerder werd in gevoerd, neemt de tegenstand van de bevolking nog niet af. Schotten die weigeren te beta len krijgen bezoek van deur waarders. Maar van tijd tot tijd verhinderen demonstranten de deurwaarders hun werk te doen. WASHINGTON Sovjet- president Michael Gor batsjov steekt tijdens zijn )ezoek aan de Verenigde _Jtaten veel energie in ont kenningen dat zijn positie eigen land ernstig ver- wakt zou zijn. tijdens een lunch in Washing- met Amerikaanse be onder wie Jane en Henry Kissinger, raègde de Sovjet-leider omstan- lig uit dat alle huidige proble- pen in de Sovjetunie onver- lijdelijk zijn en door hem wa- en voorzien. „Als ik het alle- Jiaal opnieuw zou moeten loen, zou ik het weer precies doen", aldus Gorbatsjov. Iprekend over de economi sche en nationalistische crises zijn land, zei hij dat „er nu enmaal geen andere weg is lan perestroika". Hij vroeg lich af hoe iemand kan zeggen lat Gorbatsjov zwak is komen le staan „nu het perestroika- Iroces zo duidelijk onderweg De Sovjet-president zei vol vertuiging voor een markte- onomie te hebben gekozen, foto: ap omdat er op economisch ter rein „niet zoiets bestaat als een beetje zwanger zijn". Er is al leen wel geduld nodig alvo rens men rsultaat zal zien. „Men moet nu eenmaal negen maanden wachten om een ge zonde .baby geboren zien te worden". Gokken Het probleem is volgens Gor batsjov dat de Sovjet-burgers „in hun onschuld niet weten, zoals de Amerikanen wel doen, wat een vrije markt be tekent. Zij denken dat het iets met gokken te maken heeft. Wij moeten van de grond af aan beginnen". Gorbatsjov waarschuwde in verschillende contacten met journalisten dat de VS niet moet denken dat het met succes druk kan uitoe fenen op de Sovjetunie omdat het land en zijn leider ver zwakt zouden zijn. De gesprekken tussen Ameri kaans president Bush en zijn Russische collega, die morgen eindigen, verlopen tot dusver re in een uiterst hartelijke atmosfeer. Doorbraken zijn er echter nog niet te melden, al lijkt het dat er in de Duitse kWëstie enige beweging zit. Dat is hard nodig, want voor de Amerikanen wordt de im passe steeds zorgelijker. Zij vrezen dat de anti-NAVO-ge- voelens in een herenigd en au tonoom Duitsland zullen toe nemen als de twee grootmach ten onderling geen verminde ring van hun militaire aanwe zigheid in Duitsland overeen kunnen komen. Washington hecht sterk aan een zowel po litiek als militair groot-Duits NAVO-lidmaatschap omdat het anders snel gedaan zal zijn met het Atlantisch bondge nootschap. De NAVO is Ame- rika's belangrijkste instrument voor blijvende invloed in Eu ropa. Sinds kort echter begint ook de regering-Bush sporen van twijfel te vertonen of de NAVO nog veel tijd van leven heeft. President Bush' veilg- heidsadviseur Brent Scowcroft erkende gisteren voor het eerst dat het NAVO-lidmaat schap voor Duitsland inclusief het huidige Oost-Duitsland „een vorm van belediging van de volkeren van de Sovjetu nie" is. Waarnemers in Washington zijn het erover eens dat alleen nieuwe doorbraken een waar achtig succes voor de top zou den betekenen. Zo'n door braak is behalve in het Duitse vraagstuk ook twijfelachtig in de handelsrelatie tussen de VS en de Sovjetunie. Ondanks al hun hartelijkheid ligt er tussen beide staatshoorden een grim mig geschil over de verbinding die Washington wenst te leg gen tussen haar economische betrekkingen met Moskou en de bereidheid van de Sovjet regering de Baltische staten onafhankelijkheid te verlenen en alle Sovjet-burgers de wet telijke vrijheid te geven naar het buitenland te reizen. Alleen als Gorbatsjov op die terreinen belangrijke beloften doet, wil Bush de Sovjetunie tot 'meest begunstigde han delspartner' verheffen en daarmee verlaging van in voerheffingen op Russische produkten invoeren. Morgenmiddag zetten Bush en Gorbatsjov hun gesprekken voort in het presidentiële bui tenverblijf Camp David. Zon dag en maandag brengt het echtpaar Gorbatsjov nog be zoeken aan Minneapolis en San Francisco, waar ze Ameri kaanse zakenlui en weten schappers zullen ontmoeten. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER - Ondertussen verspreidt het eskader van Rob dood en lerderf onder de Barbarijse zeerovers. Het geluk is met hem en Ie chebeks, polacres en barca longuas - of hoe hun eigenaardig lebouwde piratenschepen nog meer mogen heten - kunnen te len de snelle, goed bewapende Hollandse schepen weinig uit lichten. De ruimen van ,,'t Seepaert" vullen zich met gevange nen, die Rob tegen christenslaven wil ruilen. Dit leven bevalt Rob pest, al zijn er ogenblikken, waarop het hem vreemd te moede is. Vant wie is hij nu eigenlijk: kapitein Rob van de „Vrijheid" of Robert Janszoon? En wanneer htj op een avond naar kooi gaat, meent hij vreemde stemmen te horen. Tegelijkertijd krijgt hij een onweerstaanbare trek in een pijp tabak. Nu, dat is te verhelpen; zijn nieuwe kajuitsjongen legt altijd een gestopte gouwenaar klaar en weldra dampt Rob er op los. Maar ai, wat krijgt hij nu opeens een slaap! En roept daar iemand zijn naam? Onzin, wie zou hem hier aan boord gewoon „Rob" durven noemen? Rob legt zijn pijp weg, geeuwt en strekt zich uit in zijn kooi. Veto VS over VN-missie naar bezette gebieden NEW YORK De Verenigde Staten hebben vanochtend hun veto uitgesproken over een resolutie van de VN-Vei ligheidsraad voor een missie naar door Israël bezet gebied. De resolutie voorzag in het zenden van een uit drie leden bestaande commissie van de Raad om aanbevelingen te doen voor de wijze waarop besherming kan worden gebo den aan de Palestijnen in de bezette gebieden, de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza. De resolutie kreeg de steun van alle overige veertien leden van de Raad. De VS zijn een van de viif permanente le den die beschikken over het recht van veto, naast de Sov jetunie, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en China. TOKIO Een aardschok heeft vandaag gebouwen in Tokio en omgeving doen be ven. Er vielen geen slachtof fers en er was nauwelijks ving kwam overeen met zes op de schaal van Richter en het epicentrum lag op zee onge veer 120 kilometer ten oosten van Tokio. De partnerorganisatie van de Stichting Mensen in Nood in Peru is begonnen met de hulp verlening aan de slachtoffers van de zware aarbeving die het noorden van dit land woensdag trof. Vanuit de hoofdstad Lima zijn dekens, voedsel en medicijnen verzon den naar het rampgebied. De goederen zijn onder meer af komstig uit de voorraad die door Mensen in Nood ter be schikking is gesteld aan Peru. Een medewerker van een lokaal radiostation in het noorden van Peru verwijdert het uithangbord van de zender, nadat het ge bouw is ingestort door een zware aardbeving. De aardbeving kostte aan meer dan honderd mensen het leven. foto: ap JERUZALEM De mis lukte aanval van een Palestijnse groep op de kust van Israël is voor de joodse staat opnieuw een teken, dat de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) het terrorisme niet heeft afgezworen. PLO- leider Arafat beloofde in december 1988 van terro risme af te zien. De Israëlische regering heeft na de gebeurtenissen van woensdag de diplomatieke druk op Washington vergroot om de dialoog met de PLO af te breken. De belofte van Ara fat het terrorisme af te zweren en het bestaansrecht van Is raël te erkennen waren des tijds voor de VS aanleiding in Tunis een gesprek met de or ganisatie aan te gaan. Arens, zei te hopen dat hij de VS ervan kan overtuigen dat de Amerikanen niet langer met de PLO moeten praten. Aan dat overleg is naar zijn mening de basis ontvallen. Je ruzalem wees woensdag Was hington reeds op de betrok kenheid van de PLO bij de op het laatste moment verijdelde aanslag. Het Israëlische leger doodde vier guerrillastrijders en nam twaalf anderen gevangen bii hun poging vanuit zee bij Tel Aviv aanvallen uit te voeren. Door het ingrijpen van het le ger werd een bloedbad onder badgasten aan het strand voor komen. Palestijnse leiders in de 'door Israël bezette gebieden, die in hongerstaking zijn, namen di rect afstand van de aanval op de Israëlische kust. Eén van hen, de filosoof Sari Nussei- beh, noemde die „een fase die wij steeds hebben proberen te gen te houden". Hij herinner de eraan dat de PLO het ge bruik van vuurwapens bij de intifada, de Palestijnse volks opstand tegen de Israëlische bezetting, heeft verboden. „Ik hoop dat de PLO niet op die beslissing is teruggekomen", aldus Nusseibeh. De in Oost- Jeruzalem verschijnende krant Al Fajr, die op de lijn zit van de Arafats Al-Fatah, leek met de aanval in te stemmen. De gedode strijders waren vol gens een grote kop op de voor pagina 'martelaren'. De aanval van woensdag werd uitgevoerd door het Palestijnse Bevrijdingsfront (PLF). Deze kleine, in Baghdad gevestigde groepering behoort tot de PLO en staat onder leiding van Abu Abbas. maar PLO-leider Ara fat heeft er geen zeggings kracht over. In Baghdad ver klaarde hij dat de PLO niets te maken heeft gehad met de guerrilla-aanvallen. Het PLF liet gisteren vanuit de Iraakse hoofdstad weten dat het meer gewapende aanvallen zal uit voeren.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5