Zwijgen over racisten helpt niet Gemeenten kunnen beroep doen op fonds sociale vernieuwing ^Verdenking rond aids- lirganisatie was terecht Hoe is een zeepbel Hoge Raad verwerpt beroep moordenaar Ritzen: Wantrouwen CDA is verdwenen Braks wil halvering gebruik gif en mest "BINNENLAND CeidóeSouocmt VRIJDAG 1 JUNI 1990 PAGINA 3 t]d-speler voor jebruik gordel JEEUWARDEN In Leeu warden is begonnen met een impagne om het dragen van jtogordels te bevorderen. De jkspolitie Friesland en Veilig erkeer Nederland hebben iervoor een flinke beloning sschikbaar. Elke automobilist Ie binnen de bebouwde kom in veiligheidsriem draagt [waakt kans op een draagbare raI-speler. Een radio- en tv- iak in de Friese hoofdstad 'irBlde 100 cd's beschikbaar. e(aarnaast worden 60.000 gele lifckers verspreid, voorname- ïe|k bij de benzinestations, fe Amsterdamse Prijs voor prof. Van Rood LEIDEN De Leidse hoogleraar J. van Rood, ver bonden aan de Rijksuniversiteit Leiden, krijgt de Amsterdamse prijs voor de geneeskunde 1990. De prijs is vorig jaar ingesteld door de Koninkljke Ne derlandse Akademie van Wetenschappen en is be doeld voor baanbrekend werk op het gebied van de geneeskunde. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 250.000 gulden. Van Rood krijgt de prijs voor zijn totale inzet op medisch wetenschappelijk ter rein, in het bijzonder voor zijn baanbrekend werk op het gebied van de immunohaematologie. Door zijn werk is onder meer een belangrijke aanzet ge geven voor de ontwikkeling van de transplantatie geneeskunde. De prijs wordt op 26 oktober uitge- reikt. Het is de bedoeling der prijs eens in de twee pr0f_ van Rood. jaar toe te kennen. 'IRA-onderzoek is niet uitzichtloos' ROERMOND Het onder zoek naar de IRA-aanslag op twee Australische advocaten is volgens de justitie in Roer mond geenszins uitzichtloos. Persofficier van justitie, mr. D. Van Delft baseert die mening op een combinatie van gege vens. Er is nu meer optimisme dan twee jaar geleden bij het onderzoek naar de toen ge pleegde aanslagen op zes Brit se militairen in Roermond en Nieuw-Bergen. Maar op de vraag of er ook telefoonge sprekken van mogelijk ver dachte figuren worden afge tapt, wil hij geen commentaar geven. Infiltratie-poging BVD in Wageningen WAGENINGEN De Bin- nenlandse Veiligheidsdienst blijkt geïnteresseerd in de han del en wandel van actiegroe pen in Wageningen. Ruud van Aken, lid van de Wageningse afdeling van Groen Links, is onlangs benaderd door de BVD met het verzoek inlichtingen te verstrekken. Opnamen van de twee gesprekken die heb ben plaatsgehad tussen Van Aken en de BVD-medewerker zijn vanavond te beluisteren via de Wageningse Omroep. De BVD bleek geïnteresseerd in de Wageningse acties tegen Shell en de protesten tegen de biotechnologie. Werknemers NS Haarlem weer aan de slag UTRECHT De monteurs van de NS-werkplaats in Haarlem zijn vanmorgen weer aan het werk ge gaan. Met een zeer ruime meer derheid aanvaardden circa 200 werknemers het voorstel van de directie van de Spoorwegen om een arbitragecommissie in te stel len die het 'asbest-conflict' moet beoordelen. Woensdagochtend leg den veertig monteurs van de werkplaats het werk neer. Aanlei ding was de schorsing van vier collega's die hadden geweigerd werkzaamheden te verrichten aan zogenoemde „Hondekoppen"; ou der NS-mateneel waarin het kan kerverwekkende blauwe asbest is verwerkt. Kwart beroepsbevolking heeft rugklachten DEN HAAG Een kwart van de Nederlandse beroepsbevol king heeft geregeld rugklachten. Dat blijkt uit onderzoek van het TNO, verricht in opdracht van het ministerie van sociale zaken. Minister De Vries heeft het re sultaat van het onderzoek aan de Kamer aangeboden. De studie maakt deel uit van een onder zoeksprogramma van het minis terie, dat de fysieke belasting bij de arbeid wil aanpakken. Veel klachten komen voor bij schoon maakpersoneel, de bouwnijver heid en het wegvervoer. Er komt een onderzoek naar de oor zaken. .MSTERDAM De jgphrik over de verkiezing jjan zoveel extreem recht- st» raadsleden in diverse ,aemeenteraden in ons ,l^nd zit er niet alleen bij politici goed in. Tijdens hpn gisteren door de Ne derlandse Vereniging QjOor Journalisten (NVJ) georganiseerd symposium Krasnapolsky in Am- .erdam, bleek dat ook lurnalisten zich prompt )abor grote problemen ge kaatst zien. al snel door de vijf inleiders beantwoord. Negeren helpt niet, integendeel. Het maakt de ultrarechtse politici tot martelaars en veroorzaakt een averechts effect. „Bovendien is het heel Kafka-achtig om als journalist te zwijgen over een maatschappelijk verschijnsel", zo stelde Vrij Nederland-re dacteur M. van Weezel. Wel aandacht dus, maar hoe? Hoe groot de valkuilen zijn waarin een journalist kan val len, werd geschetst door onder andere Van Weezel. Het radio interview dat hij in 1983 sa men meteen aantal VPRO- collega's maakte met Cen trumpartijlid Janmaat om schrijft hij nog steeds als „de grootste mislukking uit mijn journalistieke carrière", on danks de gedegen voorberei ding die er was geweest. Janmaat bleef kalm en be leefd, zijn drie interviewers daarentegen werden emotio neel en van het publiek kwa men er louter pro-Janmaatre acties. Taktiek Van Weezel waarschuwde voor een vaste taktiek die ul trarechts geregeld hanteert. Vertegenwoordigers van die partijen geven geen antwoord op vragen, gebruiken citaten van mensen die iets hebben gezegd dat in de verte lijkt op de Centrumpartij-opvattingen en trekken die naar zich toe, en ze slagen erin om hun dis criminerende uitspraken in een „verlicht" jasje te steken. „Je bent er niet met de tover formule van een goede voor bereiding", aldus Van Weezel. Volgens J. Kroes van Radio Noord-Holland zijn radio en tv zeker geen geschikte media voor een directe confrontatie. Het is tijdens een rechtstreek se uitzending, hoe capabel de interviewer ook is, lang niet altijd mogelijk om de desinfor matie die de ultra-rechtse poli tici rondstrooien te weerleg gen. De gedrukte media heb ben wel die mogelijkheden. Rinke van den Brink, die als free-lance-journalist in diverse bladen publiceert over ultra rechts in Frankrijk, schetste een somber beeld van de greep die Le Pen met zijn racistische Nationaal Front intussen op het land heeft gekregen. „De tweedeling in de maatschappij, tussen Fransen en buitenlan ders, is overal zichtbaar. Al lochtonen zijn grotendeels uit het straatbeeld verdwenen; het zijn er net zo veel als vroeger, maar ze durven niet meer. Er zijn café's voor blanken en ge kleurde mensen en het is on- zoeken. Kritische boeken en tijdschriften worden uit biblio theken geweerd. Veel Fransen hebben er geen moeite meer mee openlijk uit te komen voor racistische ideeën". De ruim 120 journalisten uit het hele land die de middag bezochten, gingen zeker niet met een pasklare oplossing, maar met een lading goede raadgevingen naar huis en met de vaste overtuiging dat de pers niet alleen in staat zal zijn om de opmars van ultra rechts te stuiten. „Hun succes heeft veel te ma ken met de hypocrisie van de overige politici", zo wezen Van den Brink en organisator van de middag O. de Jong op de grote verantwoordelijkheid die de vertegenwoordigers van de andere politieke partijen heb ben. Ambassadeurs Arabische Liga 'A-kamerlid Gualtherie van Wezel (links) in gesprek met de .O-vertegenwoordiger in Nederland, Safieh. Zij spraken elkaar ;teren tijdens een ontmoeting tussen de vaste kamercommis- buitenlandse zaken en ambassadeurs van landen van de Ara- ische Liga. foto anp MSTERDAM Er bestaat $le aanleiding voor de ver- iepnking van oplichting door Stichting Nationaal Fonds r Bestrijding, Opvang en reventie van Aids, de NFBO- A. Dit stelt de Amsterdamse •chtbankpresident mr. J.Asscher in het vonnis van ït kort geding dat de Stich- sag Aids-Fonds aanspande te- ,0'n de NFBOPA. Het Aids- 't(Dnds deed kort geleden aan- Tte bij de politie van vermoe- £lijke oplichting door de IfBOPA. Het onderzoek hier- jjjiar is nog bezig. Bovendien stuurde het Aids-Fonds hier- voer een persbericht de we reld in. Tegen die aangifte en persbericht spande de NFBO PA het geding aan. De organi satie zegt geld in te zamelen voor onder meer opvanghui zen voor aids-patiënten. „Er moet worden gevreesd dat hooguit een te verwaarlozen deel van het door NFBOPA in te zamelen geld - waarvan al 41.000 gulden binnen is - zal worden gebruikt voor het doel waarvoor NFBOPA zegt het geld te werven", aldus mr. As- ij Srabantse ambtenaren met de trein 9EN BOSCH Brabantse ambtenaren op dienstreis moeten oortaan gebruik maken van de trein. Alleen als ze kunnen it antonen dat het openbaar vervoer geen reëel alternatief is mo- fen ze gebruik rpaken van hun eigen auto. Het College van Ge- ll^eputeerde Staten denkt op die manier het aantaL ambtelijke au- bkilometers per jaar met 100.000 te kunnen verminderen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De sociale vernieuwing zal, als CDA en PvdA volgende week hun meningsverschil over de onderwijsproblemen kunnen bijleggen, niet be perkt blijven tot de 37 startgemeenten. Ook andere gemeenten die met reële problemen worste len en daarvoor een goede aanpak bedenken, kunnen een beroep doen op het te stichten rijksfonds sociale vernieuwing. Minister Dales (binnenlandse zaken), die dit kabinetsstand punt gisteren in de Kamer met bijval van CDA, VVD, D66, Groen Links en Klein Rechts i verdedigde, verwierf hiervoor tenslotte ook de steun van de PvdA-fractie. De socialisten, zo bleek uit de toelichting van kamerlid Buurmeijer, vrezen „een gigantische financiële problematiek rond de herver deling van de zogeheten brede doeluitkeringen als een groot aantal andere gemeenten daarop inhaakt". De PvdA is beducht voor een situatie, waarbij de voor de so ciale vernieuwing bedoelde gelden min of meer van ge-' meenten met grote problemen, zoals de grote steden, weg vloeien naar plaatsen met minder ernstige vraagstukken. Minister Dales kon de PvdA in dit opzicht geruststellen, ook zij vindt dat dit niet mag gebeuren. Dales gaat er overigens vanuit dat lang niet alle gemeenten tegelijk op de stoep zullen staan en dat een groot aantal plaatsen met geringe moeite reeds geholpen kan worden. „Er zijn gemeenten die zo'n gering deel van de sociale pro blematiek binnen hun grenzen hebben dat ze ook met de thans beschikbare mogelijkhe den gemakkelijk uit de voeten kunnen". Dales zei overigens te beseffen dat er tal van kleine gemeen ten zijn, waar zich allerlei zeer zorgelijke ontwikkelingen af tekenen die hoognodig moeten worden aangepakt. Daarom zal het kabinet zeker niet al leen het inwonertal als maat staf nemen. Ook betrekt de re gering nadrukkelijk de pro vinciale besturen bij het over leg. Dales wil dat ook de pro vincies een rol bij de nieuwe aanpak van de maatschappelij ke problematiek vervullen. Staatssecretaris Ter Veld (links) van sociale zaken'keerde gisteren tijdens het debat over de socia le vernieuwing even terug in de kamerbankjes om met PvdA-kamerlid Buurmeijer een en ander door te nemen. foto anp Politie houdt controles op caravans DRIEBERGEN Aan de vooravond van de vakantie-uitstroom is de politie begonnen met de jaarlijkse controles op caravans. De technische controle dienst van de rijkspolitie in Driebergen voert vandaag in samenwerking met de gemeentekorpsen van Utrecht, Maarssen, Nieuwegein en Woerden controles uit in de buurt van Utrecht. „Het gaat ons niet zozeer erom zoveel mogelijk proces-verbalen uit te delen, maar we controleren op de veiligheid", aldus een woordvoerder van de rijkspolitie Driebergen. Vooral technische zaken, zoals banden, remmen en verlichting, worden onder de loep genomen. „Caravans worden vaak aan het eind van het sei zoen in een garage weggezet en er tegen deze tijd weer uitge haald. Dan blijkt vaak dat de banden zijn uitgedroogd en dat de remmen niet meer goed werken". De komende weken zal de po litie vooral op de wegen naar Zeeland en Limburg extra contro les uitvoeren op „het recreatieverkeer", zowel personenwagens als caravans. De recreatierijders worden selectief aangehouden. „Het is geen heksenjacht. We houden niet iedere caravan aan". De technische controle dienst hield deze maand al eerder twee controles in de regio Utrecht. De meeste overtredingen hadden betrekking op documenten die niet in orde waren. De techni sche stand van de caravans viel in het algemeen mee. Drie leerlingen van het Maartenscollege in Haren (Gr.) die even eens prijswinnaars waren, geven een demonstratie met een zeepbel. foto: anp 99 ENSCHEDE Hoe meet je de dikte van het vlies van een zeepbel? Een belangrijke vraag, waar sinds gisteren het antwoord op bestaat. Pieter- Tjerk de Boer, vwo-examen- kandidaat op het Ichtuscollege in Enschedé, won er de Natio nale Natuurkundeprijs 1990 mee. De Boer leverde een ma nier van meten in, waarbij ge bruik wordt gemaakt van een laser-apparaat, die de zeepbel als een lamp verlicht. „Daar door ontstaan lijnen, die je met een lens kunt projecteren op een vel papier. Daaruit kun je berekenen hoe dik het vlies is", aldus de wetenschapper- Zodoende weten wij dat die dikte varieert bovenin is een zeepbel altijd dunner om dat het water naar beneden loopt tussen enkele dui zendsten van millimeters. Met die conclusies won Pieter- Tjerk een drietal boeken over natuurkunde, uitgereikt door de organisatoren van de prijs, de Nederlandse Natuurkundi ge Vereniging en de Neder landse Vereniging van Onder wijsgevenden in de Natuurwe tenschappen. Slechts dertien deelnemers dongen mee naar de Nationale Natuurkundeprijs 1990. Doel van de landelijke prijsvraag is het stimuleren van de belang-, stelling voor het vak natuur kunde. Gevraagd naar wat de wereld aanmoet met deze vers verworven kennis, antwoordt Pieter-Pjerk nuchter: „Geen flauw idee. Het is gewoon een aardigheidje, en ik vond het leuk om mee te doen". DEN HAAG De strafkamer van de Hoge Raad heeft het beroep van een 44-jarige man tegen zijn veroordeling voor de moord in 1984 op de Haagse bordeelhouder Tinus Fens verwor pen. De man werd vorig jaar door het hof in Amsterdam veroor deeld tot twaalf jaar cel. De advocaat van de verdachte, mr. G. Spong, voerde in zijn cas satie-beroep aan dat de ex-vriendin van de verdachte onder druk een belastende verklaring heeft afgelegd. De vrouw zou door familie van Fens zijn bedreigd. Uit angst voor represailles verscheen zij ook niet in de rechtszaal. Naar de mening van Spong had het hof in het vonnis duidelijk moeten aangeven of die bewuste verklaring werd erkend als bewijs. De Hoge Raad wees die redenering echter af. In de regel hoeft geen motivering te worden gegeven voor de delen van het be wijs die wel of niet worden gebruikt voor de veroordeling. EN HAAG De aanvanke- jk wantrouwige houding van CDA-Tweede-Kamerfractie genover het 'PvdA-duo' op nderwijs (Ritzen en Wallage) verdwenen. Daar is Ritzen a ruim een half jaar regeren an overtuigd, zo zegt hij deze" eek in een interview met het eekblad van het Nederlands enootschap van Leraren, i de eerste maanden van deze abinetsperiode verwachtten ïel CDA'ers volgens Ritzen ;en dubbele bodem" aan te effen in de toedeling van de onderwijsportefeuille aan twee PvdA'ers. Het wantrouwen werd nog versterkt door het feit dat minister van finan ciën, Kok, die uit hoofde van zijn functie veel met de finan ciële problemen op Onderwijs te maken heeft, ook een PvdA'er is. Ritzen vertelt dat hij en Wal lage door vele persoonlijke contacten met CDA-kamerle- den een eind hebben kunnen maken aan de achterdocht. Vanaf het begin af aan hebben de bewindslieden daarbij ook benadrukt niet te willen tor nen aan het recht op de vrij heid van onderwijs zoals dat in de Grondwet is verankerd. Ritzen verheelt niet dat hij erg gelukkig is met het feit dat Kok een partijgenoot is. „Kok is een keiharde minister van financiën, iemand die bepaald terughoudend is in het doen van extra uitgaven, maar hij zal toch vaak dezelfde politie ke keuzen maken als ik. Het geeft ook wel een grote mate van vertrouwen dat deze mi nister van financiën het on derwijs niet zal laten zakken". Ritzen is het eens met de stel ling dat het Nederlandse on derwijs eigenlijk te duur is. De begroting voor dit jaar bedroeg ruim 30 miljard gulden en zal de komende jaren nog flink groeien door de koppeling van de ambtenarensalarissen aan de lonen in het bedrijfsleven. Toch vindt de minister toch dat het afgelopen moet zijn met bezuinigen op zijn begro ting. „Die tijd is voorbij". SAAIBAAI door WILLEM RITSTIER Basisproblemen In de vier kascomplexen op het Proef station voor Tuinbouw onder Glas (PTG) in Naaldwijk wordt onderzoek gedaan naar vermindering van de belasting van het milieu. De basisproblemen: het lozen van voedingsstoffen in met name het op pervlaktewater en de bodem, de inzet en verspreiding van gewasbeschermings middelen, het energieverbruik en het af val van kunststoffen, kunstmatige sub straten en planteresten. Gewerkt wordt aan de ontwikkeling van gesloten teelt en bedrijfssystemen voor de glastuin bouw. Dit zijn systemen waarbij geen uitstoot van water en meststoffen meer plaatsvindt (via recirculatie in goten, wortelbevochtigingssystemen en zand- bedden), de inzet en afhankelijkheid van gewasbeschermingsmiddelen wordt ge minimaliseerd (biologische scherming) en het gebruik van energie en C02 wordt geoptimaliseerd. Op het verlanglijstje van het PTG staan nog een kas voor zogenaamd zoutonder- zoek, van belang voor gesloten systemen met recirculatie en enkele kasjes voor het geïsoleerd kweken van nuttige en schadelijke insecten voor de biologische bestrijding van plagen. NAALDWIJK Het ge bruik van meststoffen en landbouwgiffen in de glastuinbouw moet voor het jaar 2000 met 50 pro cent zijn teruggebracht. Dat zei minister Braks van landbouw gisteren bij de opening van vier nieu we experimentele kassen op het proefstation voor tuinbouw onder glas (PTG) in Naaldwijk. In de kassen worden proeven genomen met een gesloten, milieuvriendelijk bedrijfssys teem. De glastuinbouw kenmerkt zich door een intensief gebruik van mest en gewasbescher mingsmiddelen. „Dat gebeurt thans op een wijze waarbij de natuurlijke hulpbronnen wa ter en lucht, die ook voor deze sector van levensbelang zijn, zwaar bedreigd worden", aldus Braks, die hiermee direct de gespannen relatie tussen som mige agrarische produktieme- thoden en het milieu neerzet te. Voornaamste oogmerk van zijn beleid, dat thans wordt uitgewerkt in het Meerjaren plan Gewasbescherming dat op 1 november aan de Tweede Kamer wordt gepresenteerd, is het terugdringen van het ge bruik van die middelen. Braks noemt dit zelf een speerpunt- project. „Wij moeten dat nu gaan beperken, willen we die glastuinbouw toekomst geven en daarmee de mensen die daarin werkzaam zijn", aldus Braks. Toch toonde de minister zich niet pessimistisch. „De glas tuinbouw verkeert in een uit stekende uitgangspositie, ge zien haar over het algemeen goede financieel-economische draagkracht". Ook het hoge technische niveau en de toe gankelijkheid van de techni sche kennis versterkt volgens Braks de verwachting dat ge sloten bedrijfssystemen met terdaad haalbaar zijn. Energie Hoewel de prijs van de energie op dit moment erg laag is, moet er volgens Braks op ge rekend worden, dat deze gaan deweg weer zal stijgen. Daar om moet worden gestreefd naar een energie-efficiency voor het jaar 2000, die vergele ken met 1980 zeker 50 procent hoger is. Dit kan deels tot stand worden gebracht door een hogere produktiviteit per vierkante meter en deels door inperking van het aardgasge bruik. Dit laatste komt het mi lieu bovendien ten goede door een vermindering van de uit stoot van kooldioxyde. Her nieuwde aandacht voor zaken als rookgascondensors, ener- gieschermen en warmte kracht-koppeling ziin volgens Braks daarom geboden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3