Genetische therapie kan toelaatbaar zijn £cidóc Qowia/nt brieven van lezer Geestelijke raad uit VS voor Russische tv-kijkers kerk wereld Pinksterdienst voor eenheid Klokken luiden in Zürich uit protest tegen benoeming beroepingen Is de duivel een goddelijke gave Ceidóc0ouwrit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaOowvant 1 VRIJDAG 1 JUNI 1990 PAGINA WASHINGTON Sovjet burgers die onzeker zijn over de grote veranderingen die zich in hun land voltrekken krijgen vanaf nu een hart on der de riem gestoken door een heuse Amerikaanse televisie dominee. Robert Schuller, op richter van het in de VS po pulaire „Hour of Power" (Uurtje Kracht) is door de Sovjet-staatstelevisie uitgeno digd een maandelijks pro gramma te maken dat zal worden uitgezonden in de Sovjetunie en Oost-Europa. Een uitzending die Schuller op Eerste Kerstdag voor de Sovjet-televisie heeft ver zorgd is ingeslagen als een bom. Volgens de staatscom missie voor radio en televisie (Gostelradio) is de manier waarop Schuller zijn kijkers benadert geknipt voor de situ atie waarin veel Sovjet-bur gers zich momenteel bevin den. „Ze hebben gezegd dat zij een religie nodig hebben die bovenal praktisch is en hun helpt met de problemen van het dagelijks leven. Dat is al tijd de kern geweest van mijn optreden als dominee", zegt Schuller De Hour of Power- uitzendingen vormen een mengsel van positivistische theologie en alledaagse psy chologie. Afgelopen zondag heeft Schuller voor de Sovjet- tv een programma gemaakt ter gelegenheid van de top in Washington. Het begon met een uitleg van Gorbatsjov over de nieuwe economische maatregelen, gevolgd door commentaar van Bush. Ten slotte verscheen Schuller, die de door gebrek, armoede en werkloosheid belaagde Sovjet burgers voorhield dat „taaie maatregelen nooit eeuwig du ren, maar taaie mensen wel". Naast de praatjes van Schuller zal in de programma's aan dacht worden besteed aan de eigen Sovjet-filosofen, -psy chologen en religieuze leiders. De ene helft van de wereld kan de genoegens van de andere helft niet begrijpen. Jane Austen Wereldtop van christen democraten BRUSSEL De Christen-de mocratische Internationale (CDI) houdt eind van deze maand (30 juni) voor het eerst een conferentie in Oost-Euro pa, in de Hongaarse hoofdstad Budapest. Aan de 'top' zullen christen-democratische lei ders uit de hele wereld deel nemen. Premier Lubbers, de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl de Belgische eerste-minister Wilfried Mar tens en hun Italiaanse collega Giulio Andreotti hebben hun komst toegezegd. Uit Oost-Eu ropa komen de voorzitters van de christen-democrati sche partijen in Litouwen en Estland, en hun collega's uit Tsjechoslowakije en Honga rije. De CDI heeft ook DDR- premier Lothar de Maizière uitgenodigd. De keus als ver gaderplaats is op Budapest ge vallen, omdat daar binnen kort de christen-democraat (Jozsef Antall) de regering gaat leiden. Priesterwijding in Rotterdam ROTTERDAM De diakens Frans de Haas en Bertus Wes- sel worden morgen in de ka thedrale kerk van de H.H. Laurentius en Elisabeth tot priester gewijd door bisschop R. Th. Bar. Frans de Haas (46) afkomstig uit Eindhoven- werkte aanvankelijk elf jaar in het basisonderwijs en ging vervolgens theologie studeren in Rolduc en Tilburg. Daarna vervulde hij verschillende pastorale functies. Na zijn dia kenwijding september vorig jaar kwam hij te werken in de St. Jeroen-parochie in Noord- wijk-Binnen waar hij na zijn priesterwijding zal blijven. Bertus G. Wessel (31), afkom stig uit Coevorden, was amb tenaar op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Hij volgde de priestero pleiding te Bovendonk bij Breda. Hij was stagiair in de Benedictusparochie in Rijs wijk en na zijn diakenwijding vorig jaar werkzaam in de H. Hartparochie in Den Haag. Hij wordt na zijn priesterwij ding werkzaam in drie Haag se parochies, de H. Jozef, de H. Martha en de H. Hartparo chie. HAARLEMSE BISSCHOP BOMERS: LEIDEN Genetische therapie is aanvaardbaar als daarmee het levensge luk van de mens bevor derd wordt. Dit stelde de Haarlemse bisschop H. Bomers gisteren tijdens een studentendebat in Leiden over de stelling: genetische manipulatie maakt mensen beter. De bisschop was gevraagd in het debat als opponent op te-treden van de Amster damse hoogleraar in de biochemie Retél die de stelling met een zeker voorbehoud onder schreef. De Haarlemse bisschop deed uitkomen dat hij verbetering van de mens een alleszins te prijzen doelstelling achtte maar vroeg zich af of deze be reikbaar was met behulp van genetische manipulatie. In dat verband leek het hem correc ter te spreken over genetisch sleutelen omdat manipulatie de suggestie oproept dat men sen dingen naar hun hand zetten met voorbijgaan van recht en billijkheid, iets dat hij bij voorbaat afwees. Overigens stelde de bisschop in een genuanceerd betoog meer vragen over genetische manipulatie dan hij zekerhe den debiteerde. Hij meende dat het vooral zaak was de discussie over deze zaken zo breed mogelijk te voeren. Wel wees hij genetische manipula tie die gericht is op verande ring van erfelijkheidscellen categorisch van de hand evenals reageerbuisbevruch ting „omdat deze in strijd is met de menselijke wijze van voorplanting". De Amsterdamse hoogleraar aan de Vrije universiteit Retél stelde in een pleidooi vóór ge netische manipulatie dat deze in feite zo oud is als de cul tuurmens. Dieren en gewas sen zijn in een langdurige ont wikkeling gericht geworden op behoeften van de mens. Het DN A-onderzoek op grond waarvan genetische manipu latie mogelijk is bij plant, dier en mens kan inmiddels wijzen op indrukwekkende resulta ten die voor weinig betwisting vatbaar zijn, aldus Retél. Het problematische van geneti sche manipulatie zit voor Re- tel echter veel meer in de maatschappij die zich laat lei den door materialistische, technologische en economi sche principes. Hij meende niettemin dat het weinig zin Mgr. H. Bomers heeft dingen te verbieden die in principe vanuit weten schappelijk standpunt haal baar zijn. Hij zei te vertrou wen op de politiek als de in stantie die voor normen en grenzen zou moeten zorgen. Een student lanceerde de ge dachte dat het wellicht aan te bevelen zou zijn een soort non-proliferatie verdrag op te stellen dat de deelnemende landen verplicht alleen dan tot uitwisseling van geneti sche kennis over te gaan als daarop de nodige controle mogelijk is. Bisschop Bomers werd ge vraagd of genetische manipu latie toch ook niet de moge lijkheid bood het religieuze peil van mensen te verbete ren. De bisschop antwoordde lachend dat dat misschien het beste mogelijk was door het „gezond verstand" met behulp van genetische manipulatie te verbeteren. DELFT Voor de vier de achtereenvolgende keer heeft in Delft een speciale Pinksterdienst plaats waaraan mensen uit verschillende kerken deelnemen om te bidden voor de eenheid. Zowel pastores als dominees uit Delft hebben hun mede werking toegezegd. De dienst heeft dit jaar plaats op eerste Pinksterdag om acht uur in de Oude Kerk. Het aantal mensen dat de dienst bijwoont stijgt volgens de or ganisatoren van jaar tot jaar. Vorig jaar waren er om streeks zeshonderd mensen. Vandaar dat dit jaar gebruik gemaakt wordt van de Oude Kerk. Woordvoerders Jan Bentvelsen en Catherine Pro vence van de Delftse werk groep Bidden om de eenheid die de dienst heeft voorbe reid, willen bereiken dat de eenheid „waarom Jezus op het eind van zijn leven heeft gebeden - 'zijn geestelijk tes tament' - in deze tijd van gro te verwarring nu eindelijk wordt gerealiseerd. Jan Ben tvelsen: „Eenheid kan niet al leen ontstaan door het voeren van discussies en het uitwisse len van argumenten. Wij moeten op de eerste plaats streven naar eenheid in geest en liefde. Hoe verschillend je ook denkt, in dat opzicht moeten wij ons een kunnen voelen als we geloven in Je- Bentvelsen, die actief is in de charismatische beweging meent, dat het de hoogmoed is - „de meest diepe zonde waar alle andere zonden vandaan komen" die christenen weer houdt aan die eenheid te wer ken. Daarom vindt hij het no dig dat mensen zich veroot moedigen en schuld belijden. De twee willen geen oordeel uitspreken over oecumenische experimenten elders zoals in (de Enschedese Helmershoek. „De structuren komen op de tweede plaats, zijn van later zorg. Er zijn nog zoveel ande re mogelijheden om de een heid tussen christenen gestal te te geven. Wij moeten eerst onze relatie met God in orde brengen. Die is ook van het meest essentiële belang om mensen in hun dagelijks le ven tot bloei te brengen. Wij leven pas echt als we leven door de Geest die met Pink steren is gezonden. Want waar die ontbreekt is er, aldus Bentvelsen, geen kiemkracht. „De Geest is een stuwkracht die in ieder mens kan werken en daarom moeten wij met Pinksteren nadrukkelijk vra gen om die Geest. Christus zei: Als jullie vragen om de Geest, zal ik hem sturen". Bentvelsen: „In het dagelijks leven van zoveel mensen is er ondanks alle welvaart zoveel verkramping. Dat komt om dat het essentiële in hun le ven ontbreekt: liefde ontvan gen en liefde geven. Daarvoor is het nodig dat zij gevoed worden vanuit de Geest die eenheid schept en levend maakt". CHUR In het Zwitser se bisdom Chur is woe dend gereageerd op de benoeming van de behou dende vicaris Christoph Casetti tot vicaris-gene raal voor het kanton Zü rich. Casetti, die als Opus Dei-man geldt, volgt de gematigde Gebhart Matt op, die vorige week werd ontslagen door de nieuwe bisschop van Chur, mgr. Wolfgang Haas. De dekens van Zürich hebben na een spoedzitting mgr. Haas opgeroepen zo snel mogelijk af te treden. Zij lieten afgelo pen zondag vier uur lang de klokken luiden uit protest te gen de benoeming. Het is vol gens hen „in feite onmoge lijk" dat de conservatieve en contactarme Haas het bisdom tot heil van de rooms-katho- lieke gelovigen kan leiden. De bisschoppenconferentie moet er bij paus Johannes Paulus II op aandringen dat deze van zijn benoeming af ziet, aldus de dekens. De paus had vorige week Haas tot bis schop benoemd. „De benoeming van Haas was de eerste klap, het ontslag van Matt de tweede en de benoe ming van Casetti de derde," aldus dekaan Guido auf der Mauer van Albis. Bisschop Haas heeft nu „alle porcelein kapot geslagen die er te vin den was. Van dialoog is geen enkele sprake," aldus Auf der Mauer, die zichzelf als conser vatief beschouwt. Maar ook voor hem was nu de maat vol. In de parochies en bij de gees telijken van het kanton Zü rich heersen nu woede en verontrusting. Het vicariaat in Zürich heeft „geschokt" gereageerd op de wijze waarop de benoeming van Casetti bekend werd. Dinsdagavond had hij die in een rechtstreekse tv-uitzen- ding zelf al aangekondigd, woensdagmiddag werd de be noeming officieel bekend ge maakt. Secretaris Franz Her- ger voorziet dat de opvattin gen zo ver uiteenlopen dat sommige medewerkers maar beter naar een andere baan kunnen uitkijken. De Raad van Kerken in het kanton Zürich heeft voorge steld dat alle kerken op Pink sterzondag van drie uur tot kwart over drie de klokken luiden uit solidariteit met de diep bedroefde rooms-katho- lieke medegelovigen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzor ger in het Huis van Bewaring De Koepel te Arnhem); mw. drs. E.A.A. de Jongh, kandidaat te Amsterdam; te Aalten (toez.) mw.A.J. Yntema te Barchem. Bedankt voor Wezep P.J. den Ad- mirant te Kampen - Gereformeerde Kerken Beroepen te Arnhem drs.c J. Hoek stra te Rotterdam-Lombardijen; te Heerhugowaard drs. G. van Reeu- wijk te Berlikum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Aangenomen naar Amster- dam-C K. van den Geest te Alblas- serdam en Nieuw Lekkerland, die bedankte voor Noordbergum. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Apeldoorn, te Klaas waal en te Krimpen aan den IJssel C. Sonnevelt, I I. zendingspred. te Nigeria, wonende te 's-Gravenzan- UTRECHT Er gingen nogal forse beweringen door de kerkzaal van de Christelijke Gereformeer de Kerk in Utrecht, gis teravond. Bijvoorbeeld deze: 'De grote verleiding van onze tijd is de duivel te houden voor de engel des lichts'. Er klonken ook vragen: 'Is de techniek in onze samenleving mits goed gehanteerd zegen of is ze altijd een vloek?' De christelijke studen tenvereniging CSFR had in Utrecht een discussieavond belegd over 'wetenschap en techniek' en had daarvoor twee sprekers met toch wel erg verschillende visies uitge nodigd: de hoogleraar refor matorische wijsbegeerte en politicus (RPF, Eerste Kamer) dr. ir. E. Schuurman en de Hattemse hervormde emeri tus-predikant en cultuurfilo soof dr. F. de Graaff. Beiden hebben op het punt van wetenschap en techniek een uitgesproken standpunt. Bij Schuurman is het tref woord technicisme. Daarmee doelt hij op het feit dat de techniek de bijna alles bepa lende factor is geworden in de hedendaagse samenleving; als het ware het zingevend per spectief is geworden. Alleen het levende geloof in God kan een mens behoeden om voor de afgod van de techniek te vallen. Dat geloof kan er ook voor zorgen dat de techniek een 'zegen' wordt voor men sen. De techniek die leidt tot bijvoorbeeld een gehoorappa raat is dienstbaar aan mensen en als zodanig verwijst ze naar God. Mensen worden ge roepen ook in wetenschap en techniek God te dienen. In techniek kan iets legitiems zitten, namelijk als ze instru ment is tot ontsluiting van de schepping. Nihilisme Voor De Graaff is de techniek een uitdrukking van de ver broken relatie tussen het god delijke en de mens; dat is het nihilisme. Oorspronkelijk was de mens nog in staat om de Dr. E. Schuurman dingen om heen in verband te brengen met de goddelijke wereld, de oorspronkelijke betekenis van 'cultus'. Toen was er dus sprake van cul tuur, nu beleven we de 'Zivi- lisation'; het tijdperk waarin de goddelijke genade in de wereld als het ware op raakt God trekt zich terug -r- en de mens een gereduceerd beeld op de werkelijkheid heeft. De dingen worden tot iets anders herleid dan op God; daardoor ontstaat tech niek. En techniek is de reden waarom onze cultuur afste vent op het absolute einde; ze is een schijngestalte van de macht van het kwade. Tech niek is de verleiding van de duivel om mensen in de tech niek te laten geloven als brenger van heil. Dr. Schuurman herkende veel van de woorden van De Graaff: overal waar techniek en economie het voor het zeg gen krijgen de zin van de dingen bepalen is sprake van demonische machten. En er wordt inderdaad veel te weinig over die macht gespro ken, vond Schuurman, maar een oplossing zag hij niet in de opvattingen van De Graaff. „Hij is op zoek naar een nieuwe wetenschap en soms verlang ik daar ook wel naar. Maar ik heb nog nooit iets kunnen ontdekken van zo'n andere wetenschap. Daarom zeg ik: wees je be wust van de gevaren van de techniek in onze samenleving en voorkom dat je vervalt in het technicisme". En, vond hij, er kan ook iets moois zit ten in de techniek van men sen, vond hij, net F undamentalisten De Graaff zette de zaak op scherp. „De vraag waar we voor komen te staan is deze: is de techniek een kwade macht die in de gedaante van een goede engel tot ons komt of niet?". Het antwoord was voor hem duidelijk: ja. De opdracht voor ieder is na te gaan waar hij/zij niet meer wenst mee te werken aan die voortschrij- FOTO: DIJKSTRA dende techniek. „De techniek afschaffen kunnen we niet, dan zou nu het licht uitvallen en er zouden allemaal erge dingen gebeuren. Waar het op aankomt is zo weinig mogelijk gebruik te maken van die techniek en proberen weer in contact te komen met het goddelijke. Dan krijgen we de genade om de dingen te zien zoals ze zijn". De Graaff zette uiteen hoe sommige groepen in het chris tendom 'levensgevaarlijk' denken. Hij noemde het fun damentalisme met naam en toenaam. Deze groep in het christendom verabsoluteert de natuurwetenschappelijk-tech- nische kijk op de werkelijk heid door te doen alsof wat al les wat door die bril wordt ge zien, hetzelfde is als de schep ping waarover de bijbel spreekt. Die visie is uiterst ge vaarlijk, vond De Graaff; de techniek die eigen is aan die kijk op de dingen wordt zo een 'goede macht'. En dat is juist wat de demonische macht wil; de duivel zien als een goede gave. LÜTSEN KOOISTRA Onderwijs en sociale vernieuwing TEGEN de regeringsplannen voor de sociale vernieuwing bestaan bij het CDA, waar' het gaat om de financiering va' het bijzonder onderwijs, zulke ernstige bezwaren, dat er bir^ nen het kabinet en tussen de twee regeringsfracties nog he<a wat verduidelijkt en toegezegd moet worden wil het conflifi bij de voortzetting van het kamerdebat volgende weejl woensdag uit de lucht zijn. Terwijl projectleider Jan Schaefe- (PvdA) al door het land trekt om overeenkomsten te sluiten met de 37 gemeenten waar met sociale vernieuwing een b« gin zal worden gemaakt, slaagde minister Dales (PvdA) va binnenlandse zaken er gisteren in de Kamer niet in de fra^ ties van CDA en de kleine christelijke partijen gerust te ste" len. Is het zeker dat de geldstromen, die nu naar het bijzor der onderwijs gaan, intact blijven? 11 BlNNEN het kabinet is bij wijze van compromis overeengr' komen, dat de gemeenten op lokaal niveau overeenstemmii? moeten bereiken met het bijzonder onderwijs over de bestr ding van de zeshonderd miljoen gulden onderwijsgeld wa£ het hierbij om gaat. De bijzondere scholen mogen elk pl^1 van de gemeente weigeren en de PvdA gaat er vanuit, dP partijen elkaar in de praktijk wel zullen vinden. Maar hr CDA vraagt zich bezorgd af of gemeentebestuurders de gelP stromen bijvoorbeeld niet gaan verleggen naar andere prior0 teiten, waardoor het uiteindelijk onttrokken wordt aan hP' onderwijs. 1 Ie Het CDA wil het geld gelijkelijk verdelen over openba^ en bijzonder onderwijs, en bij het rooms-katholiek en prot^, tants-christelijk onderwijs de verantwoordelijkheid van besteding bij het bestuur van de scholen leggen en niet bij gemeenteraad. Er zijn immers praktijkvoorbeelden waarbs alleen al een socialistische wethouder van onderwijs het b;_ zonder onderwijs in zijn gemeente langs allerlei wegen 1> moeilijkt. Wat moet een gemeente doen met een bijzondere schoi die in vrijheid anders denkt over plannen voor sociale v( nieuwing dan de gemeenteraad? Die raad is immers alle bevoegd gezag over het openbaar onderwijs. En wat kan gebeuren bij gemeenten met een raad die weliswaar bevoe gezag is van het openbaar onderwijs, maar bestaat uit led die in meerderheid voorstander zijn van bijzonder onderwi De financiële gelijkstelling van bijzonder en openbaar derwijs mag niet in het geding komen, want dat zou in str zijn met de grondwet. De sociale vernieuwing kan daar< alleen maar een bevoegdheid van de gemeenten zijn als 1 om andere zaken gaat dan de financiering van het onderw De PvdA-fractie moet dan maar genoegen nemen met h« eigen argument: als er in het licht van de sociale verni< wing op gemeentelijk niveau op onderwijsgebied iets mi gebeuren, dan zullen partijen elkaar in de praktijk heus vinden. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezondei' stukken te bekorten ,v,n Vervuilde grond Dat de grond in de Schenk- strook in Den Haag vervuild is moet bij de autoriteiten al lan ger bekend zijn, want recent zijn er geen monsters geno men. Het is misdadig dat dit niet eerder bekend is gemaakt. Het is misleidend én misdadig dit nü bekend te maken nu het in het straatje van de ge meenteraad te pas komt i.v.m. kantorenbouw Schenk. Nog daargelaten of het bekend zou zijn gemaakt als er géén kan torenbouw zou zijn geweest!? Gemeentebestuur, stap op. We vertrouwen jullie niet meer. Eigenlijk hebben we jullie nooit vertrouwd, ook niet bij de bouw van Sociale Zaken. Utrechtse Baan, nieuwbouw Bezuidenhout, Prins Bern- hardviaduct, Trambaan Ter- noot, C.S. en bijvoorbeeld het Gevers Deynootplein. P. van Goch, DEN HAAG. Zelfstandigheid (3) In de lezersrubriek werd de gedachte geopperd, dat ook mannen van de arbeidsplicht ontheven dienen te zijn, in dien de opvoeding van kroost aan hen toevalt. En inderdaad, indien de man er bezwaar te gen heeft dat zijn spruit in een crèche 'gestopt' wordt, dan is het wenselijk dat de mogelijk heid bestaat hiervoor ontslag te nemen of anderszins te stop pen met kostverdienen. In verband mag wel een an< typisch mannenprobleem rr 7 onbesproken blijven. Mom^ teel bestaat er wel een wet» lijke mogelijkheid om kim ren te erkennen, maar niew-i nauwelijks een om vaderschIJ te ontkennen. Ook deze k tezamen met een sluiter biologische methode om Mi ontkenning met bewijs te s^e ven, zeer welkom genoeg worden. - N. Pleumekers, |r DEN HAAG. rev J J Gezondheidszorg ïl J Werkonderbrekingen en sP& kingen in de gezondheidszo'n Beangstigend voor de t£oc komst afgezien van v' rechtvaardig is is het EÏÏ* dat straks niemand meer r werken, tenzij daar een ruirar betaling tegenover staat, n veel vrij, vakantie, auto, O Een toekomstbeeld waarbij, dat zo doorgaat, ons land qejv ontwikkelingsland wordt. 0or zijn meer rijke landen ooit ant armoede vervallen. Door £n reidheid tot werken all^pU wordt een land groot, en k>kil het rijk blijven. Als geld L_ enige ideaal wordt, staan er slecht voor. De eindelij reclames en de steeds stijgeriB eisen van de bonden maken" mensen tureluurs en verknc en de arbeidsvreugde. EN C.D. Noorderwier, jk DEN HAAG. L Q gen nde a ri an c eek SA Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244 Postadres postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon 071-122 248 i van ma t/m vr. van 18 00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. ejy "j Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaar per maand 24,85 per maand f 25,^^ per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f 75, per jaar f 284,50 per jaar 285,^H Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk r^x. 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2