Niek van Oosterum: „Met de piano wil ik m'n brood kunnen verdienen" Vijf jaar cel voor diefstal Van Goghs WINNAAR EUROVISIE WEDSTRIJD Drie Nederlanders in finale van Elly Ameling-concours Den Haag krijgt theaterfestivJ Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! KUNST/RTV £eidóe@oma/nt VRIJDAG-1 JUNI 1990 PAGIH— ARNHEM Het Gerechtshof in Arnhem heeft vanmorgen een 38-jarige man uit Nijmegen veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar wegens de spectaculaire kunstroof uit het Kröller-Muller museum te Otterlo in december 1988. De roof betrof drie schilderijen van Van Gogh, met een gezamenlijke waarde van 250 miljoen gulden. De man had samen met een tweede hoofdverdachte geprobeerd een losgeld van vijf miljoen gulden voor de schilderijen te krijgen. De veroordeling was con form de eis van de procureur-generaal; Het hof neemt de man vooral kwalijk dat hij met de roof het risico nam dat de werken beschadigd of verloren zouden gaan. De tweede hoofdverdachte in deze kunstroof moet op 29 juni voor het Hof verschijnen. Extra treinen naar Pinkpop - festival UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen laten in verband met het Pink pop-festival op maandag 4 juni, tweede Pinksterdag, vanuit verschillende plaatsen in het land extra treinen rij den naar Heerlen. Daar vandaan rijdt ieder kwartier een trein naar Land graaf, waar het festival wordt gehou den op de draf- en renbaan. Tussen het station van Landgraaf en het festi valterrein rijden bussen. Ook na afloop van het popspektakel rijdt er ieder kwartier een trein tussen Landgraaf en Heerlen. Tien extra treinen bren gen de festivalgangers vanuit Heerlen weer naar huis. Die treinen rijden on der meer naar Leeuwarden, Emmen, Groningen, Den Helder, Enkhuizen en Vlissingen. Australië gaat geweld op televisie beteugelen CANBERRA De Australische regering wil gaan optreden tegen ge weld op televisie, met name in nieuwsprogramma's, zo heeft ze bekend gemaakt. In een gisteren in het parlement besproken rapport wordt de aanbeveling gedaan dat de omroepen een uniforme gedragsregel op stellen over het laten zien van geweld op televisie. Wanneer dat niet gebeurt zou de overheid moeten overwegen van bovenaf normen op te leggen en aan de zendvergunningen voorwaarden met betrekking tot het vertonen van geweld te verbinden, aldus het rapport. In het rap port staat dat vooral kinderen moeten worden behoed voor overdadig vertoon van geweld. Vooral nieuwsprogramma's gaan volgens het rap port in de race om de kijkcijfers onaanvaardbaar ver in het laten zien van gewelddadige beelden, close-ups van verwondingen en het verto nen van opdringerig gedrag tegenover rouwende mensen. Ook sport programma's krijgen een veeg uit de pan wegens de „overdreven" aan dacht die wordt besteed aan het geweld in de sport. Volgens Beazley hebben de commerciële omroepen hun medewerking al toegezegd. Een ontwerp-gedragscode moet over drie maanden klaar zijn. Veronique mag EK-wedstrijden Oranje op het scherm brengen AMSTERDAM De NOS heeft gisteren een kort geding verloren dat zij had aangespannen te gen R. van der Hart, een handelaar in televisie- uitzendrechten. Dat bete kent dat de commerciële zender RTL Veronique de wedstrijd Joegoslavië- Nederland zondagavond mag uitzenden. tien voetbalwedstrijden, alle maal in het buitenland te spelen, waarvan de eerste zondagavond wordt gespeeld (Joegoslavië-Nederland) en de laatste op 22 december volgend jaar (de EK-kwalifi- catiewedstrijd Malta-Grie kenland). De NOS wilde de rechten voor die wedstrijden voor 1,1 miljoen gulden ko pen van Van der Hart, die er 1,7 miljoen gulden voor vroeg en uiteindelijk met 1,5 miljoen, geboden door Vero nique, akoord ging. Toen de NOS daarop alsnog 1,7 mil joen wilde betalen der Hart niet thuis: dl was gesloten, vond hij.i De NOS betoogde in hl geding dat Van der Hl clusiviteit had toegezea^ deze omroep. NOS-T' J handelaars Kees JansM Mart Smeets wisten nl hij tegelijkertijd ondl delde met Veroniqul deal met VeroniqueT daarom onrechtmatig meent de NOS. De NOS bekijkt nog |rlaa een bodemprocedure r*-r Van der Hart zal started HOORN „Het lijkt me leuk^ Met die opmer king pareert de 16-jarige Niek van Oosterum uit Hoorn vrijwel elke vraag die zijn activiteiten als pianist betreffen. Zojuist terug van de Eurovisie wedstrijd voor jonge mu sici in Wenen waaraan achttien musici uit even zoveel landen deelnamen en die hij winnend af sloot, is hij nog te moe om welk plezier dan ook nader toe te lichten. Wat hij later wil worden? Concertpianist. Waarom? „Lijkt me wel leuk". Mee doen aan zo'n relatief zwaar toernooi? „Leek me óók wel leuk". Nog voorkeur voor componisten? „Nee, eerlijk waar niet. Alle muziek is leuk". En dan schiet de 16-ja- rige, die even goed is in zwij gen als in pianospelen toch nog even uit zijn slof: „Ge loof het of niet, 't is allemaal even leuk". Niek van Oosterum is niet echt stoïcijns, niet echt fleg matiek, niet echt onwelwil lend, maar het leven bevalt hem eigenlijk wel, alles be valt hem wel en waar zou een mens zich nog druk om maken. Maar hij kijkt ook pienter uit z'n moeie ogen en is hij ook goed in relativeren, wat Niek te vertellen heeft, is op z'n minst heel redelijk. „Al heb ik de wedstrijd met het eerste deel uit het Piano concert in A van Grieg dan ook gewonnen, ik kan niet beoordelen of ik de beste was. Er waren uit die acht tien landen ook achttien deelnemers op verschillende instrumenten. Ik ken zo langzamerhand de moeilijk heden van de piano, maar ik heb geen flauw idee hoe moeilijk een viool is. Of een accordeon. Er was ook geen juryrapport waarin me werd uitgelegd waarom ik de wed strijd heb gewonnen. Ik kreeg de eerste prijs en dat was het zo'n beetje". Nieuwe vleugel Die prijs kan Niek van Oos terum goed gebruiken, op termijn. Waaruit de prijs dan Niek van Oosterum: „Accordeon is óók moeilijk". wel bestond. „Wat geld". Hoeveel geld? Paar duizend gulden. Hoevéél duizend gul den? „Zeven en een half". Om verder te studeren? „Nee, voor een nieuwe vleu gel. De vleugel die daór staat is een beetje moe. In tien da gen heb ik tien snaren stuk geslagen". En toch nog met een lachje, voor Niek nog net niet voorgoed wegdommelt: „Elke dag één". Trouwens, wat gaat het een ander aan; de vleugel waarop Niek drie uur per dag speelt, studeert, aanzit, betimmert - „dat varieert per dag, af hankelijk van m'n bui" - is tachtig jaar oud en aan ver vanging toe. „Nog leuk voor iemand die er een uurtje per dag wat op speelt, maar niet meer bruikbaar voor echte studie. Ik spaar voor een an dere vleugel, gebruikt of nieuw, alstie maar goed is", 't Moet geen Yahama zijn. „Daar houd ik niet zo van. Maar wat dan wel, weet ik niet, dat zie ik wel als ik de goeie tegenkom". Hoe groot het spaarpotje voor het nieu we instrument is, gaat nie mand wat aan. „Ik zie wel, ik vind wel wat. Binnen een Begin Niek van Oosterum doet VWO, zit in de vierde klas Atheneum en moet nog vier jaar. Gelijktijdig volgt hij de vooropleiding aan het Am sterdamse Sweelinck Conser vatorium, Jan Wijn leidt hem op. „Die VWO maak ik af. Moet ik afmaken". Nieks moeder weet waarom: „Voor zijn algemene ontwikkeling. Dat is voor iedereen goed, misschien juist voor musici". Niek accepteert: moet het, dan moet het, okee. Maar niet omdat hij misschien in een andere richting iets gaat studeren, ,,'t Wordt de pia no", weet hij zeker, „of ze moeten m'n handen afhak ken", voegt hij er berustend aan toe. Die zekerheid zat er al rede lijk vroeg in. „Op m'n zeven de". Aan de jaren daarvoor heeft Niek geen uitgesproken herinneringen, er waren geen muzikale gebeurtenis sen in de jaren daarvoor die ergens op duidden. „Op m'n zevende kon ik wat piano spelen, wijsjes die ik hoorde, met twee handen. M'n moe der die vroeger piano speelde leerde me noten lezen en zo begon het, dus". Met zijn volle medewerking gaf Magda Lahuis in Den Helder hem de eerste piano lessen, gevolgd door Gerard Boeters, waarna Jan Wijn het aan het conservatorium over nam. Als zo veel andere pia nisten weet ook Niek van Oosterum niets dan goeds van deze pianist/pedagoog, die hem in alle opzichten be geleidt. „Ik weet ook geen ander bij wie ik liever zou willen; ik heb geen pianohel den". Afblijven Niek: „Ik denk, dat er wer ken voor piano bestaan, waar ik van af moet blijven. Niet, omdat ik ze technisch niet aan zou kunnen, want alles is in te studeren. Er zijn twee andere belangrijke redenen. Ik kan me voorstellen dat ik als zestienjarige nog niet toe ben aan werk dat een vijftig jarige componist heeft ge schreven, met alle levenser varing die in z'n werk kan liggen. En zelfs als ik daar aan Zou beginnen, dan kan de moeilijkheidsgraad zo groot zijn, dat het nog niet past in m'n lesopbouw. Daar weet Jan Wijn alles van, die bouwt stelselmatig op; die legt me alles uit, praat over het werk dat ik ga instude ren. Het gaat niet om de nootjes alleen, die zijn wel te leren. Maar om het verhaal dat in elke compositie zit. En dat is er ook de reden van, dat ik alles leuk vind: alles heeft een eigen verhaal en ik wil alles leren en ontdekken. Daarom zou ik naar dat be kende onbewoonde eiland geen vijf stukken van Mozart meenemen en vijf stukken ■van anderen. Ik zou tien ver schillende stukken meene men, ik houd van variatie". En dat dan wel vanuit een gedegen klassieke opleiding, gewoon met Mozart en Beet hoven en Brahms. „En Bach vind ik mooi. Nono? Stock- hausen? Dallapicolo? Nooit van gehoord. Maar ik luister ook wel naar popmuziek, op de achtergrond, al zal ik daar nooit wat van kopen. Ik heb een CD-speler en als ik geld heb voor een plaatje, dan is dat iets klassieks; de keus daarin is zo oneindig groot, dat ik niet aan popmuziek toekom. Maar het is ook wel zo, dat ik een gekregen pop plaat echt niet zal weggooien. Pop is ook wel leuk". Toekomst Met het zelfde gemak waar mee Niek van Oosterum meedeed aan het Eurovisie- toernooi, bekijkt hij ook de toekomst. Pianospelen vindt hij leuk en het meedoen aan de wedstrijd ook. „Ik ben er niet aan begonnen met het gevoel dat ik het moest win nen, dat hadden sommige an deren wel. Tranen en zo, vreselijk. Ik vond meedoen al leuk. En eigenlijk verbaas de het me wel een beetje, dat ik het had gewonnen, maar ik was ook niet echt ontevre den over m'n spel. Ik speel de, zoals ik het op dat mo ment kon, niet beter en niet slechter. En wat de toekomst betreft, die ligt nu nog te ver weg. Eerst het einddiploma van de school over twee jaar, dan het conservatorium, dat ik misschien kan doen in drie, in plaats van vier jaar. Ik zie wel". Onderhand worden bossen bloemen binnengedragen, de ene bos na de andere en Niek ziet het welwillend toe, ter wijl hij de pen van zijn moe der, die ongerust toeziet, de monteert en tóch weer inel- kaar krijgt. „Die doet het weer". En wat verder nog. Pianospelen natuurlijk, want de drie uur per dag zijn nog niet binnen. En wat dan. „Weet ik nog niet, dat zie ik straks wel. De eerste ballade van Chopin". Meer bloemen, nóg meer te lefoontjes. Alle Van Ooster ommen en Oosterummen en Oostroms van Nederland worden sufgetelefoneerd en gelukgewenst. Nieks moeder: „Een onbekende mevrouw Van Oosterom belde op, die kreeg gisteravond zeker vijf entwintig telefoontjes. Eerst begreep ze er niets van, maar zo na het tiende telefoontje haakte ze in. Ze vond het ei genlijk wel leuk, al die be langstelling en begon hele verhalen te vertellen. Maar het is toch Van Oosterum hoor, in Hoorn. Niet Oost- rom, of wat". FRITS BROMBERG Opvallend Een van de meest opval lende werken van de KunstRai Amsterdam be treft dit mierzoete '1001 Nacht' van Brigitte Engel. Het is een van de werken in een serie, gebaseerd op sprookjes, die is te zien bij de stand van ga lerie Witzenhausen/Mey- erink. De vierduizend gul den kostende werken worden gezien als enkele van de weinige uitschie ters in een verder be daagd aanbod van Ne derlandse kunst. De KunstRai duurt nog tot en met tweede Pinkster dag. Rechts: Kunstenares Brigitte Engel. FOTO: PR Werk van Rembrandt haaf streef prijs niet op veiling NEW YORK „De boetvaardige Sint-Petrus", een schijf van Rembrandt dat op een veiling in New York tenminstiagj miljoen dollar had moeten opbrengen, is gisteren onverkocferst bleven omdat dat bedrag niet werd gehaald. Het bieden hièb° bij 9,5 miljoen dollar. Het schilderij van Sint-Petrus was dr^ ste Rembrandt die op een veiling onder de hamer ging siiLn 1986 het „Portret van een meisje met een met goud verend mantel" voor 10,38 miljoen dollar van eigenaar verwisselde 0C portret van Sint-Petrus was door een onbekende Amerik' privé-verzamelaar te koop aangeboden. Het veilinghuis no9n het een verrassing dat het schilderij niet verkocht werd.g.o: gens Christie's bleef het bod laag omdat het schilderij rece-De de markt is geweest. Twee jaar geleden kocht de huidige>ck naar het portret van Sint-Petrus, een olieverfschilderij op^a"s eiken panelen, van een particuliere Belgische verzamelaar.|aai rigens bleef 40 procent van de 151 aangeboden stukken ofi.o; kocht. jed' Demi-finale op woensdag en don derdag met zeventien kandidaten in het Internationaal Elly Ameling Liedconcours. De finale met vijf kandidaten is morgen, aanvang 11.30 uur. Diligentia, Den Haag. Van de zeventien demi-finalis ten in het Elly Ameling Lied concours zijn gisteravond, na twee dagen waarin de vocalis ten uit tien landen andermaal op het Diligentia-podium ver schenen, vijf finalisten geko zen. De Nederlandse kandida ten Irene Maessen (sopraan), Corrie Pronk (mezzo-sopraan) en Maarten Koningsberger (bariton) zullen morgen met de Engelse baritons David Mattinson en Simon Keenlysi- de strijden om de vier beschik bare prijzen. Simon Keenlyside lijkt over de beste papieren te beschik ken, mede dank zij zijn bege leider Malcolm Martineau maakte hij - ondanks een lich te heesheid - een schitterende indruk. Hij is een uitgesproken liedzanger die in liederen van Ravel, Poulenc, Schubert, Beethoven en Wolf muziek en tekst tot een ideale eenheid wist te smeden. Het zal bij de finale moeten blijken of Maar ten Koningsberger terecht aan dit concours heeft deelgeno men. Strikt genomen valt hij buiten de bepalingen van het reglement waarin staat ver meld dat de kandidaten gebo ren moeten zijn na 26 mei 1956. Koningsberger is van 1955. Juryvoorzitter Manus Willemsen zal bij de aanvang van de finale hierover een verklaring afleggen, al blijft het jammer dat deze regle- ments-overschrijding niet eerder is geconstateerd. Jury plaats Bij het eerste Elly Ameling Liedconcours in 1988 weigerde mevrouw Ameling om plaats te nemen in de jury. Zij was van mening dat het haar niet paste toekomstige collega's te beoordelen. Is dat standpunt nu niet meer van toepassing? Elly Ameling: „Ja, eigenlijk wel, maar collega's kom je op het podium in feite alleen te gen bij oratorium-uitvoeringen en die doe ik niet meer". De liedzangeres bij uitstek is over het niveau van dit concours zeker tevreden. „Ik heb eigen lijk niemand echt slecht horen zingen. Wat de doorslag geeft om een goed liedvertolker te zijn is verbeeldingskracht. Bij het lied komt het veel meer dan bij de opera of het oratori um aan op verbeeldingskracht. Je hebt daar op dat kale podi um geen decors en kostuums, je staat daar met muziek en tekst en je moet het helemaal zelf maken. Echte liedzangers of zangeressen zijn zeldzaam, Robert Holl behoort voor mij tot de allerhoogste top en zo zijn er nog enkelen. Maar ei genlijk wacht de, vocale we reld op mensen als Gérard Souzay en Suzanne Danco. Zij waren de perfecte voorbeelden van het begrip dat 'een plus een is twee' bij het lied niet opgaat, het moet veel meer zijn dan dat". Elly Ameling zegt bij de be oordeling van de kandidaten de deskundigheid van jurylid- Udo Reinemann te missen. Reinemann is door familie omstandigheden afwezig en zijn plaats wordt ingenomen door mevrouw Thea Ekker- van der Pas. Tegenvaller Viel de demi-finale tegen? Eerlijk gezegd, ja. Meerdere van de zeventien kandidaten hadden al in de voorronden kunnen afvallen. Bij een deel van het publiek was de Russi sche tenor Alexandr Naou- menko favoriet, maar de goe de indruk in de voorronde wist hij niet te continueren. Ook Fabienne Jost liet in de demi-finale steken vallen. De Amerikaanse Suzanne Du- Plantis kon" velen bekoren, maar haar terrein is de komi sche opera of de operette. Mo nica Rubens zong weliswaar fraai, maar heel lief, heel teder en heel zacht. De finaleplaats voor Corrie Pronk lijkt na haar routineus aandoende ver tolkingen toch wat geflatteerd. Irene Maessen is een zangeres met uitstraling en tekstbele- Elly Ameling, dit keer zelf aanwezig tijdens het naar haar ver noemde liedconcours in Diligentia Den Haag. FOTO: PR ving, zij voldoet aan de Ame- ling-voorwaarde van verbeel dingskracht. De finale, morgen in Diligen tia vanaf 11.30 uur, zal het antwoord moeten geven op de vraag of de leiding van het Reine Elisabeth concours te Brussel inderdaad bereid is in nauw verband met het Ame ling-concours te gaan samen werken. Die samenwerking lijkt een voorwaarde om het Haagse concours de noodzake lijke internationale allure te verlenen. ADRIAAN HAGER DRIE JAAR PARALLEL AAN BRUSSEL EN ANTWERPS" RT ROTTERDAM Het Theaterfestival wordt drie jaar lang in Den Haag en parallel in Brussel of Ant werpen gehouden. Het be stuur gaf de voorkeur aan Den Haag als basis boven Den Bosch, nu de ge meente Rotterdam en de Rotterdamse Schouwburg niet langer als gast willen opereren. De keuze valt op Den Haag, omdat hier vergeleken met Den Bosch meer publiek voor het festival aanwezig is en omdat bezoekers van el ders beter in staat zijn de voorstellingen met openbaar vervoer te bereizen. Het Theaterfestival bestaat uit twee onderdelen. Voor het begin van een nieuw to neeljaar wordt een aantal voorstellingen uit het voor gaande seizoen door een des kundige jury geselecteerd. Daarnaast geven lezingen en discussies een beeld van het theaterklimaat in Nederland en Vlaanderen. Vanaf 1991 vindt het festival voor het eerst in een dubbe- luitvoering plaats, zowel in Vlaanderen als in Nederland. Het festival zal over een aan zienlijk groter budget kun nen beschikken, ongeveer negen ton. Dat is drie ton meer dan tot nu toe het ge val was. Samen met de pro vincie Zuid-Holland draagt Den Haag twee ton bij. De Koninklijke Schouwburg heeft wat meer financiële armslag gekregen om de uit koopsommen van de door een jury uitverkoren voor stellingen te betalen. Directeur Hans van Westree- nen van de Koninklijke Schouwburg vertelde giste ren dat zowel het huisgezel schap van de Koninklijke Schouwburg, Het Nationale Toneel, als toneelgroep De Appel de verhuizing van het festival naar Den Haag van harte toejuichen. Ook de Haagse cultuur-wethouder Ans van den Berg heeft zich hier voor ingespannen. Het Theaterfestival verlaat om twee hoofdredenen na drie jaar Rotterdam. Er be staat een onoverbrugbaar verschil van mening over de invulling van de zogeheten randprogrammering. Arthur Sonnen, directeur en geeste lijke vader van het Theater festival, vindt dat de evene menten rond het hoofdpro gramma zowel artistiel quas intentie dienen ar" sluiten bij de opzet vaf J festival. Rotterdam wil P, een grootschaliger manij^ tie met allerlei vormeqnr podiumkunst in de tranj, v het Teatro Fantastico. ko e Dit jaar wordt het fevs nog in de Rotterdj|W Schouwburg gehouden,or 30 augustus tot en men- september. Het hoofrac gramma bestaat onder ier uit 'Prometheus' door >n' landia (deze voorstëk' wordt alleen op lokatPr£ een autosloperij in Wesf" opgevoerd); 'Oom \^n( door Maatschappij Disc en twee voorstellingen toneelgroep Amster 'Lulu' (coproduktie mei Vlaamse gezelschap De en 'Ballet'. Een jury, bestaande uil van Vlijmen, toekomst! recteur van het Holland tival en Adri Duivestiji— recteur van het ArchiteOi Instituut in Rotterdam paalt welke voorstellin] het aanbod van het The p festival bekroond wordl de Dommelsch Theater" waaraan een m 30.000 gulden verbondei" MAX SI"

Leidse Courant | 1990 | | pagina 16