öcsb Grote Polder 991 /J 1 I0UR IIAAL Fietsverbinding Warmond Voorhout in de planning Deurwaarder blijft merkwaardig beroep REGEL RECHT LEIDEN OMGEVING ££idóc@ou*cMit VRIJDAG 1 JUNI 1990 PAGINA 1|E Bord wijst vrachtverkeer de weg Sinds enige dagen is op rijks weg A4 duidelijk aangegeven dat vrachtverkeer voor het in dustrieterrein Grote Polder niet de afslag Zoeterwoude- dorp moet nemen. In de rijrich ting Den Haag-Amsterdam is anderhalve kilometer voor de afslag Zoeterwoude-dorp een groot bord geplaatst. Daarop is vermeld dat verkeer met be stemming het industrieterrein de afslag Zoeterwoude-Rijndijk moet nemen. Hiermee is een einde gekomen aan een jaren lange discussie. Diverse malen is de afgelopen jaren overleg geweest tussen de gemeente Zoeterwoude en Rijkswater staat. Aanvankelijk liep dat op niets uit. Nu is het er dan toch van gekomen. Er deden zich namelijk regelmatig problemen voor. Vrachtverkeer, vaak ko mend vanuit het buitenland, pakte de afslag Zoeterwoude- dorp. In de smalle dorpskern kwamen de vrachtwagencom binaties dan nogal eens voor onaangename verrassingen te staan. Keren was een pro bleem of gebeurde met het no dige gevaar voor andere weg gebruikers. Gemeentesecreta ris L. Kruithof is erg ingeno men met de plaatsing van het bord. „Voor iedereen is deze situatie nu beter. Chauffeurs die niet goed bekend zijn ko men nu niet meer in de dorps kern terwijl ze aan de Hoge Rijndijk moeten zijn. Jaren ge leden is de problematiek al aangekaart. Eindelijk hebben we succes", aldus de heer Kruithof. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Rakeningen moeten worden be taald. In de rubriek van de Leidse Rechtswinkel leest u wat er ge beurt als u dat nalaat. Er zijn zo van die mensen die u liever niet op de koffie heeft. Daar is de deurwaar der er zeker één van. Maar de A. Hardy, gerechtsdeur waarder in Leiden, ziet zich zelf toch niet als boeman. Hij staat zeker niet te springen om uw spulletjes te verkopen en beschouwt zich als bemid delaar tussen schuldeiser en schuldenaar. „Ik ontmoet natuurlijk veel mensen die in grote financië le problemen zitten. Dat is niet leuk. Ik probeer ieder een er ook altijd op te wijzen waar en hoe men juridische bijstand kan krijgen. Als er een opdrachtgever komt met een vordering, probeer ik uit te zoeken hoe de vork in de steel zit. Eerst stuur ik een aanmaning met het dringend verzoek om bijvoorbeeld bin nen een week te betalen. Als mensen het er niet mee eens zijn moeten ze mij hun klachten kenbaar maken". Hij geeft een voorbeeld: „Stel een bedrijf heeft een kast ge leverd en die is nog steeds niet betaald. Dan blijkt opeens dat daar van alles aan mankeerde. Er ontbrak een deurtje of iets dergelijks en de koper heeft daar al meer dere brieven over geschre ven. Dan vraag ik commen taar van de opdrachtgever en probeer zo eerst tot een op lossing te komen. Het is na tuurlijk mogelijk dat iemand in termijnen wil terugbeta len. We nemen dan ook con- tact op met de opdrachtgever en leggen de regeling voor. Maar hij is misschien al tij den bezig om zijn geld te krijgen en heeft het idee dat er een spelletje wordt ge speeld. Dan gaat hij niet ak koord. Dat hoeft hij in prin cipe ook niet. In een enkel geval hebben we het idee dat er echt geen cent valt te ha len. Als verdere stappen zin loos zijn, adviseren we maar van de zaak af te zien. Met geldverspilling is niemand gebaat". „Soms", vervolgt Hardy, „is het ook wel de eigen schuld van een bedrijf. Er wordt van alles te koop aangeboden met een aanlokkelijke afbe taling. Ik verbaas me er wel eens over hoe gemakkelijk er aan mensen, aan wie ik nog geen stuiver zou geven, vele duizenden guldens worden geleend." Als het niet lukt om langs minnelijke weg de zaak te re gelen kan de gerechtsdeur waarder gaan dagvaarden. Een dagvaarding is een op roep om voor de rechter te verschijnen. In die dagvaar ding staat de naam van de gedaagde, een omschrijving van de vordering, de eisende partij en bij welke rechter men moet komen. Bij vorderingen tot 5000 gul den is dat de kantonrechter. „Als de gedaagde het met de gang van zaken niet eens is kan hij vefweer voeren bij de rechter", aldus Hardy. Daar voor mag men ook iemand machtigen. Dat kan een ad vocaat zijn, maar ook iemand van de Consumentenbond, de vakbond of een deurwaarder. Het is in ieder geval verstan dig om alles eerst op papier te zetten en dat aan de rech ter te overhandigen. Er zitten meestal meerdere mensen in de zaal en de zaken gaan achter elkaar door. Je neemt je voor om van alles te zeg gen, maar door de spanning kun je veel vergeten. Bij dat verweerschrift moet je ook zoveel mogelijk bewijsstuk ken voegen om het verhaal te staven. Bij de rechter kan men de hele geschiedenis vertellen; waarom er niet is betaald, dat die auto niet deugde en dat ze er nooit iets aan hebben gedaan. De tegenpartij krijgt de gelegenheid om daarop te reageren en er volgt een pro ces van woord en weder woord. Hardy vertelt dat ook de rechter probeert zoveel mo gelijk tot een minnelijke schikking te komen. Als zo'n schikking tot stand komt, wordt deze vastgelegd in een proces-verbaal; een officieel stuk. Maar als de partijen niet tot overeenstemming kunnen komen zal de rechter een vonnis uitspreken en daarin kan hij bepalen dat de eis wordt toegewezen. De deurwaarder krijgt van dit vonnis een afschrift; de grosse. Hij kan dan een „ex ploit uitbrengen" en de rech terlijke uitspraak ten uitvoer leggen. De schuldenaar krijgt van hem het bevel om aan het vonnis te voldoen en om binnen een termijn van bij voorbeeld twee dagen te be talen. Dat blijkt vaak een groot probleem. Wanneer de veroordeelde niet aan het vonnis voldoet, kan de ge rechtsdeurwaarder beslag leggen op salaris of eigen- dommen: „In eerste instantie zullen we proberen beslag te leggen op het loon. Dat ge- beurt bij de werkgever. Die t wil ook geen problemen en zal maandelijks inhouden op j het salaris. We houden na- f tuurlijk rekening met de om- standigheden, maar in princi- c pe komt alles boven bij standsniveau in aanmerking voor beslaglegging. Daarna kijken we naar andere ver- haalsmogelijkheden. Wat zijn er voor bezittingen? Daar komt soms heel wat speur- werk bij kijken. We informe ren, zoeken en praten met, al- lerlei mensen, maar alles le- op eigendom men kan worden gevolgd door een openbare verko ping. De spullen worden ver kocht aan de meest biedende. Het blijft een merkwaardig beroep, gerechtsdeurwaarder. Hardy: „Mijn vader werkte bij de politie en hij stelde me voor deurwaarder te worden. Ik moest wel eerst aan het idee wennen. Maar je ont moet veel boeiende types, mensen van de meest uiteen lopende pluimage. Een deur waarder is zelfstandige en ambtenaar tegelijk. Je kunt ons wat dat betreft een beetje vergelijken met de notaris. We zijn aan strenge regels gebonden. Tot voor kort was het ook niet toegestaan recla me te maken. Maar met een aantal deurwaarders hebben we nu gezamenlijk een ad vertentie laten plaatsen. Je zult echter nooit lezen: „Ik ben de beste". Overigens, dat zijn wij". MICHEL SIEBES Zilveren medaille voor Gerrit Prins 'KATWIJK Gerrit Prins uit Katwijk is gistermiddag koninklijk onderscheiden. Burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman speldde Prins de zilveren eremedail le in de orde van Oranje Nassau op. Gerrit Prins is sinds 1949 medewerker van Car-Industrie aan de Val- kenburgseweg in Katwijk. Voorts is hij sinds 1954 be stuurslid van het koor Jubi late. Slootleven De Polderwerkgroep van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert een cursus Slootleven op de don derdagavonden 7 en 14 juni in de Lagere Agrarische School in Oegstgeest. Tevens zijn er twee excursies op de zaterdag ochtenden 9 en 16 juni in de omgeving van Leiden. De kosten bedragen 17,50. Infor matie en aanmelding: Ria Sep, telefoon 01715-2336. Pinksteren De kerken in Oegstgeest houden zondag in de tuin van de Willibrordkerk in de Leid se Buurt een Pinkstermani festatie. Het thema „Aanha ken", komt daar van kwart over elf tot twee uur ter spra ke, in het kader van de dis cussie over rechtvaardigheid, vrede voor allen en een leef baar milieu. Informatie: tele foon 153865, 153735 en 175796. Expositie In de kliniek van het zieken huis Sint Antoniushove in Leidschendam wordt tot en met 27 juni een tentoonstel ling gehouden van (jazz)foto's van Raymond Peter en na tuurvormen in brons, steen en hout van Ria van Tol. Peter is een autoriteit op het gebied van het fotografisch vastleg gen van jazz-concerten. Hij kreeg grote bekendheid door zijn series „Jazz at the Phil harmonic", „20 jaar Jazz in Pepijnen van het North Sea Jazz Festival. Hij wil dat ie mand die bijvoorbeeld een foto van Oscar Peterson ziet de musicus meteen hoort spe len. Ria van Tol is in Indone sië geboren maar woont al 50 jaar in Nederland. Zij kreeg de tweede prijs op een grote landelijke expositie van kera mische kunst in Hoog Catha- rijne in Utrecht. Zwembad Het binnenbad van zwembad De Fluit aan het Fluitpolder- plein in Leidschenaam is wegens renovatiewerkzaam heden van dinsdag 5 juni tot en met zondag 2 september gesloten. Op eerste en tweede pinksterdag is zowel het bin nen- als het buitenbad nog van negen tot vijf uur geo pend. Vanaf 5 juni zal de tem peratuur van het buitenbad Sixties De groep The Clarks speelt op tweede pinksterdag in het Stek aan de Dorpsstraat 252 in Hazerswoude. Het pro gramma van deze coverband bestaat uit drie gedeelten. Be gonnen wordt bij Elvis Pres ley en Cliff Richard om te eindigen bij de Rolling Stones en The Beatles. De zaal om negen uur open. Toew kost 12,50leden moeten 10 betalen. Straatvolleybal Volleybalvereniging De Wa terlanders houdt van 4 tot en met 9 juni een straatvolley- steeds minstens 23 graden Celsius zijn. Voor vroege vo gels, mensen die vóór de ar beid nog even willen zwem men, is het buitenbad op dins dag- en donderdagochtend ex tra open van zeven uur tot half negen. Vrijdagavond is het bad bovendien open van zeven tot negen uur. gaat Alfa van Alfa Ro meo Liefhebbers Nederland houdt op tweede pinsterdag een onderdelenmarkt. De markt wordt gehouden bij Alfa-dealer de Albatros aan de Weversbaan 12 in Leider dorp. Voor informatie: 05252- 603. baltoernooi in op diverse trap- j veldjes in Nieuwkoop. 1 Aanvang steeds om zes uur 's avonds. Roadshow De Swatch Euro Roadshow j '90 van het gelijknamige Zwitserse horlogemerk komt op tweede pinksterdag naar Noordwijk. De show begint om half acht met een presen- tatie van de Noordwijkse disc- j jockey Frank van de Klugt. Van acht tot tien uur treden diverse artiesten op, onder anderen Tony Scott, 2 Static, Girl Street en Betty Boo, en j worden op een video wall clips vertoond. Plaats van hande ling is het Gat van Palace. Nieuwkoop voelt zich gepakt door provincie NIEUWKOOP De gemeente Nieuwkoop is het er niet mee eens dat de provincie le ges gaat heffen voor het in behandeling ne men van verklaringen van geen bezwaar. Wethouder D. Boonstra (CDA) zei gisteren in de gemeenteraad dat de gemeente Nieuwkoop „zich gepakt voelt" door de pro vincie. Volgens de wethouder is Zuid-Hol land de enige Nederlandse provincie die deze leges invoert. J. Oostwouder (PvdA) stelde dat de provincie met de leges het aan tal artikel 19-procedures (wijzigingen van bestemmingsplannen) wil indammen. Hij betoogde dat bestemmingsplannen soepeler moeten worden opgesteld zodat wijzigings procedures bij de provincie niet meer nodig zijn. Deze leges kunnen oplopen van 120 tot 1.200 gulden. Alkemade vult tekorten dorpshuizen van Oud Ade en Rijpwetering aan RIJPWETERING/OUD ADE De gemeente Al kemade betaalt aan de dorpshuizen van Rijpwete ring en Oud Ade respectievelijk ruim 6100 gulden en ruim 1100 gulden om een tekort op het aantal uren gymnastiekonderwijs in de dorpshuizen aan te vullen. De exploitatie van de dorpshuizen in de kleine kernen steunt voor een deel op een over- heidsvergoeding wegens het gebruik als gymnas tiekzaal. In Oud Ade maakt de Sint Bavoschool voor haar gymnastiekuren gebruik van het naast gelegen dorpshuis. De Maria- en Josefschool doen hetzelfde voor wat betreft het dorpshuis in Rijpwe tering. Met terugwerkende kracht tot 1 augustus 1988 blijkt het Oud Adese dorpshuis twintig pro cent minder inkomsten te hebben ontvangen uit de verhuur als gymnastiekzaal. Voor het dorpshuis in Rijpwetering blijkt een daling van vijftig procent van de inkomsten uit het gebruik als gymzaal. De gemeente Alkemade zal dit over de jaren 1988 1989 aanvullen. WARMOND Er zal in juni worden overlegd over de aanleg van een fiets verbinding tussen War mond en Voorhout via Sassenheim. Gedeputeer de T. Jansen van de pro vincie maakte dat gisteren bekend naar aanleiding van de officiële opening van de geasfalteerde door gaande route in War- Tiond. Door de aanleg van t nieuwe fietspad langs -e spoorlijn zullen de be staande fietspaden vanuit Leiden en Sassenheim- /Voorhout via Warmond met elkaar worden ver bonden. Gedeputeerde Jansen gaat nog deze maand met de gemeente besturen van Warmond, Sassenheim en Voorhout aan tafel^zitten. De fietsverbinding is onder meer van belang voor de vele scholieren die tussen de bol lenstreek en Leiden heen en weer rijden. De aanleg zal niet al te problematisch worden: tunnels zijn bijvoorbeeld al aanwezig. De gedeputeerde wees er ver der op dat de provincie vanaf 1992 de gemeenten niet meer financieel kan bijstaan. „Het Rijk heeft beslist dat per 1 ja nuari 1992 het geld voor de aanleg van wegen direct naar de gemeenten toevloeit. Ik hoop alleen dat de gemeenten wel genoeg geld krijgen om projecten te kunnen uitvoe ren", aldus de heer Jansen. Wethouder W. de Vos van verkeer toonde zich verheugd over de aanleg van het nieuwe fietspad. „U bent hierbij direct uitgenodigd om dat fietspad te komen openen", aldus de wet houder in een slagvaardige re- Burgemeester mevrouw G. van der Wel refereerde in haar toespraak aan de soms heftige discussie die vooraf ging aan de asfaltering. Niet iedereen was blij met asfalt in glaats van straatklinkers, en ok net verlies van bomen bij het Bos van Crantz leverde emotionele taferelen op. „Het is logisch dat de verandering van een weg ingrijpend is voor de mensen, maar als de weg er eenmaal ligt is de meeste com motie weer afgezakt. Vast staat dat de asfaltering ruim op tijd klaar is en dat de over last tot een minimum is be pèrkt. Wel zal het verkeerge drag nu nauwlettend in de ga ten moeten worden gehouden Rijdend over de oude klinker weg kreeg je soms het idee dat er iets stuk was aan je auto, nu merk je veel minder en zit je al gauw boven de 50 kilometer per uur. We moeten met deze weg vele jaren vooruit. Voor komen dient te worden dat er een spiraal ontstaat van een betere weg, daardoor meer en zwaarder verkeer, daardoor moet de weg weer worden verbeterd, enzovoort. De ge bruikers zullen zich moeten aanpassen. Verder moet er op de rijksweg een aanduiding komen voor de vrachtwagens voor de Veerpolder, zodat die niet onnodig door het dorp gaan rijden. Tenslotte zou, naar mijn idee, het grauwe Schipholspoorlijnviaduct best Gevaarlijk en druk Noordwijks kruispunt moet rotonde worden NOORDWIJK Het kruispunt Zeestraat-Lijnbaanweg-Wete- ringkadé-Nieuwe Zeeweg moet een verkeersplein worden. Burgemeester en wethouders stellen dit voor aan de gemeente raad. Op de kruising gebeuren veel ongelukken en door er een rotonde aan te leggen moet dit drukke knooppunt veiliger worden. Het verkeer dat op het plein rijdt heeft voorrang op het verkeer dat vanuit vier genoemde wegen nadert. Het ver keersplein krijgt één rijstrook en één strook voor fietsers. Als voordelen van een dergelijke constructie worden genoemd: een snelle doorstroming en vermindering van snelheid. Met dat laatste wordt de bewoners van de Zeestraat tegemoet gekomen. Dezen vinden dat auto's te snel door hun straat rijden. Aanleg van het plein kost ruim 130.000 gulden. Ben W kiezen voor een variant waarbij het fietsverkeer voorbij de parkeer havens wordt geleid. Op deze manier wordt het autoverkeer direct geconfronteerd met de fietsers en bromfietsers. De com missie voor openbare werken, woningbedrijf en verkeer praat maandag 11 juni over dit plan. Gedeputeerde Jansen schuift de laatste straatklinkers op de geasfalteerde Herenweg terzijde. verfraaid mogen worden", al dus de burgemeester. Het raadslid Th. Duijnhoven (Progressief Warmond) over handigde wethouder W. de Vos symbolisch een gele vlag. „Bij autoraces wordt die vlag gebruikt als er er een ernstig ongeluk is gebeurd. Ik hoop dat dat in Warmond niet nodig is. Maatregelen tegen te snel rijdend verkeer zijn echt no dig. De weg moet ook voor fietsers veilig blijven. U weet dat wij liever een klinkerver harding hadden gehouden, maar we zullen het er maar op houden dat mooi asfalt niet le lijk is", aldus Duijnhoven. Wethouder De Vos gaf de toe zegging de verkeersveiligheid van de weg nauwlettend te controleren. Wandelvierdaagse Lisse op 12 juni LISSE De traditionele wan*] del-avondvierdaagse van Liss] wordt gehouden van 12 tot ei^. met 15 juni. Dagelijk gaan d^ wandelaars om zes uur varib; start vanuit de CNB-hallenlai ifc Inschrijven kan van 5 tot ei— met 9 juni op de adressen Juli anastraat 77 en Witte de With c straat 1, 's avonds tussen zever en acht uur. De kosten bedrag gen 3,50 gulden voor de jeugcer tot en met 15 jaar en 4 guldet>n voor ouderen. Op maandag 1^ juni bestaat de gelegenheid one alvast een avond „voor te lo. pen". Dit voor het geval mern; op een van de andere avondere: verstek moet laten gaan. I i tit Burgemeester Oegstgeest opent transportbedrijf OEGSTGEEST Burge- meester S. Scheenstra opent zaterdagmiddag het nieuwe bedrijfspand van de transportfirma J. van der Luyt Zonen BV aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. Dat gebeurt om 15.00 uur. andere goederen door Euro pa. Het bedrijf heeft altijd aan de Oegstgeester Dorps straat gezeten, maar groeide daar uit zijn jas. In het kader van de opening van het nieu we, zeer moderne bedrijfs pand zullen toespraken wor den gehouden door ir. B. Westerduin, directeur-gene- De firma Van der Luyt is 83 raai voor het vervoer bij het jaar oud. Grootvader Jan ministerie van verkeer en van der Luyt begon met een waterstaat, drs. J. Carlier, di- hondekar. Anno 1990 ver- recteur Veiling Flora, ds. A voeren de 60 vrachtwagens Kret, voorzitter PCB Weg- van het bedrijf bloemen, vervoer en ir. K Noordzij, di- planten, verfwaren en vele recteur Schiphol. De opening zaterdag wordt verzorg door de Lionsclub Oegsi geest-Warmond met het doé geld bijeen te brengen voJ de Stichting Maatschappelifl ke Dienstverlening Bolleif streek. Het geld wordt g^_ bruikt voor de aanschaf va| audiovisuele apparatuur di| nodig is voor de opleiding van hulpverleners. Geld ka^n worden overgemaakt op rejjti keningnummer 43.01.73. llf 2: van de Amrobank ten narnu- van Van der Luyt onder ver melding van Openingsactii Lions. Muzenhof Leiderdorp presenteert programm; LEIDERDORP Cultured centrum Muzenhof heeft h# programmaboekje voor hdn theaterseizoen 1990/1991 uitH< gebracht. Het programma om'1 vat zeven kindervoorstelling gen op de eerste zaterdag var de maand. Verder acht concer ten op de eerste zondag van d| h maand en zestien theaterpro»t€ dukties. In het nieuwe seizoe<n komt er toneel, cabaret e£'e mime in het vestzaktheater Henk van Ulsen, Jenney Areer an, Waardenberg en De Jongk' Jules Deelder en Rob var Houten zullen onder anderenv optreden. Het programma boekje wordt huis-aan-huiP£ verspreid in Leiderdorp. Mene' sen buiten Leiderdorp kunnen een exemplaar aanvragen: telfe 071-410957. Ie

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14