assaal protest tegen bouw politie- bureau Noord wijk Opnieuw brand bij Ouwehand Amerika wil Nederlandse bollenexport boycotten 1? progressief Katwijk tegen rijksweg 11 Verhoging reinigingsrechten minder fors in Voorschoten Tentoonstelling van tegels in museumboerderij Noordwijk iEIDEN OMGEVING CciclóeSouaa/rit VRIJDAG 1 JUNI 1990 PAGINA 13 Volksbelang: Doorstroming lats Poelpolder te groot flSSE De doorstroming in de flats in de Poelpolder in ,isse moet worden teruggebracht tot een aanvaardbaar JRliveau. Dat schrijft woningbouwvereniging Volksbelang 6i haar deze week gepresenteerde beleidsplan. De cijfers Rijzen uit dat de doorstroming in Lisse verreweg het 3(yootst is in de flats in deze Lissese wijk. Dit moet vol lens de woningbouwvereniging teruggedrongen worden to.jt ongeveer het landelijk gemiddelde, dat ligt op zeven Volksbelang denkt dit te kunnen bereiken door .^Maatregelen te treffen in en rond de flats, die het wonen ur^ar aantrekkelijker maken. Netheid in en om de gebou- :o.ren is daarbij een vereiste. Volksbelang schrijft ook in :0 aar beleidsplan dat er onvoldoende inzicht bestaat in de woningmarkt in Lisse. Woonruimtebehoefte-onderzoeken )pen achter de feiten aan en dienen te worden geactuali seerd, aldus de woningbouwvereniging. H- Alphenaar beschiet vrouw met windbuks ALPHEN AAN DEN RIJN Een Alphense vrouw is gister avond beschoten terwijl ze op haar fiets over de Prins Bern- hardlaan fietste. Ze voelde dat ze geraakt werd door een steentje. In het Rijnoord Ziekenhuis waar het steentje verwijderd werd, bleek dat het om een kogel ging. Na onderzoek van de Alphense politie bleek dat een 18-jarige be woner van de straat met een windbuks op een schietschijf in de tuin aan het schieten was. Een kogeltje bleek afgeketst. De man heeft zijn windbuks ter vernieti ging afgestaan. Hij krijgt tevens een proces-verbaal. Alphenaar gered van de verdrinkingsdood ALPHEN AAN DEN RIJN Drie Alphense jongens hebben gistermiddag in het sportpark Zegersloot een 82-jarige Al phenaar van de verdrinkings dood gered. De man fietste op het fietspad tussen de sportvel den. Plotseling werd hij onwel en belandde in de naast het fietspad gelegen sloot. De jon gens van 12, 13 en 18 jaar za gen de fiets liggen en sleepten de bijna bewusteloze man op het droge. De man is naar het Rijnoord Ziekenhuis gebracht. HILLEGOM Als Ne derland geen halt toeroept aan de handel in be schermde dieren en plan ten via de Nederlandse Antillen en Aruba, dan dreigt een boycot van de Nederlandse bloemen- en bloembollenexport naar de Verenigde Staten. Dat heeft The Natural Resour ces Defence Council, de grootste milieu-organisatie van de VS gisteren be kend gemaakt. Secretaris H. Westerhof van de Bond van Bloemenhandela ren in Hillegom: „Ik ken de milieu-activiste Faith Camp bell persoonlijk, nadat wij vo rig jaar een nogal vervelende confrontatie hebben gehad met haar organisatie. Ik kan me heel goed voorstellen dat zij genoeg invloed heeft om een boycot bij de officiële in stanties voor elkaar te krijgen, maar ik zie voorlopig nog geen verband tussen bloembollen en dierenhuiden". een broeinest van de illegale handel in bedreigde diersoor ten. Zij ziet Nederland als een verlengstuk van de Rijksdelen in de West en dus moet Neder land daar politieke druk uitoe fenen. De Colombiaanse regering heeft intussen bij de CITES in Washington (een organisatie waarbij 106 landen afspraken hebben gemaakt ter bescher ming van flora en fauna in de wereld) een officiële klacht in gediend tegen Nederland. De Zuidamerikaanse landen over wegen nu gezamenlijk actie te gen Nederland als afdoende maatregelen uitblijven. Henk Vonhoff, commissaris van de Koningin in Groningen en voorzitter van de Adviescom missie Wet Beschermde Uit heemse Diersoorten heeft als gevolg daarvan intussen een brandbrief naar Buitenlandse Zaken gezonden, waarin hij aandringt om politieke druk op de Antilliaanse regering uit te oefenen. Vonhoff wijst erop, dat de Rijksdelen in de West nog steeds geen partij zijn van de CITES. Volgende week is over deze kwestie overleg tus sen minister Braks en de Ad viescommissie van Vonhoff. NOORD WIJK Ruim Jjrijftig Noord wijkers heb ben bezwaar tegen de jouw van een politiebu en brandweerkazer- ïe op de hoek Duinwete- 7 -ing /V an Panhuysstraat. gaat om bewoners J^an huizen aan de Zonne kant, Duinwetering, lOuinweg en Van Pan- n/oor de bouw van het bureau ?;n de garage moet een klein gedeelte van het sportvelden- Ojomplex wijken. Zo raakt 2 roetbal vereniging Noord wijk x>en trainingsveld kwijt, de |uandballers een verhard veld 3fn wordt een onverhard par keerterrein naast het kruisge- i3ouw opgeofferd. Het sport- 2reldencomplex wordt momen- opnieuw ingericht om dit te compenseren. bezwaarschrift is inge diend door drie bewoners van De Zonnekant en mede onder tekend door 48 anderen. Zij het niet juist dat het sportveldencomplex wordt be bouwd. De Zonnekant grenst aan de sportvelden, vanuit de achtertuin heeft men vrij uit zicht over het complex. De be zwaarmakers stellen dat zij bij de koop van hun huis er van uit zijn gegaan dat het com plex niet zou worden ge bouwd. Als dat wel gebeurt, vermindert de waarde van de woningen en raken de bewo ners een gedeelte Van hun pri vacy kwijt, zo wordt gesteld in het bezwaarschrift. Voorts bestaat volgens de be woners de kans dat straks alle velden worden volgebouwd als het complex te klein wordt. De bouw van het politiebureau en de brandweergarage dragen bij aan dat proces. De be zwaarmakers zijn er ook niet gelukkig mee dat de nieuw bouw aan een doorgaande ver- keersroute ligt. Dit brengt overlast van dienstauto's en si renes met zich mee. De bewo ners wijzen er tevens op dat de groenstrook tussen Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen wordt aangetast en dat er al ternatieve bouwlocaties voor handen zijn. Volgens de gemeente Noord- wijk snijden de bezwaren geen hout. De afstand tussen de wo ningen en het bureau en de garage blijft zodanig groot dat er geen sprake is van aantas ting van privacy of van een verlies van uitzicht, aldus ambtenaren in een reactie. Voor de locatie is juist gekozen omdat die aan een doorgaande route ligt en van aantasting van het open gebied tussen Noordwijk aan Zee en Noord wijk-Binnen is geen sprake. Voorts wordt er op gewezen dat de bewoners een verzoek tot schadevergoeding kunnen indienen als zij menen dat hun huis in waarde is verminderd. Over het bezwaar dat het sportcomplex niet zou worden bebouwd, wordt gezegd dat het natuurlijk altijd mogelijk is om een bestemmingsplan te wijzi gen. Over het bezwaar wordt dins dagavond in het gemeentehuis van Noordwijk een hoorzitting gehouden. Dit onderwerp komt omstreeks acht uur aan de orde in de commissie ruim telijke ordening. Zilveren speld voor bankdirecteur Voorhout VOORHOUT G.C. de Rijk, directeur van de Rabobank Voorhout, ontving gisteren de Zilveren speld van de Rabo. toj kreeg de onderscheiding ,dit handen van adjunct-regio directeur Rabobank Nederland ©on omdat hij 25 jaar in Voor bout actief is. „U straalde iteeds uit dat de Rabobank oorhout er is voor de ge meenschap in Voorhout en dat de bank zich moet richten naar de behoefte van die ge meenschap en dat alles binnen de spelregels die zijn vastge legd binnen 't concern", aldus Don. De recepetie ter ere van het jubileum werd gehouden in het parochiehuis. Honder den genodigden kwamen de jubilaris gelukwensen. Onder hen waren burgemeester M.E.B. de Goeij-Smulders en de beide wethouders Van de Laar en Joon. J.J. Schouten, voorzitter van het bestuur van de Voorhoutse Rabobank zei in zijn toespraak dat de komst van De Rijk als directeur de bank geen windeieren heeft gelegd. Een bij het sloopwerk gebruikte snijbrander veroorzaakte gistermiddag een brand in de restanten van de zaterdaq verwoeste loods van Ouwehand. foto: wim van noort KATWIJK Bij Ouwe hand Visverwerking in Katwijk heeft gistermid dag opnieuw een brand gewoed. Door het gebruik van een snijbrander vat ten de restanten van de afgelopen weekeinde ver woeste loods vlam. De Katwijkse brandweer heeft het vuur geblust. Er is geen nieuwe schade ontstaan. Net als een paar dagen gele den, toen in de nacht van za terdag op zondag de verpak kingsopslagloods in vlammen opging, was de belangstellling van het publiek groot. „Als je zoiets een paar keer meemaakt merk je pas hoe lastig dat is", aldus hoofd personeelszaken A.W. Raats van Ouwehand, terwijl hij ondertussen al te nieuwsgierige mensen op af stand houdt. „De mensen rea liseren zich niet hoe gevaarlijk het is. Behalve dat ze politie en brandweer belemmeren kan er ook van alles gebeuren. Brandweerslangen die los schieten en een eigen leven gaan leiden bijvoorbeeld". Schrik Hoewel de tweede brand geen extra schade aanricht, is Raats er allerminst gelukkig mee. „Je krijgt toch weer de schrik te pakken en daarvan heb ik zaterdag mijn portie wel »ge- had. Ik kreeg die nacht een te lefoontje: 'Je kantoor staat in de brand'. De tijd waarin ik van mijn woonplaats naar Katwijk reed, was het slecht ste kwartier van mijn leven. Laten we hopen dat het hierbij verder blijft. We maken er geen oefenpandje voor de brandweer van". Hoewel de brand van gisteren aanzienlijk minder om het lijf had dat een paar dagen eerder, zag het er aanvankelijk ernstig uit en was het risico van over slaan weldegelijk aanwezig. De brand woedde pal naast de loods waarin vriescellen met vis en visprodukten zijn on dergebracht. Omdat het daar - 25 is en daarom kurkdroog heeft de brandweer het' ge bouw aan de buitenkant nat gehouden. Als na een uur de brand hele maal is geblust, gaat een kraan van sloopbedrijf Van Rijn weer aan het werk. De enor me berg verwrongen staal en verbrande en half verbrande kistjes en plastic emmers wordt voor de zekerheid enke le meters van de diepvries loods verplaatst. Terwijl de kraanmachinist zijn werk doet, wordt van twee zijden een waterstraal gereed geou- den om eventueel de kop op stekende vlammen te kunnen doven. Een paar keer blijkt dit nodig. Nieuwbouw Volgens Raats is nog niet pre cies bekend of op de plaats van de verbrande loods een nieuw exemplaar wordt neer gezet. „Eerst gaan we de bende slopen en opruimen, laten we hopen zonder verder de brandweer nodig te hebben. Daarna kijken we verder, maar ik denk toch dat we niet zonder een nieuwe loods kun nen. Weliswaar verhuist Ou wehand binnen niet al te lan ge tijd naar industrieterrein 't Heen, maar vermoedelijk kun nen we de tijd die dat nog duurt niet zonder loods over bruggen, Over wat er in 't Heen gaat gebeuren worden trouwens pas aan het einde van dit jaar besluiten geno men. We hebben een stuk grond daar, maar over het hoe, waar en wanneer van de ver huizing staat nog niets vast". PAUL DE VLIEGER Katwijk De fracties van de PvdA, Gemeente belangen, D66 en Groen Links keerden zich gister avond tijdens de gemeen teraadsvergadering tegen jde adhesieverklaring voor de aanleg van de Rijks weg 11 West. Deze verkla ring is door het Katwijkse pollege van burgemeester pn wethouders verstuurd haar de Tweede Kamer. Graaff (PvdA) hekelde de houding van het gemeentebe „Met twijfelachtige ar gumenten worden de proble men van de mobiliteit in de Randstad afgewenteld op Voorschoten. Ik vind dit een zeer egocentrische opstelling Van de gemeente Katwijk", al- dus Graaff. Wethouder W. van der Plas (CDA) benadrukte dat de aanleg van rijksweg 11 voor Katwijk van economisch belang is. „Een snelle verbin ding is voor het Katwijkse bedrijfsleven een groot be lang", aldus de CDA-wethou- der. Nachtegaal (Gemeentebe /D66) uitte tijdens de haar zorg over de die was ontstaan de organisator van de in Katwijk, wijkvereniging Molenwijk de basisscholen in Katwijk. gevolg van dit geschil zul de Katwijkse basisscholen jaar niet meedoen aan de Avondvierdaagse. „Had de ge meente niet in het conflict moeten bemiddelen?" vroeg Nagtegaal zich af. Wethouder A. C. Berkheij (CDA) ver klaarde dat hij een gesprek met beide groeperingen heeft gehad. „Maar ondanks het feit dat de gemeente een aanbod heeft gedaan het financiële verschil bij te passen, bleken de meningen onverzoenbaar," aldus Berkheij. Het voorstel om subsidie te verlenen aan een nieuwe jon- gerensociëteit „Energy" in Katwijk aan den Rijn was voor het PvdA-raadslid Graaff aanleiding enkele vragen te stellen over de gemeentelijke subsidiëring van het kerkelijk werk in Katwijk. „Als ik de statuten van de stichting er goed op nalees, kan ik deze niet anders intepreteren dan het streven naar evangelisatie. Nergens in Nederland wordt het kerkelijk werk gesubsi dieerd. Waarom doen we dit in Katwijk nu wel. Daarbij komt dat er in Katwijk voldoende sociëten zijn", aldus Graaff. De verantwoordelijke wethou der Berkeij zag het allemaal wat genuanceerder. „We moeten een duidelijk onder scheid maken tussen de ver schillende activiteiten die van uit de kerk worden georgani seerd. Een gemeente moet niet een kerkelijk zangkoor of een catechesatie gaan subsidiëren. Maar wat betreft het jongeren werk ligt dit duidelijk anders. In dat opzicht heeft de ge meente een duidelijke taak", aldus Berkheij. VOORSCHOTEN/ OEGSTGEEST De rei nigingsrechten in Voor schoten worden wel ver hoogd, maar deze verho ging is veel minder dan verwacht. Dit werd giste ren duidelijk in de ge meenteraad. In Oegstgeest bestaat onduidelijkheid over deze zaak. De sluiting van de Leidse vuil verbranding Leiden zorgt voor een andere verwerking van vuil met een verhoging van de reinigingsrechten. Wethouder F. ten Have (CDA) deelde mee dat de burger van Voorschoten per 1 oktober van dit jaar wel meer betalen, maar minder dan eerst werd voorgesteld. De bejaarden-etagewoningen gaan van 110,76 naar 171 gulden per jaar, de flatwoningen van 137 naar 212,15 gulden per jaar en de overige woningen van 185,40 naar 286,25 gulden per jaar. CDA, VVD, PvdA en Groen Links gingen akkoord. D66 diende een amendemept in om de stijging minder te la ten zijn door uit de reserves een miljoen gulden te halen om de rente daarvan in vier jaar te stoppen in de reini gingsdienst, waardoor de stij ging minder schoksgewijze zou zijn bij de reinigingsrechten. Wethouder Ten Have: „Er is sprake van een overmachtsitu atie. De gemeente kan niet naast de 400.000 gulden die de huisvuilverwerking al kost ook nog een 700.000 gulden bijdragen. Daar zijn de reser ves niet voor. D66 trok wel het amendement in, maar stemde toch tegen de verhoging. Het is nog niet duidelijk wat de sluiting van de Leidse vuil verbranding de inwoners van Oegstgeest gaat kosten. Burge meester Sj. Scheenstra zei gis teren in de gemeenteraad dat er nog wordt gerekend. Hij liet weten dat dat het EWR niet van plan is de administratie van de inning voor Oegstgeest nu reeds te wijzigen. Men wil dit in maart 1991 doen en dan het tegoed innen bij de eindaf rekening van het boekjaar. „Wij hebben vernomen dat de prijs per ton aangeboden huis vuil rond 72 gulden hoger komt te liggen. Dit wordt aan de consumenten doorbere kend. Aangezien met ingang van 1 juli de tonprijs verhoogd wordt en een ingezetene van Oegstgeest per jaar een ton huisvuil aanbiedt, zal het meerbedrag dat hij over de tweede helft van dit jaar moet gaan betalen circa 36 gulden, ofwel 6 gulden per maand zijn", aldus de burgemeester. degens ontucht opnieuw cel geëist tegen Wassenaarder DEN HAAG/WASSENAAR Tegen een wegens incest al tot vijf aar gevangenisstraf veroordeelde 47-jarige Wassenaarder is giste- en bij de Haagse rechtbank vijftien maanden gevangenisstraf ge- iist, wegens ontucht met zijn 3-jarige nichtje. De man zou de on- ucht in april en oktober 1987 hebben gepleegd. Nadat hij aanvan- celijk bij de politie een bekentenis had afgelëgd, trok hij deze later, ijdens de incest-zitting in hoger beroep, weer in. Anders was de tijdens de behandeling van dit hoger beroep meegewogen in strafmaat. Nu moest de rechtbank zich gisteren apart over deze buigen. De moeder was na de aanhouding van haar wegens incest naar de politie gegaan en vertelde vermoedens e hebben dat de Wassenaarder ook haar dochtertje seksueel zou misbruikt, toen zij in het ziekenhuis lag. Het meisje heeft wee keer bij haar oom gelogeerd en reageerde daarna hysterisch de man. De Wassenaarder ontkende de ontucht gisteren een malen met klem. De rechtbank doet 14 juni uitspraak. Kinderen Tsjernobyl komen naar Duinrell Zo'n 250 kinderen en 45 bege leiders uit Tsjernobyl komen in juli een dag naar attractiepark Duinrell in Wassenaar. Tijdens de opening gisteren van het 3- D theater in de oude manege overhandigde de directeur van Duinrell, graaf H. van Zuylen van Nijenvelt aan Tineke de Nooy (RTL-Veronique) alvast een groot formaat toegangs kaartje. Tijdens een bezoek onlangs aan steden in de om geving van de kernreactor stuitte Tineke op het probleem van de uit de buurt van de kerncentrale geëvacueerde kinderen. ,,Die zijn ziek en kun nen niet meer buiten spelen. Daarop zijn we een actie be gonnen voor die kinderen en die is volkomen geslaagd. Een vliegtuig haalt ze gratis uit de Sovjet-Unie op en brengt ze daarna weer terug". Op de foto: bezoekers van Duinrell konden met een driedimensio nale bril „meezwemmen" met vissen. Het filmdoek is 12 bij 4,5 meter groot en vormt een nieuwe attractie. foto: anp NOORDWIJK Het Ge nootschap Oud Noordwijk prijst zich gelukkig, het resultaat van jarenlang te gels verzamelen door A. van Ginkel uit Oud Maarsseveen, vanaf van daag in de museumboer derij aan het Jan Kroons- plein ten toon te kunnen stellen. De expositie, die vijf eeuwen beslaat, werd vanmiddag geopend door wethouder J. Bedijn. Het woord tegel is afkomstig van het Latijnse tegula, het geen letterlijk dakpan bete kent. Een tegel is een oeroud produkt. Al in 4000 voor Christus werden in het oude Egypte geglazuurde bakstenen gemaakt. Rond 500 voor Chris tus was Perzië het voornaam ste centrum van de fabricage van tegels. Toen al werden ze versierd en in diverse kleuren geglazuurd. Al vanaf de vroege Middeleeu wen tot heden hadden tegels diverse functies in kerken, kloosters, kastelen en wonin gen. De techniek van het aar dewerk-ambacht kwam in de vijftiende eeuw vanuit Italië en daarna via Antwerpen naar Nederland. Tegels zijn in onze hedendaagse maatschappij vooral functioneel. Badkamer of keukens zonder tegels zijn vrijwel ondenkbaar. In vroe ger tijden vormden tegels ui tingen van de menselijke ver- sierdrift. De verzameling van van Gin kel is geen uiterst zeldzame of kostbare collectie, maar het werk van een aannemer, die waardevol versieringsmateri aal uit het verleden voor ver nietiging behoedde. De aanne mer was tientallen jaren be trokken bij de verbouw of af braak van oude boerderijen en wist in de loop van tientallen jaren de hand te leggen op al dan niet gave tegelversierin gen. Naarmate zijn verzameling groter werd, groeide ook de belangstelling van Van Ginkel voor de kunst-historische as pecten en de techniek van het bakken van de tegels. De oud ste tegels die in de museum boerderij worden getoond da teren uit de zestiende eeuw. Ook de vorige en deze eeuw zijn op de expositie vertegen woordigd. De voorstellingen op de' tegels zijn zeer geva rieerd van een „Vissende jon gen op het ijs" tot een „Gal joen op volle zee" of een ta bleau van zes tegels met een mangaankleurig decor van „Drinkeboer". Er zijn land schapstegels, ambachtstegels en fruittegels, bloempottegels en herdertegeis. Onder het motto: Tegels, je blijft er naar kijken, voorzite van Ginkel de museumbezoe ker in een catalogus van wat basiskennis op tegelgebied. Vijf eeuwen tegels is tot 10 september 1990 in Noordwijk te bezichtigen. De museum boerderij is op werkdagen open van tien tot vijf uur ewn op zondagmiddag van twee tot vijf uur. Toegangsprijs voor niet-leden is twee gulden, kin deren moeten één gulden beta len. OEGSTGEEST TEGEN MEER GELUIDSOVERLAST VLIEGKAMP VALKENBURG OEGSTGEEST Meer ge luidsoverlast van vliegkamp Valkenburg is niet aanvaard baar. Dit werd gisteren gesteld door de gemeenteraad van Oegstgeest. Zoals bekend wil het ministerie van defensie Fokker toestemming geven voor het houden van proef vluchten vanuit Valkenburg. Volgens burgemeester Sj.H. Scheenstra van fi gaat het om 300 „vliegbewe gingen" per jaar. Oegstgeest is niet de enige gemeente die zich zorgen maakt. Ook Kat wijk en Wassenaar zijn tegen de komst van Fokker.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13