Wereldraad vreest dominantie RK Kerk in Oost-Europa „Tijd is rijp voor reclame bij verspreiding godsdienst Ccidóc Soman brieven van lezer! hi 'Pastorale werk(st)ers meer en meer in de knel' kerk wereld Mgr. Simonis: geen hoop op voortbestaan UTP PR-MAN VAN EVANGELISATIE 2000: beroepingen Enige noordelijk plattelandsklooster nu religieus museum Krakers en rechtsstaat EU< te mtr £eidóa(Sowwunt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSommit DONDERDAG 31 MEI 1990 PAGIN .*JEN] UTRECHT Het vertrek van pastoraal werker André Zandbelt uit het parochie pastoraat naar het ziekenhuispastoraat is een signaal: de pastoraal werk(st)ers in het parochiepastoraat komen meer en meer knel te zitten. Enerzijds moeten zij voldoen aan verwachtingen van parochi anen die een „volledige" pastor wensen die ook sacramenten bedient en preekt. Anderzijds stoten zij op de begrenzingen die de kerkelijke overheid aanbrengt: geen bevoegdheid inzake sacramenten en preken. Dit zegt de federatie van de verenigin gen van pastorale werkers en werksters (VPW) in een reactie op het besluit van Zandbelt om met ingang van 1 septem ber geestelijk verzorger in het Elizabeth- gasthuis te Haarlem te worden. Deze be noeming vindt overigens plaats onder verantwoordelijkheid van het bestuur van het ziekenhuis en niet van het bis dom Haarlem. „Dit laatste hoefde ook niet," aldus J.P.M. Lansdaal, secretaris personele zaken van het bisdom, „omdat het Elisabethgasthuis als neutraal zie kenhuis een hoofd voor de pastorale dienst en geen rk pastor zocht." De federatie VPW betreurt het dat het kerkelijk beleid deskundige pastores min of meer dwingt een baan te zoeken „bui ten de officiële structuren van de ziel zorg om". Misschien is het wel gelukkig, zo zegt de federatie VPW, dat plaatselij ke besturen zelf gestalte geven aan hun verantwoordelijkheid voor de geestelijke verzorging. Wanneer u geen vreugde aan uzelf beleeft, zal de wereld u geen vreugde bereiden Bonders blijven ondanks alles toch hervormd NIJKERK De Gere- formeerde Bond vindt ondanks alle kritiek die er mogelijk is op de Ne derlandse Hervormde Kerk, toch niet verant woord om zich aan die kerk te onttrekken. „Ook al maken wij ons daar door, zoals sommigen zeggen, medeschuldig aan het kwaad in de kerk", aldus voorzitter ds. C. van den Bergh woens dag op de jaarvergadering van de Bond in Nijkerk. Die kritiek heeft overigens wel effect: „Bescheiden ge zegd: zou het er binnen de Nederlandse Hervormde Kerk niet anders uitzien als de hervormd-gereformeerden zich hadden onttrokken aan de beraadslagingen der kerk?". Er zijn veel mensen die be grip hebben voor de standvas tigheid van de Bond, aldus de voorzitter. Zij hebben waarde ring voor de publikaties die duidelijke taal spreken en la ten blijken „dat kerkelijke tucht alleszins noodzakelijk is". Van deze zijde wordt ech ter betreurd, aldus Van den Bergh, dat de Bond niet con sequent genoeg is en „dat de verdraagzaamheid het toch weer wint van de tucht". Van den Bergh geeft toe dat er van de kerkelijke tucht in de Hervormde Kerk en in de Bond „eigenlijk weinig of niets terecht komt". Hij is echter van mening „dat wij ons niet blind moeten blijven staren op het ontbreken van de zo noodzakelijke leertucht en levenstucht in het geheel van de kerk. Wij moeten be ginnen bij de zelfdiscipline, de heilige zelftucht". GENÊVE De Wereld- raad van Kerken hoopt dat de Rooms-Katholieke Kerk de nieuwe situatie in Oost-Europa niet zal gebruiken om er een overheersende positie in te nemen, maar dat zij in plaats daarvan oecumeni-" sche contacten met de Orthodoxe en Prote stantse Kerken zal aan knopen. Dit zegt de Wereldraad in een communique na afloop van een conferentie in Moskou over nieuwe ontwikkelingen in Oost-Europa. De bijeen komst met delegaties uit acht Oosteuropese landen alsmede deelnemers uit de Eerste en Derde Wereld was georgani seerd door de Wereldraad, de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken en de Lutherse Wereldfederatie. Na de lange periode van on derdrukking hebben de ker ken niet voldoende man kracht en financiën om dit al les gelijktijdig aan te pakken. Regeringen geven de in be slag genomen eigendommen aan de kerken terug. Boven dien krijgen de kerken het recht godsdienstonderwijs te geven en diakonaat te ver richten, activiteiten die jaren lang verboden waren. Oecu menische samenwerking is meer dan ooit geboden. Enerzijds heeft de kerk de mensen tijdens de moeilijke jaren bemoediging gegeven, anderzijds werd er op de con ferentie scherpe zelfkritiek geuit wegens de onkritische houding van sommige kerk leiders ten opzichte van de communistische ideologie. Ondanks de fouten in het verleden zoeken steeds meer Oosteuropeanen hun heil bij de kerk. Waarschijnlijk heeft de positieve rol van de kerk bij de democratisering van de communistische landen tot de grotere populariteit van de kerk bijgedragen. Dat de laat ste tijd veel predikanten in de politiek terecht zijn gekomen, stelt de kerken overigens voor nieuwe problemen. De vrees werd geuit dat de kerken een onevenredig groot deel moeten dragen van de sociale problemen die het ge volg zijn van de overschake ling op het vrije marktsys- teem. De kerk moet een on derscheid maken tussen haar diakonale taak en de plicht van de overheid het welzijn van alle burgers te garande- Deelnemers uit de Derde We reld spraken de vrees uit dat de extra hulp uit het Westen aan Oost-Europa ten koste van de bescheiden hulp aan de ontwikkelingslanden gaat. Deze twee mogen niet tegen elkaar worden uitgespeeld. Er is veeleer reden om het geld dat vrijkomt als gevolg van een lager defensiebudget, zo wel in Oost-Europa als in de Derde Wereld te besteden. De toon van 'die Wende' in Oost-Duitsland werd gezet in met name de Evangelisch-Lutherse Kerk. 'Neues Forum' vergader de veelal in een kerk, zoals op de foto is te zien (Lutherse Kerk Oost-Berlijn). FOTO: AP UTRECHT-HEERLEN Kardinaal Simonis kan de studenten van de Univer siteit voor theologie en pastoraat te Heerlen geen hoop op het voortbestaan van de UTP in de huidige vorm geven. „Dit doet mij wel pijn maar is een eis van eerlijkheid en toe komstgericht beleid." Mgr. Simonis antwoordt dit als voorzitter van de bisschop penconferentie op het pleidooi van de UTP-studenten voor behoud van de UTP. „Ik be grijp Uw teleurstelling. Maar dat de bisschoppen bij hun eerder ingenomen standpunt blijven, kan U niet werkelijk verbaasd hebben. Dit stand punt was immers duidelijk en liet geen ruimte voor de plan nen zoals deze in de laatste maanden door de besturen van de KTUA, de UTP en de KUN zijn opgesteld." Het was volgens de kardinaal „beter geweest indien alle energie en creativiteit was be steed aan een vooruitzien dat de werkelijkheid verdiscon teert en indien de inrichting van een levensvatbare vesti ging voor de eerste jaren van de studie was voorbereid. Dit had bovendien voorkomen dat te hooggespannen ver wachtingen werden gewekt bij de betrokkenen." De redenen waarom juist de UTP (en ook de KTUA) niet als volledige opleiding ge handhaafd kan worden, zijn in het rapport van de verken ningscommissie godgeleerd heid (Smits-Oberman) aange geven, zo schrijft mgr. Simo nis. Het is niet een onder waardering van de betekenis van de UTP voor de RK Kerkprovincie geweest, die het besluit aldus heeft doen uitvallen, maar een afweging van vele en vaak ongelijk soortige argumenten. „De uit eindelijke besluitvorming van de bisschoppenconferentie heeft plaatsgevonden. De Mi nister heeft reeds kenbaar ge maakt dat hij zich herkent." De UTP-studenten hadden er onder meer op gewezen dat de UTP de enige rk theologie- opleiding is die studenten op leidt voor missionaire taken in binnen- en buitenland. Wereldraad: roken is zelfmoord GENEVE Roken valt on der de categorie zelfmoord. Door agressieve reclamecam pagnes hebben de sigaretten- fabrikanten in Latijns-Ameri- ka, Azië en Afrika de laatste jaren miljarden dollars daar aan verdiend. Dit zegt de Wereldraad van Kerken in een verklaring die woensdag, de door de Wereld gezondheidsorganisatie uitge roepen niet-rokersdag, is uit gegeven. De afdeling gezond heidszorg (CMC) van de We reldraad roept de lidkerken op het roken de oorlog te ver klaren. Christenen zijn op grond van hun geloof tegen stander van zelfmoord. Vol gens de CMC valt roken on der de categorie zelfmoord. Uit winstbejag laten de rijke landen het toe dat bewoners van de ontwikkelingslanden zich dood roken. Als gevolg van gebrekkige voorlichting over de schadelij ke effecten van roken en van de agressieve reclame door de sigarettenindustrie stijgt in Kenya het aaantal rokers jaarlijks met zo'n tien procent. De sigarettenindustrie ver leidt de mensen systematisch tot roken. Het resultaat van de „gigantische winst" die de sigarettenfabrikanten hieruit halen, is dat er vorig jaar 2,5 miljoen mensen voortijdig zijn overleden, aldus de Wereld raad. Chikane verwacht honderdduizenden vluchtelingen JOHANNESBURG Seere- taris-generaal ds. Frank Chi kane van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken SACC ver wacht dat er 'honderdduizen den' vluchtelingen naar Zuid- Afrika zullen terugkeren. „De kosten zullen vele, vele miljoenen bedragen. Namibië is al mijoenen kwijt aan de. opvang van teruggekeerde vluchtelingen. En de Namibi- sche bevolking bedraagt slechts drie procent van de Zu idaf rikaanse. Chikane is voorzitter van de Nationale coördinatiecommis sie voor vluchtelingen, waar in de SACC, de RK bisschop penconferentie, islamitische, joodse en hindoe-organisaties samenwerken. LONDEN De kansel, de zeepkist en de votief- kaars voor een gipsen heiligenbeeld zijn in deze tijden een wat verouder de methode om de beke ring van ongelovigen te bewerkstelligen. Jaren lang wenden de Ameri kaanse evangelisten nu al de moderne reclametech nieken aan om het woord Gods te verbreiden onder de mensheid. Deze moderne methode zal, als het aan de stichting Getui genis van Gods Liefde in Eindhoven ligt, ook in Europa in praktijk worden gebracht. De stichting schuwt waar het deze evangelisattie-activitei- ten betreft nogal de publici teit. In Engeland is men daar over wat spraakzamer. Daar werd deze week Richard Pol len aangetrokken om de pu blic relations te verzorgen voor de door het Vaticaan ge steunde „Evangelisatie 2000" campagne. „Evangelisatie 2000" beoogt naar de wil van de initiatiefnemer Piet Derk- sen zoveel mogelijk tot het geloof te bekeren voor 25 december van het jaar 2000. „Omdat dat, natuurlijk, de tweeduizendste verjaardag is van onze Heer", vertaalt Pollen op een wel erg letter lijke manier de naam van de campagne. Het is echter niet juist hem af te doen als een naïef man. Hij is zowel praktiserend katho liek als een bijzonder ervaren public relationsman met een enorme staat van dienst in Engeland. Evangelisatie 2000, zoals de campagne is gedoopt, wordt geleid door twee katholieke geestelijken, de Amerikaan Tom Forrest en de Ier Jim Birmingham. Zij staan aan het hoofd van een kleine kern groep in Rome, die met Kerst mis dit jaar het bekeringsde cennium zal openen. Hun on derneming heeft de zegen van de paus en wordt financieel ondersteund, zo zegt Pollen behoedzaam, „door een aantal stichtingen die zich wijden aan de verspreiding van Gods woord. Hij is uiterst discreet over de Stichting Getuigenis van Gods Liefde die in Eind hoven die de voornaamste fi nancier is van Evangelisatie 2000. Pollen: „Ik kan geen ra ming maken van de financië le armslag van de organisatie; de ene maand is er geen geld, de volgende maand kunnen we paginagrote advertenties plaatsen in alle grote dagbla den in ieder continent van de wereld". „Waar het Evangelisatie 2000 om gaat is het bekeren van niet-christenen tot christenen en uiteindelijk het katholicis me. Ook gaat het om de beke ring van christenen en katho lieken tot betere christenen en katholieken. Afvallige ka tholieken zijn een belangrijke doelgroep omdat ze nu het verkeerde voorbeeld geven". Pollen verwacht in sommige fasen van de campagne weke lijks tussen Londen en Rome op en neer te reizen. „Ik denk dat de actie een groot succes wordt. Het is het juiste mo ment. Misschien door de ver anderingen in Oost-Europa leeft in de hele wereld het ge voel dat we ook andere dan materiële dingen nodig heb ben. Iets waar je je op kunt richten. De rol van publiciteit en promotie is dan heel be langrijk". De reclame, zo benadrukt hij, zal „smaakvol" zijn en be heerst. „Een fijngevoelige combinatie van ingrediënten, van katholieke ruimdenkend heid en creativiteit gericht op de toekomst. Ik maak voor de campagne bewust gebruik van mensen die niet katho liek en zelfs niet christelijk zijn. Je moet jezelf eigenlijk zien als de doelgroep waarop de publiciteitsmensen zich dienen te richten". Op het programma staat een aantal evenementen, te begin nen met een vierdaagse con ferentie in Rome in septem ber waaraan zevenduizend priesters zullen deelnemen. De conferentie is zijn eerste publiciteitsdoelwit: „Met spre kers als moeder Teresa - in dien haar gezondheid het toe laat - en de paus - als hij tijd heeft - zullen we volop in het nieuws komen". Minder toegankelijk Het promoten van specifieke evenementen en voorzienin gen - het enorme conferen tieoord, een centrale informa tielijn, een wereldtoernee van geëngageerde jongeren - is lijkt een begrijpelijke en voor spelbare taak voor een pr-fir- ma. Public relations hoort bij mode en plezier en leegt op Satelliet-ontvangst is onmisbaar technieken die pr-mensen voor bruiken. een speelse manier de zakken van argeloze consumenten. Het geestelijk leven is echter een heel ander domein. Het ligt dieper en is minder toe gankelijk. Bekering heeft niets van doen met trends of druk van leeftijdsgenootjes of propaganda door beroemdhe den of welke andere succes volle methode in de publici- teitswereld dan ook. Óp deze tegenwerpingen zegt Pollen: „Zoveel andere persoonlijke zaken worden nu openlijk De- sproken of gebruikt in de re clame, dat ik denk nu de tijd gekomen is om de reclame technieken ook in te zetten voor godsdienst. Ik bedoel, als je moeder Teresa laat inter viewen door een bekende te levisiepresentator wordt er overal over gepraat en krijgt ze enorm veel steunbetuigin gen. Of neem bedevaarts plaatsen, zoals Medjugoije, waar de Maagd Maria ver schenen is. Dat is nu de groot ste toeristentrekker van Joe goslavië. Communicatie is be- bij de moderne communicatie- Evangelisatie 2000 willen ge- FOTO: PR langrijk. Maar inderdaad, ik kan deze kwestie niet zo agressief benaderen als ik ge daan zou hebben met een ge wone klant uit het bedrijfs leven. Ik moet dit, eh, pro- duktgericht aanpakken". En hoe staat het met de voor naamste klant, paus Johannes Paulus II? Sommigen zien hem als een blók aan het been van pr-mensen, met zijn ge neigdheid om „ex cathedra" uitspraken te doen over bij voorbeeld seksualiteit en de rol van de vrouw. Pollen is loyaal: „O nee, de paus is zelf de beste public relationsman ter wereld. Kijk maar naar hem... Hij is geweldig". Maar er zijn toch zeker mo menten dat een pr-man de paus botweg zou willen advi seren een bepaalde toespraak achterwege te laten? „O ze ker. Op bepaalde gebieden zal Pollen gewoon z'n mond moeten houden". LIBBY PURVES (c) The Times, Londen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Aalten (toez.) mw.A.J. Yntema te Barchem. Bedankt voor Wezep P.J. den Admirant te Kam- Gereformeerde Kerken Beroepen te Heerhugowaard drs.G. van Reeuwijk te Berlikum. den Geest te Alblasserdam en Nieuw Lekkerland. die bedankte voor Noord bergum. TER APEL Uiterlijk is met het Terapeler klooster, het enige plattelandsklooster (van de Orde der Kruisheren) in het Noorden, onveranderd maar achter de schermen is van alles aan de hand. Van het kloostergebouw moet bin nen nu en vijf jaar een mu seum worden gerealiseerd voor kerk- en religieuze ge schiedenis. Het provinciaal bestuur van Groningen en R. Vaanholt OSC, provinciaal van de Orde der Kruisheren in Nederland hebben daarvoor gisteren de aanzet gegeven. Gezamenlijk bezegelden zij een document ter gelegenheid van de ope ning van de expositie 'Monni kenwerk, Klooster Ter Apel, een geschiedenis' waarmee het uit 1464 stammende huis een nieuw tijdperk, dat van museum voor religieuze ge schiedenis en kerkelijke kunst, ingaat. In eerste instantie zullen waardevolle objecten voor het overgrote deel geleend vaq de orde van de Kruisher en uit Cuijk, Amersfoort en Uden aan het publiek ge toond kunnen worden. Wan neer er meer financiële mid delen zijn, kan worden ge dacht aan een grotere opzet. Voor dit jaar staat een bezoe kersaantal gepland van 17.000 en dat moet in 1995 gegroeid zijn naar een aantal van 45.000. Behalve de inkomsten via entreegelden kan de stich ting rekenen op een extra in komstenbron via de burger- huwelijken die vanaf 1 juni in het klooster kunnen worden afgesloten. De belangstelling lijkt hiervoor enorm groot te zijn. Jaarlijks wil de stichting mu seum klooster én grotere ex positie houden en een kleine re rond de kerstdagen. Als thema voor de eerste expositie is gekozen voor de geschiede nis van het Terapeler klooster zelf. Er wordt een beeld ge schetst van de ontstaansge schiedenis en van de kruis heren die/het klooster gesticht hebben. It in kr' NERGENS heeft het verwoestende optreden van de die afgelopen zondag zijn gearresteerd bij het Wolters- hoff-complex in Groningen ook maar een begin van ontmoet. Zelfs de zachtmoedigste agoog en de radicaal: liticus ter linkerzijde kunnen geen enkele rechtvaart bedenken voor het vandalisme waaraan een op hol ge: groep anarchistische jongeren zich schuldig heeft gema AAG - »el in h van au, het re£ van istemmi >r ontst het bas mt in r ;nde wi Hage DAAGS voor de ontruiming van hun kraakpand zijn legale bewoners met assistentie van een honderdtal thisanten uit Nederland en Duitsland op rooftocht do buurt gegaan. Kantoren en café's werden geplundei buurtbewoners geïntimideerd, voordat de mobiele ee de orde weer enigszins wist te herstellen. In korte tijd voor meer dan een miljoen gulden schade aangericht' particuliere en gemeentelijke eigendommen. TWEE aspecten van die Groningse furie hebben tot alg ontsteltenis geleid, terwijl het grote publiek intussen wel het een en ander gewend is. Allereerst: de kraker zonder de geringste provocatie tot gewelddadigheden ov gaan. Tot dusver was het de gewoonte dat alleen tijden ontruimingsactie en in de nasleep daarvan de bivakm I. werden opgezet en de straatklinkers ter hand werden men. Ten tweede is het betrekkelijk nieuw dat kraki weid zich richt tegen absoluut onschuldige burgers die met de zaak hebben te maken. jarigeni bepale /ijzers v SJar gelee Joor het een bc WAT in Groningen is gebeurd heeft niets meer met id te maken en niets meer met het omstreden verschijnsel ken als zodanig. Het is pure straatterreur. En tegen stra reur dienen politie en justitie snel, hard en adequaat treden. Daarbij dienen echter wel bepaalde grenzen in te worden genomen. eraf c Het is zeer begrijpelijk dat met name in het Groningj' emoties hoog zijn opgelopen. Als burgemeester Staatsen ter voorstelt om alle gearresteerde krakers zonder aa des persoons verantwoordelijk te stellen voor de aangei vernielingen, gaat hij zijn boekje te buiten. Het Nederl; recht kent niet de omgekeerde bewijslast. Het gaat ni< om, zoals Staatsen wil, een verdachte te laten bewijze hij niet aan de verwoestende terreuractie heeft deelgeno Het Openbaar Ministerie dient een overtuigend bewij schuld te leveren. Zo is dat, en zo dient dat te blijven. individueel geval. Want ook het juridische „groeps-ex ment" dat de plaatselijke officier van justitie voor zweeft, moet van de hand worden gewezen. „Groepsscl t heeft geen plaats in het Nederlandse rechtsbestel, in val niet in de zin die de Groningse aanklager bedoelt veroordelen van een collectief staat haaks op het pri dat iedere burger recht heeft op individuele behandelinj zijn of haar „zaak". Voor de autoriteiten, die om begrijpelijke redenen een duidelijk voorbeeld willen stellen via de toepassing massaal snelrecht, is dat zuur. Maar handhaving va grondbeginselen van de rechtspraak gaat boven alles, als het betekent dat men knarsetandend allerlei tuig v« richel van rechtsvervolging moet ontslaan, waarvan wéét dat het betrokken is geweest bij verwerpelijke w; den, maar dat niet kan bewijzen. Wie de excessen va krakersanarchie wil bestrijden -en dat is zeker nod die moet niet beginnen met water te doen in de klare van onze rechtsbeginselen. Want juist die „heilige" bej len" zijn op termijn het onweerstaanbare en machtigste pen van de fatsoenlijke rechtsstaat. [EM - kree :#htszaa imse 1 mr. aan 1 et von ijuit k -jarige van c ïgen ir rdeeld genissl an zijn f robeer af te tyit van houder dan F. op 1 te geleg en". N kijkt r j chterin moties ;unnen Bijnoo Steun wordt in wanr ïtlaadt ere slac Beid len ell trooste ander dat tpraak he?", z ijnoord innis. Brieven graag kort an duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon stukken te bekorten. ng dus Giromaat is vol De Consymentenbond bracht vorige week de problemen rond de geldautomaten naar buiten. Volgens onderzoek zijn deze niet zelden kapot en als ze het doen, staat er vaak een grote groep wachtenden voor. Vooral de Postbank moest het ontgelden met zijn giromaten. Nou kan ik best begrijpen dat een geldautomaat wel eens ka pot is en ik vind het ook niet zo erg eens in de rij te staan tijdens een piekuur. Op zich kan ik er zelfs begrip voor op brengen dat afgelopen zondag een groot aantal giromaten in Den Haag buiten bedrijf was; daar zal ongetwijfeld een goe de reden voor zijn geweest. Maar als je na de vijfde beeld tekst „tot onze spijt is deze geldautomaat tijdelijk buiten werking" naar de zesde giro maat buiten je eigen wijk scheurt en weer wordt teleur gesteld, is de maat vol en spring je bijna uit je vel. En te recht! Want met een beetje ge voel voor service zou de Post bank naast zo'n spijttekst in elke giromaat ook ku aangeven dat het al dan zin heeft naar de volgent romaat c.q. giromater 'scheuren'. Dat zou de b' druk van de cliënten veiligheid van het verkee hoorlijk ten goede komen H. Jansen, DEN HAAG. BOSC wart i Nieuwe kranten „Ni it( Met belangstelling heb i! artikel gelezen over kranten ruiken groot De daarin gemaakte bewep dat na 1946 geen „nieuwen delijke krant" meer is uit] i ven klopt echter niet. He derlands Dagblad verst sedert 1 oktober 1959 als blad; was daarvoor nieuw dat vijfmaal per week kwam. Deze krant telt i: meer dan 25.000 abonpi Voorts is op 1 april 1971' schenen het Reformato i Dagblad dat nu 53.000 nees heeft. B. van der Ros, APELDOORN. .1 rdrogin :duinei bij de van ;n van Overi •Brabai icbinst v n riviei ,imburj Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071 -122 244 Postadres postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon- 071 - 313 677 van ma t/m vr van 8 30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18 00 tot 19 00 u. op za van 14 00 tot 15 00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling Bij betaling per accept-girokaa per maand f. 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 matig ;d te z ken is lands igen' ii ivaterin en de ang van n A HAAG n finan heeft it hij k< ind vo Ie bel ecretar Tweed liet Va: dat voor (men v. die ex HBAi

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2