Blijf op je hoede. in leven Verzekering dekt schade door krakersrellen Beloning van een ton voor gouden tip in IRA-zaak IRA-AANSLAGEN SINDS 1988 'Zachte' doelen leiden tot fatale IRA-blunders Examen eindigt mm" moeilijk Spaans Mogen wij u even wakker schudden?^ 30,-welc 40.-e ver BINNENLAND fceidóaOowiarit DINSDAG 29 MEI 1990 PAGI Geen numerus fixus voor studie Oost-Europakunde ZOETERMEER Er komt het komend studiejaar geen numerus fixus voor de studie Oost-Europakun de in Groningen. Voor het overige volgt minister Rit- zen het advies dat is uitgebracht door de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten (VSNU). Voor elf studierichtingen geldt vanaf september (weer) een studentenstop: bedrijfskunde (maximaal 1.735 eerstejaars studenten), geneeskunde (maximaal 1.485), diergeneeskunde (175), medische biologie (80), industrieel ontwerpen (285), beleid en management gezondheidszorg (100), gezondheidswetenschappen (160), Japankunde (40), Romaanse talen en culturen (200) en tandheelkunde (150). Voor de studies econo mie en rechten worden plaatsingscommissies inge steld. GRONINGEN De verzekeringsmaat schappijen zullen in het algemeen geen pro blemen maken bij de uitkering van schade die het afgelopen weekeinde werd aange richt bij de krakersrellen in Groningen. De gebeurtenissen worden aangemerkt als „rel letje" en zijn als zodanig gedekt door de ver zekeringsmaatschappijen. Krakers hebben zaterdagochtend voor meer dan een miljoen gulden schade aangericht aan gebouwen en goederen in de Oude Bote- ringestraat te Groningen. Of het schadebe drag ook daadwerkelijk wordt uitgekeerd, hangt af van de individuele verzekering die is afgesloten, zo heeft een woordvoerster van de Vereniging van Brandassuradeuren giste ren laten weten. De gemeente Groningen heeft bij monde van burgemeester A. Staat- sen laten weten de schade aan een gemeen telijk kantoor, wegen en straatmeubilair via een civiele procedure op de krakers te willen verhalen. Het is nog onduidelijk of gedu peerde particulieren eveneens de schade op de krakers zullen proberen te verhalen. Een rondgang langs de eigenaren van kantoren en winkels leert dat men twijfelt over de haalbaarheid daarvan. Bovendien lijkt een deel genoegen te nemen met een schadeuit- kering van de verzekering. De procureur-generaal van het gerechtshof in Leeuwarden heeft de recherchebijstand- teams van de provincies Groningen, Fries land en Drenthe toegevoegd aan het politie team van de Groninger gemeentepolitie dat bezig is met de verhoren van de ruim 150 krakers, onder wie veertig vrouwen, die zondag bij het ontzet van het Wolters-Noord- hoffcomplex in Groningen werden gearres teerd. In totaal werken nu circa zestig poli tiemensen aan de zaak, aldus een woord voerder van de Groninger gemeentepolitie. Waarschijnlijk zullen de eerste verdachten morgen worden voorgeleid aan de rechter commissaris. Volgens de politie bevinden zich onder de arrestanten vijftien personen met de Westduitse, en vijf mensen met de Italiaanse nationaliteit. Met sommige kra kers heeft de politie nog een appeltje te schillen. Zo heeft de politie de kraker her kent die er van wordt verdacht een politiea gent eind vorig jaar ernstig te hebben ver wond. De agent werd met een zwaar voor werp op z'n hoofd getroffen en moest in het ziekenhuis herstellen van een schedelfrac tuur. Anderen worden volgens een politie woordvoerder nog verdacht van winkeldief stal, bedreigingen en pogingen tot doodslag. BRITTEN IN ROERMOND RAKEN GEWEND AAN DREIGING ROERMOND De Markt in Roermond is een toeris tische trekpleister, maar het publiek komt maan dag niet voor het fraaie stadhuis of de mooie ge veltjes. Het publiek dat zich nu zwijgend ver dringt achter de linten („Politie. Niet betreden"), komt voor de lijkwagen die het plein opdraait. Daarin worden Stephan John Melrose, vermoord toen hij een foto van het stadhuis wil de nemen, en zijn collega en vriend Nicolas Spanos, ver moord terwijl hij op de achter bank van de Engelse huurauto zat, afgevoerd. De hele nacht hebben ze hier gelegen, omdat het technisch onderzoek van de politie pas bij daglicht kon beginnen, en de hele nacht heeft mevrouw Van Hout niet geslapen. Vanuit haar restau rant De Beurs zag ze het alle maal gebeuren en nog steeds kijkt ze of er voor haar ogen drie mannen uit een auto stap pen en beginnen te schieten op twee toeristen. De reserverin gen voor vanavond heeft ze afgezegd. In de wijk Donderberg is het rustig. Hier wonen de meesten van de 1200 Engelse militairen in Roermond. Ze werken op bases in Duitsland, vlak over de grens. Aan de inrichting van hun tuinen een paar verdorde plukjes gras of an ders gewoon tegels is te zien dat hun verblijf in Don derberg maar tijdelijk is. Her en der staan auto's met Engel se kentekens. Geen mens op straat, alleen wat kinderen die spelen tussen de garages. -Ze zitten elkaar met pistolen ach terna. „No comment" Als ik aanbel bij een huis waar een grote Engelse BMW voor de deur staat, doet een vrouw open. „Loop maar even ach terom", zegt ze, „daar is mijn man". Hij is een boom van een vent en vriendelijk. „Nee, ik kan niets zeggen", zegt hij. „Ik mag niets zegden. Verboden. No comment". En hij lacht. „Je weet dat je als Brits sol daat in het buitenland een risi co loopt. Dat geldt trouwens ook voor Amerikanen en, blijkbaar, voor Australische toeristen. Wat kun je doen als een stel gekken gaat schieten? Niets. We worden in deze wijk beveiligd de politie van de Royal Air Force patrouilleert hier en we nemen zelf onze maatregelen, controleren onze Politie-experts zoeken naar sporen van de IRA-moordenaars bij de auto van de Australische slachtoffers. De lichamen van de twee slachtoffers mochten pas na dertien uur worden wegge haald. ||ÉH teken nemen? „Dat heeft geen zin, iedereen kan zien dat het stuur rechts zit". Een Neder landse auto nemen? „Dan mis sen we ons belastingvoordeel. We kopen onze auto's taxfree en dat blijven we doen". De ingang van de Engelse vliegbasis RAF-Brüggen, tien kilometer van Roermond, is die van een zwaar belegerde stad. Betonnen schuttingen die automobilisten dwingen tot langzaam zigzaggen, schutters op het dak en serieuze contro le voor en achter de slagbo men. Met een spiegel wordt de onderkant van mijn auto on derzocht en nauwgezet noteert men alle gegevens van alles wat mij maar enigzins kan identificeren. In het kantoortje, waar ik mag wachten op de officier die mij alles zal vertellen over de vei ligheidsmaatregelen, hangt FOTO: AP een poster met daarop een ca ravan en daaronder een bom: „Op vakantie? Jij wel, maar de terroristen niet!" Er staan twee borden bij de toegangsweg, daar is met de krijt de volgende boodschap op geschreven: „Terroristische aanslag. Twee mannen zijn neergeschoten en gedood op het marktplein in Roermond. Blijf op je hoede, blijf in le ven". Als de officier me eindelijk te genover zijn bureau heeft ge posteerd („Het spijt ons vrese lijk dat zulke dingen in uw land gebeuren"), gaat de tele foon. Niks zeggen tegen die journalist, is de boodschap. Netjes weer naar buiten wer ken. Zo geschiedt. Zelfs de vraag naar het aantal op de basis gelegerde militairen wordt niet beantwoord. Blijf op je hoede/blijf in leven. Sporen De Markt is Roermond is een toeristische trekpleister, maar het publiek dat deze maandag avond naar het plein is geko men, komt niet voor het fraaie stadhuis of de mooie geveltjes. Het publiek dat zich nu zwij gend verdringt achter de lin ten („Politie. Niet betreden") komt voor de brandweerwa gen die het plein opdraait. Daarmee worden de sporen uitgewist van de moord op Stephan John Melrose en Ni colas Spanos. Maar hoe het water ook de stenen van de markt in Roermond reinigt, het wist niet de sporen uit de ogen van mevrouw Van Hout, niet de stilte uit Donderberg, niet de angst uit Brüggen, niet het verdriet uit de harten van de vrouw van Melrose en de vriendin van Spanos. STEVO AKKERMAN (Vervolg van de voorpagina) ROERMOND In het speciaal gevormde politie team zitten mensen die ervaring hebben met de IRA, omdat zij in 1988 het onderzoek deden naar de aanslagen in Nieuw-Ber- gen en Roermond, waarbij drie Britse militairen om het leven kwamen. Hannover 2 ju'i 89:1 dode, 3 hinderen gewond 28 augustus 89: bcm gedemonteerd De daders daarvan zijn nooit gevonden, of althans nooit be recht. Wel zitten in West- Duitsland twee mannen vast, in afwachting van hun proces, die bij hun aanhouding in be zit waren van de wapens die bij de aanslagen van 1988 wer den gebruikt. Maar of de man nen daarbij een rol hebben ge speeld kan Justitie niet aanto nen en blijft derhalve onzeker. Volgens adjudant Steens, woordvoerder van de Roer- mondse politie, vertonen de aanslagen van twee jaar gele den grote overeenkomsten met die van zondagavond. Justitie heeft een beloning van hon derdduizend gulden uitgeloofd voor de 'gouden tip' die leidt tot arrestatie van de daders. De hoofdofficier van justitie in Roermond, mr. J. Booster, zei gisteren niet te willen wachten met het uitloven van tipgeld „tot het onderzoek is vastgelo pen". Overweging daarbij is ook, aldus Booster, dat de Ne derlandse justitie aan Enge land, Ierland en Australië wil laten zien dat zii alles op alles zet om de schuldigen te ach terhalen. Die zijn echter nog spoorloos. Alleen hun vlucht auto is gevonden, in het Belgi sche Leopoldsburg, totaal uit gebrand. De slachtoffers van de zijn twee Australische advoca ten die in Londen werkten, Nicolas Spanos (28) en Stephan John Melrose (24). Zij waren met hun vriendin respectieve lijk echtgenote een lang week einde op vakantie in ons land. Nadat ze in Amsterdam onder meer de Van-Goghtentoonstel- ling hadden bezocht, waren ze naar het zuiden van het land getrokken. In Roermond had den ze gegeten. Ze stonden ze op het punt een hotel te gaan zoeken het was tien voor half twaalf toen een aantal mannen (de getuigeverklaringen lopen uit een van één tot vier) van zeer korte afstand het vuur op hen opende. Melrose werd buiten de auto doodgeschoten, hij stond een statief op te stellen om het stadhuis van Roer mond te fotograferen. Spanos vond de dood op de achter bank van de auto. De beide vrouwen, die ook in de auto zaten, werden niet geraakt en vluchtten in paniek een res taurant binnen. De daders verdwenen direct na de aanslag met een vlucht auto, een Mazda, die het afge lopen weekeinde in Venlo ge stolen was. „Het was in een paar seconden gebeurd", zegt mevrouw W. van Hout, eige naresse van het restaurant De Beurs, dat bij de schietpartij vijf kogelgaten opliep. „Ik zag ze schieten. Volgens mij waren ze met z'n vieren; één zat ach ter het stuur, drie sprongen uit de auto en begonnen te schie ten. Ze droegen zwarte kle ding en hadden bivakmutsen op". Zowel door Van Hout als door andere getuigen werd de poli tie gebeld, die snel ter plaatste was. Maar voor Spanos en Melrose was het toen al te laat. Hun vrouwen werden in een shock-toestand naar een zie kenhuis gebracht. Hoewel de politie een waarschuwing naar alle grensposten stuurde, ont kwamen de daders naar Bel gië, zo bleek toen daar om één uur 's nachts de vluchtauto werd gevonden. „Van RoerJ mond ben je binnen tien mi nuten de grens over", ver klaarde politiewoordvoerder Steens gisteren. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De moordaanslag op twee jonge Australiërs in Roermond was wat in Londen „een typische IRA-operatie" wordt genoemd waarbij de da ders, zoals vaak gebeurt, de verkeerden voor hadden. Brit se militairen in burger zijn „zachte" d.w.z. ongewapende doelwitten (soft targets). De Britse prominenten en de kazernes en militaire installa ties worden tegenwoordig veel scherper bewaakt en dit heeft de IRA ertoe gebracht steeds meer „zachte doelwitten" aan te vallen. Dit laatste is voor de IRA veel minder riskant, maar „hoe zachter het doelwit, hoe groter het risico van fatale blunders", zeggen terreur-spe- cialisten van Scotland Yard. De militairen van het Britse Rijnleger - 150.000 man sterk - worden doorlopend herin nerd aan de noodzaak van gro te waakzaamheid. Bovendien militair bij Oostende waren alle particuliere personenwa gens van het Rijnleger voor zien van een speciale Duitse nummerplaat, waardoor ze ui teraard sterk opvielen. Lon den besloot daarop deze auto's uit te rusten met een Britse nummerplaat. Dit betekent echter dat de IRA in het buitenland alle Britse wagens, dus ook deze van toeristen en zakenmensen, „bij vergissing" als zacht doel wit kan beschouwen. En dat verontrust de Britten erg vooral nu het toeristische sei zoen begint, waarin honderd duizenden Britten zich met hun eigen auto naar het vaste land zullen begeven. Cellen De Britten moeten toegeven dat de IRA kennelijk nog over veel nieuwe jonge recruten en een doeltreffend cel-systeem beschikken. Dit laatste is veel moeilijker te penetreren dan de oude IRA-organisatie. Piep- neemt het Rijnleger geregeld jonge en onbekende activisten nieuwe veiligheidsmaatregelen worden uit Ierland naar om de IRA op een dwaalspoor te brengen. De IRA slaat bij voorkeur toe wanneer de Brit ten genieten van een lang weekend. Groot-Brittannië had gisteren vrij in plaats van op Pinkstermaandag. Dit had tot gevolg dat zondagavond in Roermond de toeloop van En gelssprekende militairen in burger des te groter was. Nummerplaten Rond de Britse nummerplaten op de wagens van leden van Groot-Brittannië en het vaste land gestuurd terwijl zij nog maar nauwelijks op de hoogte zijn van de taak die hun daar zal worden opgedragen. Het bevel om toe te slaan komt pas op het laatste moment via ver schillende tussenpersonen. De ontsnappingsroute is altijd van tevoren grondig geregeld; na uitvoering van een operatie duiken de daders onder. Vol gens experts lijdt de IRA geen gebrek aan wapens en explo sieven: in diverse Europese het Rijnleger heerst heel wat landen zouden op geheime controverse. Tot de aanslag in plaatsen voorraden zijn opge- augustus 1988 op een Britse slagen. -oon De centraal schriftelijke eindexamens zijn giste ren geëindigd met een moeilijk examen Spaans. Dat vonden zowel de leerlingen van havo als vwo, de hekkensluiters van de 'denkrace om het briefje'. Voor beide vormen van voortgezet onderwijs bestond Spaans uit vier teksten en twee ingezonden brieven in kranten. De eerste vwo-tekst die ook aan de havo-leerlingen werd voorgeschoteld, ging over gokken. In Spanje word je als het ware dood gegooid met loterijtjes en bingogelegenhe den. Deze tekst sprak de kandidaten wel aan en was ook niet zo moeilijk. Maar met de tweede tekst over de verfilming vgn de roman 'De stad en de hon den' van Mario Vargas Llosa ging het er al heel wat moei lijker aan tóe. Er zaten veel woorden in die de kandida ten maar lastig vonden en er werd over deze tekst na af loop nogal gemopperd. De derde was een filosofische tekst, gevat in een interview met een Cubaanse schrijver. Deze auteur, Severo Sarduy, merkt op dat we met z'n al len eigenlijk niets anders meer doen dan simuleren. Echte waarden bestaan nau welijks meer; 'iedereen doet gewoon alsof. Het eindexamen Spaans voor de havo bestond onder meer uit een lastige tekst over de Spaanse zanger Paco Ibanez, die liederen schrijft a la Ge orges Brassens. Russisch De leukste tekst bij Russisch voor de vwo-leerlingen was die over de plaatselijke ver kiezingen* voor de gemeente raad. Het is nieuw dat uit verschillende politici kan worden gekozen en dat je weet wat ze doen. Zo werd de directeur van de universi teitsmensa in Moskou niet gekozen, omdat hij niet zulke lekkere maaltijden op tafel brengt. Andere teksten, waarvan de meeste uit de Li- toernaja Gazeta, gingen over de rockcultuur, over de wild groei bij de ingenieursoplei ding waardoor de kwaliteit achteruit gaat en over verha len uit Russische kronieken. De 'havisten' vonden het examen Russisch maar moei lijk en soms ook saai. Een geestige, maar pittig gefor muleerde tekst (ook bij de vwo) ging over een grootva der die jzich beklaagt over het feit dat je vandaag de dag Ruim 1600 klacht, over eindexamens AMSTERDAM Het 17"^ delijk Aktie Komitee SU lieren (LAKS) heeft dit 7 iets meer dan 1.600 klad geteld over de gang van ken bij het centraal schrjm 0nzi lijk eindexamen voor mjMarc havo, vwo en lbo. De speibrTar. ingestelde klachtentelefP die gisteren werd gesloaaëse werd bijna 200 keer vge Bl gebeld dan vorig jaar. Vaiatsjov dertig leerlingen die gisWashin examen Fries of Russisch^ een den, belden er drie klachten over de inhoud" de examens. Het meest vPChe er in de afgelopen wekenjehoui klaagd over het mavo-d hebb men Nederlands van manman dag 14 mei. Meer dan |]e kei scholieren struikelden (gar vo de verwarrende opmaak tijdper dit examen, waardoor zijsuperi laatste negen vragen ha^nbete gemist. (ontmc idhede met al dat plastic geen pil een olifantje meer kunt kope^^ Geen Fries 'w^Te Jolan Wüst uit Leeuwa^en t0 was dit jaar de enige k^ver hi daat voor het havo-exa; js ej Fries en zij is nog niet ssant van Friese afkomst. De rist na£ waarom zij toch voor ditj-leden koos, is de grote interesst0g jn ze voor de taal heeft. Hond havo Fries voor gistere%nje het programma stond, m Jolan al op 17 (tekst) ei mei (stelopdracht) exaLr-? doen. Bij het opstel koo U lat 1 das1 $en voor een betoog, dat over de trend onder 1 bare scholen om te tot een grote mami\ school. Fries is het zev vak van Jolan. Komend' wil ze door naar het 4|j\ neum, met Fries. Daarn?'*"* ze doorleren voor lerares schiedenis en Fries. Het eindexamen Fries vwo telde gisteren geenv kele kandidaat. DTA lan c e Pai lie d< Bezoek aan islamitische school CDA-onderwijsspecialisten hebben gisteren een bezoek geMs dt aan de islamitische basisschool As-Siddieq in Amsterdal na d' school, die door meer dan vierhonderd leerlingen wordt bffalan. kampt met ruimteproblemen. Op de foto de kamerleden i mon sprek met enkele kinderen. Van links naar rechts: P. Muldinele: Dam, M. Janmaat-Abee (gehurkt), J. Krajenbrink en H. Htftrede FOjen Niet langer Vrij' voor huwelijkslef DEN HAAG De rechtbank in Zwolle heeft het verzoej11^ wezen van een gedetineerde die in een kort geding li voo: 'strafonderbreking' had geëist voor zijn huwelijk, morgeiln on maal kan een gevangene hiervoor maximaal 48 uur verl<jen m gen. Nadat staatssecretaris van justitie Kosto de langere sfn ar derbrekeing had afgewezen, had de man het kort geding ??rdrc spannen. De rechter was van mening dat de door de gedeP^ m de aangevoerde argumenten nauwelijks afweken van d!,nder andere gedetineerden die willen trouwen. s SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Ultgeverl)/Wavery Productions Steriliseren met laser NIEUWEGEIN Interventieradioloog dr. P. Bijlsma hoopt nog dit najaar in het Nieuwegeinse Sint Antoniusziekenhuis te kun nen beginnen met een sterilisatiebehandeling waarbij de eilei ders met laserlicht worden dichtgebrand. Bijlsma heeft al eerder twee patiënten op deze manier met succes geholpen. Het wach ten is op goedkeuring door de Commissie Experimentele Ge neeskunde van het ziekenhuis. De nieuwe behandeling is min der belastend voor de patiënt: een operatie (en een narcose) is niet nodig en na een half uur kan de vrouw al naar huis. Ook hoeft er geen opening in de buikwand gemaakt te worden om dat de behandeling via de vagina gaat. Bijlsma schat de kosten van zijn behandeling op vijf- tot zeshonderd gulden, terwijl een gewone sterilisatie al snel in de duizenden guldens loopt. Geld bij elkaar voor familiehuis Daniël den Hoed dam, één van de twee kankerziekenhuizen in ons land, heeft de 3,7 miljoen gulden bij elkaar die nodig is voor de totstandkoming van een 'familiehuis'. In het huis, dat in december gereed komt, kunnen familieleden van patiënten logeren. Zo zou extra pijn kunnen worden weggenomen die eenzaamheid bij kanker met zich meebrengt. Ook patiënten die van ver komen voor een po liklinische behandeling kunnen er blijven slapen. Om de kosten van het familiehuis te drukken, zal er uitsluitend met vrijwilli gers worden gewerkt. Het andere kankerinstituut, Antoni van Leeuwenhoek in Amsterdam, neemt over enkele maanden een familiehuis in gebruik. (ADVERTENTIE) Select dekbedovertrek. In uni satijn-|||||| streep. Van 100% katoen. In wit, blauw,jp|(É| zalm, mint en roze. 135x200 cm. Van 79,- voor 59, Jh.'} 200x200 cm. Van 119,- voor 99,-1^ 240x200 cm. Van 139,-voor 109,- Select hoeslaken. In bijpassende, unijg satijn-streep. Van 100% katoen. In wit,p blauw, zalm, mint en roze. 90 x 200 cm. Van 39,95 voor 140x200 cm. Van 49,95 voor 180x200 cm. Van 59,- voor Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 9 juni of zolang de voorraad strekt. e mo 50.--ebbe indige et ied nidda in of I 't Wordt steeds leuker bij V&C^sdz°

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4