^ïeidóe Sou/twit -§■ kunstige leningen oor huiseigenaren vijk Groenoord STAD OMGEVING/KUNST/RTV Buurt gehecht aan HCG-mast op veilingterrein akenfeesten zonder teaterspektakel na wijzen subsidie Jn Slimme EHBO-kit Meer verzoeken om regeling schulden CeldócSommit DINSDAG 29 MEI 1990 PAGINA 11 rkoopster overvallen haar eerste werkdag )EN Een 22-jarige verkoopster van een sigarenwinkel iet Noordeinde heeft gisteren een angstige eerste werkdag j. De vrouw kreeg al na vier uur in haar nieuwe baan te »n met een overvaller. De man kocht rond half twee 's mid- ieen pakje sigaretten, liep naar buiten en keerde meteen, terug met een vuurwapen in de hand. Hij zei dat hij de wilde hebben. De vrouw reageerde niet en hielp vervol- een binnengekomen klant. Direct nadat de klant was ver- ien, deed de overvaller een greep in de kassa. Hij verdween hngeveer duizend gulden lopend in de richting van de weg. Een speurtocht door de politie leverde vervolgens op. De politie zoekt contact met de ongeveer 25-jarige klant jdens de overval in de winkel een tijdschrift kocht, omdat overvaller heeft gezien. De overvaller is een ongeveer 20- iel gebouwde man. Hij is ongeveer 1,75 meter lang, had er, vettig haar dat tot op de schouders hing en had bij de ral een zonnebril op. De politie is bereikbaar via telefoon Hongerstaker stopt actie LEIDEN Nadat Cor van der Plas gisterochtend een definitieve af spraak had gemaakt voor een ge sprek met de directie woonruimte verdeling op 7 juni, heeft hij zijn ac tie beëindigd. De Leidenaar ging woensdagochtend in hongerstaking en zat vijf dagen bij de ingang van de directie aan de Langegracht. Op initiatief van wethouder T. van Rij van volkshuisvesting probeerden ambtenaren gisteren een afspraak met hem te maken. Van de Plas be gon zijn actie omdat hij passende woonruimte zoekt en niet meteen te woord kon worden gestaan door de directie woonruimteverdeling. Minister Maij-Weggen gevraagd als jurylid LEIDEN Verkeersminister Maij- Weggen verstaat als geen ander de kunst van het verbale boksen, meent de organisatie van het derde Leids Studen ten Debattoernooi. Daarom probeert de organisatie haar in de jury te krijgen voor het toernooi op 5 juni in de Leidse Schouwburg. Acht teams uit Delft, Utrecht, Rotterdam en Leiden strijden om de debattrofee 1990. Het toernooi is gestoeld op de regels van het „academie debating". Steeds twee teams strijden tegen elkaar. De jury be oordeelt de prestaties van de teams. Een jazzband sluit het toernooi af met een muzikale krachtmeting. Het toernooi begint om 19.30 uur. Hagenaars betrapt LEIDEN De politie heeft gistermiddag rond half vier twee Hagenaars van 25 jaar aangehouden. Het duo was betrapt bij het ste len van een draadloze telefoon in de Prima- foonwinkel aan de Haarlemmerstraat. Twee rechercheurs van V&D zagen de twee zonder betalen met het apparaat de winkel uit lopen. De politie kon de twee in hun auto aan de Korte 'Mare inrekenen. Parmentierfabriek voor woningbouw ongeschikt LEIDEN De voormalige Parmentierfabriek (Ico- Athibu) aan de Lammermarkt is volkomen ongeschikt voor verbouw of voor restauratie tot woningen. Dat is de conclusie van een bouwtechnisch onderzoek van de gemeentelijke afdeling bouw- en woningtoezicht. Mocht hiertoe toch worden besloten dan worden de kosten geraamd op meer dan 3 miljoen gulden. Voor het pand is door de Katwijkse projectontwikkelaar De Lange en Van der Plas een plan ontwikkeld voor een woningbouwcomplex. Omwonenden zijn fel tegen het plan. Zij vrezen grote overlast door de komst van de Koets-O-theek. De nieuwbouw voor de disco maakt onderdeel uit van het plan. Organisaties als Diogenes en STIEL die zich inzetten voor het behoud van historische panden willen de gevel van het huidige pand behouden, maar het onderzoek heeft uitgewezen dat dat een dure oplossing is. Leidenaar gewond bij steekpartij LEIDEN Een 34-jarige man uit Nieuw Vennep heeft van nacht bij een ruzie een 22-jarige Leidenaar in de hand gestoken. Aanleiding was een ruzie die in een'bar aan de Oude Vest ont stond. Daarbij gooide de man uit Nieuw Vennep een asbak tegen het hoofd van een 24-jarige Lei denaar. Twee Leidenaars van 22 en 23 jaar bemoeiden zich met de ruzie, die op de Volmolenbrug werd voortgezet. Daar stak de 34- jarige man de Leidenaar in de hand. Ook schopte hij enkele deuken in de auto van de 24-jari- ge man. De messetrekker is door de politie aangehouden. iM RENOVATIE MOGELIJK TE MAKEN IIDEN Huiseigena- i in de wijk Groe- ord kunnen gebruik iken van een gunstige jeling om geld te le- n voor renovatie van n woning. De Ge- ;entelijke Krediet- nk (GKB) en de di- :tie volkshuisvesting bben daarover afspra- •n gemaakt. Als blijkt er voldoende animo de bewoners bestaat, len ambtenaren een orstel indienen bij het liege van B en W. eerder heeft de gemeen- aad besloten dat bij col- tieve renovatie zestig pro- It van de kosten wordt iubsidieerd. De bewoners jeten zelf de overige veer- 1 procent betalen en kun- daarvoor een lening af- iten bij de GKB. Deze ik zal dan niet het nor- Ie rentepercentage voor soonlijke leningen bere- ien, maar uitgaan van het 'centage voor een hypo- caire lening dat iets lager I. De gemeente betaalt het |teverschil uit het fonds flsvernieuwing. blijkt dat een huiseige naar ook tegen de hypothe caire rente geen lening kan afsluiten, wordt een nog la gere rente berekend. Het is volgens H. de Wind van de directie volkshuisvesting zelfs mogelijk dat helemaal geen rente hoeft te worden betaald. „Dat is afhankelijk van het inkomen". Het is de bedoeling dat de lening in tien jaar wordt terug be taald. Onderzoek Om te kijken voor hoeveel geld de woningen moeten worden opgeknapt, is in eer ste instantie een onderzoek uitgevoerd naar een blok van 18 woningen aan de Jan Lievensstraat. Volgens Wind variëren de kosten van 20.000 tot 50.000 gulden. „We hopen dat het hele blok wordt verbeterd. Afgespro ken is dat er in elk geval een meerderheid van de huiseigenaren voor de plan nen moet zijn, het gaat niet door als er slechts een enke ling meedoet", aldus Wind. In tweede instantie zal de Hansenstraat worden aange pakt. „Er wordt ook onder zoek gedaan naar de kosten, maar daar zijn we nog niet zo ver", vertelt de ambte- Over het experiment wordt overlegd met een werkgroep in de wijk: de stichting Kas- koherstel en Onderhoud Groenoord. „Het is niet al leen nieuw voor ons, het is ook nieuw voor de bewo ners. Voor de voortgang zijn wij als gemeente ook afhan kelijk van de bewoners. Die moeten aanvragen gaan in dienen. Met de architect hebben we deze week een afrondend gesprek en dan verwachten we de mensen bij ons voor de financie ringsaspecten", aldus Wind. Als het project aanslaat zal de hele wijk Groenoord op deze manier worden aange pakt. Later volgen mogelijk ook andere wijken. „Maar we zitten met een beperkt budget dus zullen er priori teiten moeten worden ge steld". Voor vorig jaar en voor dit jaar is een half miljoen gul den beschikbaar voor het experiment. Daar zijn nu al leen nog de onderzoekskos ten van betaald. Volgens Wind heeft voormalig wet houder D. Tesselaar van volkshuisvesting „in begin sel toegezegd" dat later een miljoen gulden beschikbaar kan komen als dat nodig blijkt te zijn. „Maar dat vergt een politieke afwe- FOTO:FRED ROHDE De 48 meter hoge mast op het veilingterrein blijft mogelijk staan op verzoek van de omwonenden. LEIDEN Het Katwijkse Bouwbedrijf De Raad wil op verzoek van buurtbe woners onderzoeken of de 48 meter hoge mast op het Leidse HCG/veilingter rein kan blijven staan. Dat bleek gisteravond tijdens de informatieve bijeen komst over de woning bouwplannen van het be drijf op dit terrein. Ge pland zijn 125 woningen, waaronder een woontoren met 44 driekamer-appar tementen. Omwonenden van het terrein bleken aan de mast gehecht te zijn en vroegen De Raad of de mast mocht blijven staan. Het gevaarte heeft een dominant gezicht in de wijk, aldus een van hen. P. de Waal van het bouwbedrijf liet de bewoners weten positief tegenover het plan te staan. „Er wordt con tact opgenomen met eigenaar HCG. We laten de staat waar in de mast zich bevindt onder zoeken. En we kijken of het verantwoord is de mast te la ten staan", aldus De Waal. Volgens een woordvoerdei van HCG staat de mast er in middels zo'n 26 jaar. Het ge vaarte werd in 1964 geschon ken door de medewerkers bij het vijftigjarig jubileum van HCG. De mast is volgens hem nog in goede staat en kan nog wel een aantal jaartjes blijven staan. „De mast is goed onder houden. De laatste stormen zijn eigenlijk een test geweest en dat is goed Het maakt hem „niet zoveel uit of de mast blijft staan. Het lijkt me echter niet zo verstan dig. De mast moet goed onder houden worden. Ik weet ook niet of het ding wel op deze plaats kan blijven staan. Ver plaatsen naar een andere plek is echter vrij kostbaar". Reinigingsrecht minder omhoog LEIDEN De reinigings rechten gaan per 1 juli met zes gulden in plaats van met acht gulden per maand omhoog. Volgens wethouder H. de la Mar is de verwerking van het huisvuil na de sluiting van de Leidse vuilverbranding minder duur dan eerder was voorzien. De Leidse milieuwethouder deelde dat gisteravond mee tij dens een vergadering van de gemeenteraad. „Het definitieve bedrag weten we nog niet, maar zoals het er nu naar uitziet stijgt het reini gingsrecht in elk geval niet meer dan zes gulden per maand", aldus De la Mar. Mor gen worden de onderhandelin gen met de provincie afgerond en dan kan het definitieve be drag worden vastgesteld. De wethouder wilde geen nadere mededelingen doen over de onderhandelingen. Giftig De vuilverbrandingsinstallatie stoot te veel giftige stoffen uit en gaat in juli dicht. Daarna wordt het huishoudelijk afval uit de Leidse regio overge bracht naar Wijster in Dren the. Dat brengt hoge vervoers kosten met zich mee. Boven dien moet de Leidse installatie worden omgebouwd tot over slagstation waar het vuil kan worden opgeslagen voordat het per trein naar Drenthe wordt gebracht. Voor Leidenaars met een laag inkomen gaan de reinigings rechten niet omhoog. Het was de bedoeling dat zij het geld teruggestort zouden krijgen. De la Mar vertelde gister avond echter dat mensen die bijvoorbeeld geen onroerend- goedbelasting hoeven te beta len, waarschijnlijk ook de ver hoging van het reinigingsrecht niet krijgen opgelegd. ^EN Op het pro- ma van de Leidse la- lesten ontbreekt dit ien grote theaterpro- -e zoals eerder „Elc- -c" en „Lodewijk Na- n". Oorzaak daar- is dat het ministerie iVVC hiervoor geen ""subsidie wil uittrek- I"„Toch geven we de" ictie niet op", aldus in der Ree, waarne- hóofd van de direc- I ultuur van de ge- r had het Leidse evene nfonds, de organisator lakenfeesten, het plan n theaterspektakel op te "2 rond de stad Troje en fcntdekker Schliemann. Jeine 70 acteurs en actri- In orkest en een koor waren er voor nodig. Bij WVC werd een aanvraag voor een subsidie van 40.000 gulden ge daan. Op advies van de raad van de kunst werd besloten geen geld hiervoor uit te trek ken. Als reden werd gegeven dat het niet vernieuwend ge noeg zou zijn. „Ik begrijp dat het om een groot bedrag ging, maar het was ook een grote productie. Over het begrip vernieuwend kan je twisten. Maar nu we een afwijzing heb ben wil dat niet zeggen dat we niets met het plan doen. Mis schien volgend jaar", aldus Van der Ree die niet vindt dat het zomerse festijn door het ontbreken van de theaterpro- duktie helemaal in handen van de horeca komt. „Er blij ven nog genoèg culturele as pecten over maar er gaat wel een discussie gevoerd worden over de positie van deze eve nementen binnen het kader van de lakenfeesten". onersplatform wil betere ^^jijoeding bij groot onderhoud Leiden zou dat voorbeeld moeten volgen. In de brief noemt het platform diverse voorbeelden van overlast. Zo komt het voor dat bewoners tijdens groot onderhoud tijde lijk verstoken zijn van een toi let of van warm water, meu bels moeten worden opgesla gen of afgedekt en kamers zijn Bewoners van taraan groot onder- wordt verricht moeten re vergoeding krijgen ;t ongemak dat zij daar- idervinden. Dat schrijft lids Bewonersplatform gemeenteraad. De ver- l bedraagt nu 750 gul- olgens het platform tien bewonerscommis- ienwerken moet dat jlden worden. ïtform stelt dat de ver- C bij lange na niet vol- is om de kosten van gemak op te vangen, st er op dat de woning- renigingen geneigd r steeds meer te doen bij ïnderhoud waarvan de oplopen tot 50.000 gul- woning. Volgens het t worden in andere ge- Irn wel hogere bedragen 1.400 tot 1.500 gulden. platform wil verder dat verbeteringen die niet voor subsidie in aanmerking komen worden betrokken bij vergoe ding van verhuis- en herin richtingskosten. Het gaat daar bij bijvoorbeeld om het aan passen van zonweringen door kleine maatverschillen en van vloerbedekking na het aan brengen van een keukenblok met een andere maat. De kos ten van dergelijke veranderin gen worden in de huur door berekend. Protest tegen overlast Droomfabriek LEIDEN Leidenaar P. van Tulder wil samen met een aantal buurtbewoners dat het Art-café De Droomfabriek aan de Oude Singel zijn horeca-ac- tiviteiten staakt. De gelegen heid veroorzaakt volgens de omwonenden veel overlast in de wijk. De gemeente Leiden moet hiertegen maatregelen nemen. Volgens de briefschrijver zijn de activiteiten van De Droom fabriek in strijd met het be stemmingsplan en daarom ille gaal. „De Droomfabriek dient naar onze mening te worden aangemerkt als een bedrijf, waarop de hinderwet van toe passing is", schrijven de om wonenden. Beëindiging van de horeca-activiteiten is de enige wijze om een einde te maken aan de overlast, vinden de om wonenden. De briefschrijvers willen binnen dertig dagen ho ren of de gemeente bereid is maatregelen tegen De Droom fabriek te nemen. Als ze geen tijdige reactie van de gemeen te krijgen, beschouwen ze dat als een afwijzing van hun ver zoek waartegen ze in beroep gaan bij de Raad van State. L. Lamers van de directie ruim telijke ordening van de ge meente kan nog niet zeggen hoe op de brief gereageerd zal worden. Hij wil binnenkort gaan overleggen met de buurt en met de directie van De Droomfabriek. Laatste loodjes voor Witte Singel Het einde van de werkzaamheden aan de riolering onder de Wit te Singel komt in zicht. In de bocht van de singel is de afgelopen weken ongeveer 70 meter riool vernieuwd. De oude riolering lek te waardoor grondwater wegspoelde. Enige jaren geleden ont stond daardoor zelfs een fors gat in het wegdek. Vandaag is be gonnen met het verwijderen van de damwand die rond de werk- put is geslagen. Daarna gaan de straatmakers aan de slag. Naar verwachting duurt het dan nog ruim een week voor het karwei is voltooid. De werkzaamheden vergden twee weken meer dan oor spronkelijk was geschat omdat er problemen waren met het slaan van de damwand. Deze was noodzakelijk om verzakken van de bodem te voorkomen en om grondverschuivingen in de werkput tegen te gaan. De gemeente heeft het afsluiten van de Witte Singel bovendien aangegrepen om tegelijk rioolputten ter hoogte van de Herenstraat van een nieuwe bekleding te voor zien. Dat werk zal naar verwachting ook eind volgende week ge reed zijn. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Het aantal mensen dat bij de Ge meentelijke Kredietbank (GKB) aanklopt voor een schuldregeling neemt toe. Dat blijkt uit het jaarver slag over 1989. Vorig jaar vroegen 451 mensen een krediet aan om schulden af te kunnen lossen.. Het jaar daarvoor waren dat er nog 405 en in 1986 dienden 320 mensen i aanvraag in. In 47 procent van de gevallen werd vorig jaar een sanerings krediet verstrekt, in 1986, 1987 1988 konden respectievelijk 35,3, 44,8 en 45,8 procent van de aanvragen worden gehono reerd. De 193 mensen die vorig jaar een krediet kregen hadden een gezamenlijke schuld van ruim 2,3 miljoen gulden. De 218 mensen die niet geholpen konden worden hadden een totale schuld van ruim 4,5 mil joen. „Het totaalbedrag aan schulden bij de afgewezen aanvragen wordt sterk beïn vloed door enige extreem hoge schuldposities", staat in het jaarverslag. De meeste verzoeken werden afgewezen omdat er geen af lossingsmogelijkheden waren. „Dikwijls is dit te wijten aan te hoge lasten ten opzichte van het inkomen van de aanvra ger. Ook kan dit worden ver oorzaakt doordat een cliënt niet betreid is zijn uitgaven aan te passen aan de omstan digheden", meldt het verslag. De GKB merkt op dat „helaas nog niet zo breed bekend" is dat ook normale kredieten worden verstrekt door de bank. Het bedrag dat gemid deld wordt geleend was in 1989 hoger dan in 1988. Toen leenden 2426 mensen gemid deld 5954 gulden, in 1989 wer den aan 2434 mensen persoon lijke leningen verstrekt. Het gemiddeld kredietbedrag was 6226 gulden. De kredietbank begon in 1989 met het ver strekken van doorlopende kredieten. Van deze regeling maakten 41 mensen gebruik. De meeste leningen werden afgesloten voor uitgaven op het gebied van woninginrich ting (833), voor het aflossen van schulden (381) en om een auto te kunnen kopen (367). Voor de aanschaf van huis houdelijke apparatuur sloten in 1989 totaal 223 mensen een lening af. Positieve ontwikke lingen waren volgens de GKB „de gezonde groei van de om zet en het uitstaand saldo". Negatief noemt de bank het renteverlies van 163.700 gul den dat werd veroorzaakt door de „explosieve stijging" van de rente. Ondanks dat rentever lies kon de bank het jaar 1989 afsluiten met een positief re sultaat van 43.135 gulden, staat in het jaarverslag. I Postcode/plaats: I Telefoon:(voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de slimme EHBO-kit tiaar: Naam: Adres: I I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. l J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11