^etdóeSou/iO/ttt lemko Edelaar wint ichoolmuziekwedstrijd H] rnbliek laat jazzfestival Hot House in de steek STAD OMGEVING/RTV Leidenaar houdt hongerstaking vol JONGEREN BEZETTEN PAND UIT SOLIDARITEIT MET GRONINGEN Jongeren trekken spoor van vernielingen door Alphen ALLER LEI(DS) MAANDAG 28 MEI 1990 PAGINA 7 i met 9000 gulden it Arggepakt op markt irs vap gÊpU^EN Een 44-jarige inwoner puragao is afgelopen vrijdag een erd t\let 9.000 gulden, 600 dollar, een V(iestel en persoonlijke papieren t algefdig gemaakt. De man maakte 's et cor£gs °P de weekmarkt bij de Ko eiPen een praatje met een markt- aanziPan- Toen hij na ongeveer tien weer wegliep realiseerde hij |rijwel direct dat hij zijn tas had advis staan. Maar die bleek toen hij tweeptapte al weg te zijn. Tijdens het ïr orlfk met de marktkoopman zou- een r*^ diverse mensen zich langs 9 meiweet£d hebben gewrongen. De i later in de omgeving terugge- «""in, zonder het geld maar met de Tre inhoud. Leidenaars bekennen serie diefstallen KATWIJK De politie van Katwijk heeft in de nacht van vrijdag op za terdag twee 17-jarige jongens uit Lei den aangehouden. De twee pleegden rond tien voor half twee een inbraak in een kledingzaak aan het Emma- plein. Met een steen gooiden ze de winkelruit stuk en wilden er met kleding vandoor gaan. Tijdens het verhoor bekenden de twee ook een eerdere inbraak bij een winkel in sportkleding aan het Emmaplein. Een deel van de buit werd bij een van de twee thuis gevonden. Verder bekende het duo de vernieling van een bushaltehokje, enkele fietsdiefs tallen en een inbraak in een bouw keet in Leiden. LEIDEN De Leidse honger staker Cor van de Plas zat vanochtend nog steeds op zijn slaapzak bij de ingang van de directie woonruimteverdeling aan de Langegracht. De Leide naar, die woensdagochtend met zijn actie begon, kon niet zeggen hoe lang hij nog zou blijven zitten: „Ik weet het niet. Ik vraag me af: moet ik mijn energie hieraan verspil len?". Van de Plas eist passende woonruimte en wil met zijn actie ook aangeven dat hij het niet eens is met de manier waarop woningzoekenden in •jre inhoud.keet in Leiden.waarop woningzoekenden in Leiden worden behandeld. Gisteren heeft hij twee uur lang informeel gesproken met wethouder T. van Rij van volkshuisvesting maar dat ge sprek leverde volgens hem niet veel op: „Iedereen vindt dat het Leidse systeem van woonruimteverdeling niet goed is, maar de wethouder wil het niet veranderen". Van de Plas vindt dat de en tree van de directie „klant vriendelijker" moet worden gemaakt, dat bezoekers „vriendelijk en correct" moeten worden behandeld („Desnoods wil ik zelf achter de balie gaan staan") en dat wordt gezorgd voor kortere wachttijden. Verder vindt hij dat woningzoekenden niet verplicht moeten zijn om zich elk jaar opnieuw te laten in schrijven. Deze nieuwe wensen staan op een papier dat hangt aan de „klaagmuur" die hij heeft ge maakt. Verschillende Leide naars hebben daarop melding gemaakt van hun huisves tingsproblemen. Ook andere zaken worden echter aan de kaak gesteld: „Waarom gaan de disco's zo vroeg dicht", vraagt iemand zich bijvoor beeld af. LEIDEN De Leidse politie heeft zaterdagochtend in een pand aan de Breestraat zeventien mensen aangehouden. Zij verklaarden later het pand te hebben bezet uit solidariteit met de krakers van het Wolters-Noordhoff complex in Groningen. Dat is het afgelopen weekeinde met geweld ontruimd. De krakers zouden Breestraat 85 rond kwart over negen zijn binnengedrongen. De politie werd kort daarna door om wonenden gewaarschuwd. Toen die arriveerde was de voordeur gebarricadeerd en dwarrelden pamfletten omlaag. In overleg met de eigenaar en een hulpofficier van justitie is besloten het pand direct te ontruimen. Dat leverde geen grote problemen op. De achterdeur van het pand bleek wel open te zijn. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland zijn de bezetters door ongeveer tien agenten naar buiten gehaald en overgebracht naar de luchtplaats van het politiebureau. Zes van de krakers, afkom stig uit Leiden, Den Haag, Waalwijk en Utrecht gaven hun naam op. Zij varieerden in leeftijd van 15 tot 24 jaar. Van de anderen zijn foto's gemaakt, waartegen zij zich niet verzetten. De krakers wordt de vernieling van de sloten van het gebouw ten laste gelegd. Verdere schade is niet geconstateerd. De bezetters ontkenden indivi dueel verantwoordelijk te zijn voor de vernieling. Het betrokken pand aan de Bree straat staat al jaren leeg en is in het verleden ook doelwit geweest van kraakacties. 20e i^en <j)EN De jeugdige >chrij\Pst Remko Edelaar ]het Leidse Stedelijk njnasium heeft gisteren %erste schoolmuziek- albunjtrijden gewonnen, rn de Burchtbokaal Veel onder meer een tijdefceloze uitvoering van ongerste deel van het fa- ;ze eepncert van Johann 1S vaijitz, met pianobegelei- ■T'en jvan Arno Kooloos. ^tienerste schoolmuziekwed- ïoor tfn werden afgelopen vrij- kers \faterdag en zondag geor- ïiden Perd door muziekvereni- ne dPe Burcht in het muziek- eek i^nelgebouw aan de De Ongeveer 70 leer- gemasj1 van scholen, vooral exempelen deden mee. De en ppjden in de „Burchtves- werden door veel be tellenden gevolgd. Voorzitter J. Reijken van de Burcht sprak na afloop van een goed beginresultaat. „Het is al heel wat als jonge kinde ren hier gaan staan om muziek uit te voeren, maar daarbij is het niveau mij ook heel erg meegevallen. Niettemin vind ik dat de scholen nog veel meer aan muziek zouden moeten doen". Wethouder H. van Dongen van cultuur, die met haar voorganger F. Kuij- ers prijzen uitreikte was het met hem eens. „Het is heel be langrijk dat de kinderen op de basisschool in contact worden gebracht met muziek", zo stel de zij. Het afgelopen weekeinde werd in ieder geval duidelijk dat op sommige scholen veel meer aan muziek wordt ge daan dan op andere. De Leidse basisschool De Burggraaf had bijvoorbeeld een grote afvaar diging gestuurd. De zeer muzi kale Judith Kroonenberg uit groep vier stond meerdere ma len op het podium. Spelend in ensembles, zingend of solo met haar viool, zonder enige schroom. „Ik ben niet zenuw achtig meer, ik ben al een paar keer op geweest", zei ze giste ren in de finale tegen presen tator Andrè Korps. Bij de middelbare scholen had de Louise de Coligny een be langrijke inbreng door de aan wezigheid van het schoolor- kest onder leiding van mu ziekleraar Arno Kooloos. Het orkest speelde zowel populair als klassiek. Zo werden delen uit de Vier Jaargetijden van Antonio Vivaldi uitgevoerd, waarbij enkele klarinetten de plaats van violen hadden inge nomen. Iets dat bij muziekver enigingen zoals de Burcht ove rigens vaak gebeurt, als klas sieke werken worden ge speeld: er zijn alleen maar bla zers, geen strijkers. De Burcht bracht gisteren als intermezzo nog het programma dat met Pinksteren in Frankrijk wordt uitgevoerd. De jury, bestaande uit Willem Kruyskamp, Kees van Eg- mond en Koos Mark deelde vele eervolle vermeldingen uit. Eerste prijzen waren er voor Maaike de Wit op blok fluit (Burggraaf), Björn van Egmond op trommel (Galjoen), Eva van Dam op piano (Burg graaf), Maartje Kraan op viool (Morskring) en Brian Doove op piano (Louise). Ensembles van Mareland, Burggraaf en de Vogel weid (Leiderdorp) kregen ook eerste prijzen, net zoals het schoolorkest van de Louise de Coligny. Geldprijzen waren er voor Louise (tevens de wisselbeker), Morskring en Vogel weid. Het is de bedoeling dat de schoolmuziekwedstrij- den voortaan elk jaar worden gehouden. Een van de deelnemers aan de schoolmuziekwedstrijden. uktie Fasson stilgelegd voor uitje personeel tart !N Voor een uitstapje van het hele personeel is het af in weekeinde de produktie bij de vestigingen van Fasson iden, Hazerswoude en Alphen voor 24 uur stilgelegd. Het f dat zelfklevende materialen produceert werkt normaal [continudienst. Het afgelopen weekeinde werd het zilveren um gevierd van de personeelsvereniging. Door de produk- jl te leggen werd het mogelijk dat alle 800 personeelsleden partners het feest mee konden vieren. Ze gingen daar- et bussen en taxi's naar de studio's van Joop van den in Aalsmeer. Daat werd hen een door Hennie Huisman .enteerd feest aangeboden met optredens van onder ande- se Towers en Anita Meijer. Fasson onderbrak de produktie jagmiddag. Precies een 24 uur later werd het bedrijf weer tart. ALPHEN AAN DEN RIJN Twee groepen jongeren hebben in de nacht van vrijdag op za terdag op grote schaal vernielingen aangericht in Alphen. De politie heeft vijf jongeren aangehou den. Het gaat om Alphe- naren variërend in de leeftijd van 14 tot 20 jaar. Een 19-jarige en een 20-ja- rige Alphenaar hebben inmiddels hun aandeel in de vernielingen bekend. De politie werd om 0.50 uur gebeld door een beheerder van een café aan de Julianastraat. De man verzocht de politie twee jongeren uit de kroeg te halen, die zich vervelend ge droegen. Voor de deur van het café vormde zich een groep van ongeveer 40 jongeren die zich baldadig gedroegen. Toen de politie arriveerde sloeg de vlam in de pan en ontstond een vechtpartij. De groep zag vervolgens een andere groep jongelui bij een geldautomaat in de Pieter Doelmanstraat staan. Ze gin gen daar op af en er ontstond een opstootje in de hal van de geldautomaat. De politie sloeg de jongeren uit elkaar en joeg ze weg. De jongeren richtten vervolgens flinke schade aan. De deur van een kaaswinkel werd ingetrapt in de Pieter Doelmanstraat, evenals twee ruiten van een reclamevitrine en een ruit van een modezaak. In de Hooftstraat sneuvelden een reclamelichtbak, de ruit van een restaurant in aan bouw, en de ruit van een ba byhuis. Uit deze groep werden vijf Alphenaren aangehouden. Terwijl de politie haar handen vol had aan deze groep, richtte een andere groep jongeren eveneens vernielingen aan in Alphen. De politie heeft deze groep gemist. De jongeren be gonnen bij de Bijlen waar twee lichtmasten werden omgebo gen. Eén lichtmast aan de Marnixstraat onderging het zelfde lot. In de Wielewaal straat werden drie lichtmasten afgebroken. De 'ruit van een woning aan de Merelstraat en de ruit van een woning aan de Nachtegaalstraat sneuvelden. Een fietsenrek dat van de Ju- lianabrug werd gegooid vieL door de ruit van een meubelr' zaak aan de Hoofdstraat. Het' is niet bekend voor wat voof een bedrag schade is aange-- WEMENT WORDT VOLGEND JAAR NIET HERHAALD J)EN Gezien de vooraf is jazzfestival van Jazz- ^Jum Hot House dat vrijdag tot en met in-jt,',1" lag in De Waag werd uden, half mislukt, artiesten die gepro- ïmeerd stonden, spe- 'rolgens de organisato- van het jubilerende Lim te weinig en kre- via Hot House de 3( |te. Maar het publiek Jiet op grandioze wijze jten, terwijl het toch was een gro plaaiubliek de kans te ge- kennis te maken met erne jazz. Met 200 be ers over drie dagen men er ongeveer 250 sen minder kijken (verd verwacht. Orga- WDr Ken Vos kon er ook niet omheen na daverende optreden de Japanner Shoji 2xbet.|agawa die het festi jn 8 70 afsloot: „Het ziet er naar uit dat er vol- 8,7 jaar nog een festival f. 8.70 f'. f.10,44 genvalier moeten de or- f.13,04 ^oren hebben ingecalcu- f.15,64 Geheel in de stijl van f touse was commercie bij- 18,26 Zo ging op zaterdaga- f.20,86 de bierpomp uit om de f.23 46 van ^et leerorkest niet iren. En stond er in de f.26,08 jalgids dat geen gemak- f.28 68 f6e klik achterom werd rpen maar dat een staal- f.31,29 (gegeven zou worden van f.33,90 |iazz en geïmproviseerde ik, nationaal en interna- f.36,51 k tegenwoordig ver- f.39, ii Die staalkaart trok te - g liefhebbers. Onterecht, in het geval van de èn die denken dat aan ine jazz geen touw is vast lopen. Dat viel heel erg Imet name bij de optre- (Aankruislvan het Dennis Charles van toepE^e, het Hot House Leer- t en de pianisten High De i en festival-uitsmijter Aketagawa. Die waren zeer toegankelijk, vaak zeer swingend, niet gespeend van humor en ze zorgden voor een enthouisast publiek. Deepfreeze Zaterdag was wat de publieke belangstelling betreft de beste dag, met zo'n 150 mensen in De Waag. Daar was vrijwel niét bezochte vrijdag aan voor af gegaan met slechts enkele tientallen luisteraars. Toen gaf saxofonist/clarinetist Daniele d'Argaro met het Tobias Deli- us Quartet een mat concert, gevolgd door het sextet van Alan Laurillard, waar de Pools attractie Tomasz Szukalski aan ontbrak vanwege visumpro blemen. „Toch een prima op treden, geen ramp", meende organisator Vos. De „bijna gladde act" van de Mike West- brook Band ging er vervolgens bij de aanwezigen in als koek. Op zaterdag had het Hot Hou se Leerorkest, twaalf koppen sterk, veel succes. Er werd vaak voorzichtig, ingetogen gespeeld, met name bij de so lo's, al „liep soms een leerling weg". Dankzij nummers als Funking Deepfreeze (massaal swingend koperwerk), Suffe ring without the Coconut, met de warmte van de streken van de kokosnoten, en het speciaal voor het festival geschreven Hot Sonate kreeg het door Rolf Delfos geleide orkest voor het eerst verzoeken om een toegift. Het Rova Saxophone Quartet uit het Amerikaanse California was minder makke lijk „te snappen". Er werd in tens gespeeld, met inzet van alle beschikbare techniek. De „abstracte" met noten overla den stukken boeiden niet echt, in tegenstelling met de wat klassieker klinkende num mers. De meest klinkende en vooral kleurrijke act van de avond was het Dennis Charles Triangle. De met een heuse triangle uitgeruste oude rot op drumgebied Charles werd bij gestaan door de inventief en strak bassende Wilber Morris en de zeldzaam gestoorde, bont uitgedoste en vaak stevig tenorsax spelende Booker T. Williams Junior. Winderig Het optreden zat vol humoris tische momenten. Ze zaten ge lardeerd tussen het oerwoud geluid dat Charles bijeen rof felde met de aanzwellende en terugvallende troms en bek kens, het afwisselend winderig fluisterende en spijkerharde sax-spel van Booker T. en de strak geplukte baspartijen die Morris afwisselde met strijk- passages en. freakerige grap pen. Humor voerde de boven toon, een toegift aan het eind was het logische besluit van de zaterdag. Gisteren stond er tenslotte een pianomiddag op de rol. Die werd niet ongeveer 30 bezoe kers zeer matig bezocht. De Hongaarse Joegoslaaf Stevan Kovac Tickmayer hield met een heel lang stuk het publiek „gevangen". Het zat vol melo dische parten ge-ent op Bartok en Liszt, drukke dissonante passages en rustige delen. Hij werd gevolgd door de beschei den High De Prime uit Berlijn. Zijn optreden bestond uit kor te werken met veel swing en gevoel. Ze werden vaak stevig gespeeld maar ook ingetogen en ze bevatten veel tempowis selingen. Door de onvervalste swing en verrassende wendin gen werd het een boeiend op treden. De Japanner Shoji Aketagawa maakte een beest achtig slot aan het festival. De 40-jarige publicist, jazzclub-ei genaar en ocarina-fabrikant maakte als inventieve swinger ook op ocarina bepaald een verpletterende indruk. Na een paar zeer fraaie, lieflijke en swingende nummers, waar bij hij „drumde" met de platte voet, gooide hij alle remmen los. In een ware conditieslag, bewerkte hij het klavier met ellebogen, voet en volle hand waarbij hij tussendoor steeds weer „gewoon" spelend naar het basisthema terug keerde. Knap en inventief dus, hoewel je soms het gevoel bekroop dat hij af en toe erg goedkoop zat te swingen. Aketagawa's eer ste optreden buiten Japan ver diende wellicht juist daarom veel meer aandacht dan het nu kreeg. Zoals het gehele fes tival meer publiek verdiende. Al was het maar om te onder strepen dat moderne jazz heus zo „moeilijk" niet hoeft te zijn. ERIK HUISMAN CDA Het CDJA Leiden houdt morgen de halfjaarlijkse al gemene ledenvergadering- Bijzondere gast is de heer Kraayenbrink, CD A-lid van de Tweede Kamer. Hij spreekt onder meer over het ontstaan van het CDA. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het Gulden Vlies aan de Breestraat. Toneel Het Voorschotense Lucas College speelt van morgen tot en met zaterdag het to neelstuk „Kees de Jongen' in het Microtheater Impe rium aan de Oude Vest 33 in Leiden. Aanvang steeds acht uur 's avonds. Kaarten a vier gulden zijn verkrijgbaar bij K&O en Imperium. Kees de Jongen is een jongensboek van Theo Thijssen, dat voor toneel is bewerkt door Ger- ben Hellinga. Regisseur is Eric Siebel. Schrijvers De Australische auteurs Da vid Malouf en Glenda Adams lezen morgen voor uit eigen werk. Dat gebeurt in Socië teit De Burcht van 16.00 tot 17.30 uur. Er is tevens gele genheid voor het stellen van vragen. Skoda Auto-Home Leiden B. V. heeft vandaag de deuren van het vernieuwde bedrijfspand aan de Sint Jacobsgracht 10- 18 geopend. Het pand is voor een half miljoen gulden op geknapt en voldoet aan de strengste milieu-eisen. Deze week is, naast de moderne gangbare modellen, een Sko da 1101 uit 1949 (het eerste na-oorlogse model) te zien. Eijkman Karei Eijkman, schrijver van onder meer kinderbijbels, houdt woensdag een lezing bij de Leidse Studenten Ek- klesia. Belangstellenden zijn welkom vanaf 20.00 uur in het gebouw aan het Rapen burg 100. Na de lezing is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Zwemmen Jongeren die hebben deelge nomen aan activiteiten in het kader van de vandalismebe strijding kunnen woensdag middag gratis zwemmen in De Zijl aan de Paramaribo- straat. Wethouder W. Hettin- ga reikt in de kantine van het zwembad om 15.00 uur de prijzen uit aan de winnaars van de foto- en tekenwed strijd. Onder alle deelnemers worden vijf zwemabonne menten verloot. De gemeente wil elk jaar een actiemaand organiseren waarin de be- strijding van veel voorko mende criminaliteit onder de aandacht wordt gebracht. Hortus De ouderenaktiviteitencom- missie binnenstad houdt woensdag een rondleiding door de Hortus voor ouderen. Het verzamelpunt is buurt centrum Dijk 33 aan de Apo- thekersdijik 33 in Leiden. Voor informatie: 071-125736. Fietstocht Een fietstocht naar Zoeter- woude, en vervolgens een puzzelwandelroute door het oude dorp. Dat staat voor woensdag op het programma van de ouderenactiviteiten- commissie in de Meren wijk. Mensen van 55 jaar en ouder kunnen daar aan deelnemen. Om 10.00 uur wordt verza meld bij het dienstencentrum aan de Rosmolen. De kosten bedragen een gulden per per soon. Zuid-Afrika Over de politieke verande ringen in Zuid-Afrika wordt don derdag een actualiteiten - college" gehouden in het Centraal Faciliteitengebouw van de universiteit aan de Cleveringaplaats. Vanaf 20.00 uur houdt J. van der Meulen van het Instituut Clingendael een lezing met als titel „Al ternatieven voor het bloed bad. Constitutionele voorstel len in Zuid-Afrika". Debat De Stichting het Leids Debat houdt donderdag een debat met als titel: „Genetische ma nipulatie maakt mensen be ter". Onder leiding van pro fessor W. Wit te veen zijn mgr. J Boomers en dr. J. Retèl de gastpleiters. Het zogeheten Cambridge-debat begint om 19.30 uur in het Academiege bouw aan het Rapenburg in Leiden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7