lidden-Oosten balanceert rand van nieuwe oorlog Blanke Zuidafrikanen betogen voor apartheid Gorbatsjov: geen reden voor paniek sntallen doden bij onlusten in Pakistan )||j0f/ONTUREN VAN KAPITEIN ROB WEEK Geen YN-missie naar bezet gebied GENLAND/BUITENLAND Qeidóa&owuvnt MAANDAG 28 MEI 1990 PAGINA 5 lositie in Burma grote winnaar IgerE Sjal ee k; in Lo' dt )ON De Nationale Liga voor [elukt atie, de democratische oppositie- n op Burma, lijkt de eerste vrije ver- rredein in Burma in dertig jaar te jeredennen. Aanhangers van de partij kangc in de hoofdstad Rangoon zin- zorgd dansend de straat op, nadat de oor tilio de eerste uitslagen bekend it naakt. De einduitslag zal overi- ii (gelijk nog drie weken op zich ichten. iwe parlement moet een nieuwe *lclï]fet maken, waarmee het land op n naar de democratie. Burma nds 1962 geregeerd door een mi- inta, die heeft beloofd de uitslag verkiezingen te zullen respecte- ban Zoon van Ceausescu ontkent volkerenmoord SIBIU Nicu Ceausescu heeft de tegen hem ingebrachte beschuldi ging van 'volkerenmoord' tegenge sproken. Voor een militair tribu naal zei hij tijdens de omwenteling in december opdracht te hebben gegeven niet op de demonstranten te schieten. In Sibiu, een stad op ruim 200 kilometer ten noorden van Bukarest, begon zaterdag het proces tegen de jongste zoon van wijlen president Nicolae Ceausescu. Tot aan de revolutie van december was de 39-jarige Nicu partijleider in Sibiu. Als hij schuldig wordt be vonden, kan hij tot levenslang wor den veroordeeld. Een broer en een Nicu Ceausescu luistert met zijn zonnebril op naar de beschuldi- zuster van hem wachten nog op be- ging. foto: epa rechting. Drie jaar cel voor grafschender Israël JERUZALEM Een Israëliër is door een rechtbank in Haifa veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf plus een jaar voorwaardelijk wegens het schenden van driehonderd joodse graven en het uiten van anti-semitische leuzen. De rechtbank gaf David Goldner, een 41-ja- rige voormalige computerdeskundige, de maximale straf voor vandalisme en grafschennis. Goldner, die zelf joods is, heeft toegeven dat hij de graven op drie begraafplaatsen in Haifa heeft beklad met leuzen als „Verbrand de joden'Hij zei met zijn daad de waakzaamheid te hebben willen vergroten en de joden, te hebben willen „binden in hun strijd te gen Arabische en anti-semitische be dreigingen". Graf schendingen in België BRUSSEL Op een kerkhof in La Louvière, ten zuiden van Brussel, zijn zaterdagnacht zo'n honderd graven geschon den. Kruisen werden afgerukt en grafstenen aan stukken ge slagen. Hier en daar werd met rode verf een davidsster aan gebracht. De politie vermoedt vooralsnog dat de daders ge wone vandalen zijn zonder re ligieuze, ideologische of poli tieke motieven. Ze hadden het niet gemunt op bepaalde gra ven. Zowel die van gesneuvel de Britse militairen als die van Belgische en andere buiten landse overledenen werden geschonden. Partijen Guatemala praten in Madrid MADRID In Madrid zijn vandaag voor het eerst sinds 1962, toen de guer rillastrijd in het Middenamerikaanse Guatemala oplaaide, vredesonderhande lingen begonnen tussen de leiders van de belangrijkste politieke partijen en vertegenwoordigers van het linkse ver zet. De besprekingen zullen drie of vier dagen in beslag nemen en worden bijge woond door een speciale afgezant van de Verenigde Naties. In een later stadi um kunnen de regering en het leger bij het overleg worden betrokken. Het is de eerste keer dat er vredesbesprekingen komen in de langst durende guerrilla strijd van Midden-Amerika, die aan ruim 100.000 mensen het leven heeft ge kost. ter vaj opri geziji van vi eej oerste ken wet< ijn g( v bij inze correspondente illy Werkman) .VIV In de tad van Irak, Bagh- een spoed- intie begonnen met Iers van de Arabi- inden. Alleen Syrië van de partij. Het bedoeling dat de iofden zich zouden over de massale ;he immigratie naar Maar de vraag die venaan de agenda s hoe een nieuwe in het Midden-Oos- ln worden voorko- berichten uit Cairo zal itische president Muba- Baghdad een nieuw itiatief lanceren. Een zeker door Israël zal afgewezen. Een nieuw it de angst- en haatge- Israël en de Arabi sche wereld op dit moment groot zijn. Zo groot, dat het al tientallen jaren durende con flict opnieuw een punt van ontploffing heeft bereikt. De moord van afgelopen zon dag op zeven Palestijnse arbei ders uit de Gaza-strook, aan vankelijk omschreven als de 'daad van een gek', was niet zomaar een incident. Het was een uitting van een gevaarlijk verschijnsel. Ami Popper, de 21-jarige werkloze Israëli die zijn persoonlijke frustraties botvierde op werkzoekende Palestijnen, is nu onder obser vatie in een psychiatrische in richting. Poppers daad is in feite echter een gevolg van de diepe crisis waarin de Israëli sche maatschappij verkeert. Vrienden van de moordenaar hebben hem „held van Israël" genoemd. De grootste vergis sing die hij heeft begaan, is dat hij er niet meer heeft dood ge schoten, vinden zij. Jordanië Maar niet alleen in Israël leid de de moord tot een uit barsting van geweld. In Jorda nië, waar leger en veiligheids diensten tot nu toe in staat zijn geweest elke vorm van onrust onmiddellijk met geweld de kop in te drukken, gingen dui zenden Palestijnen de straat op- De Jordaans-Palestijnse Intifa- da-frustraties kunnen, gekop peld aan de economische onte vredenheid en het opkomend islamitisch fundamentalisme, het Jordaanse regiem in ge vaar brengen. Daarbij vreest de Jordaanse vorst een Israëli sche militaire aanval. De be zorgdheid in het Jordaanse hof is, al of niet terecht, gebaseerd op de grote Russisch-joodse immigratiegolf naar Israël, die in Arabische ogen kan leiden tot expansionisme. Als Israël in de toekomst grote aantallen Russische immigranten op de westelijke Jordaanoever gaat huisvesten, kan dit leiden tot een nieuwe Palestijnse exodus in de richting van Jordanië. Met alle mogelijke gevolgen vandien. De Jordaanse mo narch. zich zeer bewust van de groeiende opvatting in Israël dat „Jordanië eigenlijk Pales tina is", is zo bevreesd dat hij zich al voor hulp tot Irak heeft gewend. Vorige week heeft ook de Egyptische president Mubarak, bekend om zijn gematigde houding, gewaarschuwd voor het gevaar van een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten. Een uitspraak waar de Israëli's zich uitermate kwaad om maakten. Volgens de Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Moshe Ahrens, was hier sprake van „ophitsing". Ruim een jaar nadat Israëls premier Shamir in Washing ton zijn vredesinitiatief lan ceerde, is er van een vredes proces in het Midden-Oosten nog steeds geen sprake. Nu Is raël de bittere vruchten plukt van haar weigering een realis tisch vredesgesprek met de Palestijnen te beginnen, dur ven links-denkende intellec tuelen steeds meer hardop te zeggen dat er met de PLO moet worden onderhandeld. Maar het steeds extremer wor dende rechtse kamp blijft han delen vanuit een aan vervol- Vanuit die achtergrond kan ook de misdaad van Ami Pop per worden gezien. Popper is het extreme resultaat van een mentaliteit, waarin geen plaats is voor vrede in ruil voor con cessies. In de kamer van Pop per werd een krant gevonden waarin de 'overwinningstocht' werd omschreven van honder den Israëlis die de leider van de joodse kolonisten in bezet gebied, rabbijn Moshe Levin- ger, naar de gevangenis bege leidden. Levinger moet daar een straf van vijf .maanden uitzitten omdat hij een Pale stijnse schoenenenverkoper heeft doodgeschoten. Het is in deze kringen niet ongebruike lijk te horen zeggen, dat „Ara bieren meisjes verkrachten, genotsspelletjes spelen met ezels in de boomgaarden en baby's uit kinderwagens ont voeren en stelen". Deze min achting is onderdeel van de angst en de haat in het Mid den-Oosten. Vanuit die gevoe lens is de stap naar geweld niet zo groot. BETTER DEW) THAN I HEP. |ST OCKUT wrrupuEWry OF LEAD LETS GIVE THIS KAFFlR" PROMTHE TRANSKEI ARMED ^TRUQCIE 51 yan de Conservatieve Partij draagt tijdens de demonstra- jbord dat onomwonden duidelijk maakt hoe hij over de |in Zuid-Afrika denkt. foto: ap PRETORIA Tiendui zenden blanke Zuidafri kanen hebben zaterdag in Pretoria gedemonstreerd voor handhaving van de apartheid. Andries Treur- nicht, de leider van de Conservatieve Partij, be zwoer de aanwezigen dat zijn partij zich nooit zou neerleggen bij een zwart meerderheidsbewind in Zuid-Afrika. Ongeveer vijftigduizend man nen, vrouwen en kinderen waren bijeengekomen bij het Voortrekkers monument in Pretoria slechts een derde van het aantal waarop de or ganisatie had gerekend. „Het zogenaamde 'Nieuwe Zuid- Afrika' dat de regering ons in de maag splitst geeft ons geen andere keus dan onze rechten te verdedigen", zei Treurnicht. „We zullen de dreigende af braak van de vrijheid van ons land niet toelaten, maar vech ten om te herstellen wat al on rechtmatig is weggegeven". Treurnicht schilderde Mande- la en diens ANC af als com munisten en terroristen. ..Het, ANC haat de Boeren en de blanke natie. Zij willen ons land. Zij verwerpen ons recht van bestaan", zei hij. De bij eenkomst van de rechtse blan ken markeerde het begin van wat zij „de Derde Vrijheids strijd" hebben gedoopt naar aanleiding van twee oorlogen die de Boeren in de vorige eeuw tegen de Britten hebben gevoerd. „Wij eisen het recht op om onszelf te regeren in ons eigen land", zei Treur nicht. Onder zijn gehoor be vonden zich tal van geünifor meerde en gewapende leden van extreem-rechtse groepen. Sommigen droegen T-shirts met teksten als „Hang Mande- la op" en „Ik Houd van Apart heid". Treurnicht zei dat zijn partij wettige middelen te baat zou nemen om zich tegen de plannen van de Klerk te ver zetten, maar maakte ook be dekte toespelingen op een mo gelijk gewapend verzet van de conservatieve blanken. De Klerk beschuldigde de par tij van Treurnicht er van de blanken op te'stoken tot verzet tegen zijn hervormingsbeleid. Hij waarschuwde voor een ge- welddadid conflict over apart heid tussen Afrikaners onder ling. De Klerk noemde het ge drag van de oppositiepartij „onverantwoordelijk, ondemo cratische en gevaarlijk voor ons land". In de bij Pretoria gelegen zwarte woonwijk Atteridgevil- le sprak Nelson Mandela tege lijkertijd een menigte van zo'n 40.000 aanhangers toe. Hij zei dat de rechtse blanken het blanke bewind niet zouden kunnen handhaven. „Wij zeg gen tegen Treurnicht: We heb ben grotere mannen dan hij verslagen. Hij zal worden ver slagen", aldus Mandela. Verder beschuldigde hij de re gering ervan, dat zij niet ge noeg doet om het geweld in de provincie Natal te beëindigen. De afgelopen dagen zijn bij ge vechten tussen rivaliserende zwarte groeperingen zeker ne gen mensen om het leven ge komen. In Richmond, zeventig kilometer ten westen van de havenstad Durban, kwamen zes mensen om het leven en werden zestig hutten platge brand bij gevechten tussen aanhangers van het ANC en van de Inkatha-beweging van Zulu-leider Buthelezi. Onafhankelijk Georgiërs ballen de vuist tijdens de 72e verjaar dag van hun kortstondige onafhankelijkheid van de Sovjetunie. Georgie riep op 26 mei 1918 de onafhankelijkheid uit, die zou duren tot de repu bliek op 25 februari 1921 opnieuw door de Sov jetunie werd ingelijfd. Ongeveer 5000 mensen woonden in het weekeinde twee bijeenkomsten bij die waren georganiseerd door het Nationaal Forum, een unie van onmgeveer veertig naar onafhankelijkheid strevende groeperingen, en de Ronde Tafel, gevormd door vier andere poli tieke organisaties. De Georgiers moeten op 17 juni een nieuwe Opperste Sovjet kiezen. De kwestie van de onafhankelijkheid zal daarbij de belangrijkste rol spelen. foto: epa (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Sovjet-presi dent Gorbatsjov heeft via de televisie een beroep op de bevolking gedaan niet in paniek te raken over de aangekondigde prijsstij gingen van levensmidde len. De maatregelen zijn een noodzakelijke stap op weg naar een markteco nomie, aldus de Sovjet-lei- der. Hij maande tot kalm te en zei dat zijn regering de problemen zou oplos sen. Ruim drie kwartier trok Gor batsjov uit voor zijn pleidooi voor het economisch hervor mingsprogramma van zijn re gering. Hij maakte een ver moeide en gespannen indruk. Maar er zijn geen aanwijzin gen dat hij van plan zou zijn z'n reis naar Canada en de VS, die morgen begint, uit te stel len of in te korten. De aangekondigde verdrievou diging van de broodprijzen per 1 juli zijn volgens Gorbatsjov noodzakelijk om de veel te dure invoer van graan terug te dringen. Juist deze prijsverho ging heeft in verscheidene ste den in het land geleid tot ham steren van meel en andere le vensmiddelen. „Ik vraag u niet in paniek te raken. We hebben nu meer dan ooit wederzijds begrip no dig", zo richtte Gorbatsjov zich tot de bevolking. Hij zei dat een noodbegroting nodig was voor de rest van het jaar, an ders „wordt de situatie nog meer gespannen, nog moeilij ker of, om het maar eerlijk te zeggen, nog gevaarlijker". Gorbatsjov gaf in zijn toe spraak de verzekering dat, als onderdeel van de hervor mingsplannen, mensen met Jeltsin moet even wachten MOSKOU Boris Jeltsin is er zaterdag net niet in ge slaagd het presidentschap van de Russische Federatie te veroveren. Hij kreeg 503 van de 1.060 uitgebrachte stemmen, 28 stemmen te kort voor de vereiste abso lute meerderheid. Jeltsins naaste rivaal, partijfunctio naris Ivan Polozkov, kreeg 497 stemmen. Nu geen van de kandidaten een meerder heid heeft gehaald moet het Congres van Volksafge vaardigden een nieuwe ron de uitschrijven. Jeltsin kan dan weer meedoen, maar het is ook mogelijk dat er een minder uitgesproken kandidaat opstaat die grote re kans maakt op een abso lute meerderheid. lage inkomens compensatie zullen krijgen. Ook beloofde hij omscholing, voor werkne mers die door de hervormin gen hun baan kwijtraken. Vol gens sommige economen drei gen veertig miljoen Sovjet burgers werkloos te worden. Onderzoek naar moord op contra's MANAGUA De president van Nicaragua, Violeta Cha- morro, heeft kardinaal Miguel Obando y Bravo opgedragen te onderzoeken of het leger werkelijk een aantal contra's en hun familieleden heeft vermoord. Volgens de contra's hebben eenheden van het leger, dat nog door de sandinisten wordt gedomineerd, op 18 mei een vrachtwagen met contra-rebellen overvallen waarbij zeker negentien verzetsstrijders en hun familieleden zijn gedood. De contra's waren ongewapend omdat zij kort daarvoor hun wapentuig hadden overgedragen aan functionarissen van de Verenigde Naties. Volgens de contra's bewijst het incident dat president Chamorro geen greep heeft op het leger. De contra's hebben verdere ontwapening van eigen manschap pen opgeschort. r*jRAL VROUWEN EN KINDEREN SLACHTOFFERS ratie injcHI Bij politieke familiersche onlusten zijn )k mr I Pakistaanse steden defens&bad en Karachi Braaff. gelopen weekeinde F0Tlen mensen gedood iderden gewond ge wen en kinderen verwond had, die protesteerden tegen het uitgaansverbod, sloeg gis teren in zowel Hyderabad als Karachi de vlam in de pan. In Hyderabad kwamen zeker 35 vrouwen en kinderen om het leven, toen zij demon streerden tegen de geweldda digheden van de dag ervoor. In sommige delen van deze stad, met een miljoen inwo ners, heerst al sinds 14 mei een uitgaansverbod vanwege de botsingen tussen de oppo sitiepartij Mojahir (MQM), die haar aanhang heeft on der de uit India gevluchte moslims, en aanhangers van de partij van premier Bena zir Bhutto, de Pakistaanse Volkspartij (PPP). De Paki staanse president Ghulam Is- haq Khan heeft, blijkens een officiële verklaring, contact opgenomen met premier Bhutto en de regering van de provincie Sind, waaronder Karachi en Hyderabad val len. Er zouden „direct maat regelen" worden genomen om burgers „zonder onder scheid" te beschermen. DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER ien mei smog De Spaanse kapitein moet noodgedwongen dat „ver- ituur vfel toestaan, maar zijn gezicht staat bezorgd, wanneer hij aatgassdlgt naar zijn kajuit, terwijl de matrozen van „De Hel- Dezelfdzich aan boord van het Spaanse schip begeven. Onder De rejvan de opperstuurman doorzoeken zij het schip. De ven ene matrozen denken er niet aan tegenstand te bieden, jelijk te«n kapitein en zijn zoon bevinden zich immers als gijze- tn boord van het kaperschip. Het lijkt er op, dat de Span- fch geen leugens heeft verteld, want de matrozen vinden niets van waarde en reeds wil de opperstuurman bevel geven het schip te verlaten, wanneer één der matrozen in het ruim een goed verborgen lading goud vindt. Triomfantelijk brengt de op perstuurman het naar Peer. Bleek ziet de Spanjaard toe. „Gij, domoor", voegt Peer hem toe, „een eerlijk zeeman te bedrie gen.... Hoe durft ge!" En hij geeft bevel een prijsbemanning aan boord van de Spanjool te zetten. Tegen de avond, wanneer de wind is aangewakkerd, zet de nu weer uit drie schepen bestaan de vloot koers naar Paré. De spanning is te snijden in de bezette gebieden waar gemaskerde Palestijnen Israëlische agenten met stenen te lijf gaan. foto: epa GENÈVE Er gaat geen mis sie van de Verenigde Naties naar de door Israël bezette ge bieden. Dat is de uitkomst van twee dagen beraad van de VN- Veiligheidsraad in Genève. De V-Raad was naar de Zwitserse stad 'uitgeweken om PLO-lei- der Arafat de gelegenheid te geven de raad toe te spreken. Normaal vergadert de Veilig heidsraad in New York, maar Arafat mag de VS niet in. Het overleg over het geweld in de bezette gebieden gaat morgen in New York verder. Er zijn vermoedelijk weken mee ge moeid voordat er een resolutie ter tafel ligt. Israël heeft zich in Genève met hand en tand verzet tegen het sturen van een 'fact-finding-mission' naar de westelijke oever van de Jordaan en de Gazastrook. Zelfs een bezoek van secreta ris-generaal Perez de Cuellar lijkt Jerzalem niet opportuun, aldus het ministerie van bui tenlandse zaken. PLO-voorzit- ter Arafat hield de leden van de Veiligheidsraad zaterdag voor, dat het geduld van de Palestijnen op raakt. Verkiezingen Colombia gepaard met grof geweld (Vervolg van de voorpagina) BOGOTA Na een bloedige campagne zijn ook de Colom biaanse verkiezingen gepaard gegaan met grof geweld. Hoe wel er gisteren ruim 200.000 militairen en politiemensen op de been waren om de kiezers te beschermen bij hun gang naar de stembus, werden er zeker dertien mensen ver moord bij aanslagen van guer rillastrijders op dorpen in het zuidoosten van het land. In de laatste 48 uur vóórdat de stem lokalen opengingen kwamen ongeveer dertig mensen bij aanslagen om. De ernstigste aanslag vond gis teren plaats in de stad Baraya, 300 km ten zuiden van de Bo gota, toen mannen van de Co lombiaanse revolutionaire ge wapende krachten (FARC) of ficiële- voertuigen met getelde stembiljetten beschoten met automatische wapens. Volgens de politie gingen de aanslagen ook vannacht nog door. Veel mensen raakten hierbij ge wond. Miljoenen Colombianen had den de dreigementen van ter roristen om niet te gaan stem men in de wind geslagen en gingen toch naar de stembus. In de hoofdstad waren scherp schutters van politie en leger op daken van gebouwen in de buurt van stembureaus gesta tioneerd. De Colombianen stemden gis teren niet alleen voor een nieuwe president, maar ook over het wel of niet instellen van een nationale assemblee, hetgeen een wijziging zou be tekenen van Colombia's 104 ,jaar oude grondwet. De nieu we president zou moeten aan wijzen welke politieke partijen en andere groeperingen de le den van de assemblee mogen aanwijzen. Het nieuwe orgaan zou onafhankelijk moeten ope reren van het bestaande con gres en is volgens voorstanders bedoeld om een einde te ma ken aan de greep van de bo venklasse op de politiek in Co lombia.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5