Doet Walesa het of doet-ie het niét? Duitsland domineert top Bush-Gorbatsjov DDR-minister Diestel verslikt vrijwillig zich in Stasi Miljarden marken op weg naar DDR MENKEH VAN GRIFKEN IS HOOFDSPONSO^O' VAN DE IHTERNATIONAIE (HANSONWEEKi BINNENLAND/BUITENLAND Ceidóe Sou/ami MAANDAG 28 MEI 1990 PAGIN Ter Beek: in Nederland geen gevaarlijke granaten DEN HAAG In Nederland bevinden zich geen Amerikaanse kerngranaten van het type W-79. Ook in het verleden is dat niet het geval geweest. Dat heeft minister van defensie Ter Beek het afgelopen weekeinde verklaard. Vo rige week werd bekend dat begin 1988 is vast gesteld dat in Europa opgeslagen W-79 kern granaten niet voldeden aan de veiligheidsnor men en dat er ontploffingsgevaar was als de granaat op een bepaalde plek hard zou worden geraakt. Reparatieteams uit de Verenigde Sta ten hebben de defecte granaten inmiddels her steld. Omdat de W-79-granaten zich niet in ons land bevinden, zijn die Amerikaanse reparatie- teams niet in Nederland geweest. Dat ver klaart het feit dat de Nederlandse minister van defensie, noch de krijgsmacht op de hoogte werden gesteld, aldus Ter Beek. Weer gevechten in Suriname PARAMARIBO De stroom- levering van de Afobaka-cen- trale aan het Energiebedrijf Suriname (EBS) in Paramari bo is gisteren stil komen te lig gen, doordat twee turbinege neratoren op last van het Jun glecommando van Ronnie Brunswijk buiten werking zijn gesteld. Dit is het gevolg van de strijd, die sinds zaterdag woedt in het Brokopondo-gebied, kennelijk tussen het Junglecommando en een groep die zich daarvan heeft afgesplitst. Het Suri naamse leger is er niet bij be trokken. Koelwater lekt uit Franse kerncentrale PARIJS In Fessenheim, in het westen van Frankrijk, is zaterdag vijf kubieke meter radio-actief koelwater uit een opslagtank van een kerncen trale gestroomd en in een ka naal terechtgekomen. Autori teiten verklaarden gisteren evenwel dat er geen gevaar zou bestaan voor de volksge zondheid. De directeur van het Franse regeringsagentschap voor de controle op radioactieve stra ling, Pierre Pellerin, zei dat de radioactieve straling van het water in het kanaal veel ge ringer was dan was toegestaan. Aardbevinkje bij Frankfurt FRANKFURT In de Bondsre publiek heeft zich zaterdag nabij Frankfurt een aardbeving voor gedaan met een kracht van 3,6 op de schaal van Richter. Politie en brandweer werden gebombar deerd met telefoontjes van be zorgde burgers die vertelden dat vloeren schudden en serviezen rinkelden. Echte schade is echter nauwelijks aangericht. In de Bondsrepubliek komen wel va ker lichte aardbevingen voor. De laatste, in 1982, had een kracht van 4,7 en veroorzaakte lichte schade aan enkele gebouwen in het zuidwesten van het land. Vermiste jongens zijn verdronken UTRECHT De Mohammed el Hadaukhi uit Utrecht en de twaalfjarige Re- cep Karakaya uit Scherpen- zeel blijken te zijn verdron ken. Beide jongens werden sinds woensdag vermist. Het stoffelijk overschot van Mo hammed werd gistermiddag door de bemanning van een plezierjacht aangetroffen in de Vaartse Rijn langs de Jutfase- weg in Utrecht. Daar was hij ook voor het laatst in leven gezien. Pecep werd zaterdag door duikers gevonden in het Henschotermeer in Wouden berg. Daar was hij woensdag met een jongere broer gaan zwemmen. Aruba blijft streven naar onafhankelijkheid WILLEMSTAD Op het gisteren gehouden jaarcongres heeft de Arubaanse regeringspartij MEP er geen twijfel over laten bestaan dat de pogingen zullen worden voortgezet om de on afhankelijkheid van Aruba te realiseren. Een gemengde Nederlands-Arubaanse commissie moet volgens de partij worden ingesteld om hieraan inhoud te geven. Tevens moet die een studie maken van het Gemenebestplan van de Nederlandse minister Hirsch Ballin, die mo menteel op Aruba verblijft. Zijn in maart ge lanceerde Gemenebestplan blijkt op Aruba overigens nog niet afdoende door de regering te zijn bekeken. Volgens de Arubaanse minis ter van staatkunsige structuur, Hendrik Croes, zal dat pas „tegen het einde van dit jaar" het geval zijn. (Van onze speciale verslaggever Hans Bos) WARSCHAU Stelt Wa lesa zich binnenkort kan didaat voor het Poolse presidentschap, of doet hij dat niet? Dat is de vraag die de doorsnee Poolse burger dagelijks bezig houdt. Uiterlijk in het voorjaar van 1991 bezet een nieuwe presi dent het Belweder, het presi dentiele onderkomen in War schau, zo heeft premier Mazo- wiecki laten weten. De menin gen over 'president' Walesa zijn in Polen verdeeld. Voor de gewone Pool vormt hij het symbool van de vrij heid. Wat dat betreft is Wale sa's kandidatuur een van de weinige mogelijkheden om de volkomen weggeëbde belang stelling voor de dagelijkse po litiek enigszins nieuw leven in te blazen. Vooral op het platte land heeft het volk zich afge keerd van politieke bezighe den, in welke vorm dan ook. De mensen hebben het er druk genoeg mee in het dage lijkse levensonderhoud te voorzien. De kandidatuur van de 'grootste elektricien van de wereld', zoals Walesa soms gekscherend wordt genoemd, kan hen de overtuiging geven dat, ook in de Poolse politiek, de wonderen de wereld nog niet uit zijn. Impulsief De Poolse intellectuelen heb ben \yat meer moeite met de man uit Gdansk. Zij zien lie ver iemand die minder impul sief en instinctief reageert. Ie mand als Masowiecki bijvoor beeld, de voormalige journa list, die in de peilingen Walesa in populariteit verre overtreft, gevolgd door de voorzitter van de parlementaire club, Gere- mek. Saillant detail is dat Ma- zowiecki en Geremek leer meesters zijn geweest van Wa lesa. Voor enkelen is het niet zozeer de vraag of Walesa zich kandi daat stelt, maar op welke ter mijn. Als het aan de zeer in vloedrijke gebroeders Lech en Jarslaw Kaczynski ligt, kiest het huidige parlement nog deze herfst Walesa tot presi dent. Lech heeft het inmiddels geschopt tot 'plaatsvervan- gend-Walesa', als vice-voorzit- ter van de vakbond Solidari teit. Jaroslaw zit in de Senaat en is tevens hoofdredacteur van het weekblad van Solida riteit. Bij zijn benoeming wist hij overigens geen fluit van uitgeven of redigeren. De ge broeders Kaczynski schuiven Walesa naar voren namens een nieuwe politieke coalitie in de Sejm, het Poolse parle ment. De club noemt zich Cen trum Alliantie en is een sa menraapsel van burgercomi- te's, tien politieke partijen en een aantal andere groeperin gen. Kaczynski vindt dat het huidi ge parlement een nieuwe pre sident moet kiezen, omdat een hele nieuwe verkiezing te duur is en de aandacht afleidt van de echte problemen. Daar naast staat de uitslag van de verkiezing toch al vast, zo zegt Jaroslaw. Een mogelijke con frontatie tussen Walesa en premier Mazowiecki acht hij uitermate klein, maar als die onverhoopt plaatsvindt, lopen beide partijen schade op. Kac zynski ziet meer in een goede taakverdeling: Walesa als va derfiguur aan het hoofd van de tafel en Mazowiecki als ge talenteerde zoon aan het hoofd van de regering. Grote vraag Het is voor veel Polen nog steeds de vraag wat 'vadertje Walesa' gaat doen. De huidige regering-Mazowiecki heeft het aangedurfd om harde en maat schappelijk moeilijk te accep teren maatregelen te nemen, de marsroute is echter nog niemand duidelijk. De toe komst is voor de Polen op dit moment een groot gapend gat. Walesa weet ook niet hoe hij dat op moet vullen, maar hij heeft voldoende politiek in stinct om aan te voelen dat het op deze wijze mis gaat. Probleem is alleen dat hij zich op dit moment niet weet te omringen met capabele advi seurs. Zij zouden hem ervan moeten kunnen overtuigen dat hij als verbindingsman tussen de arbeiders en de regering beter werk kan verrichten dan als president. Maar als het aan de gebroeders Kaczynki ligt, wordt Walesa omhoog gescho ten in de vaart der volkeren en staatshoofden. En natuur lijk worden de gebroeders Kaczynski dan een stukje meegezogen. Treinstaking overschaduwt verkiezingen Polen (Van onze verslaggever) WARSCHAU - De in middels beëindigde treinstaking in het noordwesten van Polen heeft gisteren de Poolse lokale verkiezingen vol komen overschaduwd. Bij de verkiezingen was de opkomst slecht: nau welijks 42 procent. De eerste officiële uitslagen worden op zijn vroegst woensdag verwacht, maar aangenomen wordt dat de politieke vleugel van Solidariteit veel ze tels in lokale besturen heeft gewonnen. Vannacht werd in Polen een akkoord bereikt ter beëindi ging van de spoorwegstaking. Dit betekent dat het gevaar van uitbreiding tot een natio nale spoorweg- en later alge mene staking in het land is afgewend. De actieleiders riepen zaterdag nog op tot nationale waarschu wingsstaking van anderhalf uur voor vandaag en een al gemene staking voor morgen. Vrijdagavond zag het er naar uit dat de treinstaking was afgelopen, nadat de ruim veertig hongerstakers in Slupsk hun wilde actie had den beëindigd. Gisterochtend liep de spanning echter snel op, toen een onverwacht en nachtelijk bezoek van vak bondsvoorzitter Lech Walesa aan de stakers in een absolu te mislukking eindigde. Hier uit blijkt dat Walesa's geloof waardigheid onder de Poolse arbeiders snel afneemt. De acht dagen durende spoorwegstaking werd ge houden uit protest tegen het bezuinigingsbeleid van de Poolse regering. Dit heeft ge leid tot een daling van de in komens met dertig procent en toenemende werkloos heid. De spoorwegen nemen in Po len een belangrijk deel van het personen- en vrachtver voer voor hun rekening. De schade van de staking is enorm. Afsluiting Pieterpad-estafette Wandelaars van de vijfde Pieterpad-estafette op weg naar Maas tricht. Daar eindigde zaterdag de wandeling die begon in het Groningse Pieterburen. Voorzitter Rob van den Eist van de Stichting Pieterpad sprak van een overweldigend grote belang stelling voor de vijfde estafette. In totaal namen meer dan twee duizend wandelaars deel aan de estafette, verdeeld over 26 etappes. Bedoeling van de estafette is aandacht te vragen voor het milieu. FOTO ANP OOST-BERLIJN Nie mand heeft ooit gezegd dat Peter-Michael Diestel, minister van binnenland se zaken in de regering van de DDR, een Stasi- verleden heeft. Niettemin dreigt deze bewindsman te verdrinken in een Sta si-beerput. Mocht hij het avontuur poli tiek niet overleven, dan heeft hij het aan zichzelf te wijten. Want hij is uit vrije wil in de beerput gesprongen. Van beroep is Diestel advocaat in Leipzig. Na de vreedzame om wenteling in de DDR ontpopte hij zich als een conservatief politicus. Hij vond zijn plekje in de conservatiefste partij die de DDR kent: De Deutsche So- ziale Union (DSU), een getrou we kopie van de oerconserva tieve CSU in de Westduitse deelstaat Beieren. Behalve mi nister van binnenlandse zaken is Diestel ook vice-premier, de vervanger van eerste-minister Lothar De Maizière. Als minister is Diestel verant woordelijk voor de ontbinding van de beruchte Stasi. In plaats van de spionnen, gluur ders, luistervinken, afpersers en straatvechters de laan uit te sturen, maakte Diestel onlangs lakoniek bekend dat hij nog steeds samenwerkt met 2350 voormalige Stasi-leden. Deze bekentenis leverde hem een golf van verontwaardigde re acties op. In plaats van haastig terug te krabbelen maakte Diestel het nog bonter. Vorige week woensdag bracht hij het ver zoek ter sprake aan de vroege re directeur van de geheime dienst van de Stasi, Markus Wolff, om hem als staatssecre taris te komen bijstaan bij de verdere opheffing van de Sta si. De verontwaardiging klonk nu zelfs door tot in Bonn. Voorlopig heeft Diestel zich weten te redden. In een per soonlijk gesprek met De Mai zière wist hij de volle steun van de regeringsleider te krij gen. Eind juni wordt echter het landelijke partijcongres van de DSU gehouden en het lijkt onwaarschijnlijk dat Dies- tel die bijeenkomst poli tiekzal overleven, als hij voor die tijd niet al is opge stapt, want in het parlement wacht hem een motie van wantrouwen. FRANKFURT Ergens in de komende maand, onbekend is nog wanneer, zullen miljarden marken van West- naar Oost- Duitsland worden ge bracht. Op de dag (2 juli) dat de monetaire unie tus sen de twee Duitslanden ingaat, zal in de DDR niet minder dan 13,5 miljard D-mark in omloop wor den gebracht. In totaal zal de Oostduitse be volking over 25 miljard mark in contanten kunnen beschik ken. Die resterende 11,5 mil jard mark ziin bedoeld om eventuele problemen met de geldvoorziening te voorkomen, zo heeft Guenter Storch, lid van het bestuur van de West duitse centrale bank, ver klaard. Storch deed een beroep op de Oostduitsers om in het begin zuinig met hun nieuwe geld om te gaan. „Eerst zal er een situatie ontstaan waarin het lo nend is om te sparen". Hij waarschuwde de Oostduitse bevolking er ook voor om niet direct in zee te gaan met be leggingsdeskundigen. Die wor den ongetwijfeld aangelokt door de nieuwe spaartegoeden en de Oostduitsers hebben nog nauwelijks ervaring met be leggingen, aldus Storch. De Bundesbank gaat ervan uit dat het biljet van honderd mark het meest gewilde bank biljet wordt in de DDR. Het nieuwe geld zal in de DDR worden verdeeld over vijftien filialen van de Bundesbank. De kluizen daar zullen beter worden beveiligd. De banken kunnen dan bij die vestigingen het geld afhalen. De Oostduitsers zullen overi gens geen contant geld kun nen wisselen. Iedereen moet zijn geld op een rekening zet ten en via die rekening wor den de Westduitse marken uit betaald. De verdere bijzonder heden worden binnenkort be kendgemaakt. De DDR-burgers worden bij de omwisseling van hun geld verplicht hun handtekening te zetten onder een verklaring waarin ze toezeggen de devie- zenbepalingen in acht te zul len nemen. Dit is bedoeld om speculatie tegen te gaan. Ook geldt bij grote bedragen de verplichting te melden waar het vandaan komt. Vanaf 1 juli kunnen de eerste Westduitse marken in contan ten worden opgenomen. In de eerste week geldt een maxi mum van duizend mark en na een week kan al het geld van de bankrekening worden ge haald. Wat er met de waardeloos ge worden Oostduitse bankbiljet ten met de beeltenis van Marx en Engels gebeurt, is nog niet duidelijk. In de Bondsrepu bliek wordt geld dat uit de cir culatie wordt genomen in ovens bij een temperatuur van duizend graden verbrand. In de DDR wordt onbruikbaar geworden geld opgeslagen in zoutkoepels. Of al het Oost duitse geld in een later stadi um wordt vernietigd, is nog niet bekend. Kangoeroe doodgerej lOSl :gr' jongste van de twee roes die 11 maart in I Zand ontsnapten uit de van een particulier, is DON - weekeinde verongeluktjatie, c dier werd in Loon op I Burn door een auto overredekn in bestuurder is doorgeredannen. twee ontsnapte kangain de moeder en zoon, zorgdj dans afgelopen weken voor tfiio d< speurtochten in en romaakt. Loonse en Drunense duipgelijk overbelast. pchter ministers bij M* i! linta. oprichting verki. Oosteuropabaii DEN HAAG Nede/| zal morgen in Parij I enige land niet dooi B nisters vertegenwoor*" zijn bij de officiële op ting van de Bank 1 Oosteuropa. De oprichting was juil pland op de dag voor de|| daagse OESO-vergaderiJ de Franse hoofdstad om[ ministers dan toch in zouden zijn. Maar t land worden de handtef gen onder de oprichtinj nu gezet door ambasj^ Wijnands en thesaurierpd v raai Maas, zo bevestigde[vanc ren de woordvoerster va£ntje tenlandse Zaken. j In andere bij de oprir van de bank betrokken llna wordt de afwezigheid v| van Nederlandse ministers be< den Broek en Kok gezipofd< een demonstratie van i 0V( noegen over de gang v(, ken bij de keuze van eet?f sident en een vestigingsMaa van de bank. Nederlanlvena ex-minister Ruding van k hc ciën en Amsterdam vijn h< nder dragen, maar vorig weeln werd de strijd om het dentschap beslist ten I van de Fransman Attj werd Londen gekozen ajberit tigingsplaats. jtischi Maar de woordvoerstef gagl Buitenlandse Zaken nitiati deze conclusie zondagt zek' trekken. Zij liet wetejafge\ nooit afspraken zijn gefet de over de aanwezigheid va in is derlandse ministers bij dertekening. Onlangs besloten dat Kok en Va Broek niet aanwezig zijn omdat hun agenda' al overvol zijn. Van Broek, die wel naar de vergadering gaat, vertre woensdagochtend naar f Memorial Day in Margraten Naar schatting achtduizend mensen hebben gis teren deelgenomen aan de herdenking van „Memorial Day" op het Amerikaanse oorlogs kerkhof in Margraten. Een van de sprekers was de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, Howard Wilkins. Hij prees de moed van de Amerikaanse soldaten die hun leven gaven voor SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER ej£7 oeowemetide gas hei ft un uitwea- mi wet 6i n ut ju de has te akte hoeve is alles t1uisstil (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery NEW YORK Michaïl Gorbatsjov en George Bush hebben het afgelo pen weekeinde gezegd dat de militaire status van Duitsland na de eenwor ding een zeer belangrijk gespreksonderwerp zal zijn tijdens hun topont moeting. Gorbatsjov ver- wacht dat dit tevens het grootste conflictpunt zal zijn op de bijeenkomst die donderdag in Washington begint. De Amerikaanse en Westduit se regeringen vinden het NAVO-lidmaatschap van een verenigd Duitsland onontbeer lijk. Bush wil proberen Gor batsjov ervan te overtuigen dat de Sovjetunie zich hier door niet bedreigd hoeft te voelen. Gorbatsjov heeft de laatste tijd juist herhaaldelijk gezegd dat een Duits NAVO- lidmaatschap het Kremlin er toe zou dwingen zijn posities te herzien in alle belangijke ont wapeningsonderhandelingen. In het Amerikaanse weekblad Time zegt Gorbatsjov dat de Duitsers nooit mogen vergeten dat hun land van centraal be lang is voor vrede in Europa. „De eenwording van Duits land raakt aan de vitale belan gen van veel landen in Euro pa, met inbegrip van de Sov jetunie die meer offers dan enig ander land gebracht heeft om de zekerheid te verschaf fen dat er nooit meer oorlog ontstaat vanaf Duits grondge bied", aldus de president en partijleider van de Sovjetunie. In een interview van tien mi nuten voor de Sovjet-televisie zei de Amerikaanse president George Bush gisteren dat hij de kloof tussen beide groot machten wil verkleinen. Hij zei tevens dat hij één kwestie niet onder mat wilde vegen, en dat is Litouwen. Zolang de Sovjetunie volhardt in haar harde afwijzing van Litou- wens onafhankelijkheid, zo verklaarde Bush, zal het voor de VS moeilijk zijn om de Sov jetunie economische hulp te verstrekken. Premier Lubbers zei zaterdag op een bijeenkomst van katho lieken in Berlijn dat een vere nigd Duitsland „hecht in het Atlantisch bondgenootschap verankerd dient te zijn". Het samengaan van de Bondsrepu bliek en de DDR is volgens hem „geen reden tot paniek". het herkrijgen van vrede en democratie injcjji pa. Traditiegetrouw legden kinderen bid- op de graven die door Limburgse familiefp dopteerd zijn. Aanwezig waren ook mr. van Vollenhoven, minister van defensifibad Beek en de chef staf generaal P. Graaff. geloi F0Tten iderc (ADVERTENTIE) 'de pi ssm Menken van Grieken Inwoners Athene ziek door sr ATHENE Meer dan zevenhonderd inwoners van Athefe^ig het afgelopen weekeinde in ziekenhuizen opgenomen mei klachten en ademhalingsproblemen vanwege de smog I De Griekse hoofdstad. Door de extreem hoge temperatuur viel toi tijd van het jaar (34 graden Celcius) blijven de uitlaatgassfgt r auto's en fabrieken langer hangen dan gewoonlijk. Dezelfdzich blemen doen zich voor in de havenstad Piraeus. De re|van riep oude en zieke mensen op in hun huizen te blijven enB ma er bij autobezitters op aan hun wagen zoveel mogelijk tdn ka staan. in bot »ch g<

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4