Het was oorlog in Groningen" n mons biedt opening i conflict verpleging KJNOV: lagere btw voor meer werk Bouwbond: kabinet mist visie en elan AGii GENLAND EeidócSouoant MAANDAG 28 MEI 1990 PAGINA 3 joen toeristen oeken ons land de nden rvan iging i. De emei oezelf llen polit !HENDAM Een miljoen buiten- 0V(toer^sten hebben in het Hemelvaart- ide een bezoek gebracht aan Neder- at waren er volgens het Nederlands voor Toerisme (NBT) 150.000 meer wacht. sten van hen kwamen uit Duitsland root-Brittannië. Ook ongeveer Nederlanders trokken er in eigen uit. De grootste groep toeristen ging tractieparken en dierentuinen. De werd het meest bezocht. Maduro- .Duinrell eindigden op een gedeelde j laats met 38.000 bezoekers. Volgens hebben vooral de campings van de V istroom geprofiteerd. Veel belangstelling Aids Memorial Day AMSTERDAM Zo'n vijftien honderd mensen hebben zaterdag deelgenomen aan de vijfde Aids Memorial Day in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Het doel van de bijeenkomst was het tonen van so lidariteit met iedereen die te ma ken heeft met aids. Ook werden de mensen herdacht die door de ziekte zijn gestorven. In Amster dam kreeg de herdenking een bij zondere betekenis omdat één van de organisatoren vorige week nog aan aids was overleden. De hoofd stad was één van de tweehonderd steden over de hele wereld waar de slachtoffers van de ziekte aids werden herdacht. Comité: Interpol werkt mee aan handel in drugs AMSTERDAM De interna tionale politieorganisatie In terpol werkt mee aan de han del in verdovende middelen in plaats van deze te bestrijden. Het pas opgerichte Comité voor de Naleving van de Wet en Sociale Rechtvaardigheid in Amsterdam, onderdeel van de Amerikaanse Commission on Law Enforcement and So cial Justice, zegt daar voldoen de bewijzen voor te hebben. Interpol ontkent de aange voerde feiten niet, maar zegt daar niets tegen te kunnen on dernemen. Regelmatig ver spreidt Interpol, waarbij hon derdvijftig landen zijn aange- sloten, gegevens over de inter nationale handel in verdoven de middelen (cocaïne en heroï ne), over de transporten en de gevolgde routes via haar net werk over de gehele wereld. Het is het comité in Amster dam opgevallen dat de handel in drugs sinds de instelling van dit informatienetwerk tien jaar geleden alleen maar is toegenomen. „In elk geval staat vast dat drugslanden als Panama, Bolivia, Equador, Peru, Columbia en Pakistan, alle aangesloten bij Interpol, constant kunnen beschikken over alle gegevens betreffende de activiteiten van drugshan delaars", aldus de woordvoer ster van het comité. Een voor beeld: - terwijl de betrokken heid van generaal Manuel No riega van Panama bij de drugshandel in regeringsdocu menten van de Verenigde Sta ten al voldoende was aange toond, kreeg de bevelhebber in 1978 de verantwoording voor de drugscommissie van Interpol ter bestrijding van de handel in verdovende midde len. UCHTING NA VIJF JAAR KRAKERSOVERLAST lan z; -lijk de 2 diev winke 2n cor Jagen de 'olginj de m voo Cf lg van de voorpagina) INGEN Politie, benden en gemeen- tyurders slaakten een zucht van iting toen het Wol- ajjordhoff Complex 'bloedvergieten' ontruimd. Enkele nadat de krakers lig uit de donkere van het complex in gen naar buiten gekomen en afge- waren naar het ureau van politie, mobiele eenheid s champagne open- z wink wat inkor inen mtwoc rzoekij' loeten ges rgemeester Jos Staat- nk gulzig mee uit een soepkommetje. De woners en eigenaren vinkels en kantoren in Boteringestraat lagen delijk te slapen. 1 had met het ergste gehouden. Politie en hadden de ontrui- tie zorgvuldig voorbe- politiemacht was aan- tot vierhonderd burgers probeerden hun eigendommen te nen door ramen en dicht te spijkeren, st waren tal van spe- nsten als het Explosie- iruimings Commando, I en de brandweer uit- ;ej Vooral na de gewel- |0 tingen van zaterdag- groeide de overtui- De mobiele eenheid rukt op in de door krakers gebarricadeerde Oude Boteringestraat Groningen. ging dat de krakers in geen geval lijdzaam zouden afwach ten tot het moment waarop de politie hen uit de vele panden- zou komen halen. „Het was oorlog in Groningen", zo meende burgemeester Staat- sen. De ontruiming werd ech ter een oorlog waarbij de te genstander van de politie zich tegen alle verwachtingen in eerst niet liet zien en zich uit eindelijk vrijwillig ih de hand boeien liet slaan. „Een bieb te gek, maar niet op deze plek', 'WNC moet blijven, kraken gaat door' en 'Ideeën ontruim je niet, kraken gaat door', scandeerden de krakers toen zij arm in arm, met knip perende ogen uit de kelder van het hoekpand Oude Bote- ringestraat-Broerstraat opdo ken. Kort tevoren hadden zij via de lokale omroep telefo nisch verklaard dat ze het WNC zouden verlaten. „Wij zijn bang dat de politie traan gas naar binnen zal schieten en willen geen gewelddadige confrontatie". Startsein Na het startsein van de ontrui ming zag het Academieplein in een mum van tijd blauw van ME'ers en ME-busjes. De krakers werden gesommeerd het complex te verlaten, waar na een kraanwagen een con tainer met specialisten van de brand- en traangasgroep (bra- tra's) op het dak van het WNC neerzette. Zij zouden in het la byrint van gangetjes, trappen en kamers het pad moeten ef fenen voor de mobiele een heid. In totaal zouden er 35 panden van het Wolters- Noordhoff Complex uitge kamd moeten worden, hetgeen volgens het draaiboek uren in beslag zou nemen. Maar de strategie werd gewijzigd. Ge wapend met zwaar gereed schap verplaatste de verken nerseenheid zich naar een deur aan de achterzijde van het WNC. Het duurde bijna een half uur voordat een ket tingzaag een opening in de zWaar gebarricadeerde deur had geforceerd. Omstreeks half tien, zondagmorgen, was de eenheid doorgedrongen tot de tweede verdieping van het hoekpand. Een van de veer tien bratra's brak een geblin deerde ruit en stak zijn armen De meeste krakers willen niet herkend worden. naar buiten. „Goedemorgen Nederland, we gaan er weer 's gezellig tegenaan", schreeuw de hij naar politie en pers, on derwijl een V-teken makend. Om tien minuten voor elf kwamen de eerste krakers naar buiten. Ze werden tegen de muur gezet, gefouilleerd en onder luid gejoel van publiek bij de afzettingen afgevoerd. De grootste groep werd afge voerd met een stadsbus. Tij dens de rit naar het politiebu reau bonkten woedende buurt bewoners op de bus. Eén van hen „Het is voor ons een hele opluchting, niet alleen dat de ontruiming achter de rug is, maar ook dat de krakers voor goed uit onze straat verdwe nen zijn. Gedurende al die vijf jaren dat het complex was ge kraakt, hebben we ongeloof lijk veel overlast van hen ge had". FOTO'S: ANP De krakers waren verdwenen, maar wat bleef was een enor me ravage in de Oude Boterin gestraat. Uitgerukte trottoirte gels, verbrand asfalt, ingegooi de ruiten en een schadepost van meer dan een miljoen gul den. En daar moeten de kra kers voor opdraaien, vinden burgemeester Staatsen en de buurtbewoners. ALFRED MEESTER (Van onze nentaire redactie) A.AG Staatsse- Ck Simons van een Wezondheid is bereid oud e kabinet aan te s niet P voor extra ëeld werkdruk en on- im, majetting in de verple- le komende maan- |iet wezenlijk ver en. Desnoods moet Simons een in- orden gemaakt op ige in het regeer- fd waarin staat dat lectieve lastendruk niet ijgen. „Dat zal dan leilig dogma meer zijn", aldus de icretaris. len van verpleegkun- ioneel en de Vereni- Verpleegkundigen in (VVIO) vindèn deze EET DFfng van Simons echter jirj Kvliè ende. Een woordvoer- nATI ENV-bond Abva- JLDATl erklaarde gisteravond J'" Ky'tó zullen houden aan de N0oeirvChSr om **e komende we- ederiands ofdere acties te voeren ÖËPn" en verpleeghuizen, Dansthe °°k de Prenten niet t/m 1 lurv^ull61^ worden ontzien. KASSA (ïïtfiorzitter Henk Hofste- het afgelopen week- uk op de ketel door de he van de christelijke A rale aan het voorjaar- ftï. tussen kabinet, werk- 1 én vakbonden (op 22 ïankelijk te stellen van ian niet oplossen van conflict in de gezond- 'g. „Er is ruimte om de ien op te lossen, bij- ld door de premies te n", aldus Hofstede. Als inet nu niet met extra lacho Dua geld over de brug komt hééft het weinig zin meer om over sociaal-economisch beleid te praten, zo waarschuwde hij. Staatssecretaris Simons gaat er vooralsnog van uit dat de pro blemen binnen het huidige budget en zonder premiever hoging opgelost kunnen wor den. „We moeten eerst maar eens zien hoe ver we met het beschikbare geld komen", zei hij gisteren in het NOS-pro- gramma 'Het Capitool'. „Maar als dat onvoldoende blijkt te zijn er er blijven knelpunten over, dan dan ben ik de eerste om in het kabinet om aanvul lende ruimte te vragen. Dan ontstaat opnieuw een discussie over de collectieve lastendruk. Want we regeren toch niet met onze ogen dicht?". Simons toonde zich ongerust over het feit dat de acties in de gezondheidssector aan het ver harden zijn. Stakingen of werkonderbrekingen op ope ratiekamers of intensive-care- afdelingen kunnen niet door de beugel, vindt hij. „Daar ligt een duidelijke grens. Operatie kamers mogen geen speelbal worden van het conflict. Het belang van de patiënt mag niet geschaad worden". Simons be nadrukte dat niet alleen de overheid, maar ook patiënten organisaties via juridische pro cedures een stokje voor te har de acties kunnen steken. Het verpleeghuis voor demen te bejaarden Breede Vliet in Rotterdam-Hoogvliet neemt vanaf vandaag voor onbepaal de tijd geen patiënten meer aan. Het is de eerste instelling die in het kader van de acties een patiëntenstop afkóndigt. In het Westeinde-ziekenhuis in Den Haag wordt vandaag een zondagsdienst gedraaid op de operatiekamers. In het St. Joseph-ziekenhuis in Veghel blijft een verpleegafdeling voor operatiepatiënten met 33 bedden vijf dagen dicht. Op tal van andere plaatsen in het land draaien verpleegkun digen en verzorgenden van daag zondagsdiensten, niet zel den met steun van de zieken huisdirecties. Voor de komen de dagen hebben AbvaKabo en VVIO een „lawine" van ac ties aangekondigd. CFO met actiekaravaan langs bejaardentehuizen DEN HAAG De CNV-bond CFO is vandaag begonnen met een actiekaravaan, bestaande uit vijf busjes, langs bejaarden tehuizen te gaan rijden. Deze actie waaraan bestuurders, me dewerkers en kaderleden van de bond deelnemen, duurt tot en met aanstaande donderdag. Doel van deze actie is het personeel in de sector bejaarden zorg op de werkplek te informeren over het conflict met de Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden (VNB) over de cao 1990-1991. Na de weigering door de werkgevers om voor het verstrijken van het op maandag 14 mei gestelde ultima tum om de 6 pet eis in de nieuwe cao (70.000 werknemers in 1600 tehuizen) tegemoet te komen heeft de CFO de leden op geroepen actie-comité's te vormen en acties te organiseren. Golfen voor Rode Kruis Het Rode Kruis golftoernooi in Noordwijk kende gisteren diverse prominente deelnemers. Hier kijkt prins Claus de bal na die hij zonder veel schwung in de richting van één van de achttien holes heeft geslagen. Ook zijn schoonbroer mr. Pieter van Vollenhoven was in Noordwijk van de partij. FOTO: ANP IBAAI door WILLEM RITSTIER DEN HAAG De btw- tarieven in arbeidsinten sieve sectoren zoals bij kappers-, hoveniers- en garagebedrijven, moeten verlaagd worden. Dit plan wil het Koninklijk Neder lands Ondernemers Ver bond (KNOV) in juni aan bieden aan minister van financiën Wim Kok. Volgens het KNOV heeft se lectieve btw-verlaging positie ve gevolgen voor de werkgele genheid. Het verbond schat dat er binnen enkele jaren vooral in het midden- en kleinbedrijf tien- tot twintig duizend banen bij kunnen ko men. De kosten van de btw- verlaging zouden gedeeltelijk terugverdiend worden door meevallers bij de sociale ze kerheid. De consument profi teert van prijsverlagingen die kunnen oplopen tot tien pro cent, schat de werkgeversorga nisatie. Twee jaar geleden voelde het kabinet Lubbers-II niets voor een gedeeltelijke btw-verlaging. Het KNOV hoopt echter dat de kaarten bij de huidige centrum-linkse coalitie anders liggen. In het regeerakkoord werd reeds een onderzoek naar eventuele btw-verlaging aangekondigd. BENZINEPRIJS VAN DRIE GULDEN Ambtenaren willen maximum snelheid van 90 kilometer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wil de re gering zijn milieudoelstel ling halen, dan zal de maximum-snelheid op de snelwegen verlaagd moeten worden van 120 naar 90 kilometer per uur. Het wagenpark verbruikt bij die snelheid aanzien lijk minder brandstof en stoot tevens minder ver vuilende gassen uit. Dit advies van een ambtelijke werkgroep van het ministerie van verkeer en waterstaat staat in een concept van het nieuwe Structuurschema Ver keer en Vervoer deel-D, dat eind juni uitkomt. Volgens de nota moeten de boetes op te snel rijden sterk verhoogd worden, om de nieu we limieten te handhaven. Voorts constateren de ambte naren van het 'projectteam deel-D' dat forse prijsmaatre gelen onontkoombaar zijn om het autoverkeer volgens plan terug te dringen. In het stuk wordt daarom een globale ver dubbeling van de benzineprijs tot drie gulden per liter verde digd. Een woordvoerder van het mi nisterie benadrukte gisteren dat het uitgelekte stuk niet meer is dan een 'losse oefe ning' van ambtenaren, die de afgelopen weken op de heide hebben gebrainstormd over het verkeersbeleid. „Minister Maij-Weggen heeft het stuk dit weekeinde voor het eerst doorgebladerd. Het moet nog in de top van het ministerie, samen met andere departe menten en op 22 juni in de mi nisterraad worden besproken". Het uiteindelijke beleid zal volgens de woordvoerder „be slist van meer realiteitszin ge tuigen". Het kabinet bereikte eerder deze maand al overeenstem ming over een aantal hoofdlij nen van het verkeersbeleid, zoals een accijnsverhoging met acht cent en het optrekken van de tarieven voor het open baar vervoer. Aan deze afspra ken wordt volgens Verkeer en Waterstaat niet meer getornd. Een verlaging van de maxi mum-snelheid achtte de woordvoerder gezien eerdere afspraken in het kabinet „zeer onwaarschijnlijk". „Voorlopig zetten we samen met het mi nisterie van justitie alles op al les om de bestaande snelheids limieten te handhaven". Duizenden schadeclaims tegen Japan DEN HAAG De Stichting Japanse Ereschulden heeft in één maand tijd 5.500 schade claims ontvangen van slacht offers van de oorlog met Ja pan. Dat zegt de voorzitter van de Stichting, S. A. Lapré. De Stichting werd vorige maand opgericht om schade claims te verzamelen en die vervolgens in te leveren bij de Verenigde Naties. De Verenig de Naties zouden Japan moeten pressen de slachtoffers een schadevergoeding van tien Amerikaanse dollars te, beta len per dag die in Japanse ge vangenschap werd doorge bracht. Lapré denkt eind augustus/be gin september met nog veel meer claims te kunnen afrei zen naar de subcommissie voor de Rechten van de Mens in Genève, met soortgelijke orga nisaties uit andere landen. Lapré zegt dat er aanvankelijk nogal wat „boze vermoedens" waren over de dertig gulden die de indieners van een scha declaim moeten betalen. „Maar wij hebben een Ameri kaanse advocaat die gespeciali seerd is in VN-procedures, we hebben een computer en ande re secretariaatskosten. Verder gaan we een onafhankelijk ac countantsbureau inhuren om ons te laten controleren, dat kost ook het één en ander". AMERSFOORT Voor zitter Schuller van de Bouw- en Houtbond FNV vindt dat dit kabinet op tal van terreinen visie en elan mist. Zo heeft het ka binet de afgelopen maan den de bonden niet ge steund in hun streven om de tijdens het najaarsover leg gemaakte afspraken over de aanpak van de werkgelegenheid waar te maken. Wel had de regering om de haverklap zorgen over de loonontwikkeling maar over werkgelegenheidsafspraken hoorde je het kabinet niet, zo constateerde Schuller vanmor gen in Amersfoort op de jaar vergadering van de bondsraad, het parlement van de bond. De gang van zaken in de afge lopen maanden maakt Schul ler niet optimistisch over de afloop van het komend voor jaarsoverleg tussen kabinet, werkgevers en werknemers in juni. Schuller blijft voorstan der van een sociaal akkoord. Maar dat moet geen vrijblij vende zaak worden maar een „echt akkoord" met goede af spraken waaraan partijen el kaar kunnen houden. Arbeidstijdverkorting (atv) blijft voor de bouvnoond een belangrijke manier om de werkloosheid te lijf te gaan. Maar mede gezien het gekra keel - ook binnen de FNV zelf - over verdere atv lijkt het Schuller overigens verstandig om voorlopig nog maar niet te ijveren voor een werkweek van 35 uur of nog korter. Het is volgens Schuller zinvol ler eerst te mikken op een 36- urige werkweek. Daar waar die 36 uur er al is in de bouw en de grafische sector bijvoorbeeld moet de aan dacht worden geconcentreerd op de vormgeving. Net als FNV-voorzitter Stekelenburg is ook Schuller te porren voor een vierdaagse werkweek van vier keer negen uur terwijl de bedrijven zelf vijf keer negen uur open blijven. Dat is ook voor de werkgevers (finan cieel) aantrekkelijk, want ze kunnen op die manier hun machinepark efficiënter be nutten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3