1 m Von Weizsacker waarschuwt voor terugkeer van nationalisme in Europa Paus eist ruimte voor RK Kerk Malta £iidóeGomfl/n|j' n brieven van lezer kerk wereld Voorzitter hervormde synode oneens met PLO - verklaring uc: mT Ccid^eSou/ia/nt GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócGouAont MAANDAG 28 MEI 1990 PAGIlNEN Bijbelgenootschappen werken samen met Wycliffe bijbelvertalers READING De Wereldbond van Bijbelgenootschappen en het Zomerinstituut voor Taalwetenschap, de wetenschappelijke tak van de Wycliffe bijbelvertalers gaan nauwer samenwer ken. Vertegenwoordigers van beide organisaties hebben daar toe vrijdag een overeenkomst getekend. Beide organisaties willen hun werkzaamheden coördineren, opdat in zoveel mogelijk, talen kerken kunnen beschikken over begrijpelijke bijbelvertalingen in hun eigen taal. Ze zullen sa men de behoeften aan bijbelvertalingen onderzoeken en trach ten te voorkomen, dat in bepaalde taalgebieden naast elkaar heen wordt gewerkt. De bijbelvertalers van Wycliffe richtten zich vooral op de ver taling van het Nieuwe Testament in de kleinere taalgebieden. De laastte jaren hebben zij ook meer oog gekregen voor de noodzaak van vertalingen van het Oude Testament. De bijbelgenootschappen beperken zich in het algemeen tot de vertaling van de gehele bijbel in de wat grotere talen en schen ken prioriteit aan nationale talen en talen die door meer dan een miljoen mensen worden gesproken. Al in 1988 besloten de regionale besturen van beide organisa ties in Afrika, waar het aantal talen waarin minstens een deel van de bijbel is vertaald de afgelopen 25 jaar is verdubbeld, tot regionale samenwerking. Dit initiatief is nu uitgebreid tot sa menwerking op wereldniveau. Het is altijd belangrijk te weten, wat onbelangrijk is Ernst Hohenemser Kritiek op haast russisch- orthodoxe synode voor verkiezing MOSKOU Christen-demo cratische afgevaardigden in de gemeenteraad van Moskou en het Russische parlement hebben de Russisch-Ortho- doxe Kerk opgeroepen de verkiezing van een nieuwe patriarch uit te stellen. Er moet voldoende tijd zijn voor een democratische verkiezing. De politici verbazen zich over de haast van de synode, die al over twee weken een opvol ger moet aanwijzen van de op 3 mei overleden patriarch Pi- men. De patriarch is in zijn kerkelijke loopbaan vaak be kritiseerd om zijn volgzame houding tegenover het com munistische regime. De Russisch-Orthodoxe Kerk bevindt zich nu op een twee sprong, aldus de politici in een open brief. De dood van Pimen betekent het einde van „zeven tragische decennia van de kerk". De synode zal een „teken van kerkelijke vernieuwing" moeten oprich ten door zijn opvolger echt democratisch te kiezen, zon der enige inmenging van de staat. De ondertekenaars van de brief kunnen de sporen van een dergelijke vernieuwing echter nog niet aanwijzen in hun kerk. Het episcopaat is „een beschamend relict van het oude systeem" en de haast van de synode voorspelt wat dat betreft weinig goeds, me nen de politici. Braziliaanse bisschoppen beginnen anti- sekten campagne BRASILIA De rooms-ka- tholieke bisschoppen hebben besloten een campagne tegen de sekten te beginnen. Bij deze campagne, die tevens mikt op een herevangelisatie van de RK Kerk, moeten de media een belangrijke rol spe len, want alleen daarmee kan de uitbreiding van fundamen talistische sekten effectief worden tegengegaan, aldus de woordvoerder van de bis schoppen, Arnaldo Beltrami. Volgens Beltrami moet in het kader van de campagne alle katholieken duidelijk worden gemaakt, wat hun werkelijke taak in de samenleving is. Volgens cijfers van de Raad van Kerken in Brazilië, waar toe de RK Kerk en de tradi tionele protestantse kerken behoren, zijn op dit moment twaalf miljoen Brazilianen lid van een sekte. Als de kerken daar niets tegen doen, zal dit aantal aan het eind van deze eeuw tot 30 miljoen zijn geste gen, zo wordt verwacht. Paus Johannes Paulus waar schuwde eerder deze maand in Mexico nog krachtig tegen de sekten. Hij riep de gelovi gen op zich van deze gevaren bewust te zijn, vaker gebruik te maken van de sacramenten en terug te keren naar tradi tionele gebruiken, zoals de verering van patroonsheili gen. Gorbatsjov krijgt King-vredesprijs ATLANTA Sovjet-presi dent Michail Gorbatjsov krijgt de Martin Luther King-vre- desprijs voor het jaar 1991. Gorbatsjov neemt de prijs op 1 juni in ontvangst op de Rus sische ambassade in Washing ton. Dat heeft Coretta Scott King, voorzitter van het King Centrum en weduwe van de in 1968 vermoorde predikant, bekend gemaakt. Volgens Co retta King heeft geen andere wereldleider zich zo ingespan nen voor vermindering van de wapenwedloop en meer democratie en economische vrijheid in de hele wereld. De jaarlijkse prijs houdt een me daille in met de afbeelding van Martin Luther King, een eervolle vermelding en een bedrag van 1.000 dollar. De prijs voor 1991 wordt nu al uitgereikt zodat Gorbatsjov hem in ontvangst kan nemen tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten, van 30 mei tot 3 juni. Baptisten in beide Duitslanden willen fusie MUNSTER De unie van baptistengemeenten in de Bondsrepubliek wil fuseren met de soortgelijke organisa tie in de DDR. De afgevaar digden van deunie, die 71.000 christenen verenigt, heeft daarmee in Münster inge stemd. Eerder deze maand had de Oostduitse bond al voor een fusie gestemd. AFSLUITING DUITSE KATHOLIEKENDAGEN BERLIJN President Richard von Weiszöcker heeft zaterdag tijdens de katholiekendagen in Ber lijn gewaarschuwd voor een terugkeer van het „ellendige nationalisme" in Europa. In het nieuwe Europa mogen oude na tionale en etnische tegen stellingen geen kans krij gen. Vreemdelingenhaat moet daarom krachtig worden bestreden, aldus Von Weiszacker aan het slot van de manifestatie 'Christenen in Oost en West werken aan het ge meenschappelijk Euro pees Huis' op het plein bij het Rijksdaggebouw. De katholiekendagen werden gisteren besloten met een eu charistieviering in het olym pisch stadion, die werd geleid door de voorzitter van de Westduitse bisschoppenconfe rentie, dr. Karl Lehmann. Naar schatting 90.000 mensen namen eraan deel. De afgelo pen dagen hebben volgens het organiserende Centraal Comi té van Duitse Katholieken (ZDK) 130.000 mensen aan de katholiekendagen deelgeno men, van wie 35.000 uit de DDR. Het was voor het eerst sinds 1958 dat ook Oostduitse katholieken de bijeenkomst konden bijwonen. Ongeveer zeventig procent van alle deelnemers was jonger dan dertig jaar. Von Weiszacker bepleitte de totstandkoming van een vere nigd Europa met inbegrip van de Sovjetunie. Een verenigd Duitsland moet daaraan een beslissende bijdrage leveren. De Duitsers streven niet naar neutraliteit, zij willen zich niet isoleren, maar zij willen hun groei naar eenheid zien als „heilzame dwang" naar sa menwerking tussen alle Euro pese staten. „Wij zullen de muren die in Berlijn zijn ge vallen, nergens opnieuw op richten, noch aan de Elbe, Bondskanselier Helmut Kohl was een van de vele gasten op de Duitse Katholiekendagen. Ook premier Lubbers sprak op een van de vele bijeenkomsten ter gelegenheid van deze manifesta tie. foto: epa noch aan de Oder en de Neis- se noch aan de westelijke grens van de Sovjetunie", zei Von Weiszacker. De president herinnerde er aan, dat de belangrijkste pro blemen van deze tijd het ka der van de nationale staat te boven gaan. Als voorbeelden noemde hij de verontreiniging van het milieu en de situatie in de Derde Wereld. De be sparingen op de defensielas- ten als gevolg van de omwen telingen in Oost-Europa moeten worden gedeeld met de „werkelijk armen" in de ontwikkelingslanden. De Litouwse premier Kazi- miera Prunskiene noemde het voor de bouw van het Euro pees huis onontbeerlijk, dat alle volkeren het recht op zelfbeschikking wordt toege kend. Litouwen is bereid de belangen van de Sovjteunie bijvoorbeeld op militiar ge bied „tot aan de grenzen van het mogelijke" te respecteren, maar niemand mag een in trekking van de onafhanke lijkheidsverklaring verwach ten, aldus de Litouwse pre mier. In zijn preek in het olympisch stadion riep Lehmann de ge lovigen op zich in te spannen voor „gerechtigheid, vrede en vrijheid". God wil geen ma rionetten, maar mensen die hun lot in eigen hand nemen en in vrijheid bepalen, aldus Lehmann. Hij rièp de kerken op de mensen in Oost en West moed in te spreken, zodat zij in staat zijn met nieuwe kracht gigantische taken op zich te nemen. Volgens voorzitster Rita Waschbüsch van het ZDK is in Berlijn aangetoond, dat in de meer dan 1.000 manifesta ties ,in het kader van de ka tholiekendagen ook plaats was voor in de RK Kerk om streden kwesties. Inderdaad boden een zeer breed scala van onderwerpen, maar pro gressieve katholieken ging het niet ver genoeg. Zij kon den naar de manifestaties van 'Kerk van onderop' gaan, waar bijvoorbeeld homosek suelen ageerden tegen de hou ding van de RK Kerk inzake homoseksualiteit. Relatief weinig aandacht was er voor de oecumene. Welis waar namen verscheidene prominente vertegenwoordi gers van de Evangelische kerk in Duitsland aan de ka tholiekendagen deel, maar vooral als het gaat om samen werking van de kerken bij de komende Duitse eenwording lieten de katholiekendagen bij sommige protestanten een bit tere smaak achter. Bisschop Georg Sterzinsky van Berlijn erkende, dat de Oostduitse RK Kerk vorig jaar de kerken ten onrechte niet voor tegenstanders van het communistische bewind heeft opengesteld. Maar een compliment voor de Evangeli sche Kerk in de DDR of een waarderend woord voor het conciliair proces voor gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping, dat volgens ve len een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de omwen teling vorig jaar, kon er bij Sterzinsky niet af. Geërgerd Sterzinsky was zichtbaar ge ërgerd, toen een journalist hem vroeg, of de katholieken in de DDR alleen maar „mee rijders op de treeplank" van de protestanten zijn. „Wij hebben ons voor 1989 nooit vergist en altijd neen tegen het socialisme en tegen de 'kerk in het socialisme' ge zegd". Sterzinsky ging er niet op in, dat de evangelische kerk door haar jarenlange discussje over 'kerk in het so cialisme' uiteindelijk in staat was de moed bijeen te schra pen om kerken voor 'gebeds diensten voor de vrede' open te stellen. Paus Johannes Paulus II werd gisteren tijdens zijn bezoek aan Malta tegen de zon beschermd toen hij een ontmoeting had met jongeren. foto: ap VALLETTA Paus Jo hannes Paulus II heeft bij zijn bezoek aan Malta ge ëist, dat de Rooms-Katho- lieke Kerk ongehinderd door de staat als advocaat van het individueel en maatschappelijk welzijn optreden. De kerk mag niet door de grondwet of de overheid onder druk worden gezet of gemani puleerd, aldus de paus. Tot 1987 waren er soms hefti ge conflicten tussen de kerk en de socialistische regering over onder meer het katholie ke onderwijs en de nationali satie van kerkelijke eigen dommen. Tegenover president Censu Tabone, ministers, parle mentsleden en diplomaten be klemtoonde de paus, dat res pect voor de waardigheid van de mens en diens onver vreemdbare rechten de basis van het maatschappelijke en politieke leven van alle naties moet zijn. In twee wereldoor logen en bij de recente om wentelingen in Midden- en Oost-Europa hebben volkeren de machtsstructuren afgewe zen die de legitieme hoop op vrijheid, gerechtigheid en vrede miskenden. Het hoofd van de RK kerk had waarderende woorden voor het verdrag tussen Malta en het Vaticaan eind vorig jaar over het katholieke on derwijs. Hij sprak de hoop uit, dat deze door andere verdra gen wordt gevolgd. Van de 350.000 inwoners van Malta is 98 procent rooms-ka- tholiek. UTRECHT De voorzitter van de hervormde synode, ds. B. Wallet, distantieert zich van de recente verklaring van de Raad van Kerken over het Palestijnse vraagstuk. Ds. Wallet heeft zich er voor al aan gestoten, dat de raad de Nederlandse regering oproept de PLO te erkennen als de enige georganiseerde stem van het Palestijnse volk. „Dat is een politieke uitspraak en het ligt niet in de weg van de raad om zo'n kordate uit spraak te doen", aldus Wallet. Ook bij andere onderdelen van de verklaring zet hij vraagtekens, maar „daar valt over te discussiëren". Ds. Wallet betreurt het, dat de notitie waarin de verklaring wordt toegelicht en die vol gens hem een veel genuan ceerder beeld geeft van het conflict in het Midden-Oos ten, door de Raad van Kerken niet is verspreid. Verder heeft hij er ernstige bezwaren te gen, dat de verklaring 8 mei werd verspreid, in de tijd waarin Nederland de slacht offers in de Tweede Wereld oorlog herdacht. „Het was wijs geweest de publikatie van de verklaring enkele we ken uit te stellen", aldus ds. Wallet. Naar zijn mening moet er geen verband worden gelegd tussen de verklaring en het bezoek van een delegatie van de pro-Palestijnse Raad van Kerken in het Midden-Oos ten. Het moderamen (synodebe- stuur) bespreekt de verkla ring dinsdag. Twee leden van het moderamen maken deel van de Raad van Kerken. Se cretaris-generaal dr. K. Blei heeft als moderamenlid van de Raad de verklaring ge steund. De vice-voorzitter van de synode, dr. G.H. van de Graaf, heeft wegens verblijf in Roemenië de vergadering waarop de verklaring una niem werd aangenomen, niet bijgewoond. Hij had van te voren duidelijk gemaakt de bezwaren van Wallet te delen. Ds. B. Wallet foto: anp Het moderamen bespreekt dinsdag ook een brief van de Hervormde Raad voor de ver houding van Kerk en Israël, die al eerder de verklaring in felle bewoordingen heeft af gewezen. „De verklaring ge tuigt van een vergaande poli tieke verschuiving, waarbij de loyaliteit jegens Israël naar de achtergrond is verdwenen", aldus een „verbijsterde" raad. Het moderamen zal naar ds. Wallet verwacht de Raad van Kerken adviseren een sectie Kerk en Israël in te stellen. Want het bestaan van zo'n sectie zou zeker tot een ande re tekst hebben geleid, denkt ds. Wallet. De secretaris van de Raad van Kerken, ds. W.R. van der Zee, zei zondag voor de IKON-radio de instelling van zo'n sectie van harte te ondersteunen. Wallet voelt er niets voor de hervormde vertegenwoordi gers uit de Raad van Kerken, terug te roepen, zoals de alge meen secretaris van de Gere formeerde Bond, ir. J. van der Graaf, heeft geadviseerd. „Onze vertegenwoordigers zijn geen ambassadeurs die je kunt terugroepen". De ker ken dragen op grond van een „kritische solidariteit" de Raad van Kerken en het is een uitdaging om als per defi nitie oecumenische kerk met andere kerken samen te wer ken, aldus Wallet. el Criminaliteit in bedrijfslevi» •hen: irisfc ide eei at war voor ONLANGS is een onthutsend rapport verschenen ov« w30*1* criminaliteit in het bedrijfsleven. Van de winst van de®f°n derlandse bedrijven valt 5 procent in verkeerde handen. n is 5,1 miljard gulden en maar liefst 1,5 miljard daarvan prijs van alle vernieling, inbraak, diefstal en bedreiging, i wijl de winkeldiefstallen 'maar' 700 miljoen kosten. De t derentransporten zijn slecht beveiligd en de bedrijfspa m vaak ook. Over de criminaliteit onder eigen werknemers u^1" ten veel bedrijven vrij weinig. Of wordt die verdoezelt hebt elk geval wordt bij slechts 20 procent van de gevallen v istrooi bij personeel wordt betrapt, aangifte gedaan bij de polit ikrrjk, Nedei uit. D tractie werd Duim JrLET bedrijfsleven klaagt al langer over de stelende kl: en wil een strengere aanpak van dat probleem, ma; blijkt dat er veel meer aan de hand is. En zo is staaf ris Kosto, in tegenstelling tot het PvdA-kamerlid Kosi voorheen, nu een voorstander van verdere inschakeling particuliere bewakingsdiensten. In Zoetermeer is er stichting gekomen waarin gemeente, politie en bewak diensten samenwerken voor de beveiliging van winkelcivan en industrieterreinenen. [Nd IJ AT zou veel meer moeten gebeuren. Maar dan ziende overheid er ook voor moeten zorgen dat het wettelijk leurde: van de bewakingsdiensten precies geregeld wordt tern ee van de veiligheidsbedrijven zelf, terwille van de 'echte' ting tie, terwille van het bedrijfsleven en zelfs omwille va>ordh crimineel. Verder zal het bedrijfsleven veel meer m< doen aan beveiliging van gebouwen en transporten. D;0ntru mag niet vergeten worden dat de open grenzen van 199nadal doen verdwijnen van goederen nog gemakkelijker zal lig u ken. |van ïgen OVERIGENS zijn bewakingsdiensten niet in de ej gekc plaats bedoeld om in samenwerking met de politie dievj war pakken, maar om criminaliteit te voorkomen* In winkaureai bedrijven zal er systematischer en beter aandacht en corf mc moeten komen op diefstal door eigen personeel. Klagenp chc de grijpgrage klant slaat nergens op, wanneer van de befi- te personeelsleden maar 20 procent een strafvervolging de broek krijgt. Bovendien blijft het probleem dat de ne verkooptechnieken waarbij alles letterlijk voor soef grijpen ligt ons dagelijks in verleiding brengen. Iwoner winke DAAR vallen niet alleen die lieden voor, die omdat niet met onze maatschappij eens zijn 'proletarisch winkl ^ad of degenen die uit pure armoede zo hier en daar wat fe gehi zak laten glijden, maar ook mensen uit de hogere inkorfhadd groepen, die de verleidelijke presentatie niet kunnen \Hie ?o staan. Immers, moderne verkooptechnieken beantwodPollt^ niet aan behoeften, maar proberen mensen in verzoekiF ^ur brengen. Wanneer zo alles voor het grijpen ligt, moeten hun keiiers niet klagen dat er per jaar voor 700 miljoen gespen wordt door klanten in winkels. dich 1st wa jnsten ALS het bedrijfsleven de criminaliteit naar benedei^ruimj brengen zal de verleiding minder groot moeten worde! en d maakt. De belangrijkste conclusie die uit het rapport gefVoor ken kan worden, is dat er in de allereerste plaats vocr*n2ei bedrijfsleven zelf een grote taak is weggelegd om op he ^roe rein van beveiliging en preventie meer te doen tegen d' minaliteit. i (Va nent SAA' op slot!!! Is dit billijk? vierde etage is ook een b< ez0n maar dat is moeilijker bn baar. De bewoners, oud c valide, kunnen dus niet naar het balkon. De z zijn lief en zorgzaam, mafettinj bewoners zijn toch het b^e k( rijkst, of niet? M.E. De Vries, DEN HAAG. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon stukken te bekorten. Schaduwzijde Als regelmatige bezoekster van het Haagse bejaardente huis 'De Terp' moet ik het vol gende kwijt. De bewoners zijn gehuisvest, zoals overal, in een zit-slaapkamer. Het raam kan open en er is uitzicht op een binnenplaats, waar plm. 16 au to's staan geparkeerd. Boven dien rijden taxi's, vrachtver keer en busjes af en aan. Er staan op de binnenplaats wat stoeltjes, tafeltjes en twee ban ken in de hete zon. Verkiest men schaduw dan kan men zich tussen auto's en contai ners persen tegen de muur. Maar gelukkig, er zijn balkons met vier a vijf zitplaatsen, met uitzicht op trams en auto's, kortom men had wat te zien. Aan de Hoefkade-zijde is alles volgebouwd, maar men zat be trekkelijk vrij, het was bereik baar en men kon voorbijgan gers zien. Velen kunnen im mers niet door lange gangen en met de lift zomaar naar be neden. Nu zijn er echter zus- tersposten gecreëerd met bal kon, waar de hardwerkende zusters in hun pauze kunnen ziten. De bewoners mogen nu niet meer op de balkons, deur Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8 30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 L van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaj per maand 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal per jaar f. 284,50 per jaar Het abonnementsgeld aient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij^ 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2