tru^ii e 'Bolk'moet nog een vlekje wegwerken Vrouwe Justitia leest ook de krant Politiek Partij Parlement pagmENLAND CeidóeSowumt ZATERDAG 26 MEI 1990 PAGINA 5 .AG „Tot u al- ik: u bent hier- gekomen om uw luchten, en dat is laar zijn congressen ïaar morgenmiddag ingres afgelopen en het uit!". Met deze besloot Frits Bol- afgelopen week- n Zwolle zijn eerste idevoering als poli- ider van de VVD. tein hoopte daar- bereiken dat er zaterdagmiddag ïeer, zoals partij- r Ginjaar dat 'getoeterd' zou door individuele tevergeefse moeite, jr uur eerder had Loek te, notabene de vice- pr van de VVD-fractie Bolkesteins rechter- en interview gegeven lee verslaggevers van [derland. En wat zei s daarin? „Als Frits [in de weg van het «ti «:7 Jtieve liberalisme pro- r,'VTte slaan- dan weet ik «ïim r moeilijkheden -3514701 ^vachten". Volgens de trom 12. [rzitter zijn de meeste liberale kamerleden er perti nent op tegen dat de koers weer naar rechts wordt ver legd. Hermans kondigde aan dat hij zelf eventueel het initi atief tot het verzet zou nemen. Dat zal overigens niet zo lang meer mogelijk zijn; Loek Her mans staat op de nominatie om burgemeester van Zwolle te worden. Wellicht dat hij daar door de vrijheid voelde om Bolkestein in de marge van de Algemene Vergadering, het hoogste orgaan van de VVD, te beschuldigen van liberalis me a la Wiegel ofwel van con servatisme! Overigens was dat de spijker op de kop. „Waarom is het no dig", zo vroeg Bolkestein zich in Zwolle hardop af, „dat men sen uit Polen naar de bollen streek komen om bloembollen te pellen?" Terwijl de aanwe zigen in de bomvolle Buitenso ciëteit collectief de oren extra spitsten borduurde de kersver se fractieleider nog even op dit thema voort. „Bij mij om de hoek is een hotel door Ieren verbouwd. Ik heb niets tegen Ieren, 's Avonds hoor ik ze zingen onder mijn raam. Maar waarom kunnen Nederlanders dat werk niet doen?" Ook vele anderen in de zaal genoten. Zestien open doekjes kreeg Bolkestein tijdens zijn (en de Eerste Kamer!) moeten speech, iets wat na Wiegel nog geen enkele liberale voorman had mogen beleven. Zou de VVD dan eindelijk de man hebben gevonden die de partij uit de woestijn kan leiden? Zijn gehoor wilde het maar al te graag geloven. Maar de gunst van de Algeme ne Vergadering verkrijgen is één ding. De gunst van de fractie is een tweede. Volgens Loek Hermans is het nog lang niet zeker dat Bolkestein bij de volgende kamerverkiezingen de lijst van de VVD zal mogen trekken. „Hij zal pas uitzicht krijgen op een voortzetting van zijn politieke leiderschap, als hij er in slaagt de populari teit van de VVD bij de kiezers weer te vergroten". Met ande re woorden: wil Frits Bolke stein de onomstreden generaal van de liberale troepen wor den, dan zal hij begin volgend jaar eerst 'even' de slag om de zetels in de Provinciale Staten Verscheurd Of hem dit zal lukken is in de eerste plaats afhankelijk van zijn vermogen de eenheid in de partij te herstellen. De VVD was in Zwolle meer ver scheurd dan ooit. Zonder moeite waren er vier, vijf ver schillende stromingen aan te wijzen. Er waren AVRO-libe- ralen, TROS-liberalen, Vero- nica-liberalen en VPRO-libe- ralen. Anders gezegd: deftige notabelen, kleine middenstan ders, jonge zakenlieden en een enkele intellectueel met pro gressieve inborst. Buitengewoon onliberaal was de manier waarop deze groe pen met elkaar omgingen. Dat had weinig meer met discus siëren te maken; dat waren or dinaire ruzies. Zonder schroom beschuldigde men el kaar van hypocrisie, lafheid, rancune, absolute smakeloos heid en arrogantie. Dat men op het allerlaatst tot bezinning kwam en de moties van wan trouwen tegen het hoofdbe stuur introk, betekende hoog uit een korte wapenstilstand. Op zaterdag, 'the day after the night before', bleken de mes sen in Zwolle nog levensgroot op tafel te liggen. Een voor beeld: twee kandidaten voor het hoofdbestuur werden door de vergadering weggestemd, louter en alleen omdat ze door datzelfde hoofdbestuur waren voorgedragen. Wat moet dat worden als de partij zich in het najaar gaat uitspreken over de kandidaatstelling voor de Eer ste Kamer? Het is bepaald niet ondenkbaar dat een aantal VVD'ers dan zal proberen par tijvoorzitter Ginjaar uit de se naat te verdrijven. Aan Frits Bolkestein de taak dit soort rancune uit te ban nen. Maar hoe? De 'Bolk', zo als hij door medestander Da vid Luteijn, fractievoorzitter in de Eerste Kamer, liefko zend genoemd wordt, hoopt de VVD weer tot een eenheid te smeden door te wijzen op de vijanden die alle liberalen ge meen hebben: CDA en PvdA. Ja, ook de christen-democra ten vallen momenteel in deze categorie. Nu zij 'heulen' met de sociaal-democraten, zijn er wellicht stemmen bij hen weg te halen. Reclame Vandaar dat ook premier Ruud Lubbers, onder wie Boll- kestein met zoveel genoegen diende als minister van defen sie, een forse veeg uit de pan kreeg. De VVD-leider noemde het schandelijk dat Lubbers de herdenking van de Duitse in val in 1940 had gebruikt om reclame te maken voor sociale vernieuwing. „In het CDA is Lubbers niet gewend kritiek te krijgen. Dat is niet goed voor een mens en daarom krijgt hij het van mij. Die dienst bewijs ik hem graag," aldus Bolkestein. Gelach en applaus! Natuurlijk werd ook vice-pre- mier Wim Kok en diens PvdA niet gespaard. Maar niet van wege een teveel aan nadruk op de sociale strijd maar juist vanwege het omgekeerde. „Als de socialisten zich gaan gedragen als liberalen, dan is het plezier er af. Ik zou hen daarom willen toeroepen: Makkers, houdt vast aan uw ideaal. Het politieke landschap in Nederland mag niet te vlak worden. Wij liberalen zijn niet bleu. Weest u niet roze!" Ten slotte vroeg Bolkestein zich af wat voor beleid de sa menwerking van CDA en PvdA eigenlijk oplevert. Geen beleid. „Dit kabinet is zo log als de enorme meerderheid waarop het steunt. Het is een kabinet van luchtballonnen, van ijdelheid en competentie strijd". Slechts in één opzicht is het team van Lubbers en Kok vol gens Bolkestein wél duidelijk: het wil niets van belastingver laging weten („Waarom niet? Wat is daar toch mis mee?") en het geeft sneller geld uit dan de burgers het bij elkaar kun nen verdienen. En dat terwijl Nederland een schuld heeft van ruim driehonderd miljard gulden ofwel 21.000 gulden voor iedere man, vrouw en kind binnen de landsgrenzen, rekende Bolkestein voor. Helmstok Een brede glimlach verspreid de zich op het vlezige gelaat van een man in een mooi, blauw pak die in de Buitenso ciëteit pontificaal op de eerste rij zat. Inderdaad, dat was Hans Wiegel, die na alle 'ge klungel' met Ed Nijpels en Jo ris Voorhoeve eindelijk een 'karaktervaste man' aan de helmstok van de VVD ziet staan. Daar zal niet vreemd aan zijn dat Bolkestein vanaf het eerste heeft uitgesproken. Dat mag wat slijmerig aandoen, maar Bolkestein heeft nu al bereikt dat de dreigende slagschaduw van Wiegel (voorlopig) ver dwenen is van het Binnenhof. Nu nog even dat vlekje van Loek Hermans wegwerken. RIK IN 'T HOUT |ten-justitie', 'hetze-publiciteit', 'een pu- steniging'. Dat zijn enige van de ter- aarmee advocaat mr. E. Sutorius de be- jeving omschreef die is voorafgegaan ie rechtszaak tegen de Zettense ex-psy- ir dr. F., die ervan wordt verdacht pa- seksueel te hebben misbruikt. Volgens dsman heeft zich niet dikwijls een zaak daan waarin de onpartijdigheid van de r zo beproefd wordt als in deze zaak. De ,atige publiciteit rondom de zaak, die s Sutorius 'zeer onkritisch en eenzijdig' eest, is er een van de oorzaken van dat ■onderwijs |tr zijn mening geen sprake meer is van rlijk en onpartijdig proces. De vraag is redenen oipers een dergelijke invloed kan uitoefe- ,nen (jg rechtspraak. -onderwjs.r A kan is Typeren als dt Advocaat Zettense psychiater bang voor beïnvloeding van getuigen en rechter Dr. mr. U. van de Pol, rechter in Amsterdam en ooit rechtbankverslaggever: „Er kan wel degelijk een situatie ontstaan, gecreëerd door actiegroepen en pers, dat een rechter een bepaalde druk voelt". foto' anp justitia, toonbeeld van kosten digheid. Maar is dat in art toefn wel het geval? foto: pers unie opga nogelijPf Iedereen 3 'le taferelen die via word^aanse series ais agaven,aw en Street Legal ons vdbuis tot ons komen. >ns nury°caat weet met een ig betoog de juryle- isdanig te bewerken tranen in hun ogen logen int niel res wil iet in Amerika niet al- toegaan als de series unt u dloen geloven, het blijft de vak'" Punt van discuss'e pteren van juryrecht- laten voldoende garanties tijdelijP01" een eerlijke en on- ge beoordeling van-een van j)e juryleden zijn i leken en aan allerlei Bn jedingen onderhevig. [llen zij uiteindelijk het In Nederland wordt rechtge sproken door een onafhanke lijke rechter. Hij mag zich niet laten beïnvloeden door infor matie buiten de rechtszaal, door stemmingmakerij of emo ties. Zijn oordeel moet geba seerd zijn op objectieve argu-. menten, ontleend aan datgene wat op de rechtszitting naar voren is gebracht. Het recht op een eerlijk en on partijdig proces, een 'fair trial' is uitdrukkelijk vastgelegd in internationale verdragen. Ar tikel 6 van het Europees ver drag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden geeft een ieder het recht op een eer lijke behandeling van zijn zaak door een onpartijdige rechterlijke instantie. Boven dien moet een ieder die we gens een strafbaar feit wordt vervolgd voor onschuldig wor den gehouden totdat zijn schuld volgens de wet wordt bewezen. In zijn pleidooi in de zaak F. stelde advocaat mr. E. Sutorius zich vorige week voor de rechtbank in Arnhem op het standpunt dat de essentiële be ginselen van een behoorlijke strafvordering in de zaak F. zijn geschonden en het Open baar Ministerie daarom niet- ontvankelijk verklaard moet worden in zijn vervolging. Hij citeerde de jurist prof. mr. P. van Dijk, die er in 1983 op wees dat veel publiciteit rond een strafzaak, waarbij het on derscheid tussen 'schuldig aan' en 'verdacht van' niet altijd in de gaten gehouden wordt, een bedreiging voor het recht op een eerlijke en onpartijdige berechting inhoudt. f|£ KE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER rechter op het spel te staan, maar ook getuigen en deskun digen kunnen dusdanig beïn vloed worden door wat ze le zen dat ze niet meer onbevan gen tegenover de zaak staan. Hoe de Arnhemse rechtbank over dit pleidooi denkt zal blij ken als op 30 mei het vonnis wordt uitgesproken. Tot die tijd kan de rechtbank geen en kele mededeling doen over de zaak. Ook aan een uitspraak over hoe rechters in het alge meen omgaan met invloeden vanuit de pers waagt men zich niet. Elke mededeling in die richting zou een vooruitlopen op de zaak zijn. Rechtbankverslaggever Jac. van Veen, jarenlang werk zaam voor het Parool, tegen woordig voor Vrij Nederland en het Algemeen Dagblad, is ervan overtuigd dat de pers invloed heeft op rechters. „Een rechter kan zich daar niet aan onttrekken. Die in vloed doet zich niet zozeer gel den bij de vraag of iets bewe zen is of niet, dan kijkt men puur naar juridische argumen ten, maar meer bij het bepalen van de strafmaat. Vaak wordt er ook in het vonnis bijgezegd dat de grote onrust die een be paald delict heeft veroorzaakt onder het volk meegespeeld heeft. Maar dat iemand juri disch al veroordeeld is door de invloed van de pers, dat is on- Professionals De Nijmeegse hoogleraar straf- en strafprocesrecht prof. mr. A. Machielse, zelf raadsheer in het Hof te Arnhem, wil geen doorslaggevende betekenis toekennen aan de invloed van de pers. „Mijn ervaring is dat de rechter zijn oordeel ont leent aan het dossier en de stukken op de zitting. De pers geeft wel bijkomende informa tie. Je leest het omdat je geïn formeerd wilt zijn over hoe er elders over gedacht wordt. Het is niet zo dat die meningen je oordeel beïnvloeden". Machielse wijst op het feit dat de rechtspraak in handen is van professionals. Door de op leiding en selectie van rechters en de cultuur die heerst bin nen de Nederlandse rechterlij ke macht is er sprake van een professionele houding onder rechters die ervoor zorgt dat rechters afstandelijk staan ten opzichte van invloeden van buiten. „Je kunt uit het dossier of uit wat je in de krant leest wel een bepaald beeld van ie mand krijgen. Mijn ervaring is echter dat dat beeld op de zit ting helemaal opnieuw gecon strueerd moet worden. Dacht je bijvoorbeeld: nou dat is wel erg zoals die tekeer is gegaan, dan kan toch wanneer de ver dachte in levenden lijve voor je staat dat beeld grondig bij geschaafd worden, als het al niet helemaal anders wordt. Ook dat wat de raadsman aan voert en wat in het reclasse- ringsrapport staat noopt tot bijstelling". De Nederlandse rechter is zich zeer bewust van zijn verant woordelijkheid, aldus Machiel se. „Het feit dat je onafhanke lijk bent en voor het leven be noemd legt een extra zware verantwoordelijkheid op je. Ook het bedrukkende gevoel dat je als rechter macht hebt over mensen, dat je met je ei gen beslissing levens van men sen kunt ruïneren". Getuigen Het is in Nederland niet moge lijk dat door de invloed van de pers de onpartijdigheid van de rechtspraak in het geding komt, meent Machielse. Wel in andere landen, waar gebruik wordt gemaakt van juryrecht spraak. Waar leken aan de rechtspraak deelnemen is het veel moeilijker om onbevan genheid te garanderen. Ma chielse geeft wel toe dat de waarneming van getuigen ge kleurd kan worden en vatbaar is voor hernieuwde interpreta tie. Getuigen kunnen wel ge ïnspireerd raken door wat ze lezen. „Maar ook dan moet de rechter uitmaken wat iemand werkelijk gezien heeft of wat hij denkt dat hij gezien heeft. Als je veel strafzaken hebt ge daan krijg je daar ervaring in als rechter. Uit die verklarin gen moet je dan als rechter de waarheid zien te pellen". De jurist dr. mr. U. van de Pol, rechter in Amsterdam, zelf rechtbankverslaggever ge weest, schreef in 1986 een proefschrift over het open baarheidsbeginsel in de straf rechtspleging: 'Openbaar Te recht'. Van de Pol: „Er kan wel dege lijk een situatie ontstaan, ge creëerd door actiegroepen en pers, dat een rechter een be paalde druk voelt. Dan is het moeilijk om open en vers te genover eén zaak te staan. En de norm voor een 'fair trial' is een 'open mind'. Vooral als de publiciteit eenzijdig is kan dat zich voordoen. Zelf heb ik dat ervaren in de zaak van de aanrander met de hond. Die is 'in the picture' gekomen toen hij vrijgelaten werd wegens cellentekort. Ook dat ging met een grote mate van publiciteit gepaard. Het belangrijkste is dat je je bewust bent van die Machielse is het hier mee eens. „Je leeft niet op een eiland en er komt langs alle kanten in formatie op je af. Zolang je je daar bewust van bent kun je die invloeden waarderen en dan ben je al een heel eind". Menten Volgens Van de Pol kan publi citeit over een strafzaak een dergelijke omvang aannemen dat het beginsel van 'fair trial' in gevaar komt. Als voorbeeld noemt Van de Pol in zijn boek de zaak Men ten. In die zaak spande de ad vocaat van Menten een kort geding aan tegen de journalist Hans Knoop om verdere pu- blikaties in het blad Accent te voorkomen. Het Amsterdamse Hof achtte het in die zaak geenszins denkbeeldig dat pu- blikaties in Accent het publiek of een bepaald deel daarvan zozeer zouden beïnvloeden ten nadele van Menten, dat perso nen die als getuige a décharge zouden kunnen en willen op treden, zich daarvan onthou den om zich niet in eigen kring onmogelijk te maken. Vooral het publiceren van be schuldigingen nadat met de strafvervolging is begonnen kan de verdediging schaden. De Europese Commissie voor de Rechten van de Mens be sliste in 1981 echter dat het be ginsel van eerlijke berechting en het vermoeden van on schuld niet geschonden waren in de zaak Menten. Vijandige gevoelens waren in deze zaak onvermijdelijk aangezien de Nederlandse publieke opinie uiterst gevoelig was ten aan zien van in de oorlog begaan onrecht. De commissie had geen aanwijzingen gevonden dat de rechters in die zaak be vooroordeeld waren of dat zij zich hadden laten leiden door emotionele en irrelevante overwegingen. De rechterlijke onpartijdigheid was door de heftige perscampagne niet in gevaar gekomen. De commis sie zag vooral een garantie in het feit dat Menten door be- roepsrechters was berecht en niet door een jury. Verkrachting Van de Pol: „De zaak Menten is wel vari een totaal andere orde dan de zaak F. Dat kun je niet vergelijken met elkaar. Het ging om een heel ander soort misdaden. Niet dat een verkrachtingszaak minder erg zou zijn, maar het scheelt toch wel of je verdacht wordt van verkrachting of van het verle nen van hand- en spandien sten bij het doodschieten van mensen. Ook de omvang en intensiteit van de zaak was van een totaal andere orde". Volgens Van de Pol moet de pers zich wel houden aan de regel dat iemand pas veroor deeld is als de rechter zich heeft uitgesproken. „Je mag best' als doorgeefluik functio neren. maar iemand mag niet door de pers veroordeeld wor den. Ik denk dat Sutorius daarmee de juiste grenzen heeft i ngegeven JOLANDA PLATSCHORRE Het gehuil van de wolven in het grote enge VVD-bos klonk vorige week in Zwolle zo bloeddorstig, dat zelfs de anders zo flegmatieke Leendert Ginjaar er even de rillingen van kreeg. „Mensen, zo komen we er niet uit!", riep hij met van emotie en angst bezwangerde stem. Maar na een poosje had Leendert zichzelf alweer hervonden. Zoals het een echte leider betaamt, rechtte hij de rug en liet weten dat hij hoe dan ook stand zou houden in het duistere VVD-woud. Toch zal Leendert het partijbestuur verlaten. Wie goed luisterde kon immers daar in Zwolle achterin de zaal al een deurtje zachtkens horen opengaan. Dat was toen een grote meerderheid van het VVD-corps zich uitsprak voor het instellen van een betaald voorzitterschap. En Leendert, zo wisten de stiekemerds, is voor zo'n betaalde functie niet in de markt. Er moet dus een andere praeses komen; eentje die zijn ondankbare arbeid laat verzachten door maandelijks te ontvangen Deze 'centenkwestie' biedt Leendert, de onverschrokkene, toch nog een elegante aftocht via de achteruitgang. Uiteraard zal hij geheel uit vrije wil vertrekken, in navolging van zovele afgebrande liberale prominenten vóór hem: Voorhoeve, Nijpels. Smit- Kroes en Zoutendijk. Dat was klasse, meneer Ginjaar!, zullen de partijwolven roepen. En er zal een stormachtig applaus opgaan. Want de VVD is altijd erg lief als het op stervensbegeleiding aankomt. Nu al buigt een sollicitatiecommissie zich over de advertentie die geplaatst moet worden om de nieuwe leider van de roedel aan te trekken. Dat wordt nog een hele klus, realiseren de headhunters van de partij zich. Want op de arbeidsmarkt scoort de VVD nog slechter dan de noodlijdende zorgsector. Zoals het vaak bij advertenties vergaat, zal ook de VVD het onmogelijke vragen. De nieuwe grote man of vrouw binnen de partij, staat nu al vast, mag bijvoorbeeld geen belast verleden hebben. Daarmee schakelt de selectiecommissie gemakshalve in één klap ongeveer de helft van alle potentiële kandidaten uit. De voorzitter moet verder zeker zo wervend en charismatisch zijn als de nieuwe Bijzonder Offensieve Liberale Kanjer 'Bolk', maar mag geen partijpolitiek bedrijven. De VVD zoekt dus met andere woorden een agressief roofdier, dat zich bij de lammeren te ruste legt en zelfs in zijn hongerigste momenten nog geen spitsmuis verschalkt. De nieuwe bestuurder moet verder kruiwagens vol huppende kikkers (de kamerfractie) zo behendig kunnen besturen dat er geen enkele liberaal kwakend overboord gaat. Maar tegelijkertijd dient met diezelfde kruiwagen een duidelijke koers te worden uitgezet. „Ons devies is niet rechts of links, maar omhoog", heeft Kanjer Bolk alvast bepaald. Brokkenpiloten zijn bij de VVD niet meer gewenst. Naast de grote mate i charisma dient de nieuwe voorzitter niet in de laatste plaats over een helder en koen verstand te beschikken. Er moet immers weer een brede maatschappelijke discussie over het liberalisme gevoerd worden, die echter niet mag verzanden in richtingenstrijd. Daarvoor is niets minder dan een Intellectueel nodig, die een debat over beginselen kan leiden zonder dat het fundament van de partij wordt aangetast. Welk salaris zal de VVD wel niet moeten bieden om het gewenste Goudhaantje aan zich te bindenEn grote, grote vreze is er in het land wel een liberaal te vinden die ook maar een beetje op het geschetste profiel past? We moeten Dries van Agt maar vragen voor de baan riep een liberale afgevaardigde in Zwolle, zich kennelijk bewust van dit grote dilemma. Maar wacht eens even; er was toch nog een 'zevendeVVD- minister uit het vorige kabinet-Lubbers die nog steeds niets om handen heeft en noodgedwongen bij Tante Truus verwijltEen immens populaire ex-bewindspersoon met onbetwiste leiderscapaciteitenEen man bovendien, die het CDA maar wat graag mores zal leren omdat deze partij met de PvdA is gaan heulenZolang Onno Ruding nog niet aan de bak is, is er nog hoop voor de VVD. T. RUBBELS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5