Ontbijt-tv kwestie wan lange adem ussische vrouwen snakken naar de westerse man 1 mal Ie £eidóc@ou/uvnt )innetlUIu verandert de titel dit Veronique-programma in ontwikkeling van 'hun' ontbijtshow heel anders A 28 ZATERDAG 26 MEI 1990 PAGINA 29 gen isch i i i »e I ig ze s*_ BinneiSerine Keyl en Mare Jacobs zijn binnenkort niet In bifur^j^ een an(*er Slicht. mogelij ram eejLVERSUM - 'Goodmorning erica', 'The Today Show' en teit aa^ybreak' zijn de drie belangrijk- Dintei ontbijtprogramma's die dage tien jais in de Verenigde Staten te zien :n grojn. Al jarenlang. Het is aan de ^ens Idere kant van de Atlantische 'Che er ^an 00^ 8ewoon om tpJwfchtends de tv aan te doen. t achti tijdens het ontbijt te bekijken. Hun Ontbijtshowkrijgt letterlijk en FOTO: NOB de meeste Amerikaanse huishoudens ft er een tv-toestel in de keuken, de pts waar de meesten hun ontbijt nut- Het Amerikaanse voorbeeld van [ontbijt-tv kreeg overal ter wereld na ging. Alleen de gevestigde omroepen Europa, met uitzondering van die in geland, begonnen er niet aan. Het Eu- jese continent werd voor de ontbijt- gramma's pas drie jaar geleden open- roken door de satellietzenders. On- ks het feit dat ontbijt-tv een typisch erikaans fenomeen is, hebben ook de enigde Staten lang moeten wennen 'het informatieve programma op de htere maag'. NBC, nu het grootste en rhtigste tv-netwerk ter wereld, intro- rde de ontbijt-tv in 1952. Wat ve- zal verbazen is dat de concurrenten, en CBS, 23 jaar lang gewacht heb- met de introductie van een concur- nd programma. ia een kwart eeuw lang was 'The To- Show' het enige ontbijtprogramma le States. Dat wil niet zeggen dat de currenten tijdens de ochtenduren uit tcht waren, zoals de meeste Europe- stations dat tijdens de ochtenduren maar zij zonden dan gewoon de zo- ite aflevering van de een of andere uit. Pas in 1975 startte 'Goodmor- America' van ABC. CBS, het derde 'erk, heeft nog steeds geen echt ont- irogramma. Wel een stevig nieuws- laal, maar dat duurt slechts een half terwijl de ontbijtshows van de ove- zenders minimaal twee uur (van ze- tot negen) in beslag nemen, break' is het jongste Amerikaanse lijtprogramma en wordt sinds 1983 ïzonden door de satelliet-nieuwszen- CNN. De drie genoemde program- [s zijn de standaardvoorbeelden voor Ibijt-tv programmamakers over de t Zéla» wereld. O'S: Pi Bij dit programmatype zijn twee aspec ten doorslaggevend: het concept en de presentatie. De presentatie tijdens een ontbijtshow moet heel anders zijn dan die van een nieuwsbulletin tijdens de avonduren, omdat de kijker juist bij het ontwaken veel sneller geërgerd of ge raakt wordt door uiterlijkheden. Daar mee moet ook rekening worden gehou den als het gaat om de formule van het programma: hoeveel onderwerpen moeten er in een editie en met welke toonzetting. Wil de redactie de waarde ring van de kijker oogsten, dan is het be langrijk dat de presentatie spontaan, vriendelijk, relaxed, informatief, infor meel en bondig is. De kijker heeft weinig tijd; de ondenver- pen mogen dus niet langer dan drie en een halve minuut, hooguit vier minuten duren. 'Goodmorning America' haalt per editie geregeld een score van tachtig onderwerpen. Het idee van 'take it easy' zit ook achter de dubbelpresentatie. De presentatoren praten opvallend vaak te gen elkaar, waarmee ze de kijker lijken te negeren. De reden is simpel. Als er een presentator rechtstreeks in de came ra spreekt, eist hij direct de aandacht van de kijker op. Maar die kan daardoor wellicht bij het aankleden, wassen, sche ren, opmaken of ontbijten worden ge stoord. Door tegen elkaar aan te praten, is de kijker alleen maar getuige van een gesprek, wordt hij niet gedwongen te kij ken en kan het toestel aan blijven zon der irritatie te wekken. Sleur Een ontbijtprogramma moet een ge woonte, een sleur voor de kijker zijn. Als er niets te melden valt, dan moet het programma lekker doorkeutelen. Op het moment echter dat er wel schokkend nieuws is, moet dat door de ontbijtshow ook als eerste worden gebracht. De aard beving in San Francisco bijvoorbeeld kwam prominent in beeld en eiste de aandacht wan de kijker volledig op. Door met een dergelijk nieuwsonder werp het normale patroon van de ont bijtshow te doorbreken, wordt voorko men dat het programma elke dag voor spelbaar is. Kortom, je verliest geen kij kers door eventuele voorspelbaarheid. Deze Amerikaanse vorm van ontbijt-tv werd eerst overgenomen door andere Engelstalige landen zoals Canada, Au stralië, Zuidafrika, de op Amerika geo riënteerde landen in Zuidoost-Azië en een groot aantal landen in Latijns-Ame- rika. Dat gebeurde ook in Engeland. Op 17 januari 1983 begon de BBC met 'Bre akfast Time'. Daarmee stak de staatsom roep de speciaal voor ontbijt-tv opge richte commerciële zender tv AM de loef af. Doordat tv AM vergunningen moest aanvragen die de BBC niet nodig had, ging er veel tijd verloren. Daardoor kon de BBC twee weken eerder met ont- bijttelevisie de lucht in. Die eerste klap was meer dan een daalder waard. Het nieuwe bedrijf raakte vrijwel onmiddel lijk in een crisis en dat kostte hoofdre dacteur David Frost na enkele maanden de kop. Satellieten De enige NOS-ervaring met ontbijttelevisie werd opgedaan tijdens de Olympische Spelen toen Koos Postema (foto) en Harm Siezen een ontbijtprogramma presenteerden. FOTOSP wel pionierswerk verrichten. De kijkers laten wennen aan de gewoonte om 's ochtends bij het ontwaken het toestel aan te doen. Waarbij Veronique kan profiteren van de ervaringen in Ameri ka. Toch zijn er opmerkelijke verschillen met de Amerikaanse standaardprogram ma's. De dialoogjes tussen de presenta toren onderling zijn zeldzaam, vrijwel altijd richten zij zich direct tot de kijker. Onderwerpen duren aanmerkelijk langer dan de maximale drie en een halve mi nuut en met name Catherine Keijl ge draagt zich niet volgens de normen van Amerikaansè omroepen. Zij is daarvoor te springerig, te impulsief, kortom te on berekenbaar. Maar wie zegt dat wij een kopie van de Amerikaanse voorbeelden willen hebben, inclusief de opgeprikte, nooit controversiële modepoppen die daar de ontbijtshows presenteren? Pers voorlichter Ad Everaars: „We maken een ontbijtprogramma voor de Benelux en hier hebben de mensen een andere aard dan in de States. We hebben wel veel aan de ervaring die daar is opge daan, maar we zullen toch onze eigen variant moeten maken. Vandaar dat de 'Ontbijtshow' er gedurende de komende zomermaanden anders uit gaat zien. Vanaf 5 juni verandert de titel in 'Ont- bijtnieuws' en gaat het programma de CNN-formule volgen. Dat wil zeggen: elk kwartier een uitgebreid nieuwsblok en geen studiogesprekjes meer met aller lei interessante mensen". Eveneens in 1983 begon een volledig nieuwe ontwikkeling in Europa. Satel liet-televisie. Sky Channel was het eerste station dat dagelijks een paar uurtjes ging uitzenden, eerst alleen tijdens de middag- en avonduren. Toen het station echter 18 uur per dag in de lucht was, introduceerde het in Scandinavië ont bijt-tv door tussen zeven en negen een Noors/Zweeds programma uit te zenden dat door een Scandinavisch produktie- bedrijfje werd gemaakt. Andere satellietstations begonnen volg den in '85/'86 (onder meer het Luxem burgse RTL-Plus) met programma's die bestemd waren voor de Duitstalige markt. 'Gutenmorgen Deutschland' had alles wat een ontbijtprogramma nodig heeft: nieuws, actualiteit, humor, amuse ment, informatie over medische onder werpen, sport en als klap op de vuurpijl de spraakmakende seksadviezen van Dr. Ruth Westheimer. Binnen de kortst mogelijke tijd was ook ontbijt-tv bij de oosterburen ingebur gerd. In Frankrijk verliep de ontwikke ling iets anders. Staatszender Antenne 2 zag de concurrentie van de satellietkana len La 5 en M 6 aankomen en besloot deze zenders het gras voor de voeten weg te maaien. Een goede strategie, want in Duitsland had RTL Plus het mes op de keel gezet van de staatszenders ARD en ZDF, die net als onze NOS tijdens de hele ochtend niet uitzonden. Een televisie in de keuken is voor de meeste Amerikanen heel normaal. Vóór de introductie van 'Gutenmorgen Deutschland' begonnen de staatszenders pas rond het middaguur met uitzenden. Inmiddels zijn ARD/ZDF met een geza menlijk programma al vanaf 9.00 uur in de lucht, maar zij beginnen bewust pas als de ontbijtshow van RTL is afgelo pen: RTL Plus heeft een marktaandeel veroverd waarvan de staatsomroepen denken dat ze dat niet meer kunnen in halen. In Nederland is de situatie nogal vergelijkbaar met die van Duitsland. De Nederlandse zenders specialiseren zich in testbeelden. Tijdens de ochtend uren brengen zij hooguit een enkel schooltelevisieprogramma op de buis. Er is wel volop 'geëxperimenteerd'. De eer ste proef kwam van de Avro. Die nam enkele malen het BBC-programma en de ontbijtshow van tv AM over. Vervol gens ging de NOS tijdens de Olympische Spelen ontbijtprogramma's maken, met Koos Postema en Harmen Siezen. In 1987 begon Veronica met ontbijt-tv op de zaterdagochtend, eens in de drie we ken. Maar doordat niemand wist of het nu deze of de volgende zaterdag was, was het Veronica-imtiatief tot mislukken gedoemd. En vorig jaar werd 'Goodmor ning America', dat gepresenteerd wordt door Joan Lunden en Charles Gibson, een week lang vanuit ons land uitgezon den. Avro, Tros en Veronica namen de ontbijtshow over. Sinds 2 oktober heb ben we dan RTL-Veronique en het was niet meer dan voorspelbaar dat deze zender ontbijt-tv tot een programma speerpunt zou maken. Je kunt immers het best eerst de makkelijkste kijkcijfers incasseren; het winnen van kijkers tij dens de avonduren vergt een lange(re) termijn-strategie. Door het ontbreken van enige concur rentie heeft een programma als de 'Ont bijtshow' van Veronique op dit moment een kijktijd-aandeel van honderd pro cent. Echter, Veronique moet hiermee Hetze De verhalen als zouden Marc en Cathe rine elkaar regelmatig de hersens in slaan, en dat Catherine de laan uitge stuurd is worden bestempeld als 'onzin'. Everaars: „Mare en Catherine hebben vanaf oktober tot eind mei keihard aan het programma gewerkt en hebben er dus wel recht op het wat rustiger aan te doen. Natuurlijk hebben ze wel eens me ningsverschillen, maar de sfeer is uitste kend. Er wordt in bepaalde damesbladen heel duidelijk een hetze tegen Catherine gevoerd, maar dat heeft allemaal niets te maken met de beslissing om gedurende de zomermaanden de 'Ontbijtshow' te vervangen door het 'Ontbijtnieuws'." „Het heeft wèl te maken met evaluatie. We willen kijken of we het bereik van het programma nog verder kunnen ver groten door ons volledig op het nieuws- aspect te richten. Per slot van rekening zijn we nog maar een half jaar bezig en moeten we gewoon onze draai zien te vinden. Afhankelijk van de resultaten van het 'Ontbijtnieuws' wordt er beslist over de wijze waarop we vanaf septem ber, als het winterseizoen weer begint, verder gaan met de invulling van de ont- bijt-uren". Kortom, er verandert wel het een en an der tijdens de ochtenduren op Veroni que, maar er is geen sprake van dat er mensen ontslagen zouden zijn of dat de zender stopt met een ontbijtprogramma. De commerciële nieuwkomer zou wel gek zijn. Hoe langer Veronique de enige is die tijdens de vroege ochtenduren in de lucht is, hoe moeilijker het gaat wor den voor de publieke omroepen om er een concurrerend programma tegenover te stellen. Die voorsprong zal Veronique nooit uit vrije wil opgeven. EDWIN BAKKER ag of J ja hooi et ook f brmatii de nogDSKOU - Een oud Russisch ge- le luidt: „De drie grootste rijk- imen van de wereld zijn dage brood, wijsheid en vrouwen", tas voor de Russen ziet het er- uit dat zij wat deze drie zaken >ark zicjreft binnenkort op een houtje neel, teflen m0eten bijten, en grof kken. iingalov dat mei meest verontrustend voor de Sovjet- heeft. is misschien wel de stormende in ziwaarmee duizenden vrouwen pro- ilsnog in te ontsnappen aan de grauwe Sov- p dat g ealiteit door een knappe buitenlander reik pa oeken en die te volgen naar een beter op de in in het buitenland, ngen a achttienjarige Irina maakt zich geen lar Zu sies over het vrouwzijn in Michael innen I batsjovs Sovjetunie. „Vrouwen wor- eld vo overal slecht behandeld", zo vertelt alen. „Maar in de Sovjetunie nog honderd N WEBr slechter. Geen Rus is rijk genoeg om mijn leven te veranderen. Het laat ste wat ik wil, is trouwen met een Rus". Irina poseert in de fotostudio van Geor- gi Kazarinov, de uitbundige directeur van een bemiddelingsbureau. Twee maanden geleden meldde Kazarinov in een advertentie dat hij alleenstaande da mes uit Moskou koppelt aan dito heren in Amerika. Zijn internationale bemid delingsbureau is een van de vele bedrijf jes die inspelen op de nieuwe bevlieging en er goed geld aan overhouden. „Ik heb al zevenduizend telefoontjes ge had", zegt hij terwijl hij de laatste in een rij van kleurig geklede vrouwen op foto vastlegt. „En ik heb al tweehonderd fo to's die ik volgende maand mee kan ne men naar de VS. Even lachen alstu blieft". De groeiende misère van het leven in de Sovjetunie maakt dat Irina wanhopig op zoek is naar een westerse echtgenoot. „Binnenkort is het eten helemaal op in de winkels voor Russen", klaagt ze. „Maar een vriendin van me gaat nu al twee jaar met een Amerikaan hier. Zij heeft het veel beter dan wij". Voor 43 roebel - twee dagen werken - mag Irina een ellenlange lijst persoonlij ke vragen beantwoorden. „Moet je deze zien", zegt Kazarinov terwijl hij een lijst uit de stapel pakt. „Op de vraag 'Kun je kinderen krijgen', antwoordt ze 'Ja, mas sa's'. Sommige vrouwen zijn erg ge wiekst". De vrouwen worden tot een buitenlands huwelijk gedreven door hun erbarmelij ke levensomstandigheden. Gorbatsjov heeft onlangs geprobeerd deze wat te verbeteren, maar zij blijven tweede rangsburgers. „Dit land heeft vrouwen geëxploiteerd om de industriële produk- tie op peil te houden", zegt Olga Lip- povskaja, een feministe uit Leningrad. Vrouwen vormen 51 procent van de be roepsbevolking. Zij leveren 90 procent van de lopende-bandwerkers, 98 procent van de textielarbeiders, 70 procent van de dokters en 80 procent van de leer krachten. Maar natuurlijk maar 38 pro cent van de schoolhoofden". Sovjetvrouwen werken veel vaker bui tenshuis dan vrouwen in het Westen en het werk dat zij verrichten is vaak fysiek veel zwaarder. Zo bestaat een derde van de arbeiders die de spoorwegen onder houden uit vrouwen. Een van hen ver telt in het vrouwenblad Rabotnitsa: „We werken met schoppen en mokers en we dragen balken. Maar mijn God, wanneer de balken gemaakt zijn van larikshout zijn ze zo zwaar dat we met zijn tweeën een kant moeten optillen. Maar ik ben er aan gewend, ik doe dit werk al sinds 1966". Dat zoveel vrouwen in de Sovjetunie werken betekent niet dat de mannen lui zijn, zegt Tanja Rakhmanova, een cine- aste die een documentaire maakt over Russische vrouwen. „Het is gewoon omdat het systeem som mige banen bestempeld heeft als goed voor mannen en andere als goed voor vrouwen. Mannen zijn altijd chauffeurs geweest, staalarbeiders, dokwerkers, po litici en journalisten. Je ziet maar zelden een vrouw in deze beroepen. Vrouwen doen echter bijna alles in de banken, scholen en ziekenhuizen". Boven alles willen de vrouwen een com fortabeler leven. Er is een tekort aan maandverband. Er is een tekort aan voorbehoedsmiddelen, waardoor abortus de meest voorkomende vorm van ge- boortenbeperking is. „De meeste vrou wen hebben zes abortussen gehad voor hun vijfendertigste", vertelt Lippovaka- ja. „Ik heb twee kinderen en negen abortus sen gehad. Er zijn pas geleden wat nieu we pillen gekomen uit Hongarije. Maar of ze goed zijn Ondanks hun hoop op een rooskleurige toekomst zullen vrouwen die met een westerling trouwen waarschijnlijk teleur gesteld worden. „Russische vrouwen hebben een verwrongen beeld van het le ven in het Westen", aldus Lippovskaja. „Het stereotiepe beeld is dat westerse vrouwen njke mannen hebben en de hele dag lekker thuis zitten of gaan win kelen in hun eigen auto. Dat wordt een grote desillusie". Irina laat zich echter niets gelegen liggen aan dergelijke waarschuwingen. „Het is moeilijk te geloven dat hier iets goeds zal gebeuren", zegt ze. „Het leven voor een vrouw kan in het Westen nooit zo slecht zijn als hier". Waar zij in het bemiddelingsbureau een vluchtroute ziet,, hebben veel andere Russische vrouwen een andere uitweg gezocht. Zo is de prostitutie een populair bijbaantje onder secrestaresses, verpleeg sters en onderwijzeressen. Niet alleen de harde valuta die ze krij gen van westerse toeristen en zakenman nen maken dit soort werk aantrekkelijk. Veel vrouwen zien daarin ook de kans een buitenlandse echtgenoot te strikken. JAMES BLITZ (c) The Sunday Times, Londen van dd Watejj ftr hei Volktjet de 'Ontbijtshow' oude stijl is het afgelopen. Vanaf tegenvaller voor Catherine en Marc, die zich de mj oJntbijtnieuws'. Ook de formule verandert. Elk hadden voorgesteld. Ze komen terug in een ander toreskfartier komt er een uitgebreid nieuwsblok en zijn er programma van Veronique. Het is niet verwonderlijk «n alien studiogesprekjes meer met interessante mensen. dat de ontbijtshow niet direct een topper is geworden. iJbcra' In Amerika, waar het fenomeen is geboren, heeft het s in dl15 ook geen Sezc"'8 kwebbelende Mare Jacobs of bijna een kwart eeuw geduurd voordat de kijkers dit vera#herine Keyl meer en evenmin tekenfilmpjes. Een programma aan hun hart drukten.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29