J Jtephan van den Berg stelt zich [andidaat voor Olympische Spelen Berg stelt zich lympische Spelen 'Vi i v-t i y efr o y f Tennistoernooi in Ede draait om geld verdienen LL voetballerlei Afvaller Y i -PORT lyern München wil Brian Laudrup ISCHEN Bayern München zoekt vooral in eigen land ver- ng voor het komende seizoen. De Westduitse club is in on- andeling met Borussia Mönchengladbach en Bayer Uerdin- over de komst van respectievelijk Stefan Effenberg en Bri- ,audrup. De kampioen is bereid voor de 21-jarige midden- er van BMG 3,5 miljoen mark te betalen, terwijl men tien )en mark voor de Deense international wenst te dokken. res trainer van Sporting Lissabon SABON Marinho Peres heeft een tweejarig contract gete- bij Sporting Lissabon. De Braziliaanse trainer/coach was r in Portugal werkzaam bij Vitoria Guimaraes en Belenen- Met de laatste ploeg veroverde hij vorig seizoen de Portuge- oetbalbeker. De 43-jarige Peres volgt bij Sporting Lissabon Aguas op. Hij vertrekt naar Sporting Braga. )RN Stephan van Berg wil opnieuw aan Olympische Spelen nemen. De surfer, die )84 goud won, zal zich end jaar proberen te lificeren voor de npische Spelen in :elona. „Ik heb in Los eles al gezegd dat ik 1992 weer bij wilde Toen dacht ik eerder :oach, maar ik wil nu proberen als plank- ir te gaan". dit moment zit er in de ploeg geen groot talent, n wedstrijd in het Franse es, zo'n twee weken te- kwam de eerste Neder- ;r binnen op de veertigste 5. Vorig jaar bij de we- ;ampioenschappen was van hetzelfde laken en Waarom zou ik niet pro- n om me te kwalificeren de Olympische Spelen, |t ik toen", lacht Van den ^-jarige surfer voorzag op moment wel problemen, bt hij zijn huidige profsta- eou moeten opgeven. Bij sponsorbesprekingen, het lopen voorjaar, zagen de schieters evenwel geen llijkheden. lenning rbij kwam nog dat de eurstatus voor de Olym- e Spelen wordt afge- t. Er wordt nu onderhan- tussen de PBA, de bond de professionele surfers lijn aangesloten, en de J, het overkoepelend or- dat de wedstrijden orga- »rt, over erkenning van de Waarschijnlijk slagen de irhandelingen en kan ik principe aan de Spelen poen als prof". er geen overeenkomst It bereikt, ga ik als ama- Stephan van den f ,,lk heb niets te verliezen SeidócSoutcuit ZATERDAG 26 MEI 1990 PAGINA 11 Boban negen maanden buitenspel Djurgaarden pakt beker ZAGREB De Joegoslavische voetbalbond heeft Zvonomir Bo ban. aanvoerder van Dinamo Zagreb, een schorsing opgelegd van negen maanden. Boban, die tot februari 1991 is uitgesloten van het spelen van wedstrijden voor welk team dan ook, trapte tien dagen geleden tijdens hevige rellen in het stadion van Dina mo een politieman in de buik. Ook de betrokken clubs Dinamo en Rode Ster Belgrado werden zwaar gestraft. Dinamo mag de eerstkomende zes wedstrijden niet op eigen veld spelen, Rode Ster moet de eerste twee thuisduels elders onderdak vinden. Dit geldt voor zowel competitiewedstrijden als Europacupduels, al dus een verklaring van de Joegoslavische bond. Engelse doelverdedigers duur LONDEN Engelse doelverdedigers zijn duur. Dat bleek weer eens toen de transfersom van John Lukic van Arsenal bekend werd. Lukic is door de Londense club voor 3,5 miljoen gulden verkocht aan het pas gepromoveerde Leeds United. De 29-jarige doelman speelde zeven jaar voor Arsenal. Hij werd in de loop van het seizoen overbodig omdat de Londense club David Sea man van Queens Park Rangers voor 4,4 miljoen gulden kocht. STOCKHOLM Voor de eerste keer in het bestaan van de club heeft Djurgaarden de Zweedse voetbalbeker veroverd. In de finale, voor slechts 3757 toeschouwers in Stockholm, zege vierde Djurgaarden met 3-0 (1-0)) over de tweede-divisieclub Hecken Göteborg. Martinsson (2) en Nordin scoorden. Henri Michel naar Paris SG PARIJS Henri Michel, voormalig leidsman van het Franse voetbalelftal, volgt Tomislav Ivics op als hoofdcoach bij Paris Saint Germain. Een woordvoerder van de club verklaarde dat Michel voor twee seizoenen heeft getekend. Hij wordt geassis teerd door Gerard Banide, die ooit trainer was van Olympique Marseille. Michel, die 58 keer het nationale shirt droeg, kreeg de verantwoordelijkheid voor de Franse selectie nadat Michel Hi dalgo het team in eigen land naar de Europese titel had geleid. Vier jaar later werd hij ontslagen toen de Fransen er niet in slaagden zich te plaatsen voor de eindronde om het Europees kampioenschap in de Bondsrepubliek. door Frank Werkman ?n; I Ik surf full-time, maar ik daarnaast ook mijn werk Intwikkelaar van surfma- hl. Geld is dus geen echt t probleem. Als het licht roen staat, ga ik me pas op |elona concentreren", den Berg zal zich niet pr dan volgend seizoen ge- Lae richten op kwalificatie, wil dit jaar nog als prof imen, maar ik heb al wel aantal wedstrijden laten n. Volgend jaar moet ik lan zien te kwalificeren Barcelona". IYRU bepaalt wie mee doen. Je moet bij deze higing zijn aangesloten en wedstrijden deelnemen -j 3oor de bond zijn erkend, zijn de Europese- en We- ^ampioenschappen, de Spa-Regatta in Medemblik en de pré-Olympics in Hyères en in Barcelona. Deze laatste wedstrijd wordt gehouden op dezelfde plaats waar een jaar later op bijna hetzelfde tijdstip de Olympische Spelen zullen plaatsvinden". Elk land mag één plankzeiler uitzenden naar de Spaanse stad. Als Van den Berg niet slaagt in zijn doelstelling, dan probeert hij als coach mee te gaan. Zelf acht de inwoner van Hoorn zijn kans op plaat sing als plankzeiler groot. „Er komt veel behendigheid bij kijken, die ik nog niet verlo ren heb. Het plankzeilen ver toont veel overeenkomsten met het zeilen. Je moet op de plank een bepaalde route af- Brian Laudrup. FOTO: AP leggen, net als in een boot. Bij het windsurfen zijn er meer dere onderdelen en is het van belang dat er een harde wind staat. De onderdelen zijn be noemd naar de soort plank die je gebruikt. Ik vind de coarse- race het leukst, omdat daar vooral behendigheid bij komt kijken, ook vertoont dit onder deel de meeste overeenkom sten met het plankzeilen". Europees kampioen schap Hoewel de surfer een aantal internationale wedstrijden heeft geschrapt van zijn pro gramma, neemt hij wel deel aan de Europese kampioen schappen in België van 20 tot en met 28 juli. „Daar is een ge combineerde klasse met de coarse-race. Ik beschouw die wedstrijd als een soort tussen fase. Ik probeer dus om, tij dens de komende EK, goed te presteren. Het WK-boardsai- ling wordt volgend jaar ook in combinatie met andere klassen gehouden. Omdat er verschil lende vormen zijn, zullen de beste all-rounders als winnaar uit de bus komen". Van den Berg is erg enthou siast over deze nieuwe moge lijkheden, want in principe be schouwt hij zichzelf als een kanshebber voor eeri goede klassering. „Toch wil ik vol gend seizoen, als het mogelijk is, aan prof-wedstrijden blij- EDE Waarom organi seer je een invitatietennis toernooi met wereldtop pers? Om geld te verdie nen. Berend Veenendaal is al vijf jaar perschef van het toernooi in Ede en draait er niet omheen. „Je kunt sentimenteel zijn en zeggen dat het toernooi is opgezet uit liefde voor de tennissport, maar dat is niet zo. Het gaat om geld verdienen. Eerlijk is eer lijk". Dat geld is allang verdiend. Of er nou 10.000 toeschouwers ko men, 28.000 zoals vorig jaar, of 40.000, het aantal dat ze in Ede maximaal kunnen bergen. Dank zij de sponsors is de winst allang binnen. Een sim pele hospitality-unit (een paar vierkante meter vloeropper vlak met scheidingswanden in de tennishal van Tesqua) in het VIP-dorp kost 40.000 gul den. En er zijn er heel wat. En hoofdsponsor Troy, een inves teringsmaatschappij, heeft 500.000 gulden gestort. En top- tennis als vermaak is in de za- ven deelnemen. De hoofdmoot blijft natuurlijk de kwalificatie voor de Olympische Spelen". In de twaalf seizoenen dat Van den Berg al op de plank staat, is er veel veranderd in de surfwereld. In zijn beginperio de stond de sport nog in de kinderschoenen, maar nu niet meer. „Ik vind het leuker om een wedstrijd die op één dag wordt gehouden te winnen. Vooral in het verleden was dat prachtig. Als je ver achter lag, begon je aan een inhaalrace. Dat gaat nu niet meer", zegt Van den Berg spijtig. „Mijn instelling is veranderd. Het ene succes is niet meer be langrijk als je de profstatus hebt. Je moet in wedstrijden over de hele wereld kunnen kenwereld nog steeds in. Dus is, na het afhaken van hoofd sponsor Audi inmiddels al weer een nieuwe sponsor ge vonden, die Ede zeker nog drie jaar overeind houdt. Kort om: de winst kan alleen nog maar groter worden, naarmate er meer volk langs de kassa's stroomt. Het invitatietoernooi in Ede, tegenwoordig het Dutch World Tennis genoemd, be leeft zijn vijfde editie, met elf spelers uit de top vijftig van de wereldranglijst. De meest ver maarde, Jimmy Connors, bel de onlangs af. Hij liep tijdens een trainingspartij een pols blessure op en is zeker tot na Wimbledon uitgeschakeld. Hij komt toch even aanwaaien, om wat met de sponsors te babbelen. Die hebben er ten slotte (fors) voor betaald. Fors betalen moet iedereen die in Ede wil kijken. In de voor ronden kostten de kaarten 35 gulden per persoon voor een middagsessie met twee wed strijden. Wie 's avonds ook nog twee wedstrijden wilde zien moest weer 35 gulden betalen. Gisteren werd dat zelfs 50 gul den per sessie en voor de grote functioneren en proberen een goede plaats te behalen. Een overwinning is natuurlijk be langrijk, maar je moet je we ten te handhaven in het hele circus. Omdat ik ook regelma tig nieuw materiaal moet uit testen tijdens wedstrijden, zijn de resultaten daarvan net zo goed van belang". Inhaalrace Zijn gouden medaille in Los Angeles vindt Van den Berg wel één van zijn hoogtepun ten. Toch vindt hij de wedstrij den, die na een inhaaalrace gewonnen worden leuker. De olympische wedstrijd duurde in zijn ogen te lang, omdat er geen sprake was van een eind sprint. „Je bent weken van te en kleine finale moet liefst 60 gulden worden neergeteld. Het is tijdens de slotdag deson danks uitverkocht. Al zullen zeker niet alle 5000 kuipstoel tjes bezet zijn, maar de spon sors hebben al voor de kaarten betaald, dus mogen ze er mee doen wat ze willen. Eerder in de week echter kon den toppers als Agenor, Cash. Rostagno, Gunnarson en Haar huis hooguit 1000 toeschou wers per sessie naar binnen halen. Maar in Ede peinsen ze er niet over de toegangsprijzen op de eerste dagen te verlagen. Veenendaal opperde die moge lijkheid al eens aan de geeste lijke vader van het toernooi, de inmiddels uitgestapte Gies Pluim. Gepeperde prijzen ho ren bij een tennistoernooi, dat een naam wil hooghouden, zo kreeg Veenendaal te horen van Pluim, die het toernooi ooit opzette om het jaarlijkse gat in de begroting van zijn Edese tennispark te dekken. Veenendaal: „En Ede is nog niets vergeleken bij Roland Garros. Daar betaal je zelfs in de eerste dagen al honderd gulden voor een kaart". „Deelname Van den Berg kan grote stimulans zijn" AMERSFOORT Jan Romme, tot het aantreden van Wim Thijs de tijdelijk directeur van het Konink lijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV), noemt het „bijzonder leuk" dat Van den Berg zich weer voor de Olympische Spelen probeert te kwalificeren. „Op dit moment is er wei nig talent in Nederland. Het gat is na Seoul heel groot geworden, ook al werken trainer Jeroen Pels en zijn assistent Rigo de Nijs hard om nieuw talent te kweken. Bart Verschoor en Peter Paul Tellier, onze laatste kandidaten voor de Spelen, houden zich nu echter bezig met andere dingen". „De ervaring die Van den Berg heeft, is heel groot en ik schat zijn kansen op kwalificatie hoog in. Daar naast kan zijn deelname een grote stimulans betekenen voor het surfen. Het is een mondiaal probleem om ta lentvolle mensen te vinden. Ik denk dat Van den Berg in staat is de animo voor de surfsport te stimuleren. Als dat gebeurt, kan het best zijn dat er nieuw talent op staat". voren bezig met trainen en een speciaal dieet. Je leeft in een bepaald ritme. Daarnaast was de druk groot, omdat ik in een record-tempo semi-prof ben geworden. Alle planken fabrikanten hadden belang stelling, omdat ik een nieuw talent was". „Op het moment dat surfen op het programma van de Olym pische Spelen kwam te staan, dacht ik hoe houd ik het vol?. Ik was al drie keer wereld kampioen geweest. Iedereen wilde mij verslaan en ik moest steeds mijn titel verdedigen. Ik concentreerde me destijds op het ene na het andere belang rijke evenement. Dat was een zware druk. Ik moest ook hard werken om mijn concentratie te behouden voor de Spelen. Toch wilde ik absoluut gaan, want het was een droom van me. Daarnaast kreeg ik vanuit de media veel aandacht, omdat ik één van de kandidaten voor het goud was". Zes jaar verder, is Van den Berg overtuigd dat de druk minder zwaar zal zijn. „Ik kon in 1988 voor Seoul geen moti vatie opbrengen om deel te ne men. Voor geen goud had ik toen meegedaan. Ik leef er nu heel ontspannen naar toe. Er zit geen druk achter me. Als ik me gekwalificeerd heb, dan zal ik in Barcelona wel zien hoe groot mijn kansen zijn. Ik heb niets te verliezen en alles té winnen. Ik heb altijd nog die andere medaille uit Los Angeles, als ik niet in de prij zen val". INGEBORG VAN DER LIN DEN Eenmaal werd een poging ge daan de tribunes ook op de eerste twee dagen wat voller te krijgen. Daartoe werden vo rig jaar onder de sociaal zwak keren van Ede duizend gratis toegangsbewijzen uitgedeeld. Dat was eens maar nooit weer. „Die mensen zaten tijdens de partijen op de tribunes te stampen en te klappen, en hoe vriendelijke de scheidsrechter vroeg of ze stil wilden zijn, hoe meer schik ze hadden. Die mensen vermaakten zich op perbest. Maar voor ons was het een ramp". De toppers zal het waarschijn lijk worst zijn of ze voor dui zend of vijfduizend mensen spelen. Het gros' gebruikt Ede als voorbereiding op de Open Franse kampioenschappen op Roland Garros, die maandag beginnen. En daarvoor is het gravel van Ede in combinatie met de dollars van de nieuwe toernooidirecteur Peter Lan- gendijk goed genoeg. Tenslotte is het prettig om trainingspar tijen te spelen met de weten schap dat er 245.000 dollar is te verdelen, waarvan 40.000 voor de winnaar. RENÉ VAN HATTUM Het vaderlandse voetbaljargon heeft er een nieuwe term bij: de afvaller. Hij kan worden ge boekstaafd als de meest bekla genswaardige figuur in zijn stiel, overigens op zeer korte afstand gevolgd door de derde keeper. Die laatste wordt ondanks zijn rangorde nog niet geteisterd door volstrekte uitzichtloosheid. Immers, doelman nummer een kan altijd nog worden uitgescha keld door een ernstige blessure of een geheimzinnig virus. Dan komt diens stand-in aan bod en mag doelman nummer drie op de bank gaan zitten en hopen dat de invaller ook moet uitval len Opvallen is dan slechts een kleine stap. hoewel dat positief en negatief kan worden gedaan. Invallers willen nog wel eens opvallen door een belangrijk doelpunt te maken. De gouden greep van de trainer worden ze dan genoemd. Of minder vlei end: de joker. De gelijknamige kaart komt overigens bij de meest favoriete vrijetijdsbeste ding van voetballers, het klaver jassen, niet voor; of hooguit bij het draaien, om „verplicht gaan" aan te geven. De afvaller wordt anderszins verplicht te gaan. Hij zal nooit meer tot joker kunnen worden gebombardeerd, maar ook niet voor joker kun nen staan en dat laatste is een voordeel. Maar dan de afvaller. De voor bije veertien dagen heeft de va derlandse voetbalwereld in de ban geleefd van vijf soldaten van Oranje, simpele strijders aan het front waar verdedigen soms ook aan de basis ligt van aanval len. Opvallen was derhalve de boodschap de voorbije dagen in het mobiele trainingskamp, dat gedurende ruim een week langs 's heeren weegen trok. Een posi tieve indruk maken op sergeant Beenhakker, die moest beslissen over wel of met meegaan naar het strijdtoneel. De oorlog, zoals generaal Michels dat ooit eens met die historische woorden aanduidde. De eerste slachtoffers waren nog voor er slag of stoot was gele verd drie bescheiden jongens uit de provincie: de Brabander Hof- kens, de tukker Kruzen en de bijna-onder-de-Moerdijker El- lerman. Alle drie hadden ze wil len sterven voor het vaderland desnoods zes weken op de bank willen zitten. Het mocht niet zo zijn. Ze werden al voor hun dienstplicht er op zat naar huis gestuurd. Restten nog twee be- klagenswaardigen: Bosman en Sturing. Een mooi duo. De jon gen met het zoetste gezicht van de klas en het brutaaltje met het meest strijdvaardige voorkomen. Beide karaktereigenschappen en uiterlijke kenmerken mochten niet baten. Toen sergeant Been hakker al zijn manschappen op het appel had geroepen moesten zij naar voren komen. Afmars, luidde het parool. De generaal knikte vanaf de achtergrond goedkeurend. In Bosman had hij het sinds het EK van '88 al niet meer zien zitten en die Sturing met dat gekke kapsel, die hoorde er eigenlijk daarom al niet bij. Buitenbeentje met een jaren-vijftig hoofd. Zag er wel martiaal uit, kon zo bij de mariniers, op zijn conditie was ook niet dat aan te merken. Maar kwam ook uit de provin cie. Hetgeen nu ook gold voor Bosman, die weliswaar net voor vijf miljoen was ingelijfd door PSV, maar was dat ook niet een dank zij het kapitaal van Philips omhoog gevallen provincieclub? Al voor de dramatische kwar taalcijfers van deze multinatio nal bekend werden, was de ba lans van PSV al niet meer roos kleurig. Hoe een voetbalclub een miljoenenbedrijf in zijn val meesleepte! Die Hiddink, die ergens in de buurt'van Istanboel zijn zakken is gaan vullen, heeft het zinken de schip op tijd verlaten. Want het is toch niet aannemelijk dat de aandeelhouders van Philips nog steeds staan te juichen als Kees Ploegsma weer een miljoe nen-investering aankondigt. Ze ker niet als dan ook nog eens twee spelers van PSV bij de laatste schifting niet eens waar dig worden bevonden voor het Nederlands elftal, waarvan Phi lips nota bene hoofdsponsor is. Over reclamemaken gesproken Nog voor er een bal is getrapt in het kader van Italia '90 kunnen Bosman en Ellerman worden uitgeroepen tot de winnaars van de bij Philips in produktie te ne men electrische volautomatische pedaal-afvalemmer. Een ding is uit het afvallen van het Eindho- vense duo zonneklaar geworden: de macht van de sponsors blijkt toch beperkt te zijn. Of heeft die Van der Klugt bij het verdoeze len van de rampzalige omzetcij fers geen tijd gehad om sergeant Beenhakker een keer voor een etentje uit te nodigen? Was de gloeilampen fabrikant trouwens ook ooit eens niet genegen om een riante afkoopsom te betalen om Michels uit het Zeister bos weg te lokkenSoms duurt het nemen van wraak lang. Maar dan smaakt die ook wel heel Connors kwam ondanks een blessure even langs in Ede om de sponsors te vriend te hou-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11