f IM Inspecteur van vlees en bloed jwsfctfc. Treurnis in festi valprogramni Elastieke Bobby Brown komt bijna niet aan zingen toe Lesko blijft overeind in gewaagd programma BAMIs OPGELET' debruidshoek pr&Ssr,i&ssr Een bruiloft tot in de puntjes verzorgd De grootste en lekkerste taart van uw leven eet u natuurlijk met uw familie en kennissen op uw trouwdag KUNST/RTV £«idóc(2omatxt VRIJDAG 25 MEI 1990 PAGINr V-£ Pat Reid ('Colditz') overleden LONDEN De Britse majoor Pat Reid, die wereldbekend werd dankzij zijn boek „The Colditz Story" (handelend over een miraculeu ze ontsnapping in de Tweede Wereldoorlog uit een zwaarbewaakt Duits fort), is dinsdag op 79- jarige leeftijd overleden. Zijn dood werd giste ren bekend gemaakt door Kenneth Lockwood, een vriend van Reid en secretaris van het Col ditz Genootschap. Reid overleed in een ziekenhuis in Bristol na een korte ziekte. Hij werd in 1940 gevangen ge nomen door de nazi's en opgesloten in het 500 jaar oude kasteel Colditz bij Leipzig. In 1942 slaagde hij erin te ontsnappen en schreef daar over een boek dat in 1952 werd uitgegeven. Hij verwierf er wereldfaam mee. Het boek werd verfilmd en diende als basis voor een veelbeke ken televisie-feuilleton, samengesteld door de Britse tv-maatschappij BBC. Johnny Cash komt nog niet DEN HAAG De concer ten die country-zanger Johnny Cash op 1 en 2 juni in Nederland zou ge ven gaan niet door. Het is voor de tweede keer dat optredens van Cash van wege ziekte uitgesteld moeten worden. Nu ziin de concerten vastgesteld op 26 oktober (Alphen aan den Rijn) en 27 oktober (Heerenveen). De kaarten blijven gewoon geldig. Aanvankelijk zou Cash al in maart in Neder land optreden. Escher brengt recordbedrag op AMSTERDAM Op een twee dagen durende veiling bij Christie's in Am sterdam heeft de beroemde houtsne de 'Metamorphose II' van Maurits Cornelis Escher 172.500 gulden opge leverd, het hoogste bedrag ooit voor een werk van deze kunstenaar be taald. In totaal heeft de tweedaagse veiling, waarin ook veel werk van de Cobra-groep werd aangeboden, een bedrag van 17.799.033 gulden opge bracht. Dat was ruim 6 miljoen gul den meer dan vooraf was geschat. Al leen de in 1986 ook bij Christie's ge organiseerde Nanking Cargo-veiling bracht meer. Toen werd in vijf dagen ruim 37 miljoen gulden omgezet. Maand van het spannende boek AMSTERDAM De Stichting CPNB organiseert dit jaar voor de tweede keer een campagne om aandacht te vesti gen op misdaadlectuur. De campagne gaat vanaf dit jaar door het leven als „De Maand van het Spannende Boek". Dit jaar loopt de campagne van 21 mei tot 28 juni. In op dracht van de stichting is een spannend verhaal geschre ven dat zich afspeelt in de voetbalwereld. Dit verhaal „En een persconferentie tot slot...." wordt gedurende de campagne cadeau gedaan door boekhandelaren bij aan koop van een boek. Wie het verhaal geschreven heeft is onduidelijk. In de uitgave is een deelnamekaart voor een prijsvraag gestoken waarop zes namen van mogelijke schrijvers van het verhaal vermeld staan. De namen zijn: David Endt, Arie Haan, Youp van 't Hek, Kees Jansma, Theo Joekes en Jan Mulder. De prijsvraag-deelnemer die raadt wie het verhaal wer kelijk geschreven heeft, krijgt van de CPNB twee kaar tjes voor de finale van het wereldkampioenschap voetbal in Rome en een tweedaags verblijf in dié stad. Floating Amsterdam blijkt groot succes AMSTERDAM Ruim 10.000 belangstelt hebben donderdag de opening van het fe 'Floating Amsterdam' bijgewoond. Die sch maakte een woordvoerster van het festival loop van de happening. Tijdens de eerste voorstelling traden drie zaï sen vanaf verschillende plaatsen van het Ai damse Stadhuis/Muziektheater tegelijkertijd een groots operaspektakel. Een zangeres stond buitenbalustrade van het theater, een aan de kant van de Amstel en een op een groot dri podium op de Amstel. De organisatie noeiierk voorstelling een enorm succes. Rond negen i avonds was het al zeer druk rondom de podia, razanger Marco Bakker opende het festival oi uur. Het festival duurt tot en met 4 juni. 1 fel 'MORSE', ENGELSE MISDAADSERIE MET JOHN THAW Inspecteur Morse. Vijftiendelige misdaad-serie. KRO-televisie. Ne derland 1 om 20.35 uur. Vrijdag. HILVERSUM Geen mens is onfeilbaar, maar wie zich regelmatig ver gaapt aan detective- of po- litie-series op televisie kan wel eens een andere me ning zijn toegedaan. Ten slotte weten die speurders altijd raad en is een goed einde al aan het begin van de aflevering in zicht. De laatste jaren is het macho type speurder - nooit voor een kleintje vervaard - wat naar de achtergrond verdwenen. De harde werkelijkheid in 'Miami Vice' bijvoorbeeld bleek op den duur toch geen klantenbinder. Vooral in En geland hebben televisie-ma- kers geprobeerd deze vechters tegen onrecht wat menselijke trekjes mee te geven. Daarbij speelde bij 'Dempsey and Ma kepeace' humor een belangrij ke rol en ging 'Inspecteur Dal- gliesh' fraude te lijf, terwijl hij in zijn vrije uurtjes gedichten schreef. Maar de misdaad werd altijd bestreden en aan het einde van de aflevering kon de misdadiger altijd wor den opgepakt. Vlees en bloed Bij 'Inspecteur Morse', een se rie waarvan de KRO deze zo mermaanden vijftien afleve ringen op het scherm brengt, ligt dat anders. Hij is de eerste inspecteur van vlees en bloed. Morse, die geen voornaam heeft meegekregen van detec tive-schrijver Colin Dexter, wiens boeken voor de reeks worden gebruikt, houdt zich bezig met moordzaken en ope reert in Oxford. Het commer ciële Engelse televisie-station Central koos de oude universi teitsstad vooral voor zijn prachtige, klassieke decors. Deze duiken overal op. De fa culteitsgebouwen, de kathe draal, het Sheldonian Theatre en de Bodleian bibliotheek zijn er voorbeelden van. Boven dien heeft de stad een rijke traditie, die ook op straat zichtbaar is. Wie denkt dat de misdaad weelderig tiert in Ox ford heeft het mis. Als de ma kers daar op af waren gegaan, hadden Glasgow of Londen beter tot decor kunnen dienen. Toch zit inspecteur Morse niet zonder werk, zoals uit de vijf tien afleveringen blijkt. Vakmanschap De serie is gemaakt met het gebruikelijke Engelse vak manschap en straalt een zeke re klasse uit. Zo vervoert de speurder zich bijvoorbeeld in een bijna klassieke, rode Ja guar. Morse is overigens geen jonge inspecteur. Hij oogt als een heer van dik veertig, die inmiddels het nodige heeft meegemaakt. Geweld gebruikt hij liever niet, waardoor zinlo ze schietpartijen, die vooral in Amerikaanse detectives steeds weer terugkeren, nauwelijks een kans krijgen en het identi ficeren van slachtoffers van misdaden laat hij liever aan anderen over. Morse is een liefhebber van klassieke mu ziek, houdt van kruiswoord puzzels en (natuurlijk) bier. Hij zingt in een koor, is een romanticus maar is, ook door zijn veeleisende beroep, nau welijks gelukkig in de liefde. Zijn relaties met vrouwen zijn gedoemd te mislukken. Het blijkt een gouden formule te zijn, want het heeft hoofdrol speler John Thaw ook bij de vrouwelijke kijker heel geliefd gemaakt. Thaw kon hierdoor uitgroeien tot een van de po pulairste televisiehelden, al kreeg hij eerder een zet in de goede richting met zijn rol als politieman Regan in de serie 'Sweeney'. Kruis De eenzaamheid die elke goe de speurder als een kruis met zich meedraagt, wordt prach tig in beelden gevat. Het is een van de ingrediënten die hem tot vlees en bloed maakt, want hij moet zelf zijn was doen en als hij weer eens niet behoor lijk heeft kunnen eten, is hij aangewezen op een snelle McDonalds. Zijn werk doet hij met veel liefde en hoewel de inspecteur, door al zijn erva ringen, een goede neus heeft gekregen voor het oplossen van een zaak, zit hij er soms behoorlijk naast. Hierdoor wordt de kijker op het ver keerde been gezet en min of meer gedwongen de misdaad serie niet passief, maar actief, te volgen. Het maakt 'Inspec teur Morse' tot een serie voor liefhebbers van het vfie-heeft- het-gedaan genre. Natuurlijk staat Morse niet al leen voor alle moeilijkheden, die hij op zijn weg als speurder tegenkomt. Hij wordt geassis teerd door de nuchtere serge ant Lewis, een rol van Kevin Whateley, die vaak te maken krijgt met de keerzijde van het aardige karakter van Morse. Maar hij lijdt er niet echt on der, ook omdat Lewis met bei de benen op de grond staat, heel praktisch is ingesteld en daardoor vaak nuttige bijdra gen levert tot het snel oplossen van een misdrijf. Pianolerares In de eerste aflevering van de serie, die inmiddels in veertig landen van de wereld op tele visie is te zien - wat dat betreft was de KRO niet echt snel - moet inspecteur Morse de dood van pianolerares Anne Stave- ley onderzoeken. Zij is dood aangetroffen in haar eigen huis en hoewel de omstandig heden op zelfmoord wijzen, denkt Morse daar heel anders over. Hij kent Anne namelijk al een tijdje en was bijzonder gecharmeerd van haar. Het is een schok als hij na haar dood hoort, dat ze al een tijdje zwanger was. Na wat onder zoek blijken er verschillende verdachten te zijn. Zo is er George Jackson, die een zieke lijke .belangstelling toonde voor Anne's privé-leven, is er de jonge nerveuze student, maar ook Tony Richards, de vader van het ongeboren kind van Anne. Als een inspecteur van vlees en bloed gaat de tv- speurder aan het werk, terwijl de televisie-kijker met hem mee mag denken. HANS PIËT Ned. Danstheater met „Soldaten- mis", „Sweet Dreams" en „Lament" aan het Spui - herhalingen 25, 26, 29, 30 en 31 mei en 1 juni. Voordat het Holland Festival op 1 juni a.s. officieel van start gaat, heeft het Neder lands Danstheater zijn aan deel daarin in het AT T Danstheater aan het Spui al zesmaal laten zien. Try-outs zijn deze voorstellingen niet. Laten wij ze dus maar voor premières noemen, maar dit vooruitlopen op het landelijk festijn doet toch elk jaar een beetje vreemd aan. De danskwaliteit wordt er evenwel geenszins door ge schaad. De Haagse inbreng is ditmaal een zaak van treur nis en menselijke onmacht. Van een noodlot, dat al dan sende en niet te vergeten, ac terende, van verschillende choreografische invalshoe ken uit wordt benaderd. Ar tistiek leider Jiri Kylian stelt als zijn 42e ballet „Sweet Dreams" voor. Waarom deze titel zo lang geheim moest blijven, weten wij niet. Evenmin wat de toegepaste symboolwaarde zou moeten zijn van hele la dingen appels die op de ui terst geconcentreerde mu ziek van Weberns „Sechs Sttlcke für Orchestér" een opvallend zichtbare podium functie krijgen. Er wordt evenwel in het kader van veelal kafkaiaanse taferelen meesterlijk gedanst en de be lichting vergoedt alles wat de dansvloer en de kostumering aan extra's moet missen. igen var LFILI f(TROJ jelsma it 1 bo Jonge RSEh eronic (nos) het Jane Het Nederlands Ballet|Moore< kest o.l.v. Christof E eronic bracht Weberns muzika dag', di legrammen correct en aontvar over. Op Mar ik gepec ,Soldatenmis" had de gent eveneens een greep. Deze diep pei choreografie van Kyliai zijn eigen decorontwei ijzersterke ruimtelijke ten werd door de mann ^sp/ cast niet alleen indruis op SF fj kend gedanst, maar hetrL+ TH deel van het vaste NDTcaine,/ en vooral de magistrale rji ph, van de bariton Beri.willian Kruysen in de solopartERONic centueerden eens te meTL+ca terechte benaming mebcl th werk. enner, L Het derde ballet „Lai5fnov van Nacho Duato was diens twaalfde en vooRnillJp laatste choreografie vodRDUNE Danstheater. Duato vei" naar Madrid, waar hi Koninklijk Spaans Ball< O VA meer een moderne rio op wil sturen. „Lamei gebaseerd op het eersti van een symfonie va Pool Górecki, waarir^uNMO» 15e-eeuwse Klaaglied het Heilige Kruis is^ werkt. Net als in de tenmis" ook hier een maat van oorlogsleed. Geen opwekkend pro ma dus, maar wel een voudig bewijs van de scenische mogelijkheden dit tweede ensemble v< land. De zeer korte so{ solo in „Lament'1 blei Lisette Emmink in bet, bare handen. FRANK DElburgeme het oog Marga 02.02 16.04 Concert Bobby Brown. Ahoy', Rot terdam. Gisteravond. Herhaling: vanavond. Welk waarde-oordeel verdient een concert waarbij je kernge zond naar binnen gaat en met hoofdpijn weer naar buiten komt? En toch was hoofdrol speler Bobby Brown er niet schuldig aan, maar de geluids technici. Ontslaan dus maar, tenzij Bobby geen lange carriè re in de muziek-industrie v il natuurlijk. Zijn verleden vertelt een ander verhaal. De nu 21-jarige Ame rikaanse zanger, danser maak te ooit deel uit van New Edi tion (een soort Jackson Five), timmert sinds een paar jaar als solo-artiest aan de weg en werd miljonair met 'dial-a- Bobby', waarbij hij dagelijks een nieuwe boodschap achter laat op zijn antwoordapparaat. Met inmiddels twee solo-elpees 'King of stage' en 'Don't be cruel' in zijn broekzak, beklom hij gisteravond wel erg laat het podium van Ahoy' in Rotter dam. Hij liet zijn fans vijftig minuten wachten voordat zij deel konden nemen aan een expressieve explosie van dans en muziek. De elastieke Bobby Brown zette een sensuele show op het podium, die Michael Jackson zou doen blozen, en vond een gillende vrouwe- naanhang tegenover zich. Heupwiegend, soms obscene gebaren makend met zijn li chaam en met een enorme do sis (dans)energie bracht hij een mengeling van soul,, pop en rap. Op een ondergrond van drums, toetsen en achtergrond zang, er was geen gitaar te be kennen, liet hij zijn stem in zo wel het snelle als langzame werk lekker gedijen. Maar er hing te veel flauwekul om die zang- en dansshow om Bobby Brown te betitelen als de Michael Jackson van de ja ren negentig. Daarvoor was het podiumgebeuren niet sterk en boeiend genoeg. Zo kwam Bobby biina niet aan zingen toe en als hij het wel deed werd zijn stem, voornamelijk in het tweede deel, wegge drukt door de muziek. Boven dien gingen er alles bij elkaar behoorlijk wat minuten verlo ren met zijn vraag of we het wel naaf ons zin hadden. Zou hij niet hebben gemerkt dat uit volle borst werd meegezongen? Na driekwartier kreeg de mixer, die deel uitmaakte van de groep musici, alle ruimte om zijn twee platenspelers te bespelen en volgde een te lang uitgerekte rap, waarbij Bobby zijn stem als drumstel hanteer de. De transpiratie die van zijn lichaam gutste, ving hij op met een eigen merk handdoek, die hij vervolgens de leukste meis jes op de eerste rij toewierp. De belichters deden hun werk allerbelabberdst, zelfs toen Johnny Gill, Bobby's ex-maat je uit New Edition, henjf 16 00 1 vocaal ter zijde kwam st|'®.s wat solo-zang voor zijnp2NOSk ning nam, waren alle bouw 2C werpers op Bobby Broy:htige b< richt. Heel gênant natir^XK) Het geluid was toen inir zo ver opengedraaid dj1550vp brommende brei aan kieiingeiict overbleef. Het werd eé5i Radii puttingsslag die uiteii' door Bobby Brown glLks 183l werd gewonnen, want tjor buiten na een uur en vijfent open 2C minuten het podium j6"03 21 vroeg niemand om meef" HANf Concert door het Leids Studenten Kamerorkest (Lesko) met medewer king van Djoke Winkler Prins (sop raan). Werk van Creston, Copland, Barber, Brown en Piston. Gehoord in het LAK-theater op 23 mei. Woensdagavond stond Ernst van Thiel voor het laatst als vaste dirigent voor het Lesko. i Dat hij voor het ensemble van grote waarde is geweest (en dat het Lesko zijn opvolger dus met veel zorg dient uit te kiezen), werd op deze avond, gewijd aan twintigste-eeuwse Amerikaanse muziek, al gauw zonneklaar. Van Thiels heldere visie op de uitgevoerde werken inspireert duidelijk zijn musici. Het ta lent om de interpretatie die hem voor ogen staat, ook wer kelijk tot klinken te brengen, doet de leden van dit studente norkest tijdens een uitvoering herhaaldelijk boven zichzelf uitstijgen. Niet dat hét diverse speeltuig nooit aan de controle van de spelers ontsnapte; niet alles klonk even beeldschoon en vlekkeloos. Maar essentieel bij dit optreden was de grote aandacht voor de ten gehore gebrachte werken, waarbij de intensiteit van musiceren het vrijwel steeds won van onver mijdelijke oneffenheden. Zoals vaak bij het Lesko was ook ditmaal de programma keuze gewaagd: wat moet je aan met. het ongegeneerd sen timentele werk van Paul Cres ton (Two choric dances op. 17a (1938)), of met dat van Samual Barber (Knoxville: Summer of 1915 (1947))? Maar het orkest deed wat het kon: in de lastige partijen van het laatste werk liet het zich kennen als een vaardig en flexibel instrument dat in handen van Ernst van Thiel een fraaie homogene klank wist te bereiken. Het stuk is echter slecht geschre ven. De zangpartij, op een zeer lyri sche maar onmogelijke tekst van James Agee, kon ook door Djoke Winkler Prins niet goed op het publiek over worden gebracht. De vele nuances die zij de woorden van deze com positie mee trachtte te geven, gingen grotendeels verloren in de te uitbundige en dichte in- strumentering en teveel hoge akkoorden in de strijkers enerzijds en de weinig opwek kende akoestische eigenschap pen van het LAK-theater an derzijds. Het overtuigendst was het orkest in Walter Pis tons krachtig en elegant ter hand genomen Sinfonietta (1941) en Aaron Coplands 'Mu sic for the theatre' voor ka merorkest (1925). Met name de delen 'Dance', 'Burlesque' en 'Epilogue' hieruit lokten en thousiaste reacties uit. Bijzonder knap mocht ten slot te de uitvoering van 'Available Forms I' (1961) van Earle Brown worden genoemd. Hoe wel het huidige publiek door gaans weinig boodschap aan zulke kakofonisch georiënteer de anekdotiek uit een tot de muziekgeschiedenis behorend experimenteel stadium lijkt te hebben, werd deze muziek door de gedreven en precieze bahandeling van het Lesko toch nog tamelijk boeiend. TOM STRENGERS Uw trouwdag begint bij ^«pofukteri, ra eigenaar Frank Burghouwt f«oor een :!S^rukwerk brochures - handelsdrukwerk Tel. 071.12 os 16 F« 071-1340u P^ebrug 38-40 311 TM Leiden SSWES**,. Iot ziens in iHartenbi Nachtri Motel „HET HAAGSCHE SCHOUW" Keuze uit 7 prachtige zalen en.... de mooiste bruidssuite van Zuid-Holland! Vraag vrijblijvend inlichtingen: HAAGSCHE SCHOUWWEG 14, LEIDEN. TEL. 071-315744. met mi 'erantwi edrukgf ide luct itlng uit idrukgel wind n< i de z )rdt ong ok zone ed nog omgevir op een

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18