Nu 1% korting op een persoonlijke lening. „Ik wil de kinderen wat geluk bezorgen" Bel voorde folder 06-0400. POSTBANK M, Gezinsbelang bouwt bejaardenwoningen (ADVERTENTIE) Enkele voorbeelden van maximumtarieven en Postbank-tarieven voor persoonlijke lening (huidige tarieven; wijzigingen voorbehouden). De cijfers spreken voor zich. Maandelijks te betalen* Bedrag in Terug te betalen volgens wettelijk bij Postbank Totaal voordeel handen in maanden maximum incl. 1% korting incl. 1% korting f 5.000,- 12 f 464,18(22,4%) f 447,70 (14,3%) f 197,76 f 10.000,- 36 f 359,36 (19,1%) f 331,97(12,6%) f 986,04 f 15.000,- 36 f 529,90(17,6%) f 497,96(12,6%) f 1.149,84 f 20.000,- 60 f 477,31 (16,2%) f 444,53 (12,6%) f 1.966,80 f30.000,- 60 f 711,80(15.9%) f 666,79(12.6%) f 2.700,60 f 40.000,- 60 f 942,80 (15,6%) f 889,05(12,6%) f 3.225,00 Bedragen boven f 50.000.- zijn op aanvraag mogelijk. Het rentetarief hiervcx jr is 12.3%. *In deze tabel staat t ssen haakjes de rente per jaar op basis van samengestelde interest. Op een persoonlijke lening bij de Postbank krijgt u nu 1% korting op de toch al gunstige rente tarieven. Dat kan u honderden guldens extra besparen. Voor leningen zijn wettelijk maximum- tarieven vastgesteld. De Postbank is één van de financiële instellingen die al tarieven onder het wettelijk maximum rekent. Daar gaat dus nog eens 1% vanaf. Dit unieke aanbod is geldig van 8 tot en met 31 mei 1990. Interessant? Bel dan direct 06-0400 voor de folder 'Persoonlijke lening'. Of haal deze op het postkantoor. Het aanvraagformulier zit daar al in. Voeg bij uw aanvraag wel de hierbij afge drukte kortingsbon. Bon voor 1% korting. Stuur deze kortingsbon met uw aanvraagformulier voor een i I persoonlijke lening bij de Postbank vóór 31 mei aanstaande j op- Het aanbod is geldig van 8 tot en met 31 mei 1990 g| Hoogste punt bij gezondheids centrum De vlag kon afgelopen woensdag bij het ge zondheidscentrum aan het Wantveld in Noordwijk in top. Aanleiding was het bereiken van het hoogste punt van de verbouwing van het centrum. Sinds janua ri wordt er in het cen trum rigoureus ver bouwd. Van het be staande gebouw bleef slechts een klein ge deelte overeind. Na voltooiing van de ver bouwing zal het cen trum een ruimtewinst hebben geboekt van 550 vierkante meter. Vooral de afdeling fy siotherapie gaat er wat ruimte betreft op vooruit. In het gebouw komen een lift, ruime spreek- en behandel kamers, een aparte afdeling voor de wijk verpleegkundigen die met de Wantveld-art- sen samenwerken en wachtkamers met zicht op het Wantveld. In de oude situatie waren wachtende pa tiënten van buitenlicht verstoken. Het ver nieuwde gebouw, naar ontwerp van de Noordwijkse architect L. Korbee, moet me dio september gereed zijn. Tot die tijd is het gezondheidscentrum gevestigd in Dorps huis De Rank. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Hoge opbrengst bij sponsorloop van Foreholte VOORHOUT De jaarlijkse sportdag voor de Voorhoutse jeugd was druk en zonovergoten. Bekro ning van de dag was de sponsorloop die ruim zevenduizend gulden opleverde. De sportdag wordt ieder jaar georganiseerd door de sportvereniging Fore holte en is bestemd voor jongens en meisjes van 6 tot en met 14 jaar. Voor hen was er zaklopen, hindernislopen, hoog- en verspringen, doelschieten en hardlopen. Ongeveer 70 kinderen namen deel. De wisselbekers werden gewonnen door Yuri Flo- ris bij de jongens en door Linda Vink bijh de meis jes. De sponsorloop die na alle spelletjes werd ge houden trok zestig ge sponsorde deelnemers. De leeftijd van de lopers varieerde van vijf tot vijftig jaar. de lop lever de ruim 7100 gulden op. Het geld is bestemd voor een nieuw jeugdhonk dat Foreholte zelf wil gaan bouwen. De kosten hier van bedragen 100.000 gulden. Zes op de techni sche school KTS ge maakte maquettes waren in het clubgebouw te zien. EIDEN OMGEVING CcidócSomXMlt vriidag 25 mei 1990 pagina is gendi Jageri. e gra*J 1 de4e' ïawano's beginnen iverkennersgroep iE De Lissese scoutinggroep hawano's krijgt een afdeling zee kenners. Morgen geeft burge ester G.J. van der Kroft het offi- UROC startsein voor de groep. Dit ge- t 6 t< rt om ongeveer kwart over twee ih (1( het clubhuis aan de Roovers- liver 4ekdijk. Aansluitend houden De UROC lwano's open huis. Aan een groep 4 verkenners bleek grote behoefte IOCINI jestaan binnen De Shawano's. De i: 18.4 uts hebben zich daarom tot het ge- zo. oo entebestuur gericht met het ver- UV: A voor een startsubsidie. Deze {5 z am in de grootte van tienduizend den en intussen hebben zich aalf jongens en meisjes als lid aan- luaiinj ie*d- eerste zeiltochten over de ma i jerplassen zijn inmiddels gemaakt. LIDO Auto schept bromfietsster OUDE WETERING Een 17-jarig meis je uit Roelofarends- veen is gistermiddag met onbekend letsel naar het AZL in Lei den gebracht nadat zij was aangereden door een auto. Zij reed op haar brom fiets vanaf de krui sing Veerstraat-We- teringlaan linksaf de Weteringlaan op en werd geraakt door een auto, bestuurd door een 21-jarige man uit Rijnsater- woude. Parkeerbonnen bij Avifauna ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft gisteren een aantal bekeuringen uitge deeld aan bezoekers van het vogelpark Avifauna die hun auto hadden gepar keerd op het fiets pad. Fietsers moesten over de rijbaan van de Hoorn rijden en daardoor ontstond een gevaarlijke situa tie, aldus de politie. Totaal werden ne gentien bonnen uit- Vlietland-fietstocht door regio Leiden LEIDSCHENDAM Enthousiaste fietsers kunnen mor gen tussen 10.00 en 14.30 uur vanaf het Damplein starten voor de Vlietland-fietstocht die door de provincie samen met de Stichting Sport Aktief in de regio rond Leiden en Den Haag wordt gehouden. De tocht gaat in afstanden van 27.5 of 45 km langs Leiden, Vlietland, Wassenaar, Voorschoten en het natuurgebied Meyendell. Het in schrijfgeld, te voldoen bij het startpunt, bedraagt twee gulden. Iedereen is welkom. Alle deelnemers krijgen een herinnering. De start/controlepunten sluiten om 17.00 uur. Op het Damplein staat de provinciale recreatiebus waar men folders over wandelen, kanovaren en uiteraard fietsen of over een speciaal recreatiegebied kan krijgen of kopen. In de bus ook de gratis gids over „Groot in Groen Zuid-Holland" met tips over een dagje uit en voorts infor matie over de „groene" tekenwedstrijd voor scholieren. Noordwijkse politie houdt aanrander aan NOORDWIJK Een 35-ja- rige Rotterdammer is giste ren op verdenking van aan randing en het plegen van ontuchtige handelingen aan gehouden. De man viel al enkele weken minderjarige meisjes lastig in Noordwijk. Bij de politie zijn inmiddels drie aangiftes binnen, maar men verwacht er nog meer. De man kon gisteren na een goed signalement worden aangehouden. Surfmarathon in Vlietland LEIDSCHENDAM De Surfclub Leid- schendam organiseert aanstaande zondag in recreatiegebied Vlietland „De 2-uurs van Leidschendam". Deelnemers moeten met de surfplank in twee uur een zo groot mogelijke afstand afleggen op een tevoren uitgezette baan. Er wordt in drie klassen gevaren: de Mi stral-klasse, Divisie I (Lechner en andere rondbodems) en Divisie II (alle overige platbodems). De maximale zeilmaat is 7.5 m2. Inschrijven is mogelijk vanaf 10.00 uur bij surfstrand en clubhuis. De start is om 12.00 uur. Inlichtingen bij Huug Pe ters, tel. 071-761262. Proces-verbaal voor verbranden van plastic NOORDWIJK Tegen een 53-jarige Noord wijker is woensdagavond proces-ver baal opgemaakt wegens het verbranden van landbouw plastic. De man verbrandde op een perceel in de Hooge- veense polder een grote hoe veelheid plastic en dat had een enorme rookontwikke ling tot gevolg. De politie kwam in actie na diverse klachten. andsoiL o. 13. f. >SE Het PvdA/D66 idslid W. Rosdorff is te- de bouw van een an- ne door de PTT op de :k van de Greveling- lat en de Haven. Dat tek woensdag tijdens de neenteraadsvergade- (g in Lisse. heb hier en daar eens idgekeken en geconstateerd het niet mee zal vallen een rme antennemast zoals de die in Lisse wil bouwen ;i jisse neer te zetten", meld- jRosdorff. De antenne moet meter hoog worden en is oeld ter ondersteuning van autotelefoonverkeer. Op moment zijn daartoe in het ele land ongeveer 225 mas- |geplaatst. Ten behoeve van 4 handhaving van een goede êpliteit en om het autotele- iuinet ook geschikt te maken voor het gebruik van kleine mobiele radio-telefoons met een beperkt bereik, zal dit net worden uitgebreid. De mast in Lisse is voor dat doel noodza kelijk. Om voor de bouw daarvan de basis te leggen, werd aan de raad gevraagd een voorberei- dingsbesluit te nemen omdat het idee strijdig is met het nu geldende bestemmingsplan. Rosdorff was niet tegen het nemen van dat besluit, maar hij bleef zich tegen de bouw van die mast verzetten. „Wij hebben het vermoeden dat over niet al te lange tijd die enorme mast ook zal worden voorzien van bijvoorbeeld schotels en dan wordt het alle maal nog een stuk hinderlij ker. Kijk liever naar een an dere plek voor dat ding. Op het industrieterrein Meer en Duin bijvoorbeeld, of in de Poelpolder Zuid bij de ijs baan". Rosdorff kreeg steun van J. Maljaars (SGP/GPV/RPF). Wethouder Smith zei in ant woord op de tegenwerpingen van de progressief, dat een mast in het landelijk gebied waarschijnlijk heel wat eerder opvalt dan op de plaats waar deze thans is gepland. „Boven dien zal de PTT rekening wil len houden met het feit dat ook de telefooncentrale op dat punt staat, zodat er dus een korte verbinding mogelijk is", aldus Smith. De wethouder denkt dat eventuele schotels niet boven de 50 meter zullen worden geplaatst. Daarop rea geerde Rosdorff met: „Nee, maar misschien op veertig of vijfenveertig meter hoogte". Het voorbereidingsbesluit is> uiteindelijk wel genomen; maar het bouwplan voor de mast wordt eerst nog uitge breid behandeld door de com missie ruimtelijke ordening. Kaart fietsroute voor Warmoridse burgemeester De Warmondse VVV heeft gisteren de fietsroute om de Kagerplassen officieel in gebruik genomen. In de lunchroom van bakkerij Schavemaker werd het eerste exemplaar overhandigd aan burge meester G. W. van der Wel. VVV-voorzitter J. de Winter nodigde vervolgens het gezelschap uit de route te gaan rijden. Vrijwel het voltallige gemeentebestuur durfde de uitdaging van ruim dertig kilometer fietsen wel aan. Bij De Pomp kwamen er nog een aantal pedaleurs bij, zodat een gezel schap van zo'n vijftig wielrijders op pad ging om met een grote boog via Rijpwetering de Kager plassen te ronden. Voor wie de route ook eens wil rijden, ligt er voor één gulden een fraai uitge voerd exemplaar gereed bij het VW-informatiecentrum. Naast de routebeschrijving staat er ook veel informatie in over wat er onderweg te zien is. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LISSE Woningbouwvereniging Het gezinsbelang gaat op de hoek Kanaalstraat/Julianastraat zeventien woningen voor ouderen bouwen. De plannen werden woensdagavond tij dens de raadsvergadering gepresenteerd. Het plan is in grote haast gemaakt, omdat het voor 1 juni op het bureau van de amb tenaren van de provinciale directie volkshuisvesting moet liggen vanwege de contigentering. De kosten belopen twee miljoen gul den. Volgens B. Kortekaas (CDA) was ook dit keer het bouwen van betaalbare woningen, speerpunt in het beleid van Lisse, moei lijk. Hij zei dat bouw niet mogelijk was zonder een extra finan ciële injectie van de gemeente. Deze heeft 60.000 gulden op tafel gelegd om het project betaalbaar te maken. De huur komt op 535 gulden per maand. Wethouder H. Smith (CDA) memoreerde dat het voorstel inder daad in sneltreinvaart tot stand is gekomen. „Overigens zijn met deze 17 woningen nog lang niet alle woningzoekenden in de ca tegorie .ouderen' aan een woning geholpen, aldus Smith. „We hebben op dit moment toch altijd nog 55 mensen die voor zo'n woning in aanmerking wensen te komen. Er is dus duidelijk vraag naar". Ten aanzien van de te realiseren huurprijs zei wethouder Smith onder andere dat men er natuurlijk altijd graag een paar tientjes of meer wil afhalen. In het advies aan de raad zegt het college dat de bouw van deze woningen de afgelopen maanden meerdere malen ter sprake is geweest, waarbij onder andere naar voren kwam dat men maar moeilijk tot een ontwerp kon komen dat uiteindelijk een aan vaardbare huurprijs zou opleveren. Het bouwen van een ruime entree met lift en het op speciale wijze projecteren in het gebied, zodat dit gebied goed ontsloten en bereikbaar is (onder andere voor parkeren) zullen daaraan niet vreemd zijn, evenals het ge geven dat volgens de bouwtekeningen het nieuwe appartemen tengebouw door middel van de entree en lift zal worden gekop peld aan het reeds bestaande flatgebouw. Het college stelde de raad dan ook voor om zestigduizend gulden ter beschikking te stellen. en aan n. On activi 1 septf m het [GOR- 1 Aarl ïimuid >rugge t dat >rdt in eenko: het bo 1 te ko itectei eft teu JK - benot ur var N.V. u nog avensc 1 sept haver at in eeft t minals Het eiten :e Kab aand laven. MEVROUW DE HAAS RIJDT SPEELGOED NAAR GDANSK: NOORDWIJKERHOUT Terwijl de rest van Ne derland naar het spekta kel van Gullit in de Euro pacup-finale AC Milan- Benfica kijkt, kun je ook kiezen voor een videofilm in het Noordwijkerhoutse bij J. de Haas. Het is een videofilm van de Poolse televisie over kankerpa tiëntjes van nog maar een jaar of drie, vier. Z ezijn kaal door de bestraling. Stil en uitdrukkingloos staren ze in de lens. Een meisje ligt onbeweeglijk op haar rug, zij zal niet Met dozen vol spelletjes, pop pen en beren reist mevrouw De Haas elke zes tot acht we ken naar Polen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE lang meer leven. Drie poppen zitten netjes naast elkaar op de rand van het ledikant. Het gaat om de poppen. Mevrouw De Haas, geboren Pacuk, is een ongewone vrouw. Elke 6 of 8 weken rijdt ze in een geleende bestelwa gen met een al even geleende aanhanger naar het Poolse Gdansk met knuffelpoppen en babykleertjes. De Haas: „Er zitten daar in het kinderzie kenhuis patiëntjes met botkan- ker. Als ze een beetje beter worden, willen ze hun „eigen" beertje mee naar huis nemen. Maar dat kan dat ziekenhuis niet betalen. Wij brengen er nu steeds weer nieuwe en dan kan het wel. Dan hebben die kinderen echt iets voor zich zelf". Behalve poppen, kleertjes en puzzels zit er nog meer in de aanhangwagen. Dat gaat naar een dagschool die tegelijkertijd een opvanghuis is voor meer dan 200 kinderen. De Haas:1 „Moeder is dan bijvoorbeeld alcoholiste en vader zit in het gevang. Of die kinderen heb ben al een week op het trap penhuis geslapen. Op deze school kunnen ze zich wassen en krijgen ze te eten". Op de video worden vele bananendo- zen vol met speelgoed, kleding en snoepgoed door de gang ge sjouwd. In bananendozen, want die zijn stevig. In de net te maar kale gymzaal verza melt zich een groep kinderen. Ze krijgen kleren op maat en kleur, er zijn spelletjes, een kinderfietsje en er worden spekkies rondgedeeld. Een voor een komen ze naar voren en de jongetjes knikken be leefd even het hoofd, de meis jes knikken lichtjes door de knie. Ze hebben kunstwerkjes gemaakt voor de gulle gevers in het verre Holland als herin nering. Bijna 80 afgeladen volle bana nendozen heeft mevrouw De Haas. Behalve knuffelpoppen en kleding zitten er gordijnen in, strijkijzers en wat de men sen haar maar meegeven. In een oud herenhuis dat herin nert aan de vroegere Poolse glorie loopt in het opvanghuis voor bejaarden een oude dame op twee verschillende schoe nen, al zijn ze weliswaar alle bei zwart. De Haas: „Haar zo len waren losgescheurd en ik had alleen deze schoenen die haar pasten. „Ach, mevrouw", zei ze, „als je naar voren loopt, steek je toch nooit twee schoe-^ nen tegelijk naar voren". Dus dat zag toch niemand". Er is armoe in Polen. Als je bejaar den alle vaste lasten voor hun eigen woninkje hebben vol daan is er van hun aow niets meer over. In het dagverblijf krijgen ze eten en verzorging. Er komt een dokter en er is een badkamer, een ruimte om koffie te drinken en te kaar ten. Op de video loopt ieder een in Hollandse kleren. Maar nog zijn de bananendozen niet- op. In een psychiatrisch zie kenhuis verblijven 380 kinde ren. Er is één verpleger op zo'n 60 kinderen maar het is er netjes en schoon. In een ka mer met dertig kinderen staat alleen een tv. En dan ineens is er speelgoed. „Ik wil de kinderen gelukkig maken, dat is alles", aldus me vrouw De Haas. Op 1 juni is het weer Kinderdag in Polen en dan ben ik er ook weer". In haar kamer staan dozen speel goed gestapeld. Van de familie Beuk uit Noordwijk zijn er do zen kaakjes. Van de Leidse Egmond-stomerii krijgt ze nooit afgehaald beddegoed. Er staan zakken kleding. „Ach, ik hoef alles alleen maar te vou wen en te brengen", zegt De Haas. Wie nog knuffelpoppen kwijt wil, kan die brengen naar bungalow 56 op Sollasi. Ook andere spullen zijn welkom. Telefoon: 02523-74353.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15