Fel verzet tegen plan Ico-Athibu College maakt plan voor bezuinigingen ^2eidóc Gowujvnt •t li STAD OMGEVING/RTV u cheiden uisvuil nderwerp oor ïferendum ESI Minder belangstelling voor Nacht Juigalpa Ambtenaren: „Eerst studie doen naar gevolgen van verbreding rijksweg" ^emeente E/Dörspreidt m Xl/lE OGB STIJGT MOGELIJK MINDER DAN ELF PROCENT Nog geen uitspraak in kort geding tegen IJdo Eet smakelijk £cidóe@outci/nt VRIJDAG 25 MEI 1990 PAGINA 13 T eschonken vrouw cht ravage aan IDEN Een 41-jarige >uw uit Oegstgeest die vol de politie te veel had ronken, heeft gisteravond kleine ravage aangericht de Lage Morsweg. De iuw raakte rond kwart >r acht de spiegel van een enligger. Vervolgens oof haar voertuig naar de hterkant van de weg ir ze tegen drie gepar- rde auto's botste. Ook •d een verkeersbord ver- ld. De vrouw liep door de iingen snij wonden op aan r gezicht. Ze is overge- ht naar het AZL. jebouwe msten irveillan r este 130C ■204 ijn Irop, ■R( DEN Ruim 33 procent de Leidenaars vindt het yfl/iheiden ophalen van huis- *W\ het belangrijkste onder- p voor een referendum, py blijkt uit een enquête die phouden door de Dienst So- Wetenschappelijk Onder- (DSWO). Aan de enquête en 275 Leidenaren mee, er wie 100 studenten. Er uit acht onderwerpen len gekozen, bijvoorbeeld avondwinkels, bebouwing de Oostvlietpolder, honde en groenvoorzieningen in 'oonwijk. 23 procent van de on- raagden vond een auto binnenstad een belang- onderwerp voor een refe- lum, terwijl de inrichting het Stationsplein ruim 12 LOrent sc00rde. De bebou- van de Oostvlietpolder of item hondepoep kon nog vijf procent van de invul- i boeien. deelnemen van studenten an de enquête had nogal wat ip weiplgen voor de uitslag. Zo dan 4|d bijvoorbeeld 20 procent nqe studenten vrije slui- oep ist'j^en voor horeca een iobbvPnder belangrijk onder- yfp. Van de overige deelne- een kon nauwelijks twee pro- warm lopen voor dit ge- bn. Opvallend was ook het pal Leidenaars wat ver wen had in de invloed van i referendum op het beleid de gemeenteraad, name- je erke)73 procent, rdorp. (ze conclusie betekent nog dat deze onderwerpen ook meest geschikt zijn voor referendum. De vraag of huisvuil gescheiden moet len opgehaald wordt door meerderheid positief be- 'oord. Anders ligt dit voor beslissing over een auto binnenstad of de inrich- van het Stationsplein. Een uldig geformuleerde met verschillende alter- •ven kan voor het ge- tebestuur waardevolle atie opleveren", relati- DSWO. Dauwtrapper» verloopt rustig in Noordwijk NOORDWIJK De Noord- wijkse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag diverse jongeren aangehouden wegens het plegen van vernie lingen. Desondanks spreekt de politie van een rustige „dauwt- rapnacht". De meeste vernie lingen werden gepleegd bij strandpaviljoens. De politie hield daar acht jongeren aan. Verder werden op andere plaatsen ook jongeren aange houden. Met allen is een scha deregeling getroffen. Tasje met 7800 gulden gestolen NOORDWIJKERHOUT Een 81- jarige inwoonster van Noordwijker- hout is woensdagmiddag haar hand tasje kwijtgeraakt in de Digros aan de Dorpsringweg in Noordwijkerhout. Het zwarte handtasje bevatte 7800 gulden, twee gouden ringen, een gou den armband en een gouden hanger. De vrouw was boodschappen aan het doen. Toen zij omstreeks twee uur haar tasje even neerzette om af te re kenen sloeg de onbekende dief toe. De rijkspolitie van Noordwijkerhout verzoekt eventuele getuigen zich te melden, tel. 02523-75342. Brand in pand Groenesteeg LEIDEN In een van de zeven kamers in een pand aan de Groenesteeg is woensdagavond brand uitgebroken. De bewoner ver moedt dat het vuur is aangestoken. Hij heeft aangifte ge daan. De bewoners hebben het vuur zelf geblust, de brand weer maakte het kar wei af. Volgens de politie is slechts lich te schade ontstaan. VOORAL BEZWAAR TEGEN KOMST KOETS LEIDEN Omwonen den van de Ico-Athibu- panden aan de Lam mermarkt zullen alles in het werk stellen om te voorkomen dat het bouwplan voor de voor malige Parmentierfa- briek wordt uitgevoerd. Zij hebben vooral be zwaar tegen de bouw van de nieuwe Koets-O- theek op het binnenter rein. Dat bleek woens dag tijdens een infor matieavond. Bewoners van de Maren- poortkade, Lammermarkt en Nieuwe Mare verklaar den zich unaniem tegen het bouwplan dat behalve de Koets en een ondergrondse parkeergarage ook winkels en appartementen omvat. De omwonenden hadden vooral kritiek op de hoogte van het te verwezenlijken gebouw maar de meeste be zwaren bleken te bestaan tegen de komst van de Koets-O-theek. „U kunt van mij aannemen dat wij alles in het werk zullen stellen om de bouw te voorkomen", aldus D. Sloos, voorzitter van de ver eniging van huiseigenaren aan de Marenpoortkade. Ook C. Hins, die sprak na mens de stichtingen Dioge nes en Stiel die zich inzet ten voor het behoud van historische gebouwen, wilde liever dé huidige gevel be houden. Omwonenden ga ven een veelvoud van rede nen waarom zij het plan „niet zien zitten". Schandalig Al tijdens de inleidende presentatie van het bouw plan door de Haagse archi tect D. Sikkes vielen de be woners over diverse bouw kundige aspecten. Het plan zou niet aansluiten op de laagbouw aan de Nieuwe Mare en het zou zonlicht en het zicht op Molen De Valk wegnemen. „Vanaf de ach terkant staan wij tegen een blinde muur te kijken. Ik vind dat schandalig", aldus Nieuwe Mare-bewoner O. van Akkeren. Sikkes stond open voor kri tiek en wilde best met de bewoners praten over klei ne wijzigingen. Hij conclu deerde echter dat over het totaalplan een „verschil van inzicht" bestaat tussen hem en de omwonenden. Bewoner T. van den Eyn- den van de Nieuwe Mare herinnerde ambtenaar L. Lamers aan het feit dat er in zijn straat niet mag wor den verbouwd: „Zelfs de kleinste verbouwing mogen wij niet doen omdat wij zo geheten beschermd stadsge zicht zijn en dan worden we met deze moderne bouw op- Vervolgens werd de archi tect bestookt met een reeks vragen over het plaatsen van de Koets op het bin nenterrein: „Wat zijn hier bij uw overwegingen ge weest", wilde een bewoner weten. Sikkes kon niet an ders dan verwijzen naar zijn opdrachtgever maar verzekerde dat er vanuit het gebouw dat verschillen de malen als betonnen bak werd aangemerkt geen ge luid te horen zal zijn. Overlast Hierna verschoof de aan dacht naar Lamers die het standpunt van de gemeente moest verdedigen. „Jullie halen de Koets weg uit een woonwijk omdat het daar overlast veroorzaakt en dan zetten jullie hem vervolgens weer in een woonwijk neer", aldus een bewoon ster. Namens de gemeente voerde Lamers aan dat de gedachte is dat op deze plaats de overlast van de discotheek beter kan wor den beperkt. „We zijn vijftien jaar bezig geweest de Koets uit de Kruisstraat weg te halen. Uiteraard worden er met de exploitant nog afspraken gemaakt. De gemeente ver wacht dus minder overlast op deze plek. Misschien helpt het verschuiven van de sluitingsuren", aldus de ambtenaar van de afdeling stadsbeheer. Na zijn woorden stak hoon gelach op uit de zaal. ;,Je gaat er dus al vanuit dat het er komt", was een reactie. „Het gaat er niet om of het gebouw goed wordt geïso leerd. Het gaat om de over last van het komende en gaande publiek", hield een man Lamers voor. „Wat denkt u daaraan te gaan doen?". Lamers moest hier het antwoord schuldig blij ven en verwees door naar de directie milieu. Daar na men de aanwezigen geen genoegen mee en een enke ling verliet uit protest de zaal: „Dan heb ik hier niets meer te zoeken". Een betoog van J. Parmen- tier, kleinzoon van de man die de fabriek stichtte, om de gevel van het huidige g bouw te behouden, kreeg luid applaus. Lamers had eerder al gewezen op het feit dat als de gemeente of de minister besluit de gevels inderdaad op de monumen tenlijst te plaatsen de bouw sowieso niet doorgaat. Eind mei valt hierover een be- Herdenking oud-strijders De 52 jonge militairen die in de meidagen van 1940 sneuvelden rondom de Haagse Schouw, wer den gisterochtend herdacht door honderden oud-militairen. Bij het monument aan de Haagse Schouwweg hield de Leidse afdeling van de Bond van Wapenbroeders een herdenking. Loco-bur gemeester J. Walenkamp hield daar een toespraak. Daarna werd een herdenkingssamenkomst gehouden in de hervormde kerk in Valkenburg. Spre kers waren ds. D. Veldkamp, tijdens de oorlogsdagen hervormd predikant te Valkenburg, en leger aalmoezenier F. Kempen, beiden uit Den Haag. Medewerking werd verder verleend door organist H. Aten en de zangvereniging „Advendo". Voorafgegaan door tamboers van de Harmonie van Valkenburg hielden de oud-strijders 's mid dags een stille tocht naar de erebegraafplaats. Hier werd gesproken door burgemeester C. Sinke die er op wees dat de oorlog 1940-1945 weliswaar bezig is geschiedenis te worden, maar dat de toorts overgedragen dient te worden aan het volgend geslacht. Dan zullen ook deze bijeenkomsten hun waarde blijven behouden, aldus de burgemeester van Valkenburg. foto: henk van den ende Slang in tuin ALPHEN AAN DEN RIJN De bewoonster van een woning aan de Helmhof in Alphen ontdekte woensdagmiddag tot haar schrik een slang in haar tuin. Het mislukte de politie het onge veer 75 centimeter lange beest te pakken. Het dier verdween onder de struiken. Het is onbekend of het gaat om een gevaarlij ke slang. „De woning ligt vlakbij het natuurgebied Zegersloot en er wordt gezegd dat daar wat ringslangetjes te vinden zijn, die overigens niet gevaarlijk zijn", zo vertelde een politiewoord voerder vanochtend. Kortsluiting oorzaak brand NIEUWKOOP De brand die woensdagochtend het club gebouw van de Nieuwkoopse tennisvereniging verwoestte, is veroorzaakt door kortslui ting in een diepvrieskist. On derzoek heeft dat uitgewezen. Bij de brand kwam een waak hond om het leven. LEIDEN/DEN HAAG De Nacht van Jui galpa, een wandeling door de duinen van Leiden naar Den Haag heeft dit jaar aanzien lijk minder deelne mers getrokken dan vorig jaar. Circa 600 wandelaars versche nen woensdagavond aan de start, tegen 1200 vorig jaar. Eén van de oorzaken voor de afgenomen belangstel ling is waarschijnlijk de veranderde politieke situa tie in Nicaragua, waar de Sandinisten het veld heb ben moeten ruimen voor de burgerlijke UNO-partij- en. Daarnaast zijn er vol gens de organisatie mis schien mensen afgeschrikt doordat er dit jaar geen kortere afstand in het pro gramma was opgenomen. De Nacht van Juigalpa, Leiden en Den Haag heb ben een stedenband met Juigalpa, werd dit jaar voor de derde keer geor ganiseerd. De speciale doelstelling was deze keer het verlenen van steun aan een alfabetiseringspro ject. De deelnemers lieten zich per kilometer sponso ren om geld in te zamelen. De wandeltocht begon woensdagnacht om twaalf uur bij het Universitair Sportcentrum aan de Was- senaarseweg in Leiden. Door de duinen trokken de wandelaars via Wasse naar naar Den Haag. In de vroege ochtend werd het ontbijt gebruikt in het ge bouw van de katholieke PABO aan de Diamant- horst in Mariahoeve. LEIDEN Er moeten eerst allerlei onderzoeken worden gedaan naar de gevolgen van de verbre ding van rijksweg A4. Dat is de mening van ambte naren van de gemeente Leiden. Zij zullen dit ad vies overbrengen aan het Leidse college van B en W dat nog voor de zomer een standpunt inneemt over de verbreding van vier naar zes banen. G. Aletrino, hoofd van de di rectie verkeer en vervoer, zei dat woensdagavond tijdens een hoorzitting in buurthuis Mati- lo. Leidenaar C. Voorhorst presenteerde daar een alterna tief plan, dat met applaus werd begroet door de onge veer vijftien buurtbewoners die de bijeenkomst bezochten.- Voorhorst vindt dat het ver keer vanaf Amsterdam over het huidige traject moet rijden. Voor het verkeer dat van zuid naar noord rijdt zou een nieu we weg moeten worden aan gelegd. Deze nieuwe verbin ding splitst zich af bij de spoorlijn, ligt langs rijksweg 11 en passeert de Rijn door mid del van een aquaduct of een brug. In het Leiderdorpse Doesgebied valt deze weg weer samen met het huidige Voordelen van deze „beperkte omleidingsvariant" zijn vol gens Voorhorst dat het polder park Cronesteijn niet wordt aangetast, dat de nieuwe wo ningbouwlocatie op Roomburg geen gevaar loopt, dat de voet balvelden van Meerburg niet hoeven te verdwijnen en dat er geen grote veranderingen hoeven plaatshebben in het oude centrum van Leiderdorp. Een ambtenaar van Rijkswa terstaat zei in een eerste reac tie niet veel mogelijkheden te zien voor dit alternatief. On der meer omdat de bochten te haaks zouden moeten lopen en omdat het groene gebied er toch door wordt aangetast. Dat laatste is voor Rijkswaterstaat ook een van de belangrijkste redenen om geen onderzoek te doen naar een nog grotere om leiding, waarvoor in Leider dorp pleidooien worden ge houden. „Misschien moeten we wel tot de conclusie komen dat het helemaal niet kan. En mis schien zijn die verkeersopstop pingen op de rijksweg wel he lemaal niet zo erg want als die er hier niet zijn, dan zijn ze er wel in de grote steden", voeg de Voorhorst toe aan zijn ver haal. Ook andere omwonenden ble ken zeer sceptisch te staan te genover de plannen van Rijks waterstaat. Zij ondervinden nu al veel hinder van het geluid en de stank die het autover keer produceert en vrezen dat dat in de toekomst alleen nog maar erger wordt. Vooral de bewoners van Rhijnvreugd verkeren in on zekerheid. Als de weg aan de westkant wordt verbreed, dan „rijden de auto's bijna over de stoep", zo werd gezegd. De be woners zouden in dat geval het liefst willen dat Rijkswa terstaat hun woningen koopt en dat ze een schadeloossteling krijgen. „We wonen er erg naar onze zin en de huizen zijn perfect, maar we zijn bang dat de situatie onleefbaar wordt", zei een van de bewoners. ?<bV lasting- ant CjVuri )EN De gemeente vandaag huis-aan-huis in en de eerstë belasting it verspreid. De folder t informatie óver de ver lende soorten heffingen 'e manier waarop mensen kwijtschelding voor kun- krijgen. Tevens wordt uit oeken gedaan wat met het stinggeld gebeurt, trant is gemaakt in het ka de plannen om de ge le klantvriendelijker te werken. Elk jaar blijkt de aanslagbiljetten veel en oproepen. „De telefoon dan roodgloeiend. Als de jen voor onroerend- ilasting zijn verspreid rinkelt de telefoon twee en voortdurend", aldus nedewerker van de diree- nanciën. Benadrukt wordt igens dat de belasting- t niet wordt uitgegeven -eidenaars te ontmoedigen defoon te pakken bij vra- of problemen, belastingkrant wordt ook >reid in enkele andere ge iten, zoals bijvoorbeeld lerdam en Alkmaar. Of er tnd jaar weer een in Lei- komt, is nog niet bekend, hangt af van de reacties we erop krijgen", aldus ouder P. Bordewijk van iciën. De produktie van elastingkrant heeft 40.000 en gekost. LEIDEN Het Leidse college van B en W komt begin volgend jaar met een voorstel voor bezuini gingen. Tevens wordt dan bekendgemaakt hoe het geld voor nieuw beleid de komende jaren wordt ver deeld. In het najaar wordt een voorstel gedaan voor dekking van de uitgaven voor nieuw beleid. Daar voor is in 1991 een verho ging van elf procent nodig van de onroerendgoedbe- lasting, maar niet uitgeslo ten is dat die verhoging enkele procenten lager uitvalt. In dat geval gaat het lozingsrecht voor eige naren omhoog of de reini gingsrechten. Dat blijkt uit de toelichting op het meerjarenbeeld voor de ja ren 1991-1995. „Het zal heel moeilijk zijn om posten te vinden waarop we kunnen bezuinigen. Ik heb er dan ook niet al te hoge ver wachtingen van", aldus PvdA- 'er P. Bordewijk, wethouder van financiën. Hij sluit zelfs niet uit dat het college alsnog tot de conclusie komt dat be zuinigingen niet mogelijk zijn. Er wordt niet alleen bekeken of het aantal ambtenaren kan worden verminderd. „We lich ten het hele takenpakket door, gaan bekijken of uitgaven kunnen worden uitbesteed en of het mogelijk is om te bezui nigen op subsidies die de ge meente verstrekt", verklaart Bordewijk. Een grote bezuinigingsronde komt er in elk geval niet: „Dat zou in strijd zijn met het colle geprogramma waarin staat dat het nieuw beleid voornamelijk zal worden betaald met de op brengsten uit de onroerend- goedbelasting. De besparing zal in elk geval nooit meer zijn dan een betrekkelijk klein ge deelte van de zes miljoen gul den die we voor nieuw beleid uittrekken". Moeilijk In de verkiezingstijd en ook tijdens de eerste onderhande lingsronde voor de vorming van een nieuw college werd Wethouder P. Bordewijk: bezuinigen op abtenarenapparaat. foto: wim van noort D66 fel bekritiseerd omdat deze partij twee miljoen wilde bezuinigen op het ambtelijk apparaat. Bordewijk ontkent dat het college van PvdA, CDA en Groen Links een om mezwaai heeft gemaakt: „In het verkiezingsprogramma van de PvdA staat ook al dat moet worden bekeken of nog bezuinigingsmogelijkhe den zijn en in het collegepro gramma staat dat ook aangege ven. We beseffen echter dat dat heel moeilijk zal ziin, ter wijl D66 heel gemakkelijk zei dat er wel twee miljoen kon worden bezuinigd op het amb telijk apparaat. Wij noemen geen bedrag en gaan er ook vanuit dat de bezuiniginge: niet allemaal op hèt ambtelijk apparaat zullen neerkomen". Omdat binnen het college „nog niet zo uitgebreid is ge sproken" over het geld dat moet worden opgebracht om de gemeentelijke tekorten te dekken en om de uitgaven voor nieuw beleid te kunnen betalen, wil Bordewijk geen uitspraak doen over de kans dat het lozingsrecht volgend jaar stijgt. Voordeel daarvan zou zijn dat de onroerendgoed- belasting voor mensen die een woning huren iets minder fors stijgt. „Een nadeel is, zeker vanuit PvdA-optiek, dat voor al eigenaren van goedkope woningen door deze maatregel duurder uitkomen. En dat zijn vooral woningbouwverenigin gen", aldus Bordewijk. Overigens blijkt uit het meer jarenbeeld dat de uitgaven voor nieuw beleid in 1991 1,1 miljoen bedragen en niet 1 miljoen zoals eerder was ge steld. Volgens Bordewijk komt dat omdat het plan om de be zuinigingen op de Streekmu- ziekschool enigszins terug te draaien een ton duurder uit valt dan was voorzien. Daar door stijgt de onroerendgoed- belasting 0,2 procent extra. kunnen bezuinigen. Ik heb er lingsronde voor de vorming moet worden bekeken of er vanuit dat de bezuinigingen door stijgt de onroerendgo dan ook niet al te hoge ver- van een nieuw colleee werd nog bezuinigingsmogelijkhe- niet allemaal op hèt ambtelijk belasting 0,2 procent extra. DEN HAAG/VOORHOUT spannen tegen oud-wethouder als bekend wil de woningbouw- rectificeert. In het artikel, dat van woningbouwvereniging De rechter heeft nog geen uit- en loco-burgemeester D. IJdo. vereniging dat IJdo uitlatingen onder de kop „Loco-burgemees- Voorhout, T. de Groot, eerder spraak gedaan in het kort ge- De uitspraak werd vandaag die hij in januari van dit jaar in ter IJdo: Gewoon allemaal leu- had geuit ten aanzien van het ding dat door woningbouwver- verwacht, maar is nu verscho- een interview in het huis-aan- gens" verscheen, reageerde door de gemeente Voorhout ge- eniging Voorhout was aange- ven naar woensdag 30 mei. Zo- huisblad De Voorhouter deed IJdo op kritiek die de voorzitter voerde woningbouwbeleid. Auto rijdt water in LEIDEN De auto van een 42-jarige Leidenaar is gister middag spontaan het water van de Morssingel ingereden. De man bezocht met zijn gezin het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. Hij had zijn auto op de parkeerplaats gezet maar was vergeten de handrem te gebruiken. Een sleepbedrijf heeft het voertuig weer op het droge gezet. Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen schort met bijbehorende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken pijnlijke brandblaren. De set wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank de keukenkleding naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13