3ov jet-bevolking vreest ïnorme prijsstijgingen Opschorten eenwording zaait onrust in Europa Oorlog dreigt door toeloop Sovjet joden Polen niet geïnteresseerd in verkiezingen ilben ritten hebben nu ok dolle katten GROTE PERZEN 195.- mmmmmmmmmw^ Gorbatsjovs reisplannen zorgen voor chaos in VS VS weigeren onderzoek moorden in Indonesië >agin, iUITENLAND ftjtdóe Commit woensdag 23 mei 1990 pagina 5 'hatcher: sancties jagenoeg overbodig ONDEN Sancties tegen Zuid-Afrika zijn igenoeg overbodig geworden. Dat heeft de ïtse premier Margaret Thatcher verklaard iar aanleiding van haar ontmoeting met de lidafrikaanse president De Klerk. lij die willen dat Zuid-Afrika een sterke nomie heeft, moeten op geen enkele ma- r sancties ondersteunen", aldus Thatcher. >ot-Brittannië is tot nu toe het enige land t een deel van van de sancties heeft inge- ikken als antwoord op de hervormingen i Zuid-Afrika zijn doorgevoerd, sancties staan ook op de agenda van de i-top die volgende maand in Dublin >rdt gehouden. Hitier wilde Hess laten vermoorden LONDEN Nadat Rudolf Hess in de oorlog naar Engeland was overgelopen heeft Hitier ge tracht hem daar te laten ver moorden. Drie commando's wer den echter, toen zij met hun pa rachute in een wei vol koeien, landden onmiddellijk gesnapt door de Engelsen, die hen korte tijd later fusilleerden. De Britten zouden van de komst van de commando's op de hoogte zijn gesteld door vliegtuigbouwer Messerschmitt, die tegen de plannen van Hitler was. Dat heeft luitenant-kolonel John McCowen, die tijdens de Tweede Wereldoorlog verbonden was aan de contra-spionage, onthuld. Mexicaanse voorvechtster mensenrechten vermoord CULIACAN In de Mexicaanse staat Si- naloa is de advocate en ijveraarster voor de mensenrechten Norma Corona Sapienz door onbekenden doodgeschoten. Corona Sapienz kwam in het nieuws doordat zij met succes folterpraktijken van de politie aan de kaak stelde. Volgens de politie werd Corona Sapienz in haar auto klemgereden in de buurt van de universiteit en doodgeschoten. Corona Sapienz stond aan het hoofd van de Staatscommissie ter verdediging van de rechten van de mens, die lang heeft geij verd voor een wet die vervolging moge lijk maakt van politiefunctionarissen die zich schuldig maken aan foltering. De wet werd vorige week eindelijk aangeno- Hongarije wil wel uit Warschau Pact BUDAPEST De nieuwe premier van Hongarije, Jozsef An tall, heeft ge zegd dat zijn regering wil gaan onder handelen over opzegging van het Hon gaarse lidmaatschap van het Warschau Pact. Hij zei dat betrokkenheid van Hongarije bij het Oosteuropese militai re bondgenootschap niet langer in overeenstemming is met „de wil van het volk", zoals die onlangs tot uiting kwam in de verkiezingen. Die werden door de niet-communisten gewonnen. Antall zei met de Hongaarse bondge noten te willen onderhandelen en re kening te zullen houden met de inter nationale machtsverhoudingen en de positie van de buurlanden, met name de Sovjetunie. Nederlaag Bush over hulp Midden-Amerika WASHINGTON Het Amerikaanse Hiiis van Afgevaardigden heeft een wetsvoorstel verworpen waarin voor enkele honderden miljoenen guldens aan hulp was geregeld voor Panama en Nicaragua, en waarin een halvering van de militaire hulp aan El Salvador stond omschreven. De uitslag van de stem ming was 244 tegen 171, waaruit blijkt dat ruim negentig Democraten de kant van de Republikeinen hebben gekozen, die fel tegen de wet zijn gekant vanwe ge de verminderde hulp aan El Salva dor. De uitslag was een nederlaag voor president Bush die het Congres de laat ste tijd onder druk heeft gezet akkoord te gaan met de wet, gezien de dringend benodigde hulp voor Panama en Nicara gua. Le Soir meldt moord op Zaïrese studenten BRUSSEL De gezaghebbende Belgische krant Le Soir zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat vorige week in Zaïre vijftig studenten in koelen bloede zijn ver moord door een speciaal commando van pre sident Mobutu Sese Seko. De studenten hadden twee dagen daarvoor openlijk blijk gegeven van hun afkeer van het bewind van Mobutu. Zaterdag had de Belgische minister van buitenlandse zaken Mark Eyskens zijn zorg uitgesproken over „ernstige incidenten" die op Zaïrese universi teiten zouden plaatsvinden. Het Zaïrese pers bureau Azap bekritiseerde de uitspraken van Eyskens. Volgens Azap zijn veertien studen ten gewond geraakt toen het leger rivalise rende groepen studenten van elkaar trachtte te scheiden. ilbenPteis olben Preis correspondent) i)SKOU De inwoners ïiging de Sovjetunie houden hart vast voor de ,ijsstijgingen die het land ven het hoofd hangen, seks b t dusver heeft de bevol- %|ig steeds genoegen ge- men met de eeuwige te rten aan levensmidde- ragen'v 1 en gebruiksgoederen, n de leodat de prijzen laag ble- ;ft gedajn. Maar als het leven iloond". üerdaad in rap tempo jel veel duurder wordt, het met die lijdzaam- snel zijn gedaan. zim Y i!idi rbereid cheikunl niet vanneer echt alle plannen taan. „Brden doorgevoerd zou het met wren weieens twee- tot drie- jnde-ler; het Mi i/ooral 1< honderd procent duurder kun nen worden. Volgens Interfax, een speciale persdienst van Radio Moskou, zal brood drie 'maal zo duur worden, melk tweemaal en vlees 2,3 maal. De stroomprijs wordt ook ver dubbeld, de gasprijs gaat met veertig procent omhoog. Het openbaar vervoer wordt vijftig procent duurder. Al deze wijzigingen hebben te maken met de invoering van de langverwachte en steeds weer uitgestelde 'gereguleerde markteconomie'. Morgen legt de regering-Ryzjkov haar plannen voor een geleidelijke invoering hiervan voor aan het parlement. Het is de zo veelste poging de economie ge zond te maken. Gorbatsjovs adviseurs konden het maandenlang niet eens worden over het vinden van een uitweg uit de diepe econo mische crisis waarmee de Sov jetunie worstelt. Radicale her vormers, die streven naar een snelle overschakeling naar de markteconomie, stonden te genover de conservatieven die vrezen dat de Sovjetunie een „schoktherapie" niet zal aan kunnen. Oorspronkelijk was het de be doeling dat de hervormingen' per 1 juli in werking zouden treden, waarbij Gorbatsjov zo nodig gebruik zou maken van zijn vergaande presidentiële bevoegdheden en decreten zou uitvaardigen. Maar na de felle en bezorgde reacties onder de bevolking besloot de Sovjet leiding een stapje terug te zet ten. Een deel van de Sovjet burgers vreest de hoge prijzen niet te kunnen betalen. Voor anderen komt er een einde aan hun lucratieve speculatie met goederen waar tekorten van heersen. Toch bleek bij een recent gehouden opinie peiling dat 58 procent van de ondervraagden voor invoering was van een markteconomie. Nog maar 26 procent bleek te gen. De Sovjet-consument is de tekorten duidelijk beu. President Gorbatsjov gaf eerder deze maand toe dat de hervormingen zullen leiden tot werkloosheid. Maar de be zuinigingen op defensie, een sector die op dit moment 20 procent van het budget op slokt, zullen een grote econo mische verbetering mogelijk maken, voegde hij eraan toe. de Van onze correspondent iderwerp Roger Simons) het nieu wereld \)NDEN Alsof hun rk°™entilekoeien-epidemie nog loodvt1 genoe£ was> hebben iwater. {Britten nu ook last van n vond |lle katten, eilijker <j er als je lewel het aantal Britse orige jai£zen dat ongeveer dezelfde /eggeverfkteverschijnselen vertoont maken a zogeheten dolle koeien vragen brlopig niet meer dan drie jen. Alltiraagt, roept het in heel een tinifoot-Brittannië bijzonder gesoldeejelige visioenen op. He vondjnmige Londense kranten 'raag meprSpeuen g] een ware dol- rit vindetattenplaag. De bezorgd- he rea<id van de Britten is begrij- xamen jjun jan(j herbergt Jeer jT minder dan veertien iderwerp?j°en katten en honden, ieerde 1 Inmiddels heeft de angst voor besmetting met de dol- lekoeieziekte (BSE) al geleid tot een aanzienlijk vermin derde consumptie vart rund vlees door de Britten. Verondersteld wordt dat de poezen besmet zijn geworden door de consumptie van rundvlees waarin het BSE- virus voorkwam. Volgens dr Helen Grant, een neuroloog die veel afweet van BSE, zijn miljoenen Britse katten ten dode opgeschreven. Tot twee jaar geleden werd het vlees van Britse runderen die wa ren afgemaakt omdat ze BSE hadden verkocht aan fabri kanten van ingeblikt voer voor huisdieren. De veertien miljoen katten en honden van Groot-Brittannië kun nen dus nog steeds besmet voer op hun bord krijgen. ADVERTENTIE niemand heeft ze, wij weI III groe rokkaansj 400x300, 350x250, 300x250, 325x225 enz. SM bv HAMADAN/BIDJAR 0 qq- !g°rocenJ 350x250élSKOl" fcwittc*a)u Speciale aanbiedingen in zijden -, nomaden-, beloutch- en veel Ml KASCHMIR tapijten. Grote sortering perzen voor salontafel, hal enz. SHIRAZ HEMELVAARTSDAG 24/5 11.00-17.00 uur VRIJDAG 25/5 11.00-21.00 uur, ZATERDAG 26/5 10.00-16.00 uur Motel Hoornwijk Motel Bijhorst B an grote weg aan grote weg dam-Rijswijk Den Haag-Wassenaar II AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Oostduitse winkelbedrijf rekent erop dat de monetaire eenwording snel een feit is. In de huizen worden alle goederen tegen de halve prijs aangeboden. Binnenkort moet hier in nieuwe D- marken betaald worden. FOTO: DPA BONN WAARSCHUWT SPD (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De Westduitse minister van financiën Theo Waigel (CSU) heeft de sociaaldemocratische oppositiepartij SPD ge waarschuwd de eenwor ding van Duitsland niet tegen te houden. Opschor ten van de monetaire unie zal niet alleen de kosten van de Duitse eenheid verhogen, maar ook de stabiliteit in centraal Eu ropa in gevaar brengen, aldus Waigel. Met klem vroeg hij de Bonds raad het verdrag, ondanks be staande meningsverschillen, te aanvaarden. De Bondsraad, de 'Eerste Ka mer', vergaderde gisteren over het ontwerp-staatsverdrag, dat onderhandelin gen tussen de regeringen van de Bondsrepubliek en de DDR. Bij die onderhandelingen heb ben zowel de deelstaten als de oppositiepartijen buitenspel gestaan. Maandag liet de so ciaaldemocratische oppositie partij SPD weten dat het ver drag in zijn huidige vorm voor (de meeste leden van) de partij niet acceptabel is. De SPD heeft na de verkiezingen in Niedersachsen een meerder heid in de Bondsraad 1 Een Israëlische soldaat richt zijn geweer op Palestijnen die giste ren in een voorstad van Jeruzalem demonstreerden. FOTO: AP EGYPTISCHE PRESIDENT MUBARAK: Volgens SPD-ministerpresi- dent van Schleswig-Holstein Björn Engholm is het geens zins de bedoeling de eenwor ding van Duitsland te torpede ren. Dat de SPD kritiek heeft op de inhoud van het staats verdrag en op de manier waarop het tot stand is geko men, betekent nog niet het laatste woord: „Hoe we ons uiteindelijk zullen gedragen, dat bepalen we op de laatste dag bij de behandeling in laat ste instantie. Tot dat moment proberen wij door onze kritiek en door constructieve inwer king verbeteringen aan te brengen". Kanseliersminister Rudolf Sei- ters liet weten dat de bondsre gering er niet aan denkt het staatsverdrag open te breken en nieuwe onderhandelingen met de DDR-regering aan te knopen om door de SPD ge wenste wijzigingen aan te brengen. Wel zegde hij toe dat de deelstaten zitting zullen krijgen in de scheidscommissie die in het staatsverdrag is voorzien. De Bondsraad verdaagde de verdere behandeling van het staatsverdrag tot 1 juni. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De wens van Michail Gor batsjov om na de officiële topontmoeting met presi dent Bush, volgende week, nog twee dagen in de VS te blijven om iets van het land te zien, heeft de Amerikaanse autoritei ten in staat van paniek ge bracht. Het echtpaar Gorbatsjov wil naar Minneapolis in het agra rische middenwesten en naar San Francisco. Maar gisteren was nog steeds niet geregeld waar de Russische gasten zou den slapen, eten en op bezoek Gewoonlijk heeft de Ameri kaanse geheime dienst maan den lang de tijd om het bezoek van een buitenlands staats hoofd tot in de puntjes voor te bereiden en vooral de veilig heid van de gasten te garande ren. Maar ditmaal is men vol slagen overvallen door de pas vorige week door Gorbatsjov geuite wens om na de top nog wat van het land te zien. Het Witte Huis is uiterst be zorgd dat er een voor presi dent Bush beschamende situa tie ontstaat, als de Gorbatsjovs de dupe zouden worden van chaos of als bijvoorbeeld geen behoorlijke hotelaccommo datie wordt gevonden voor de uitgebreide Russische presi dentiële staf. Incidenten op or ganisatorisch terrein zouden meer aandacht kunnen trek ken dan de inhoudelijke be spreking tussen beide politieke leiders, terwijl het met name voor gastheer Bush van poli tiek belang is een vlekkeloze vertoning te maken van de Amerikaans-Russische top. Bijkomend probleem is dat zich zowel in Minneapolis als in San Francisco talrijke Ame rikanen van Baltische komaf zullen verzamelen om teger Gorbatsjov te demonstreren. Zij zouden kunnen botsen met de honderdduizenden bewon deraars van 's werelds 'hottest' echtpaar. Want Gorbatsjov is in de VS nog altijd zeer popu- vervolg van de voorpagina) CAIRO/JERUZALEM De Egyptische president Hosni Mubarak vreest dat de immi gratie van het enorme aantal Sovjetjoden in Israël zal uit draaien op oorlog. Mubarak zei dat gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo waar delega tieleden van de Socialistische Internationale bijeen zijn. Shimon Peres, (demissionair) de minister van financiën Israëlische Arbeiderspartij, heeft al meerdere malen toe gezegd er op toe te Sovjetjoden zich niet dat de door Israël bezette gebieden vestigen. Volgens Mubarak onderneemt Jeruzalem echter niets om de Sovjetjoden elders huisvesting te bieden. „De im migratie van Sovjetjoden dreigt het vredesproces op te blazen en het hele gebied aan de rand van een nieuwe bloe- DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER Ondertussen begrijpt Peer de Schuymer nog altijd niet, hem is overkomen. Hij zit met zijn opperstuurman aan tafel, *iï?ift\ ir het eten smaakt hem niet- »Die Hollander voert wat in zijn lildl" roept hij uit, „Hij had de schoonste gelegenheid mij in de ind'te boren en in plaats daarvan zeilt hij voor me langs en „Ik denk", zegt de opperstuurman,, „dat Robert szoon te kampen heeft gehad met gebrek aan munitie." „Dan zijn", mompelt Peer, „maar ik vertrouw hem toch voor een En voorlopig besluit hij de Hollandse vloot maar een beetje uit de weg te blijven. Misschien is er hier in de buurt wel een gemakkelijker buit te halen. Ze zijn dicht onder de Spaanse kust en de uitkijk houdt scherp de wacht. De volgende morgen, tegen de noen, wordt een schip recht vooruit verkend. Een Spanjool? Ja! Peer staat al op het verdek met zijn kijker te manoeuvreren. Dat zal een gemakkelijke prooi worden, want de Spanjaard voert geen bramzeilen en kan er dus onmogelijk vandoor gaan. Peer's schepen zijn veel sneller. dige confrontatie te brengen", aldus de Egyptische president. Intussen houdt de onrust in de bezette gebieden, in Israël zelf en in Jordanië aan. Het uit gaansverbod in de door Israël bezette gebieden wordt groot schalig genegeerd. In het kamp Baqaa, waar 80.000 vluchtelingen verblijven, vie len demonstranten een politie post aan. In Oost-Jeruzalem maakte de politie met traangas een eind aan een tocht van 200 Palestijnen die op het Ameri kaanse consulaat een petitie wilden afgeven. In Palestijnse vluchtelingen kampen in Jordanië werden twee jonge Palestijnen doodge schoten door de politie. Min stens 25 mensen zijn gewond geraakt. In drie kampen even ten noorden van de Jordaanse hoofdstad Amman kwam het tot gewelddadige protesten, waartegen de politie in pant optrad Yasir Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO), heeft de PLO-am- bassadeur en andere PLO-ver- tegenwoordigers in Jordanië opdracht gegeven te proberen de rust in de vluchtelingen kampen te herstellen. Een groot deel van de ruim drie miljoen inwoners van Jorda nië is van Palestijnse afkomst. Een kwart miljoen van hen woont nog steeds in vluchte lingenkampen en met name onder hen vieren nationalisti sche gevoelens hoogtij nu de intifada in Israël is opgelaaid. WARSCHAU „De dag van de apathie". Zo noe men sommige Poolse kranten de gemeentelijke en provinciale verkiezin gen van aanstaande zon dag. Menig 'opinieleider' vraagt zich zelfs in ge- moede af of de verkiezin gen wel enige zin hebben. Toch zijn de komende ver kiezingen in Polen doorslag gevend. Ze moeten immers de fundamenten leggen on der het democratische ge bouw dat sinds de parle mentsverkiezingen van vorig jaar is neergezet. De gemeenteraden komen Nederland opent post in Bolivia DEN HAAG Nederland zal in de Boliviaanse hoofdstad La Paz een 'samenwerkingskan- toor' openen, dat zich uitslui tend met ontwikkelingssamen werking en coördinatie van projecten bezighoudt. De Ne derlandse diplomatieke belan gen in Bolivia worden behar tigd vanuit het buurland Peru: de ambassadeur in Lima is te vens geaccrediteerd in La Paz. Als gevolg van de steeds hevi ger wordende strijd tussen de verzetsorganisatie Lichtend Pad en het Peruaanse leger is het ontwikkelingswerk van Nederland (en andere Europe se landen) in Peru sterk be perkt. plaats van de oude nistische structuren en moeten burgemeesters en de bijbehorende wethouders kiezen. Probleem is echter dat in fei te niemand in Polen weet hoe je zoiets doet. Voor maar liefst 2.734 van de 52.028 ze tels heeft zich slechts één kandidaat gemeld, en zijn dus in feite geen verkiezin gen nodig. Voor 636 zetels is helemaal geen kandidaat. Op die plaatsen kan niet eens een verkiezing worden ge houden. Aan de verschillende politie ke programma's, die de kan didaten zelf mogen opstellen, is zelfs voor ingewijden geen touw vast te knopen. Iedere dag is bovendien sprake van wijziging van programma's of reeds gesloten coalities. Daar komt bij dat de econo mische situatie in Polen met de dag slechter wordt. Met name op het platteland is de kiezer van mening dat het onder de communisten zo slecht nog niet was. Gedu rende 45 jaar communisme was er in ieder geval geld en arbeid; daar is nu niet veel meer van over. De kosten van levensonderhoud liggen ruim veertig procent hoger dan het vorig jaar, terwijl de meeste lonen alleen maar zijn gedaald. Polen telde vo rig jaar geen werklozen, te gen 400.000 nu. En er komen er naar schatting maande lijks' 100.000 bij. Het huidige economische beleid draagt niet dan ook direct bij aan de populariteit van Walesa en zijn compaan premier Mazo- wiecki. Arbeiders hebben de afgelopen weken met korte stakingen al laten weten dat ze met de huidige leefom standigheden geen genoegen nemen. Optimisten verwachten zon dag een opkomst van 45 pro cent, pessimisten gaan niet verder dan een procent of dertig. In de omgeving van Warschau en Stettin is het zelfs de vraag of dat aantal wordt gehaald. WASHINGTON De Amerikaanse regering zal riiet verder in de archieven duiken om precies na te gaan welke rol Amerikaanse diplomaten en CIA-agenten in 1965 in Indone sië hebben gespeeld, bij de massamoord op communisten. Woordvoerster Margaret Tutweiler van het ministerie van buitenlandse zaken kon de beschuldigingen over de rol van de CIA, gedaan door ex-agenten, niet volledig ontkennen. Zij zei alleen dat het geen officieel beleid was van de VS. Voor het ministerie van buitenlandse zaken is het geschiede nis, en daarmee is de zaak afgedaan, aldus de woordvoerster.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5