Soldaten gaan minder oefenen Deze maand staan er niet alleen azenen heren, maar ook asperges op de kaart. De vervuiler betaalt nauwelijks Ter Veld tracht 'gejo jo^ met aaw'ers te voorkomen Ikea-vestiging definitief langs snelweg bij Delf^ BINNENLAND Ëetdae Couocmt WOENSDAG 23 MEI 1990 PAGIN. |{J] Herkomst cocaïne nu op te sporen GRONINGEN Door karakteristieke onzuiverheden in cocaïne op te sporen is het mogelijk na te gaan of verschil lende partijen eenzelfde herkomst heb ben. Dat is het resultaat van een onder zoek waarop J.G. Ensing maandag pro moveert aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. Ensing verwacht dat zijn analy se onder meer kan helpen bij het trace ren van cocaïnetransporten en bij straf rechtelijke bewijsvoering. De promo vendus heeft ontdekt dat iedere partij cocaïne kenmerkende onzuiverheden vertoont. Die kunnen tijdens het opwer- kingsproces zijn ontstaan of van plant aardige oorsprong zijn. Met een eenvou dige proef kan in tien minuten worden vastgesteld of verschillende partijen eenzelfde herkomst hebben. Adverteerders en STER begraven strijdbijl AMSTERDAM De Bond van Adverteerders en de STER hebben de strijdbijl begraven. Gisteren maakte de bond bekend dat het dreigend advies aan zijn leden om reclametijd die ze van de STER hadden ge kocht te annuleren van de baan is. Dit gebeurde na een toezegging van de STER om een garantieregeling te verlengen tot en met 31 de cember van dit jaar. De adverteerders en de STER liggen al geruime tijd overhoop over de tarieven van de STER. Die zijn volgens de ad verteerders te hoog omdat de Hilversumse zenders, met name Neder land II, flink kijkers zijn kwijtgeraakt aan de commerciële televisie zender RTL Véronique. De adverteerders eisten daarom dat de STER alle contracten die voor het lopende jaar waren afgesloten zou open breken en de tarieven zou verlagen met een procent of twintig. Als de STER niet op die eis zou ingaan zou de bond z'n leden adviseren de contracten met de STER te annuleren en hun geld te besteden bij Vé ronique. Een tegemoetkoming door de STER heeft een einde gemaakt aan de problemen. Een garantieregeling die inhoudt dat reclamebood schappen gratis worden herhaald als de kijkdichtheid onder een be paald niveau zakt, wordt verlengd tot het einde van het jaar. Voor de adverteerders bleek dit voldoende om hun dreigement in te trekken. Russen weigeren Nederlands rundvee DEN HAAG De Sovjetunie weigert mo menteel Nederlands rundvee in te voeren uit angst voor besmetting met de dodelijke hersenziekte BSE (Bovine Spongiform En cephalopathies De Russen zijn bang omdat Brits vee naar Nederland is geïmporteerd en in Groot-Brittannië inmiddels 13.000 stuks rundvee door de ziekte zijn gedood. De Veterinaire Dienst in Den Haag zegt echter dat er voor besmetting geen gevaar is. „De Russen hebben de grenzen geblok keerd, omdat een klein aantal kalveren naar Nederland is gehaald. Maar de ziekte is bij kalveren niet geconstateerd". De Ve terinaire Dienst probeert de collega's in de Sovjetunie nu te overtuigen dat er geen ge vaar is. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Het besluit van de NAVO-ministers om de strategie van de af schrikking overboord te zetten heeft geen onmid dellijke gevolgen voor bij voorbeeld de Nederlandse militairen in West-Duits- land. Minister Ter Beek van defen sie zei in Brussel dat hij „niet van zins is eenzijdige beslissin gen te nemen over de paraat heid van de Nederlandse troe pen in de Bondsrepubliek". Wel voegde hij eraan toe be grip te hebben voor de verlan gens van de belangenorganisa ties van Nederlandse militai ren, die al eerder om het ver zachten van de paraatsheidsei- sen hebben verzocht. Volgens Ter Beek zullen ook de oefenprogramma's van de NAVO-strijdkrachten „in aan tal en omvang worden aange past" zodat meer rekening kan worden gehouden met de door de oefeningen veroorzaakte „overlast en milieuschade". Dat betekent overigens niet dat oefeningen geheel onge daan gemaakt zullen worden. Volgens NAVO-functionaris- sen in Brussel zal het wel tot gevolg hebben dat voor grote oefeningen niet langer meer duizenden militairen op de been gebracht worden. Ook zullen bij de nog te houden oe feningen minder rupsvoertui gen en laagvliegende vliegtui gen worden ingezet. In kringen rond minister Ter Beek heette het gisteren dat het om „zeer aanzienlijke be perkingen" zou gaan. De NAVO gaat zich nu meer rich ten op oefensimulaties met be hulp van computers. Tenslotte zal vooral op aan drang van Nederland ook de zogenaamde consultatieperiode worden verkort. Tal van NAVO-landen hebben op dit ogenblik plannen om hun de fensieprogramma's te wijzigen als gevolg van de ontspanning in Europa. Tot dusver moesten de andere bondgenoten over dit soort wijzigingen uitvoerig worden geconsulteerd, hetgeen zeer tijdrovend is. Ter Beek heeft zijn collega's nu ge vraagd dergelijke wijzigings procedures te vereenvoudigen en te bekorten. „Ik heb een en ander met NAVO-secretaris- generaal Wörner besproken en die reageerde zeer positief. Daarna hebben mijn collega's mijn voorstel overgenomen", aldus de bewindsman. De gisteren genomen besluiten zullen nader worden uitge werkt door de NAVO-ambas- sadeurs en de militaire autori teiten. Volgens Ter Beek zijn de aanpassingen dringend no dig omdat de strategie van de „voorwaarste verdediging" op basis waarvan grote aantallen troepen zijn gecon centreerd aan de grenzen waar een aanval kan plaatsvin den alle realiteit heeft ver loren. „De huidige strategie vereist legerconcentraties aan grenzen die binnenkort geen grenzen meer zullen zijn. Daarom zullen met verant woorde haast aanpassingen worden doorgevoerd", aldus de minister. Beschermheer Kroonprins Willem Alexander, op bezoek bij de Koninklijke Am sterdamse Roei- en Zeilvereeniging De Hoop, liet zich gisteren al les vertellen over de 70-jarige Marco, een licht roeibootje. De prins bezocht de vereniging in zijn nieuwe functie van beschermheer van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond. foto: anp (ADVERTENTIE) Tot 24 juni prijkt in de restaurants van de Holland Casino's onze nationale delicatesse op de kaart. Nederlandse asperges, op klassieke wijze geserveerd met beenham, ei. gesmol ten boter en aardappelen. Plus een glas perfecte witte wijn. Ën dat alles voor de uiterst aantrekkelijke prijs van f 25,-. Wie op een bijzondere manier van asperges wil genieten, is iedere dag vanaf 14.00 uur welkom in de Holland Casino's -Holland Casino's In de Holland Casino's kom je ogen tekort. Boetes niet langer fiscaal aftrekbaar DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren bepaald dat geldboetes voortaan niet meer aftrekbaar zijn voor de belastin gen. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) die twee weken ge leden tijdens een debat nog zei dat hij niets in het voorstel van PvdA en CDA zag, liet gisteren zijn bezwaren vallen. Het schrappen van deze belastingaftrek levert de schatkist jaar lijks 60 miljoen gulden op. Op initiatief van de regeringspartijen schrapte de Kamer ook de fiscale aftrekbaarheid van geldboetes die zijn opgelegd door EG-instellingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van het prin cipe 'de vervuiler betaalt' dreigt niet veel terecht te ko men. Voor de komende vier jaar is alleen al twee miljard gulden nodig om de meest 'ur gente' gevallen van bodemver vuiling aan te pakken. De overheid heeft tweederde van dit bedrag voor haar rekèning genomen. De rest moet door de vervuilers en de huidige gebruikers van de grond wor den opgebracht, zo heeft mi nister Alders van milieube heer gisteren bekend gemaakt. Met het opruimen van alle vervuilde gronden - waaron der 100.000 vervuilde bedrijfs terreinen - is in totaal vijftig miljard gemoeid. Voor het op ruimen van alle urgente ge vallen is minimaal twintig miljard gulden nodig. Het ka binet wil in elk geval die ge vallen binnen één generatie (25 jaar) oplossen. Het inzetten van de twee miljard is daarvan nog slechts een begin. Dat geld komt niet alleen van het ministerie van VROM. Ook Verkeer en Waterstaat zal haar steentje moeten bij dragen, daar waar het gaat om het schoonmaken van de rijks- waterbodems. Een ander deel van de kosten zal door de ge meenten en provincies moeten worden gedragen. Een woord voerder van het ministerie van milieubeheer bestreed overigens dat daarmee het principe 'de vervuiler betaalt' is verlaten; het overheidsgeld is vooral bedoeld als aanzet. Minister Alders verwacht de komende vier jaar de financië le vruchten te plukken van de 120 processen die op dit mo ment tegen even zoveel ver vuilende bedrijven lopen. Tot nu toe heeft de Staat daarmee „slechts enkele miljoenen gul dens" binnengehaald. Alders vindt daarom dat het aandeel van de bedrijven „drastisch verhoogd" moet worden. Veel medewerking heeft hij tot op heden niet gekregen van het bedrijfsleven. Alleen betalen aan de 'grote schoonmaak' door de veroor zakers is volgens de milieumi nister niet langer voldoende. Zij zullen vanaf 1 januari 1991 ook de daadwerkelijke uitvoe ring van de sanering ter hand moeten nemen. Tot nog toe zorgde de overheid hiervoor. Zijn de vervuilers daartoe niet bereid, dan kan de provincie hen dwingen. Uiteindelijk moet de grond weer zo schoon zijn dat kleine kinderen er veilig zouden kunnen spelen. Ook gebruikers van de grond zullen, als het aan het Alders ligt, voortaan niet meer vrijuit gaan. Zij moeten de kosten zien te verhalen op de vervui lers. In dat kader wil Alders laten onderzoeken of het mo gelijk is verkoop van vervuil de gronden te verbieden. Hij kijkt daarbij met een schuin oog naar de ervaringen die daarmee inmiddels in de Vere nigde Staten zijn opgedaan. In de staat New Jersey mag ver vuilde grond alleen in andere handen overgaan als er een re geling is voor de schoonmaak kosten. Wie weigert mee te doen, zal uiteindelijk zijn be drijfsactiviteiten moeten sta- Vrouwengeschiedenis nog niet rijp voor examen VOORBURG „Persoon lijk had ik meer vuurwerk verwacht van het examen geschiedenis. Er was weinig originaliteit in de vragen te ontdekken, terwijl er juist een bijzondere kans was om het oude stramien te door breken nu het onderwerp vrouwengeschiedenis voor het eerst op het programma stond". Docente geschiedenis me vrouw D. Roodhuyzen van het Voorburgse St. Maartens- college was duidelijk teleur gesteld over de havo-versie; zij vond het conventioneel en saai. „Jammer dat de positie van vrouwen in de Verenig de Staten en Nederland niet werd vergeleken, want dat had het inhoudelijk heel wat leuker gemaakt. Nu werden vooral weetdingen ge vraagd". Ook over het ande re leeronderwerp, 'Nederland in de periode 1939-1946', wer den vooral feiten gevraagd. „Van vraag 26 weet ik bijna zeker dat geen van mijn leer lingen dat gered heeft. Daar werd gevraagd wat het con flict was tussen minister Dijxhoorn van oorlog en ge neraal Reynders op 6 februa ri 1940. Dat is zo'n vraag die thuishoort in de categorie zoeken naar een speld in de hooiberg". Voor de goede orde: de heren waren het on eens of het decent van de verdediging moest liggen bij de grenslinie (Reynders) of bij de Grebbe- en waterlinie. Mevrouw Roodhuyzen die het examen docentvriende- lijk noemde omdat er geen enkele opstel- of betoogvraag was gesteld, maakte zich wel druk over het feit dat vol gende week dinsdag de nage keken examens al op de post moeten zitten naar de tweede corrector. „Geschiedenis staat helemaal aan het eind van het examenrooster, terwijl er toch in korte tijd heel wat moet worden nagekeken". Zwammen Haar collega mevrouw H. Budé was het daar roe rend mee eens. Zeker omdat haar vwo-leerlingen wèl een opstel over Alette Jacobs moesten schrijven. „Dat is werkverschaffing voor leer ling en docent. Terwijl de pe riode die bestudeerd moest worden van 1929 tot 1969 liep, is precies een persoon uitgekozen die in dat eerste jaar overleed. Ik denk dat heel wat kandidaten zijn gaan zwammen om het ge vraagde aantal woorden te halen". Ook zij plaatste grote vraag tekens bij het examineren van het onderwerp vrouwen geschiedenis. „Dat is nog niet rijp voor een examen", luid de het oordeel. Om dat te on derstrepen verwees zij naar de opgave waarin gevraagd werd drie specifieke functies van de Amerikaanse vrouw te noemen. „Volgens de ant woorden moet dat zijn: moe der, huisvrouw, echtgenote. Maar ik heb bij een van mijn leerlingen al gelezen dat ze Antwoorden meerkeuze-opgaven DEN HAAG De goede (Cito-)antwoorden van de meerkeu ze-opgaven van de centrale schriftelijke eindexamens van maandag 21 mei luiden als volgt: Vwo Duits 1 D; 2 D; 3 D; 4 C; 5 B; 6 A; 7 B; 8 D; 9 B; 10 C; 11 C; 12 A; 13 A; 14 C; 15 B; 16 B; 17 D; 18 B; 19 D; 20 D; 21 A; 22 B; 23 D; 24 D; 25 D; 26 C; 27 B; 28 B; 29 C; 30 B; 31 B; 32 B; 33 B; 34 D; 35 D; 36 C; 37 B; 38 C; 39 C; 40 B; 41 B; 42 A; 43 B; 44 C; 45 A; 46 B; 47 D; 48 A; 49 B; 50 C. Havo vhbo Duits 1 D; 2 C; 3 A; 4 B; 5 C; 6 A; 7 D; 8 C; 9 D; 10 B; 11 D; 12 A; 13 C; 14 C; 15 C; 16 C; 17 B; 18 B; 19 D; 20 A; 21 A; 22 C; 23 B; 24 C; 25 C; 26 A; 27 C; 28 B; 29 A; 30 D; 31 C; 32 B; 33 C; 34 C; 35 A; 36 D; 37 C; 38 B; 39 D; 40 A; 41 C; 42 B; 43 B; 44 B; 45 C; 46 B; 47 A; 48 B; 49 A; 50 B. Lbo (C) mavo (C) Duits 1 B; 2 C; 3 B; 4 B; 5 B; 6 C; 7 C; 8 B; 9 A; 10 C; 11 C; 12 D; 13 C; 14 C; 15 A; 16 A; 17 C; 18 A; 19 B; 20 C; 21 A; 22 C; 23 A; 24 A; 25 A; 26 B; 27 C; 28 C; 29 B; 30 B; 31 A; 32 D; 33 B; 34 C; 35 B; 36 E; 37 C; 38 A; 39 C; 40 C; 41 C; 42 C; 43 D; 44 A; 45 B; 46 B; 47 D; 48 B; 49 C; 50 B. Lbo (D) mavo (D) Duits 1 C; 2 B; 3 B; 4 B; 5 B; 6 A; 7 B; 8 C; 9 B; 10 B; 11 C; 12 A; 13 C; 14 A; 15 A; 16 A; 17 B; 18 D; 19 C; 20 B; 21 B; 22 A; 23 A; 24 C; 25 B; 26 A; 27 C; 28 A; 29 C; 30 B; 31 C; 32 C; 33 B; 34 B; 35 C; 36 A; 37 A; 38 A; 39 B; 40 D; 41 B; 42 D; 43 A; 44 C; 45 B; 46 C; 47 B; 48 A; 49 A; 50 D. Lbo (C) mavo (C) natuurkunde 1 B; 2 -; 3 -; 4 -; 5 -; 6 B; 7 -; 8 -; 9 B; 10 F; 11 -; 12 -; 13 B; 14 D; 15 A; 16 C; 17 D; 18 C; 19 F; 20 C; 21 D; 22 A; 23 B; 24 -; 25 C; 26 B; 27 -; 28 B; 29 -; 30 C; 31 32 -; 33 A; 34 A; 35 A; 36 C; 37 Lbo (D) mavo (D) natuurkunde 1 C; 2 C; 3 B; 4 -; 5 -; 6 -; 7 B, 8 C; 9 -; 10 -; 11 -; 12 -; 13 C; 14 D; 15 A; 16 -; 17 D; 18 -; 19 -; 20 D; 21 A; 22 B; 23 -; 24 C; 25 -; 26 B; 27 B; 28 D; 29 -; 30 -; 31 B; 32 C; 33 B; 34 A; 35 C; 36 D. Intas Nederlandse tekst 1 A; 2 D; 3 C; 4 C; 5 B; 6 C; 7 D; 8 D; 9 B; 10 D; 11 D; 12 C; 13 D; 14 A; 15 B; 16 D; 17 D; 18 D; 19 D; 20 D; 21 B; 22 A; 23 D; 24 C; 25 D; 26 A; 27 A; 28 D; 29 C; 30 B; 31 C; 32 C; 33 D; 34 B; 35 C; 36 B; 37 C; 38 D; 39 D; 40 C; 41 D; 42 A; 43 D; 44 B; 45 C. Intas natuur- en scheikunde 1 A; 2 C; 3 A; 4 B; 5 B; 6 C; 7 B; 8 C; 9 C; 10 A; 11 B; 12 A; 13 A; 14 A; 15 D; 16 C; 17 D; 18 A; 19 A; 20 B; 21 A; 22 A; 23 B; 24 D; 25 B; 26 B; 27 D; 28 A; 29 D; 30 A; 31 B; 32 A; 33 D; 34 B; 35 B; 36 D; 37 B; 38 C; 39 D; 40 A; 41 A; 42 B; 43 B; 44 C; 45 C; 46 A; 47 D; 48 D; 49 C; 50 A. 3rdt £k- DSI rtei moet zijn, terwijl een ande opschreef dat ze het geld u geeft dat de man verdier Dat is natuurlijk ook een v de zaken die bij het hu vrouw-zijn hoort. Ik zal 1 komende dagen nog heel v| plezierige momenten belev als ik alle functies lees". Het mavo- en lbo-examen j schiedenis dat dezelfde derwerpen behandelde havo en vwo, leek eenvoi ger dan het misschien v was. „De eerste reacties 1 mijn leerlingen waren: cadeautje' en 'simpel'. R ik denk dat er, zeker bij vragen over vrouwengesch denis, wat addertjes one het gras zaten", aldus A. Tt van het Maartenscollege. gaf als voorbeeld vraag over de opvatting van Christelijke Vereniging 5L denopbouw over het gebri van anticonceptiemiddel! Die vereniging, hoewel ilJss' na de oorlog opgericht, strenge ideeën over seks b t ten het huwelijk, maar vwj geen tegenstander van lr gebruik van voorbehoei middelen in het huwelir Toet: „Dergelijke vragen v e. eisten leerwerk en de le(ida' ling die dat heeft gedaln. wordt daarvoor beloond". jer, Eitje j. De mavo-leerlingen die zj-j t goed hadden voorbereid het examen scheikuni kwamen gisteren niet v®nn< verrassingen te staan. „Brdei standaard-examen met wj'en nig nieuwe dingen", zo o| deelde scheikunde-lera C. Canninga van het Marv tens. „Het waren vooral le|^-| vragen die geen verb^JJ hadden met het dagelijks ven. Alleen de vraag over katalysator van een auto in dat opzicht aardig". Anders was dat in de er^-- mens voor de havo- en vv kandidaten. Daarin zai(Vai verrassend veel onderwerp die dagelijks in het nieu zijn of in de leefwereld yNI de leerlingen voorkomen, als zure regen, batterij, mestproblematiek, loodvrij t benzine en zwemwater. I-Ur] cent H. Opperman vond flle havo-examen moeilijker a het vwo-examen. „Dat laat was een eitje. Zeker als je ieW€ vergelijkt met vorige jaifzer' Er zaten zoveel weggeverikte' in dat ik bij het maken gj zo twijfelen of ik de vragen urlo goed had begrepen. Alldraa vraag vier over een tintfoot- soldaatje met een gesoldeefeüg, platina eremedaille vond^nm ver gezocht. Ik vraag meorSp waar je die kunt vindaa^f was zijn cynische reacL v Over het havo-examen Opperman veel meer te ken. „Daarin zat een gij. variatie aan onderwerp^oei Bovendien varieerde I moeilijkheidsgraad". DEN HAAG Staatssecreta ris Elske ter Veld van sociale zaken wil voorkomen dat een kleine tienduizend mensen al per 1 juni hun aaw-uitkering verliezen en tijdelijk een beroep moeten doen op de bij- In een brief aan het Algemeen Arbeidsongeschiktheidsfonds (AAF) vraagt Ter Veld of het AAF de uitkeringen bij wijze van voorschot wil blijven uit betalen, hoewel daarvoor van af 1 juni geen wettelijke grond meer is. Dit kwamen de staats secretaris en de kamercommis sie voor sociale zaken gisteren met elkaar overeen. De kamercommissie waar schuwde voor de ernstige pro blemen waarin aaw-uitke- ringsgerechtigden verzeild dreigen te raken. Het kamer lid Ina Brouwer (Groen Links) sprak van een 'jojo-beleid', omdat zonder een noodoplos sing 9700 mensen per 1 juni hun uitkering zouden verlie zen, die in september weer zouden terugkrijgen om ver volgens op juli 1991 weer in de bijstand te geraken. Ook de woordvoerders van CDA en PvdA noemden deze gang van zaken voor de betrokken aa w'ers 'rampzalig en onover zichtelijk'. De problemen zijn onstaan door juridische uitspraken van het Europese Hof, wetswijzi gingen en de voorgenomen al gehele herziening van de aa- wet. Het vorige kabinet be sloot onder druk van het Hof dat zowel mannen als vrou wen een gelijk beroep op de wet konden doen. Om te voor komen .dat de kosten voor het Rijk te hoog zouden oplopen werd vervolgens voor een aanzienlijke groep uitkerings gerechtigden een 'overgangs regeling' tot 1 juni dit jaar ont worpen. Door nieuwe gerech telijke uitspraken voelt Ter Veld zich echter weer ge dwongen de overgangsregeling met een jaar te verlengen. Deze 'reparatiewet' kan echter niet vóór september door zo- Ter Veld vroeg een kamer meerderheid tevergeefs om steun voor haar brief aan het fonds. VVD, CDA, D66 en PvdA vonden echter dat een onderhandse regeling met het fonds uitsluitend de verant woordelijkheid van de staats secretaris is. Wel zegden CDA, PvdA, D66 en Groen Links toe de 'reparatiewet' snel te willen behandelen. Ter Veld: „Ik kan nu geen gericht ver zoek aan het AAF doen. Er zal een veel slappere formulering voor die brief gevonden moeten worden, maar ik zoek naar een oplossing". SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions (ADVERTENTIE) Miele inbouwapparaten voor optimaal komfort in uw keuken Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11tel. 071-149859. Directeuren beschuldigd van knoeien met afval DORDRECHT De poli- tie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 57-ja- rige eigenaar-directeur van het Transportbedrijf BVA v/h Wolst in Dor drecht wegens het knoei en met chemisch afval. Ook tegen de 41-jarige direc teur van Bastiaanse Aanne mersbedrijf en Containerservi ce in Breda is proces verbaal opgemaakt wegens het zelfde vergrijp. De directeur van het Dordtse bedrijf wordt ervan beschul digd transportbonnen te heb ben vervalst, waarna afval stoffen en chemisch afval ter verbranding werden aangebo den bij de gemeentelijke vuil verbranding in Dordrecht. De directeuren van beide bedrij ven worden bovendien be schuldigd van deelname aan een criminele organisatie. Vergrijzing Turkse gemeenschap groei RIJSWIJK De vergrijzing van Turkse en Marokkaans! meenschappen in ons land neemt, ondanks de jeugdige leel opbouw, vrij snel toe. Vorig jaar behoorde 7 procent van de ken en 8 procent van de Marokkanen tot de categorie 50j sers. In 1976 was dat nog respectievelijk 1 en 2 procent blijkt uit een onderzoeksrapport dat gisteren in Rijswijk aa nister D'Ancona van WVC is aangeboden. Vooral veel M kaanse ouderen verwachten dat zij straks door hun kin! verzorgd worden. D'Ancona betwijfelt echter of dat in all vallen zal gebeuren. DELFT/DEN HAAG Het Zweedse woonwarenhuis Ikt zich vestigen langs Rijksweg A13 (Den Haag - Rotterdaf hoogte van Delft, op het bedrijventerrein Delftse Poort, j De Kroon heeft de knoop doorgehakt in het meningsvL tussen de provincie Zuid-Holland en de gemeente Delft, r voordeel van de laatste. 1 Minister Alders (Milieu), die eveneens tegen de vestigi® Ikea langs de snelweg was, heeft zich gisteren neergelegd f Koninklijk Besluit. C' De beslissing van de Kroon is overeenkomstig het advies f Raad van State. Wel hebben de ministers Alders (ruimteliB dening) en zijn voorganger Nijpels de Raad van State tcT keer toe gevraagd het advies opnieuw te overwegen. Voorkeur Alders, gesteund door zijn collega Andriessen van econo zaken, is van mening dat een Ikea-vestiging in de omgevi Delft zich moeilijk verdraagt met het regeringsstandpui zogenaamde perifere detailhandel. De regering beoogt ni de vestiging van detailhandel buiten winkelcentra tegen t De beide bewindslieden en de provincie Zuid-Holland zou voorkeur geven aan een alternatieve lokatie in Rotterda ders had tevens als bezwaar dat de Delftse lokatie vrijwel per auto bereikbaar is. Volgens de Raad van State biedt geringsbeleid inzake perifere detailhandelsvestigingen doende duidelijke aanknopingspunten om de door Delft e j|dl„ gewenste vestiging neergelegd. Hij zal king van het regeringsbeleid over dit soort bedrijfsvestigi! "'J' de Kamer voorleggen. Daarmee willen ze voorkomen t dergelijke situatie zich herhaalt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4