„Er is relatie tussen opvang en mishandeling" Ziekenhuisraad schrijft brandbrief aan kabinet lenteverhoging eeuwrekening: nu 6,6% Kritiek Senaat op aftopping reiskostenforfait Klant is koning; dat is meer dan een Prince al lelsvoort |zweeg )blemen astings- IEUWS Huiseigenaren geven meer uit voor onderhoud Schutters gearresteerd Ruding niet zuiniger dan Kok KONINKLIJK HUIS NENLAND EcidócSommxt WOENSDAG 23 MEI 1990 PAGINA 3 ifdagent vervolgd r dodelijk schot ERDAM Het openbaar minis- leeft besloten een hoofdagent uit lversumse politiekorps te vervol- (gens dood door schuld. De agent in november vorig jaar een 18-ja- jngen dood na een achtervolging t'rersum. De Amsterdamse persof- T| Mijnsen verwijt de hoofdagent 'it hij het dienstwapen tevoor- leeft gehaald, maar dat hij met tool in de hand is gaan trekken verdachte toen hij hem uit een auto wilde halen. Daarbij Je het pistool langs de verdachte 1 Ptyet afgegaan. „Ik spreek dan wel ongeluk maar met een zodanige baarheid dat dood door schuld %e kan worden gelegd", aldus Jaties ale vei -organi ide s] >or de jn betn k 1( spot in Aral it word i. Jordan Ginjaar schittert door afwezigheid DEN HAAG VVD-voorzitter Ginjaar heeft gisteren de wekelijkse vergadering van de liberale fractie in de Tweede Kamer niet bijge woond. Vorige week werd nog afge sproken dat de voorzitter of één van de andere leden van het hoofdbe stuur voortaan aanwezig zou zijn bij het fractieberaad. Volgens een woordvoerder was de afwezigheid van de partijvoorzitter alleen het gevolg van diens vele werk voor de partij. Daardoor zou Ginjaar, die in het dagelijks leven voorzitter is van de Gezondheidsraad en van de Cen trale Raad voor de Milieuhygiëne, de afgelopen dagen geen tijd hebben gehad voor zijn gewone werk. Weer stemmen Een medewerkster van het gemeente huis in Egmond aan Zee installeert het stemlokaal van de badplaats, waar vandaag opnieuw gemeenteraadsver kiezingen werden gehouden. De vori ge verkeizingen werden ongeldig verklaard omdat de lijstverbinding tus sen PvdA en Groen Links niet op het stembiljet vermeld stond. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nationale Ziekenhuisraad, het overkoepelend orgaan van de zorginstellin gen in ons land, heeft een brandbrief gestuurd aan het kabinet. De regering moet nu onmiddel lijk geld beschikbaar stellen, anders gaan er als gevolg van de acties van verpleegkundigen on gelukken gebeuren. De directies van 53 instel lingen boden vandaag op het Binnenhof aan staatssecretaris Simons van volksgezondheid een petitie aan. De Ziekenhuisraad maakt zich grote zorgen, over de verscherping van de acties van verpleegkundigen. „Bij dit soort protesten is het risico van slachtoffers niet uitgesloten. We moeten dat zien te voorkomen. Enerzijds ter wil le van de zorg in de instellingen en anderzijds om je voorkomen dat de gezondheidszorg een feweldig slechte naam bij de mensen krijgt", al- us mevrouw M. Schreurs van de NZR. Zij wijst erop dat nu ook vitale onderdelen van cfe zie kenhuizen worden getroffen. „Op dit moment zijn mensen bereid zodanige acties te voeren dat bijvoorbeeld operatiekamers stil gelegd worden. Wij willen het kabinet nogmaals waarschuwen dat er echt iets moet gebeuren willen wij de za ken in de hand kunnen houden". welijk ige aan al ter :in ver ge pass erspani tiging rat als srmijde ael bez' lïist dergror /erzet. e geval vee en eel min >ndag. het le ilg van de voorpagina) 1AAG Enkele we ieden bracht een ver- oordiger van de amb- ïvakbond AbvaKabo )port in de openbaar- reide avaaruit bleek dat de 1 wezen igdienst kampt met de intifie bij de automatise- PLO Staatssecretaris Van ming z<yoort erkende vervol- n een interview met Handelsblad dat hij al- imende k de hoogte was van de en zelf#ten- ^eV?^jnelsvoort gaf ook toe n0° ermiddelijk gerealiseerd te ier vele dat dit soort moeilijkhe- s zijn, zfi lagere opbrengst van geerde, ftingen zou kunnen ver- van P|n- Inmiddels wordt al de zeVen van een m°geliJke met één miljard gulden de west} nog st^gen0ver de Tweede Ka- :tie te keeg de bewindsman in nonstraifn. Ook toen er in janua- behandeling van de be- jvan Financiën „kamer- He PalJ1 zeer indringend" werd de erfeerdl hield Van n oort de kaken op elkaar, aarschij^ejtsma jn j^et recente tting vajnterview zei de staats- ;n van lis dat hij het nog te 'etorechpnd om de betreffende 'n uitspltie naar buiten te bren- M)at laatste argument iveinig indruk op Reits- s het gaat om gevoelige n fen tie kan er vertrouwelijk n de on gevoerd worden met de ieer duu|)mmissie". Volgens het gen. Eei^merlid heeft een staats- i brede 's pbcht de Tweede e vredezeker als die daar drin" aar vraagt, te informe- de feiten zoals de -fcretaris die kent". Afge- Émjdag sprak premier J zijn volste vertrouwen pan Amelsvoort. Volgens was er geen enkele re- h te denken dat de staats- de Tweede Kamer lop het verkeerde been Êen zetten. VERDEELDE REACTIES OP KEURMERK VOOR KINDERDAGVERBLIJVEN DEN HAAG De kin deropvang maakt een roe rige tijd door. Initiatieven om de kwaliteit ervan te verbeteren volgen elkaar op. Begin deze week kwam de kersverse Stich ting Kwaliteit Kinderop vang met het idee om dagverblijven een kwali teitskeurmerk te verle nen. Het ministerie van WVC juicht het initiatief toe, maar deskundigen zijn minder blij. De Stichting Kwaliteit Kin deropvang is een onafhankelij ke organisatie die de wildgroei in de zorg voor kinderen aan banden wil leggen. Ze heeft zeven criteria vastgesteld waaraan de opvangcentra moeten voldoen om in aan merking te komen voor een certificaat: organisatie, om gang met het kind, ouders, personeel, huisregels, dienst verlening en accommodatie. Maar voordat de stichting haar ideeën kan realiseren, is er eerst nog een erkenning nodig van de Raad voor de Certifica tie. Deze raad stelt eisen aan de manier waarop diensten en produkten op hun kwaliteit worden getoetst. Het kwaliteitsonderzoek zal worden verricht door het En- schedese onderzoeksbureau Hoeksma, Homans en Men- N VANDAAG C\ ting. Inmiddels hebben zich daar al meer dan dertig op vangcentra gemeld voor zo'n onderzoek, zegt ir. Cor Ho- mans. Hij is min of meer de geestelijke vader van het keurmerk, dat volgens hem hard nodig is: „We zien soms excessen optreden. Af en toe is er gewoon een relatie tussen kindermishandeling en kin deropvang. Het wezenlijke van een kwaliteitssysteem is dat het om een afspraak gaat tussen een leverancier en een afnemer. In dit geval dus tus sen ouders en een dagverblijf. Voor de ouders moet het dui delijk zijn wat zo'n voorzie ning te bieden heeft, zodat men weet wat men kiest". Daarnaast zijn er de gigantisch lange wachtlijsten, waardoor ouders vaak maanden moeten wachten voordat hun kind een plaats krijgt in een dagverblijf. In zulke situaties zijn ze min der geneigd de gang van zaken en de sfeer van zo'n voorzie ning aan een kritische be schouwing te onderwerpen. Homans: „Ouders die allebei voor het geld moeten werken, zijn blij als ze hun kind einde lijk ergens achter de deur heb ben. Als ze dan gaan klagen, reageren sommige dagverblij ven in de trand van: voor jou tien anderen". Lakoniek Het CDA-kamerlid Minouche Janmaat-Abee loopt niet over van enthousiasme en vreest dat de ouders voor de finan ciering van het 'keurmerk' moeten opdraaien. Janmaat doet vrij lakoniek over de op richting van de stichting. „Het is een prima particulier initia tief, dat goed is voor de werk gelegenheid. Maar ik zou het in elk geval onterecht vinden als de prijs voor het keurmerk wordt doorberekend aan de ouders". De SKK gaat ervan uit dat de kosten van het keurmerk, ruim 2000 gulden per jaar, voor rekening komen van de dagverblijven. Maar of de ouders dan buiten schot zullen blijven hangt af van de opvangcentra die zo'n certifi caat van kwaliteit aanvragen. Het ministerie van WVC is blij met het initiatief. Zonder dat zij geld uit hoeft te geven wordt er toch gelet op de kwa liteit van de kinderopvang. A. van Tongeren, WVC-beleids- medewerker kinderopvang: „Het is een goed idee, de ou ders weten dat hun kinderen Voor ouders is het prettig als duidelijk is in wat voor dagverblijf hun kinderen worden opgevangen. Een keurmerk zou daarvoor meer waarborgen bieden. foto: sp in goede handen zijn bij een 'keurmerkdagverblijf'". De overheid moet zich volgens Van Tongeren een beetje te rugtrekken. „De wereld van kinderopvang moet veel meer zelf gaan doen, zich actiever opstellen. We staan achter dit proces dat nu plaats vindt, maar het is niet zo dat WVC moet gaan betalen". Die me ning staat, zowel bij WVC als in de Tweede Kamer, als een huis. Weifelend Tegenover de positieve uitla tingen van WVC staat de wei felende houding van directeur A. Permentier van de Stich-» ting voor Dagopvang voor kin deren in Den Haag. „Het initi atief voor het geven van een keurmerk voor kinderdagver blijven vind ik positief. Maar of dat moet komen van een adviesbureau uit Enschede, daar sta ik wat afwachtend te genover. Ik zie de landelijke richtlijnen liever komen van de overheid en de werkge vers- en werknemersorganisa ties. Ik ken die club uit En schede niet, de initiatiefne mers komen niet uit de, voor mij bekende, branche van de kinderopvang". Dat de sociale partners onder tussen ook nog aan concrete plannen voor het verbeteren van de kinderopvang werken, maakt de boel nog onoverzich telijker Op 21 juni komt de VOG, een belangenvereniging voor de werkgevers in de wel zijnssector, met een brochure met richtlijnen voor kinderop vang. Secretaris H. Strating van de VOG reageert lauw op het initiatief van SKK: „De regels voor kinderopvang kunnen beter vanuit de bran che zelf komen. Wij hebben anderhalf jaar geleden een werkgroep ingesteld. Mensen uit de praktijk kunnen immers het beste nagaan op welke punten de kwaliteit bijgesteld moet worden. De Stichting Kwaliteit Kinderopvang werkt niet namens de instel lingen, wij doen dat wel". Model verordening DEN HAAG De Ver- eniging van Nederland se Gemeenten (VNG) heeft een modelverorde ning kinderopvang op gesteld. Deze werd van middag aangeboden aan de voorzitters van de kamercommissies voor emancipatiebeleid en voor welzijn en cultuur. De verordening gaat er vanuit dat de kwaliteit van de kinderopvang aan bepaalde minimumeisen moet voldoen en dat voor het uitoefenen van kin deropvang een vergun ning nodig is van burge meester en wethouders. In de verordening zijn voor schriften opgenomen over vakbekwaamheid van het personeel, geschiktheid van de accomodatie, de groepsgrootte, hygiëne en brandveiligheid. De model-verordening is ook van toepassing op bui tenschoolse kinderverblij- ven, peuterspeelzalen en gastouderbureaus. AMSTERDAM Aan eenderde van de woningen die door de eigenaar worden bewoond zijn tussen 1983 en 1987 onder- houds-of herstelwerkzaamheden uitgevoerd. Het bedrag dat daarvoor werd uitgegeven steeg in die jaren van 2,5 miljard naar 3,5 miljard gulden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB), dat vandaag is gepubliceerd. In diezelfde periode groeide het aantal eigen woningen van 2,11 tot 2,36 miljoen. Dat betekent dat het gemiddeld bedrag dat een huiseigenaar voor onderhoud uitgeeft toenam van 1.200 gulden in 1983 tot 1.470 gulden in 1987. Van de 3,5 miljard gulden die in 1987 werd uitgegeven voor de eigen woning had 1,7 miljard betrekking op herstel van defecte onderdelen, zoals verrotte kozijnen; 0,6 miljard op echt onder houd, zoals schilderwerk, en 1,2 miljard op vernieuwing of ver fraaiing van de woning. (ADVERTENTIE) Per 23 mei 1990 verhoogt de Postbank het rente- op de Leeuwrekening naar 6,6%* (was 6,5%). i het R •bajdzjan le aanv he Azerl ten Leeuwrekening. Inleggen en opnemen doet u Don met de girokaart. De Leeuwrekening is een girospaarrekening voor leniërs. igen vanaf f 10.000,-, die een hoge rente geeft en volop opnamevrijheid biedt. Meer informatie vindt u in de folder Leeuw- ling. Haal deze op het postkantoor. Telefonisch aan- A, en kan ook. Bel gratis 06-0400 (op werkdagen tot Iuur en op zaterdag tot 12.00 uur). het tegoed onder de f 10.000,-, dan geldt een rentevergoeding POSTBANK AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gisteren twee mannen van 20 jaar gear resteerd die volgens voorbij gangers vanaf een balkon op passerende auto's, fietsers en voetgangers schoten. De jon gens zelf zeiden dat ze met een luchtdrukpistool blikjes aan de overkant van de straat pro beerden te raken. Persoonlijke ongelukken hebben zich ove rigens niet voorgedaan. Hele klus Het VOC-schip dat straks tijdens Sail '90 gaat varen, krijgt een zeiloppervlak van 250 vierkante meter. Dat is een hele klus voor zeilmaker De Boer, die, met enkele medewerkers, alles nog met de hand naait. foto: anp AMSTERDAM Het is een mythe dat Onno Ruding als minister van financiën zuini ger was dan zijn opvolger Wim Kok nu is. De wijd ver breide opvatting dat het huidi ge CDA-PvdA-kabinet een ruimhartiger financieel beleid voorstaat dan de eerste twee kabinetten-Lubbers (CDA- VVD) is eveneens onjuist. Deze stellingen poneerde drs. G. Zalm, directeur van het Centraal Planbureau, vanmid dag bij zijn installatie als bij zonder hoogleraar in de econo mische politiek aan de VU in Amsterdam. „Hoe je het ook wendt of keert, er is in het Lubbers-Ruding-tijdperk geen sprake geweest van krimp van het volume van de collectieve uitgaven, maar van groei", al dus Zalm. Als voorbeeld noemde hij de uitgaven voor de gezondheidszorg in de pe riode 1983-1989. „Uit de media zou je als snel de indruk krij gen dat er op dit gebied sprake is geweest van een systemati sche afbraak. In werkelijkheid groeide het betrefffende uitga- venvolume met gemiddeld ruim 2 procent per jaar". Uitgaand van de plannen van het kabinet Lubbers-Kok moet volgens Zalm worden gecon stateerd dat de groei van de overheidsuitgaven de komen de jaren niet ruimer maar krapper zal zijn. Voor een aan tal beleidsonderdelen is welis waar een versnelde uitgaven stijging voorzien (bijv. voor milieu en openbaar vervoer) maar het is de bedoeling van het kabinet pm de totale over heidsuitgaven tot 1994 te laten dalen. Drs. Zalm tekent hier overi gens bij aan dat het nog slechts om voornemens gaat. Ruding was aanvankelijk ook van plan de uitgaven sterk te be perken, maar hij is daarin niet geslaagd omdat tegenvallers in de uitgaven niet of onvoldoen de zijn gecompenseerd door nieuwe bezuinigingen. IB AAI door WILLEM RITSTIER 25 mei Prins Claus is in de Doelen In Rotter dam aanwezig bij het benlfletconcert ten bate van de stichting 'Nationaal Muziekinstrumenten Fonds'. De stichting helpt jong talent en uit voerende musici door hen goede In strumenten In bruikleen te geven of met de financiering van een eigen In strument. DEN HAAG De CDA-frac- tie in de Eerste Kamer vindt dat de voordelen voor het mi lieu van de zogenaamde aftop ping van het reiskostenforfait „als zeer gering moet worden aangeduid". De fractie wil van minister Kok van financiën weten of hij deze mening over de voorgestelde beperking van de aftrekbaarheid van reiskos ten deelt. Met deze kritiek raken de CD A-senatoren de kern van het betreffende wetsontwerp, dat nu juist is bedoeld om het gebruik van de auto in het woon-werkverkeer terug te dringen. Een en ander blijkt uit de schriftelijke inbreng van de fracties in de Senaat, ter voor bereiding van de mondelinge behandeling van het wetsont- De CDA-fractie noemt het wetsvoorstel „complex", en meent dat het haaks staat op de voorgestane vereenvoudiging van de belastingwetgeving en waarschuwt voor de mogelijke fraude-gevoeligheid van de nieuwe regeling. Volgens het CDA dreigen bovendien „on nodige" administratieve lasten voor het bedrijfsleven. Ook andere fracties in de Se naat leggen op deze aspecten de kritische vinger. De PvdA wil van de bewindslieden van fi nanciën weten of de vergroting van de werkdruk die de rege ling met zich meebrengt voor de belastingdienst wel accepta bel is, „gezien de huidige pro blemen" binnen de dienst. De VVD-fractie laat nu al weten dat het wetsvoorstel niet kan rekenen op haar steun. Ze noemt het voorstel „halfslach tig, ingewikkeld en fraude-ge voelig". Het wetsvoorstel werd twee weken geleden door de Tweede Kamer aangenomen, de VVD- fractie stemde ook hier tegen. De opstelling van de Eerste Kamer maakt het onwaar schijnlijk dat de regeling al per 1 juni van dit jaar in werking kan treden. BRUIDSPAAR 'HEROVERT' DES INDES: DEN HAAG Voor hem was geen plaats meer. De Ameri kaanse megaster Prince mag op 2 juni niet slapen in de Im perial Suite van hotel Des In- des in Den Haag. In die unieke kamer met even unieke bed stee brengen Marcel Soek (24) en Merith van Gijtenbeek (25) hun huwelijksnacht door. Vanwege een vervelende dub- belboeking van het hotel wa ren er opeens drie gegadigden voor de kamer en moest de rechter er gisteren aan te pas komen om de slaapplaatsen te verdelen. Vice-president mr. R. Robbers bepaalde in kort geding dat het bruidspaar de suite krijgt. „Gelukkig maar", zegt Marcel opgelucht. „Wel of geen pop ster, Prince slaapt maar ergens anders. Ik ben toch al niet laaiend enthousiast over de muzikale kwaliteiten van deze popster. Het lijkt ons overigens wel aardig als hij een andere kamer in het hotel krijgt, dan kunnen we misschien nog even met hem praten". De heer Felix, algemeen directeur van het hotel, voelt daar niets voor. Hij wilde vanmorgen niet zeggen of hij de door de rechter opgelegde dwangsom van 25 mille aan het aanstaan de echtpaar Soek betaalt om Prince en zijn gevolg alsnog een plek te kunnen bieden. „Daarover wordt vandaag nog onderhandeld", aldus Felix. „Ik sluit niet uit dat we tegen de uitspraak in appèl gaan. Kijk, laat ik vooropstellen dat elke klant hier even welkom is. Wij maken geen onder scheid. De dubbelboeking was fout, maar wij hebben dat op een elegante wijze proberen recht te zetten met eenalter natief. Dat is door het bruids paar niet aanvaard. Jammer". Maar hebt u voor Prince dan geen andere kamer? Felix: „Prince? Die naam hoort u mij niet noemen. Nee, wij hebben geen andere kamer". Marcel verheugt zich op een verblijf in de Imperial Suite. „Het is ons niet om het geld te doen. In de horeca, en dan met name in de hotelwereld, gaat wel vaker wat fout. Dubbel- boekingen zijn aan de orde van de dag en de consument is daarvan ae dupe. Daar was ons ook de rechtszaak om te doen. Wordt ons het geld toe gezegd, dan is het ook maar de vraag of we dat krijgen. Zoiets vreet tijd en energie". Marcel en zijn aanstaande wederhelft ontdekten de Imperial Suite twee jaar geleden. „Bij een rondleiding tijdens een recep tie. We waren toen allebei in één klap verkocht. Een huwe lijksnacht is uniek, vind ik. Daar moet je dus wat van ma ken". Het duo reserveerde voor" 1350 gulden (inclusief ontbijt) in maart de bijzondere kamer en het dakterras. „Op 8 mei werden wij pas van de dubbelboeking op de hoogte festeld". Marcel zegt, dat sinds e hotel-affaire in het nieuws is, hij vaak is gebeld door mensen die zeggen dat ze in het verleden ook voor zogehe ten wereldsterren moesten wijken. „Dat moet maar eens afgelopen zijn. Elke klant is een koning. Dat is meer dan Prince". JOËL BATENBURG

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3