K brieven van lezer kerk wereld beroepingen Israël moet etnocentrische houding opgeven I IfeJt f - J Toenemend verzet tegen patriarch Teoctist Ccidóe Soman! «S*£eidóe0ou/ia/rit JEESTELIIK LEVEN/OPINIE Ceicbe Somant WOENSDAG 23 MEI 1990 PAGINA 2 NE Patriarch: schietpartij „vrucht" beleid Israël ROME De schietpartij waarbij gisteren acht Palestijnen door een 21-jarige Israëliër om het leven werden gebracht, is vol gens de Latijnse patriarch van Jeruzalem, Michel Sabbah, de „vrucht" van het beleid van Israël dat zijn heerschappij over alle gebieden waar Palestijnen wonen, wil uitbreiden. Tegen over de Italiaanse rooms-katholieke krant L'Avvenire zegt Sabbah, de eerste Palestijn die patriarch van Jeruzalem werd, dat Israël al twee jaar zijn gezag aan alle Palestijnen wil opleg gen en dat er nog meer ernstige incidenten kunnen plaatsheb ben. De regeringscrisis in Israël ziet hij in nauwe samenhang met het Palestijnse vraagstuk. Zolang een dialoog met de Pa lestijnen niet wordt geaccepteerd, zolang is er ook geen rege ring, aldus Sabbah. Al ruim 800.000 binnen voor restauratie Portugese synagoge AMSTERDAM De financiële actie voor de met instorting bedreigde Portugees-Israëlietische synagoge in Amsterdam heeft in twee weken ruim 800.000 gulden opgeleverd. De Stich ting Vrienden van de Portugees-Israëlietische Synagoge höopt binnenkort het eerste miljoen binnen te hebben. Door dit suc ces van de campagne denkt het bestuur van de stichting bin nenkort te kunnen beslissen over het begin van de restauratie van de synagoge, die in 1675 in gebruik werd genomen. De res tauratie van de synagoge vergt in totaal 6.470.000 gulden, plus 1 miljoen gulden voor de kosten van bouwmanagement, organi satie en voorlichting van het project. De gemeente Amsterdam en Monumentenzorg hebben 3.674.000 gulden toegezegd, zodat een bedrag van 3.783.000 uit andere bronnen worden gefinan- Ik heb nooit een gezelliger kameraad gevonden dan de eenzaamheid. Henri David Thoreau UIT SOLIDARITEIT METOJEC Kerken weigeren gesprek met delegatie MECC DRIEBERGEN De Kerk en Israël-organen van vier kerken hebben besloten vandaag niet te spreken met de delegatie van de Raad van Kerken in het Midden-Oosten (MECC), die op dit mo ment op uitnodiging van de Raad van Kerken in Nederland in ons land is. De solidariteit met verte genwoordigers van de joodse gemeenschap, die niet mogen spreken met de MECC-delegatie, weegt voor de vier orga nisaties zwaarder dan de verbondenheid met de Raad van Kerken. Dit blijkt uit een brief aan de Raad die is ondertekend door de Katholieke Raad voor Is raël, de (hervormde) Raad voor de verhouding van Kerk en Israël, het (gereformeerde) deputaatschap voor Kerk en Israël en de (lutherse) com missie Kerk en Israël. De vier organisaties menen dat het bezoek van de MECC- delegatie „een unieke kans geboden zou hebben iets van de relatie tussen christenen en joden zichtbaar te maken". De Raad heeft echter volgens de brief verschillende pogin gen tot een ontmoeting met de officiële vertegenwoordi gers van de joodse gemeen schap in ons land gedwars boomd. Vooral de weigering van een ontmoeting met het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) wordt betreurd. Secretaris Gabriel Habib wijst er op dat de delegatie van de MECC de gast is van de Raad van Kerken en dat het OJEC een probleem heeft met de Raad, maar dat hij graag tot een ontmoeting met het OJEC bereid zou zijn, „zelfs al zou ze na middernacht moeten plaats hebben". Hij wijst er verder op dat de delegatie van de MECC wel degelijk gesproken heeft met joodse vertegenwoordigers, ook al behoren die niet tot het OJEC. „Wij willen juist dol graag in contact komen met joden en zullen nooit een ont moeting met hen uit de weg gaan", aldus Habib. Bij de MECC die officieel in Bayrut is gevestigd maar we gens de situatie daar nu in Li massol op Cyprusd zetelt, ziijn vier families van kerken aan gesloten: vier Grieks-ortho doxe of Oosters-orthodoxe kerken, drie Orientaals-Or- thodoxe Kerken, tien prote stantse en episcopaalse ker ken en zeven met Rome geü nieerde kerken (onder wie de Libanese maronieten). Erkenning De katholieke leden van de Raad van kerken zijn in een vreemd daglicht gekomen na dat zij de verklaring van de raad hebben onderschreven waarin de PLO wordt erkend. Dit laatste was weer mogelijk nadat de PLO Israël had er kend. Volgens drs. M. Poort huis, secretaris van de Katho lieke Raad voor Israël, zou het meer op hun weg liggen als de raad en de RK kerk provincie zich bij het Vati- caan sterk maken voor erken ning van de staat Israël. Hoe kunnen de rooms-katholieke deelnemers in de Raad erken ning van de PLO voor hun rekening nemen, als het Vati- caan Israël nog nooit erkend heeft, zo vraagt hij zich af. De protestantse organen voor Kerk en Israël hadden al eerder boos gereageerd op de pro-PLO-verklaring. Baptisten Gemeenten Beroepen te Ede P.J. Prljt te Sittard (part-time), wonende te Eindhoven. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuwleusen L. Hoek stra te Sint Annaparochie; te Zoeter- meer J.W. Gorissen te Voorthuizen. Aangenomen naar Zeist (Huls ter Helde) G.H. Jansen, kand. te Gelder- malsen. Beroepen door de classis Middelburg tot pred. voor buitenge wone werkzaamheden (geestelijk verzorger van verpleeghuis Der Boe- de te Koudekerke) mw.J. Herweijer, kand. te Bergen op Zoom; te Rumpt (part-time) en benoemd tot pastoraal medewerker te Ochten (part-time) C.B. Stam, kand. te Houten; te We- zep P.J. den Admirant te Kampen. Aangenomen naar Hagestein J.L. Schreuders te Tange-Alteveer. Be dankt voor Breukelen (toez.) D. Hei koop te Nieuwegeln (Vreeswijk). Nederlandse Hervormde Kerk Be noemd te Arnhem (herv.geref.) tot bijstand In het pastoraat mw.T. Fer- werda-Scholten, wonende te Ede, die deze benoeming heeft aangeno- CHRISTENEN UIT MIDDEN OOSTEN: DEN HAAG „De enige kans die we in het Mid den Oosten hebben om te overleven is dat we pro beren samen te leven in een pluralistische samen leving. Libanon was daar ooit een goed voorbeeld en het is daarom goed dat dit voorbeeld niet verge ten wordt. Hoe het alter natief er uit ziet, kunnen we momenteel in Liba non vaststellen, maar ook in Israël. Daar waar één etnische groep het voor het zeggen krijgt, zie je uitsluiting, zelfdestructie, de politiek van de dood". Gabriel Habib is woordvoer der van de delegatie van raad van kerken van het Midden Oosten die op uitnodiging van de Nederlandse raad van ker ken hier in feite een belang rijke boodschap wil overdra gen: weg met de etnocentrisch opgezette staten (zonder dat hij ze overigens bij naam noemt: Israël, maar ook Saoe- die-Arabië) of pogingen elders daartoe, waar hij zich wel over uitlaat: de christenen in Libanon. In plaats daarvan zou er gestreefd moeten wor den naar een soort oecumene tussen de diverse culturen (joods, christelijk en moslim), haar een interreligieuze dia loog. Op die manier zou ook de democratie in deze streek gewaarborgd kunnen worden: elkaar respecterende minder heden zouden moeten voorko men dat de een de ander overheerst. Dat is ook de be langrijkste taak die de Raad van kerken in het Midden Oosten zich gesteld heeft. Een taak die volgens hem past bij de vooruitstrevende rol die christenen in voorgaande tij den in het Midden Oosten hebben willen spelen. Tezelf dertijd getuigt deze opstelling in feite ook van de relatief marginale rol die christenen van allerlei denominaties in het Midden Oosten vervullen. Kansen Over de mogelijkheden tot sa menwerking in zijn eigen, land zegt Habib: „Daar zijn nog kansen voor. In Libanon zie je christenen terugkeren naar dorpen in de Shouf (het voornamelijk door droezen l$i W s De delegatie van christenen uit het Midden Oosten. In het midden achter secretaris Gabriel Habib van de Raad van Ker ken in het Midden Oosten. bewoonde gebergte, red.) die ze nog niet zo lang geleden moesten verlaten. Nu ontdek ken ze ondanks vechtersbazen aan de top als Aoun en Gea- gea opnieuw dat ze met 'droe zen en moslims gemeenschap pelijke belangen hebben". Hij erkent dat de tegenkrachten sterk zijn en dat zijn ideaal, zoals hij later erkent, lijkt op een droom. „Maar we hebben geen alternatief. Het etnocen trisme, maar ook het funda mentalisme dat met het als maar toenemende geweld in de kaart wordt gespeeld, leidt tot vernietiging van anderen en op de. duur ook van jezelf". „Je kunt het ook in Israël waarnemen. Het conflict tus sen de joden onderling wordt daar steeds feller. Dat is zeker de consequentie van een etno centrische instelling die bij de ene groep sterker is dan bij de ander". Hij vindt niet dat het incident van zondag waarbij een krankzinnige Israëliër zeven Palestijnen doodschoot op zichzelf staat. „In Israël heerst een waanzin, gevolg van het etnocentrisme, dat tot dit soort waanzin leidt als waar die Israëliër zich schul dig aan maakte". Niettemin zegt hij dat de Pa lestijnen ondanks hun verzet tegen etnocentrisme hun ver zet tegen Israël als staat heb ben opgegeven. Maar het is volgens hem wel hoog tijd dat de Israëliërs nu concessies doen aan de Palestijnen in de bezette gebieden. Gebeurt dat niet dan zal dat op een on voorstelbaar zwaar conflict uitlopen. Volgens hem hebben de Palestijnen nu genoeg con cessies gedaan. Ook acht hij het onontkoombaar dat de Is raëliërs met de PLO gaan on derhandelen, omdat de Pales tijnen zich door haar het best vertegenwoordigd achten. Daar is volgens hem haast bij. „De tijd speelt niet in het voordeel van de Israëliërs". Vader Habib is Grieks-orthodox. Als secretaris van de Raad van Kerken van het Midden-Oos ten brengt hij zijn levend pen delend door tussen Beiroet en Cyprus waar het kantoor van zijn organisatie is gevestigd. Hij vertegenwoordigt een van de kleinste kerken in het Midden-Oosten, de Grieks-or thodoxe kerk wier aanhan gers in Libanon in tegenstel ling tot de dominante Maro nieten maar mondjesmaat aan de touwtjes trekken. „Mijn vader kwam in de burgeroor log om het leven. Hij werd omgebracht door soldaten die op hun geweer een crucifix hadden. Hij is begraven op een begraafplaats van mos lims. Ik zou wraak hebben kunnen zweren, maar dan kom je in een nooit eindigen de spiraal terecht. We moeten die juist zien te doorbreken, we moeten tot bezinning ko men. Het is nog niet te laat, ook al neemt het fanatisme hand over hand toe. Daarbij moet je je realiseren dat het conflict in Libanon in zijn aanzet geen religieus conflict •is. Het religieuze fanatisme en fundamentalisme dat je bij sommige christenen en mos lims aantreft, is een bijpro duct van de burgeroorlog". Habib wrijft Israël een funes te invloed aan in de Libanese burgeroorlog. „De consequen tie van hun bemoeienis met Libanon is geweest dat zij de verschillende bevolkingsgroe pen in een etnocentrische houding hebben gestaafd. Dat is trouwens de grote ellende waarmee wij in Libanon wor stelen, dat wij ons voortdu rend hebben laten exploiteren door anderen, dat wij te wei nig vertrouwen hebben in onze eigen mogelijkheden. Die buitenstaanders hebben ons steeds voor hun karretje gespannen en onze zwakhe den uitgebuit. Het is ongeloof lijk maar waar: Irak en Iran zijn hun oorlog in Beiroet be gonnen. Egypte heeft in Bei roet zijn rekeningen veref fend met andere staten in het Midden Oosten. Wij moeten tot bezinning komen, anders is het met ons gedaan" Habib meent dat veel spraak makende christenen in het verleden Arabier waren in hart en nieren en zich niet uitsluitend voor christenen inzetten maar voor de Arabie ren in hun totaliteit. Hij zegt dat de Raad in diezelfde tradi tie wil staan. De christenen die in de enclave rond Oost- Beiroet elkaar bevechten, staan volgens hem nadrukke lijk niet in die traditie, maar zitten letterlijk op een doodlo pende weg. Hij zegt ook weinig op te heb ben met fundamentalistisch ingestelde christenen uit het westen, die in Jeruzalem een christelijke ambassade hebben gevestigd. „Het probleem is niet dat wij niet met ze zou den willen praten, maar ze zien ons helemaal niet staan. Ze gaan ons uit de weg, omdat wij er geen juiste opvattingen op na zouden houden". Eenwording Bij de Grieks-katholieke bis schop George Quaiter, betrok ken bij een vredesgroep van christenen .en moslims in het Libanese stadje Saida, zijn de zelfde standpunten te horen. Op de vraag of het gezien de spanningen in het gebied niet reëler is dat de verschillende gen staten alvorens zij tot an dere verbanden willen toetre den antwoordt hij: „In heel de wereld zie je een tendens tot eenwording. Kijk naar wat er nu in Europa gebeurt. Waar om willen de Israëliërs dan op zichzelf blijven? Zij hebben nu uitstekende kansen om tot een akkoord met de Palestij nen te komen, waarom grij pen ze die niet aan? De Israë liër gedraagt zich nog steeds als een lid van het uitverko ren volk. Ten onrechte, want wij zijn allemaal gelijkelijk uitverkoren. De Israëliër voelt zich nog steeds supe rieur aan anderen in het Mid den Oosten. Tegelijkertijd ge draagt hij zich als een kip die voortdurend denkt dat hij wordt opgegeten. Die angst is niet terecht, die wordt er door hun leiders ook ingehamerd. Maar de Palestijnen zoals ik ze ken willen oprecht met hen samenwerken als dat op een democratische manier ge beurt..." PAUL VAN VELTHOVEN Congres katholieke kinderkoren in Maastricht MAASTRICHT Voor het 24e internationale congres van katholieke kinderkoren van de Wereldfederatie „Pue- ri Cantores", dat van 5 tot en met 8 juli in Maastricht wordt gehouden, bestaat een over weldigende belangstelling. Er nemen 160 koren uit zeven tien landen aan het congres deel, met in totaal rond 8000 leden. Nooit eerder werd een dergelijk aantal bereikt. Dit heeft de organisatie dinsdag in Maastricht meegedeeld. Hoewel de Wereldfederatie zegt gelukkig te zijn met het grote aantal deelnemers, ziet ze zich geplaatst voor giganti sche huisvestingsproblemen. Voor rond 6000 zangertjes is huisvesting gevonden in alle mogelijke kloosters, jeugdher bergen, - en pensions in Lim burg en in de naburige bui tenlandse steden Aken en Luik. Voor 2000 leden van veertig koren wordt nog ge zocht naar onderdak. Voor het congres is het Maas trichtse Congres- en Exposi tiecentrum afgehuurd, waar behalve alle congresbijeen komsten ook op 5 juli de vre- desdienst plaatsvindt. Kardi naal Simonis, aartsbisschop van Utrecht, verricht op 5 juli de opening. Op dertien plaat sen in Maastricht verzorgen de deelnemers die dag folko- reconcerten. Tijdens het slot van het con gres luisteren 8000 zangers op zondag 8 juli gezamenlijk een eucharistieviering op waarbij de bisschop van Roermond, mgr.dr. J. Gijsen, voorgaat. Met dit aantal vestigt Maas tricht een wereldrecord. Nooit eerder, aldus de organisato ren, trad een koor van 8000 leden op. Zij voeren een speciaal voor deze gelegenheid door Kees Bornewasser, docent kerkmu ziek aan het convervatorium in Alkmaar, gecomponeerde mis uit. Het is de tweede keer dat in Nederland het interna tionaal congres van de federa tie plaatsvindt. De eerste keer gebeurde dit in 1972 in Den Bosch. De kosten voor het vierdaags congres bedragen ruim een miljoen gulden. GENÈVE Binnen de Roe meens-Orthodoxe Kerk groeit het verzet tegen patriarch Te octist. De afgelopen weken hadden in diverse kerken protestacties van orthodoxe priesters tegen de leider van hun kerk plaats, zo heeft de Wereldraad van Kerken des gevraagd meegedeeld. Teoctist, die tijdens het bewind van dictator Nikolae Ceausescu nooit heeft gepro testeerd tegen de schending van de mensenrechten, trad in januari „om gezondheidsre denen" af, maar werd begin april door de Heilige Synode van de Roemeens-Orthodoxe Kerk in functie hersteld. Naar verluidt gebeurde dat op aandringen van minister van godsdienstzaken Nikolae Stoi- cescu. Het statuut van de Roe- ipeens-Orthodoxe Kerk uit 1948 bepaalt, dat de Roemeen se regering medezeggenschap heeft bij de benoeming van een patriarch. De synode zei in een verkla ring, dat Teoctist voldoende was hersteld om zijn oude functie weer uit te kunnen oefenen. Bovendien zou hij „brede steun onder de bevol king" genieten. Wegens de onzekere situatie wil de Wereldraad, die tijdens het bewind van Ceausescu nooit heeft geprotesteerd te-' gen de schending van de mensenrechten in Roemenië, geen namen van tegenstan ders van de patriarch noe men. De Wereldraad herin nert eraan, dat niet alleen het aftreden van Teoctist, maar ook dat van andere kerkelijke leiders wordt geëist. De terug keer van Teoctist wordt in Genève gezien als een nieuw teken dat het oude regime nog altijd over veel macht be schikt. Samen tegen rassendiscriminatie Gouverneur Mario Cuomo (geheel links op achterste rij) en burgemeester David Dinkins (rechts) van New York kwamen gisteren samen met andere religieuze en politieke leiders bijeen voor een viering tegen rassendiscriminatie in de St. John the Divine-kathedraal in New York. Raad van State geeft bisschoppen gelijk ROME De Italiaanse Raad van State heeft bppaald, dat leerlingen die geen gods dienstles krijgen, de school niet mogen verlaten. Daarmee is een uitspraak van een ad ministratieve rechtbank van februari dit jaar ongedaan 'ge maakt. Sinds het nieuwe concordaat tussen de Italiaanse staat en het Vaticaan zijn leerlingen aan de openbare scholen niet langer verplicht het gods dienstonderwijs te volgen. De rechtbank had uitgesproken, dat leerlingen die geen gods dienstles hadden, de school mochten verlaten en dat de school hun alternatief vak hoefde aan te bieden. De bis schoppen gingen hiertegen in beroep, omdat zij vrezen dat veel leerlingen zullen kiezen voor een uur vrij in plaats van de godsdienstles. Op dit moment volgt 90 pro cent van alle leerlingen van openbare scholen de gods dienstlessen. Omstreden bisschopsbenoeming in Zwitserland VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft bis schop Johannes Vonderach van Chur in Zwitserland op diens verzoek ontslag ver leend en hulpbisschop Wolf gang Haas tot opvolger be noemd. De benoeming van de zeer behoudende Haas tot coadjutor twee jaar geleden stuitte zowel in de kerk als bij de burgerlijke overheid op zware kritiek. Het bestuur van het kanton Schwyz en het kapittel (adviescollege) van het bisdom meenden dat het Vaticaan het recht op in spraak bij de benoeming van een nieuwe bisschop van Chur had geschonden. Zij rie pen Haas tevergeefs op van zijn recht op opvolging af te zien. Bij de wijding van Haas tot bisschop vormden onge veer 250 priesters, theologies tudenten en leken een mense lijk tapijt voor de kathedraal. Boven het hoofdportaal lieten zij een spandoek ophangen met de tekst 'Wie over ons heen gaat, ziet ons over het hoofd'. Haas meed de demon stranten en ging via een ach terdeur bij het kerkhof de ka thedraal binnen. Haas (41) is afkomstig uit het vorstendom Liechtenstein dat tot het bisdom Chur behoort. Hij studeerde na zijn priester wijding drie jaar kerkrecht in Rome. In 1978 werd Haas tot kanselier en vier jaar later tot officiaal (voorzitter kerkelijke rechtbank) van het bisdom Chur benoemd. eeft lvers tgens in n< ngen et al Spanning rond Israël VOOR de tweede keer zal PLO-leider Arafat vrijdag vergadering van de organisatie van de Verenigde Naties t spreken in Genève en niet in New York, de normale verjMijn derplaats van de VN. Op die manier omzeilt de VN-organi at h tie de mogelijkheid dat Washington voor de komende spofheef1 vergadering van de Veiligheidsraad een visum voor de lt02* zou weigeren aan de PLO-leider op grond van zijn betr<nv°r kenheid bij terrorisme. Eind 1988, toen Arafat de eerste ki je het woord voerde in Genève, heeft hij juist namens de PI het terrorisme afgezworen. EXTREME fracties binnen de PLO hebben zich van Araf ;te 1 belofte echter weinig aangetrokken. Gevreesd moet word i. dat door de sterk toegenomen spanning in Israël en Jordan waarbij vele doden en rond de duizend gewonden zijn gev len bij het beteugelen van protestacties, ook het aantal t|^[ reurdaden weer zal toenemen. Dat is dan allemaal het gevolg van een afschuwelijk beuren zondag, waarbij een jonge Israëli zonder enige aan] ding zeven Palestijnse dagloners doodschoot. Overal ter reld kan het gebeuren dat een plotseling tot waanzin vei len mens een bloedbad aanricht onder onschuldige pa; ten. Ook in andere landen zorgt een zwaar overspani Rambo met een ziekelijke drang tot (zelf)vernietiging eens voor voorpaginanieuws. Maar in een kruitvat als Midden-Oosten heeft zo'n actie van één man onvermijde verwoestende gevolgen. De volksopstand van Palestijnen in de door Israël bezej^ gebieden, de intifada, woedt als een veenbrand ondergroi met van tijd tot tijd een felle opleving van het verzet. >lg v gewelddadige actie, beantwoord door een in vele gevall bruut optreden van het Israëlische leger, begon twee en half jaar geleden als gevolg van een incident dat veel min ernstig was dan de schietpartij van jongstleden zondag. lvajj gewoon verkeersongeluk, waarbij een Palestijn om het le jp0r kwam, zette de intifada in gang. Die wijd verbreide avaar luwde van tijd tot tijd vooral omdat er geen enkel wezen ïgdii resultaat mee werd bereikt. Maar Israël heeft de intifie t: nooit volledig kunnen onderdrukken, doordat de PLO Sta« buiten Israël regelmatig voor de nodige ondersteuning z<r00r de. lanc WIE zich dit realiseert begrijpt wat ons in de komende de te wachten staat in Israël, de bezette gebieden en zelfben. Jordanië, waar Palestijnen de meerderheid van de ^evollLeis vormen. Na de zeven doden van de gelegenheidsmoorderj^^ van Rishon le Zion zijn de afgelopen dagen al weer vele dat den en gewonden gevallen. De meeste slachtoffers zijn, zji laj gebruikelijk, Palestijnen. Het Israëlische leger reageerde, jting al zoals gebruikelijk, keihard op de uitbarsting van Pjn- 1 stijnse volkswoede die volgde op het bericht van de zev^"t voudige moord. De Israëlische legereenheden op de westj ke Jordaanoever en in de Gazastrook hebben nog stégenc geen extra opleiding gehad om een politionele actie te keeg nen uitvoeren zonder daarbij ongewapende demonstratfn- O dood te schieten. fv^n De goed bedoelde oproep van de EG-landen aan de Paid1 zee nen om hun kalmte te bewaren, en aan Israël om de gr<Uort mogelijke terughoudendheid te betrachten, zal waarschij^^ even weinig effect hebben als vrijdag de spoedzitting vajnter Veiligheidsraad in Genève, inclusief het optreden van lis d fat. Indien de VS geen gebruik maken van het vetorech|ond Israël mogelijk worden veroordeeld, maar van zo'n uitspP® r zal men zich in Jeruzalem weinig aantrekken, ^vein ENIG effect kan alleen worden verwacht van een zwaardere druk van de VS om Israël eindelijk aan de on gev( handelingstafel te krijgen, teneinde een min of meer duubmm me vrede in het Midden-Oosten tot stand te brengen. Eeijimer meer is de noodzaak aangetoond dat in Israël een brede Ps litie wordt gevormd die aan de onvermijdelijke vred°"ze sprekingen niet langer tracht te ontkomen. Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezond: stukken te bekorten. prijd Moslim-republieken In het artikel 'Sovjetunie be- handelt moslim-republieken als kolonies' stonden enkele ergerlijke onjuistheden. Uit de mond van de Iraanse journa list Amir Taheri, die sprak op het Sacharov-congres in Am sterdam, werd opgetekend dat de expansiedrift van Rusland de afgelopen vier eeuwen vooral ten koste is gegaan van moslimstaten als Azerbajdzjan, Kirghisistan, Turkmenistan en Oezbekistan. En dat het pas daarna voor de Russen moge lijk werd Siberië te veroveren. Het Russische gebied strekte zich echter omstreeks 1700 al uit over Siberië, terwijl de ge noemde moslimstaten pas na 1795 aan het Russische Rijk werden toegevoegd. Rpsland heeft zichzelf als natie beves tigd door zijn strijd tegen de is lam, zo stelde Taheri. Jammer het Russische land werdl teisterd door de islamiti) Mongoolse horden, die pli rend, rovend en moori huishielden, te beginnen het platbranden van Kiej 1240. Zijn bewering dat uivormige koepels van Sint-Basilius-kathedraal Moskou de afgehouwen bandenhoofden van de vej gen Mongolen voorstellei baarlijke onzin. De oud-I sisch kerkbouw is ontli aan de Grieks-Byzantijns< en uivormige koepels bei den reeds lang voor de van de Basilius-kathed Overigens werd deze k« draal gebouwd in de j 1555-1560 en niet op het van de 17e eeuw. Tensl een het optreden van het Rfcen sche leger in Azerbajdzjan (on het gevolg van de aanvs van de islamitische Azerl zjanen op de Armeniërs. Ch. Manders, DEN HAAG. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244. Postadres postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071-122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokf per maand 24,85 per maand f. 2 per kwartaal 74,10 per kwartaal f. 7 per jaar f. 284,50 per jaar f. 28 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij) 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 D( igen vol( M ling. :n k BA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2