Nieuwe splitsing reigt bij de NOS Boeken, zang en dans bij 'Haagse Hemelvaart' PPB1B PpESS Ruim één miljoen voor pastel van Odilon Redon UNST/RTV CeidócSomont WOENSDAG 23 MEI 1990 PAGINA 15 rauchief fotograaf naar wetenschappelijk instituut ffen. im ee Dpruii n het as, ko ilf uui eraf n eren. •vergt IMSTERDAM De Stich- ig Internationaal Instituut lor Sociale Geschiedenis in linsterdam heeft vrijwel het i hele negatievenarchief n het Algemeen Hollands topersbureau (1945-1969) n Ben van Meerendonk, us de volledige administra- verworven. Het materiaal n het AHF is een zeldza- want controleerbare voor verder weten- ïappelijk onderzoek naar waarde van de persfoto- ifie voor de moderne ge le ïiedschrijving. honderd kistjes lagen de geveer 300.000 negatieven bijna twintig jaar nagenoeg ongebruikt op een zolder in Voorburg. Alleen de rubriek „koninklijk huis" wordt niet met het geheel overgedra gen. vond in een faillissement, stond met fotografen als Presser, Herschel, Noske en De Haan aan de wieg van de naoorlogse Nederlandse pers fotografie. Hij won in 1950, 1958 en 1966 de Zilveren Ca mera. Hij legde in 1954 de grondslag voor World Press Photo, waarvan hij tot 1968 algemeen secretaris was. Het AHF leverde foto's aan nagenoeg alle persorganen. Tot de opdrachtgevers van het AHF behoorde De Waar heid. Voor deze krant wer den vele gebeurtenissen vastgelegd die de CPN en de vakbond EVC van belang vonden: van stakingen tot verkiezingsmanifestaties, van colportage-acties tot be stuursvergaderingen, van de begrafenis van Hannie Schaft tot folkloristische dansavonden van de Vereni ging Nederland-USSR. Véronique wil op Vlaamse kabel HILVERSUM RTL Véroni que onderzoekt de mogelijk heid om op de kabel in Vlaan deren te komen. „We zijn een Nederlandstalige zender en we richten ons op de Nederlands- taligen in Europa", aldus een woordvoerder. Het onderzoek is volgens hem in een verge vorderd stadium. Het is de be doeling dat Véronique nog dit jaar via de kabel in de Vlaam se huiskamers te zien zal zijn. AMSTERDAM Tijdens het eerste gedeelte van de veiling moderne en he dendaagse kunst van Christie's in Amsterdam ging gisteren een pastel van een veldbouquet van Odilon Redon uit 1905 voor 1.265.000 gulden van de hand. De opbrengst be hoort tot één van de hoog ste prijzen die ooit voor een pastel van Redon is betaald. Het bod werd uitgebracht door een Japanse kunsthuis uit Osa ka. De pastel was geschat op een bedrag tussen de 250.000 en 350.000 gulden. Het hoogste bedrag, dat ooit voor een pas tel van Redon werd betaald, werd in november 1988 bij Christie's in Londen geboekt en bedroeg 1.594.000 gulden. Gisteren werd ook 'De Maan nacht' van Piet Mondriaan ge veild. Dit werk, dat sindsdien 1967 in bruikleen was bij het Haags Gemeentemuseum, was een anonieme bieder uiteinde lijk 414.000 gulden waard. In totaal werden op de veiling, die nog tot en met woensdag zal duren, tot nu toe 295 wer ken geveild met een gezamen lijke opbrengst van 6.200.547 gulden. De opbrengst van de veiling moderne en hedendaagse kunst, die dinsdag en woens dag bij Christie's in Amster dam wordt gehouden, is dins dagavond gestegen naar 15.805.577. Dinsdagmiddag was er nog sprake van een tussen stand van ruim zes miljoen gulden. Dinsdagavond kwamen 133 kavels van de Cobra-groep on der de hamer waaronder wer ken van Constant, Appel en Corneille. Het hoogste bod van de avond werd echter op 'Les Grands Transparants' uitge bracht, een werk van 2 bij 3 meter van Pierre Alechinsky. Een handelaar bood voor dit schilderij 862.500 gulden. In totaal worden dinsdag en woensdag 216 Cobra-werken geveild. tieiOS-LAAT' MOGELIJK VANAF SEPTEMBER VAN HET SCHERM ^ninjlLVERSUM Na de af- llitsing van de facilitaire üdenpB-poot van de NOS tot 30.00p zelfstandig bedrijf, )rden[eigt een nieuwe splijting elastinnen dit overkoepelen- wethf omroepinstrurhent. Ie coifze dreiging hangt in de [cht sinds de Mediaraad, ministeriële advies- ;sie ojmmissie, onlangs op het te kwam hét program- nRR Jatische deel van de NOS 3 75 p te maken van de NOS aar vif overlegorgaan, de fe- oals duratieve functie, thoudé het ttar is kortgeleden bij de s een os een hoorzitting over ge- aan \juden waaruit viel af te lei- gegevjn dat de splitsing op korte eken hnijn beter niet kan gebeu- in eek. De naweeën van de NOB- nskerïcheiding liggen vers in het nwoneheugen, spelen nog door in en Deerne verhuizingen. De NOS r en efeeg zelfs van de NOB aange- zevefed maar beter over eigen 1 moelfeuwbouw te kunnen naden- ethouqn. De kijkgelden zijn er :t gëlojed voor. ilkenait voorlopig afwijzen van Kokjrdere afsplitsing wil overi- ien zijhs niet zeggen, dat de situa- jmberddaar op korte termijn min- m vet complex van zou worden, -t „anfenig programmatisch NOS- est watiatief wordt zoal niet de stiger |,nd ingeboord dan wel on stevige kritiek gesteld de overige omroepen, die een redactioneel zelfstandig opere ren van de NOS als een aan slag en als een beknotting er varen van de eigen zendactivi- Nu weer staat mede als gevolg van deze opstelling van de Hilversumse omroepen het programma 'NOS-Laat' op de tocht, „dat tijdens de zomer in verband met WK-voetbal en Tour de France in een zeer korte versie op het scherm verschijnt. Erger is dat het programma met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid in september niet in de huidi ge vorm terugkeert. Goed idee De tijd ligt gelukkig ver achter ons, dat Joop Landré meende het voetbal voor de TROS te kunnen reserveren. En Rob Out moest van het idee wor den afgeholpen, dat het ver slaan van de Elfstedentocht aan zijn omroep diende toe te vallen. Gelukkig vonden de omroepen het na lang praten toch wel een goed idee om een meningen peilende rubriek als 'Capitool' op te zetten. De NOS kon als enige omroep de objec tiviteit daarvan garanderen. Maar nu dreigt 'NOS-Laat' te worden onthoofd. De redactie van deze rubriek haalt, zo luidt de kritiek in Hilversum, de krenten uit de pap van de actualiteit, bemoeit zich niet alleen met politiek en algeme ne zaken, maar ook met het kunstgebeuren van de dag. Daarmee loopt het de actuali teitenrubrieken van de andere omroepen voor de voeten. Het programma 'Lopend vuur' staat aan dezelfde bedenkin gen bloot. Dat haalt in de trant van 'Het Capitool' op zeker moment de genomineerde schrijvers voor de AKO-prijs naar de studio om daar een Capitool-achtige discussie mee op touw te zetten. Elke andere omroep had dit graag willen doen, te beginnen bij Karei van de Graaf. Over dergelijke ontwikkelin gen bij de NOS wordt bij de andere omroepen in Hilver sum binnenskamers diepgaand gediscussieerd. De NOS is het gezamenlijke bezit van alle omroepen, maar om aan die NOS nou alle programmati sche touwtjes uit handen te ge ven zou te ver voeren. Naar men bij de NOS te ken nen geeft, gaat 'NOS-Laat' vooral ten gronde aan ver schillen van mening binnen de eigen redactie. Een deel daar van zou er meer cultuur in willen hebben, een ander deel opteert voor meer politiek in de actuele sfeer. Op deze wijze zou 'NOS-Laat' verloren gaan als gevolg van innerlijke te genstellingen binnen de redac- Maar al bij het begin van het opzetten van deze rubriek, tij dens de voorbesprekingen, te kenden de contouren van deze scheiding der geesten binnen FOTO: NOS de eigen redactie zich af met als wezenlijke aanstichter de vrees, dat men zich al tezeer zou gaan bewegen op de ter reinen die de andere Hilver sumse omroepen geneigd zijn voor zichzelf te reserveren. Dat zou het werken alleen maar moeilijker maken, omdat dan voor elk soort van onder werp moet worden overlegd of de NOS er wel aan mag ko men. Dit bevordert de effi ciency van handelen niet, neemt ook het plezier in het werken weg. Hoorzitting Men vond het bij de NOS tijd worden voor een hoorzitting, die inmiddels is gehouden op initiatief van de Onderne mingsraad. De schrik voor weer een splitsing zit er zo Beelden Bij veilinghuis Gijselman komen op dinsdag 29 mei sculpturen van bekende buitenlandse beeldhouwers onder de hamer. Onder de kunstenaars bevinden zich Rousseau, Bonheur, Paroubek en Pueva. Van Bonheur wordt 'renpaard met jockey' geveild (foto), dat zo'n vijftienduizend gulden moet opbrengen. diep in, dat men daar voorlo pig niet aan wil. Ook in de personele sfeer heeft dit enor me consequenties. De rook wolken hangen nog bóven het slagveld van voorgenomen ontslagen. Men wil vooralsnog liever rust in huis en in het ei gen hart. Dat maakt het wer ken een stuk plezieriger. Dit evenwel onder erkenning van de complicaties, waarmee de programmatische kant van de NOS te maken zal blijven krijgen. Het voortdurende va ren tussen Scylla en Charibdis om de tot de NOS-gezamen- lijkheid behorende omroepen niet al tezeer onwelgevallig te zijn. Binnen de NOS vindt die stro ming op dit moment de meeste aanhang die ervoor pleit om de eigen kracht te richten op al die onderwerpen welke door de belendende omroepen als „niet nodig" worden erva ren. Dit komt over als het wil len varen op een veilige koers. Dat haalt de spanning eruit, zeker voor de NOS-program- mamakers die een bepaald on derwerp eens willen benade ren vanuit een originele in valshoek. In elk geval zit vanwege de niet te overziene gevolgen nie mand direct te wachten op een nieuwe splitsing. Men verlangt wel dringend goede raad in deze gecompliceerde affaire. Men kon aan het slot van de hoorzitting elkaar ongeveer vinden in het voornemen, sa mengevat in de bewoordingen: „We zijn in Hilversum alle maal collega's onder elkaar. Omroepmensen van elke geaardheid werken samen in NOS-programma's, zie een ge slaagde radiorubriek als 'Met het oog op morgen'. Op die ba sis moet het mogelijk zijn eerder elkaar te willen vinden dan elkaar voor de voeten te willen lopen. Dit moet dan ge paard gaan met het streven de directe invloed van de om roepvoorzitters te verminde ren". Vanuit dit perspectief heeft N OS-ondernemingsraad voor zitter Tonny van Velzen toe gezegd deze zaak te zullen aankaarten bij de onderne mingsraden van alle Hilver sumse omroepen. Maartje van Weegen en Charles Groenhuij- sen vinden zonder 'NOS-Laat' hun weg wel in Hilversum, maar al die anderen. TON OLIEMULLER unst is goede investering voor nieuwe Japanse rijken bgeL PKYO Het is te ver- ichten dat de komende en nog meer van de stbaarste schilderijen wereld naar Tokyo 'llen gaan, waar de ster yen, de hoge grondprij- ui en de stijgende aande- Jiprijzen steeds meer Ja- v)nners in staat stellen te als Getty's, rwacht echter niet dat de nstwerken tentoongesteld len worden op voor de id liggende plaatsen. Een )anse gokhalkoning huis- it zijn Picasso's, Renoirs en agalls in een museum dat heeft laten bouwen naast i vulkaan in een afgelegen >ied in het zuiden van Ja- Kunstliefhebbers die 'Les ces de Pierrette' willen de duurste Picasso die is verkocht (97 .miljoen den) zullen moeten afreizen L»r een museum naast een irenbaan in Zuid-Japan. :himasa Marauchi, die rijk rd door een paar goed gesi- «rde rijstvelden te verko- i aan begerige projectont- kkelaars, is eigenaar van i meubelwinkel in een saaie itenwijk van Tokyo, waar zijn spectaculaire collectie kunstenaars uit de School H Barbizon, waaronder tien lu urbets en evenzoveel Co- s, aan de muur heeft han- Masahiro Takano, eigenaar van een groot taxibedrijf, heeft de grootste collectie ter wereld van schilderijen van de Franse kunstenares Marie Laurencin: de werken zijn te zien in een afgelegen oord op een heuveltop. Het bedrijf Yasuda, door het Japanse ministerie van finan ciën ernstig berispt voor zijn dramatische duik in de kunst wereld, maakt het de kunst liefhebbers minder moeilijk. Het toont Van Goghs Zonne bloemen aan het publiek in het hoofdkwartier van het be drijf in Tokyo. Voorbeelden Dit zijn slechts een paar voor beelden van het nieuwe type kunstverzamelaar dat ontstaan is in Japan, waar de staat niet echt een kunstweldoener is. Maar aan bedrijven die een beetje glamour willen toevoe gen aan hun reputatie, bieden kunstaankopen aanzienlijke belastingvoordeeltjes. Hoewel veel schilderijen direct van de veilinghal naar een goed vergrendelde Japanse kluis gaan, zetten steeds meer zakenmannen en kleine be drijfjes musea op. Volgens een schatting zijn de afgelopen tien jaar ongeveer vijfhonderd nieuwe musea geopend in Ja pan. Hun koopkracht is bijzon- der groot. De nieuwe Japanse eigenaar van Van Goghs Portret van dokter Gachet, dat afgelopen dinsdag voor een recordbedrag van 152 miljoen van eigenaar verwisselde, is nog tamelijk onbekend. Hideto Kobayashi, een galeriehouder uit Tokyo die het schilderij kocht na mens een bedrijf dat op de aandelenmarkt van Tokyo goed genoteerd staat, wil slechts kwijt dat zijn klant het schilderij tegen elke prijs wil de. „Ze zijn uiters tevreden", zegt hij. Kunstexperts gaan er van uit dat vier op de tien schilderijen van topkwaliteit die in de gro te internationale veilinghuizen verkocht worden, hun weg naar Japan zullen vinden. Zij zeggen dat de recente troebe len op de aandelenmarkt het enthousiasme van de Japanse schilderijenkopers niet getem perd heeft. Integendeel, kunst lijkt nu meer dan ooit een goe de investering. Invoer Waar de aandelen in Japan gekelderd zijn, stijgen de grondprijzen nog steeds en worden elke dag nieuwe Ja panse Rockefellers geboren. De eigenaars van kleine buurtwinkeltjes, of de beroem de stadshoeren van Tokyo die een rijstveld bezitten dat nau welijks groter is dan een ten nisbaan, worden dollarmiljo nairs als ze hun stukje land verkopen. Kunst is vaak de aangewezen manier om het geld voor de belastingen te verbergen. Volgens rapporten van de dou ane werd het afgelopen jaar voor een bedrag van 280 mil jard yen kunst ingevoerd in Japan. Dit is vijf keer zoveel als in 1988. Werken van Fran se impressionisten genoten de voorkeur - ze zijn makkelijk herkenbaar, van betrouwbare herkomst en worden door de Japanners over het algemeen minder riskant gevonden dan de Oude Meesters. De dagen dat galeries, waren huizen en een handjevol in vesteerders en verzamelaars op persoonlijke titel de markt beheersten lijken definitief voorbij. Iedereen wil nu mee doen met de pret. De Japanners stoppen echter niet bij de aankoop van be roemde schilderijen. Een van de kleurrijkste Japanse gale riehouders, Yasumichi Moris- hita, heeft een aandeel ge kocht in Christie's, het huis dat de Van Gogh in New York veilde. Morishita, een finan cier met een crimineel verle den en een spraakmakende re putatie, werd vorig jaar herfst de op drie na grootste aandeel houder van Christie's toen hij een belang van ongeveer 105 miljoen gulden in het Britse veilinghuis kocht. JOE JOSEPH (c) The Times, Londen DEN HAAG Een sprankelend literair pro gramma in de vorm van 'Haagse Hemelvaart', dat is wat de swingende boe kenwurm behaagt bij het Haagse boekenfeest, mor genavond 24 mei in Bar- Bodega Ca l'Emile in Den Haag. Presentatoren Rein Edzard en Walter Schef- fer ontvangen de gasten en kondigen maar liefst dertig Haagse schrijvers aan, die belangeloos voor het voetlicht treden. Het boekenfeest wordt geo pend door Astrid Roemer. Het Haagse gemeenteraadslid, zelf verdienstelijk kunstenaresse, laat ballonnen de lucht in vlie gen. Vanaf 19.00 uur voltrekt de avond zich dan op drie plaatsen: Het Literair Theater Branouil, Bar Bodega Ca l'E- mille en de tuin Branoul, dit alles op loopafstand van elkaar verwijderd. Gedurende de avond treden dertig Haagse schrijvers op. Daan Cartens, Anke de Vries, Jill Stolk, Frits Enk, Adriaan Bontebal, Anton Korteweg en vele andere au teurs spelen een hoofdrol op het boekenfeest. Het trio Mexico Lindo, het Crisiskoor en het trio Sjefke Wedekind zorgen voor de muzikale inter mezzo's. The John Rich Band biedt de mogelijkheid tot 'dan sen toe'. Het Literair Theater Branoul is te vinden in de Maliestraat 12. Toegangskaarten zijn ver krijgbaar bij Boekhandel Paagman, Bar-Bodega Ca l'E mile en theater Branoul. Aanvang donderdagavond, 19.00 uur. Reserveren via tel: 070-3657285. Beurs voor artistieke gehandicapte DEN HAAG De 17-jarige verstandelijk gehandicapte Mi chel Kempers uit Bredevoort krijgt op donderdag 24 mei in het Deense Vejle een beurs van 2500 ECU uitgereikt om zijn kunstzinnigheid verder te ontplooien. Het is een EG-prijs voor gehandicapte kinderen met artistieke aanleg. De beurs wordt donderdag voor het eerst overhandigd, zo heeft de Stichting JCunst met Gehandi capten Nederland meegedeeld. Deze Stichting nomineerde Kempers om zijn tekeningen en gedichten met tekeningen. In Vejle nemen nog tien kin deren uit andere EG-landen de beurs in ontvangst. De beurs is ingesteld door Eucrea, de door de Europese Commis sie opgerichte vereniging die de creativiteit van lichamelijk en/of geestelijk gehandicapten moet bevorderen, en Very Special Arts International als financier. Very Special Arts International is de wereldor ganisatie van instellingen als de Stichting Kunst met Ge handicapten Nederland. Mozart-avond van Nationaal Ballet en Nederlandse Opera AMSTERDAM De vrienden-organisaties van Het Nationale Ballet en van De Nederlandse Ope ra houden op vrijdag 8 juni een groots opgezette Mozart-avond. Op het programma staat onder andere een optreden van de sopraan Charlotte Margiono, die onlangs nog te zien was in de rol van Fiordiligi in Mo- zarts opera Cosi lan tutte. Vier musici van het Nederlands Kamerorkest voeren het hobo kwartet van de componist uit en het Nederlands Mozart Trio verzorgt een optreden. De ope ra- en muziekspecialist Paul Korenhof verzorgt een lezing over Mozart en er wordt een gedeelte vertoond van de film Amadeus van Milos Forman. Tenslotte voeren drie dansers van Het Nationaal Ballet - Co leen Davis, Kevin Cregan en Jean-Luc Beaupefe - delen uit van het nieuwe ballet van Toer van Schayk. Het idee voor de avond ont stond naar aanleiding van het besluit van Van Schayk om zijn nieuwe creatie voor het juni-programma op de muziek van Mozarts Requiem te zet ten. De thema-avond vindt plaats in de theaterzaal van hotel Krasnapolsky in Amster dam. X Alberts in Concertgebouw Koos Alberts beleefde gisteren een voorlopig hoogtepunt in zijn carrière, met een optreden in de 'tempel van de klassieke mu ziek', het Amsterdams Concertgebouw. De invalide volkszanger, wiens verschijning hele volksstammen in vervoering brengt, sloot met dit optreden een toernee door ons land af. Het optreden in het Concertgebouw was geheel uitverkocht. FOTO: ANP Vijf eeuwen vriendschap in kunstige poëziealbums DEN HAAG Voor het eerst in Nederland wordt deze zomer in het Rijksmuseum Meermanno-Westreenianum in Den Haag een overzicht geboden van de ontwikkeling van het poeziëal- bum in de afgelopen vijf eeuwen. De afgelopen tien jaar hebben prof. dr. C. Heesakkers (Universi teit Leiden) en drs. K. Thomassen (Koninklijke bibliotheek Den Haag) de kunstige albums geïnventariseerd. Het aanleggen van een alba amicorum: 'lijst van vrienden', de voorloper van het huidige album, was vroeger een bezigheid van volwassenen, met name binnen het universitaire milieu. De alba zagen er heel an ders uit dan het album van nu. De bijdragen bestonden niet uit standaardversjes en pasklare illustraties, maar uit geleerde cita ten, geschilderde wapens en tekeningen. Het vrouwenalbum in de vroege periode is één van de thema's in de overzichtstentoonstelling. Heel karakteristiek zijn ook de albums van de politieke gevangen in het paleis Huis ten Bosch uit 1798. Veel aandacht wordt besteed aan een aantal schrijfwer ken van belangrijke achttiende- en negentiende eeuwse literato ren. Op de tentoonstelling zijn werken van Aart van der Neer, Frans Mieris en Rembrandt van Rhijn te bewonderen. De tentoonstelling wordt van 8 juni tot 11 augustus gehouden in Het Rijksmuseum aan de Prinsessegracht in Den Haag. Het mu seum is gratis te bezoeken en geopend van maandag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur. Op zon- en feestdagen is het museum gesloten. (ADVERTENTIE) Reserveren: 354 32 02 (Het Gebeuren) ol 346 94 50 (Schouwburg) Do 24 20.30 Korzo: De dansende man Onafhankelijk Toneel Vr 25 20.15 Schouwburg: Volgens Contr. II R'damse Dansgroep 20.30 Korzo: Love Love Love Zeca Nunes 22.30 Korzo: Impromptus Ana Teixido Za 26 20.15 Schouwburg: Marike Introdans 20.30 Korzo: lei, maintenant Delauney en Gerrets Zo 27 20.15 Schouwburg: De dood en het meisje Introdans Do 31 20.15 Schouwburg: Eleven shades ol grey Shusaku

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15