^eidóe Sou/ia/nt Blues- en boogiefestival tijdens de Lakenfeesten ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV Bedreigde basisscholen geloven in voortbestaan Klassiek cadeau fieidóeSoina/nt WOENSDAG. 23 MEI 1990 PAGINA 11 creatie komende vier jaar bezuinigingspost Rijnsburg SBURG Op de post en dan met name het deel recreatie, wordt de nde vier jaar in Rijns- het meest gesnoeid. Dat gisteren duidelijk tijdens iciële presentatie van het eprogramma „Behoud en juwing". Burgemeester ethouders van Rijnsburg veel voornemens. een ton per jaar te bezui- op bestaande uitgaven belasting met 4 a 5 pro- te^ verhogen moet vol- e geld binnenkomen om lannen te financieren, zo te burgemeester F. Jonk gisteren tijdens een pers conferentie duidelijk. Wethou der W. Glasbergen deed uit de doeken op welke .wijze er dp het gebied van welzijn kan worden bezuinigd. „De porte feuille valt onder te verdelen in zorg, educatie en recreatie. Als er bezuinigd wordt, moet de nadruk op de recreatie lig gen. Vanuit Den Haag is de laatste jaren steeds meer ge kort op welzijnsvoorzieningen. Tot nu toe hebben we dat steeds vanuit de gemeentekas opgevangen, maar we zouden ons kunnen afvragen of dat moet blijven gebeuren. Neem de eigen bijdrage bij sportbeoe fening. Die bedraagt in de ons omringende gemeenten 22,50 gulden per persoon, terwijl de Rijnsburgers slecht 18,50 hoe ven te betalen. Een verhoging ligt hier dus voor de hand". De reorganisatie van het ge meentelijk apparaat, inclusief de aanbouw aan de achterzijde van het gemeentehuis, waar de binnendienst gemeentewer ken en de secretarie in worden ondergebracht, staat hoog op de pioriteitenlijst. Het is een van de zaken die het nieuwe CDA/PvdA-college binnen vier jaar wil realiseren en die veel geld kosten. Andere prio riteiten die Rijnsburg zich heeft gesteld, zijn het opknap pen van wegen en rioleringen, milieu-investeringen (Jonk man: „Wat dat betreft lopen we echt achter") en de aanpak van het gebied De Kleipetten om in de enorme woningbe hoefte in Rijnsburg te kunnen voorzien. Ook de reconstructie van het oude glastuinbouwge bied v/ordt door het college van Rijnsburg met voortva rendheid aangepakt. Burge meester Jonkman: „In de voorbereidende sfeer wordt nu al een en ander gedaan, zoals het in kaart brengen van het gebied en dergelijke. Op 14 juni wordt in Flora een com missie geïnstalleerd die zich officieel met het werk gaat be zighouden". BenW: school op sportveld LEIDEN Het Leidse college van B en W blijft bij het standpunt dat het sportveld bij de Leidse Hout de beste locatie is voor nieuwbouw van de openbare basisschool Woutertje Pieterse. Belangrijkste argu ment daarvoor is dat de gemeente wil dat de school in de Raadsherenbuurt komt en niet in de Vogel wijk omdat dan minder kinderen de Rijnsburger- weg hoeven over te steken. Eerder koos het college ook al voor bebouwing op het sportveld aan de Antonie Duyklaan. Buurtbewo ners vonden dat ze toen te weinig inspraakmogelijk heden hadden gehad, waarop werd besloten een nieuwe procedure te beginnen. Tijdens een in spraakavond protesteerde een groot aantal mensen tegen de bebouwing van een stukje groen in de wijk. Er werden pleidooien gehouden voor andere plek ken. „Maar echt nieuwe argumenten zijn er niet uit gekomen", aldus wethouder T. van Rij van ruimte lijke ordening vanmorgen. De Singel veegt buurt schoon LEIDEN Alle leerlingen van de katholieke basisschool De Singel aan de Lusthoflaan hebben vanochtend met bezems de wijk schoon geveegd. De actie begon om elf uur en een uur later hadden alle straten rondom de school een veegbeurt gehad. Mede werkers van de gemeentereiniging en van de afdeling groen stonden de 220 leerlingen bij. De veegpartij vormde de afsluiting van het project „Een schonere we reld...begin bij jezelf". Drie weken lang hebben alle groepen zich bezig gehouden met het thema milieu. Werkstukken die in het kader van het project zijn gemaakt waren van daag ook in de school te zien. Elpees gestolen uit woonboot LEIDEN Honderd langspeel platen zijn gisteravond gestolen uit een woonboot die ligt in het water bij het Utrechtse Jaagpad. De 32-jarige bewoner werd rond elf uur wakker omdat hij gestom mel hoorde. Hij nam een kijkje maar kon niemand ontdekken. Even later zag hij dat er elpees waren verdwenen. De dader heeft de voordeur met grof geweld opengebroken, aldus de politie. Uit een flatwoning aan de Van Heussenstraat is gisteren op klaar lichte dag 1200 gulden contant geld gestolen. De daders namen tevens twee fototoestellen en reis- cheques mee. De deur was open gebroken. Ondernemer krijgt in beroep alsnog taxivergunningen DEN HAAG Wielkens Taxi Service (WTS). Dat is de naam van een nieuwe Leidse taxi onderneming die eind volgen de maand met voorlopig twee taxi's gaat rijden. Tegen het advies van de regionale taxi- commissie in, heeft D. Wiel kens gisteren nadat hij in beroep was gegaan bij het col lege van beroep voor het bedrijfsleven alsnog vergunn- ningen voor twee taxi's. Als gevolg van de invoering van een nieuwe wet op het personenvervoer worden taxi vergunningen sinds enige tijd door de provincie verstrekt. In de regio Leiden is dat in han den gegeven aan de taxicom missie waarin naast Leiden nog vijf andere gemeenten deelnemen. Die verstrekte in eerste instantie alleen vergun ningen aan al bestaande be drijven. Pas bij aantoonbare behoefte aan uitbreiding van het aantal taxi's zouden ande ren in aanmerking komen. Wielkens vond dat hij als nieuwkomer de dupe werd van die regeling en ging in beroep. „Ik had een goed on derbouwd bedrijfsplan en dat moet de doorslag hebben gege ven. Ik ga gelijk aan de slag en denk binnen een maand al te kunnen beginnen", aldus de 29-jarige ondernemer. Hij hoopt naast de nu verkregen twee vergunningen er binnen afzienbare tijd nog drie bij te krijgen. Wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid-West houdt zaterdag en zondag de twintigste editie van de „Zuid-West- tocht". De start is bij de kantine van voetbalver eniging VTL aan de Voor- schoterweg. De afstanden zijn 5, 10, 15, 20 of 30 kilo meter. Starttijd voor 30 ki lometer is tussen 9.00 en 10.00 uur, voor 20 kilome ter tussen 9.00 en 12.00 uur, voor de overige af standen tussen 9.00 en 14.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 3,25, mensen die geen herinnering wil len hebben betalen1,50. Hofjes K O heeft onder het motto Monumentaal Lei den" een excursie georga niseerd op zaterdag 26 mei. De Leidse hofjes staan hierin centraal. Voorafgaand aan de wan deling wordt een korte in leiding aan de hand van dia 's gegeven. Voor infor matie: 071-141141. Oecumene De Leidse Studenten Ek- klesia houdt zondag een oecumenische dienst over „Elia en de wijngaard van Naboth". De dienst begint om 20.00 uur in het pand aan het Rapenburg 100 in Leiden. Opleiding De Sector Opleidingen So ciale Arbeid (SOSA) houdt maandag een informatie avond over opleidingen voor volwassenen. In Lei den worden de opleidin gen sociale dienstverle ning, arbeidsmarktpolitiek en personeelsbeleid en maatschappelijk werk ge geven. Belangstellenden kunnen vanaf 19.00 uur terecht in het gebouw aan de Boerhaavelaan 345. Postzegels De Postzegelvrienden hou den maandag een ruila- vond. De aanvang is 19.00 uur. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw De Linde, Herenstraat 64 in Leiden. Voor informatie: 071-765828. CIRCUSTENT BIJ PIETERSKERK voor ;n en rstuur ide bo vragei belangstelling r bouwplan geraar-West /VAR De gemeente Ter leeft rqeds vijftig infor- setjes uitgereikt over de bouwen woningen op de re bouwplaats Langeraar- Het bouwplan omvat lombinatie van woning- mingen, premie A-wo- n, premie C-woningen en éénmalige subsidie en imme sectorhuizen. Op 31 mei t er op een informatie- Amri I voorlichting gegeven het gemeentebestuur,. De lente is er nog niet uit of ije sectorwoningen recht- is aan kopers worden icht. DEKHOUDER JEKTfl.8.000 ndien heeft hij dat bedrag Snel nodig, leteen even naar de eentelijke Kredietbank in. - 'ertrouwde adres voor tonlijke leningen tot ~1 D00Maar ook voor een lopend krediet om steeds ixtra geld achter de hand te - Jen. Dat wordt vlot in orde aakt ge naast jS de rQnte |aag b|] de en worden de aflossingen •el op de persoonlijke lie afgestemd. u daar ook wel meer over n? Kom maar langs. v 'erkdagen van 9.00 -12.30 in donderdagavond van 1-19.30 uur. d kanto !lvoor nadere informatie. GOED VOOR UW LENING 'entelijke Kredietbank "Istraat 24, bus 11300,2301 EH Leiden 71-254145 ,EIDEN Een interna- ionaal boogiewoogie en ilues festival in een cir- ustent op het Pieters- erkplein. Dat nieuwe venement moet een van Ie hoogtepunten worden an de Leidse lakenfees- en die dit jaar van don- Ierdag 5 juli tot en met ondag 15 juli in Leiden /orden gehouden. Daar- aast is er een reeks leinere evenementen oegevoegd aan het toch il omvangrijke program- na van de Lakenfeesten. lehalve het boogiewoogie en luesfestival blijft een groot antal vertrouwde evene- lenten op het welhaast vervolle programma staan, let gaat daarbij om de Peur- akkentocht, het Gouden Pet oncours voor straatmuzikan- in, het Rembrandtfestival, e eigenlijke Lakenmarkt, eiden culinair rond de Pie- atskerk en het brouwers- lorp op het stadhuisplein. Iet nieuwe festival wordt ezien als een welkome aan vulling op het feestprogram ma waarvan wordt verwacht dat het meer bezoekers van buiten de stad trekt. De opzet van het festival heeft iets van een wat klei nere versie van het jazzfesti val, want naast de optredens in de circustent is er een boogie-woogie kroegentocht waar vijftien cafés aan mee doen. Organisatoren L. Kamphues en D. Wansink hebben onder anderen Livin' Blues en de Amerikaanse zanger en pianist Little Wil lie Littlefield weten te strik ken voor het bluesfestival. Peurbakken De grote opening van de feesten is de peurbakken- tocht op de grachten waar een record aantal deelnemers worden verwacht. Om de smalle waterwegen in Leiden niet te verstoppen heeft de organiserende brandweer de regels voor deelname en rondvaart iets verscherpt. Ook de Lakenfeesten ontko men niet aan de invloed van het WK-voetbal. Niet alleen op de Garenmarkt maar ook op het Pieterskerkplein staan in het weekeinde van 7 en 8 juli immense schermen opge steld waar de finales in de open lucht te zien zijn. Een andere noviteit dit jaar is een pop-road-show op vrij dag 6 juli bij molen de Valk met onder andere Latoya Jackson en de Wee Pappa Girl Rappers. Ook nieuw op die dag is de ligging van een reusachtige zeemeermin op het Galgewater in wier „in gewanden" film- en ballet voorstellingen worden gege ven. Het is de bedoeling dat bij de Molenwerf liefhebbers kunnen instappen voor korte tochtjes per hete luchtballen. Maar de gemeente moet hier nog wel haar fiat aan geven. Muziek Het tiendaagse zomerfeest staat bol van muziek. Vrijwel dagelijks zijn er concerten en uitvoeringen. Behalve het populaire genre, is er ook een optreden van violist Theo Olof op 8 juli. Ook zijn er or gelconcerten in de Hoogland se kerk. Popmuziek is er in overvloed met het vierdaagse festival „Arsenaalpop" dat wordt af gesloten door „De Ideale Schoonzonen" de afsluitende act is. Minder bekende bands treden voor het voetlicht op Werfpop dat op 7 juli in het Van der Werfpark wordt ge houden. Bij de Beestenmarkt komen de road-shows van Swatch en Veronica met di verse artiesten. Bij Leiden Culinair en het Brouwersdorp gaat het om eten en drinken. Het Brou wersdorp staat op 7 juli op het Stadhuisplein wordt op geslagen. Een week later wordt op de Pieterskerkplein Leiden culinair gehouden. H. van der Reijden en J. Onder water hebben acht brouwers vereid gevonden om vanach ter de oud-Hollandse gevel tjes een proeverij te houden van in totaal zo'n vijftien biersoorten te laten proeven. Het Brouwersdorp moet on der andere door klederdracht en de aanwezigheid van vee in een kinderboerderij een Bourgondische indruk geven. Pegels zijn het traditionele betaalmiddel om tijdens het slotweekeinde van de laken feesten bij Leiden culinair de baksels van zo'n dertig res taurants in Leiden te probe-^ ren. „Een kijkie in de keuken' in een kolossal openlucht res taurant", geeft de organisatie als omschrijving hiervoor. Expositie Traditioneel zijn tijdens de Lakenfeesten in de Hoog landse kerk de inzendingen van de schilderwedstrijd „Kijk op Leiden" te bewon deren. In De Waag is een overzichtstentoonstelling van Leidse galeries. Ars Aemula Naturae geeft weer een schil derscursus onder de naam Rembrandt. Naast het stad huis is er weer straattheater te bewonderen en in de toren carillon concerten. In de afgesloten binnenstad staan op beide zondagen de lakenmarkten opgesteld waar kleding en antiek te koop wordt aangeboden. Tus sen de kramen staan de deel nemers aan het Gouden Pet concours. Straatmuziekanten en -artiesten doen hun best en strijden om het vergulde hoofddeksel dat zondag 15 juli op het Arsenaalplein zal worden uitgereikt. LEIDEN „Het stigma dat de Ireneschool per 1 augustus dicht moet, weerhoudt ouders er niet van hun kinderen op te geven. Dat bewijst dat de school bestaansrecht heeft". A. van den Berg van de Protestant-Christe lijke Schoolverengiging Leiden (PCS) heeft er veel vertrouwen in dat de Ireneschool aan de Stad houderslaan open kan blijven. Twee weken geleden heeft de school bij de Raad van State' een beroep ingediend. Het is de bedoeling dat de raad het besluit schorst van het minis terie van onderwijs om de school per 1 augustus te slui ten. Gevraagd wordt om de basisschool een jaar uitstel te geven, waarin bewezen kan worden dat de school bestaans recht heeft. Ook het bestuur van de met opheffing bedreig de basisschool Paus Johannes XXIII aan de Donizettilaan heeft een dergelijk verzoek in gediend. Beide besturen ver wachten dat er voor de zomer vakantie een beslissing komt van de Raad van State. De Ireneschool heeft nu 95 leerlingen en zit al drie jaar onder de opheffingsnorm van 125 leerlingen. Op het door de school ingediende verzoek om ontheffing te verlenen, is door het ministerie van onderwijs en wetenschappen negatief be schikt. Voorzitter Van den Berg van de PCS verwacht dat de zaak bij de Raad van State over enkele weken dient. „Voor de zomervakantie moet er meer bekend zijn". Hij ziet goede mogelijkheden voor een positieve beslissing door de Raad van State. „We komen binnen drie jaar aan het benodigde aantal van 125 leerlingen. Dat kunnen we aannemelijk maken. Zo heb ben we al 17 aanmeldingen voor volgend jaar". Aan het eind van dit schooljaar zwaai en er tien leerlingen af. Actief „Het argument dat er geen be hoefte is aan de school, klopt dus niet. We groeien ondanks de dreiging die er boven de school hangt". De Ireneschool voert in het beroep aan dat de openbare school De Hoeksteen in een vergelijkbare positie zit en dat de gemeente voor die school wel een positief advies gaf aan de provincie. Ook wordt gewezen op de tijdelijke voorziening die vorig jaar is getroffen voor de katholieke school Paus Johannes XXIII. Verder wordt dat aangevoerd dat de school zou kunnen groeien vanwege de aanstaan de woningbouw op het HCG- terrein, dat er met een actief team goed onderwijs wordt ge geven en dat de kinderen bij opheffing van de school grote verkeersaders moeten overste ken omdat de Ireneschool de laatste basisschool is in de Tuinstadwijk. De ouders hebben in afwach ting van de behandeling van het verzoek door de Raad van State acties om het ministerie op andere gedachten te bren gen opgeschort. „Maar we ont plooien wel allerlei acties om via mond-op-mond reclame zoveel mogelijk aanmeldingen binnen te krijgen. Ook houden we activiteiten om de school een steeds betere naam te ge ven", aldus C. de Ruiter, voor zitter van de ouderraad. Voor de jaren 1992 en 1993 heeft de school al elf nieuwe aanmel dingen. Volgens L. Heruer heeft de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL) al in januari een gemotiveerd schorsings- verzoek ingediend bij de Raad van State. Gevraagd wordt om de Paus Johannes XXIII voof de tweede keer ontheffing te verlenen. Vorig jaar werd de school via een dergelijk ver zoek voor een jaar open ge houden. De SKOL wil dit keer een ruimere schorsing. „We willen meer dan een voorlopi ge voorziening, want hoe kun je nu als school je kracht be wijzen als je jaar op jaar tegen sluiting moet vechten? Dat is erg moeilijk, ouders van kin deren twijfelen terecht of ze een kind op een school moeten doen die moet sluiten". Vol gens hem heeft de school wel degelijk de kracht om te over leven. „Ondanks de onzekere situatie groeit de school". De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eer twee weken gratis krijgt, kunt u een keu ze maken uit de volgende Ip's of cd's van Residentie-Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Beethoven (lp) 3e Symfonie B Tchaikovsky (cd) 5e Symfonie op. 64 Romeo et Iuliette C Beethoven (cd) 3e Symfonie 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: i I Postcode/plaats:i j Telefoon: (voor controle bezorging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: i maand (automatisch betalen) f 24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 I J Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar: Naam: J Adres:J I Postcode/plaats:I Huis ter Wadding voor Lakenhal Een schilderij van Huis ter Wadding dat ligt bij De Vink aan de weg van Leiden naar Voorschoten, werd gisteravond aangebo den aan gemeentelijk museum De Lakenhal. Het bestuur van de Vereniging van Belangstellenden in De Lakenhal heeft het doek van de Leidse kunstschilder Harm Kamerlingh Onnes in maart aangekocht tijdens een veiling. Harm Kamerlingh Onnes is de zoon van Menno Kamerlingh Onnes, van wie werk is te zien op de tentoonstelling „Floris Verster en zijn kunstenaarsvrienden". FOTO: HENK VAN DEN ENDE Dronken automobilist veroorzaakt ravage LISSE Een 48-jarige Lisse- naar heeft gisteravond om kwart voor tien voor een grote ravage gezorgd op de Gerard Doustraat. De man, die onder invloed van alcohol verkeerde, reed met zijn auto frontaal op een auto die hem tegemoet kwam. Een derde automobilist reed vervolgens op de ravage in. De materiële schade was volgens de politie aanzienlijk. De Lissenaar is een bloedproef afgenomen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11