Eerste regiefoutje in scenario Beenhakker Bax vrijwel uitgeschakeld in strijd om kampioenschap Ze belden uit Limburg om kaarten" Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! JORT £eicbe Commit DINSDAG 22 MEI 1990 PAGINA 9 eltennisploeg alt het net niet KA Nederland heeft in ;wartfinale van het toer- om de World Team Cud. tennis Zweden uitstekend gegeven. De mannen- van bondscoach Jan capituleerde pas in het te enkelspel: 3-2. Naast den plaatste Noord-Korea voor de halve eindstrijd het toernooi in Osaka. het eerst in de geschiede- van het tafeltennis zijn in m fikse geldprijzen te ver- De nederlaag van ik Boute tegen Waldner de balans in het voordeel de Scandinaviërs door- Juventus investeert bijna zestig miljoen TURIJN Juventus heeft voor het komende voetbalseizoen al voor 59 miljoen gulden in spelers geinvesteerd. De door Fiat-baas Gianni Agnelli gesponsorde club contracteerde gisteren de 21-jari ge Paolo di Canio van Lazio Roma voor elf miljoen gulden. Dat bracht het totaal tot op dit moment op 59 miljoen. Vijftien supporters van Fiorentina moeten volgende week voor de rechter verschijnen. De voetbal fans werden vorige week opge pakt door de politie tijdens de rellen die in Florence onstonden na het bekend worden van de re cordtransfer van Baggio. Christiaan Feenstra Christiaan Feenstra kan niet stunten EDE Christiaan Feenstra heeft gisteren de kans van zijn leven gemist. De tennisser verloor in het tennistoernooi van Ede na een prima eerste set van de Amerikaan Dan Goldie met 4-6, 6-4 en 6-2. Het verspelen van die kans had nogal wat gevol gen. Geen winstpremie (de verliezerspremie van 6500 gulden was al meer dan Feenstra in de afgelopen negen maanden verdiende) en geen optreden te gen oudgediende Jimmy Connors. Mark Koever mans was op de ondergrond van gemalen baksteen sterker dan de Fin Paloheimo: 7-5, 6-2. Paul Haar huis won ondanks een enkelblessure met 6-2, 4-6, 6-2 van de vijftien plaatsen onder hem gerang schikte Marcello Filippini (Uruguay). Peter Barendse terug in Kuip SCHIEDAM Oud-Feye- noorder Peter Barendse keert het volgende seizoen terug in de Kuip. De mid denvelder van BW Den Bosch tekende gisteren een driejarig contract bij SVV. De Schiedamse club speelt het volgende seizoen in de eredivisie zoals bekend de thuiswedstrijden in het sta dion van Feyenoord. Hage naar Barendse (23) is de tweede basisspeler die het gedegradeerde BW Den Bosch van de hand doet. Vo rige week werd aanvaller Mart van Duren aan FC Groningen verkocht. Fan overlijdt na voetbalduel ROSARIO Voet- balrellen voor, tijdens en na de wedstrijd tussen Rosario Cen tral en Newell Old Boys in Argentinië hebben een dode ge ëist. Gisteren over leed een 26-jarige Ar gentijn in het zieken huis aan de gevolgen van een schotwond uit een politiegeweer. Zestien personen raakten gewond tij dens het oproer waar bij 190 mensen be trokken waren. ALPHEN AAN DEN IIJN In het zo zorg vuldig bedachte en zo jvertuigend gepresen- eerde scenario van Leo teenhakker is gisteren ten eerste regiefoutje ipgetreden. De regelma- ig herhaalde opmerking van de interim-bonds- :oach dat er „aan de oe- ènwedstrijden geen :onclusies moesten wor- len verbonden" was op roorhand al een uit- 5 ipraak die nauwelijks jetekenis had. ïerder was de stelling een woordenscherm, waarachter leenhakker voorlopige be- 'indingen kon verbergen, mmers, aan trainingswed- trijden (ook zo'n Beenhak- tersiaanse vondst) kan wel iegelijk waarde worden toe- jekend. En dat er gevolg rekkingen aan kunnen worden verbonden bewees ie bondscoach gisteren nota zelf door drie spelers voortijdig naar huis te stu- en. Waarmee Beenhakker ijn eerdere mededeling, dat lij pas donderdag aanstaan- e de vijf afvallers zou aan wijzen, nogal wat geweld andeed. lirect na de lunch kregen iofkens, Krtlzen en Eller- nan van Beenhakker in aanwezigheid van diens as sistent De Ruiter te horen jat ze hun biezen mochten lakken. Waarom toch drie dagen eerder dan was aan gekondigd? „Tot donderdag te wachten met deze mede deling zou niet eerlijk zijn geweest", sprak Beenhakker gisteravond na afloop van het met 3-0 gewonnen oe fenduel met ARC. „Die drie zouden dan nog twee, drie dagen voluit hebben moeten meetrainen, terwijl ik na het weekeinde al wist dat ik toch geen beroep op ze zou doen". Voor Ellerman en Krtlzen golden overigens andere ar gumenten dan voor Hofkens om ze te bedanken voor hun aanwezigheid. „Hofkens kreeg al op de tweede of derde dag van het trainings kamp last van zijn achilles pezen. Hij heeft nog, bewon derenswaardig, getracht door de pijn heen te bijten om toch zijn kans te pakken. Maar in zijn geval heb ik ge zegd dat ik geen tijd heb om geblesseerde spelers tien da gen aan hun revalidatie te laten werken. Voor Eller man en Krüzen gold dat ze de voorbije dagen te weinig progressie hebben getoond. Hoe ze het hebben opgevat? Gelaten natuurlijk. Het is nooit leuk om af te vallen". Nog twee Eindigde het WK-avontuur voor het genoemde trio nog voor het goed en wel was begonnen, er dienen nog twee namen te worden ge schrapt op het inmiddels tot 25 man gedecimeerde lijstje van Leo' Beenhakker. Die zich dan nu wel heeft voor genomen om de definitieve 22 in de loop van donderdag persoonlijk aan de spelers bekend te maken, maar in die opzet nog wel eens zou kunnen worden doorkruist door wat er morgen in We nen gebeurt. Daar speelt zo als bekend AC Milan de Eu ropa Cup I-finale tegen Ben- fica en niet alleen de techni sche staf van Oranje hoopt dat het Nederlandse trio in de ploeg van Arrigo Sacchi die slijtageslag ongeschon den doorkomt. Waarbij de aandacht vooral zal zijn gericht op Gullit, wiens verrichtingen met ar gusogen zullen worden ge volgd door Beenhakker, die het duel overigens vanaf het televisiescherm zal bekijken. Eventuele blessures bij Van Basten, Rijkaard of Gullit zullen mogelijk pas later dan donderdag rond het middag uur goed op hun merites kunnen worden beoordeeld. In welk geval Beenhakker, maar dan door overmacht, opnieuw zal moeten afwij ken van zijn aangekondigde scenario. Hoe het ook zij, ko mende maandag moet de uiteindelijke selectie bij de FIFA zijn aangemeld. Cisteren wel Mag de tijdelijk door Ajax afgestane coach in het ge noemde opzicht dan zijn af geweken van zijn eerder ge annonceerde procedure, gis teravond in Alphen aan den Rijn hield hij zich in de praktijk wel aan een eerder aangekondigde aanpak. „Vanaf de tweede week van het trainingskamp gaan we meer aan het voetballende deel denken en werken", had hij afgelopen weekeinde na de armzalige 1-1 bij Rijnsburgse Boys nog ge zegd. Welnu, gisteravond stond er tegen ARC een for matie binnen de krijtstre pen, die in grote lijnen de WK-ploeg moet worden. Met dien verstande dat waarschijnlijk Rutjes, Gill- haus en Bosman plaats moeten maken voor het Mi lanese trio. Hun „vervan gers" zijn in respectievelijke volgorde Rijkaard, Gullit en Van Basten. Er van uitgaande dat de gis teren „bij wijze van preven tie" (Beenhakker) gewissel de en kennelijk nog niet ge heel fitte Erwin Koeman en Van Tiggelen straks vast in de basis (blijven) staan, lijkt Gillhaus voor de bondscoach een dilemma te gaan vor men. De bij Aberdeen opge bloeide, maar door insiders altijd al als „goed" be schouwde oud-PSV'er was gisteravond tegen ARC ver reweg de beste Oranjeman. Hij moest in de bepaald niet simpele Gullit-rol opereren en deed dat op bijna verbluf fend knappe wijze. Volop beweging en combinatiege- voel etalerend nam Gillhaus ook nog eens twee van de drie treffers van het Neder lands elftal voor zijn reke ning. Waarbij hii bij de ene zijn handelsmerk, zijn on danks z'n gemiddelde lengte opmerkelijke sprongkracht, en bij de andere een gisteren door niet één andere Oranje- Hans Gillhaus knalt Oranje naar een voorsprong van 2-0 tegen ARC. Links slaat de in AC Milan shirt gehulde Cees Bonefaas van ARC de actie gade. FOTO: ANP KNVB rekent op voordelig saldo ZEIST Penningmeester Ad Smits van het sectiebestuur betaald voetbal heeft gisteren op de voorjaarsvergadering in Zeist meegedeeld dat de begroting voor het wereldkampi oenschap in alle gevallen positief is, al zal de winst klein zijn. De twee oefeninterlands van Oranje tegen Oostenrijk en Joegoslavië leveren alleen al drie ton op. „Gillhaus is een type speler met wie je je als trainer ge lukkig mag weten", oordeel de Beenhakker niet kinder achtig. „Een rijk bezit". Een opmerking, waarin de Am sterdamse humoristische on dertoon ontbrak, maar één die daardoor in Eindhoven nog wel eens als extra pijn lijk zou kunnen worden er varen. Immers, Gillhaus werd bij PSV als overbodig Van de hand gedaan en lijkt nu wel een heel goede kans te hebben tijdens het WK de aandacht nadrukkelijk op zich te vestigen. Meer dan Kieft en in elk geval de nu heengezonden Ellerman. Bij PSV kan men overigens een geringe compensatie vinden in het feit dat Va nenburg op tijd weer in vorm lijkt te zijn geraakt. Naast de degelijke, nog im mer razendsnelle en geheel hersteld lijkende rechter vleugelverdediger Van Aer ie maakte de kleine balgooc helaar gisteravond een goe de indruk. Hetgeen de kan sen van Beenhakkers eigen pupil Van 't Schip er niet groter op maakt. Hetgeen ook voor Witschge zou kunnen gelden. Welis waar nam de jongste Ajacied tegen ARC de derde treffer voor zijn rekening, maar hij was één van de minst over tuigende Oranjemannen.. Op zijn plaats zou zeker in de openingswedstrijd van het WK tegen Egypte Gillhaus wel eens kunnen worden in gezet. „Die kan immers veel", meende Beenhakker. „Eigenlijk alles, aangeven, afmaken". In de serieuze oefenwedstrij den tegen Oostenrijk en Joe goslavië zal daaromtrent duidelijkheid ontstaan. Maar dat zal ook zeker in het sce nario van Leo Beenhakker staan. FRANK WERKMAN ARC - Nederlands elftal 0-3 (0-2). 15. Gillhaus 0-1; 22. Gillhaus 0-2; 58. Witschge 0- 3. Scheidsrechter: Blanken- stein. Toeschouwers: 9.000. Nederlands elftal: Van Breu kelen; Van Aerle, Ronald Koeman, Rutjes, Van Tigge len (42. Fröser); Vanenburg, Wouters, Erwin Koeman (80. Roy), Witschge; Bosman en Gillhaus. Sport op tv VANDAAG Nederland 1, 17.55 uur: NCRV Sport op 1. Nederland 3, 20.30 uur: Sport Studio: 23.15 uur: Studio Sport. TV 5, 21.00 uur: Sport. BBC 1, 22.30 uur: Sportsnight. Eurosport, 18.00-01.30 uur: Sport. MORGEN Duitsland 2, 12.30 uur: Tennis. BBC 2, 15.15 uur: Cricket en paardesport. Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport. KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Duindigt (woensdag aanvang 14.30 uur) luiden: 2e koers: 1. Monteskin's Lady, 2. Me lody, 3. Nasib Baik (6-6-7). 3e koers: 1 Emir Volann, 2 Dard Hanover, 3 Carlqvist Haule (4-3-7). 4e koers: 1 Dina Jeanet, 2. Esther Guapa, 3. Dart Bonni (6-1-7). 5e koers: 1 Whippoorwill, 2. Staten Nikita, 3. Arthur Devis (4-8-2). 6e koers: 1 Puritan's Pride, 2. Eliot Hanover, 3. Dazraff B (4-5-7) 7e koers: 1 Count of Holland, 2. Ca- rola van Ranum, 3. Concorde (7-5-2). 8e koers: 1 Eliza. 2. Hovingham, 3. Spain Raaphorst (3-2-4). 9e koers: 1. D'Ouragan, 2. Chris Vic tory, 3. Cervino Montana (1-5-7). lie koers: 1 Ay res Boy. 2. Blitz Uit huizen, 3. Ambar (3-6-1). Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sport- prijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto 20: le prijs: geen 2e pms: 62.739 x ƒ5,0( Cijferspel 20: le prijs: 1 prijs: 3 winnaars 1ANJE TE GAST IN ALPHEN 'HEN AAN DEN S Als er één ARC- er is die met gemeng- evoelens terugblikt op gisteravond gespeelde strijd tegen het Ne- ands elftal, dan is het ques Key wel. „Oranje i met 3-1 en ik scoor enige Alphense doel- t", zo luidde zijn prog- En inderdaad bij een d van 3-0 in het voor van de profs mocht imateur vanaf elf me- aanleggen. Hij miste ter jammerlijk en ver niet lang daarna te- gesteld het veld. ik baalde er flink van", e Key na afloop op het lent terug. „Ik zal van- it ook best nog wel een keer wakker worden", van Hans van Breukelen dergelijke situaties mag len verwacht, was hij ook freer niet ver van de plek oordeels te vinden. „Nee eeft niks tegen mij gezegd, was juist Frank Bloem- 'il die met zijn vingertje het oog ging en tegen Breukelen zei: „Nou weet let zeker niet meer hè", top hij antwoordde: „O, jij neemt 'm". Maar mheuvel liep weg. Ik daarna alleen naar welke Van Breukelen zou gaan. al ging vervolgens langs yerkeerde kant van de Gerechtigheid evenwel, ook Key. Niet alleen om dat ARC zich slechts één kans wist te creëren (Dennis Krijgs man schoot in de slotfase tegen de Oranje-sluitpost op), maar eerder nog omdat Henk Fröser ten opzichte van Key geen overtreding maakte. „Nee, het was geen pingel", gaf de spits ruiterlijk toe. Enorm succes Het voorval kon de avond van ARC-trainer Bert Jansen niet verzieken. „Ik denk dat het gewoon de spanning is dat Key die penalty mist. Sportief en financieel gezien is het voor de club in ieder geval een enorm succes geweest". Finan cieel omdat de achtduizend be talende supporters in totaal waren er zo'n 9250 bezoekers voor een aardige recette en kantine-opbrengst zorgden, terwijl sportief gezien de 0-3 toch tot de verbeelding spreekt. Zeker na de aankon diging van bondscoach Leo Beenhakker dat met ruime cij fers gewonnen moest worden. De kansen werden gecreëerd, aan de afwerking schortte evenwel het een en ander. „De keepers, René de Graaf en Emiel Borst, stonden onder zware druk en hebben het goed gedaan", waardeerde ook Bert Jansen de vaak spectacu laire reddingen. Met Jansen is ook de persoon genoemd die de eerste contac ten met Zeist legde. „In de cember fungeerde ARC als proefklas voor de cursisten die de opleiding oefenmeester één volgden. Toen is ook het idee ontstaan voor een wedstrijd te gen Oranje. Nol de Ruiter, die de klas leidde, zei dat we maar een brief naar Zeist moesten sturen en vooral dienden te vermelden dat we tot zijn vol le tevredenheid hadden ge werkt". „Begin februari kregen we te horen dat we waren uitverko ren. Diezelfde avond hebben we nog een commissie ge vormd", ging ARC-secretaris Arry Zwaan in op de organisa tie rond het oefenduel. „Je krijgt aanbevelingen uit Zeist, maar alles is wel in eigen hand gehouden. Je moet dan inder daad de afweging maken of het duel als een risicowedstrijd moet worden beschouwd. Ik denk vari niet, de tap staat dus niet droog. Bij calamiteiten kunnen wij een beroep doen op de mensen van de rampen bestrijding. Daarnaast zijn er acht mensen van de EHBO aanwezig en staat een ambu- lanche klaar", zegt Zwaan op een moment dat zo'n tachtig vrijwilligers, naast het kanti- nepersoneel, in touw zijn om het evenement in goede banen te leiden. Kwamen de spelers pas om vier uur in de middag bijeen voor hun potje darts, biljart of voetbalspel, voorbespreking en maaltijd, voor de bestuurder begonnen de voorbereidingen aanmerkelijk vroeger. „Ik was vanochtend om zeven uur op het sportpark. Dan heb je alle maal van die kleine klusjes waar je de hele dag zoet mee bent. Er is een schoonmaak ploeg bezig, vlaggen moeten worden opgehangen, je dient voorzieningen voor de televi sie te treffen, noem maar op". En tussendoor stond de tele foon roodgloeiend, waarbij slechts één vraag centraal stond: zijn er nog kaarten. „We hadden wel 15.000 toe gangsbewijzen kwijt kunnen raken. Ze belden zelfs vanuit zuid-Limburg", aldus de secre taris. De honderd kaarten, die één van de voorverkoopadres sen nog in de aanbieding had, gingen dan ook in een kwar tier van de hand. „Om een uur of vier kwamen de eerste sup porters al. Om parkeerproble men daarbij het hoofd te kun nen bieden, waren tien plaat sen aangewezen waar de men sen hun auto kwijt konden. De commissaris van politie zat dan ook in het uit acht perso nen bestaande organisatieco mité". Om toch zoveel mogelijk het hoofd te kunnen bieden aan de Oranje-gekte werd besloten de capaciteit van het sportpark met vierduizend plaatsen uit te breiden. Daarvoor waren di verse houten noodtribunes ge bouwd. Het voorkwam niet dat zwartkijkers alsnog hun heenkomen zochten in de boomtoppen. Het was immers de eerste maal dat Oranje Al phen aandeed. „Dit is een pro motie voor de gemeente Al phen", liet secretaris Zwaan weten. Het veld kreeg daarom de nodige aandacht. „Vandaag alleen al is er gesproeid, ge maaid, gerold en nog eens ge sproeid, terwijl op de kale plekken nieuw gras is inge legd". Blessures bij de spelers bleven daarom gelukkig uit al kreeg de beste speler van Oranje nog wel een bal tegen Leo Beenhakker en de zijnen te gast in het Oranje-gekke Alphen. De bondscoach beperkte zijn aandacht echter tot de wedstrijd. FOTO: HENK SNATERSE zijn „kleine Gillhaus", om met de woorden van Beenhakker („Kleine Gillhaus speelt dus inderdaad voorlopig niet meer") te spreken. Eén van de weinige incidenten die zich gisteren tijdens de wedstrijd waarin de AR- C'ers Ruud van Es en Dick Ernst hun voetballoopbaan af sloten voordeden. En daar waar wel moeilijkheden te verwachten vielen, trad de speaker corrigerend op. Alleen de klok zorgde voor het enige opmerkelijke feit. Daar waar het uurwerk negentig aanwees dienden er in werkelijkheid no^ enkele minuten gespeeld te worden. Scheidsrechter Blankenstein begreep dat het beter was om voortijdig af te fluiten en gaf daarmee de handtekeningjagers ruim baan. De pupil van de wed strijd, de negen-jarige David Vreugdenhil, hoefde niet veel moeite te doen. Hij had de mooiste dag van zijn leven. En hen die het niet lukte een handtekening te bemachtigen. Ach, er was altijd een vriende lijke agent, die bereid was de pen ter hand te nemen. PETER VAN DER HULST 3-2 NEDERLAAG 1EN CANTON REISS ERLEN Bax is zo XI als uitgeschakeld in strijd om het Neder- zaalvoetbalkampi- p. De formatie van ch Jan Schoen verloor eravond voor de twee maal op rij, dit keer met 3-2 van Canton Reiss, waardoor de Voorhouters de prolongatie van de vo rig jaar veroverde titel niet meer in eigen hand hebben. Slechts als Molier Impac en Canton Reiss maandag een ge lijkspel overeenkomen en Bax zelf volgende week vrijdag in Oud Gastel van Molier wint, kwalificeren de Voorhouters zich door een beter doelsaldo toch nog als winnaar van pou le 2 voor het tweede achter eenvolgende jaar voor de eind strijd om de nationale zaal- voetbaltitel. Bax speelde gis teravond in sporthal De Va- renbeuk in Heerlen wel een goede wedstrijd. Met name in de eerste helft domineerden de mannen van Schoen en wer den ook de nodige kansen ge creëerd. In tegenstelling tot in het eerste treffen (in Voorhout won Bax eerder met 6-3), wer den die mogelijkheden nu evenwel niet benut. De uit blinkende Canton-doelman John Frauenrath bleek in die fase onpasseerbaar. Na de doel wisseling nam Bax toch nog de leiding. Frauen rath moest het antwoord schuldig blijven op een inzet van Hennie Koet. Een ver diende „winnende" marge die de Voorhouters evenwel niet vast konden houden. Tien mi nuten voor tijd was het Lex Boerema die Canton uit een strafschop langszij schoot en kort daarop nam de ploeg uit Heerlen, door Max Ruette, zelfs een 2-1 voorsprong. Bax moest de zaken vervolgens wel forceren, reden voor coach Schoen om Hennie Koet als meevoetballende doelver- dediger in het veld te brengen. Die gok pakte verkeerd uit. Canton profiteerde van Voor- houts balverlies en zette Bax op een 3-1 achterstand. Twee minuten voor tijd zag Mart Bax nog wel kans doelman Frauenrath voor de tweede maal te passeren. De onver diende nederlaag kon door de Voorhouters echter niet meer worden afgewend, zodat de ploeg nu maandagavond na gelbijtend zal moeten afwach ten of beide concurrenten in derdaad bereid zullen blijken de punten te deleo.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9