Zelfs de begrafenissen zijn niet veilig meer Amerikanen willen ijzer in zee tegen broeikaseffect 'n Sterke Stapper! CetdaeGouamii GEWELD IN NATAL LIJKT ZONDER EINDE Moskou haalt kernwapens weg uit Baltische staten Leger deff baas in Surinam m MAAK EEN THUIS VAN HUN TEHUIS BUITENLAND K««aóeC0lwmU. |(Van onze correspondent Mare verklaart John Martin, onder- hebben van plankton, dat op het verst van de landmassa's menteerfase behoeft, maar ook ven, denken dat de plankton- °P de zeebode DINSDAG 22 MEI 1990 PAGI] QQ WASHINGTON In Amerika wordt in ernst nagedacht over een idee van vooraanstaande we tenschappers om de op warming van de aarde te gen te gaan door 'bemes ting' van de oceanen met ijzer. „Geef mij een tanker vol ijzer erts en ik geef u een ijstijd". verklaart John Martin, onder zoeker bij het vermaarde Moss Landing Zee Laboratorium in Californië. Hij is een van de drijvende krachten achter een rapport over ijzerdumping van de National Academies of Scientists and Engineering, de belangrijkste wetenschappelij ke adviesinstelling van het Amerikaanse Congres. De gedachten van de geleer den is dat de aanwezigheid van ijzer in de zee de belang rijkste voorwaarde is voor de groei van plankton. Verrijking van de wereldzeeën met ijzer zal enorme aanwas tot gevolg hebben van plankton, dat op zijn beurt de overtollige kool dioxide uit de atmosfeer absor beert. Te veel kooldioxide, ge volg van massale verbranding door de mens van fossiele brandstoffen, verhindert de volledige terugkaatsing van de zonnewarmte naar het heelal en veroorzaakt zo de opwar ming van de aarde. De toediening van ijzer aan de oceanen zou moeten geschie den door middel van een soort drijvende zeven, die het poe- dervormige erts langzaam aan het water prijsgeven. Met name in die zeegebieden die het verst van de landmassa's verwijderd zijn, is de natuurlij ke aanwezigheid van ijzer het geringst en kan het water aan vulling gebruiken. Het ijzer is dermate vruchtbaar voor plankton, dat er maar een be perkte hoeveelheid nodig is om reeds een wereldwijd ef fect op het kooldioxide-gehalte in de atmosfeer te hebben. „Met een miljard dollar per jaar zijn we klaar", zegt che misch ingenieur professor Adam Heller van de universi teit van Texas. Hij meent dat het idee nog een lange experi menteerfase behoeft, maar ook „dat er fundamenteel niets doms in zit". Roger Revelle, die de 'vader' wordt genoemd van alle in zichten omtrent de wisselwer king van oceanen en atmos feer, verklaart: „Ik zie geen reden waarom het niet zou werken". En diens prominente collega Anthony Michaels van het Bermuda Biological Sta tion meent: „Er zijn nog veel ongewisheden, maar het is een belangwekkend idee dat we krachtig verder ontwikkelen". Degenen die in deze aanpak van het broeikaseffect gelo ven, denken dat de plankton- groei in de wereldzeeën niet uit de hand kan lopen omdat het organisme tevens is aange wezen op andere, beperkt voorradige stoffen als fosfor en stikstof. Een bijkomend voordeel van meer plankton zou de toename van het aantal vissen kunnen zijn. Die zijn via de voedselketen uiteinde lijk aangewezen op plankton. De koolstof die dank zij de be mesting met ijzer van de lucht in het water terechtkomt, ein digt als bezinksel van afgestor ven plankton en waterdieren op de zeebodem en zou daar geen kwaad kunnen. In Amerika wordt gesproken van „de grootste manipulatie die ooit met de natuur zal zijn uitgevoerd". De voorstanders ervan menen dat het broeikas- verschijnsel in feite ook men selijke manipulatie is, welke een ingrijpende tegenactie vergt. Veel deskundigen den ken dat de temperatuur op aarde in het jaar 2020 gemid deld een tot twee graden Celsi us hoger zal zijn dan nu, wat tot stijging van de zeespiegel en klimaatsveranderingen zal leiden. itv ;e< „Voorlopig moet niemam 'ugj< ijzer in de zee gaan dut jere^ We lopen het gevaar dat hele voedselketen gaan v e pi deren. We moeten niet 1 ko God gaan spelen voordat. Z het systeem geheel ken nkei aldus Anthony Michaels, baas, directeur Tony van het Bermuda Biotyer 4C Station, vult aan: „Je zul gen mand in wetenschapp erer kring tegenkomen die di >r v. volkomen belachelijk t de vindt. Het is wel degelij aire proberen waard. Als ei itdui ment natuurlijk eerst" DURBAN Zelfs de be grafenissen zijn niet veilig meer in Natal, de door on gekend geweld geplaagde provincie in Zuid-Afrika. In de zwarte woonstad Mendini, zo'n 140 kilome ter ten noorden van de hoofdstad Durban, vuurde de politie onlangs zonder enige waarschuwing traangas af op een rouw stoet. „Gelukkig vielen er dit maal geen doden", zegt Steven Collins. „Maar de meeste keren is dat wel het geval. Er gaat te genwoordig geen week voorbij zonder begrafenis- Steven Collins werkt voor IDASA, het door ex-parlemen- tariër Van Zyl Slabbert in het leven geroepen Instituut voor een Democratisch Alternatief voor Zuid-Afrika. Zijn werk bestaat uit niets anders dan het verzamelen van gegevens over het geweld in Natal en waar mogelijk probeert hij nieuwe uitbarstingen te voor komen. „We doen wat we kunnen, maar het geweld lijkt zonder einde. Dit jaar zijn er al meer dan vijfhonderd doden gevallen. En het geweld ver spreidt zich van de steden naar het platteland", zegt Col lins tijdens een gesprek in zijn kantoor in Durban. Zijn mening wordt bevestigd door Howard Varney, advo caat van het Legal Resources Centre (LRC) in Durban. Het LRC is een advocatenkantoor met vestigingen in heel Zuid- Afrika dat zich, mede door fi nanciële steun vanuit Neder land (de katholieke ontwikke lingsorganisaties Cebemo en Vastenactie) volledig heeft kunnen toeleggen op kwesties van mensenrechten. Ook Var ney wordt full-time in beslag genomen door het geweld in Natal. Zijn kantoor staat vol dossiers over geweld, wille keurig politie-optreden en een falend justitieel apparaat. Ander licht Buiten Zuid-Afrika en bij een deel van de Zuidafrikanen zelfwordt de strijd in Natal veelal gezien als een louter zwart-zwarte confrontatie, een ordinaire stammenstrijd als voorproefje op wat het land te wachten staat als het ANC aan de macht komt. Dat beeld is in zoverre iuist, dat het geweld de blanken niet persoonlijk treft. Maar gesprekken met betrokkenen, advocaten, waar nemers en dikke stapels juridi sche dossiers werpen een an der licht op het geweld. De strijd in Natal blijkt dan vooral een van die catastrofale gevolgen van veertig jaar apartheidspolitiek. De blanke regering heeft ooit het zaad gezaaid, waarvan vooral veel onschuldigen nu de schadelij ke vruchten moeten plukken. Voor een beter begrip van de situatie moeten we terug in de tijd, bijvoorbeeld naar 1975, toen de vooraanstaande Zulu- chief Mangosuthe Buthelezi in het thuisland Kwazulu de In- katha-beweging oprichtte. Het werd een soort culturele para plu voor de Zulu's, die met ruim zes miljoen de grootste 'groep' vormen binnen Zuid- Afrika. Buthelezi kreeg hiervoor de steun van het verboden Afri kaans Nationaal Congres, waarvan hij overigens nog sa men met Nelson Mandela in de jeugdbeweging heeft geze ten. Zijn onafhankelijke op stelling verzet tegen de on afhankelijkheid van het thuis land Kwazulu en voortduren de kritiek op het apartheidsbe wind leverden Buthelezi aanvankelijk aanzienlijke Steven Collins bij een van de verwoeste huizen in Mpumalanga. FOTO: PERS UNIE steun op. Niet alleen in Kwa zulu, dat over talrijke kleine stukjes grondgebied verspreid ligt, maar ook daarbuiten. Zo als in de zwarte woonsteden rond Durban en Pietermaritz- burg. Omslag De omslag kwam in 1983 toen het Verenigd Democratisch Front werd opgericht, een gro te verzameling van ontelbare lokale, regionale en landelijke zwarte organisaties. Naarmate het UDF zich sterker politiek ging profileren als een binnen landse tak van het ANC, kwam de positie van Inkatha in het gedrang. En daarmee ook die van haar leider, Bu thelezi, die altijd heeft gewei gerd zich ondergeschikt te ma ken aan het ANC. Buthelezi's gematigde politieke opstelling, zijn verzet tegen economische sancties tegen Zuid-Afrika en zijn afkeer van de gewapende strijd van het ANC leverden hem ontvang sten op door premier Thatcher en de presidenten Reagan en Bush Maar thuis in Natal, vooral in de politiek zeer geëngageerde zwarte woonste den, verloor Inkatha steeds meer terrein. Howard Varney: „In feite woedt al sinds 1987 een strijd om de macht tussen het UDF en Inkatha. Maar vooral nu, na de vrijlating van Mandela en de gesprekken tussen de re gering en het ANC, vecht In katha voor haar bestaan. Bu thelezi voelt zich bedreigd, is bang dat er voor hem geen plaats meer zal zijn aan de on derhandelingstafel. Het ge weld is zijn ruilmiddel. In de meeste zwarte woonsteden heeft hij echter alle steun ver loren. Daarom richt hij zich op het platteland, waar de tribale gevoelens nog veel sterker zijn. Hij maakt de chiefs wijs dat zij al hun macht zullen verliezen zodra het ANC en het UDF aan de macht komen. Vandaar dat het geweld daar nu oplaait. Bovendien is er een generatieconflict tussen de meer traditionele ouderen en de militante jongeren". Politie Een bijzonder complicerende factor in het geheel is het op treden van de politie, die in feite het geweld zou moeten verhinderen. Maar zowel de politie van Kwazulu als de re guliere Zuidafrikaanse politie (SAP) is, zo zegt Varney, ge heel op de hand van Inkatha. Dat blijkt onder meer uit het relaas van de 29-jarige Jan Maduna. Op 27 april j.l. werd hij de door de politie (zowel Kwazulu als SAP) uit zijn huis verdreven omdat hij „niet in een Inkatha-wijk thuishoorde" en maar beter naar een „Man- dela-township" kon verhuizen. Maduna en zijn gezin kozen voor hun leven en vertrokken, met achterlating van al hun bezittingen. Toen Maduna een week later weer durfde te gaan kijken trof hij zijn begin dit jaar gekochte woning vol komen verwoest aan. Al zijn bezittingen koelkast, televi sie, kleren en huisraad wa ren vernield of verdwenen. De lotgevallen van Jan Madu na is maar één voorbeeld uit de lange lijst met gewelddadig heden, moorden en brand stichtingen die we opdiepen uit de archieven van het Legal Resources Centre. Recente dossiers over de woonsteden Bhongweni, Hambanathi, Kwamakutha, KwaMashu en Umzali schetsen het beeld van een even gruwelijke als zinlo ze opeenvolging van vergel ding en wraak. Ofschoon ook de UDF-aanhang bepaald niet vrijuit gaat, is er overduidelijk sprake van structureel Inkat- ha-geweld. Daarnaast biedt zo'n gewelddadige sfeer als in Natal natuurlijk ook de gele genheid om nog openstaande rekeningen 'te vereffenen'. Zeer gespannen De volgende dag rijden we met Steven Collins naar de woonstad Mpumalanga, vorige maand nog het toAeel van he vig geweld. „Kijk", zegt hij, wijzend op een heuvel rechts van de weg. „Daar kwamen de Inkatha-strijders vandaan. Opeens waren ze er". De hui- zea links van de weg bieden een troosteloze aanblik. Ra men en daken zijn kapot. Sommige huizen hebben in brand gestaan. Muren verto- „Ons zal men niet snel iets doen", zegt Collins ter gerus- telling. „Maar de situatie is heel gespannen. De kleinste aanleiding is genoeg om nieuw geweld te laten onstaan. Met als gevolg dat nog meer men sen wegtrekken. Sommigen kunnen naar familieleden. Voor anderen rest weinig meer dan een plaatsje te zoe ken in een van de krottenwij ken die in hoog tempo rond Durban ontstaan". Een voorbeeld daarvan treffen we aan in zo'n 'squatter'-wijk een half uur rijden ten noor den van Durban. Jonathan Williams van de organisatie Church and Work ontdekte er gezinnen die kort geleden nog in een township ten zuiden van de stad woonden. Willi- ams: „Ze zijn gevlucht tijdens een bloedbad, dat aan veel mensen het leven heeft gekost. Hier zijn ze betrekkelijk vei lig". Op de muur van een uit gebrande winkel staat met enorme letters geschreven „Welcome in UFD-place; In- kataha is out!". Dat het UDF hier de dienst uitmaakt, blijkt ook uit de zwaar gebarrica deerde politiepost langs de weg. Boven de "zandzakken steekt een woud van antennes uit en de loop van een automa tisch geweer. Culturele wapens Ondanks oproepen van onder anderen ANC-leider Nelson Mandela te stoppen met bloed vergieten, lijkt er voorlopig geen einde te komen aan cy clus van oorlog en geweld. De leiders van ANC en Inkatha beschuldigen elkaar en ont kennen elke eigen directe be trokkenheid bij de strijd. Ook de Zuidafrikaanse regering is niet in staat of bereid een doorbraak te forceren. En de grote, vraag is of, als er op poli tiek niveau ooit een akkoord wordt gesloten, mensen als Mandela en Buthelezi vol doende overwicht hebben om ook hun militante aanhangers te bewegen de broedermoord te staken. Jonathan Williams is, als hij in de 'squatter'-wijken rondloopt, erg somber. „Er is weinig hoop meer. Je vraagt je steeds weer af hoe de mensen hier overle- Ook Howard Varney is som ber gestemd. Als advocaat wordt hij steeds weer gecon fronteerd met de willekeur van de politie en het justitieel apparaat. „Ik was onlangs bij een mars van Inkatha-aanhan- gers. Met speren, zwaarden en schilden gewapend liepen ze over straat. De politie wilde niet ingrijpen „omdat het cul turele wapens zijn". Alsof je er niet mee kunt moorden. Men sen die klachten tegen de In katha indienen worden be dreigd en vermoord. In totaal zijn er bij het geweld van de afgelopen jaren meer dan 3.500 mensen omgebracht. Het aan tal daders dat is veroordeeld is echter op de vingers van twee handen te tellen". Steven Collins ziet nog één lichtpuntje: „Inkatha valt vaak aan tijdens begrafenissen. Maar als er blanke advocaten, journalisten of andere waarne mers bij aanwezig zijn, durven ze niet. We hebben tegenwoor dig een hele groep van advo caten, studenten en anderen die we bij problemen kunnen oproepen. Bijvoorbeeld om naar begrafenissen te gaan. Er zijn leukere dingen om op je vrije zaterdag te doen, dat geef ik toe. Maar het is een manier in elk geval een deel van het geweld te voorkomen". JOS TIMMERS (Dit is het tweede artikel naar aanleiding van een reis door Zuid-Afrika. Het eerste artikel verscheen zaterdag 19 mei in onze bijlage Finale.) STOCKHOLM/TALLINN De westerse militaire deskundige Hans Binnen dijk heeft gisteren in Stockholm verklaard dat Moskou is begonnen met het terugtrekken van kernwapens uit de drie Baltische republieken. Volgens de onderzoeksdirec teur van het Internationale In stituut voor Strategische Stu dies, die vorige week een hoge Sovjetfunctionaris heeft ge sproken, heeft het Kremlin tot die stap besloten uit bezorgd heid over het streven naar on afhankelijkheid van Estland, Letland en Litouwen. Duizenden Russen ziin giste ren in Estland in staking ge gaan uit protest tegen het stre ven naar onafhankelijkheid. Grote fabrieken sloten hun deuren en ook in de havens en op stations werd het werk on derbroken. De stakingsleiders zeiden dat in 19 fabrieken in de hoofdstad Tallinn en ook elders in Estland het werk was neergelegd. De Estse premier Edgar Savisaar meldde voor de radio dat er slechts in 10 bedrijven werd gestaakt. De stakers riepen Sovjetpresi dent Gorbatsjov op de Estse regering illegaal te verklaren en een einde te maken aan het streven naar onafhankelijk heid. Zij eisten dat Gorbatsjov gebruik maakt van zijn uitge breide presidentiële bevoegd heden om direct in te grijpen in Estsland. President Arnold Ruutel van Estland en zijn Letse ambtge noot Anatoly Gorbunov, zijn vandaag in Moskou om te pra ten over hun streven naar on afhankelijkheid met leden van de Federatieve Raad, het ad viesorgaan van Sovjetpresi dent Gorbatsjov. President Ruutel zei gisteren na aan komst in Moskou dat een ont moeting met Gorbatsjov niet was uitgesloten. De Estse regering heeft de eer ste stappen genomen voor het opzetten van een politie onder bestuur van de plaatselijke au toriteiten, die de bestaande mi litie moet vervangen. „Tot nu toe werd alles door Moskou gecontroleerd en uitgerust", aldus regeringswoordvoerder Juhan Hintov. „Onze politie zal vallen onder de Estse wet en zal trouw moeten zweren aan de Estse republiek". Enke le duizenden leden van de nieuwe burgerwacht, de Ko- dukaitse, werden zondag in Tallinn beëdigd en kregen de taak openbare gebouwen te beschermen tegen pro-Moskou militanten. ADVERTENTIE Johnnie Walker red label whisky 0.7 liter Nelson Mandela acht coalitie mogelijk NAIROBI In Zuid-Afrika is een coalitieregering van blan ken en zwarten mogelijk „als de blanken er mee instemmen de macht te delen en alle Zuidafrikanen dezelfde rech ten geven". Dit heeft vice- voorzitter Nelson Mandela van het Afrikaans Nationale Con gres tegen het Kenyaanse persbureau KNA gezegd. Man dela, die in Nairobi een tussen landing maakte op weg van Libië en Egypte naar de Zim babwaanse hoofdstad Harare, zei verder: „Er bestaat hoop op zo'n mogelijkheid als de blan ken zich achter president De Klerk scharen". Braks bezorgd over export BRUSSEL Minister Braks van landbouw is bezorgd over de mogelijke gevolgen van de monetaire unie tussen de twee Duitslanden voor de Neder landse export van landbouw producten. Volgens Braks moet worden voorkomen dat de Bondsrepubliek als enige de vruchten plukt van het feit dat de DDR na 2 juli feitelijk wordt opgenomen in het Euro pese landbouwbeleid. Volgens Braks heeft de Nederlandse landbouw voorlopig niets te vrezen van de DDR, maar heeft het gebied wel de poten tie om een geduchte concur rent te worden. Le Pen niet welkom in geboortestad TRINITE-SUR-MER De gemeenteraad van de Bretonse stad Trinite-sur-Mer, de geboorteplaats van Jean-Marie le Pen, heeft geweigerd de leider van extreem-rechts Frankrijk toestemming te geven tot het houden van een bijeenkomst in deze plaats met geestverwanten uit heel Europa. De gemeente wil daarmee ui ting geven aan de afkeer die de inwoners hebben van Le Pens ideeën. Met name zijn antisemitische opvattingen zijn reden Le Pen de toegang tot de vergaderzalen van de stad te weigeren. Athene brengt relatie met Israël op niveau BRUSSEL De Griekse regering van de conservatieve premier Mitsotakis heeft als laatste lidstaat van de Europese Gemeen schap volledige diplomatieke betrekkingen aangeknoopt met Is raël. De twee landen zullen hun vertegenwoordiger de status verlenen van ambassadeur. Binnen de EG wordt al geruime tijd aandrang op Griekenland uitgeoefend om Israël ook „de jure" te erkennen. 1 erglni WASHINGTON Hl 2 ger van Suriname rj -1! zich schuldig aan ern -^ó, schendingen van de 1 senrechten. Dat staat in een perscomi -2,70 qué over het jaarlijkse ra de Inter-amerik g J®" mensenrechtencommissie ^er de Organisatie van A -6,20 kaanse Staten (OAS) d To1 Washington is gepublit |pAL|J Het volledige rapport ov 11,7 periode 1989/1990 won een later tijdstip bekem maakt. De OAS constatee 11 de burgerregering in Si i. me geen feitelijke macht en dat in feiote het leger name bestuurt. „Het handelt ongestraft, schen j 0,4 het van pas komt de meccoli rechten van zijn burger 1 wel van politieagenten ei j gerpolitici, als van bosn en Indianen" Wilde staking bij j Poolse spoorwege b8,2C WARSCHAU Spoorv 0. Pc beiders in Polen zijn een r staking begonnen. De confronteert de regerini premier Tadeusz Mazov -2.1E met de ernstigste arbei rust sinds haar aantredt rig jaar augustus. Het tre keer in het noordooste tg w Polen is door de acties noeg tot stilstand gek Volgens de stakers versteen de staking zich over het «en Je 85 De spoorwegarbeiders een loonsverhoging van zestig gulden per maani dit moment bedraagt mei maandloon ruim 70 gi Kruip Het gemiddelde maand Loll° men van werknemers in 350. bedraagt ongeveer 160 gi «1 2( Veel doden bij onrust Kashmi SRINAGAR In SrinaiMoi Indiaas Kashmir zijn 471 gevallen, nadat troepei vuur hadden geopend 0 p-p menigte rouwenden. Zij op weg naar het ziel waar eerder op de da onbekenden doodgeschot lamitische leider Moulvi hammed Farooq lag. zijn ook zeker 300 gew( gewonden gevallen. N moord op Farooq was 0 dellijk een uitgaansverto gesteld, maar duizenden sen negeerden dit en drc samen voor het zieke Ly Farooq was een fel voc rdt der van een volksraadp j over de toekomst van mir. De meerderheid 1 (islamitische) bevolking aansluiting willen bij m< Pakistan. DC idieï rste ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MU INFORMATIE OVER FILMS, MUZH lanrj. THEATER, RECREATIE, EXPOSITi EN EEN COMPLETE AGENDA Pwur 30.000 Kinderen, verdeeld over allerlei soorten internaten, pleeggezinnen en gezinsvervangende tehuizen, kunnen niet terugvallen op hun eigen ouders. Het Nationaal Fonds Kinderbescher ming springt daarom bij met financiële hulp. Zo worden noodzakelijke voor zieningen voor de opvoeding vaak toch nog mogelijk. Steun daarom het Nationaal Fonds Kinderbescherming. KINDERBESCHEfl GIRO 404040 ize k n m bht ertig aakt halvi va Nu Hoi 'tterd acht.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6