Kosto soepeler tegen beveiligingsdiensten Topdrukte tijdens lang weekend Afvalstroom pas in 2000 te beteugelen Kinderdagverblijven krijgen keurmerk XJ Zweten op saai Duits en zwaar natuurkundel Fe BINNENLAND £eidóc@ou/UMit DINSDAG 22 MEI 1990 PAGIN Betere controle bepleit op piloten met Amerikaans brevet AMSTERDAM Piloten met een Amerikaans vliegbre vet zouden beter gecontroleerd moeten worden op hun bevoegdheden. Dat heeft de Nederlandse president van de internationale pilotenfederatie Ifalpa, KLM-gezag- voerder L. Bakker, in Washington bepleit. Aanleiding hiervoor was de ramp met het SLM-vliegtuig enkele ja ren geleden bij Paramaribo. De vliegbevoegdheid van de Amerikaanse bemanning bleek daarbij grotendeels ver vallen. Volgens een woordvoerder van de KLM blijkt uit dergelijke voorvallen het tekort aan ervaren piloten. „Wereldwijd is de groei in de luchtvaart sterker dan voorzien was. Bij de KLM speelt nog het probleem van de vele omscholingen die nodig zijn nu er steeds meer typen vliegtuigen op de markt komen. Tijdens zo'n omscholing raakt de betrokken piloot zijn bevoegdheid voor eerdere toestellen kwijt", aldus de woordvoerder. Van de 960 piloten die bij KLM in dienst zijn, waren er vorig jaar zo'n driehonderd tijdelijk buiten dienst wegens omscholing. DEN HAAG De jaarlijks in Nederland vrij komende stroom afval (exclusief mest en bag ger) zal tot 1994 met 5 miljoen ton groeien tot ongeveer 45 miljoen ton. Volgens minister Al ders van milieu is het pas in het jaar 2000 mo gelijk om die stroom daadwerkelijk in te dam men. In de notitie over het afvalstoffenbeleid die de bewindsman gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, berekent Alders dat voor het terugdringen van de afvalstroom een preventie - het voorkómen van afval - van 10 procent noodzakelijk is. Zonder die maatrege len zou het afval-aanbod jaarlijks ongeveer 1 procent groeien. Om tot preventie te komen somt Alders een aantal maatregelen op die ook genoemd zullen worden in het NMP-plus, de in juni verschijnende aanscherping van het Natio naal Milieubeleidsplan. Onder deze maatrege len zijn: het beperken van het gebruik van pri maire grondstoffen, het bevorderen van schone technologie en het verlengen van de levens duur van produkten. Alders heeft voor zijn no titie ook gebruik gemaakt van een rapport van Heidemij Reststoffendiensten over de mogelijk heden om te komen tot minimaal 10 procent preventie. Met name bij acht afval-stromen is verdergaande reductie mogelijk, zo blijkt uit het Heidemij-rapport. Daaronder zijn: verpak kingen, autowrakken en bouwafval. Opvallend is verder de mogelijke reductie in het aanbod van reclame-drukwerk, waarij het volgens Hei demij mogelijk is in te spelen op de „ergernis" en „desinteresse" van veel consumenten. In zijn afvalnotitie noemt Alders het „onvermijdelijk" dat de hoeveelheid te verbranden afval in 2000 minstens drie keer hoger ligt dan in 1988. Aan het einde van deze eeuw zou jaarlijks 6 tot 8 miljoen ton verbrand dienen te worden (exclu sief zuiveringsslib), tegen 2 miljoen ton op dit moment. Controle vergoeding ziektekosten studenten GRONINGEN De Informatise ringsbank begint volgende week met de controle van alle 156.000 studeren den die volgens gegevens recht heb ben op een ziektekostentoeslag. Stu derenden met een aanvullende beurs die niet via het ziekenfonds verze kerd zijn, krijgen tot nu toe een bij drage van 77,31 gulden per maand voor het afsluiten van een verzeke ring. Uit een steekproef onder 2000 studenten is echter gebleken dat de bijdrage soms ten onrechte wordt uit gekeerd. De Informatiseringsbank keert per jaar ruim 140 miljoen gul den uit aan ziektekostenvergoedin gen. Na deze controle verwacht de bank enkele miljoenen te kunnen te rugvorderen. DEN HAAG Staatsse cretaris Kosto (justitie) heeft er geen bezwaar te gen, wanneer het Neder landse bedrijfsleven meer gebruik gaat maken van particuliere beveiligings diensten. Voorkoming van misdaad is een zaak voor de hele samenleving, dus ook van het bedrijfsleven, aldus Kosto. Hij erkent dat hij over de rol van de particuliere beveili gingsdiensten de laatste tijd anders is gaan denken. Als ka merlid was Kosto altijd bijzon der huiverig voor de groei van de bewakingsbranche. Het idee was dat het waarborgen van de veiligheid een exclusie - ve en primaire taak is van de overheid, van de politie. Daarvan is Kosto teruggeko men, althans wat betreft de preventie van criminaliteit. De bewindsman zei dit gisteren na het in ontvangst nemen van het rapport van het onderzoek naar bedrijfsleven en crimina liteit. De omvang van de schade die door misdaad aan het bedrijfs leven wordt toegebracht, circa vijf miljard gulden per jaar, noemde Kosto „op zijn zachtst gezegd zorgwekkend". Samen werking tussen politie en be drijven zou de omvang ervan moeten beperken. Een middel hiertoe ziet de be windsman in lokale stichtin gen, die de beveiliging van winkelcentra of industrieter reinen moeten coördineren. In die stichting kunnen bedrij ven, politie en gemeente deel nemen. In Zoeterwoude (niet toevallig de plaats met een Heineken-brouwerij) is een dergelijke stichting al in het leven geroepen en in Leiden is er een in oprichting. „Het is een publiek geheim dat de beveiliging van industrie terreinen en winkelcentra in Nederland niet optimaal is. Er is minder beveiligingsperso neel aanwezig dan in andere landen en de inzet van parti culiere beveiligingsbedrijven geschiedt vaak weinig gecoör dineerd", aldus Kosto. Een andere maatregel die de bewindsman in petto heeft is praktische voorlichting. Het ministerie is bezig een compu terprogramma te laten ont wikkelen, dat kan fungeren als een checklist voor kleine ondernemingen bij het opstel len van een beveiligingsplan. •C» Unilever biedt Iglo-personeel weinig hoop ROTTERDAM/HOOGEVEEN De directie van Unilever biedt het personeel van de met sluiting bedreigde Hoogeveense Iglo/Ola-fabriek Lucas Aar denburg nog weinig uitzicht op behoud van werkgelegenheid en voortzetting van de diep- vriesproduktie. Dat bleek giste ren op het Rotterdamse Mu seumplein voor het hoofdkan toor van Unilever, waar 350 medewerkers onder het zingen van de slogan „We zijn in Rot terdam voor onze boterham" de raad van bestuur van het concern een petitie aanboden en miljoeneninvesteringen voor modernisering van de fa briek eisten. De Industriebon den FNV en CNV vinden het evenals de Unie BHLP onaan vaardbaar dat Unilever, dat vo rige week nog zeer goede con cernresultaten kon melden, het Hoogeveens bedrijf sluit en de produktie overbrengt naar Lagnese Iglo in het Duitse Wunschtorf (bij Kaiserslautern) en het Britse plaatsje Grimsby. •w 'V- Strandje Zonnen in Bergen aan Zee moet nu nog op een klein stukje strand, maar als het seizoen begint zal het weer als vanouds zijn. Daarvoor zijn bulldozers bezig om het onlangs opgespoten strand te egaliseren. Een groot deel van het strand spoelde weg tijdens de voorjaarsstormen. Het strand van Egmond, dat daar door ook grotendeels verdween, is op dezelfde manier inmiddels weer hersteld. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kinderop vang in Nederland krijgt een keurmerk. Om ouders en overheid zekerheid te geven over de kwaliteit van een be paald kinderdagverblijf is de Stichting Kwaliteit Kinderop vang (SKK) in het leven ge roepen. Uitwassen zoals twee jaar geleden in kinderdagver blijf De Bolderkar moeten daarmee worden voorkomen. De stichting heeft zich giste ren in Den Haag gepresen teerd. De stichting is een initiatief van adviesbureau Hoeksma, Homans en Menting uit En schede. Een bureau dat, vol gens een woordvoerder, al ja renlange ervaring in de zorg sector heeft en ervaring heeft opgedaan in het meten en ver beteren van de kwaliteit in deze sector. De bedoeling van SKK is een kwaliteitsmerk te geven aan instellingen voor kinderop vang. Een college van deskun digen moet daarvoor de crite ria vaststellen. Nadat de SKK zich heeft verdiept in de schriftelijke gegevens over de doelstellingen, het beleid en de organisatie van een kinder dagverblijf, komt er iemand langs om de situatie ter plaatse te bekijken. Het resultaat van die twee onderzoeken moet genoeg zijn om eventueel een certificaat te verstrekken. Voor de ouders moet het certi ficaat de garantie zijn dat hun kind adequaat wordt begeleid en dat ze het met een gerust hart kunnen achterlaten. Voor de overheid kan het een richt lijn zijn bij het verlenen van subsidie. De dagverblijven zijn niet verplicht een keurmerk aan te vragen. De kosten voor het verkrijgen van een certifi caat zijn hoog, ruim 2000 gul den per jaar. De verwachting is echter dat de dagverblijven veel voordeel zullen hebben van zo'n keurmerk; dat elk jaar opnieuw mot worden 'ver diend'. SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Ultgoverlj/Wavery Productions DEN HAAG „Een ge zellig, druk hemelvaart- weekeinde". Die verwach ting spreekt het Neder lands Bureau voor Toeris me uit over het komende lange weekeinde. Drukte die verwacht kan worden omdat veel mensen, al of niet verplicht, vrijdag een vrije dag nemen. En om dat nogal wat buitenlan ders het lange weekeinde in ons land zullen door brengen. Het NBT denkt al met al dat 800.000 Nederlanders er in ei gen land op uit trekken en dat 850.000 buitenlanders ons land bezoeken. Die mensen kiezen vooral de kuststreken, de Waddeneilanden, de water sportgebieden, de Veluwe en de grote steden als verblijf plaats. Ook de attractieparken maken zich op voor een druk weekeinde. Veel mensen werken vrijdag niet. Dat geldt bij voorbeeld voor de rijksoverheid. Alle mi nisteries zijn die dag gesloten. Maar het directoraat-generaal voor de volkshuisvesting in Zoetermeer, onderdeel van het ministerie van VROM is wel open. De rijksdiensten in den lande zijn voor een groot deel dicht: zoals bij voorbeeld de belastingkantoren en het Cen traal Bureau voor de Statis tiek. Maar de kadasters zijn wel geopend. Van de gemeenten is niet een voudig een beeld te krijgen. Een woordvoerster van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten: „Het wordt aan de gemeenten zelf overgelaten. Maar ik denk dat de meeste gemeenten vrijdag de tele- foonbeantwoorder wel aan zullen hebben staan". In de verwachtingen van zo wel NBT als van de ANWB en rijkspolitie speelt het weer een belangrijke rol. Het weer zal bij voorbeeld de drukte op de Nederlandse wegen bepalen. Morgenavond en zondag in de loop van de dag zal het vooral op de oost-westverbindingen drukker dan gewoonlijk zijn. Het weer is niet van invloed op de al geboekte reserverin gen. De hotels in de meeste Nederlandse provincies zitten voor meer dan 80 procent vol. Ook bungalowparken en cam pings rekenen op een goede bezetting. Amsterdam spant de kroon voor de hotelboekingen; alleen in de duurdere hotels zijn nog kamers vrij. Een deel van de grote belangstelling schrijft het NBT toe aan de Van Gogh-tentoonstelling en ook aan de pas geopende Frans Hals-expositie in Haar lem. Sneltram Bij het WTC-gebouw in Amsterdam wordt druk gewerkt aan de sneltramlijn die daar tussen de autosnelweg en de 'gewone' spoorlijn moet komen. De zogeheten Amstelveenlijn, die ongeveer 180 miljoen gulden kost, moet zakenmensen nog sneller naar en van het handelsgebouw vervoeren dat een eind buiten het centrum van de hoofdstad ligt. foto: anp "B< DEN HAAG Voor de mavo-, havo- en vwo- kandidaten was het eindexamen Duits en natuurkunde van giste ren volgens de docenten „goed te doen". De havo-examinandi zelf waren echter zeer slecht te spreken over - voor al - natuurkunde, zo werd duidelijk uit de dagelijkse enquête van het onderzoeksbureau Intomart. Liefst tachtig procent vond dat onder deel „moeilijk" tot „zeer moeilijk". De kandida ten met Duits in hun pakket hadden hun dag niet, want de schrijfsels van onze oosterburen werden algemeen als „oersaai" beschouwd. „Het havo-examen natuur kunde was wel wat aan de pittige kant", meende ook docent A. Koopmans van het St. Janscollege in Den Haag. „De beroepsopleidingen vra gen om een betere aanslui ting en dus een hoger ni veau. Er werd duidelijk wat 'steviger' geëxamineerd". De zeven opgaven werkten ver brokkelend en nieuwe, on bekende formules leverden de nodige problemen op. „Niemand ging voortijdig weg bij het examen". Het was, volgens Koopmaris, voor de kandidaten „moge lijk" om een zes te halen, maar voor meer dan een zes moest stevig gepeesd wor den. Liefst drie onbekende for mules werden opgegeven. „Het ging niet zozeer om specifieke natuurkundeken- nis van de kandidaat, maar meer om het soepel reageren op nieuwe gegevens en han dig invullen", veroordeelde Koopmans de drie opdrach ten. „Het vwo-examen was daarentegen zeer goed te doen. Ik zou zelfs willen zeggen dat het examen na tuurkunde voor de vwo'ers makkelijker was dan voor de havo-kandidaten. De vwo-leerlingen moesten weliswaar 'tot de bel' zitten, maar dat is normaal bij exacte vakken. Vwo-exa- menvragen over 'het licht als golfverschijnsel' en vra gen over de werking van het proton zijn klassiek, maar werden uitstekend uitge werkt". Abstract „Saai werd het zeker gevon den", meldde K. van de Lee, docente Duits van St. Jans college in Den Haag over de Duitse teksten op vwo-ni- veau. „Het was van een goed niveau, maar nogal abstract. Uitwijdingen over 'vrijheid en pluralisme' worden over het algemeen heel moeilijk gevonden, en terecht". Het vwo-examen bevatte teksten uit de kranten en tijdschrif ten Die Zeit, Der Spiegel en Die Neuer Züricher Zeitung. „Vooral het artikel uit Die Neuer Züricher Zeitung was 'zwaar'. Ook een artikel met een redevoering van de Duitse president Von Weis- zëcker zette de scholieren aan het zweten: „Zeer ab stract en vaag..". Makkelij ker waren de onderwerpen 'Vorwarts in die Showdicta- tur' (over de vertrossing van de Duitse media) en een ar tikel over het optreden politie bij ongeregeldhedq „Het havo-examen was gemiddeld ge goed te maken, maar niet echt bovenmatig i essant", aldus haar colli Teepe. „De tekst over J roken en het gedrag a kers was makkelijk. Daaif tegen was een stuk over) gezondheidszorg zwj doordat er veel economis begrippen werden geh teerd. Mensen met econo on2 in hun pakket waren in Ri voordeel. Het pittigste 0( echter een tekst over i re Zwitsers discussieprogrigp,^ ma. Veel gefilosofeer rnakD te het er voor de schor niet eenvoudiger op". veerden, volgens Teepe, nD h welijks vragen gesteld j?t S aansluiten op de beleving wereld van de leerling. .oe^ had toch verwacht dat t de eenwording op komst een en ander over de laai ontwikkelingen op dit mlt( bied zou worden gevraa Het examen kan duidefj *7 veel actueler". i Het examen natuurkuf* voor de mavo werd door Pra centen als flauw bestempfe* Het sloot nauwelijks aanra praktijkproblemen zoals r~n afgelopen jaren steeds is rer propageerd. Zelfs de grarrP ken vroegen weinig inpï1 pretatievermogen van H?P leerlingen. Het kwam er Kl grote lijnen op neer dat prS- beetje gewiekste leerling antwoorden snel uit de g^ vens kon halen. Een re0l toe recht aan examen. Het examen Duits v mavo en lbo was van |*T wisselende moeilijkhr' soms gemakkelijk, soms moeilijk. Vooral de teks_£ over vandalisme op scho en overwerken werden .w tig gevonden. L^n rn Snurken Sag Het Landelijke Aktie Ko|j°u tee Scholieren (LAKS) 1^ het gisteren weer druk r het verwerken van divfj1" klachten via de klachtenP1^ Een opvallend telefooi. kwam uit Amersfoort w™*1 een vwo-leerling tijdens P*- examen Duits een an<f.rde leerling hoorde snurken., 0Ul Almere meldde een grojy°° leerlingen een ernstiger f: storing van de orde. Sur\rier lanten op hun school d<fan£ den met een partijtje baslwor bal de tijd tijdens het epve men natuurkunde in gymzaal. Onzeker nog isra& de leerlingen van een i us ceum in Oss wel een off? le voldoende ontvanf by voor hun havo-examen fr&' tuurkunde. Door een gelr0Vl aan tabellenboekjes mjar.( iedere leerling noodgedw^f gen bij zijn buurman 'niArT kijken'. Surveillanten der.. een oogje dicht... f J Antwoorden meerkeuze-opga ven.. DEN HAAG De goede (Cito-)antwoorden vanj meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke eif- examens van vrijdag 18 mei 1990 luiden als volgt: I Vwo Frans L 1 D; 2 D; 3 A; 4 C; 5 D; 6 D; 7 A; 8 B; 9 A; 10 B; 11 A; 12 K D; 14 D; 15 B; 16 A; 17 A; 18 A; 19 C; 20 A; 21 C; 22 B; 24 B; 25 D; 26 A; 27 B; 28 D; 29 B; 30 B; 31 B; 32 B; 33 Ajr C; 35 D; 36 C; 37 C; 38 D; 39 C; 40 A; 41 C; 42 D; 43 D; 4p 45 A; 46 A; 47 C; 48 D; 49 D; 50 B. Havo/vhbo Engels 1 C; 2 C; 3 B; 4 B; 5 B; 6 B; 7 D; 8 B; 9 C; 10 A; 11 B; 12 D; 14 C; 15 D; 16 C; 17 D; 18 A; 19 A; 20 A; 21 D; 22 A; 2|U 24 C; 25 C; 26 A; 27 B; 28 A; 29 B; 30 C; 31 C; 32 B; 33 ET D; 35 A; 36 A; 37 B; 38 B; 39 A; 40 A; 41 C; 42 B; 43 B; 4f 45 C; 46 C; 47 D; 48 D' 49 D; 50 A. Lbo-C Mavo-C Frans 1 A; 2 C; 3 B; 4 B; 5 D; 6 C; 7 C; 8 C; 9 B; 10 D; 11 B; 12 A; 14 A; 15 C; 16 B; 17 A; 18 B; 19 A; 20 B; 21 F; 22 A; 2 24 D; 25 A; 26 A; 27 A; 28 A; 29 B; 30 B; 31 B; 32 A; 33 1 C; 35 C; 36 A; 37 A; 38 C; 39 A; 40 A; 41 B; 42 C; 43 B; 4 45 A; 46 D; 47 B; 48 A; 49 C; 50 A. Lbo-D Mavo-D Frans 1 B; 2 C; 3 A; 4 C; 5 C; 6 A; 7 B; 8 A; 9 B; 10 D; 11 A; 12 1 A; 14 A; 15 B; 16 B; 17 B; 18 A; 19 B; 20 C; 21 B; 22 D; 24 C; 25 C; 26 D; 27 B; 28 C; 29 C; 30 B; 31 D' 32 B; 33 i B; 35 A; 36 A; 37 B; 38 B; 39 C; 40 C; 41 C; 42 E; 43 C; 4 45 D; 46 B; 47 B; 48 A; 49 A; 50 B. Kangoeroes blijven politie te slir LOON OP ZAND Twee in maart ontsnapte kangt blijven de politie van Loon op Zand te slim af. Daarom het korps besloten pas weer een nieuwe poging te wagei de dieren te vangen, als de buideldieren een gevaar vooi voorbeeld het verkeer opleveren. De twee kangoeroes pen momenteel, door de Loonse en Drunense duinen. De ste van de twee dieren zou zich zo nu en dan in de buur de bebouwde kom van Kaatsheuvel laten zien. De eigi van de kangoeroes, uit wiens tuin de dieren ontsnapten, er volgens de politie helemaal niets aan het tweetal gevi te krijgen. De man zou de politie erop hebben gewezen Australië duizenden kangoeroes vrij rondlopen. hM ng<

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4