Weinig waardering voor vrijwilligers kateehese fieicbe Is er wel één ware kerk? brieven van lezei kerk wereld beroepingen Katholiekendagen in Berlijn „groots pan-Duits evenement" Raad van Kerken: gemiste k£ nT £eidóe GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidócSomunt DINSDAG 22 MEI 1990 PAGI[NÏ Iran en Saudi-Arabie oneens over Mekka-gangers President Israël bekritiseert Grieks-Orthodoxe Kerk RIAD Iran en Saudi-Arabie zijn het niet eens kunnen wor den over het aantal Iraniers dat op de jaarlijkse pelgrimstocht naar Mekka mag, zo is gisteren door beide landen bekend ge maakt. De Saudi's zeiden te vrezen voor nieuwe politieke ma nifestaties van de Iraniers en willen in geen geval meer dan 45.000 Iraanse pelgrims toelaten. De Iraanse delegatie had bij de besprekingen, de eerste tussen beide landen in twee jaar, geëist om minstens 150.000 Iraniers naar Mekka te kunnen stu ren. In 1987 ontstonden grote problemen met Iraanse moslims in de heilige stad van de islam en vonden bij hevige onlusten ruim 400 pelgrims, voornamelijk Iraniers, de dood. JERUZALEM President Chaim Herzog van Israël heeft de houding van de Grieks-Orthodoxe Kerk bij de bezetting van het St. Johanneshospitium in het oude centrum van Jeruzalem tveroordeeld. In een open brief in de Jerusalem Post keert hij 'zich tegen de suggestie dat het hospitium een „heilige plaats" zou zijn.' Hij kan zich niet indenken dat de kerk zo'n verwaar loosd en vervallen gebouw ooit deze benaming zou geven. Het hospitium werd vorige maand door 150 ultra-orthodoxe joden bezet. Na een gerechtelijke uitspraak hebben zij het gebouw verlaten. De rechter moet nog uitmaken of de Grieks-Ortho doxe Kerk de rechtmatige eigenaar is. Herzog is bezorgd over enkele uitspraken van leiders van de Grieks-Orthodoxe Kerk, die hem doen denken aan het „traditionele christelijke anti- judaïsme". Ons geluk hangt minder van de omstandigheden af dan van ons karakter. Emile de Glrardin Boff voelt zich belemmerd door Vaticaan LA PAZ De Brazili aanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff vindt dat zijn taak als theoloog ern stig wordt belemmerd, doordat het Vaticaan zijn doen en laten nauwlet tend in de gaten houdt. „Ik kan alleen met mijn werk doorgaan, omdat ik word ge steund door bisschoppen en kardinalen die ernstig gelo ven dat de theologie voor de kerk iets waardevols betekent en moet kunnen bestaan zon der dat zij voortdurend in de gaten wordt gehouden", aldus Boff in een Latijnsamerikaans methodistisch tijdschrift. „Er waait een krachtige neo conservatieve wind in de RK Kerk. Hij kan worden waar genomen bij de benoeming van bisschoppen en in de ver zwakking van de bisschop penconferenties en het tegen werken van de profetische bewegingen". Boff is ervan overtuigd dat de kerk de armen hoop moet bie den. „In de jaren zeventig en tachtig werkten we met de ar men, maar zij koesterden on danks hun armoede hoop voor de toekomst. In de jaren negentig zien we dat de men sen armer zijn geworden en dat zij hun hoop hebben ver loren", aldus Boff. „Als kerk staan we voor de uitdaging hoop voor de armen voort te brengen". Als de kerk daarop niet in gaat, zal Latijns-Amerika vol gens Boff de komende tijd re kening moeten houden met geweld, opstanden, chaotische demonstraties van wanhopige mensen en onderdrukking. Derde Wereld - festival in Gemert GEMERT In Gemert wordt met Pinksteren voor de derde achtereenvolgende maal het Derde Wereldfesti val gehouden. Het festival wordt georganiseerd door Missie en Jongeren, een stich ting die tot doel heeft jonge ren, vanuit hun eigen betrok kenheid met de Derde en Vierde Wereld te interesseren voor de missionaire beweging en hen te inspireren tot een actieve inzet daarin. Het festi val wordt gedragen door Ce- bemo, vastenaktie, Bijeen, Jongerencommissie Willibror- dusjaar, Nederlandse Missie raad en Zendingsraad. Er zijn op het festival tiental len vertegenwoordigers uit Azië, Afrika en Latijns Ame rika. De opening is op zater dag 2 juni om 14.00 uur en gaat het programma door tot laat in de avond. Op Pinkster zondag opent het festival om tien uur in de ochtend en duurt het tot de late namid dag. Ofschoon het festival op de eerste plaats voor jongeren is bedoeld, is iedereen van harte welkom. Prof. Verdonk nieuwe voorzitter van NVOC UTRECHT Dr. A.H. Ver- donk, hoogleraar algemene scheikunde te Utrecht, is ge kozen tot voorzitter van de NVOC, de Nederlandse vere niging tot steun aan de oecu menische ontwikkelingscoöp eratie EDCS. Verdonk, die onder meer diverse functies in het Hervormde kerkewerk heeft bekleed, volgt T. Strop- von Meijenfeldt op, die vorig jaar aftrad. Daar alleen kerkgenootschap pen lid van de EDCS kunnen worden, zijn particulieren en kerkelijke instellingen aange wezen op de steunverenigin- gen, in ons land de NVOC. De in 1976 opgerichte NVOC reikte medio vorig jaar het 20.000e „aandeel". Eind 1989 bedroeg het door NVOC in de EDCS belegde kapitaal 10.379.300 gulden. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Bennekom drs.H. Keegstra te Geesteren-Gelselaar- Borculo; naar Bennekom drs.J.J.Th. Meijer te Eibergen-Rekken. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Kampen P.M. de Wit te Bergentheim. Beroepen te Helpman (Gr.) M.A. Dronkers te Leerdam. Nederlands Garaformaarda Karkan Aangenomen naar Hattem W. van Dijk, kand. te Bunschoten, die be dankte voor Heerde l.s.m. Apeldoorn en voor Zwolle. Evangelisch Lutherse Kerk Aangenomen naar Rotterdam M.L. de Klerk te Purmerend en Weesp. AMSTERDAM „Wij waren gewend dat kate ehese in de (parochie school werd verzorgd door parochiepriesters. Nu de schoolpopulatie niet meer dezelfde is als de kerkbevolking, moet de parochie haar verant woordelijkheid in haar eigen midden realiseren". Dit stelde vicaris-generaal J. Zuidgeest van het bisdom Rotterdam maandag op een studiedag op de Katholieke Theologische Universiteit Amsterdam over de aanpak van het geloofsonderricht in parochies. De toekomst van de lokale kerk wordt door sommige deskundigen onder wie de katechesedeskundige dr. M. van den Berk zelfs af hankelijk gesteld van de mate waarin zij er in slaagt binnen de parochie een permanent geloofsonderricht op te bou wen, nu andere instanties als school of ouders in de meeste gevallen die taak niet meer vervullen. Volgens inleider drs. Rein van Langen SCJ moet kate ehese een inleiding zijn in de parochiegemeenschap en zijn het uiteindelijk de vrijwilli gers die de kateehese zullen moeten dragen. Voorkomen moet echter worden dat zij net als iedere andere kerkelij ke vrijwilliger worden over vraagd. De deskundigheid die bij dis tricts- en dekenale katecheten aanwezig is zal op die mensen moeten worden overgedra gen. Of het zinvol is dat naast elk dekenaat elke parochie ook over een eigen katecheet Vicaris-generaal J. Zuidgeest beschikt, betwijfelde Zuid geest. Volgens hem is het be langrijker dat de parochie over een opbouwwerker be schikt die organisatorisch en sturend bezig is dan over een katecheet. Het bisdom stelt overigens .aan dekenaten die zelf een katecheet niet kun nen aanstellen een bijdrage (en wel meer dan dat) in het vooruitzicht, aldus de vicaris- generaal. Hij constateerde verder dat er ten onrechte weinig waardering, ja soms zelfs minachting bestaat voor het werk van de vele vrijwil- ligerskatecheten en ondanks het feit dat zij veel werk ver zetten. Inhoud In een discussiebijeenkomst met aanwezige (vrijwilligers- )katecheten kwam de vraag naar voren welke inhoud aan de kateehese gegeven moet worden. Dit nog afgezien van de vraag- hoe vrijwilligerska- techeten praktisch aan de slag moeten gaan: hoe zij hun ver haal moeten brengen zodat zij in de overdracht van wat ze ter sprake brengen, succesvol kunnen opereren. Gesuggereerd werd dat men respect moet hebben voor uit eenlopende kerkbeelden. Die verschillen in kerkbeeld zou den juist onderwerp van ge loofsonderricht kunnen zijn, aldus Van Langen. Het heeft bovendien geen enkele zin ge lovigen met één bepaalde vi sie te confronteren omdat het kind of de jonge volwassene hoe dan ook in de praktijk in aanraking zal komen met ver schillende visies. De pastoraal werkster me vrouw DJ. van Drie uit Woer den bracht daar tegenin dat deze pluriformiteit in theorie wel mooi klinkt, maar dat zij van bepaalde zijde met stapels boze brieven werd belaagd als' zij dat in praktijk probeerde te brengen. De aanduiding van de studie dag luidde: permanente kate ehese, wensen en mogelijkhe den. Feit is, zo bleek uit de re acties dat de meeste kateehese slechts gelegenheidskatechese is, bijvoorbeeld die welke ge geven wordt met het oog op de eerste heilige communie. Voor de aanvragers is dat meestal het eindpunt, terwijl het juist het begin van de ka teehese zou moeten zijn. Me vrouw Van Drie wees er op dat kateehese een bedding no dig heeft en dat de parochie in pastoraal opzicht duidelijk heid moet hebben over zijn eigen doelstellingen. Alleen kan dan er op een gerichte wijze gewerkt worden aan het geloofsonderricht. 'Trek hervormden terug uit Raad van Kerken' HUIZEN De recente verklaring van de Raad van Kerken over het Palestijnse vraagstuk is zo „onbeschaamd", dat de Hervormde Kerk moet overwegen zijn vertegen woordigers uit de Raad van Kerken terug te roe pen. Zo reageert de algemeen se cretaris van de Gereformeer de Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, ir. J.van der Graaf, op de oproep van de raad aan de Nederlandse regering om de PLO te er kennen als enige vertegen woordiger van het Palestijnse volk. De raad is met blind heid geslagen, constateert hij deze week in 'De Waarheids vriend', het officieel orgaan van de Bond. De raad pleit voor een hogere waardering voor de PLO, maar besteedt geen woord aan de „terreur die sinds jaar en dag door de PLO jegens Israël is uitgeoe fend". Ook is het de raad ken nelijk ontgaan, dat leiders van de PLO publiekelijk de uit de Sovjetunie teruggekeerde jo den vogelvrij hebben ver klaard. Van de Graaf ziet in de ver klaring een nieuwe uiting van „links antisemitisme". Het an tisemitisme van de nazi's wordt van de hand gewezen, maar vervangen door een nieuw vijanddenken jegens de joden. Dat ontlaadt zich in een oppositionele houding te genover de staat Israël we gens de underdog-positie van het Palestijnse volk. BERLIJN De negen tigste katholiekendagen die vanaf morgen in Ber lijn worden gehouden, staan sterk in het teken van de komende eenwor ding van de Bondsrepu bliek en de DDR en de eenheid van de rooms- katholieken in beide sta ten. Van de naar ver wachting 125.000 deelne mers komen er 35.000 uit de DDR. Voor de voorzitster van het organiserende (Westduitse) Centraal Comité van Duitse Katholieken (ZDK), Rita Waschbüsch, staat vast, dat de bijeenkomst een „groots pan- Duits evenement" wordt. Zij verwacht, dat de rooms-ka- tholieken in beide staten hun verbondenheid op een geheel zullen erva ren. Maar tegelijkertijd zal duidelijk worden gemaakt dat de Duitse eenheid onderdeel is van een „aaneengroeien van Europa". Toen het ZDK in 1985 besloot de negentigste Katholieken dagen in Berlijn te houden, had niemand ook maar het flauwste vermoeden van de revolutionaire veranderingen die zich in 1989 in Oost-Euro pa en vooral in de DDR zou den voordoen. Nu kunnen voor het eerst sinds 1958, toen de bijeenkomst ook in Berlijn werd gehouden, ook katholie ken uit de DDR deelnemen. Politici Het thema van de relatie tus sen de Duitse en Europese eenheid staat zaterdag cen traal tijdens de manifestatie 'Christenen uit Oost en West werken aan het gemeen schappelijk Europees Huis'. Politici uit alle delen van Eu ropa zullen dan in twaalf fora hun visie geven. Premier Lubbers discussieert met de DDR-minister van onderwijs en wetenschappen, Hans-Jpa- chim Meyer. Andere deelne mers aan deze manifestatie zijn bondskanselier Helmut Kohl, SPD-voorzitter Hans- Jochen Vogel, de Poolse mi nister-president Tadeusz Ma- zowiecki en de Litouwse pre mier Kazimiera Prunskiene. Na de manifestatie zal presi dent Richard von Weizsacker de deelnemers toespreken. De katholiekendagen met als thema 'Zowel in de hemel als op aarde' worden woensdaga vond geopend. Dan wordt een boodschap van paus Johannes Paulus II voorgelezen. Zon dag gaat de voorzitter van de Westduitse bisschoppenconfe rentie, Karl Lehmann, in het olympisch stadion voor in de afsluitende eucharistieviering. Onder de kerkleiders die naar Berlijn komen, zijn de Brazili aanse kardinaal Paulo Evaris- to Arns en de aartsbisschop van Krakow, kardinaal Fran- ciszek Macharski. Kardinaal Simonis woont namens de Ne derlandse bisschoppen de bij eenkomst bij. Het programma van de katho liekendagen telt ongeveer 1.000 onderdelen. Volgens het ZDK moet zo duidelijk wor den, „dat wij een levende kerk in deze tijd zijn". Men sen kunnen naar kritische analyses over kerk en geloof luisteren of ervaringen uit wisselen. Het is niet meer vol doende geloofswaarheden te verkondigen, menen de orga nisatoren. Het is beter mensen met elkaar over het geloof te laten praten en hun te laten zien, waar men God in deze wereld kan ontmoeten. Daarom nemen zogeheten 'werkplaatsen' een belangrij ke plaats in het programma in. Er zijn onder meer 'werk plaatsen' voor vrouwen, over de milieuverontreiniging en het industriepastoraat. Deel- die het allemaal te veel is geworden, kunnen op adem komen in het café 'De stoutmoedige kardinaal' of bij een van de vele concerten. Ook kunnen zij tentoonstel lingen, bij voorbeeld over „sporen van het transcenden te in de kunst van onze tijd', bezoeken. Nevenmanifestatie Voor de vijfde keer houdt de progressieve actiegroep 'Kerk van onderop' een nevenmani festatie. Zij heeft gekozen voor het thema 'Wat kijken jullie naar boven? De kerk leeft van onderop'. De actie groep betreurt het, dat het niet mogelijk is gebleken sa men met het ZDK een pro gramma-onderdeel te organi seren. Zij vindt, dat het offi ciële programma geen aan dacht besteedt aan de toene mende centralisatie in kerk en samenleving en niets laat blijken van „een eigen bood schap". Maakt de verdeeldheid de christelijke kerk onge loofwaardig? Maakt het ratjetoe van kerken dat men door de bomen het bos niet ziet? Wanneer christen-zijn de ont moeting betekent van de mens in zijn situatie met Christus, dan wordt het haast onvermijdelijk dat de ge meenschap van degenen, die Christus in hun leven als Heer hebben ervaren, niet overal dezelfde is. Immers, de geschiedenis, de omstandighe den, de aard en de cultuur van mensen is overal anders. De veelheid van kerken is niet het probleem, maar het absolutisme waarmee sommi ge mensen en kerken stellen dat hun kerk de enig ware is. Daar ligt- een hoogmoed, die aanleiding geeft tot begrijpe lijke irritatie bij gelovigen en niet-gelovigen. Als het gaat om de relatie tus sen God en de mensen, ligt bij de rooms-katholieken de sleu tel bij de kerk en haar gewij de geestelijkheid. Daaruit volgt het anders zijn van die priesters, waarvan ze getuigen in onder meer hun celibaat. En als het gaat om het defi niëren van de relatie tussen God en de mensen ligt het uiteindelijk gezag bij de dra ger van die sleutelmacht: de Vijf op de tien Nederlan ders voelen zich niet lan ger betrokken bij de chris telijke kerken en het ant woord dat zij geven op het leven, want velen van hen hebben geen idee wat dan de vraag zou moeten zijn bij het antwoord dat de kerken geven. Onder het motto „Jezus is het ant woord, maar wat is de vraag", schrijft dominee Ype Schaaf geregeld over de relatie tussen kerk en samenleving. sen zullen het hier moeilijk mee hebben, maar zij zich ei genlijk graag buigen voor een hoger gezag zullen zich veilig voelen in deze hiërarchische structuur. Bij de oosters-otrthodoxen, die weet hebben van langdurige onderdrukking door Turken en door communisten, is de eredienst een mystiek samen zijn met het lichaam van Christus in de kerk, die het voorportaal van de hemel is. De viering van het offer zelf is zo'n heilig gebeuren, dat de gelovigen het alleen maar mogen ruiken in de wierook en horen in de oud-slavische gezangen, terwijl de ikonosta- se, de wand van heiligenaf- beeldingen, tussen hen en het altaar gesloten is. Calvinisten zijn de mensen van het Woord, die het heils werk van Christus op basis van alleen de bijbel, logisch verwoord hebben in hun be lijdenissen. Zij trekken duide lijk maatschappelijke conse quenties uit hun geloof, die vorm krijgen in maatschappe lijk en politiek engagement en hun permanente worste ling met de waarheidsvraag is te vaak uitgelopen op een nieuwe scheiding der geesten. Genade De Lutheranen hebben van Maarten Luther geleerd dat het geloof alleen maar genade van Gods kant is. Hun avond maalsviering zit dichter bij de katholieke eucharistie, omdat het voor hen om méér gaat dan een gedachtenismaal. De Lutherse opvatting ge boren uit de nood van de der tigjarige oorlog dat de overheid, die een land heeft, door God gewild is, heeft ge maakt dat de meeste luthera nen zwegen toen de boze macht van Hitler in Duitsland de 'door Gods gewilde over heid werd'. De Anglicanen gunnen elkaar de ruimte om hoogkerkelijk en katholiserend de eredienst te vieren, maar ook de sober heid van een heel laag-kerke- lijke liturgie en een grote na druk op persoonlijke beke ring. Die persoonlijke beke ring staat sterk in het middel punt bij alle evangelicale groepen en kerken. Het dui delijk, op dag en uur aan te geven moment van de erva ring van Jezus als Heiland in je leven is bij hen vaak het kwaliteitsstempel voor de echtheid van de overtuiging. En dan zijn er de onbetaalde rekeningen. De pinkstergroe- pen, die ervaringen met de Geest en vaak ook gebedsge nezing hoog zitten; de baptis ten die in plaats van de kin derdoop de onderdompeling op bekering van de volwasse ne stellen; en de adventisten, die de sabbat in plaats van de zondag vieren. Er is ook nog een heel ander beeld te schetsen van de veel kleurige mantel van kerken en groepen. Rationele systeembouwers voelen zich aangesproken door de consequente redene ringen van de gereformereerd vrijgemaakten. Meer emotie bieden de christelijke gerefor meerden, maar de échte emo tionele gemeenschapszoekers gaan naar de pinkstergroepen en de maatschappijhervor mers zitten in een basisge meente. In de VS spelen sociale klas sen een rol. De deftigste ker ken daar zijn de Episcopaalse Kerk en de United Presbyte rians, terwijl de van huis uit Scandinavische plattelanders van Minnesota luthers zijn en de negers en de armen bap tist. In dé gereformeerde gezindte van Nederland zit een trek van fatalisme en somberheid, terwijl de katholieken in Friesland, en nog vel meer die in Brabant lichtvoetiger zijn. Blanke Zuidafrikanen motiveerden hun apartheid met de bijbel en zwarte en ge kleurde bestrijders van de apartheid hun afwijzing net zo goed in een bijbelse bevrij dingstheologie. Dit alles betekent niet dat kerk en geloof en bijbel en Christus een soort Haarlem merolie zijn, die helpt bij alle kwalen. En ook niet dat men sen in de bijbel en in de kerk antwoorden zoeken op een soort algemene vragen van het bestaan, maar op de heel specifieke zingevingsvragen van hun leven, dat zich af speelt op een heel bepaalde plaats en op een heel bepaald tijdstip. Of er dan geen maatstaf is van christelijk geloven? Die maatstaf is Christus zelf en het eerlijke gesprek rondom een open bijbel. CNV WlE zich uitspreekt over Israël en de Palestijnen i voorbaat dat het standpunt ongeacht welk dat isn weerstand stuit. Het thema ligt uiterst gevoelig, naaf kanten. Dat geldt ook in de kerkelijke sfeer. Er is het|, verwijt jegens het Vaticaan dat de paus wèl de PL(f - vangt, maar dat Rome de staat Israël nog altijd niet he&o'ers kend. De Nederlandse Raad van Kerken heeft veel 1 ondervonden toen delegaties naar het Midden-Oosten en daar met eenzijdige pro-PLO-standpunten vandaanrP men; eigenlijk doet de Raad voortdurend geen recht afDr0l belangen van joden. Anderzijds zijn er christenen die M leid van de staat Israël in Libanon en in de bezette getj' 'vergeten' en kritiekloos Israël steunen. MEDE tengevolge van deze diep insnijdende meninLche schillen is er een ernstig conflict ontstaan tussen de F Kerken en het Overlegorgaan tussen Joden en Chriébijzc (Ojec). Het Ojec heeft daarbij gemeend de betrekkinme er moeten opschorten; de verschillen zijn te groot gewordpk sfeer is goed verziekt. p 9*" erinj INMIDDELS is er een nieuw dieptepunt bereikt walbeh een toenadering verder weg lijkt dan ooit. Het Ojec vrqn h< Raad van Kerken, gastheer van een delegatie van van Kerken in het Midden-Oosten (MECC) die op ment in ons land is, ook een gesprek met deze Christel® mogen hebben. De Raad weigerde dit verzoek en heef die beslissing genomen; de christenen uit het Midden-( zijn daar geen partij in geweest. De MECC heeft te 1 gegeven met het Ojec te willen praten, maar daartoe r in de positie te zijn omdat de Nederlandse Raad van T kennelijk redenen heeft die ontmoeting niet te willen, [dat De Raad geeft diverse motieven om niet op het Ojej zoek in te gaan. Een ervan is dat het Ojec zelf de heeft verbroken met de Raad en nu niet van diezelfdej 'gebruik' moet willen maken; een ander motief is Raad de christenen uit het Midden-Oosten niet wil blopld len aan 'Nederlandse spanningen'. Behalve deze twee zeker nog andere redenen te bedenken en er zullen: argumenten genoemd kunnen worden die hout snijdejünd jr Vt Er is in deze kwestie echter meer aan de hand dan hfen' gen van argumenten. Redelijkheid is in een dergelijk ei neel conflict nauwelijks nog te vinden. De stellingen zf^ trokken, standpunten worden 'vergroot' tot karikatuij eer het is duidelijk dat er geen winnaars kunnen zijn. Er ijt be een patstelling ontstaan. Hn al maal Het is mede daarom zeer te betreuren dat de Raafg^ Kerken niet heeft willen inzien hoe de komst van de l%n, delegatie een verbetering van de situatie had kunne gew werkstelligen. Het Ojec heeft er kennelijk behoefte ai woi (getuigend) gesprek aan te gaan met mensen die eer*!™ PLO-standpunt huldigen. P W AT kan de Raad zich nog meer wensen, zou men djoy. Maar in plaats van het gesprek te arrangeren, maakt dWest op hooghartige wijze gebruik van zijn positie als gastheeft. wijst het Ojec af. Zo kon het gebeuren dat vandaag bf ze beeld een afvaardiging van het IKV en de kamercoirt ?Je van buitenlandse zaken de MECC-delegatie wèl hebba vro moet, maar het Ojec niet. Door zich zo op te stellen h%m v Raad van Kerken veel aan moreel gezag verloren, no^eft. zien van de schade die dit conflict toebrengt aan het 'jjkaar van de kerk'. f^n_ Er is een bijkomend, wezenlijk punt. In ons land wol du? den die in dergelijke conflicten aanwijzingen zien Mij kerk ondanks alle mooie woorden over dialoog en i werking niet te vertrouwen is. Joden hebben als slacl wantrouwen ontwikkeld en de afwijzing van de Ra« Kerken is voor sommigen van hen een bevestiging nóódzaak van dat wantrouwen. Die ervaring van j< een feit dat niemand aan zich voorbij kan laten gaajjgn gaat er primair niet om of dat wantrouwen terecht ii om het bestaan van dat wantrouwen. Ook dit aspect conflict dient een zorg te zijn van de Raad van Kerki vruchtbaar maken van die zorg kan wellicht de spira; breken waarlangs nu actie en reactie elkaar oproej versterken. :ich1 'ijtg Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezc' stukken te bekorten. Ir bij it. i ged Service Sinds België I een aantal maanden geleden door de Ca- sema naar een ander kanaal werd 'verbannen', is de kwali teit van de beelden, geleidelijk aan, werkelijk bedroevend te noemen. Sinds kort deelt ook België II in deze malaise. Er is m.i. sprake van een aanzien lijk tekortschieten door de Ca- sema. Zij hebben geen concur renten en worden via de jaar nota van het GEB betaald, zo- dat ze gemakkelijk centen komen en 2 druk hoeven te makel service. Aangezien van plm. 20,- per mal] voor deze wanprestatie, neergeteld worden, dat deze firma tot de c roepen wordt. Zelf vaak naar België en c menteel verre van eerder irriterend. Wie n knuppel in het hoendeiji J. Schuilder, Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor: Apothekersdijk 34. Leiden. Telefoon 071 - 122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.CO u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.1 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giro| per maand f. 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f per jaar 284,50 per jaar f Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsi 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 JBi (él/1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2