Leidschendam is niet rijk maar welvarend Volksdansen is ook een manier om de hersens lenig te houden 1 1991 IDEN OMGEVING CeidócSoifiont DINSDAG 22 MEI 1990 PAGINA 15 Jitlaatje de politie een foto heeft ft daarop mijn kenteken mijn snelheid dan heb ik en enkel verweer. Zo 1de gisteren een Rotter- mse dertiger zich sportief voor het hekje van de lidse kantonrechter. Dat m hij ook makkelijk doen, ant er was geen foto bij proces-verbaal te be- euren. man had met zijn auto kilometer per uur gere- n op Rijksweg A4 inplaats in de toegestane 100 kilo- ieter. Twee agenten hiel- n de man vier kilometer trderop aan. „Ze vroegen el drie keer of ik het was 138 kilometer per uur jd gereden. Ik heb ook keer nee gezegd. Ik n toch bang dat hier de rkeerde persoon staat", gende hij. echter Rigters stelde na at gewelles-nietes over en eer maar voor om de zaak te houden. De twee enten die de man hadden ïgehouden, zouden wor- gehoord. „Ze verklaren in dat u 138 kilometer per heeft gereden. U kunt volle pond krijgen, r dan moet u terugko- ;n". De gedaagde reageer- een beetje boos. „Ik sta er niet terecht, eh, ik be- el, hier staat de verkeer- persoon". Wordt ver- ilgd. n jongeman uit Leider- irp benutte daarentegen volledige trucendoos onder een boete voor te rd rijden uit te komen, had volgens de politie 90 imeter per uur met zijn d gereden op de IJssel- ferlaan in Leiden inplaats 50 kilometer. „Nee ir, er zit een lek uitlaatje daarmee kan ik gewoon t zo hard rijden". Toen met dit verhaal weinig ces boekte, ging hij over een ander verhaal. Vol- is hem stond er een fout de dagvaarding. Hakke nd las hij de ingewikkelde ridische constructies voor, aaruit bleek dat er twee ■kilometerborden langs weg zouden staan. De ifiderdorper was twee keer kijken, maar had de irden niet gevonden, reed in ieder geval har- dan de toegestane snel- 1", was de nuchtere re- tie van de rechter. „Hoe innen die agenten nou ra- n hoe hard ik rij, want ssen 50 en 90 kilometer zit n heleboel. En er zit een rkeersbobbel in de weg, ar kun je geen 90 over rij- n, anders vlieg je door de cht", probeerde de ge- agde het opnieuw zonder cces. Hij gaf wel toe dat harder dan 50 had gere- i. Want: „Voor mij zat i man te stuntelen, hij d maar 40 kilometer per dus heb ik 'm maar in- haald". (chter Rigters legde uit de agenten zijn snelheid t „geraden" hadden. „Ze bben je 300 meter ge- )lgd en de snelheid van geijkte snelheidsmeter gelezen". De Leiderdor- vroeg zich onmiddellijk of de meter wel goed 5. „Als die geijkt moet urden dan geeft dat juist dat die meter niet goed zei hij volledig over- zijn slimme mdst. „Die meter is wel ik vrees dat uw meter joed is", snoerde Rig- rs hem de mond. fsja, het verweer is van al- concludeerde offi- er De Moor, „maar het is lemaal geen excuus om irder dan 50 te rijden". Hij vervolgens 280 gulden „Onterecht", vond de dderdorper, „ze schrijven aar wat. Er zouden 50-ki- meterborden staan, en er aan geen borden. Ze hrijven dat ik 90 reed, dat klopt ook niet", gters wist een oplossing: Is je het uitgezocht wil ibben, moet ik de zaak thouden". „Ja, graag", daarop het optimisti- lie antwoord. th is het nog maar zeer 'vraag of beide heren te lden moeten zijn met het falen van dit uitstel. Een ge Hillegommer gaf na- lijk ruiterlijk toe dat hij 'er de Parklaan in Sassen- fa 100 kilometer per uur zijn motor had gereden laats van 50, Voerde nog t verzachtende omstan- heden aan en kreeg zo t elkaar dat zijn boete i 360 gulden naar 250 den werd verlaagd. Het dat hij ook nog van *hts een politiewagen had gehaald kostte hem geen 'gulden, maar slechts een fald ig-zonder-straf ver dring. KARIN SWIERS gd CDA Koudekerk toch unaniem voor bekostiging molenweg KOUDEKERK AAN DEN RIJN De gemeente Koudekerk draagt 15.000 gulden bij in de kosten van aanleg van een weg naar de Hondsdijkse molen. De gemeenteraad heeft dit gisteren besloten. Het CDA-raadslid J. van der Vlugt bleek gisteren plot seling geen moeite meer te hebben met het beschikbaar stellen van het krediet. Tot voor kort was hij fel tegenstander. Hij was het met J. Wondergem (PvdA) niet eens met de gevolgde proce dure. De gemeente Koudekerk had met het waterschap Veen- en Geestlanden al overeenstemming bereikt over de weg. Toen de weg al was aanlegd werd het onderwerp pas aan de Koude- kerkse raadsleden voorgelegd. „We zijn voor een voldongen feit gesteld. Maar ik vind het geweldig dat ambtenaren dat onder ling hebben kunnen regelen", aldus wethouder M. Le Large- Van Breukelen (CDA). Zij zei dat de gemeente de zorg heeft voor de bereikbaarheid van de bewoners. VVD'er C. de Jong prees het college voor snel en alert handelen. De weg heeft 40.000 gulden gekost. Het waterschap betaalt de overige 25.000 gulden. Koudekerk is aardig voor betonindustrie KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het bedrijf Schokbe- ton moet worden veiliggesteld voordat de gemeentelijke her indeling een feit is. Op dit standpunt stelde zich gisteren CDA-wethouder M. Le Large-Van Breukelen in een vergadering van de ge meenteraad. Zij zei dit in een discussie met het PvdA-raads- lid J. Wondergem over het aanpassen van een bestem mingsplan zodat Schokbeton een nieuwe loods kan bouwen. De socialist is niet tegen de uitbreiding, maar hij voerde aan dat niet zorgvuldig genoeg wordt omgesprongen met be stemmingsplannen. Wondergem zei te vinden dat Koudekerk het bedrijf wat al te gewillig tegemoet treedt. „Wij zijn blij dat het goed gaat met de industrie en daar wil len wij graag aan meewer ken", reageerde Le Large. Volgens haar is het gemeente bestuur verplicht het bedrijf zoveel mogelijk tegemoet te komen en is het nog maar de vraag hoe deze zaken worden benaderd door de nieuwe ge meente die Koudekerk per 1 januari 1991 met Hazerswoude en Benthuizen gaat voormen. Schokbeton wil de nieuwe loods snel bouwen voor de fa bricage van dwarsliggers voor de NS. Zoetemelk nu officieel secretaris Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN C. Zoetemelk is gisteren tij dens de gemeenteraad beëdigd tot gemeentesecretaris van Kou dekerk. Hij is de opvolger van B. Marinussen die gemeentesecre taris van Valburg wordt. Zoetemelk (66) vervult de functie tot dat Koudekerk per 1 januari 1991 samengaat met Hazerswoude en Benthuizen. De nieuwe secretaris was al met pensioen, tot voor kort was hij gemeentesecretaris van Warmond. Zoetemelk is officieel per 16 iuni benoemd, maar hij gaat al sneller aan de slag. Marinussen (33) nam gisteren afscheid van de raad, van middag heeft hij tijdens een receptie afscheid genomen van Koudekerk. Na het vertrek van Marinussen wordt Koudekerk bestuurd door twee tijdelijke krachten. Oud-burgemeester van Alkemade J. Wagenaar is sinds drie maanden burgemeester van Koudekerk. Ook hij blijft in functie tot de gemeentelijke herin deling een feit is. Zoetemelk en Wagenaar moeten Koudekerk begeleiden op weg naar de fusie met Hazerswoude en Benthui- Waterscouts strijden om Kaagcup DE KAAG Scouts houden vrijdag en zaterdag zeilwed strijden op de Kagerplassen. Totaal zo'n 1000 scouts en 210 zeilboten, lelievlets en lelie- schouwen, doen mee aan deze wedstrijden om de Kaagcup. Om tien uur wordt vrijdag ge start met de selectiewedstrij den en op zaterdag beginnen de finales ook om tien uur. Be langstellenden kunnen de ont moeting alleen vanuit een boot bekijken. Om zeven uur zater dagavond is de prijsuitreiking op Boterhuiseiland. Op dit eiland overnachten ook de meeste scouts. EXTRA TEKORT VAN 1,4 MILJOEN GULDEN LEIDSCHENDAM Wethouder F. IJmkers (fi nanciën) krijgt dit jaar waarschijnlijk te maken met een extra tekort van 1,4 miljoen gulden, onder meer door het uitbagge ren van de Stompwijkse- vaart dat dit jaar een mil joen kost. Ruimte voor het aanpakken van nieuwe beleid is er volgens B en W niet. Toch is Leid schendam volgens IJm kers niet arm. „Leid schendam heeft een groot vermogen waaruit rente inkomsten komen, maar geen zak met geld waaruit naar wens valt te putten", meldde IJmkers gisteren in de gemeenteraad bij de behandeling van de Voor jaarsnota. De wethouder zei dat als reactie op een aanval van VVD'er H. van Hasselt op een uit spraak in een interview dat Leidschendam „rijk" zou zijn. De uitspraak van Ijmkers was opverigens niet nieuw. Hij heeft zijn mening al diverse malen laten horen. De wet houder zei met de VVD van mening te verschillen over het begrip rijkdom. Burgemeester W. F. de Vreeze wilde het nog verder verduidelijken en zei dat Leidschendam niet rijk is maar welvarend. In tegenstel ling tot vorige jaren konden in de Voorjaarsnota geen cijfers worden genoemd over het af gelopen jaar. Na de doorlich ting van de begroting over dit jaar moet echter op een extra- nadelig resultaat van 1,4 mil joen gulden worden gerekend. De raad had nogal wat moeite met een uitbreiding van perso neel bij gemeentewerken en de secretarie tot een bedrag van 244.000 gulden. Over de dekking zou worden gespro ken bij de behandeling van de begroting van 1991 waarbij verhoging van belastingen en tarieven niet is uitgesloten. Burgemeester De Vreeze wees hiervoor op de uiterst krappe bezetting mede in verband met de vele taken die op de gemeente afkomen. Bij ge meentewerken gaat het om de helft (drie personeelsleden) van wat de directeur gemeen tewerken wenselijk acht. De grootste tegenvaller in de Vooijaarsnota is de grote over schrijding van de kosten voor het uitbaggeren van de Stomp- wijksevaart die dit jaar bijna een miljoen gulden vraagt en volgend jaar nog eens 650.000 gulden. Het CDA-raadslid H. Broekhuijse betreurde het dat het meerjarenperspectief zo aanzienlijk was verslechterd. Ook hij zag een verschil de uitspraak „rijk, maar wel de financiële omstandigheden aanpassen" Een financieel beroep op de inwoners door verhoging van de lasten aan vaardde hij pas als laatste mo gelijkheid. De automatisering van de poli tie via Multipol kost bijna 350.000 gulden. Dat geld zou uit de speciale reserve van 18 miljoen gulden moeten komen. Door het achterblijven van de bouwproductie zal bovendien de onroerend goed-belasting dit jaar 136.000 gulden lager uitvallen. Voorts zijn de kos ten van het ophalen van che misch afval van de geraamde 43.000 gulden gestegen tot 153.000 gulden. Volgend jaar zal worden bekeken of en hoe dat verrekend moet worden bij de reinigingsrechten. De gemeente heeft tenslotte nog een tegenvaller van 115.000 gulden in verband met de ge stegen rente. B en W hebben de raad gezegd geen ruimte te zien voor het aanvatten van nieuw beleid. Ook omdat niets bekend is over de uitkomsten van vorig jaar. De raad ging uiteindelijk akkoord met de Voorjaarsnota. Weinig vrijwilligers voor opvang asielzoekers in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Wethouder M. Voren- kamp-van de Westeringh (welzijn) maakt zich zorgen over de opvang van asielzoe kers in Koudekerk. De ge meente heeft twee huizen be schikbaar gesteld voor vluch telingen, maar er zijn nog maar twee vrijwilligers die voor de opvang willen zorgen. Volgens de wethouder is er sprake van een noodsituatie. „Deze twee vrijwilligers zijn ook al verantwoordelijk voor de opvang van asielzoekers in Hazerswoude", aldus de wet houder gisteren in de gemeen teraad. Volgens Vorenkamp zijn er ook al meubels voor de asielzoekers ingezameld en heeft de gemeente onvoldoen de ruimte om dat meubilair op te slaan. Koudekerk is op zoek naar opslagruimte. CDA-raadslid G. Huson-Rid- derbos zei dat er geen reden is voor paniek. „De vrijwilligers komen als ze nodig zijn. Dat is ook toegezegd door de ker ken". Die mededeling kon Vo renkamp niet geheel gerust stellen. „De vrijwilligers moeten nu onderhand hun op leiding krijgen. Nu moet het voorwerk worden gedaan". De wethouder reageerde met haar opmerkingen op vragen van het VVD-raadslid C. de Jong. Deze vroeg zich af of, met de gemeentelijke herinde ling in zicht, de tijd niet in het nadeel van Koudekerk gaat werken. „Heeft Koudekerk nog wel de spirit om dit op te vangen nu ook gemeentesecre taris Marinussen vertrekt?", aldus De Jong die altijd een te genstander van de opvang van asielzoekers is geweest. Vol gens Vorenkamp kan het ambtelijk apparaat de opvang wel aan, maar heeft zij dus zorgen over de vrijwilligers. Koudekerk heeft zich ver plicht voor 1 oktober van dit jaar vier vluchtelingen op te nemen. Voor 8 juni 1991 ko men daar nog eens vier perso nen bij. Fokker krijgt Willem I-prijs SCHIPHOL Vliegtuigfabriek Fokker krijgt dit jaar de Ko ning Willem I-prijs voor Nederlands ondernemerschap, zo heeft voorzitter dr. W. F. Duisenberg van de Koning Willem I-stich ting vandaag bekendgemaakt. De prijs wordt elke twee jaar toe gekend aan een bedrijf dat onder meer heeft getoond de risico's van nieuwe ontwikkelingen aan te durven en aan te kunnen. De stichting vindt dat dit blijkt uit de gelijktijdige ontwikkeling van twee nieuwe verkeersvliegtuigen, de Fokker 50 en de Fok ker 100, en dat na een moeilijke periode. Prins Claus, erevoorzit ter van de stichting, zal de prijs op 19 juni uitreiken. Woonoverleg Zoeterwoude vergadert over Bloemenweide ZOETERWOUDE Het Zoe- terwoudse woonoverleg verga dert morgenavond vanaf 20.15 uur over „Kopers als coöpera tieve opdrachtgever. Mogelijk heden in Zoeterwoude voor de wijk Bloemenweide". De heer Rietzschel van de stichting Huis in Eigen Hand houdt over het onderwerp een inlei ding. verder wordt ingegaan op de informatiemiddag die onlangs is gehouden voor Zoe- terwoudse ouderen. Tevens komt de uitkomst van de en quête onder de ouderen ter sprake. Op de agenda staat verder het overleg met de gemeente en het punt om de woon- en leefsituatie aan de Hoge Rijn dijk te verbeteren. Het gaat dan in het bijzonder om de mogelijkheden te onderhoeken voor beperking van geluidso verlast. De dames van de Noordwijkerhoutse volksdansgroep oefenen in de benedenzaal van Puykendam. FOTO: HENK VAN DEN ENDE OUDEREN DANSEN ONDER LEIDING VAN JANNY KONING NOORD WIJKERHOUT „Twee ogen zo blauw". Met de muziek van een cassetterecorder wordt volop meegezongen en on dertussen worden dans pasjes gemaakt. Veertien ouderen van de volks dansgroep zijn bijeengeko men in Puyckendam in Noordwijkerhout. De helft draagt een „mannedinge- tje", een soort gebreid rood sterretje, want er is gebrek aan mannelijke le den. Momenteel bestaat de hele groep uitsluitend uit dames. „Dit is maar de helft hoor", waarschuwt iemand. „De rest is op busreis". In totaal kent de volksdansgroep van Jan- ny Koning 22 leden. „We zitten altijd rond dit aan tal. Er zijn natuurlijk afvallers door ziekte of omdat mensen overlijden, maar er komen er ook altijd weer bij", aldus Jan- ny Koning. Ze komt uit Lisse en is MBVO-docente. De vier letters staan voor: Meer Bewe gen Voor Ouderen. Behalve volksdansen geeft zij ook gymnastiek in zo ongeveer de hele streek, van De Zilk tot Nieuw Vennep en Leiden. „Ik ben er de hele week voor op pad," zegt ze. „het is de bedoe ling ouderen meer te active ren. Anders zitten ze te veel op hun stoel. Maar daarnaast is ook het sociale contact belang rijk. Een pauze, met koffie drinken en een beetje praten. Dat pas ik altijd in. Als je ze die gelegenheid niet geeft, merk je dat ze het veel minder naar hun zin gehad hebben". „Vooral mensen die helemaal alleen zijn, kijken uit naar dit wekelijkse uurtje. Ze vinden het heel erg als de vakantie van twee maanden aanbreekt. Die tijd is voor sommigen moeilijk door te komen". Volksdansen is zeer zeker ook een aardige manier om de her sens een beetje lenig te hou den. De dames moeten hun aandacht en hun verstand goed bij de les houden. De mu ziek op de cassetteband wacht niet tot je als volksdanser op je gemak hebt nagedacht over de volgende pas of draai. De mu ziek gaat door en de dans houdt gelijkje tred. Janny Ko ning: „Een nieuwe dans is in het begin best moeilijk om te leren. Maar als die dan uitein delijk weer goed gelukt is, is dat toch heel leuk". De volksdansgroep oogste heel wat belangstelling en applaus op bevrijdingsdag, tijdens het optreden in het centrum van het dorp. Maar verder zie of hoor je ze eigenlijk nooit. De groep blijft in de anonimiteit en volksdansen hoort toch ei genlijk juist op straat? Janny Koning: „We treden wel regel matig op in de Bavo op de soosmiddag eh ook in Sancta Maria. Juist met deze groep is dat wel leuk. De mensen daar willen zelf ook meedoen, ze klappen en zingen en we pro beren ze er bij te halen tijdens de optredens. Maar verder wordt het volksdansen inder daad te weinig naar buiten ge bracht. Ze weten hier in het dorp niet eens dat we bestaan. In Noordwijkerhout is ook een jongerengroep met zo'n 25 mensen van tussen de 30 en 40 jaar die op woensdagmiddag in de Porrelhoek oefent, geloof ik. Oorspronkelijk was die groep in De Zilk maar daar kwamen op een gegeven mo ment te weinig mensen en in Noordwijkerhout bleek er ook animo te zijn. Toen zijn ze* hierheen gegaan. Maar er wordt te weinig reclame ge maakt voor het volksdansen, dat is waar". De ouderen vinden het in elk geval heerlijk, zo is aan de ge zichten te zien. Ik een grote kring zetten ze prachtige dan sen neer. De deelneemsters komen trouwens lang niet al lemaal uit Puyckendam zelf. Voor de ingang staat het vol met fietsen, want er komen er nogal wat uit het dorp zelf. Conditie hebben de dames ge noeg. Met opvallend gevoel voor maat en gratie meten ze hun pasjes af naar rechts en links en naar het midden en terug, de hele cirkel rond. Volksdansen is er voor alle leeftijden. En het is gratis. GERARD DE KLERK Bewoners Van der Veldstraat Lisse zijn snelverkeer beu Ti De Van der Veldstraat in Lisse. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LISSE De bewoners van de Van der Veldstraat en omstreken zijn het soe batten om verkeersmaat regelen in hun straat beu. Dat blijkt uit de velé pro testborden die in de straat staan opgesteld. Zij willen dat gemeente iets doet aan de overlast van het ver keer in hun straat. P. Hehanussa, woordvoerder van de bewoners, zegt dat in Lisse zo ongeveer alles moet wijken voor het kindie van de gemeente: het winkelcentrum, maar dat het aan de veiligheid van hun kinderen in de Van der Veldstraat nogal wat man keert. „De kans is niet uitge sloten dat we het gemeente kindje in de toekomst zullen plagen", aldus Hehanussa. Wethouder J. Meulemans- Seelen zei onlangs in een com missievergadering dat er in juni een gesprek met de bewo ners komt, maar echt tevreden met die toezegging is men niet. In 1988 werd namelijk al bij de gemeente een handtekenin genlijst ingeleverd waarin om maatregelen werd gevraagd. Daar kreejg men geen reactie op. Vorig jaar november vond er wel een gesprek plaats en werd voorgesteld om het kin- derspeelplaatsje af te sluiten en snelheidsverminderende maatregelen te treffen. „Sindsdien hebben we niets meer vernomen", aldus Heha nussa, die zei dat er nu acties op stapel staan. In de afgelo pen periode is door derden het verkeersgedrag in de Van der Veldstraat gemeten. Daaruit is onder andere gebleken, dat 85 procent van de auto's te hard door de straat rijdt. De bewo ners stellen voor het woonerf af te sluiten voor het door gaande verkeer. Daarnaast eist men snelheidsbelemmerende maatregelen en maatregelen die het fout parkeren moeten tegengaan. Volgens wethouder Meulemans neemt het college van B en W spoedig een be- sluit over de voorstellen die de afgelopen maanden over deze problematiek zijn geopperd en wordt die beslissing op korte termijn met de bewoners door gesproken. Veldkamp en Van der Burg trekpleisters tijdens Ronde van Zoeterwoude ZOETERWOUDE Ben van der Burg en Bart Veldkamp zijn de publiekstrekkers bij de 9e editie van de Ronde van Zoeterwoude op zondag 17 juni. Ben van der Burg, natio naal schaatskampioen en tweede bij het wereldkampi oenschap, is deelnemer bij de amateurs. Bart Veldkamp, Eu ropees kampioen, zal de prij zen uitreiken bij de grut-ronde voor de jongens en meisjes van de basisschool. Vanwege de toenemende be langstelling heeft het wieier- comité besloten de B-rijders en de dames te scheiden van de A-rijders. Er zijn twee aparte wedstrijden. Om 16.00 uur starten de B-rijders voor hun wedstrijd over 35 kilometer. Gelijktijdig komen de dames in aktie. Zij rijden 30 kilome ter ofwel 20 ronden. Direkt aansluitend, om 17.15 uur, klinkt het startschot voor de A-rijders. Zij rijden 42 kilome- zijn voor de jeugd om deel te ter. nemen. De inschrijving voor de bur gerronde én de grutoronde is vanaf heden geopend. In schrijven kan uitsluitend bij comitévoorzitter André Hil- gersom. Dorpsstraat 40. Aan de burgerronde kunnen zowel in- Evenals in 1989 komen ook dit jaar de jongens en meisjes van de basisscholen in aktie. Hun wedstrijd gaat over 2 of 3 ron den. De komst van schaatsen rijder Bart Veldkamp zal on getwijfeld een extra stimulans woners van Zoeterwoude als Stompwijk deelnemen. Hou ders van een KNWU-licentie mogen niet deelnemen aan de burgerronde. Het inleggeld voor de burgerronde is 4,-. Deelname aan de grutronde is gratis maar wel moeten de jon gens en meisjes zich aanmel den omdat dan hun namen in het programmaboekje opgeno men kunnen worden. Dice Musica krijgt geld voor nieuwe uniformen TER AAR De show band Dice Musica krijgt van de gemeente Ter Aar 6250 gulden als bijdrage voor de nieuwe unifor- Het corps had zich op Konin ginnedag al uitgebreid laten zien in hun nieuwe outfit, maar nog niet alle kosten wa ren gedekt. De totale kosten bedragen 25.000 gulden. Daar van bekostigt Dice Musica zelf de helft. Het Anjerfonds zal waarschijnlijk 6000 gulden bij dragen. De commissie onder wijs en welzijn was bereid het collegevoorstel te steunen om 3000 gulden te geven en 3250 gulden renteloos te lenen. Het college had van de welzijns- raad een ander financierings- voorstel gekregen, namelijk het subsoaiëren van de rente voor een door Dice Musica af tesluiten lening. Herman Francisus. zn. van H. van Rhljn en A. F Otte; Frank Hendrik, zn. van H. Janssen en M. J van der Melj; Chantal Annemarle. dr van T. Poot en M. A van der Meij; Cindy, dr van N. D Zandbergen en A Korpers- hoek; Wilhelmina Jacoba Maria. dr. van H. van Hulzen en W. de Haan.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15