Sowo/nt Slaaghwijk krijgt tadsverwarming }ancras-West tegen uitbreiding horeca STAD OMGEVING/RTV/KUNST Uit eten DINSDAG 22 MEI 1990 PAGINA 13 fcsjvangst voor Noordwijkse kust (rDWIJK De Rijkspolitie te Water heeft in de van zondag op maandag op de Noordzee ter hoogte [oordwijk een 24-jarige man uit Spaarndam aange- ,n. Aan boord van diens zeiljacht trof de politie onge- )00 kilo hasjisj aan. De straatwaarde daarvan be- enkele miljoenen guldens. Dit heeft de politie lagochtend meegedeeld. ezelfde zaak werden in Scheveningen drie mannen ehouden: een 41-jarige man uit Capelle aan den IJssel, |0-iarige IJmuidenaar en een 45-jarige Engelsman uit rich. acht van, de hasjisj en een zeesleper zijn in beslag ge in. De zeesleper is volgens de politie in de buurt van icht geweest en een deel van de in Scheveningen aan- uden mannen was opvarende van de zeesleper. Over il van de zeesleper en de precieze relatie tussen de vier ehouden mannen wil de politie in het belang van het rzoek niets meedelen. ier verdachten zullen vermoedelijk morgen voorgeleid |en aan de officier van justitie, aldus de politiewoord- der. Gemeente wil uit bestuur van Academisch Bedrijvencentrum LEIDEN Het wordt tijd dat het Academisch Bedrijvencentrum (ABC) op eigen benen komt te staan. Dat vindt wethouder J. Walenkamp (economische zaken). Het ABC wordt nu nog gezamenlijk bestuurd door gemeente, Kamer van Koop handel en de Leidse universiteit. In het ABC, dat is gevestigd op het Bio Science Park, zijn bedrijven te vinden die al dan niet in samenwer king met de universiteit proberen het resultaat van wetenschappelijk onderzoek produktief te maken. Het gebouw van het ABC staat dan ook pal achter het complex van de uni versiteit aan de Wassenaarseweg. Volgens Walenkamp ontwikkelen de bedrijven die zich vaak als starters in het ABC vestigden, zich zo gun stig dat het niet meer nodig is dat de gemeente zich bemoeit met het be stuur van het bedrijvencentrum. De Kamer van Koophandel zou zich ook willen terugtrekken. Hoe de universiteit daarover denkt is nog niet bekend. Walenkamp zegt dat er nog geen concrete ideeën zijn over een nieuwe bestuursvorm voor het ABC. Een mogelijkheid die hem „nog niet zo gek lijkt", is dat de in het centrum gevestigde bedrijven een samenwer king opzetten om het centrum geza menlijk te beheren. Dertig maanden cel wegens steekpartij DEN HAAG Een 26-jarige Leidenaar die op 5 februari van dit jaar een stadsgenoot meerdere ma len met een mes heeft gestoken, is vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf. Tegen de Leidenaar was twee weken geleden tij dens de zitting een gevangenisstraf van drie jaar geëist. De man bleef tijdens de zitting volhouden dat hij uit noodweer heeft gestoken om zijn tegen stander („Geen mens maar een beest. Niet te stop pen") buiten gevecht te stellen. Volgens officier van justitie C. Meijer was er echter sprake van po ging tot moord. Raadsman van de verdachte R. Heeren vond de geëiste straf veel te hoog met het oog op de onevenwichtinge persoonlijkheidsstruc tuur van zijn client. Die uitte zich al tijdens de zit ting. De opvliegende verdachte moest door de par ketpolitie worden afgevoerd. Slaaghwijk wil snel kinderspeelplaatsen mogelijke termijn de toegezegde kinderspeelplaatsen in de wijk worden aangelegd. „We zijn daar al twee jaar over bezig en is de zomer op komst", aldus J. Bosboom tijdens de gistermiddag gehou den vergadering van bewoners en vertegenwoordigers van ge meente en woningbouwverenigingen. Namens de gemeente legde L. Meijer uit dat snelle aanleg van de twaalf geplande speelplaatsjes niet zomaar kan worden verwezen lijkt. „We moeten aansluiten bij het grote plan van Verheien voor de hele Slaaghwijk. Daarnaast speelt de aansluiting op de stadsver warming. De rspeelplaatsen moeten daarin passen". Bewoner J. Pelt was het hier niet mee eens: „Als je de plattegron den van de twee plannen over elkaar heen schuift kan je zo zien waar niets verandert in de wijk. Daar kan alvast een aantal speel plaatsen komen". Op het veldje bij de Milanenhorst komt een skateboardbaan. Zowel Meijer, de directie sport in de persoon van A. van der Luit en wijk agent D. Elissen waren hier tegen. „De bewoners weten niet wat ze op hun hals halen", aldus Elissen. Enkele maanden geleden was echter een baan bij de ingang van het park bij de Kopermolen door een gebrek aan controle al na enkele dagen geheel gesloopt. MEERDERHEID BEWONERS VOOR AANLEG 14 E mt 31 g 1IDEN Een meer- lerheid (62 procent) fan de bewoners van de iaghwijk heeft zich Itgesproken voor de leg van stadsver- irming. Dat betekent it het project doorgaat. Energie- en Water- rziening Rijnland ;WR) verwacht dat de 1350 bewoners in het lajaar van 1992 gebruik tunnen gaan maken ran stadsverwarming. is een jaar later dan eerder de bedoeling )at meer dan de helft van le bewoners voorstander is ran stadsverwarming blijkt uit de enquête die begin mei inder de bewoners is ge- iouden door de gemeente, n samenwerking met de' lewoners en de woning- ouwverenigingen Leiden n De Sleutels. Afgesproken ras dat de uitslag van deze nquête beslissend zou zijn de aanleg van stads- irwarming waarvan ezegd dat daar mee acht miljoen gulden is ?moeid. bewoners konden in deze enquête hun voorkeur uitspreken voor het vervan gen van hun verouderde de flats door stads verwarming of door nieuwe ketels. Het Haagse markt onderzoekbureau NSS heeft in totaal 1349 enveloppen uitgezet in de Slaaghwijk. Het bureau haalde de enve loppen ook weer op, daar voor werd desnoods drie keer bij de bewoners langs de deur gegaan. In totaal kwamen er 1025 envelop pen retour. Hiervan waren er 15 ongeldig in verband met strepen en oningevulde gedeelten. Van de 1010 bruikbare enquêteformulie ren waren er 623 ingevuld voor de aanleg van stads verwarming (62 procent). Toch vulden 387 bewoners (38 procent) in dat hun hui dige ketels vervangen moeten worden door nieu we standaardketels. „Er moeten nog heel wat technische drempels wor den genomen, het is niet zo'n simpele klus. Maar het gaat nu in elk geval wel door", reageerde T. Pet van de EWR vanochtend op de uitslag van de enquête. De EWR lanceerde in no vember 1989 de plannen voor stadsverwarming in de Slaaghwijk. De woning bouwverenigingen Leiden en De Sleutels moesten ech ter eerst de garantie geven dat ze stadsverwarming gaan gebruiken, voordat de eerste leiding de grond in zou gaan. De Sleutels hield vervolgens een enquête on der de bewoners in de Slaaghwijk, die bezorgd ble ken te zijn over de extra kosten die stadsverwarming met zich mee zou brengen. Zij lagen lange tijd dwars. Na bemiddeling van voor malig wethouder D. Tesse- laar van volkshuisvesting tussen de bewoners en wo ningbouwverenigingen werd overeenstemming be reikt. Er werd onder meer afgesproken dat de bewo ners maximaal 90 gulden toeslag betalen. De bewo ners verdienen de kosten van de stadsverwarming weer terug met een bespa ring op de stookkosten. Vervanging van de oude ketels door standaardketels had de bewoners een bespa ring van gemiddeld vijftig gulden per jaar opgeleverd. Omdat de stadsverwarming twee jaar later in gebruik wordt genomen dan het jaar dat de ketels vervangen hadden kunnen worden, krijgen de bewoners hon derd gulden teruggestort van de gemeente. Onderzocht wordt of meer dere woningen kunnen worden aangesloten op de stadsverwarming. Daarbij wordt gedacht aan de flats van woningbouwvereniging De Goede Woning aan de Stellingmolen, de Polder molen en de Pelmolen. Ook de terrasflats zouden voor stadsverwarming in aan merking kunnen komen, al dus Pet van de EWR. „Maar dat is pas fase twee, komt over een paar jaar wel een keer". nertaptoe kiest ir buitenlucht Stichting Taptade Evene- i houdt zaterdag 2 juni dertiende editie van de zomertaptoe. Dit ge- )tvoor het eerst in de bui- :ht, namelijk bij de Leidse ralvereniging UVS in de older. «n de locatie is veran- L maar ook de samenstel- |van het programma. Er ien internationale bands digd, maar wel twee landse wereldkampioe- I Showband Pasveerkorps iuwarden werd wereld en show, Show en Mar- jband K&G (foto) wereld- ioen mars. Beide kampi- in verzorgen een optreden. I- en Showfanfare DVS uit jk, Showkorps Floraband Rijnsburg, Muziek- en lfli «band Concordia en 'Jgdkorps Jong K&G laten 1at ook de bands uit de wel een deuntje in hun hebben. Show- en Drum- are Matilo opent het voor- ramma, dat om 18.25 uur Zijlpoortsbrug snel vervangen LEIDEN Er wordt vol gend jaar een nieuwe Zijl poortsbrug aangelegd tus sen de Haven en de Lage Rijndijk. De huidige brug is in zo'n slechte staat dat is besloten een nieuwe verbinding aan te leggen. Deze moet zoveel moge lijk lijken op de oorspron kelijke brug die in 1675 werd aangelegd over de Zijlsingel. De eerste ver binding had elf boogjes en twee ophaalbruggetjes. De kosten van het project be dragen drie miljoen gul den. Toen het vorige college in de cember besloot om vijftien miljoen gulden te reserveren voor de plannen voor de sta tionsomgeving, werd de reno vatie van de Zijlpoortsbrug nog genoemd als een van de projecten die daardoor zouden worden uitgesteld. Volgens L. Barendregt, hoofd van de di rectie civiele werken is verder uitstel echter onaanvaardbaar: „De brug had al jaren geleden moeten worden opgeknapt. Ik wil niet zeggen dat de brug vandaag of morgen instort, maar elke dag wordt de toe stand slechter". Geld Omdat niet genoeg geld be schikbaar is voor alle zaken die moeten worden aangepakt, zal de aanleg van de nieuwe Zijlpoortsbrug ten koste gaan van andere projecten. Zo zal een aantal rioleringen pas la ter vernieuwd worden dan de bedoeling was, aldus Baren- De gemeente Leiden heeft voor dit jaar 50.000 gulden be schikbaar gesteld en verwacht dat de werkzaamheden medio volgend jaar kunnen begin nen. Omdat de houten trottoirs zo slecht zijn dat het gevaarlijk is om erover te lopen, heeft de gemeente vorig jaar al hekken geplaatst op de Zijlpoortsbrug. foto: henk van den ende Monumentenlijst Omdat de Zijlpoortsbrug op de monumentenlijst van het Rijk staat, wordt de restauratie uit gevoerd in nauw overleg met de Rijkdsdienst voor de Monu mentenzorg. Barendregt sluit niet uit dat subsidie kan wor den verkregen omdat de brug een monument is: „We doen daarvoor zeker een poging, maar als we geld krijgen, dan zal dat toch pas over een jaar of tien zijn. In eerste instantie zal de gemeente dus zelf het geld op tafel moeten leggen". De oude brug wordt gesloopt. Er komt een geheel nieuwe paalfundering en de nieuwe betonnen brug wordt bekleed met metselwerk. Tijdens de verbouwing <vordt een nood- verbinding aangelegd aan de kant van de rooms-katholieke begraafplaats. Binnenkort worden de voetpaden aan de buitenkant van de brug al ver wijderd. Door middel van be lijning worden twee rijwiel stroken aangegeven en er komt een nieuw voetpad met een breedte van 1,50 meter. 3i> Permanent agenten bij Burchtheuvel LEIDEN De Leidse po litie gaat permanent sur veilleren met twee agen ten in het gebied rond de Burchtheuvel. Dat vertel de B. Hollands van het Koetshuis gisteravond tij dens een vergadering van de werkgroep Pancras- West. De Burcht is al jaren het zor genkind van de gemeente en van de omwonenden in ver band met overlast en vandalis me. De laatste tijd lopen de vernielingen echt uit de hand, constateerde ambtenaar L. Meijer. De problemen worden veroor zaakt door een groep van der tig jongeren uit Leiden, gaf Hollands aan. „Op koopavon den wordt de groep nog eens aangevuld met dertig jongeren uit Alphen aan den Rijn. En vormt zo een regelrechte be dreiging voor de bewoners bij het Van der Sterrepad". De agenten willen de jongeren net zolang wegsturen totdat de heuvel niet meer aantrekke lijk voor hen is. Desnoods wil de politie de jongeren via een algemene verordening verbie den om zich bij de Burcht te vertonen. De stabiliteit van de Burcht- heuvel is een ander probleem waar nu een oplossing voor lijkt te zijn' gevonden. Er moeten ter versteviging zoge heten keerwanden worden aangebracht. Volgens Meijer is dat een heel ingrijpende ope ratie die de nodige investerin gen vergt van de gemeente. Daar is van de kant van de ge meente voorlopig geen geld voor, voorspelde hij al. De di rectie groen voert eerst een ar chiefonderzoek uit. Juist met het oog op wie de herstel werkzaamheden moet betalen, wil de gemeente de eigen domsverhoudingen nauwkeu rig uitzoeken. Met dit onder zoek wordt volgens oude ar chieven in kaart gebracht wat het publieke en wat het privé- gedeelte is van de Burcht. De directie verwacht dit graaf- en speurwerk in oktober af te ronden. IDEN Bewoners van ïeras-West vinden dat inoeg horeca-vestigin- zijn in hun wijk. Ze len het aantal gelijk 'den of zelfs verminde en zijn tegen verschui- g van cafés en restau- 'ts. Dat bleek gister- >nd tijdens de vergade- van de bewoners met (genwoordigers van gemeente. vergadering werd het rontwerp van het nieuwe emmingsplan voor de wijk tesenteerd. Daarin staat e gemeente toestemming iven voor nieuwe horeca- 'gingen op de Nieuwe Rijn te Hoogstraat. Op de Nieu- jujn is ruimte voor maxi- i vijf horecavestigingen en de Hoogstraat mogen er tomaal drie komen, dijkbewoners, die al jaren- klagen over de toename de horeca sinds 1981 er twaalf gelegenheden l«fe bijgekomen reageerden niet enthousiast op de plannen van de gemeente. „De wijkvereniging Pancras- West is hier falikant tegen. De infrastructuur van de wijk is niet geschikt. Het staat nu al vol met auto's en fietsen. We moeten fixeren wat er zit en verder willen we er niets bij", zo drukte een woordvoerder zich uit. Verschuiven In het bestemmingsplan wordt ook de mogelijkheid opengela ten dat horecavestigingen ver schuiven binnen de wijk. „De bewoners hebben behoefte aan de zekerheid dat ze niet opeens een kroeg naast de deur krijgen. Via een wiizi- gingsbevoegdheid in het be stemmingsplan wordt er toch ruimte gemaakt. Inspraak weegt dan niet op tegen econo mische belangen, zodat de be woners aan het kortste eind trekken. De vestigingen op de Nieuwe Rijn zijn voor ons be spreekbaar. Maar als er verder een kroeg dicht gaat, laat dat dan zo", vond een van hen. Ook tegen de aanvraag voor het uitbreiden van de keuken van een eetcafé aan de Hooi gracht werd al onmiddellijk bezwaar gemaakt. G. Schramm voerde namens de gemeente aan dat het hore- cagebied juist beperkter was geworden. De Oude Rijn is vervallen als locatie, de moge lijkheden aan de Hooigracht zijn beperkt en de Hooglandse- kerkgracht is opnieuw niet aangewezen als horecagebied. Dat zijn duidelijke woongebie den geworden. „We kunnen het plan nog strenger maken, maar dat zou schril afsteken tegen de rest van de bestem mingsplannen in de binnen stad. We kunnen niet per pand aangeven wat er mag komen, het bestemmingsplan is dan niet hanteerbaar. En enige ze kerheid is er wel, grote delen van de wijk zijn nu uitgesloten voor de horeca", aldus Schramm. Wat de Kaasmarkt betreft geeft het nieuwe bestem mingsplan twee wensen aan. Maximaal mogen er 130 wo ningen worden gerealiseerd. Bovendien moet tegelijkertijd met ruimte voor minimaal honderd parkeerplaatsen reke ning worden gehouden. Of dit door een parkeergarage moet worden opgevangen, of dat er in de openlucht moet worden geparkeerd, laat het plan open. Ook is er plek voor een klein schooltje of een clubgebouw. De Kaasmarkt mag echter niet geheel worden volgebouwd, de gemeente bepleit terughou dendheid. Er moet in ieder ge val een groen- of speelvoorzie- ning van 600 vierkante meter worden vrijgelaten. Kindermuseum De buurt presenteert binnen kort een aantal eigen ideeën voor de Kaasmarkt. Ambte naar L. Meijer voorspelde dat het nog wel vijf iaar zou du ren, voordat aan de ontwikke ling van de Kaasmarkt kan worden begonnen. Het school gebouw wordt namelijk nog zolang gebruikt als huisvesting voor kunstenaars. De wijkbewoners informeer den belangstellend naar de plannen van de gemeente voor het pand waarin het Rijksmu seum voor Geologie en Mine ralogie is gehuisvest. Het voor ontwerp houdt vast aan bijzon dere doeleinden als bestem ming, de gemeente wil- het liefst een school of een mu seum in het gebouw realise ren. Woningbouw is een twee de optie. Meijer liet weten po sitief te staan tegenover een Leids historisch museum, waarin uit de archieven van Stedelijk Museum De Laken hal en het Leidse Gemeentear chief een tentoonstelling wordt samengesteld. De haal baarheid van dit project wordt onderzocht. De bewoners lan ceerden daarnaast een kinder museum als idee voor het ge bouw aan de Hooglandsekerk- gracht. „Er is weinig geld voor nieuw beleid. Een nieuw mu seum legt veel beslag op dit geld. Volgens mij moet er nog veel water door de Rijn stro men voordat er een nieuw museum is", sloeg Meijer alle hoop voorlopig de bodem in. Nieuw onderzoek verkrachter DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft vanmorgen nog geen uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een 20-jari- ge Leidenaar, die ervan wordt verdacht van eind december tot eind januari in Leiden, Voorhout, Oestgeest en War mond twaalf vrouwen te heb ben verkracht en aangerand. Tegen de man was acht jaar gevangenisstraf geëist. De rechtbank oordeelde dat het onderzoek niet volledig is ge weest. De man zou 's morgens, voor dat hij naar zijn werk in de bollenteelt ging, steeds een meisje hebben uitgezocht om te verkrachten. Met zijn inte graalhelm op sprong hij uit de bosjes en sleurde een passe rend meisje van haar fiets en vergreep hij zich dan aan haar. De zaak is nu aangehouden tot 6 juli. Wethouder hoopt op sponsors LEIDEN Wethouder J. Walenkamp (bestuurlijke vernieu wing) hoopt dat de gemeente Leiden ook het bedrijfsleven warm kan krijgen om mee te betalen aan het lokale referendum. Dat wordt volgend jaar op 6 maart gehouden, tegelijk met de verkie zingen voor provinciale staten. De Leidse bevolking wordt dan gevraagd zich over een nog te bepalen onderwerp uit te spreken. Walenkamp zei gisteravond wel mogelijkheden te zien om voor al reclamebureaus te interesseren om aan de voorlichtingscam pagne voor het referendum bij te dragen. „Het gaat om iets to taal nieuws in Nederland", zei hij na afloop van een vergadering van de raadscommissie voor economische zaken en bestuurlijke vernieuwing. Er zijn nog geen contacten gelegd met mogelijke sponsors. Wel is er inmiddels overleg met zowel het ministerie van binnenlandse zaken als met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) om de wetenschappelijke begeleiding van het referendum te subsidiëren. De subsidiemogelijkheden voor voorlichtingscampagnes zijn beperkt. Die zijn nodig om de be volking te informeren over zowel de opzet als het onderwerp van het referendum. Probleem is wel dat daarvoor extra geld nodig is boven de 43.000 gulden die het referendum op zich al kost. Walenkamp deed daarop de suggestie dat er mogelijk wat valt te halen in de reclamewereld. De gemeente wil in juli een congres gaan beleggen over het referendum. Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de mini picnic-set naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: £cidóc6owuwt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13