ienlica met bang oor Ruud Gullit Evenwicht bij zesde regatta Jt Voetballers schuiven vragen voor zich uit auta heeft zege nnen handbereik ffi^oRT CeidaeSouoant DINSDAG 22 MEI 1990 PAGINA 11 jhd - voetbalprof s leien op Houtrust HAAG Op het terrein van Schevenin- vindt aanstaande zondag 27 mei van 10.00 6.00 uur de tweede aflevering plaats van toernooi voor oud-betaald voetballers. Op Houtrust-complex komen de teams van a (met Rob Baan en Hans Bentzon), •ht/DOS (Leo van Veen), Telstar (Frank |ner, Fred André), Haarlem (André Wetzel, Advocaat), FC Den Haag/ ADO (Aad jveld, Lex Schoenmaker), DHC (Hans Dor- Oude Haagsche Glorie (John Bolman, Roel bergen) en DHC (Hans Dorjee, Sjef de ter) in actie. Gastheer Holland Sport treedt met onder meer Jacques Roggeveen, Pim de Meent en Theo Verlangen. Gastspeler is I Notten. Karpov onder indruk van schaakcomputers DEN HAAG Het onwaarschijnlijke is dan toch gebeurd. Een schaakcompu ter is winnaar geworden in het Aegon mens tegen machine toernooi, al moest de Amerikaanse supercomputer Hitech de eerste plaats gisteren delen met grootmeester Jeroen Piket en de DD'er Edgar Blokhuis. Het trio eindigde met vijf punten uit zes partijen op de eerste plaats. Hitech versloeg in de laatste ronde Ad van den Berg die met wit de partij rustig opzet te maar verrast werd door een offer van een dame voor twee torens van de schaakcomputer. De winnaar van vorig jaar ging uiteindelijk in een verloren stelling door zijn vlag. Piket versloeg de Mephisto Portorose met eenvoudige positionele middelen en Blokhuis nam tegen de Fidility-elite AG6 het zekere voor het onzekere door via een stukoffer eeuwig schaak af te dwingen. Groot meester David Bronstein eindigde het toernooi via een overwinning op de Mephisto Polgar. Eregast Anatoli Karpov was onder de indruk van de progres sie van de computers die thans de sterkte van een goede toernooispeler heb ben. Ook Karpov maakt bij de voorbereiding van zijn partijen al gebruik van een database die in Moskou is ontwikkeld en ondertussen al zo'n 40000 partijen bevat. Commerciële programma's zoals de Mephisto Portorose 68030, de Elite AG6 en AG9, de Machfour en Quest eindigden met drie uit zes op een verdien stelijke 50% score. De eindstand aan de kop is: 1. Hitech, Piket, Blokhuis 5 punten; 4. Van den Berg en Michiel Wind 4,5; 6. Bronstein en Van der Vliet 4. Cruise-schepen als slaapplaatsen bij Olympische Spelen Barcelona (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA Behalve pro blemen met het verkeer, ver voer en logies, lijkt de organi satie van de Olympische Spe len in Barcelona er straks een extra moeilijkheid bij te krij gen. Uit angst - een zeer reële trouwens - dat er in de zomer van 1992 niet genoeg hotelka mers zullen zijn, beginnen tv- maatschappijen en grote spon sors al luxe cruise-schepen af te huren die ze in de haven van Barcelona willen afmeren. Veel kades zijn al volgepland, met in totaal zestien grote pas sagiersschepen, die aan enkele duizenden bezoekers onderdak kunnen verschaffen. Het duurst af is, natuurlijk, het Amerikaanse tv-station NBC, dat voor 416 miljoen dollar de uitzendrechten heeft verkre gen. NBC heeft een van de duurste en meest luxueuze cruiseschepen voor enkele we ken afgehuurd, de Royal Vi king Sun. Daar zullen de gas ten van de tv-bazen mogen lo- Op het ogenblik ziet het er naar uit dat ook de sporters niet veel te klagen zullen heb ben. Voor het eerst in de olympische geschiedenis komt hun appartementendorp direct aan zee te liggen. Een jachtha ven, een mooi stuk strand en een ziekenhuis maken het dorp compleet. De Barcelonezen zelf hebben natuurlijk ook wel belangstel ling voor een dergelijk woon oord Zoveel plaats aan zee is- er in de stad niet en daarom stond er vorige week een lan ge rij mensen die een optie wilden nemen op eert van de appartementen. Die zijn nu nog in aanbouw en kunnen pas eind 1992 betrokken wor den, maar enkele duizenden mensen blijken bereid voor die tijd al 40 procent van de koop-, som te voldoen. Die som is niet echt laag. Het kleinste appartement, zo'n 60 vierkante meter en zonder zicht op zee, kost 260.000 guld- ne. De groteren van ruim 100' vierkante meter en direct aan het strand, staan voor zo'n acht ton te boek. Voor die laat ste groep was de belangstelling overigens het grootst. Het is een last minder voor de orga nisatie: Zakelijk gezien kun nen de Spelen van '92 allang geen mislukking meer wor den. )RTUGEZEN OVERTUIGD VAN ZEGE OP AC MILAN 'c>") P' 1 ®^ie: /ELK AAN !N Benfica denkt [enavond in het nse Praterstadion voldoende krachten innen beschikken om lilan te verslaan in nale van de strijd om ,uropese beker voor skampioenen. Zelfs 'etenschap dat Ruud it vrijwel zeker de inse topformatie zal •ren, zaait geen el in het kamp van de ïgezen. roor is de hang naar re- le te sterk. Precies 27 jaar n troffen beide ploegen in de eindstrijd van Ifde evenement. AC Mi- ron in Londen met 2-1. overkomt ons geen twee- er", is de overtuiging van r van destijds, Eusebio. jhuidige assistent van 'trainer Eriksson maakte 13 het enige doelpunt van ca. Anno 1990 ziet hij g overeenkomsten, i waren wij favoriet, om- we de twee seizoenen oor de beker hadden ge en. De druk werd ons te Nu is het andersom. Voor dat een voordeel", iilan is nu titelverdedi- orig seizoen versloeg de jtie van trainer Sacchi in ilende stijl te Barcelona Bukarest. Van Basten rullit scoorden beiden Ikeer. Het wonderbaarlij- io uit Nederland vormt, iet eerst sinds lange tijd n belangrijk duel, de te lijn van AC Milan. )litie is Gullit en hoe goed is lasten? Het tweetal moet ;nen aantonen de vorm conditie te hebben om ederlands elftal naar de Ititel te voeren. „Een fit- llit", zegt trainer Sacchi, iet verschil zijn tussen Ülan en Benfica". Hoe ullit is, kon de trainer niet zeggen. in Basten? Na een floris- eizoen - „mogelijk mijn tot nu toe" - leek hij te- et einde van de slopende ititie wat terug te vallen, de kaart tegen Verona, AC Milan zijn titelkan- irspeelde, de rel met Mi- het bekerverlies tegen itus, onderstreepten dat Gullit tekent drie jaar bij MILAAN Ruud Gullit heeft gisteren een contract getekend, dat hem voor de komende drie jaar aan AC Milan bindt. Gullit zal in die periode 2,9 miljoen per seizoen verdienen. De overeen komst loopt tot 30 juni 1993. „Ik voel me in Milaan op mijn ge mak en ben tevreden over de manier waarop het contract tot stand is gekomen", verklaarde de international nadat hij in het trainingscentrum Milanello zijn handtekening had geplaatst. „De club werkt professioneel en heeft me in moeilijke tijden ge holpen." Gullit heeft wegens een knieblessure vrijwel het gehele afgelopen seizoen niet gespeeld. Aanvankelijk zou Gullit het contract pas na de Europese bekerfinale voor landskampioenen, morgen in Wenen tegen Benfica, tekenen. Drie jaar geleden kocht AC Milan de voetballer voor zeventien miljoen gulden van PSV. vermoeden. Bovendien leek Van Basten geirriteerd. Enke le malen ontsnapte hij aan hernieuwd rood, nadat hij met rake klappen reageerde op de aanslagen die hij te verwerken kreeg. Hij is echter optimistisch. „Voordat we ons intensief zijn gaan voorbereiden op deze wedstrijd heb ik twee weken rust gehad. Daarin ben ik fy siek en psychisch goed her steld. Ik heb geprobeerd me te ontspannen. Dat is aardig ge lukt". Van Basten zegt bij de les te zijn. „De verhalen over mijn gedrag in het veld zijn zwaar overdreven. Vooral in Nederland. Er wordt fel tegen mij gespeeld. Ik ben de diepste FOTO AP spits, speel in het strafschopge bied. Daar gelden andere nor men. Ik word hard aangepakt, dat is duidelijk. De scheids rechter bepaalt de grens. Ik heb de laatste weken weieens van me afgebeten. Dat zal ik zeker niet goed praten, maar laten we er niet overdreven over doen". Schitteren De oud-Ajacied wil schitteren, in de finale van de strijd om de Europa Cup en bij de we reldtitelstrijd in Italië. „Ik heb voor de komende maanden een bepaald verwachtingspa troon van mezelf. Hoe hoog dat is, zeg ik niet. Maar van mij is bekend dat ik niet gauw tevreden ben". Ter illustratie, na de Europese titelstrijd in de Bondsrepubliek, door Van Basten ongeveer hoogst per soonlijk beslist met treffers van ongekende schoonheid, noemde hij zichzelf slechts een „ongeslepen diamant". Het kan dus nog beter. „Tevredenheid in de sport leidt tot berusting. Dat wordt op dit niveau onmiddellijk af gestraft. Bovendien moeten we ervan uitgaan dat al onze te genstanders extra gemotiveerd zijn". Over wie de grote vedet te van het WK moet worden, is de ster eveneens duidelijk. „Als Van Basten in topvorm is en Maradona ook, en ik moest kiezen? Ik ging naar Marado na kijken". Afgezien van een scherpe Van Basten en een vrijwel fitte Gullit kan trainer Sacchi in Wenen ook weer over Ance- lotti beschikken. De Italiaanse international, met Rijkaard de drager van het middenveld, is hersteld van een blessure aan de knie. Donadoni ontbreekt. Hij kreeg in de kwartfinale te gen KV Mechelen de rode kaart en is geschorst. Trainer Eriksson van Benfica stelt vijf spelers op, die op het punt staan af te reizen naar Italië om aan te wereldtitel strijd deel te nemen. Het zijn de Brazilianen Valdo, Richar- do en Aldair en de Zweden Magnusson en Thern. De Zweedse oefenmeester, in 1982 met IFK Göteborg winnaar van de UEFA-beker, is op de hoogte van de kracht van het Italiaanse voetbal. Hij was eerder in dienst bij AS Roma en Fiorentina. Twee jaar geleden verloor Benfica in Stuttgart de finale van het belangrijkste toernooi van PSV. Veloso, morgen avond met een schorsing aan de kant, onderschatte Van Breukelen in de strafschopse rie. De meestal defensief inge stelde ploeg gaat er echter vanuit, dat het Weense Prater- stadion Portugal goed is ge zind. Op dezelfde plaats won aartsrivaal Porto in 1987 de Cup, door Bayern Mtlnchen te verslaan. Het hakje van de Al gerijn Madjer, dat keeper Pfaff voor schut deed staan, werd een legendarisch doelpunt. ZEIST Popelend van ongeduld om in Italië de FIFA de wereldtitel op te halen, heeft het betaald voetbal gisteren de meeste problemen doorgeschoven naar de najaarsvergade ring. De drie uur durende voor jaarsvergadering in het Zeister Bos werd hoofdzakelijk be steed aan een paar spelletjes pingpong tussen het bestuur en de zaal over de tuchtrecht spraak in het (betaald) voetbal. Het ging hierbij over het ge bruik van televisiebeelden en het laten spelen van wedstrij den zonder publiek als sanctie. De Centrale Spelersraad (CSR) en enkele clubs (waaronder Ajax) wilden televisiebeelden als bewijsmateriaal in strafza ken afschaffen. Liesdek (For- tuna Sittard) en Wouters (Ajax) liepen door televisie beelden zware schorsingen op. De opposanten werden van re pliek gediend door mr. Eric Vilé, bestuurslid juridische za ken. De CSR, Fortuna-voorzitter Boels en Ajax-directeur Van Eijden, zouden graag zien dat de scheidsrechter en de waar nemer kort na de wedstrijden hun rapporten zouden indie nen, omdat zij hun zienswijze nog weieens wijzigen aan de hand van de media. Na lang heen en weer gepraat moest Vilé meedelen, dat hij hier over in beraad gaat met de tuchtcommissie en de commis sie van beroep om er in de na jaarsvergadering op terug te komen. Vilé wilde eigenlijk niets af schaffen en het liefst een aan tal reglementswijzigingen door de vergadering jagen, waarbij onder andere de maximale geldboete voor grove overtre ders van de spelregels van 1000 naar 10.000 gulden werd opgevoerd. Ook dit voorstel ging onder aandrang van de CSR naar de najaarsvergade ring. Wel werd het voorstel aange nomen clubs, die qua veilig heidsmaatregelen in gebreke blijven, boetes tot maximaal 100.000 gulden, op te leggen. De CSR forceerde, bij monde vart Keje Molenaar, een stem ming over de afschaffing van de „spookwedstrijden", duels zonder publiek. Het bestuur betaald voetbal vond dat deze straf als uiterste maatregel ge handhaafd moest blijven. De spelers, vaak op recettebasis gehonoreerd, wensten hier vanaf te komen. In de stem ming kregen zij slechts steun van een van de 33 aanwezige afgevaardigden. De rest was, op één onthouder na, tegen. Afgezien van deze punten was de vergadering tam. Het rap port „Voetbal in 2000" wordt in de zomer gelezen en komt in het najaar in discussie. Het rapport behelst een inkrim ping van de competities met meer ruimte voor interlands. Voor het seizoen 1991/92 is overigens een nieuwe opzet voor het toernooi om de KNVB-beker klaar. Een kant en klaar voorstel gaat naar de bondsvergadering van volgen de week. Het nationale voetbalteam van de Verenigde Staten heeft de serie oefenwedstrijden in eigen land ter voorbereiding op de eindronde van het we reldkampioenschap afgesloten met een kleine overwinning (1-0) op Partizan Belgrado. Pe ter Vermes, de aanvaller van Volendam, maakte na 15 se conden in de tweede helft het doelpunt. De Joegoslavische bonds coach Ivica Osim heeft Zvono- mir Boban uit de nationale voetbalselectie gezet. De tech nisch leider van de Joegosla- ven nam die maatregel naar aanleiding van het gedrag van Boban tijdens de rellen voor het duel Dinamo Zagreb en Rode Ster Belgrado. De aan voerder van Zagreb had een op de grond liggende gewonde agent in de onderbuik getrapt. Voor aanvang van de duels bij het wereldkampioenschap zullen alle toeschouwers wor den gefouilleerd. Alcohol» en vuurwerk zijn verboden, ook wordt bekeken of het mogelijk is de verkoop van alcoholische dranken buiten de stadions te verbieden. Vooral in Cagliari waar op 16 juni Nederland en Engeland in Groep F tegen el kaar spelen. FORSE STRAFFEN VOOR HOOLIGANS LIVERPOOL Negen supporters van Bolton Wanderers (der de divisie) zijn gisteren door een rechtbank in Liverpool veroor deeld tot gevangenisstraffen variërend van 18 tot 32 maanden. Het negental had zich schuldig gemaakt aan vandalisme. Ze maakten deel uit van een groep van 34 relschoppers. De overige 25 moeten zich te zijner tijd verantwoorden voor de rechter. Hun namen zijn bekend bij de Italiaanse autoriteiten; hen is ver boden de eindronde om het wereldkampioenschap voetbal bij te wonen. HAMPTON De overwinning in de zesde en laatste van de Whitbread zeilrace om dé wereld kan Dirk Nauta :1 niet meer ontgaan. Terwijl het deelnemersveld zich aan Jang van het Kanaal bevindt, heeft de Equity Law II oorsprong van zeventig zeemijl op L' Esprit de Liberté. en zijn bemanning worden tussen morgenmiddag en don- jochtend in Southampton verwacht. Een officiële ont staat voor zondag om 13.30 uur in Scheveningen op de irtwereld )al FC Utrecht heeft Moore voor een periode vier maanden verhuurd le Engelse derde-divisie- shrewsbury, dat ook een tot koop van de Brit De Belgische inter- Stephane Demol gisteren verklaard een ig contract te zullen te- bij Bundesligaclub 1. 3ln. De 24-jarige verdedi- afgelopen seizoen uit- voor de Portugese Jtampioen Oporto moet 'eer 2,75 miljoen gulden Dek De atleten uit de Staten hebben in ité de openingswedstrijd het Grand Prix-seizoen flineerd. Negen onderde- [regen een Amerikaanse Danny Harris zette Ibirapuera Stadion te Sao Paulo de toon met een wervelende triomf op de 400 meter horden. Harris raffelde de afstand af in 48,13 secon den, de snelste tijd van dit jaar. Voetbal Apoel Nicosia heeft het voetbalkampioen schap van Cyprus veroverd. Apoel is met 41 punten niet meer te achterhalen door Om- onia. In 26 duels liep de kam pioen niet meer dan elf ver- liespunten op. Voetbal Telstar heeft zich versterkt met doelman Wim van der Meijden (Helmond Sport) en middenvelder Theo Koopmanschap (Ajax). De eer- ste-divisieclub kwam met bei de voetballers een verbintenis voor twee jaar overeen. Watersport Wim Thijs (44) is gisteren als directeur van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) aangesteld. In de jaren zeven tig domineerde hij als surfer in Nederland. VIANEN De jaarlijkse Spa-regatta in Medemblik valt niet meer van de in ternationale zeilkalender weg te denken. Wat in 1985 nog een bescheiden initiatief was van de toen malige bondscoach Henri van der Aat en organisa tiedeskundige Frank van den Wall Bake, is in vijf jaar uitgegroeid tot het grootste zeiltoernooi in de olympische klassen ter wereld. „We zijn trots op die status", sprak Van den Wall Bake gisteren in Vi- anen bij de presentatie van het omvangrijke deel nemersveld. De zesde regatta overtreft alle voorgaande edities. Zowel de kwantiteit als de kwaliteit van de „vloot" is hoger dan ooit. „We zijn de beroemde Kieler Woche en de Pré-olympische week in Hyeres ruim voorbij gestreefd", constateerde Van den Wall Bake tevreden. Met Van der Aat, tegenwoordig in dienst van de internationale zeilfederatie (IYRU), maakt de directeur van bureau Trefpunt nog altijd deel uit van de ze venkoppige leiding van het evenement. Ruim 1000 deelnemers uit 32 landen binden vanaf morgen tot en met zondag op het IJs- selmeer de strijd aan. Onder de zeilers bevinden zich twin tig (ex-) wereldkampioenen, tien Europese kampioenen en acht winnaars van een olym pische gouden medaille. „Er zijn echter grenzen aan de groei", waarschuwde Van den Wall Bake. „Als het deelne mersveld in de tien olympi sche klassen te groot wordt, blijven de kampioenen weg. Die houden niet van topdrukte op het water. Er is sprake van een spanningsveld tussen kwa liteit en kwantiteit. Met het huidige deelnemersveld heb ben we, denk ik, het juiste evenwicht gevonden". Draaiboek Het verloop van het vijf dagen durende spektakel wordt door een Spaanse degelatie nauw lettend gevolgd. Het draaiboek van de regatta in Medemblik dient als voorbeeld voor de olympische zeilwedstrijden over twee jaar in Barcelona. Twee jaar geleden draaide ook al de olympische jury in de kop van Noord-Holland warm voor de Spelen in Seoul. „Een beter compliment kan de orga nisatie niet krijgen", glimlach te Van den Wall Bake. Het totale budget voor de re gatta bedraagt 750.000 gulden, waarvan ruim de helft door de hoofdsponsor voor rekening wordt genomen. Het resteren de bedrag is afkomstig van co- sponsors. „We zijn er helaas nog niet in geslaagd een nieu we hoofdsponsor voor de KNWV te strikken", bekende Van den Wall Bake. „Zeilen is nu eenmaal moeilijker ver koopbaar dan voetbal of hoc key. De toekomst van de re gatta in Medemblik is in ieder geval tot 1994 veilig gesteld. Graadmeter De 34 zeilers van de in ere herstelde Nederlandse kern ploeg verschijnen allen aan de start. Voor de twee bondscoa- ches Jeroen Pels en Rigo de Nijs, beiden pas 25 jaar, vor men de wedstrijden een prima graadmeter voor de huidige niveau te van de olympische kandidaten. „Na zondag weten we waar we internationaal ge zien ongeveer staan", aldus Pels. De jeugdige bondscoach zit met smart te wachten op een telefoontje van profsurfer Stephan van den Berg. De 28- jarige Noord-Hollander, in 1984 winnaar van de gouden medaille tijdens de Spelen van Los Angeles, heeft onlangs la ten doorschemeren terug te willen keren in de Nederland se kernploeg. Van den Berg zou op de olympische Lech- ner-plank in Barcelona een nieuwe gooi naar een medaille willen aoen. „Die geruchten heb ik hier en daar ook ge hoord en gelezen", zei Pels. „Officieel weet ik van niets. Stephan heeft dergelijke din gen wel vaker geroepen. Voor lopig hecht ik er nog weinig waarde aan".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11