!RD en DDR sluiten Historisch verdrag Bij een Vaillant badgeyser ofgasboiler: service KAMPEERVAKANTIE 275,- 300,- 325,- 395,- 465,- 495,- ^AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Zelfbesef Fransen staat onder druk De test van de eeuwige jeugd =fmï ITENLAND CeidócSoivuvnt ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 7 postzegi is taxatie n handi tandelai itterrand: geen ïï'en heime kernproeven 'EETE President Mitterrand heeft ;laard dat zijn land de geheimhouding Kili d de Franse kernproeven in de Stille Haag. T aan zal doorbreken. In de toekomst zul- kernproeven vooraf worden bekendge- ikt. Mitterrand zei dat hij tijdens zijn be- menten aan at0^ Mururoa in 1985 geschokt =====s door de sfeer van geheimzinnigheid die iNSEM sjn ling rond de verzegelde kamers. Hij zei kleine v rstander te zijn van meer openheid over testgebied. ,,Ik ben van mening dat ook 36 of 385' eren dan ik zelf deze pijpen en kranen jx-3 p s' ^en moeten kunnen zien". De president ƒ990.-. haalde het Franse standpunt dat de nproeven niet schadelijk waren voor het eu. De kernexplosies die Parijs sinds 1 Al88 VI1 °P ket atol uitvoert werden steeds pas 19.000.-, k end nadat zij waren waargenomen door pologen in Nieuwzeeland. Tijdens zijn rondreis door Frans Poly- nesië bracht Mitterand ook een be zoek aan Tahiti. Hier draagt hij het traditionele hoofddeksel van stro van het eiland Rurutu. foto: afp Dode en vijf gewonden na ontploffen bombrief VALENCIA De directeur van een make laarskantoor in de Spaanse stad Valencia is gisteren om het leven gekomen door de ont ploffing van een bombrief die op zijn kan toor was bezorgd. Vijf anderen raakten ge wond, van wie één ernstig. De bom was be zorgd door een gerenommeerd Spaans koe riersbedrijf en ontplofte rond het middag uur. De politie vermoedt dat de bom afkom stig is van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA, die in april onder meer twee bombrieven liet bezorgen bij het gevange nisministerie in Madrid. Het Spaanse dag blad El Pais meldde gisteren dat de politie woensdag in het noorden van Spanje een bombrief onschadelijk heeft gemaakt in een postkantoor. TGV weer sneller PARIJS De Franse supersnelle trein (TGV) heeft gisteren zijn eigen record gebroken. De trein raasde op de At lantische route, van Pa rijs naar Tours, met een snelheid van 513,4 kilo meter per uur over de rails. Het oude record, dat tien dagen geleden werd gevestigd, stond op 510,8. De supersnelle Westduitse trein (Inter city Experimental), die nog geen passagiers vervoerd, heeft een top snelheid van ruim 400 km per uur. FELLE AANVAL VAN MANDELA OP THATCHER ALGIERS Elke regering die nu al de sancties tegen Zuid-Afrika wil op heffen is „volkomen onwetend van wat er gaande is in Zuid-Afrika, of is een ondersteuner van apartheid". Dat heeft ANC-leider Nelson Mandela gisteren aan het slot van een drie daags bezoek aan Algerije gezegd, in een kennelijke aanval op het beleid van de Britse premier Thatcher. Mandela zei dat hij regeringsleiders wil vertellen dat apartheid ondanks de hervormingsinitiatieven van presi dent F.W. de Klerk nog altijd bestaat en dat Europa nog niet moet over gaan tot verzachting of opheffing van de sancties. Mandela wilde niet zeg gen of een ontmoeting met Thatcher op het programma stond van zijn reis door Europa in juni. )NETAIRE EN ECONOMISCHE UNIE PER 1 JULI EEN FEIT "j DR heft visumplicht >or Nederlanders op 5ST-BERLIJN De )R heeft gisteren de vi mplicht voor inwoners n Nederland, België, ankrijk en Luxemburg J-, geheven. Inwoners van landen mogen voort- i maximaal drie maan- 1 zonder visum in de |R blijven. De regering ;t daartoe te hebben be ten met het oog op de ropese eenheid. Om de oom vluchtelingen uit emenië te stoppen heeft regering ook besloten het inwoners uit dat id juist moeilijker te iken naar de DDR te zen. Roemenen worden irtaan nog slechts toe- laten, als ze kunnen ilnjhtonen door een inwo- van de DDR te zijn genodigd. BONN/BERLIJN De Volkskammer, het parle ment van de DDR, zal maandag al in een bijzon dere zitting bijeen komen voor een eerste lezing van het staatsverdrag dat gis teren tussen de Bondsre publiek Duitsland en de DDR is ondertekend. De parlementszitting is daar mee tien dagen ver vroegd. De Westduitse Bondsdag buigt zich woensdag voor het eerst over het verdrag. Gisteren zetten de ministers van financiën van beide lan den, Theo Waigel en Walter Romberg, in Bonn hun hand tekening onder het verdrag. Dat gebeurde onder toeziend oog van de Westduitse bonds kanselier Helmut Kohl en de Oostduitse premier Lothar de Maizière. Het staatsverdrag regelt de vorming van een monetaire, economische en sociale unie tussen beide landen. Daarmee neemt de DDR per 1 juli de belangrijkste economische wetten van de Bondsrepubliek over en slaat de weg in naar een sociale markteconomie. De DDR voert de D-mark als enig betaalmiddel in en zet zich aan een snelle economische op bouw van het land. Daarbij verleent Bonn financiële hulp. Kohl noemde het moment van de ondertekening van het ver drag „de geboorte van een vrij en verenigd Duitsland". De Maizière noemde het verdrag „een beslissende stap op weg naar ons doel: in vrijheid de eenheid van Duitsland in een Europese vredesordening te voltooien". Beide politici wezen ook op de moeilijkheden die zich zouden voordoen, maar die zijn vol gens hen te overwinnen. De Maizière hield de Oostduitse bevolking voor dat niet alle mooie dromen die sommigen aan het staatsverdrag vastkno pen in vervulling kunnen gaan. Het verdrag moet nog door de parlementen in BRD en DDR worden geratificeerd. Binnen het Westduitse parlement kan dat nog wel tot problemen lei- De Oostduitse premier De Maizière (links) en de Westduitse bondskanselier Kohl brengen een dronk uit op de ondertekening van het verdrag dat de monetaire eenwording tussen beide Duits- landen regelt. foto: epa den, omdat de Groenen tegen zijn en de sociaal-democrati sche SPD twijfelt over een eventuele goedkeuring. De Groenen verwérpen het ver drag omdat het volgens hen geen overeenkomst is tussen twee gelijke en vrije partners. De coalitie van De Maizière in de DDR heeft een tweederde meerderheid in het parlement. Een meerderheid van twee derde is ook vereist voor de ratificatie van het staatsver drag. escu wil iTm"RA verkiezingen 2000,- S'o3©t oppositie enwerken !AREST De Roe- jnse interim-president Iliescu wil- met de op- ';ie samenwerken na tresidentsverkiezingen morgen. Hij zei dit 'er,JlnPken na een ontmoe- memet presidentskandi- Ion Ratiu van de Na- Boerenpartij. De ire kandidaat, de libe- Radu Campeanu, was lij niet aanwezig, itmoeting tussen Ratiu en :u werd bijgewoond door [roep internationale waar- :rs die de presidents- en jmentsverkiezingen zullen fcn. Er worden in totaal lags van I waarnemers verwacht. 13.00 UUBr hen zijn leden van het jparlement, Franse, Ame- fnse, Britse, Italiaanse en Een Roemeens meisje bekijkt een verkiezingsposter van Ion Ra tiu, een van de presidentskandidaten die het morgen tegen Ion Hiescu zal opnemen. foto: ap Westduitse parlementariërs. Leger en politie zullen de stembureaus bewaken. Zij zul ten gisteren ongeveer vijftien mensen gewond bij een vecht partij tijdens een bijeenkomst I G len alleen kunnen ingrijpen op van het Front voor Nationale verzoek van de president van Redding, dat de politiek domi- het bureau, aldus een officiële neert. Volgens een woordvoer- bekendmaking. der zou de vergadering door Het blijft overigens onrustig in leden van de oppositie zijn Roemenië. In Timisoara raak- verstoord. Ontmoeting ophanden tussen presidenten Iran en Irak MANAMA Er staat een ontmoeting op stapel tus sen de Iraakse president Saddam Husayn en zijn Iraanse ambtgenoot Has hemi Rafsanjani. Dat heeft de Iraakse vice-pre mier Taha Yassin Rama dan gisteren gezegd. Ramadan zei in de Saudische krant Al-Sharq Al-Awsat dat Rafsanjani eerder deze maand instemmend had ge reageerd op een brief waarin Saddam voorstelt bijeen te komen om te proberen een eind te maken aan het tien jaar durende geschil tussen Iran en Irak. Voor het echter zover is zullen volgens Ra madan nog wel onderhande lingen moeten worden ge voerd tussen vertegenwoor digers van beide presidenten. Volgens kranten en diploma ten in Baghdad heeft Sad dam voorgesteld in Moskou bijeen te komen, maar ook Mekka wordt door sommige kranten genoemd als plaats waar de ontmoeting zou moeten plaatshebben. Sinds 20 augustus 1988 geldt een wapenstilstand in de toen acht jaar durende oorlog tussen Iran en Iraq. Onder handelingen om het conflict te beëindigen kwamen ech ter niet van de grond, omdat Iran pas wilde praten na te ruggave van gebied, dat door Irak in de laatste weken voor het bestand werd vero verd en Irak de verwijdering eiste van oorlogs-wrakstuk- ken uit de waterweg Shatt- Al-Arab, die de grens vormt tussen de twee landen. (ADVERTENTIE) TELEFOON 070 - 3 190 882 St. Susanna bij Malgrat de Mar per luxe touringcar Vertrek: 14 juni - 17 dagen 21 juni - 10 dagen Wij hebben een prima camping voor u georganiseerd t.w. Camping Bon Repos direct aan het strand gelegen, voorzien van een zwembad, tennisbanen, restau rant en supermarkt. U verblijft in pittoreske VAKANTIE HOMES (voor max. 4 personen) Deze zijn eenvoudig maar compleet ingericht. Inclusief nvervoer per luxe touringcar (bij 4 pers. per home) (bij 3 pers. per home) (bij 2 pers. per home) (bij 4 pers. per home) (bij 3 pers. per home) (bij 2 pers. per home) Vraag vrijblijvend meer informatie «S^SIJTHOFF PERS DE TERUGKEER VAN PEER DEN SCHUYMER straat 21 n Haag 5 |2 n Haag '3 Haag f~ Rob heeft zijn schepen niet voor anker laten gaan; ze blij- kruisen voor de baai, terwijl een deel der bemanning zich in loepen begeeft en voorzichtig naar de schepen van Moham- Bey roeit. Die Moorse zeerovër is onvoorzichtig, want blijk- heeft hij verzuimd wachten op de schepen te zetten. Ongo ed kunnen de sloepen ten minste de galeien naderen en het rand steken der schepen is een kwestie van enkele minuten. Wende fakkels worden op de dekken gesmeten en de vlam men slaan direct hoog op. Vóór Mohammed Bey zijn kanonnen op het fort in stelling heeft kunnen brengen, zijn de sloepen ai weer teruggeroeid. Bleek van woede aanschouwt de Bey de vuurgloed, die zijn eens zo trotse vloot in de as legt. Aan blussen valt niet te denken en slechts een enkele schip blijft gespaard. Journalist berispt voor roken op tv STOCKHOLM De pro- minente Zweedse journa list Goran Skytte is door de Zweedse omroepraad berispt omdat hij tijdens zijn praatprogramma op televisie rookte en drank gebruikte. Negen mensen hadden bij de omroepraad een klacht ingediend te gen Skytte, die tijdens zijn interviews een sigaretje opstak en gezellig meebor- relde. De raad kan niet meer dan een berisping geven voor het overtreden van de geschreven ge dragscode voor de Zweed se tv. Zweden heeft het roken in openbare gele genheden, werkruimtes en vliegtuigen drastisch aan banden gelegd. Eerder dit jaar adviseerde het parle ment tabak met een hoog teergehalte te verbieden, alsmede een verbod op de verkoop van rookwaren aan mensen onder de 18. FAO in actie tegen dodelijke vlieg ROME De voedsel- en land bouworganisatie van de Vere nigde Naties (FAO) wil de ko mende twee jaar 156 miljoen gulden uittrekken om een do delijke vlieg, die vooral in Li bië voorkomt, te bestrijden. Dat heeft de directeur-gene raal van de FAO, Edouard Saouma, gisteren bekendge maakt. „De situatie is momenteel alar merend. Wij moeten direct ac tie ondernemen om te voorko men dat de vlieg zich verder vermenigvuldigt. Als wij niets doen valt het beestje wellicht niet meer te bestrijden", aldus Saouma. Het groen-bruine beestje is af komstig uit Latijns-Aiperika en wordt sinds een jaar in Li bië aangetrofen. Voor de voortplanting is het insect af hankelijk van warmbloedige dieren en mensen. Het vrouw tje zoekt bij mens en dier open wondjes die als voedingsbo dem dienen voor haar eitjes en de daaruit voortkomende lar ven. De ontstekingen die hier door ontstaan zijn op den duur dodelijk. De FAO vreest een jaarlijkse schade van ruim 450 miljoen gulden onder de veestapel in Noord-Afrika als er niets wordt ondernomen. Ook is men bang dat de vlieg zich verspreidt naar het Midden- Oosten en Zuid-Europa. Men wil met het uitzetten van en kele miljoenen gesteriliseerde mannelijke vliegjes voorko men dat het insect zich verder voortplant. (ADVERTENTIE) In een ongelrankeenle envelop sturen Geldig tot 15 |uli 1990 DEN HAAG Frankrijk is niet alleen het land van Zola maar ook van Gobi- neau, schreef de 'Israëli sche krant Haaretz deze week in een commentaar op de monstrueuze graf schennis in Carpentras. Zola staat voor het heldhaftige Franse antisemitisme, want hij was het die wist te voorkomen dat de joodse kapitein Dreyfus ter dood werd veroordeeld. Gobineau wordt wel de aarts vader van het moderne antise mitisme genoemd, want hij schreef halverwege vorige eeuw het eerste pseudoweten- schappelijk standaardwerk over de „ongelijke menselijke rassen". Niet alleen de nazi's zouden daar hun voordeel mee doen, ook en vooral de Franse antisemitische patriotten, die zich verenigden in de Action Francaise, het geestelijk ach terland van Le Pen. Frankrijk tooit zich ook van daag in dit opzicht naar buiten met de bekende januskop: vo rig jaar werden de kosmopoli tische idealen van vrijheid, ge lijkheid en broederschap van de Franse revolutie herdacht, nu lijkt het la France profonde aan de beurt te zijn, het pa triottische, diep verscholen Frankrijk dat van de buiten wereld niets wil weten en op buitenlanders en andere vreemdelingen zijn angsten projecteert. Dat patriottische Frankrijk heeft het de laatste tijd nog al zwaar te verduren. Niet alleen vond ze vorig jaar al dat haar waarden tijdens het 'revolutie- feest werden vertrapt, het voelt zich, zeker sinds de ont wikkelingen van het afgelo pen najaar, ook onzeker over zijn eigen plaats in Europa. Dat gevoel van onzekerheid wordt afgereageerd op de zichtbare buitenlanders, de Marokkanen en Algerijnen die in grote getale aanwezig zijn en, nieuw fenomeen zich door allerlei omstandighe den niet blijken aan te (kun nen) passen. Want in het land waar het geboorteoverschot zo laag was, is van regeringswege de toevloed van buitenlanders altijd gestimuleerd op voor waarde dat ze zich zo snel mo gelijk als Fransen gedroegen of adepten waren van de Franse cultuur. Om op dat gevoel van onze kerheid in te spelen maakt Le Pen ook dankbaar gebruik van de „joden", ook al weet de gemiddelde Fransman, juist omdat deze bevolkingsgroep zo volledig is geïntegreerd, über haupt niet meer hoe zo iemand er uit ziet behalve misschien als hij Levy of Rocard heet. Want de Franse joden zijn net als in Nederland voor de volle honderd procent geïntegreerd en daardoor onherkenbaar. Vóór de oorlog was dat duide lijk anders: de vele berooide joden uit Oost-Europa die ook in Frankrijk in grote getale neerstreken en waarover de actrice Simone Signoret, zelf een joodse, zo weergaloos mooi heeft geschreven in Adieu Vor lodia, waren nog duidelijk „anders", maar bezeten van de wil om zich aan te passen en carrière te maken. Wie het met zoveel emoties beladen woord jood nu in de mond neemt, is van aandacht verzekerd en daarom maakt een volksmenner als Le Pen er zo'n dankbaar gebruik van om zijn aanhang te vergroten. Maar het lijkt erg onwaar schijnlijk dat de joden in Frankrijk zich echt zorgen zullen moeten maken. Wat in Carpentras gebeurde is im mers absoluut niet maatge vend hoe de vlag er voor de joden in Frankrijk bij staat. Nog nooit is, getuige de massa le sympathiebetuigingen, de positieve aandacht voor hen zo groot geweest als nu en dan zijn er altijd lieden die daar op willen afdingen door provoca- Geschonden Wat de heisa over de buiten landers en de „joden" zeker zichtbaar maakt, is het ge schonden zelfbesef bij althans een deel van de Fransen. Het land dat zich eeuwen lang het centrum van Europa heeft ge waand en dat pretendeert (niet ten onrechte) aan de wieg van de Europese samenwerking te hebben gestaan, was tegelij kertijd ook een van de meest provinciale. De belangstelling in Frankrijk voor wat er bui ten Frankrijk gebeurt is trou wens nog steeds minimaal. De Franse kranten met uitzonde ring van enkele in Parijs, zijn daar nog steeds een getrouwe afspiegeling van. Van alle EG-landen is in Frankrijk het vroegst over de gevolgen van Europa 1992 ge discussieerd. Deze vroegtijdige discussie gaf uiting aan het be sef dat men voor die grote ge meenschappelijke markt ei genlijk helemaal niet klaar is. De historicus Sédillot die de achterstand van Frankrijk sinds de revolutie van 1789 ten opzichte van Europa grondig heeft geanalyseerd, zei bij ge legenheid van de herdenking vorig jaar: „Voor een opening naar de wereld, moet je zeker van je zelf zijn. Fransen zijn weinig zeker van zichzelf. Ze werken weinig, minder dan de Westduitsers. En ook de Fran se industrie is er helemaal niet zeker van dat ze de concurren tie met Europa aankan". De aanstaande hereniging van Duitsland, de traditionele erf vijand, heeft in Frankrijk tot heftige discussies aanleiding gegeven. Nergens wordt die hereniging zo gewantrouwd als in Frankrijk. Men wist dat de Duitsers in economisch op zicht de Fransen de loef afste ken, maar nu zullen de Duit sers met die hereniging ook politiek hun gewicht laten gel den. Dat geeft verontrusting. Voor de Fransen verandert de wereld momenteel waarschijn lijk sneller dan voor de meeste andere Westeuropese landen. De vreemdelingenhaat steekt dan traditiegetrouw de kop en zelfs „de joden", hoe onzicht baar ook en desalniettemin ge koesterd, worden er bij ge haald. Maar de echte proble men liggen elders. PAUL VAN VELTHOVEN (ADVERTENTIE) Ook Frankrijk enthousiast over nieuws uit de V.S. PARIJS Het nieuws dat Harry Elden en Elizabeth Sweitzer, twee onderzoekers van het Xienta Institute of Skin Research te Bernville (Pennsylvania) d.m.v. tests hebben aangetoond dat reti- nol zowel de diepte als het aantal rimpels aanzienlijk doet afnemen heeft nu ook in Frankrijk furore gemaakt. De Parijse apotheken wor den overspoeld met een steeds grotere vraag naar het nieuwste cosmetische preparaat van Korff, een in New York gevestigde multi national. Amerikaanse tests hebben nl. uitgewezen dat de retinol bevattende zalf eigenschap pen bezit die rimpelvorming aanmerkelijk doen afnemen. Scheikundig gezien is retinol een alcohol en geen zuur, waardoor er dus - in tegen stelling tot zuren - geen con tra-Indicaties bestaan. In Frankrijk, waar alles wat uit de Verenigde Staten komt met grote aandacht ge volgd wordt, bleven de reak- ties niet uit. Een medewerkster van dok ter Vernin, eigenaar van de apotheek „Du Roule" aan de centraal gelegen Avenue Franklin Roosevelt in Parijs, verklaarde: „We kunnen de stormloop op de retinol-zalf van Korff nauwelijks meer aan. Onze klanten zijn uiter mate goed op de hoogte. Zo'n toeloop heb ik nog nooit meegemaakt." De zalf van de eeuwige jeugd is nu ook bij enkele apothe ken in Nederland verkrijg baar, en wel in drie verschil lende uitvoeringen, nl. voor de leeftijdsgroepen 25, 35 en 45 jaar en ouder. Skinheads voorgeleid na grafschennis in Nantes PARIJS In de Franse stad Nantes zijn gisteren drie skin heads voorgeleid wegens het schenden van katholieke gra ven. De drie werden gemas kerd voor de rechter gebracht om herkenning te voorkomen. De skinheads, allen begin twintig, worden ervan ver dacht woensdag honderd ka tholieke graven beschadigd te hebben in de buitenwijk Saint Herblain. Zij hebben daarbij door het aanbrengen van leu zen zoals „Carpentras zal ge wroken worden" en „dood aan Le Pen" de schuld op joden of linkse activisten willen gooien. Le Pen staat aan het hoofd van het extreem-rechtse Front National. Volgens de politie hebben de drie de graven beschadigd om te protesteren tegen de arres tatie van rechts-extremisten na de ontheiliging van de jood se begraafplaats in het Franse Carpentras, waar een opgegra ven lichaam op een paraplu werd gespietst. Tot nu toe is er echter nog geen spoor van de daders in de zaak Carpentras en de over heid overweegt een beloning uit te loven, een hoogst uitzon derlijke stap in Frankrijk. In de Zuidfranse stad Mont- pellier zijn twee mannen aan gehouden wegens het met ha kenkruizen bekladden van borden waarop een mars voor gelijkheid werd aangekondigd. Volgens een onderzoek onder 1.000 mensen dat vandaag in Le Figaro openbaar is ge maakt, is 73 procent van de Fransen van mening dat het racisme in Frankrijk stijgende is en heeft 37 procent zelf wel eens racistische gevoelens.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7