sp „Soldaat, wil je deze patiënt even wassen? aat de allerliefste wens van Veronica nu in vervulling? éel serieus leesvoer enland 5 jexirf r% i CckUcSoatmit ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 5 [AAG Eind vorig inden Joop van den Rob Out als kempha- nover elkaar. Wiens zou het Nederlandse ilk mogen tracteren eerste commerciële igramma? TV-10 of e? Terwijl het Com- it voor de Media in de dossiers snuffelde, spanning opgevoerd if het een finalewed- het Oranje-elftal. [omst is bekend. Het brandmerkte Endes sterrennet als ;apte Nederlandse on- de kabelstations Joops programma's irgeven. Verbijstering littering in Aalsmeer, rtijd knalden enkele kilometers verderop, lilversums kantoor, de [nekurken. Veronique icepteerd als een doch- het aloude Luxem- tion CLT-RTL. Haar |ma's mochten dus wel 'orden doorgestraald, .ingen tot Maastricht, beide mediamonni- gelijke kappen kre- zet? Eén van de be- |te gronden voor het 'an onderscheid tussen ;n Veronique vormde laring van de Veroni- iep Organisatie. Het Commissariaat had de VOO gevraagd of er waarheid school in het gerucht dat zij betrokken was geweest bij de oprichting van Veronique. Het antwoord van het bestuur, ge dateerd 13 juli 1989, luidde ab soluut ontkennend. „Direct noch indirect" had Veronica ooit enige bemoeienis gehad met de oprichting van Veroni- Een aperte onwaarheid, zoals nu officieel is vastgesteld. Het nog geheime rapport van het accountantsbureau Reyn, De Blay, dat in opdracht van mi nister D'Ancona (WVC) de boeken van de VOO heeft on derzocht, maakt duidelijk dat 'Luxemburgse' Veronique ver wekt èn op de wereld is gezet door Hollandse Veronica. Expansiedrift Rob Out, algemeen directeur gaf dat woensdagochtend ook toe in een interview met de VARA-radio: „Ja hoor 'ns, wij waren gewoon aan het kijken of wij iets van onze expansie drift - bij Veronica zitten alle maal jonge mensen die wel wat willen - konden realise ren. Er is toen ook een interne brochure over geschreven en er werd een studiecommissie .gevormd, die uitsluitend wilde bekijken wat er eventueel zou kunnen gebeuren, ook met het oog op 1992". Maar Veronica deed nog iets meer dan studeren. Zij stak miljoenen gulden in Veroni que. Rob Out maakt ook hier geen geheim van. Van de jaar lijkse winst die het Veronica- blad maakt, wordt steeds een gedeelte tot zijn beschikking gesteld. Hij kan dat besteden zoals hem goeddunkt. Welnu, op zekere dag had het hem verstandig geleken zo'n zes miljoen gulden in handen te stellen van de beleggingsmaat schappij Tornado BV. Die had daar onder meer aandelen in Veronique mee gekocht. Volgens drs. Heyne den Bak, lid van het Commissariaat voor de Media, moet voor zo iets expliciet toestemming ge vraagd worden. Is dat ook ge beurd? Out: „Nee, dat is niet gebeurd, omdat wij in het ver leden telkenmale te kennen hebben gegeven dat wij graag commercieel willen gaan. De hele geschiedenis van Veroni ca duidt erop dat wij het aller liefst commercieel willen wor den. En in die geest hebben we ook gehandeld". Cable One Nou en?, zult u zeggen, dat wisten we allemaal toch al lang? Inderdaad, tot de herfst van vorig jaar was men bij Ve ronica erg openhartig over deze zaken. In een interview met NRC/Handelsblad vertel de Rob Out dat hij een con tract met 'Luxemburg' had ge sloten, dat hij een kanaal had op de Astra-satelliet en dat het nieuwe station uit de grond zou worden gestampt door „een groep Veronica-mede- werkers". En hoe zou het com merciële netwerk gaan heten? Veronique...! Die openhartigheid verander de pas toen de Raad van State, tegen alle verwachting in, een eind maakte aan de uitzendin gen van het 'Engelse' radiosta tion Cable One van ex-diskjoc- key Willem van Kooten alias Joost den Draaijer. De Raad oordeelde dat deze U-bocht- constructie - de programma's werden gewoon in Hilversum gemaakt - in strijd was met de Mediawet. Het Commissariaat voor de Media liet vervolgens weten dat zij TV-10 en Vero nique met de nieuwe maat zou meten. Blinde paniek bij zowel Joop van den Ende als Rob Out. De Aalsmeerse tv-koning verhuis de zijn bedrijf halsoverkop van Milaan naar Luxemburg, in de hoop dat hij daar wel een wettig onderdak zou vinden voor zijn commerciële station. Rob Out zat zoals we weten al in het groothertogdom maar achtte het raadzaam zijn koe koeksjong snel onder in het nest te frommelen van de Lu xemburgse moedervogel CLT- RTL. Veronique werd RTL- Veronique. Macht Rob Out bleek de slimste. Maar zijn triomf was van kor te duur. CLT-RTL maakte van de gelegenheid gebruik om de macht over Veronique aan zich te trekken en een nieuw concept uit te werken. De Ne derlandse directeur Lex Har ding, de voormalige rechter hand van Rob Out, paste daar niet in. De Luxemburgers slo ten liever een contract met Joop van den Ende, die van die mooie familieprogramma's kon maken. Patty Brard, Gert Berg en Verotique kregen hun congé; Koos Postema, Henny Huisman en Tineke de Nooy maakten hun entrée. Rob Out en Lex Harding huil den samen uit in Hilversum. Ook het tweede commerciële avontuur van Veronica - het eerste was het zendschip - was op een fiasco uitgelopen. Rob Lex deden hun aande- le^i Veronique over aan de uit geversgiganten Elsevier en VNU. Erg lang treurden zij echter niet. Ten eerste hadden zij op die aandelentransactie een flinke winst gemaakt en ten tweede hadden zij nog al tijd de Veronica Omroep Or ganisatie, die als onderdeel van het publieke bestel verze kerd leek van het eeuwige le ven. Het duurde niet lang of Rob Out had dat zelfverzeker de toontje weer helemaal terug in zijn stem. Reuzenzwaai Iets minder blij met de ont wikkelingen waren de politie ke partijen CDA en PvdA. Onder druk van de aanstor mende Van den Endes en Outs hadden zij een reuzenzwaai gemaakt: ook binnenlandse commerciële televisie zou door het kabinet-Lubbers/Kok worden toegestaan. De inkt van. het regeerakkoord met deze voor Nederlandse begrip pen revolutionaire belofte was nauwelijks droog of het was al niet meer nodig. TV-10 ging op in Veronique, waarna AVRO, TROS en Veronica geenmogelijkheden meer za gen voor een tweede Neder lands commercieel station. Dat leek dus een regelrechte afgang te worden voor de christen-democraten en socia listen. Maar politici zijn vin dingrijk. De eerst zo gul door de vingers geziene commercië le activiteiten van Veronica - er waren kamerverkiezingen op komst - worden nu plotse ling onder een elektronenmi croscoop gelegd. „Een flagrante schending van ten minste drie of vier artike len in de Mediawet", brieste de PvdA-mediaspecialiste Jel- tje van Nieuwenhoven. Zij eis te dat Veronica zeer zwaar ge straft zou worden; zelfs zou het intrekken van de zend machtiging overwogen moeten worden. Minister D'Ancona deed het nog eens dunnetjes over. Zij sprak van een 'schan delijk gedrag' van Veronica. Deze geveinsde heilige veront waardiging schijnt bedoeld te zijn om Rob Out de stuipen op het lijf te jagen. 'Den Haag' hoopt daarmee te bereiken dat Veronica haar straf niet af wacht en alsnog besluit om op de commerciële toer te gaan. Dat was toch de allerliefste wens van Rob Out? Welnu, de politiek is gaarne bereid die in vervulling te doen gaan. RIK IN 'T HOUT HAAG Dat eindexa- jakers wel eens moeite h de moeilijkheid van ipdrachten goed in te tn bleek uit het exa- federlands (stel), gister- ji voor de mavo-(C, D) Iro-kandidaten. Daarbij tl in sommige onderde- lerlingen zelfs ronduit d. Andere lage of hoge iels vormden de exa- Frans (havo/vwo) en I (havo). ijfde examendag had Verrassingen in petto, avo-leerlingen hadden t keuze 'functioneel ren' een zware kluif (ker vijf schrijfopdrach- irwijl de vwo ers alleen er 'open' opstelonder- b konden kiezen. Het Ie dan ook klachten bij iciaal voor de examen- I opgezette klachten- pdrachten 'functionaal ren' op mavo-D-niveau n betrekking op een ;atie en het functione- innen een bedrijf. Een ie valkuil was gegra- 1 het gedeelte waarbij iolier een aanmeldings- lier voor een opleiding invullen. Daarbij werd |gd om een handteke- ran een van de ouders, leerlingen zullen - in Val te goeder trouw - Randtekening hebben >pt. Ook werd de scho- iiisleid door de vraag jrvaring in een bepaald Veel examinandi ga- (erlijk' aan dat ze geen ng hadden, maar in dit moest met 'ja' worden voord. Het is nog maar tag of deze vreemde op- jen worden meegeteld i bij de uiteindelijke beoorde ling. „Weinig van onze leerlingen hebben de opdracht 'functio neel schrijven' gekozen. We hebben ze het van te voren ten sterkste afgeraden", zegt docente De Rooy van het Groen van Prinsterer in Den Haag. „Daarbij komt nog dat we 'functioneel schrijven' al tijdens een van de schoolon derzoeken hadden behan deld. De onderwerpen bij het opstel waren veel aanlokke lijker. Hoewel ik bij op dracht 4: schrijf een verhaal crver de 'vervrouwelijking' van mannen', sterke twijfels heb of dit wel aansluit bij de belevingswereld van de jon geren. Niemand uit onze groep heeft dit gisteren geko- Interessant waren de onder werpen bij het stelexamen Nederlands op vwo-niveau. Daarbij ook afgezaagde, maar zeker aanvaardbare items: '1992', fascisme onder jonge ren en de Derde Wereld. Engels en Frans Van het examen Engels von den de havo-kandidaten de eerste en laatste tekst moei lijk. De eerste (uit 'The Guar dian') ging over jonge men sen en hun problemen om aan een woning te komen en de laatste over de voor- en nadelen van een systeem, waarbij karakteristieke ei genschappen van misdadi gers worden verzameld. Frans voor de mavo was ge sneden op de maat van de echte lezers onder hen. „Het was veel leesvoer en daarbij ook nog vreselijk serieus", meent mevr. Ekelmans, do cente aan het Groen van Prinsterer. „Het begon leuk met kleine advertenties, maar de verhalen werden steeds langer. Zwakke leer lingen kwamen in tijdnood. Op D-niveau werd bij vraag 9 een beroep gedaan op gevoel voor humor. Dat was voor sommigen wel moeilijk". Veel leerlingen verweten de examenmakers dat er „niks gezelligs" in zat. „Op vwo-niveau was Frans goed te doen", meent mevr. Waasdorp, eveneens van het Groen van Prinsterer. Maar daarbij moet de situatie op de school worden meegerekend. Voor de vwo'ers met Frans in het pakket was het dit jaar goed toeven op het Groen van Prinsterer: er waren er slechts zeven, die dus zeer in tensief onderwijs hebben ge kregen. Zes van hen („ééntje durfde het niet aan") waren gistermiddag tot vijf uur op school blijven wachten. On dertussen had docente Waas dorp de examens bekeken en kon zij de voorlopige cijfers bekend maken. Haar 'keur troepen' haalden gemiddeld een acht. HAAG De goede iantwoorden van de (euze-opgaven van de lie schriftelijke eind- van donderdag 17 liden als volgt: D Handelskennis 3 C; 4 A; 5 A; 6 B; 7 A; 8 C; [A; 11 C. 12 B; 13 A; 14 C. 15 f; 17 D; 18 B; 19 A; 20 B; 21 '3 A; 24 D; 25 A, 26 D; 27 29 D; 30 A; 31 D; 32 D; 33 Y, 35 B; 36 37 38 39 40 «2 43 44 45 46 47 50 -. D Handelskennis 3 A, 4 D; 5 D; 6 A; 7 D; 8 '0 D. 11 C; 12 D; 13 B; 14 C; 6 A; 17 A, 18 A; 19 B; 20 A; '2 A. 23 D, 24 B; 25 D; 26 C; B C; 29 A; 30 C; 31 A; 32 C; Antwoorden meerkeuze- opgaven 48 49 50 - Lbo-c/mavo-c Aardrijkskunde 1 A; 2 B; 3 F; 4 A; 5 B, 6 D; 7 C; 8 B; 9 C; 10 B; 11 C, 12 13 14 15 16 C; 17 D; 18 B; 19 C; 20 A; 21 A; 22 A, 23 B; 24 A; 25 F; 26 C; 27 28 29 30 31 A; 32 B; 33 B, 34 C; 35 Ci 36 A; 37 B; 38 C; 39 C; 40 A, 41 D; 42 43 44 45 - 9 C; 10 D; 11 F; 12 13 14 15 16 C; 17 B; 18 C; 19 D; 20 C, 21 D; 22 A; 23 C; 24 A; 25 C; 26 E; 27 28 -, 29 30 -i 31 D; 32 E; 33 B. 34 C; 35 C; 36 D; 37 C; 38 C; 39 B; 40 A. 41 C; 42 43 44 45 Leao-c Handelskennis I 1 A; 2 C, 3 B; 4 B; 5 D; 6 A; 7 B, 8 A; 9 B; 10 A; 11 E; 12 C; 13 B; 14 A; 15 F; 16 D; 17 B, 18 C; 19 B, 20 D; 21 B; 22 A; 23 D; 24 B; 25 C; 26 B; 27 D, 28 C; 29 D; 30 B; 31 B; 32 B; 33 B; 34 B; 35 A; 36 37 38 39 40 41 42 43 44 - Lmo-c Handelskennis I 1 B; 2 A; 3 B, 4 C; 5 C; 6 D; 7 B. 8 B; 9 C, 10 A; 11 A; 12 A; 13 A; 14 B; 15 B; 16 C, 17 C; 18 A; 19 C; 20 A; 21 A; 22 B; 23 B; 24 C; 25 C; 26 C; 27 D; 28 A; 29 C; 30 C; 31 A, 32 C, 33 B; 34 D; 35 C; 36 D; 37 D; 38 D; 39 A; 40 A; 41 D; 42 A; 43 A; 44 C; 45 C; 46 D; 47 C; 48 D; 49 B; 50 D. E EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER I Spek bonen en gerstebrood en (en kruik van m'n beste vat 'Jv aas ifjg j 1, l-kX--~-r Het Hof iron landvoogdes tldrgaretka van Oostenrijk is hier met io verafdes rial ik beschutting zoeken i (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Militairen bezig met het schoonmaken van een terrein. Nuttig werk, maar in de samenleving zijn nog genoeg andere dingen te doen. Daarom pleit het CDJA voor een sociale dienstplicht voor jongens èn meisjes. foto: sp CDJA WIL SOCIALE DIENSTPLICHT VOOR ALLE JONGEREN Vorige week zaterdag heeft het CDJA, de jongerenorganisa tie van het CDA, een resolutie aangenomen voor de invoe ring van een maatschappelijke of sociale dienstplicht voor jongeren. Dat idee is niet nieuw. De CDA-jongeren waren er al langer voorstander van. Maar ook elders in de samenle ving lijkt de discussie over een dergelijke dienstplicht voor jongens èn meisjes weer aangewakkerd te zijn. „Het gaat om werk dat is blijven liggen", aldus CDJA-voorzitter Koppe- jan. DEN HAAG „Je moet het onder andere zien als een reactie op de Oost- Westontwikkelingen", zegt CDJA-voorzitter Ad Koppejan - die zelf ook nog onder de wapenen moet - over de aanleiding voor het hernieuwde plei dooi voor sociale dienst plicht. „De militaire drei ging is minder geworden, maar er zijn tal van ande re knelpunten in de sa menleving. Denk maar aan het milieu en de ge zondheidszorg; die vragen ook om een oplossing. De problemen hebben zich als het ware verplaatst". Maar er zijn volgens Koppejan nog meer motieven om een so ciale dienstplicht in te voeren. Hij staat min of meer op het standpunt 'voor wat, hoort wat'. „Jongeren mogen het één en ander van de samenle ving verwachten, ze krijgen bijvoorbeeld onderwijs, maar de samenleving mag ook wel wat van jongeren verwach ten". Volgens het CDJA zou iedere jongere tot dertig jaar zich ge durende een jaar moeten in zetten in de maatschappelijke dienstverlening. Als werkter reinen worden genoemd: ge zondheidszorg, bejaardenzorg, milieusector, veiligheid op straat, ondersteunend werk bij maatschappelijke en ideële or ganisaties, ontwikkelingssa menwerking èn militaire dienstplicht. Koppejan ziet het leger als één van de mogelijk heden waar de dienstplicht kan worden vervuld. Ook tweede-kansonderwijs en ou derschapsverlof zouden onder de maatschappelijke dienst plicht kunnen vallen. Vormend aspect Overigens is niet alleen de sa menleving, maar ook de jonge re zélf bij een dergelijke dienstplicht gebaat. „Het is goed voor jongeren om na school een jaar iets heel anders te doen", vervolgt Koppejan. „Het heeft een vormend as pect. Ze kunnen op die manier loskomen van hun eigen om geving". Is dat niet ontzettend bevoog dend? „Nee", antwoordt hij. „Kijk, als dat het enige motief zou zijn om zo'n dienstplicht in te voeren, dan zou het bevoog dend zijn. Maar er zijn nog an dere motieven. En is militaire dienstplicht soms niet bevoog dend? En de leerplicht?" Tot nu toe is het politieke draagvlak voor de invoering van een sociale dienstplicht veel te beperkt geweest. Hoe wel iedereen het er wel over eens is dat de huidige militaire dienstplicht onrechtvaardig is en meer weg heeft van een tombola, omdat slechts een derde van de jongens daad werkelijk een legerpakkie moet aantrekken. Ook voor de invoering van militaire dienst plicht voor vrouwen - onder het veelgehoorde motto 'gelij ke rechten, gelijke plichten' - is nog te weinig steun. Met name de vrouwenbeweging heeft zich altijd verzet tegen dienstplicht voor vrouwen, omdat er nog geen sprake is van gelijke rechten. Toch liet premier Lubbers zich vorige week redelijk positief uit over de maatschappelijke dienstplicht. Hij noemde het een idee met „heel goede en aantrekkelijke elementen". Maar ook CDA-senator prof. P.B. Boorsma heeft al eens een dergelijke dienstplicht voorge steld, evenals het CD A-Twee de-Kamerlid T. de Kok. Het argument dat met sociale dienstplicht bestaande arbeids plaatsen worden ingepikt, wijst Ad Koppejan resoluut .van de hand. „Nee, het gaat om werk dat is blijven liggen, omdat er geen mensen voor zijn of geen geld voor is. Ook het argument van de werkge vers dat het beter is dat jonge ren na hun school meteen gaan werken gaat niet op. Ze willen dus wel die jonge groep met een goede opleiding bin nenhalen, maar ze doen geen moeite om etnische minderhe den en gehandicapten in dienst te nemen". Ook in internationaal verband wil het CDJA het plan voor sociale dienstplicht aan de orde stellen. Dat zal gebeuren tijdens een seminar van 9 tot 13 oktober in Den Haag van de EJCD, de verenigde Euro pese christen-democratische jongerenorganisaties. In eigen land zal Koppejan echter niet op veel steun kun nen rekenen van de jongeren. Uit een onlangs gehouden on derzoek door bureau Intomart bleek dat slechts elf procent van de jongeren tussen 18 en 30 jaar voor een sociale dienst plicht is. Onder de 51-plussers zegt 28 procent 'voor' te zijn. Ook de CNV-jongeren zien niet veel in de invoering van zo'n plicht. Voorzitter Evert Hazeleger: „Neem de gezond heidszorg. Hier is sprake van een structureel personeelste kort. Dat moet je oplossen door mensen een normale, fatsoen lijke baan aan te bieden. Je kan pas praten over maat schappelijke dienstplicht, als er sprake is van volledige werkgelegenheid". Ook zet Hazeleger kanttekeningen bij het vormende aspect. „Binnen opleidingen worden mensen vaak al heel goed klaarge stoomd voor de maatschappij. Denk maar bijvoorbeeld aan stages. En ook in het jeugd werkgarantieplan zit die meerwaarde al". Hij betwijfelt trouwens of een maatschappe lijke dienstplicht wettelijk wel is toegestaan. „Volgens mij is een dergelijke vorm van werkplicht, en dan laat ik de militaire dienstplicht even bui ten beschouweing, volgens de internationale verdragen niet eens toegestaan. Als Neder land dat zou invoeren, zou dat een unicum zijn". Vrijwel zeker In november zullen de Jonge Socialisten in de PvdA (JS) op een congres hun leden om een uitspraak vragen, maar voor zitter Marcel Hoogland ver wacht vrijwel zeker geen posi tief oordeel. „Het is makkelijk scoren op dit moment. Maar als je de problemen in de ver pleging wilt oplossen, moet je dat structureel doen". Ook is hij bang dat bestaande werk gelegenheid zal worden ver drongen en wijst hij erop hoe moeilijk het nu al is om vol doende geschikte plaatsen te vinden voor jongeren in het kader van het jeugdwerkga rantieplan. „De maatschappe lijke dienstplicht is geen be langrijk thema voor ons. Ik vind het belangrijker me in te zetten voor de studiefinancie ring". De liberale jongerenorganisa tie JOVD is ronduit tegen het CDJA-plan. „Wij zijn tegen so ciale èn militaire dienstplicht, omdat het de ontplooiingsmo gelijkheden van jongeren be lemmert", zegt een woord voerder. Hij stelt dat de JOVD zich al voor de val van de Ber- lijnse Muur tegen militaire dienstplicht heeft uitgespro ken. Ook zegt hij er niet veel van te verwachten als jonge ren gedwongen moeten wer ken in bijvoorbeeld de bejaar denzorg. CLARISSE BUMA Enkele weken geleden vroegen wij ons af of we ooit nog wat van Bert de Vries zouden horen. De krant met die vraag lag nog niet bij de visboer of de minister van sociale zaken verscheen in NRC/Handelsblad en voor de A VRO-microfoon. In interviews bood hij zijn excuses aan dat hij zo lang niets van zich had laten horen. Hij had tijd nodig gehad om zich in te werken, zei hij. Maar was het eigenlijk wel De Vries zélf die zo plotseling de publiciteit zocht? We gaan een weekje terug. Verplaats u in gedachten naar het departement van sociale zaken en werkgelegenheid in Den Haag. Eenzaam doolt een voorlichter rond, op zoek naar zijn minister. Hij klopt op de deur van de ministerskamer; weet de secretaresse misschien waar de minister uithangt? Nee, ze heeft hem al een tijdje niet gezien. Geërgerd speurt de voorlichter verder. Uiteindelijk daalt hij zelfs de trappen af naar de archieven van het departement waar geen sterveling zich in jaren heeft vertoond. In de doodstille ruimte hoort hij het schuivende geluid van dozen die verplaatst worden. Dat zal toch niet... - Bert. wat spook jij hier nou uit? Man, ik loop je al een uur te zoeken. Ik moet je dringend spreken! - Kan dat over drie maanden niet, dan is het reces? - Nee, nu! - Ja maar ik wil nog even deze meter rapporten doorlezen over de arbeidsomstandigheden in 1933. Heel interessant... - Heb je nu echt niks anders te doen, Bert? - Nee, maar wat is er dan? - De pers mort. Men vraagt zich af of je er nog wel bent. Sinds je minister bent geworden heeft niemand nog iets van je gehoord of gezien. - Je ziet toch zelf dat ik bezig ben met het landsbelang? Kan Elske die journalisten niet te woord staan? - Nee, ze willen niet de staatssecretaris, maar jou! En ik zou maar isnel iets doen, want je weet wat er met Jan Terlouw is gebeurd. Als fractievoorzitter was hij de grote pief maar als minister was'ie binnen een half jaar afgebrand. Je wilt toch niet dat het met jou ook zo afloopt? - Hoezo? Ik ben als fractievoorzitter toch ook nooit erg getapt geweest? Als minister werk ik daarom liever in de anonimiteit. - Bert, Bert... Hoe lang loop je nu al mee...! Iemand die niet in de pers verschijnt, bestaat in feite niet. Je moet er heus aan geloven. - Moet dat nou? Vorig jaar ben ik nog voor de tv geweest in Den Haag Vandaag, met hoe heet-ie nou, dat dikke jongetje met dat engelenhaar? - Ton Elias, bedoel je. Die is daar al een jaar weg. Den Haag Vandaag bestaat trouwens ook niet meer. Dat is nu een onderdeel van NOS-Laat. - O... - Bovendien, de pers wordt achterdochtig. Het is steeds Ruud Lubbers of Wim Kok die over jouw zaken het woord voeren. Het lijkt wel of je onder curatele gesteld bent. - Maar Ruud en Wim doen het toch heel goed? Wat moet ik daar in hemelsnaam nog aan toevoegen? Voor de werkloosheid heb ik geen oplossing, Elske gaat over de arbeidsongeschiktheid en de koppeling wordt gewoon onbetaalbaar. Dat weet toch iedereen? - Nou kijk, ik had zo gedacht... Ruud heeft gezegd dat werkgevers verplicht moeten worden werklozen, gehandicapten en buitenlanders in dienst te nemen. Als jij nou even zegt dat je het daar niet mee eens bent, dan toon je ruggegraat. Verder is er nog de vijfde mei. De vakbeweging wil dat die datum nu eindelijk een vrije dag wordt. Als jij daarmee instemt, dan scoor je ook nog bij het gewone volk. - Vooruit dan maar, maar ik praat alleen met de AVRO en de NRC, hoor. Die zijn tenminste beleefd. En denk erom, dit moet geen gewoonte worden! - Ja, Bert... T. RUBBELS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5