Burenstrijd bij Unicum Joop Gijsman houdt traditie in stand i mal Ie INA ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 33 jLEIDEN - Meer nog dan de ver richtingen van de hoogst spelende Leidse teams in de landelijke ten- niscompetitie, hoofdklasser Uni- 1 en eerste klasser Dekker, zal l^e derby in de tweede klasse tussen iet tweede team van Unicum en er het de hoofdmacht van buurvereniging :n en z )e Merenwijk de aandacht krijgen, de d :en tweede derby is het treffen in en bo *e derde klasse tussen de 'reserves' et uitzi 'an Dekker en het vlaggeschip van iun ps iet Alphense TEAN. Het Katwijk- il hebl e Zee en Duin kan zondag la- ;hend toekijken hoe de concurren- ekers ie, Egmond en Rapid-Hilversum, i^ov© 'kaar het leven zuur maakt. )e situatie bij Zee en Duin gaat in feite de ki |ok op voor hoofdklasser Unicum, zij ïgheid ,eli jat het hier om het ontlopen van de oei in jegradatie handelt. De Noorlanderfor- ;staan< nalje heeft een voorsprong van drie dagelijl )unter» op de nummer voorlaatst, ELTV en SP uit Eindhoven, dat zondag in een uit- stoestai vedslrijd tegen titelkandidaat Detec- den s ^ets ujt Scheveningen binnen de lijnen gen sp reedt. Blijft die voorsprong gehand- iolgebr |aafd, dan mag Unicum in de zevende ken m n laatste speelronde zelfs met 5-3 ver- dnnliezen Van de Brabanders. De koploper hten i ai een ruime zege moeten behalen, om- 'auweli at de nummer twee van de ranglijst n laag. an deze afdeling, Osram/Bosheim kan ithalen tegen het praktisch al gedegra- eerde ICL/De Manege 2. Tegen het tmsterdamse Amstelpark 2, waar Uni- um een uitwedstrijd afwerkt, mag een lat er (induitslag van 4-4 als realistisch afge- ndheidjchilderd worden. De punten zullen l voorioofdzakelijk van het vrouwelijke deel eeuwyan het Leidse team, Jacqueline van ifden Wijk en Angelique Lodewijks moeten ensen (omen, daar Arjan van der Zande en de tl kampeer van een blessure herstelde Marcel leien ztcuter moeilijk te kloppen zijn. ïzaam SDrukte hnkke dagen voor Dekker, waar de titel de eerste klasse absoluut geen zeker- eid meer is. Net als in de hoofdklasse 1 ormen de dames bijna altijd het betere deel bij de tegenstanders. Het punten binnenhalen via de damespartijen blijft de zwakke stee in het optreden van Dek ker, dat om die reden het op de derde zondag geklopte Nashua Son 2 door gro tere overwinningen opnieuw naast zich moet dulden. Slechts op onderling resul taat neemt Dekker nog de eerste positie in. Drukte derhalve op de trainingen bij coach Carel de Bruyn, die daarnaast ook nog spelers van Unicum en De Meren wijk voor de competitie moet opleiden. Dekker speelt zondag een uitwedstrijd op 'hard court' banen in en tegen Groe- nekan, dat onder de rook van Utrecht ligt. Het baantype is duidelijk in het voordeel van de gastheren, die tot op he den in de thuiswedstrijden de betere cij fers boekten. Concurrent Nashua/Son moet en zal thuis afrekenen met de re serves van Z'67, waar Dekker op de eer ste zondag vijf onnodige verliespunten en de nederlaag achterliet. Drukte zondag op Unicum. De banen aan de Haarlemmerweg vormen het de cor van de derby tussen Unicum 2 en De Merenwijk, waarvan de thuisspelers voor een wel klein percentage nog in de race zijn voor de titel. Omdat koploper Halfweg tegen het onderaan staande Alkmaar 2 wel tot een maximale score zal komen en de einduitslag bij de derby stellig niet die hoge score krijgt, lijken de kansen op de titel voor de Noorlander- formatie verkeken. Tegen de Leidse bu ren zal Bionda Zonderop haar rentree in het tweede team maken. De op resultaat Leidens sterkste B-speelster heeft eerst één maal ter vervanging van de licht ge blesseerde Angelique Lodewijks aan de sfeer van de hoofdklasse mogen ruiken en vervolgens het derde team mede aan de mogelijke titel geholpen. Met de Rip- se is Mirjam Siemerink de belangrijkste kandidaat voor het spelen van de enkel spelen tegen het Merenwijkkoppel Irma van Seeters en Nathalie van der Voort. Bij De Merenwijk nog enige drukte rond Freek Tanis, die na zijn rugblessure wel de training heeft hervat, maar tegen kop loper Halfweg slechts in de dubbels werd ingezet. „We staan wel een aantal pun ten voor, maar dat we niet zullen degra deren ben ik niet gerust op", meldt de Merenwijker, die er aan toevoegt, dat „Unicum er niet op hoeft te rekenen dat wij ze de helpende hand zullen bieden". Is de derby sfeer dus volop aanwezig bij De Merenwijk, bij de Unicumdames wordt nog drukte gemaakt rond het principe, dat in de sterkste rangorde moet worden gespeeld. Voor de dubbels zijn derhalve nog legio mogelijkheden over. Behalve drukte rond de opstelling van team 2 verwacht de chef van Uni cums clubhuis, Ben van Spronsen een grote drukte vanwege publieke belang stelling, die kenmerkend is, als „op het park dc derby Unicum 2 tegen De Me renwijk wordt Degradant De Munnik heeft door het sprokkelen van de nodige punten de onderste twee plaatsen van de ranglijst, die automati sche degradatie betekenen, verlaten. Zondag zal het op vier punten afstand vertoevende Markendaal op een gelijk spel gehouden moeten worden om als nog niet tot degradant uitgeroepen te worden. Hillegom kan na twee maal achtereen tot winst gekomen te zijn, te gen Bakkum de competitie in alle rust uitspelen. In de derde klasse zal het roemruchte Leidse Hout na een te verwachten forse nederlaag tegen koploper Heerhugo- waard 2 als zekere degradant aan te wij zen zijn. Slechts een wonder op de ze vende competitiezondag tegen rode lan taarndrager Dijkzicht uit Volendam voorkomt dat volgend jaar een klasse la ger gespeeld gaat worden. Casino Noordwijk heeft nog slechts één kans aan degradatie te ontsnappen. Daartoe zal het thuisspelende Leeuwen- bergh uit Leidschendam op een ruime nederlaag getrakteerd moeten worden en is de uitslag tussen Victoria en Oranje TC, die twee punten op de Noordwijkers vóór staan, vermoedelijk een 4-4 gelijk spel. Casino betrekt dan ook Nieuw Vennep in de strijd, dat een marge van vier punten met de kustplaatsbewoners heeft, maar ook als degradant de compe titie kan beëindigen. Het gelijkspel tegen het bezoekende Uni cum 4 doet Roomburg niet stijgen op de ranglijst. Eerder verder achterop gera ken, want Zwaanshoek pakte vijf punten tegen middenmoter Zandvoort 4. Met de Leidenaars verdwijnt ook de tegen stander van zondag, Heemstede naar de vijfde klasse. Positiever nieuws is te melden van de kandidaat-kampioenen in de derde klas se, Zee en Duin 1 en Unicum 3. De Kat- wijkers liepen één punt weg van Eg- mond, dat zondag de nummer drie van de ranglijst. Rapid uit Hilversum ont vangt. Zee en Duin wordt met de derde titel in driejaar lachende derde. De Uni- cummers behoeven slechts twee maal met 5-3 tot winst te komen om op basis van het feit, dat alle wedstrijden gewon nen zijn, de titel te veroveren. PETER KLEIN PROGRAMMA Hoofdklasse afd. 2: Detec/Mets Scheveningen 1 - ELTV Eindhoven 2 Osram/Bosheim Bussum 1 - ICL/De Manege Apeldoorn 2 Amstelpark Am sterdam 2 - Noorlander Bouw/Unicum Leiden 1 Z'67 Rotterdam I - Frisselstein Veghel 1 Eerste klasse afd. 4: Heerhugowaard 1 - Valken- berg/TRR Raalte I Thor RW Den Haag 2 - Amstelpark Amsterdam 3 Groenekan 1 - Dek ker Warmond 1 Nashua Son 2 - Z'67 Rotter dam 2 Tweede klasse afd. 1: Rapiditas Nijmegen 1 - Aemstelspelers Amsterdam 1 Soest 1 - Barne- veld 1 Edese TC 1 - Osram/Bosheim Bussum 2 Bakkum 1 - Hillegomse TC I Afd. S: Hertenkamp Assen I - Z'67 Rotterdam 3 Noorlander Bouw/Unicum Leiden 2 - De Meren wijk Leiden I Fléhite Amersfoort 1 - Bakkum 2; Halfweg Spijkenisse 1 - Alkmaar 2. Afd. 6: Oud Beyerland 1 - Zutphen.2 Volley Eindhoven 2 - Leimonias Den Haag 3 Sittard 3 - Bastion Baselaar Den Bosch 1 Markendaal Breda 1 - Dc Munnik Leiderdorp 1 Derde klasse afd. 1: ULTC-Iduna Utrecht 1 - Bennebroek 1 Dijkzicht Volendam 1 - Amstel park Amsterdam 5 Westerhout Beverwijk 1 - Badhoevedorp 1 Leidse Hout Leiden 1 - Heer hugowaard 2 Derde klasse Afd. 2: Hilverhcide Hilversum 1 - Maarssenbroeck 1 Badhoevedorp 2 - OLTC Oegstgeest 1 Heerenduin IJmuiden 1 - St. Pan- cras 1 Juliana Hoorn 2 - Zaandam 1 Afd. 3: Brederode Santpoort 1 - Noorderlicht Amsterdam 1 Merlenhove Heemstede 3 - Po- peye GS Amsterdam 3 Zee en Duin Katwijk 1 - Zandvoort 3; Egmond I - Rapid Hilversum 1 Afd. 4: Bosheim Bussum 4 - Overburg Amstel veen 2 Dekker Warmond 2 - TEAN Alphen a.d. Rijn 1 Spatter Wormer 1 -Soest 2 Festina Am sterdam 2 - Merlenhove Heemstede 2. Afd. 5: HLTC Hilversum 3 - ALTV Zoetermeer 1 Victoria Rotterdam 4 - Oranje TC Den Haag 1 Leeuwenbergh Leidschendam 3 - Casino Noordwijk 1 Amstelland Amstelveen 1 - Nieuw Vennep 1 Afd. 6: De Munnik Leiderdorp 2 - Marquette Heemskerk 1 Capelle a.d. IJssel 1 - Dash Am sterdam 1 Joy-Mozaiek Amsterdam 4 - Metse- Merenwijk-speler Freek Tanis: „Unicum hoeft er niet op te rekenen dat wij ze de hel pende hand zullen bieden". FOTO: HENK SNATERSE Heemstede 1 - Roomburg Leiden 1 Joy-Mozai- ek Amsterdam 6 - Zwaanshoek 1. Vierde klasse afd. 10: De Munnik Leiderdorp 3 - Aemstelspelers Amsterdam 3 Afd. 16: De Mun nik Leiderdorp 4 - MLTV '90 Monster 1 Afd. 13: OLTC Oegstgeest 2 - Knmpen a.d. IJssel I. Afd. 12: Westerhout Beverwijk 2 - De Merenwijk Leiden 2 Forescate Voorschoten 1 - Buitenvel- dert Amsterdam 1 LTC Lisse 1 - Brederode Santpoort Aemstelspelers Amsterdam 2 -De Boekhorst Noordwijkerhout 1 '35 Dordrecht Afd. 8: Hoek van Holland 1 - Racketeers Rotter dam 2 Pijnacker I - Thor RW Den Haag 3 Barendrecht 2 - KSVV Schiedam 1 Laatjes Kaai Pemis 1 - Noorlander Bouw/Unicum Leiden 3 Vierde klasse afd. 3: Hillegomse TC 2 - Amstel land Amstelveen 2. Afd. 9: Thor RW Den Haag 5 - Hillegomse TC 3. Afd. 11: Unicum Leiden 4 - Amstelland Amstel veen 3 Zandvoort 4 - TEAN Alphen a.d. Rijn LEIDEN - Zijn 25 jaar voorzitter schap vormt geen uitzondering. Joop Gijsman houdt bij de roeiver eniging Die Leythe slechts een goe de traditie in stand. „Jan Klerks en penningmeester Jan van der Veld zijn ook al twintig, respectievelijk veertig jaar lid van het bestuur. De oprichter van Die Leythe, dr. Van Iterson, was voorzitter van 1914 tot 1936", noemt Gijsman zomaar enkele lang-gedienden. De lange periode waarin Van Iterson de voorzittershamer hanteerde, lijkt echter de enige overeenkomst met Gijsman. Hun aanpak is volkomen verschillend, zo niet tegengesteld. Dat wordt duidelijk als in de geschiedenisboeken van Leidse roeivereniging wordt gedoken. Dictatori aal gezag van het toenmalige bestuur leidde er toe dat er zelfs sprake was van een ware paleisrevolutie. Veertien leden die het niet eens waren met vaak vreemdsoortige beslissingen kregen het voor elkaar dat drie bestuursleden en voorzitter Van Iterson hun lidmaatschap opzegden. Open bestuur Het verklaart wellicht waarom Joop Gijsman wars is van machtsstructuren. „Er zijn mensen die mij zien als de eind verantwoordelijke omdat ze denken dat Toch werden alle rancuneuze gevoelens in het afgelopen weekeinde even vergeten, zo leek het. Quick Boys-verzorger Jan Roos nam namelijk naast Ar ie Kurver plaats op de bank van de Rijnsburgers. Roos, die aan het eind van dit seizoen bij Quick Boys plaats moet maken voor een professionele kracht, kreeg van zijn ploeg dispensatie om de aartsrivaal voor ae wedstrijd tegen ACV uit de brand te hel pen. De Rijnsburgers konden immers geen beroep doen op Wim Brussee. De link met de met ingang van het komende seizoen in het bïoemendorp werkende Roos, hadden de Rijnsburgers daarom snel gelegd. En Quick Boys was voor één keer niet de beroerdste om de stijdbijl te begraven. Het begin van ontspanning tussen de Rijnsburgse en Katwijkse kampen? Ach wie weet, want wie had nu al die ontwapeningbesprekingen tussen Oost en West voor mogelijk gehouden. De wonde ren zijn wat aat betreft dus de wereld nog niet uit. Tekort Afgelopen zondag waren de honkballers van Adegeest te gast bij de mannen van de Key Town Hitters, die dezelfde sport bedrijven. Op zich niets aan de hand. Maar als u weet dat de Key Town Hitters een fusieclub is, onder anderen voortko mend uit de Scorpions, dat vier ex-Scor- pions nu in het eerste van Adegeest spe len, dat Hitters-voprzitter Willem van der Horst nog niet zo lang geleden met ruzie bij Adegeest is vertrokken dan wel weggestuurd, dat deze wedstrijd door eéri scheidsrechter geleid mag worden en dat deze derby vorig jaar al enigszins uit de hand liep. wie zou u dan als scheidsrech ter voor deze derby aanstellen? Inder daad: iedereen behalve uitgerekend Van der Horst. Zonder de capaciteiten van deze honkballiefhebber in twijfel te trek ken - daar is geen enkele reden toe; zo iets moet je gewoon niet doen. ik de eindbeslissing neem. Ik draag ze al leen naar buiten uit. Om de zoveel tijd komen er wel eens figuren die om de macht gaan. Dat probeer ik dan te door kruisen. Het kan niet zo zijn dat iemand bijvoorbeeld zegt dat de sociëteit zijn winkel is. Tot nu toe heb ik dat in goede banen kunnen leiden", zegt de voorstan der van een 'open bestuur'. „Het even wicht tussen het geven van vrijheid om iets te doen en daarnaast overleg plegen met anderen, dat is belangrijk. Je moet als voorzitter erop letten dat er gecom municeerd wordt en geen kliekjes bin nen de vereniging ontstaan. Dat is het fascinerende van een vereniging, heel anders dan in de politiek of het bedrijfs leven. Het is ook eerlijker", herinnert Gijsman vervolgens aan het wegsturen van Marietje van der Molen. „De wet houder is even ziek en dan wordt ze op zij gezet. Dat is geen manier". Het is niet de eerste keer dat Gijsman teleurgesteld in de politiek raakte. Wan neer de voorzitter gevraagd wordt naar de minder plezierige dingen die hij in het verleden heeft meegemaakt, zegt hij: „Het heeft twintig jaar geduurd alvorens de bouwplannen van het botenhuis gere aliseerd werden. En als Tesselaar er niet geweest was, was het er nooit gekomen. Hij was een wethouder die zijn nek durf de uit te steken. Heel gevaarlijk in Lei den, want hier liggen altijd mensen op de loer, die je dan een pootje proberen te lichten". In dat verband denkt Gijsman terug aan een botendoop in 1958. „Ik sprak vooraf de hoop uit dat wethouder Piena bij die gelegenheid iets zou mee delen over een nieuw gebouw. Vervol gens liet hij het afweten en stuurde een ambtenaar". Anonimiteit Het botenhuis is zo maar één van de za ken, die in de tijd van Gijsman zijn ge realiseerd. De Leidenaar - in 1952 lid geworden en via sociëteitscommissie, re dactie en het algemeen commissariaat in 1965 tot voorzitter gebombardeerd - noemt vervolgens de bouw van de socië teit en eigen boten. Maar het belangrijk ste is eigenlijk dat hij Die Leythe uit de anonimiteit haalde. „Toen ik begon was de vereniging met zijn 180 leden vrij klein. Contacten in Leiden en in de lan delijke roeibond waren er bijna niet. Wat dat betreft heeft zo'n lange periode als voorzitter zijn voordelen. Voor de continuiteit is het gewoon goed. De con tacten die ik nu heb, had ik nooit in zes jaar op kunnen bouwen. Er zijn veel meer contacten met het buitenland en Die Leythe is in vele commissies verte genwoordigd". Die stijgende populariteit van de roei vereniging baart Gijsman aan de andere kant ook zorgen. „Ik vraag mij wel eens af, blijft het lopen als een trein. Op dit moment is het ons aller verdienste dat we het zo gemoedelijk weten te houden. We zijn toch één van de weinige vereni gingen waar mensen van tien tot tachtig jaar actief zijn". Met een simpel voor beeld geeft de Leidenaar aan wat hij on der dat gemoedelijke karakter verstaat. „De sociëteit moet niet alleen een soort kantine zijn, waar een biertje kan wor den gekocht. Soms komen jongens hier hun huiswerk wel eens maken, dat is toch prachtig". Maar met het sterk groeiende ledenaan tal lijkt de vraag van Gijsman gerecht vaardigd of het in de toekomst allemaal zo soepel blijft lopen. „Die Leythe telt momenteel zo'n 490 leden, van wie ze ventig zich vorig jaar hebben aange meld". Een landelijke trend volgens Gijsman. „Er is sprake van een omslag naar de individuele sporten. De mensen willen vrijer zijn. Maar we krijgen ook veel leden bij die nog niet kunnen roei en. Wellicht dat we dat moeten afrem men", lijkt Gijsman een niet al te grote wissel op het kader te willen trekken. Toch heeft die niet aflatende ledengroei garant gestaan voor de nodige successen. Gijsman brengt de wereldtitels van Rut- ger Arisz, Jaap Krijtenburg en Ronald Florijn in herinnering. Het Olympisch goud van Florijn heeft evenwel een spe ciaal plekje in de herinnering van de voorzitter ingenomen. En ook de aan stormende jeugd voorspelt hij een gou den toekomst. Jaren die hij als voorzit ter van dichtbij hoopt mee te maken. Gijsman denkt namelijk voorlopig niet aan aftreden. „Ik wil nog zo'n anderhal ve periode voorzitter zijn", zegt Gijs man, die er inmiddels al ruim zes man jaren aan vrijwilligerswerk op heeft zit ten. „In 1992 ben ik aftredend en dan wil ik er toch nog een periode aan vast plakken. Als men het althans wil". PETER VAN DER HULST onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Peter van der Hulst Een triest moment voor deze sportman. Maar niet voor de alerte fotograaf. Wonderen Aan de koude oorlog tussen Rijnsburgse Boys en Quick Boys lijkt geen einde te komen. Daarvan getuigde niet alleen de uitspraak van Melhi Raboen dat iedereen kampioen mag worden behalve de Rijns burgers, maar ook de vliegtuigjes die Katwijk even 'rondden' nadat de titel naar de buurgemeente was gegaan. Theatraal... De honkbalbond deed het wel en wat een leuke wedstrijd moest worden, verwerd tot een rel. In de zesde inning hield Ade geest het voor gezien en vertrok. De re den: ernstige problemen met scheidsrech ter Van der Horst. Ook de honkbalbond kampt met een te kort aan kader. Dal kan echter nooit zo nijpend zijn dat de bond voor deze partij niet iemand anders als spelleider had kunnen aanwijzen. Een wijzer aanstel- lingsbeleid haa in ieder geval de aanlei ding tot die ernstige problemen kunnen voorkomen. Theatraal Kickers '69 blijft gewoon vierdeklasser. Evenals zo'n vijfenzeventig, tachtig pro cent van de voetbalverenigingen die aan het begin van het seizoen '89-'90 in die vierde klasse van de KNVB zondag aan FOTO'S ANDRÊ VAN HAASTEREN de competitie begonnen. De Leimuidense vereniging bev indt zich dus in goed en in ieder geval groot gezelschap. Wij van Hutspo(r)t vragen ons dan ook werkelijk af waarom die mannen van Kickers '69 na afloop van het op straf schoppen van Vredenburch verloren pro motieduel zo theatraal tegen de grond gingen. Eigenlijk was er toch bijna niets aan de hand? roces i igen. emakki r de dc en hoj :ertijd i Joop Gijsman pakt zelf ook nog wel eens de fiets om een team te coachen. FOTO: HENK SNATERSE daar zit je dan. catcher ben en blijf je afhankelijk van wat de pitcher uitvoert. Je kan nog zo aangeven op welke wijze niet over de plaat moet geworpen, als de man op de heu- faalt, dan wel de man met het slag- schittert, rest de (ont)vanger niets dan moedeloos ineenzijgen en irkeloos toezien. RIEDS Werkeloos.. ccidóc0ouao4it

Leidse Courant | 1990 | | pagina 33