Pretparken mikken ook op senioren Als er hooggeëerd publiek is, wordt een voorstelling gegeven Yolk van laaf KIOSKCIRCUS VAN BREMEN: EEN REIZEND MONUMENT Voornaam Kerk Oudste park Openingstijden en toegangsprijzen De Efteling in Kaatsheuvel is dage lijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Entree: ƒ21,- 65plussers 18,50, kinderen t/m 3 jaar gratis. Tweedagen-kaart 35,-. NS-dag- tocht nr. 1. Openbaar vervoer NS- station Tilburg, bus 136 of 137. NS-station 's-Hertogenbosch, bus 137. Land van Ooit, Parklaan 40 in Drunen (N.Br.) is dagelijks geo pend van 10.00 tot 18.00 uur. En tree: 14,- kinderen en 65plussers 12,-. kinderen t/m 3 jaar gratis. "NS-dagtocht nr. 44. Openbaar ver voer: NS-station 's-Hertogenbosch, bus 100 of 137. Familiepark Julianatoren, Amers- foortseweg 35 in Apeldoorn is dage lijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Entree 10,-. Openbaar ver voer: NS-station Apeldoorn, bus 102 of 104. Kijk-, speel- en doepark Flevohof, Spijkweg 30 in Biddinghuizen is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Entree 17,50, kinderen vanaf 4 jaar 11,50. NS dagtocht nr. 4. Openbaar vervoer. NS-sta tion Harderwijk, bus 145. Dolfinarium, Strandboulevard- Oost 1 in HarderwijkSs dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Entree ƒ15,-, kinderen 4 t/m 11 jaar en 65+ 12,-. NS-dagtocht nr. 27. Openbaar vervoer: NS-station Harderwijk, bus 107, 144, 145 of 147. Attractiepark Duinrell in Wasse naar is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur, in zomervakantie tot 21.00 uur. Entree vanaf 4 jaar 14,-. NS-dagtocht nr. 31. Open baar vervoer: NS-station Den Haag CS, bus 90. Ouwehands Dierenpark, Grebbe- weg 109 in Rhenen is dagelijks geo pend van 9.00 tot 18.00 uur. Entree vanaf 4 jaar 15,50. NS-dagtocht nr. 14. Openbaar vervoer: NS-sta tion Rhenen, bus 50, 80 of 81. Avonturenpark Hellendoorn, Lut- tenbergerweg 22 in Hellendoorn is dagelijks geopend van 9.30 tot 18.00 uur. Entree vanaf 4 jaar 16,75. NS-dagtocht nr. 38. Open baar vervoer: NS-station Almelo of Nijverdal bus 71 of 78. ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 29 BIKKELHARDE CONCURRENTIESTRIJD De Nederlandse pretparken trek ken twintig miljoen bezoekers per jaar. „Dat is heel véél voor een land met vijftien miljoen inwo ners", zegt Hans van den Berg, voorzitter van de sectie dagrecre atie van de Recron, de club van re creatie-ondernemers. „Ter vergelij king: de pretparken in West-Duits- land - dat ruim vier keer zoveel inwoners heeft - trekken veertig miljoen bezoekers". Maar die gloedvolle Nederlandse resul taten zijn geen reden voor een juich stemming. De markt.lijkt verzadigd. De explosieve groei van de bezoekersaantal len in de eerste helft van de jaren tachtig is abrupt tot stilstand gekomen. De tien tallen miljoenen die ook dit seizoen weer in nieuwe attracties zijn geïnves teerd, moeten er in de eerste plaats voor zorgen dat de dagattracties niet achteruit hobbelen. Toch ziet Van den Berg mogelijkheden om op langere termijn het aantal bezoe kers met zo'n 25 procent op te krikken. Hij denkt bijvoorbeeld aan de hogere welstandsklassen („Die halen nu nog hun neus op voor de pretparken; ze vin den ze te ordinair"). Maar hij mikt vooral op de vier miljoen 55-plussers. „Jonge ouderen zijn weinig bekend met pretparken. In de tijd dat zij jong waren, bestonden dit soort attracties nog niet. Ze zijn opgegroeid met wip en schom mel. Ook toen hun eigen kinderen de pretparkleeftijd hadden, was het aanbod nog zeer beperkt". Van den Berg verwacht niet dat de se nioren zich massaal in strakzittende kar retjes zullen persen om een dubbele looping in een 'tornado' of 'python' te draaien, of een wildwaterbaan te be dwingen. „Maar de pretparken bieden ook rustiger attracties, shows, restau rants, terrasjes en dergelijke". Om oude ren daar kennis mee te laten maken stelt Van den Berg zijn eigen Avonturenpark in Hellendoorn op alle woensdagen tot eind juni gratis open voor 55-plussers (legitimatie verplicht). De nieuwste attractie van de Efteling: het Volk van Laaf. De uitbundige huisvesting van derzijd dit sprookjesvolk kost vijftien miljoen. De nieuwe investeringen in de pretpar ken leiden hier en daar tot kleine prijs verhogingen. Een kaartje voor een van de grote parken kost dit seizoen gemid deld 15 tot 20 gulden. „Als je door een Nederlandse bnl kijkt is dat veel. Maar het Europese prijsniveau ligt véél hoger. In Duitsland betaal je gemiddeld 23 gul den, in Engeland en Belgié vijfentwintig, en in Frankrijk zelfs veertig gulden", re kent Van den Berg voor. „Maar we moeten ons niet uit de markt prijzen. De inhoudelijkheid van de attracties moet met de prijs meegroeien". In de bikkelharde strijd om de gunsten en guldens van het miljoenenpubliek brengen de pretparken dit seizoen veel nieuwe attracties in stelling. De Efteling - met ruim twee miljoen bezoekers onze grootste dagattractie - zorgt voor het grootste nieuws: het Volk van Laaf. De uitbundige huisvesting van dit crea tieve en milieubewuste sprookjesvolk kost vijftien miljoen. De bezoekers fiet sen via een monorail door èn langs vijf tien gebouwtjes, waaronder een bakkerij, een molen en een brouwerij, bevolkt door poppen die levenkracht putten uit de techniek die ook in 'Fata Morgana' is toegepast. Een bezoek kan worden be klonken met de Laaf-dranken 'Lurk' en 'Limoen'. Ook in het Land van Ooit viert de fanta sie hoogtij. Nieuw in het park is de UDO (Unexpected Digging Object), een aardse variant op de vliegende UFO. Het gaat om het aardschip 'Yurre', dat - zo wil het verhaal - bij Nieuw-Zee- land aan een reis dwars door de aarde AUSTERLITZ - Als Hedy d'An- cona zich behalve door koele cijfer tjes en onwrikbare regeltjes ook eens laat leiden door een gepast ge voel voor romantiek zal zij niet aarzelen om het familiecircus Van Bremen financieel te steunen. De minister van WVC is immers ver antwoordelijk voor zowel de con servering van monumenten als een breed scala aan cultuuruitingen. Het circus van meneer, mevrouw en zoon Van Bremen mag je als een monument beschouwen en biedt vertier van de bovenste plank. Het is het enig overgebleven kioskcircus in Europa. Het circus Van Bremen is gemaakt van rood geverfd hout met als dakbedekking een zeildoek en aan de blauwe voorzijde de op een soort veranda geplaatste kas sa, aan weerskanten waarvan witte hek jes het opmerkelijke bouwsel vervolma ken in een eind negentiende-eeuwse stijl. Op de schotten eenvoudig getekende ta ferelen uit de circuswereld. Binnen staan smalle trapsgewijze bankjes in een cirkel, de zandpiste omringend en aldus een arena vormend. Circusbaas Van Bremen is een beminne lijke, bebaarde vijftiger met halflang licht-golvend grijs haar en is gestoken in een zwarte broek, blauwe jas, wit over hemd en zwarte strik. Zijn vrouw Antoi nette draagt een lange zwarte glanzende jurk en de dertienjarige zoon Patrick is verkleed als clown. Even voorstellen: de eigenaars, bouwers, artiesten, directie en boekhouders van het circus Van Bre men. Over zijn voornaam doet de heer Van Bremen wat moeilijk. vHoezo voor naam? Ik ben als Hendrikus gedoopt". Roepnaam? „Directeur Van Bremen van het circus Van Bremen". Mevrouw Van Bremen: „Al dat gedoe met voornamen, ik word daar niet goed van". Over het circus kan Van Bremen nim mer zwijgen. Die man werkt niet in een circus, nee, hij is het circus. Verdiende zijn sporen bij verschillende bazen, pak te werkelijk van alles aan en kon ook al les. Paarden dresseren? Geen probleem. Goochelen? Deed-ie zo. Presenteren? Ging hem gladjes af. En niet in derde rangs circussen, hoor. Nee, de namen die Van Bremen noemt zijn fameus. Met zo'n schitterende schat aan ervaring kon het niet uitblijven dat Van Bremen voor zichzelf begon. Hij kocht wat er op dat moment nog resteerde van het in 1880 in Parijs gebouwde hypodröme en knapte in 1984 het 498 onderdelen tel lende kioskcircus op, sindsdien zijn trots, zijn lust en leven. Zelf omschrijft hij zijn unieke bezit als een reizend mo nument en vanwege de aanwezigheid van een aantal dieren tevens als een le vende expositie. Het circus Van Bremen verzorgt het hele jaar door voorstellingen, trekt door het hele land en blijft soms wat langer op een stek hangen. Dit seizoen hopen de Van Bremens vooral in de schaduw van de piramyde van Austerlitz de kost voor zichzelf en hun menagerie te verdienen. Of het circusbestaan voldoende ople vert? Van Bremen: „Het zit in de fami lie, ik kan en ik wil niet anders. Mijn vrouw en ik zijn vijfentwintig jaar ge trouwd en werken al vijfentwintig jaar samen. Wij kunnen er van eten. Pakken ook alles aan. Zijn de enigen die ooit in een kerk optraden. Dat was in Amers foort, op kerstavond. In het belang van het circus moet je een beetje zakelijk zijn. Maar de reacties van het publiek, hè, die staan niet in de boekhouding". Antoinette van Bremen: „Jammer dat niet iedereen ons werk waardeert. Ne derlanders kijken liever eerst de kat uit de boom. Wees nou eerlijk, zeg nou zelf, zoiets als circus Van Bremen kennen ze toch niet meer. Natuurlijk is het een monument, wij wachten al jaren op fi nanciële steun. Alles wordt toch gesubsi dieerd. Tegen ons vertellen ze alleen maar mooie verhalen. Onbegrijpelijk". Directeur Van Bremen: „Niet voor ons zelf. 't Gaat er om dat dit laatste kiosk circus behouden blijft. In 1945 waren er nog elf, in 1959 twee en nu is er nog maar eentje". Is Van Bremen een idealist? „Je hebt zwevende en nuchtere idealisten. Ik ben een nuchtere idealist". Antoinette (weer ietwat verbitterd): „Ach wat, idealist. Het draait toch uiteindelijk allemaal om de klamotten". Directeur Van Bremen: „Werken met dieren op basis van ver trouwen en natuurlijk aanleg is toch eventjes iets anders dan op een knopje drukken. Voor scholen verzorgen wij speciale educatieve programma's. Vertel len de kinderen over de beesten, hoe ze worden gedresseerd, hoe fijn ze het bij ons hebben". Het circus Van Bremen komt ad hoc in actie. Bij voldoende belangstelling dus. Een kaartje kost drie en een halve gul den. Zo kan het gebeuren dat een grote groep bejaarden, voor koffie een busdag tocht bij de Pyramide onderbrekend, be sluit om als hoog geëerde aanhang van directeur, Antoinette en Patrick van Bre men op te treden. De gasten, niet allen even stevig meer ter been, worden waar nodig persoonlijk naar hun zitplaats ge bracht. Uit de speakers schept een Sla visch melodietje een melancholiek sfeer tje en de harten van de vijftig 65-plus- sers kloppen vol verwachting. ponymaiko Directeur Van Breemen: „Wij gaan het u naar de zin maken met klassieke num mers. Ik stel u voor aan clown August en onze directrice". Applaus. Patrick van Bremen en zijn moeder voeren de act van de clown die niet kan rekenen op: 2 x 2 5. De toeschouwers tellen naar hartelust mee. Directeur Van Bre men kondigt zichzelf en de pony Maiko aan, echtgenote en zoon kijken toe. De pony draaft zijn rondjes en kent het klappen van de zweep van baas Van Bremen, die in een nooit aflatende haast bij elk nieuw nummer de attributen ver wisselt. Zo moet de bok Doerak ('hij is nu een jaar bij ons en al lang geen doe- Directeur Van Bremen met de bok Doerak in zijn negentiende- eeuwse circus. FOTO: PERS UNIE rak meer') over een schuine balk lopen. Doerak klaar, balk weg. Met muziek van Procol Harum als bege leiding tovert directeur Van Bremen ver volgens onnavolgbaar een duif uit een doos, een duif uit een vangnetje, een duif uit een ballon. Onder zijn magische handen verandert een duif in een konijn en een andere duif in een gans. Minder gesmeerd gaat het met de duivenrevue van directrice Antoinette van Bremen: de duifjes gehoorzamen niet goed, eentje verdwijnt zelfs onder de banken en wordt in zijn kuif gepikt door Patrick begon, om bij toeval in het Land van Ooit op te duiken. Daar priemt het ge heimzinnige aardschip nu zeventien me ter boven de grond uit. Aan boord be vinden zich een kruidentuintje, huisapo theek met tal van onbekende medicij nen, kombuis met ruimtevoeding, nieuw type toilet en een condensdouche. De Julianatoren in Apeldoorn bestaat tachtig jaar. 's Lands oudste familiepret park omlijst dat jubileum met een aantal nieuwe attracties: de 'Savage Steam Gal lopers', een Engelse stoomcarrousel uit 1887; 'Kabouterwonderland', een sprookjesattractie met pratende en musi cerende bosbewoners; een zespersoons supcrglijbaan en een reuzenrad, dat met zijn 28 meter net zo hoog is als de be faamde uitkijktoren die een fraai pano rama over Apeldoorn en de Veluwe biedt. De Flevohof trakteert de jeugd op een Avonturen-eiland, compleet met wes-* tern-dorp. Het ligt midden in een zeven hectare grote recreatiepias en is uitslui tend via een pontje, hangbrug en stapste nen te bereiken. Nieuw zijn ook het doip 'Biggenbergen', waar varkens in vrijheid leven en een Koetsenmuseum. Het herbergt een grote collectie koetsen, karren, sjezen en wagens in alle soorten en maten. Er is onder meer een wagen makerij te zien. Het Dolfinarium in Harderwijk heeft drie nieuwe ijzers in het vuur: een film theater, waar de driedimensionale on derwaterfilm 'Sea Dream' wordt ver toond, een uit de kluiten gewassen bas sin, met honderd roggen (familie van de van Bremen, die nog twee keer de clown zal uithangen. Het als sensationeel aangeprezen hoogte punt komt op naam van de zwarte kater Oebelix. Hij presteert het om door een hoepel met duiven te springen. „Kijk eens hoe natuurlijke vijanden met eikaar om kunnen gaan", zegt directeur Van Bremen. De kostelijke voorstelling met in de hoofdrollen vader, moeder en zoon Van Bremen, pony Maiko, bokken Reggie en Doerak, de witte duiven en kater Oebe lix, duurt bijna drie kwartier, is in alle haaien) en een Opvangcentrum, waar Rode-Kruishulp wordt verleend aan aangespoelde en zieke dolfijnen. Met een 'Play-Kwek-Show' haakt Attrac tiepark Duinrell in op de play-back rage. Bij de computergestuurde show treedt het publiek als jury op. Nieuw zijn ook het '3-Dimensionaal Film Theater' en de 'Aqua Shute', een 'droge' waterglijbaan. Ouwehands Dierenpark in Rhenen opende 'Casa del Loro'. Het is de eerste aanzet van een Zuid-Amerikaproject. Het bestaat uit een Mexicaans restaurant en een museum met een expositie over 'de grootste, de dikste, de grijste: de oli fant'. De 'Tornado', een super-achtbaan met een bloedstollende rechtstandige looping en een kurketrekker, vormt de nieuwste attractie van Avonturenpark Hellen doorn. De 'Tornado' kan dit seizoen die nen als symbool voor de halsbrekende toeren die de dagattracties moeten uitha len om de kassa te laten rinkelen. AADSTRUUS eenvoud hartverwarmend, ja, de serieu ze inzet van de familie Van Bremen en hun liefde voor het circusvak ontroeren. Na afloop komen ze alledrie nog één keer terug om met een diepe buiging de 'ovatie in ontvangst te nemen. Directeur Van Bremen bedankt directrice Antoi nette van Bremen en de clown August (Patrick). Antoinette neemt dan de mi crofoon in de hand, wijst naar haar man: „Produktie en algehele leiding: Henri van Bremen." Zo heet-ie dus voluit, de directeur. ROBIN BRUINSMA CeidócSouACuit'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29