final De lange weg naar een nieuw Zuid-Afrika igjBB| v ZATERDAG 19 MEI 1990 £eicUc0omxmt de zwarte bevolking enorme verwachtin gen gewekt. Hoe kan Nelson Mandela duidelijk maken dat die verwachtingen bij lange na niet kunnen worden inge lost? De teleurstelling van veel zwarten zal moeten worden verzoend met de voort durende angst van vee) blar.ken voor het toekomstige bewind. John Kane Ber- man: „De blanken hebben hun toekomst voortdurend getracht veilig te stellen door middel van repressie en geweld. Eindelijk lijkt de gedachte te zijn door gedrongen dat het zo niet langer kan. Dat neemt niet weg dat er voor De Klerk risico's aan zitten. Maar die heeft hij, daar ben ik van overtuigd, heel goed doordacht. Ik geloof in zijn oprechtheid, maar hij moet voorzichtig opereren om het blanke verzet, de blanke angst, niet nog meer munitie te geven". Dat zegt in zekere zin ook Steve Tshwe- te, lid van het uitvoerend comité van het ANC. „De Klerk heeft haast. Als hij de zaak te lang rekt lopen steeds meer aanhangers van hem weg". Hoe diep dat blanke wantrouwen is en tot welke bizarre ideeën het kan leiden blijkt onder meer uit een boekje dat de Conservatieve Partij (CP), de parlemen taire pleitbezorgers van de apartheid, aan belangstellenden rondstuurt. Zwar ten die bij blanken in het huishouden werken, zouden een deel van hun be scheiden inkomen in een fonds van het ANC storten. Als tegenprestatie krijgen zij na de politieke omwenteling het huis. „Deze bediendes moet gevraagd worden wat er met hun werkgevers zal gebeuren. Waar die dan moeten leven? Of zouden de contributies ook de service inhouden van een moordcommando, om werkge vers en hun families ]uil de weg te rui men?", aldus de CP-prOpa'ganda. Verzoening Ondanks deze en andere propaganda, ondanks de huidige polarisatie en on danks veertig jaar onderdrukking, on recht en geweld heeft Joe Seremane er een rotsvast vertrouwen in dat het uit eindelijk zal komen tot een verzoening tussen blank en zwart. Hij is directeur van de afdeling Gerechtigheid en Ver zoening van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Daarnaast is.hij ex-gevan gene (zes jaar) van Robbeneiland en tot op de dag van vandaag doelwit van inti midatie-pogingen door de Zuidafrikaan se politie. „De kerken kunnen in een situatie als hier in Zuid-Afnka niet neutraal zijn. Zij moeten stem geven aan de opdracht van God te streven naar gerechtigheid voor iedereen. De weg naar de huidige onder handelingen tussen de regering en het ANC is lang geweest en pijnliik. Velen hebben groot persoonlijk leed moeten verdragen. Maar dat er nu gesproken wordt is een teken van hoop, een signaal dat we in staat zijn problemen op te los sen. Daarbii past geen wraak maar ver zoening. We moeten ons richten naar het voorbeeld van Christus die, toen hij aan het kruis was geslagen, niet opriep tot wraak of vergelding maar voor zijn folteraars vergeving vroeg. Het is nu onze taak de christenen in Zuid-Afrika ervan bewust te maken dat het Evange lie hen ertoe verplicht zich in te zetten voor gerechtigheid en vrede. We moeten proberen de menselijke relaties in dit land tc herstellen. Wij willen de mensen bevrijden die het apartheidsregime hoog houden uit angst voor hun broeders en zusters, zodat we samen kunnen werken aan een onverdeeld Zuid-Afrika". JOS TIMMERS 'Toilet-Town' in Khayelitsha: honderden toiletten wachten op de nieuwkomers uit Crossroads, die hier van de grond af een nieuw bestaan moeten opbouwen. FOTO'S: PERS UNIE KAAPSTAD - Op het grote bord langs de weg heet het nog 'Town 3, Village 3' van Khayelitsha, de woonstad voor zwarten die veertig kilometer buiten Kaapstad in hoog tempo uit de grond wordt ge stampt. Maar in de volksmond is de vlakte achter het bord reeds om gedoopt in 'Toilet-Town'. Honder den betonnen toiletgebouwtjes - met toiletpotten, maar zonder deuren - staan te wachten op de nieuwe bewoners van 'Village 3'. Die nieuwkomers zijn de zwarte bewo ners van Crossroads, de illegale woon wijk vlakbij het vliegveld van Kaapstad, die de autoriteiten reeds jaren een doorn in het oog is. Bulldozers komen er tegen woordig niet meer zo snel aan te pas, maar op een dag, niemand weet nog wanneer, komen de vrachtwagens voor rijden en zullen hele families gedwongen worden met hun schamele bezittingen te verhuizen naar Khayelitsha. Waar ze ge acht worden bij een toilet een eigen hut op te trekken. Want het ANC mag dan zijn gelegaliseerd en Nelson Mandela kan dan wel gesprekken voeren met pre sident De Klerk; de apartheid is nog l©S lang niet uitgebannen. De weg naar het O 50 n'euwe Zuid-Afrika is nog lang. Heel erg lang. En niemand die weet of en hoe het land dat eindpunt zal halen. At Nu de euforie rond de 'gesprekken over '•fcv gesprekken' tussen president De Klerk tingelen ANC-leider Mandela wat is weg- geebd, is het zicht op de enorme proble men waar Zuid-Afrika voor staat scher per dan ooit. Want de apartheid dood verklaren is één ding; de daadwerkelijke afbraak van veertig jaar apartheid is niet in enkele weken of maanden te verwe zenlijken. Dat is, aldus een veelgehoorde opvatting in Zuid-Afrika, direct het grootste pro bleem voor zowel Mandela als De Klerk. Zij hebben die tijd niet. Ter rechter- en linkerzijde staan tegenstanders klaar die niets liever zien dan dat de nu opge bouwde sfeer van vertrouwen tussen de beide onderhandelaars zo snel mogelijk teniet wordt gedaan. Er zijn groepen, vooral aan de kant van )NB0Ulhel ANC, voor wie het allemaal niet snel 'genoeg kan veranderen. Aan de andere kant van het politieke spectrum vinden we de extreem-rechtse blanken, die de ogen gesloten houden voor het onver mijdelijke einde van de apartheid en be reid zijn hun waandenkbeelden gewa penderhand te verdedigen. De Klerk en Mandela bezig zien heeft dan ook iets van het kijken naar voor zichtig balancerende koorddansers, die weten dat als de één van de draad afvalt, de ander ook de diepte in tuimelt. En waar zij optreden is géén vangnet ge spannen. kering rdij Ondanks zijn hoge leeftijd is Nelson Isoleren, Mandela eigenlijk nog een betrekkelijke nieuwkomer. Hij zat meer dan 27 jaar in de gevangenis en belandde vanuit zijn cel zo in het midden van de politieke "et. b'aik'o arena. Dat maakt zijn optreden totnutoe chterzijdi waarschijnlijk extra indrukwekkend. Maar lang niet alle aanhangers van het ANC herkennen zich in de gematigde toon van Mandela en zijn herhaaldelijk beleden vertrouwen in de integriteit van De Klerk. Vooral in de zwarte woonste den bevinden zich grote groepen zeer militante jongeren. Op een schutting in Johannesburg wordt Mandela in enorme letters verweten dat hij de belangen van de zwarte bevolking verkwanselt: „Man dela sell-out!". In een deel van de zwarte media wordt nog steeds uiting gegeven aan het geloof in een rechtstreekse con frontatie. Ook de vakbonden willen eigenlijk niets horen van een compromis met de blanken en hanteren, in weerwil van de gebeurtenissen in Oost-Europa, nog steeds de marxistische retoriek. Zo I Kg viel in een van de laatste nummers van het zwarte politieke tijdschrift 'New Era' te lezen dat de kapitalistische pers liegt als zij schrijft dat het socialisme dood is. „Het socialisme is superieur aan het ka pitalisme, omdat het voorziet in voedsel voor iedereen, geen werkloosheid kent, recht geeft op goede behuizing en goed zoals joed ciezen Stu en goedkoop openbaar vervoer. Dat zijn itenlai) rechten die maar weinig kapitalistische landen kunnen aanbieden", aldus een zekere Comrade Y.. In hetzelfde nummer van 'New Era' ech ter ook uitvoerige analyses van de on dergang van het Oosteuropese socialis me, waarin het ANC wordt opgeroepen „de retoriek achter ons te laten" en vooral niet de „eigen propaganda te ge loven". In een ander artikel wordt het ANC voor de keus gesteld: of doorgaan '2142! °P de oude weë en kiezen voor „socialis tische armoede" of proberen een rol mee te spelen op de internationale wereld markt. Alleen dan kunnen de levens standaard en de andere sociaal-economi sche doelstellingen van het ANC worden gerealiseerd. Het hijsen van de ANC- vlag, zo wordt cynisch geconstateerd, zal er niet toe leiden dat opeens alle proble- j men worden opgelost. BIN Els Zuid-Afrika wordt heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. Hoop, omdat het ANC en de regering eindelijk met elkaar in gesprek zijn en de leiders van beide delegaties, Nelson Mandela en F.W. de Klerk, vastbesloten lijken het land naar een nieuwe toekomst te leiden. Vrees, omdat van verschillende kanten wordt getracht de toenadering ongedaan te maken. Maar ook vrees, omdat zelfs wanneer het ooit tot een politieke oplossing komt, de problemen waar het land dan nog voor komt te staan niet zijn te overzien. Onze verslaggever Jos Timmers reisde naar en door het land van de apartheid. Vandaag het eerste artikel uit een reeks over de lange, lange weg naar een nieuw Zuid-Afrika. - -r- Een van de problemen waar Zuid- Afrika een oplossing voor moet vinden: in veel zwarte woonoor den ontbreekt het aan elementaire voorzieningen zoals een waterlei ding, zodat de bewoners aan de pomp hun water moeten halen. De richtingenstrijd in het ANC die hier uit spreekt verbaast John Kane Berman niet, maar vervult hem wèl met zorgen. Berman is directeur van het gezagheb bende Zuidafrikaanse Instituut voor Rassenvraagstukken in Johannesburg, een onafhankelijk onderzoeksinstituuut dat al 55 jaar de barometer van de apart heid bijhoudt. Berman: „De fundamentele vraag waar Mandela voor komt te staan is of hij kan onderhandelen en compromissen slui ten, en tegelijkertijd het ANC bijeenhou den. Ik denk dat dat niet kan. Hij zal, net als De Klerk heeft gedaan, een keuze moeten maken en een deel van zijn aan hang van hem vervreemden. Op dit mo ment omvat het ANC tal van stromin gen met sterk uiteenlopende en tegen strijdige standpunten. Van jonge radica len tot een brede stroming met zeer ge matigde opvattingen. Mandela moet dus kiezen en ik geloof dat hij in binnen- en buitenland voldoende prestige heeft om zo'n stap te kunnen verantwoorden. Hij heeft zoveel charisma dat ik ervan over tuigd ben dat hij niet alleen een meer derheid van de zwarten, maar ook een deel van de blanke bevolking achter zich kan krijgen. De meerderheid van de mensen in Zuid-Afrika is moe van het geweld. Vorig jaar zijn gemiddeld 32 mensen per dag vermoord en uit onze statistieken blijkt dat het geweld in de eerste maanden van dit jaar alleen maar is toegenomen. Een van de dingen die daarbij opvallen is dat radicale tegen standers van de apartheid steeds intole- ranter worden tegen groepen die even zeer tegen de apartheid, maar minder ra dicaal zijn". Andere waarnemers zijn het met deze analyse volstrekt oneens. Juist het zo na drukkelijk uitsluiten van de radicale groeperingen zou volgens hen de weg openen naar een uitbarsting van zwarte frustraties en geweld. En Mandela zelf heeft ook nog geen reden gegeven te ver onderstellen dat hij aanstuurt op een breuk. „Het probleem is", zegt John Kane Ber man, „dat Mandela in gesprekken onder vier ogen met leden van de regering en met anderen wèl suggesties in die rich ting heeft gedaan. Maar zijn openbare uitlatingen zijn totnutoe tegenstrijdig. Als Mandela die breuk aandurft ben ik zeer optimistisch. Doet hij het niet, dan zie ik de toekomst somber in". Obscure clubjes Maar het is niet alleen Nelson Mandela die rekening heeft te houden met radica liserende gevoelens onder een deel van zijn traditionele achterban. Extreem rechtse blanken doen steeds vaker van zich spreken en hebben openlijk aange kondigd dat zij „zullen afrekenen met de communistische dreiging van het ANC". Hoewel het ledental van de Afrikaner Weerstands Beweging en andere obscure groepen waarschijnlijk niet meer dan enige duizenden bedraagt, vormen zij een regelrechte bedreiging voor president De Klerk. Een van de plaatsen waar het blanke na tionalisme hoogtij viert is Welkom, een bolwerk van Afrikaner nationalisme in Oranje Vrijstaat, waar de bijna 50.000 blanke inwoners zich bedreigd voelen door de 250.000 zwarte mijnwerkers in de omringende 'townships'. Sinds afgelo pen maandag zijn in dit op het eerste ge zicht wat slaperige mijnwerkerstadje spe ciale politie-eenheden ingezet in een po ging regelrechte zwart-blanke confronta ties te voorkomen. De spanningen in Welkom waren de af gelopen maanden al hoog opgelopen door het optreden van de geüniformeer de en gewapende Blanke Veiligheidsbe weging. Zwarten die zonder 'goede re den' in de stad werden aangetroffen, werden mishandeld en veijaagd. Daarbij zijn ook slachtoffers gevallen. Uit protest tegen de knokploegen begon nen de bewoners van de zwarte woonste den een boycot van de blanke winkels, die hun omzetten desastreus zagen ver minderen. Het afgelopen weekeinde be sloot de BVB gedurende drie maanden niet meer te patrouilleren. Maar, zei BVB-leider Hennie Muller, dan moeten de zwarten hun boycot staken. Als dat niet gebeurt beloofde hij een 'oorlog' zo als Zuid-Afrika die nog niet heeft gezien. De leden van de BVB zijn echter betrek kelijk onschuldig vergeleken met de Afrikaner Weerstands Beweging. De vol gelingen van Eugene TerreBlanche scheppen er een genoegen in uitdagend te paraderen in hun kakikleurige unifor men, voorzien van een soort haken kruis-embleem. TerreBlanche heeft gezegd dat zijn bewe ging zich tot het uiterste zal verzetten te gen de plannen van de regering de macht te delen met de zwarte meerder heid en kondigde onlangs een 'heilige oorlog' aan. „We zijn ervan overtuigd dat we afste venen op een zwarte revolutie en we zijn er klaar voor. We zullen vechten voor wat ons rechtmatig toekomt", aldus Ter reBlanche afgelopen zaterdag tijdens een militaire trainingsbijeenkomst van zijn volgelingen in Ventersdorp. De een zegt het in Afrikaans, de ander in het Engels of het Zulu, maar de bood schap is in beide extremistische kampen dezelfde: „Vechten voor wat ons recht matig toekomt". Het is maar een voor beeld van de nieuwe tegenstellingen in Zuid-Afrika die, al naar gelang de weg naar de opheffing van de apartheid ver der wordt afgelegd, aan het daglicht ko men. Het ontwerpen van een politiek systeem dat tegemoet komt aan de aspiraties van de zwarte meerderheid en aan de blan ken voldoende garanties geeft dat zij, zo^- als Mandela heeft beloofd, niet bang hoeven te zijn, is in feite al een onmoge lijke opgave. Maar wie probeert een in ventarisatie te maken van de problemen die het land daarna te wachten staan, slaat de schrik pas werkelijk om het hart. De apartheid naar ras en huidskleur dreigt nu reeds vervangen te worden door nieuwe onderscheiden die vaak een direct gevolg zijn van die apartheid, maar steeds vaker ook dwars door alle groepen heen lopen. Zoals tussen de rij ken van elk ras, de groeiende midden klasse en de volstrekt bezitslozen; tussen degenen die een huis hebben en het al maar aanzwellende leger dan daklozen en krotbewoners; tussen degene die be hoorlijk onderwijs hebben gehad en de miljoenen analfabeten en laag-opgelei- den. Alleen al met het oplossen van vraag stukken als gelijke onderwijskansen voor iedereen, een eerlijke gezondheidszorg en het onderdak verschaffen aan miljoe nen 'squatters' zijn bedragen gemoeid die de Zuidafrikaanse economie in geen jaren kan opbrengen. Tegelijkertijd heb ben de vrijlating van Mandela en de le galisering van het ANC bij een deel van

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25