ernieuwde Mazda RX 7 n Toyota Customwagon apanse visitekaartjes üw mazoa malle basis breekt Bax tegen Molier op M AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. v. Haasteren Motors Stones-feiten zonder kapsones portpers erslaat rainers aet 5-4 Fraaie uitgave van verhalend en kritisch werk Hans Andreus (en jis UTO QaidóaQowuvnt ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 19 ORT/BOEKEN Mazda RX 7 turbo II coupé. starre assen bleven, maar nu zijn ze opgehangen met schroefveren en langsarmen. Zoals bij een RangeRover, ja, terwijl de vorige Customwa- gon het nog deed met simpele bladveren. Alleen heeft de nieuwe Customwagon nog trommelremmen achter be houden, terwijl de Land- en RangeRovers schijven rondom hebben. Voor passende aan drijving zorgt een tot 4,2 liter vergrote zescilinder diesel, met of zonder turbo. Opmerkelijk is dat de versie zonder turbo indirecte injectie heeft, en die met turbo directe inspuiting. De basisversie GX zonder tur bo zit al niet krap in het ver mogen, met 96 kW/131 pk aan boord. Vooral de massa van de Customwagon, een goede twee ton, maakt dat de acceleratie naar hoge snelheden toch de nodige tijd vergt. Datzelfde geldt voor de VX turbodiesel, die 123 kW/167 pk op de been brengt bij slechts 3600 tpm. Een vrachtwagenmotor, zou je zeggen, vooral met het oog op het gigantische koppel van 360 Nm bij 1800 tpm. Geen won der dat de Customwagon aan hangers van 3500 kg kan trek ken! De vergelijking met een vrachtwagen-motor gaat niet mank, deze Toyota's hebben zelfs twee accu's en worden gestart op 24 Volt (al werkt de rest van het elektriek gewoon op 12 Volt). Er is een tank van 95 liter aan boord; geen over bodige luxe bij deze diesel mastodonten die het nauwe lijks zuiniger doen dan 1:6. Eigen karakter Nauwelijks verbazend zal zijn dat ook de prijs in superlatie ven valt. Er zijn bedrijfswa gen-versies met geblindeerde zijramen (maar niet meer als voorheen met verhoogd dak), die ruwweg 65 tot 90 mille kosten. Een personenauto-ver sie kost ten minste ƒ89.500,- (Custom GX), het duurste mo del Custom VX Turbo auto maat komt op een ronde 125 mille. Een behoorlijk stuk duurder dan de oude uitvoe ringen, en daarmee in dezelfde prijsklasse aangeland als het RangeRover gamma. Maar al richt de nieuwe Toyota Cus tomwagon zich duidelijk op de luxe, stijl en prijs van die Brit se nobel-jeep, heel slim heeft Toyota zijn terreinwagen-gam ma een wat ander karakter ge geven. Er is sinds kort immers ook de 4-Runner, meer dan de nieuwe Customwagon vooral gericht op gebruik op de nor male weg. Met diens V6 benzi nemotor tegelijk een alterna tief voor de pas gepresenteer de Landrover Discovery, die ongeveer even duur is (rond zeventig mille) als voor dege nen die nu juist de benzinemo tor in de RangeRover op prijs stellen. ^ange heeft veel betere terreincapaciteiten dan deze 4-Runner, maar zal de al lergrootste moeite hebben om daar de nieuwste Customwa gon van zich af te houden. De Customwagon biedt meer ruimte dan een RangeRover, meer kracht bij lage snelheid, terwijl hij met zijn dieselmotor op de snelweg weer niet op kan tegen comfort en presta ties van de V8 benzinemotor in de Range. Dat wordt een heel zware keuze voor de paar gelukkigen die in deze klasse kunnen winkelen. PETER FOKKER Remlicht al na gas loslaten Bij het Israëlische ABLD-sy- steem - Advanced Brake Light Device - registreert een opnemer op het gaspe daal hoe snel het gas wordt losgelaten, ervan uitgaande dat alleen voorafgaand aan het remmen plotseling de voet van het gas gaat. Daar op worden dan vast de rem lichten ontstoken. De eerder opgeroepen remreactie van een achterligger kan de laat ste bij een noodstop bij snel wegtempo acht tot tien meter extra remruimte opleveren, zegt het persbericht. De prijs van het simpel in te bouwen systeem is 199,- (importeur Technokar Van Hees, tele foon 01806-19111). ADVERTENTIES Off. Mazda-dealer Weversbaan 27 Leiderdorp Telefoon 071-899349 -dealer in Alphen a/d Rijn e.o. Boogaard Autobedrijf Telefoon 01720-35401 Alphen a/d Rijn Onze naam is uw garantie. Weversbaan 9 2352 BZ Leiderdorp 071-899256 Officieel Toyota-dealer iwone laliteith DRHOUT De zaal- (etballers van Bax had- i gisteravond de moge heid om in de voorron- om het Nederlands tipioenschap een wel- ist onoverbrugbare -forsprong te nemen op p concurrenten. [olier, dat eerder in de ïek een 1-1 gelijkspel epte bij Canton Reiss, i zelf echter zijn kansen aat om na twee wedstrij- voorlopige lijstaanvoer- te worden. De zaalvoet- lllers uit Roosendaal, die rig jaar in De Gaasbak met 6-4 wonnen, zegevierden nu met 4-5. „Het is gewoon één van de sterkste ploegen van ons land", stak ook Bax-coach Jan Schoen zijn bewondering voor het verzorgde spel van Molier niet onder stoelen of banken. Bax was niet de mindere, maar tegen Molier brak de smalle basis de Voorhouters op. Zeker als Bax driekwart van de wed strijd tegen een achterstand aankijkt. Theo van Kampen en Marten Bax halen nu een maal niet het niveau van Hans van Leeuwen, Mario Faber, Jeffrey Forée en de Het was de laatstgenoemde ook die een vijftal minuten voor tijd als 'vliegende keep' zijn opwachting maakte. Schoen, die op dat moment met een 4-2 achterstand te maken had, gokte en verloor. Een schot van Marten Bax werd door Taco van der Vel de nog wel in het eigen doel gewerkt, maar slechts enkele seconden later leidde balver lies van diezelfde Bax tot op nieuw een tegentreffer. Koet bleef het antwoord op de in zet van Ferry Kotta schuldig. De zestien seconden, die na de benutte penalty van Ma rio Faber (4-5) nog op de klok stonden, waren te wei nig om nog een gelijkspel uit het vuur te slepen. Het kwaad had in een eerde re fase al toegeslagen. Bax dat het in het begin vooral met afstandschoten probeer de, zag Fokke Zwart in de tiende minuut profiteren van een foutje van Hans van Leeuwen. Koet maakte nog wel gelijk, maar vlak voor rust werd hij gepasseerd door Ferry Kotta, die doeltreffend uithaalde. Het waren met name de individuele foutjes die Bax de nek om deden, want nadat Mario Faber vlak na de hervatting ziin team voor de tweede maal langzij schoot, ging de blonde aan valler zelf in de fout. Hennie Austerman passeerde Rob van Dijk vervolgens simpel door de benen. Fokke Zwart zorgde met een afstandschot (2-4) voor het niet meer te dichten gat van twee punten. Door deze zege gaat Molier in poule twee aan de leiding. De ploeg heeft drie punten uit twee wedstrijden. Eén meer dan Bax. Canton Reiss sluit de rij met één punt. „Er is dus nog niets verloren", luidde de conclusie van Schoen. Massimo Bonanno: „The Rolling Stones Chronicle". Uitgave Loeb. Prijs ƒ39,50. De rechtgeaarde Stones-fan heeft natuurlijk niet alleen alle groeps- en soloplaten van zijn idolen en zijn kamer vol geplakt met posters, maar be zit ook een uitgebreide biblio theek met de tientallen bla ken van velerlei niveau die over de groep zijn volgeschre ven en -gefotografeerd. Met het drietal concerten in de Rotterdamse Kuip, vanavond, morgen en maandag als uit gangspunt komt er natuurlijk nog weer nieuw materiaal bij ook; uitgevers hebben een fij ne neus voor actualiteit. Interessantste aanwinst is zon der twijfel ,,The Rolling Sto nes Chronicle" van Massimo Bonanno, met dat niet zonder ironie als veelzeggende onder titel voert „The First thirty ye ars". Het gaat hier om een zakelijk opgezet soort dagboek, dat zui ver chronologisch de historie van de roemruchte rockgroep beschrijft. Geen analyses of commentaren van de auteur, maar gewoon de feiten achter elkaar op datum, hier en daar toegelicht met citaten van be trokkenen of uit de media. Het boek is rijkelijk geïllu streerd, dat wel, met ruim driehonderd foto's die alle mo gelijke beelden en beeldjes to nen die aan de Stones zijn ge relateerd. Een boek zonder kapsones, dat een hartelijk welkom verdient Het is een uitgave van de Nederlandse uitgeverij Loeb, maar Engels talig. Geen bezwaar voor de meerderheid van de fans en andere in de Rolling Stones geïnteresseerden. RENÉ DE COCQ tmenlij leeija; de klasse der exclusie automobielen blijft de inenstrijd tussen Euro- en Japan harder dan doorgaan. Het zijn it de modellen waarop fabrieken direct leten draaien, maar wel visitekaartjes van een rk. vist U zo'n fiji rtwagen is al wat jaren geleden dat Japanse industrie zich rea- erde niet meer te kunnen eien met complete en goed- e gezinsauto's alleen. Men toe aan een aanval op de klasse, die eerst wat mee- werd gadegeslagen door estigde (meest Europese) len. Inmiddels zit de schrik ;oed in, nam men in Euro tegenmaatregelen en roomde men in Japan niet daar weer op te reageren superauto's tegen voor- n onvoorstelbare prijzen. U dus voor de hier aange- idigde vernieuwde Japan- niet massaal naar de dea- stormen, ze blijven voorbe den aan behoorlijk welge- de kopers. Wat hun smaak is: een alternatief voor rsche? Waarom geen Mazda 7, in plaats van een 944. Of it u uw autoplezier liever iet terrein dan op de snel- Bijvoorbeeld met een ota Customwagon, in its van een RangeRover. !t turbo :da vernieuwde zijn duur- model vooral in details. De 7 maakt zich steeds meer 'an zijn verleden als fraaie rtwagen voor de massa. >ft het iets te maken met feit dat ook Porsche af- ■id nam van de 924? De RX onder turbo verdwijnt uit Nederlandse gamma, de bo II versie krijgt er nog vermogen bij. De twee- jfsWankelmotor levert •taan 147 kW/200 pk, 14 meer dan de oude versie, dere technische opwaarde- vinden we in een verbe- ng van achterwielophan- Toyota Landcruiser Customwagon 4.2 turbo diesel VX automaat. ging en remsysteem. Uiterlijk zal slechts de kenner opvallen dat neus en achtersteven iets anders gedetailleerd zijn, met onder meer vergrote spoilers. De uitrusting is op het hoogst mogelijke niveau gebracht, met standaard leren bekleding en in de coupé zowel aircondi tioning als een elektrisch be diend schuifdak. Die coupé komt nu op ƒ103.139,-, de technisch gelijke cabriolet met elektrisch bediende kap kost f 123.610,-. Een mille of dertig goedkoper dan een Porsche 944 coupé of cabrio, nog altijd een heel stuk luxueuzer, maar toch al zo duur dat degene die het kan betalen ook nog wel in staat is een echte Porsche te bekostigen. Tien jaar geleden had je voor een ton drie Maz da's RX 7... Al heel lang maakt vooral Toyota het leven voor Landro ver zuur: als onverwoestbare en onstuitbare terreinwagen kon alleen de Toyota Land- Cruiser wedijveren met een Landrover. Alweer bijna twin tig jaar geleden deed Landro ver een gouden greep met een terreinmodel dat men rustig naast de Rolls in de garage kon zetten: de RangeRover, waarop Toyota lange tijd geen echt antwoord had. Als luxe versie van de LandCruiser verscheen wel een Customwa gon, maar de verfijning van een 'Range' haalde die variant in de verste verte niet. De tij den veranderen echter; nu lijkt Toyota dan toch definitief bij te zijn met zijn duurste ter reinwagen. Meer dan ooit is de Customwagon iets heel anders dan een gemiddelde Land Cruiser. Het model kreeg een gemoderniseerd, stijlvoller ui terlijk, krachtiger motoren en nog meer luxe. De zachtgeron- de neus en sierlijke bumpers laten er geen twijfel over be staan dat zakelijkheid bij deze auto niet vooropstaat. In het interieur vinden we een dash board dat geheel aansluit bij foto's: pr de modellering die in Toyota's luxe sedans wordt toegepast. De eenvoudigste versie GX heeft al permanente vierwiel- aandrijving en stuurbekrachti ging. De VX pronkt met cen trale deurvergrendeling, -elek trisch bediende ramen en spie gels, dikke wielkastverbre- ders, aluminium treeplanken, bestuurdersstoel met hoogte en lendesteunveïstelling, ge deelde achterbank enzovoort. Helemaal het eldorado voor terreinrijders is de VX Auto matic. Behalve een viervers- nellings automaat heeft deze versie standaard airconditio ning, elektrisch schuifdak, lichtmetalen velgen en uitge breide stereo aan boord, plus een extra achterbank en zo doende acht zitplaatsen. Ruimte daarvoor kwam er door een flink verlengde wiel basis, nu 285 cm groot (plus twaalf centimeter t.o.v. vorig model). Technisch veranderde de auto ook ingrijpend. De en om idt, inkel die ant da zen ^laar )lle- GSTGEEST In het rlijkse treffen met de itbaltrainers lijken de irtjournalisten de nega te spiraal voorgoed te 'bben doorbroken. Was 7-7 gelijke spel vorig al een teken aan de nd, ditmaal trakteer- i de 'schrijvers' hun op- lenten op een neder- g. Op het ASC-terrein digde het duel in 5-4. iterire aarde ils gebruikelijk vallen in e toegift van het voetbal soen de doelpunten als rij- appelen van de boom. De irtiende editie vormde ook geen uitzondering deze traditie. Rob van der iden opende op een pass Erik-Jan Berendsen de voor de schrijvende s. De trainers, die in het •leden al zeven maal de ;rwinning voor zich opeis- i (vier maal werd het ge- leken vervolgens orde zaken te stellen. Piet Bu- kopte uit de rebound neer details^ looie <t! 'k, nadat John Eelman i'o au der het houtwerk boven I O. Ml I T eper Jaap Visser raakte, k bij het tweede doelpunt kwali"sten Buter en Eelman el- Voor de derde keer waren de sportjournalisten te sterk voor de trainers. kaar blindelings te vinden, waarbij ditmaal de trainer van Noordwijk de- eer te beurt viel om te scoren. Uit een voorzet van Kees 'Gento' van Herpen maakte Jelle Raap voor rust zijn reputatie als topscorer waar. Diezelfde Raap profiteerde in de tweede helft van een fout van Bert Jansen, 3-2. Loman Leefmans vierde zijn debuut met de vierde treffer voor de journalisten. Nog even hoopten de trainers op een klein wondertje toen Jan Vieveen (Ouwe Dirk) de marge voor de trainers ver kleinde. Scheidsrechter Chiel Slierings schoot de 'schrijvers' echter te hulp. Aan het prachtige doelpunt van Fred Segaar (stiftballe- tje) ging wel buitenspel voor af. Aan de andere zijde toon de Wim van Duivenbode zich ook niet de beroerdste. Deze tweede man in het zwart zag door de vingers dat Peter Ciere doelman Jaap foto: henk snaterse Visser met bal en al over de lijn werkte. „Een goedma- kertje", vond men in het kamp van de sportpers. De journalisten konden zich er niet druk om maken. De buit was binnen. Eerlijkheidshal ve werd zelfs toegegeven dat de vierde en vijfde treffer toch wel het gevolg waren van „laffe counters". In deze novelle en romans is opvallend hoe Andreus steeds weer observeert en observaties omzet in beeldende taal. Maar een groot verteller is hij nooit geworden, ook niet in de korte verhalen die in deze mooie uitgave zijn opgenomen. Veel van wat er in „Verzameld Proza" is opgenomen, is nog nooit in boekvorm versche nen. Er staan allerlei teksten in, die toch weer een boeiende ontmoeting met de schrijver/ dichter opleveren. De samenstellers hebben ook, in ruime mate, geput uit het werk dat Andreus voor allerlei dag- en weekbladen leverde. In de jaren zestig schreef hij voor De Nieuwe Linie, vaak bijna als een soort column. In „De Gids" schreef hij in die ja ren vooral over literatuur, zo als over tijdgenoten als Sybren Polet, Leo V roman (aan wie hij een fraaie in poëzie gesto ken ode aanbiedt), en vele an deren. De redaktie van dit boek spreekt trouwens uit dat zij ernstig twijfelt of zij erin geslaagd is een redelijk beeld te geven van alles wat van Andreus in vele jaren is ver schenen in allerlei tijdschrif ten. Het moet onnoemelijk veel en niet te achterhalen zijn. Maar toch is veel van wat Andreus bijvoorbeeld ook in het „Algemeen Handelsblad" schreef opgenomen. Gerrit Borgers was tijdens zijn leven nog werkzaam aan deze uitgave. Jan van der Vegt en Pim de Vroomen maakten het werk af. De lezer die bijvoor beeld Andreus' visie op poëzie wil leren kennen, heeft met dit boek evenveel plezier als wie nog eens de verhalen en romans van hem wil herlezen. JAN VERSTAPPEN Hans Andreus: „Verzameld Proza". Uitgave Bert Bakker. Prijs 79,50. Het werk van de nu al dertien jaar geleden overleden dichter Hans Andreus blijft boeien. Na de uitgave van zijn „Verza melde Gedichten" komt nu van Bert Bakker het boek „Verzameld Proza", waarin meer dan negenhonderd pagi na's een beeld geven van aller lei kwaliteiten van Andreus. Er wordt nog een derde deel in het vooruitzicht gesteld, waarin ondere andere de hoorspelen, toneelstukken en tv-spelen van zijn hand wor den verzameld. Bovendien schreef Andreus voor. kinde ren. Dat schijnt in deze driede lige reeks van zijn Verzameld Werk overigens niet te wor den opgenomen. In „Verzameld Proza" komen vier grote verhalen voor, een novelle, „Bezoek" en de ro mans „Denise", „Valentijn", en „Uit het jeugdige leven van Melchior Belvoet". Vooral „Valentijn" is daarvan bekend geworden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19