f 42,50 Snelbus verbindt Leiden en Alphen £eidóc(3ou/tti/nt n College van Sassenheim wil snelle verhuizing van markt VVD wil overkapping van zwembad De Zijl Lezers service iS^SIJTHOFF PERS Noordwijkerhout schiet minima in nood te hulp „Als kritiek klopt, moeten we er lessen uit trekken" :DEN OMGEVING foidóc&Mvuuit ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 17 mingbouw- eniging orhout en o niet elkaar irengen HAAG/VOORHOUT ;r R. Portheine probeer- i het slot van de behan- beide partijen nog tot el- e laten komen. „Zou het ilossing zijn als u geza- k een verklaring aflegt u de gang van zaken en verklaart de i in het interview wat kkig gekozen te vin- co dacht Portheine hard haar woningbouwvere- »rzitter T. de Groot pie- daar niet over. De eis echtovereind: een recti- van IJdo's woorden op Mpagina van De Voor- Gistermiddag diende in laag het kort geding dat gbouw vereniging Voor egen oud-wethouder D. n de gemeente Voorhout ingespannen. De vereni- eist dat de toenmalige ïrgemeester zijn excuses dt over het interview dat lari van dit jaar onder de Loco-burgemeester IJdo: tn allemaal leugens" in aatselijke huis-aan-huis- )e Voorhouter is versche- het artikel reageerde kritiek die de voorzit- woningbouwvereniging out, T. de Groot, uitte ten n van het door de ge- Voorhout gevoerde wo rn wbeleid. Volgens De hadden burgemeester en uders van Voorhout de van goedkope sociale wo- verhinderd en ten on- woningwetwoningen liet-Voorhoutse woning- iden toegewezen. IJdo irak in het interview de Volgens de advocaat woningbouwvereniging Meulen heeft IJdo door imerking dat de beschul- van de woningbouwver- g gelogen zijn, de integri- in de vereniging in twij- rokken. „En een woning- 'ereniging wiens integri- twijfel wordt getrokken, ;t haar gezicht en geloof- igheid", aldus de raads- die zei dat de woorden gewicht hadden doordat rden uitgesproken door :o-burgemeester. Volgens Wybenga, advocaat van n de gemeente Voorhout, westie vooral een politie- zou die niet voor een ank uitgevochten worden. De advocaat >rak dat IJdo de woorden on allemaal leugens" zou uitgesproken tegenover erviewer. Deze kop was raar boven het artikel ge- maar de uitlating was n het verhaal terug te Wel had IJdo gezegd beweringen van de wo- juwvereniging „gewoon aar waren". Wybenga de ook dat de gemeente ningbouwvereniging had esteld een openbaar debat iden in plaats van het op art geding te laten aanko- De vereniging wilde hier p ingaan. Volgende week g doet de rechter uit- in deze zaak. Het me- verschil tussen beide par- VV >ver het gevoerde beleid daarbij geen rol. „Ik nle me uitsluitend bezig met aag of de woorden van jnioor de beugel kunnen en er verantwoordelijk voor dus Portheine. Cosmeticaconcern komt naar Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De Neder landse vestiging van het cosmeticaconcern L'Oréal verhuist van Uithoorn naar Al phen aan den Rijn. Het bedrijf vertrekt uit Uithoorn wegens ruimtegebrek. L'O réal, dat nu over 6.000 vierkante meter bedrijfsruimte beschikt, gaat op het indus trieterrein Molenwetering in Alphen een ruimte van 10.000 vierkante meter bou wen. Voorts wordt bij het station van Al phen een kantoor met een vloeroppervlak van 3.500 vierkante meter gebouwd. De bouw van de bedrijfsruimte begint nog deze maand en de oplevering wordt in de cember van dit jaar verwacht. Met de bouw van het kantoor wordt in september een begin gemaakt en de oplevering is in augsutus 1991. Alphense college niet gelukkig met koffiehuis ALPHEN AAN DEN RIJN De ruimte achter café Marx aan de Julia- nastraat in Alphen is niet geschikt als ontmoetingsruimte voor buitenlandse jongeren. Burgemeester en wethouders hebben dit initiatiefnemer S. El Yama- ni laten weten. De vestiging van een koffiehuis is niet in strijd met het be stemmingsplan en past in de horeca- ontwikkeling van het centrumgebied, maar omdat het pand vanaf de openba re weg niet zichtbaar is, is het volgens het college niet geschikt. „Voor het ge bruikelijke politietoezicht op horeca-in- richtingen vormt dit een belemme ring", aldus B en W, die de situering van de ruimte „niet gelukkig" noemen. Beuk opent nieuwe buslijn op Schiphol NOORDWIJK Beuk Touring- cars opent een tweede busdienst op Schiphol. De nieuwe verbinding gaat op maandag 28 mei van start en heeft als route: Noordwijker hout, De Zilk, Hillegom en Nieuw Vennep. De dienst wordt 's och tends en 's middags vier keer naar Schiphol Centrum gereden en tweemaal naar rechtstreeks naar Schiphol Oost. Beuk verzorgt sinds 1989 al een busdienst op Schiphol. De uitbreiding heeft plaats in het kader van het Spitsbussenplan Schiphol. Totaal worden 37 nieuwe spitsbuslijnen naar de luchthaven geopend. Informatie-avond over bouwplan Ico-Athibu LEIDEN De gemeente Leiden houdt woensdag een informatie avond over het bouwplan Ico-At hibu aan de Lammermarkt. Het plan omvat kantoor- en/of win kelruimtes op de begane grond met daarboven 53 woningen. In het plan is ook de nieuwe Koets- o-theek opgenomen. Onder de grond komt een parkeergarage. De architect geeft tijdens de bij eenkomst een toelichting op het bouwplan. Een gemeente-ambte naar legt de procedure uit. De in formatie-avond wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 en begint om half acht. LEIDEN Wethouder W. Hettinga (sport) schuift het plan voor overkapping van zwembad De Ziil te snel in een bureaula. Het plan verdient het om opnieuw bekeken te worden. Dat vindt P. Vonk (VVD), die daarmee donderdag in de vergadering van de raadscommissie sport reageerde op uitlatingen van Het tinga. De wethouder wil zwembad De Vliet niet sluiten om De Zijl te kunnen overkappen. Hettinga: „Ik heb geen geld voor overkapping. Het idee om dan maar een andere accommodatie te sluiten om daarmee geld vrij te maken, zie ik echt niet zitten. Dat is een persoonlijke mening. Als u het wenselijk vindt dat we het plan in de commissie bespreken, dan kan dat". Hettinga zag overigens ook niks in de suggestie van Vonk om de nu „kale" zwembaden op te kalefateren met glijbanen en andere vermake lijke attracties omdat zwembaden in omliggende gemeenten der gelijke voorzieningen hebben en daarmee zwemmers uit Leiden trekken. „Da's meer van hetzelfde en dat lijkt me niet handig". ALPHEN AAN DEN RIJN Tussen Leiden en Alphen aan den Rijn gaat vanaf maandag 28 mei een nieuwe sneldienst rij den. In de ochtenduren verzorgt de bus van West nederland vijf ritten van Alphen naar Leiden en in de middaguren rijdt de snelbus vijf keer van Lei den naar Alphen. Westnederland voert ook per 28 mei het aantal busritten in Alphen aan den Rijn zelf op. De stadslijn 77 naar Ridder- veld West gaat twee keer zo vaak rijden. Dat wil zeggen ie der half uur net als de lijnen 75 en 76. Bij het busstation He renhof worden de lijnen 75 en 77 goed op elkaar afgestemd. Een bus die aankomt als lijn 75 gaat verder als 77 en omge keerd is dat ook het geval. Het is de bedoeling dat de lij nen 75 en 77 een ringlijn door Alphen gaan vormen. Ze stop pen beide bij de Aarhof en het station. Deze verandering heeft echter gevolgen voor an dere lijnen. Lijn 76 sluit in de daluren niet meer aan op de treinen en in Alphen-West rij den de lijnen 76 en 79 niet meer door de Van Nesstraat, maar door de Prinses Irene- laan. De halte J.P. Coenlaan vervalt en de halte Strdhou- dersplein in de richting station verhuist naar de Prinses Ire- nelaan. Lijn 178 komt niet meer in Ridderveld, maar rijdt door Alphen-West en het tra ject Alahorst-Binkhorst-Oude Herenweg wordt alleen nog door lijn 75 gereden. De nieuwe sneldienst Leiden- Alphen krijgt nummer 239 en rijdt via Woubrugge en Lei derdorp naar Leiden. Totaal 18 haltes zijn op deze route uit gezet. Bereikbaar zijn onder meer: Sint Elisabeth Zieken huis, Schipholweg en het AZL-terrein. De scholierenlijn 167 vervalt. Voorts gaat lijn 169, van Leiden naar Alphen via Koudekerk, 's middags va ker rijden. Totaal komen er vijf ritten bij en tevens kan worden uitgestapt op de Ge- meneweg in Hazerswoude. Daar kan worden overgestapt op lijn 169. De vertrektijden van lijn 169 zijn veranderd. De nieuwe dienstregeling staat in het nieuwe busboekje van Westnederland dat voor 4,50 gulden te koop is. Kamerpenning voor bedrijf Leiderdorp De firma Kruijt aan de Spinterlaan in Leiderdorp kreeg gistermid- staan van het bedrijf. Voorzitter R. van Waveren reikte de pen- dag de verguld/zilveren penning van de Kamer van Koophandel ning uit aan directeur T. Kruijt. De firma Kruijt is een ijzerhandel, en Fabrieken in Rijnland. Dit in verband met het 100-jarig be- die oorspronkelijk uit Leiden komt. foto: wim van noort SASSENHEIM De weekmarkt van Sassen heim kan mogelijk ver huizen naar de Oude Ha ven/Vaartkade. Dit staat in het collegeprogramma van Sassenheim dat giste ren is gepresenteerd. Het nieuwe VVD-CDA-colle- ge wil nog dit jaar een be slissing nemen over de verplaatsing markt. Andere mogelijke lokaties zijn: bij het nieuwe gemeentehuis aan de Wilhelminalaan of de Hortuslaan. Reeds onderzochte en afgewezen lokaties maken geen deel meer uit van het on derzoek. B en W willen een snelle verhuizing omdat de huidige opstelling van de marktkramen aan de Hoofd straat voor te veel problemen zorgt. Lapmiddelen helpen niet meer. Het nieuwe college wil de Oude Haven ombouwen tot een plein en aanpassen aan het winkelgebied. Het winkelge bied moet aantrekkelijker worden gemaakt. Onderzocht voor de laad- en losproblemen op de Kastanjelaan. Voorts willen burgemeester en wet houders de verkeersveiligheid in- het centrum verbeteren. Met name wordt gedacht aan meer veiligheid voor fietsers en voetgangers. Zoals de VVD al had aange kondigd wordt in de komende wordt of een gedeeltelijke jaren meer gebouwd in de overkluizing van de Vaartka- de een oplossing kan bieden tingsbeleid omdat zij vinden dat PvdA-wethouder H. Drenth in de afgelopen jaren te veel aandacht heeft besteed aan sociale woningbouw. Zo staat onder meer in het colle geprogramma dat de huizen minder dicht op elkaar moeten worden gebouwd en dat er meer verschillende soorten huizen moeten komen. Er komt een volkshuisvestingsbe leidsplan waarin deze plannen worden uitgewerkt. De sportveldenproblematiek moet zo snel mogelijk worden opgelost. Gestreefd moet wor den naar uitplaatsing van alle sportvelden. De oude sportvel den moeten gefaseerd worden bebouwd met woningen. Sassenheim moet meer aan dacht gaan besteden aan toe risme en daarom wordt een lid van het college belast met een aparte portefeuille toerisme. het Schoolzwemmen moet, i nieuwe zwembad klaar is, weer in het lespakket worden opgenomen. Voorts wil het college bedrij ven uit de dorpskern verplaat sen en wordt gesteefd naar een oplossing voor het parke ren van vrachtwagens. Het college laat verder onder zoeken of de aanleg van een fietspad langs de Schiphollijn haalbaar is. iADVERTENTIE DAGTOCHT KANOVAREN IN DE BELGISCHE ARDENNEN Vertrek: zaterdag 2, 16 en 30 juni Sportievelingen opgelet! Via een snelle route per bus rijden we naar Houyet. Hier liggen de 2-persoons kano's op u'te wach ten voor de 21 km lange tocht (4-5 uur) over de Lesse naar Anseremme. Uw kano beschikt over een hermetisch af te sluiten emmer waarin uw spullen droog opgeborgen kunnen worden. Vergeet geen droge kleding mee te nemen! Aan TELEFOON 070 - 3 190 882 het eind van de tocht wacht voor de lief hebbers een warme douche. Vervolgens rijden we weer terug naar uw opstap- Inclusief: «reis per touringcar «huur kano. Vertrek uit Gouda 06.45 uur en Den Haag 07.15 uur. Terugkomst 's avonds om on geveer 21.00 uur. Banken voor Leidse Hout LEIDEN De Vereniging van Vrienden van de Leidse Hout heeft een „bankenplan" opge steld voor het gelijknamige park. Dit plan waarin op diver se lokaties in de Leidse Hout banken geplaatst moeten wor den, biedt de vereniging bin nenkort aan de directie groen van de gemeente aan. De ge meente moet liefst dit jaar nog beginnen met het plaatsen van de banken, menen de vrienden. Prioriteit krijgt het gebied rond de grote weide, daarna in 1991 moeten er banken worden ge plaatst bij de ingangen van de Leidse Hout. In het bospark, bij de Van Waveren weg en het Knuttelpad is eveneens behoef te aan banken. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Jedcrlan its Onder redactie van Ton Pieters. bekende Noordpoolreizi- ïïr.Fridjof Nansen is te in de leeftijd van 69 ja- verleden", aldus lazen de nees van de Leidsche int op 14 mei 1930. Ijof Nansen werd 10 868 op het landgoed van ouders Store Froeën bij geboren. Als studievak hij de dierkunde, daarin n ook zijn liefde voor de ur tot uiting. Nansen zou aarschijnlijk nooit aan ge- t hebben den Noordpool ezoeken als prof.Collet niet gevraagd had of hij n met hem aan boord een robbenvanger naar Jszee wilde varen, ten daar de dierenwereld te rzoeken. Toen hij 27 jaar was volbracht hij zijn be iden tocht dwars door nland. In 1893-96 maakte wereldvermaarde reis met de Fram, het dat later zijn niet min- beroemden landgenoot I Amundsen op diens naar den Parry-Archipel iter weer op den geslaag- Zuidpooltocht zoo groote sten bewees. den oorlog hebben wij aan het werk gezien bij rganisatie van het terug gen der krijgsgevangenen Rusland en Siberië, en heeft gezien hoe hij in ïkkelijk korten tijd het ingewikkelde vraagstuk om ca. 300.000 gevangenen uit verre Siberische gewesten naar het- vaderland terug te voeren heeft weten op te los sen. Ook is Nansen niet terug geschrokken voor de Hercu les-taak, hulp te organiseeren voor een bevolking van milli- oenen menschen die met hon gerdood bedreigd werden in een rijk dat in normale tijden de korenschuur van Europa geweest is". „In verband met de relletjes, welke in Alphen aan den Rijn in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn voorgevallen, is gisteren de tijdelijk alhier ge- stationneerde Brigade der Rijksveldwacht met acht man uitgebreid". „P.Z.V. te Rijpwetering is verdacht zijn zoontje Gerar- dus in Februari uit de school te Rijpwetering thuis te heb ben gehouden. Verdachte er kent het ten laste gelegde, maar het kind was naar huis gestuurd omdat het een cate- chismusles niet geheel als huiswerk had afgemaakt. De oorzaak was, dat vader geen papier meer had. Meester Siering had 't naar huis ge stuurd, toen heeft vader 't maar thuis gehouden. Eisch ƒ3 of 3 dagen; aanvankelijk was verdachte een hooge boete toegedacht. De kantonrechter te Haarlemmermeer maakte er ƒ2 of 2 dagen van". Feest in Zoeterwoude. „De 4000ste inwoner alhier heeft heden het levenslicht aan schouwd! Het is de zoon van Martinus Elderhorst en Cor nelia de Groot, en genaamd Antonius Joannes Franciscus. Aan den gelukkigen vader is door de Burgemeester een spaarbankboekje met inschrij ving toegezegd". Tip tegen muggenplaag: „Te gen de muggenplaag wordt aangeraden: enkele frisch ge sneden takken van een note- boom in de slaapkamer of an der vertrek ophangen. Wie deze niet kan krijgen, smere gelaat en handen in met een paar druppels kruidnagelolie bij het slapen gaan. Zij helpen probaat!" „Naar wij vernemen is Prin ses Juliana voornemens, nu zij na het volbrengen van hare Leidsche studiën heeft opge houden met het volgen van hare colleges en cursussen, zich dezen zomer, naast de vervulling van hare represen tatieve plichten, aan maat schappelijk werk te wijden. In het bijzonder in de ressor ten van H.M.de Koningin van het Loo en omstreken". „De correspondent van de Lo- kalanzeiger te Belgrado ver telt in zijn blad, dat het leven van prins Tomislav, het jong ste van de beide zoontjes van koning Alexander, onlangs op wonderbaarlijke wijze gered is. Koningin Maria stond met haar 2 1/2 jarig zoontje op den arm op het balcon van het zo merpaleis te Bied, toen 't kind zich plotseling losrukte uit de armen van zijn moeder en van het balcon viel. Een sol daat, die beneden op wacht stond, had de bewegingen van de koningin gadegeslagen en wist het kind in zijn armen op te vangen zoodat het onge deerd bleef. Koning Alexan der heeft den soldaat terstond een belooning van 30.000 di nar laten uitkeren, hem van den militairen dienst vrijge steld en hem bovendien een levenslang pensioen toege zegd". „Door een beslissing van het Zweedsche Hof van appèl is een jonge kolendrager. Stig Julius Carlsson genaamd, die op het oogenblik werkloos is, als baron Liljencrantz in den Zweedschen adel opgenomen. Carlsson was in een eenvou dig werkmansgezin grootge bracht en had steeds in de meening verkeerd, dat hij de zoon van den werkman was. Ongeveer twee jaar geleden kwam hem, toen hij in zijn vaders latafel iets zocht, het trouwboekje van zijn veron derstelden vader in handen en toen zag hij, dat zijn naam onder de kinderen van het gezin rfiet voorkwam. Diep geschokt door deze ont dekking besloot hij terstond een onderzoek in te stellen. Hierbij bleek, dat om onbe kende redenen wijlen baron en baronnes Liljencrantz hun wettig kind in het gezin van den werkman hadden uitbe steed, waar het tegen jaarlijk- sche betalingen als het eigen kind van dit echtpaar werd grootgebracht. De jonge Carls son begon daarop een proces om zijn eigen naam te doen erkennen en enkele dagen ge leden heeft het Zweedsche ge rechtshof uitspraak te zijnen gunste gedaan, waarbij hij als de wettige zoon van baron Liljencrantz wordt erkend en zijn aanspraken op de erfenis worden ingewilligd. De zaak heeft in Zweden natuurlijk veel belangstelling getrokken en het bescheiden huisje, waar het echtpaar woonde, kreeg druk bezoek van de journalisten". NOORDWIJKERHOUT „Kom langs. Bel. Als u iets wilt of nodig hebt, maar u hebt geen geld, aarzel dan niet. Door ons steunfonds hebben we wat extra's te bieden voor de minima en voor degenen die er tien procent boven zitten. Voor bijvoorbeeld bejaarden, wao'ers en eenoudergezinnen". Deze woorden sprak de Noordwijkerhoutse wethouder C. van Duin gisteren, tijdens een persconferentie waarin hij informatie gaf over het steun fonds van 30.000 gulden dat de gemeente heeft ingesteld. „Ar moede bestaat echt", aldus Van Duin. „Ik schat dat ongeveer 150 Noordwijkerhoutse mensen er voor in aanmerking komen". Het steunfonds is er voor schrijnende situaties waarbij mensen niet terecht kunnen bij de bijzondere bijstand. Als ineens je koelkast het begeeft of de televisie van een aan huis gebonden invalide gaat kapot, dan zeggen ze bij de bijstand: Had je maar moet spa ren. Via het steunfonds van de gemeente is er dan echter nog een mogelijkheid. Wethouder Van Duin realiseert zich dat het vooral belangrijk is dat het bestaan van het steunfonds bij de mensen bekend is. „Maar we kunnen natuurlijk geen omroeper met een bel door het dorp sturen. Daarom hebben we blauwe folders gemaakt voor bij de arts of om bijvoorbeeld in de biblio theek te leggen". De echte minima kunnen de aanschaf van iets noodzakelijks vanuit het steunfonds voor honderd procent ver goed krijgen. Mensen die er iets boven zitten kunnen, afhanke lijk van de financiële draagkracht, een deel vergoed krijgen. Dat geldt ook voor sociale kosten, zoals bijvoorbeeld het lidmaat schap van een vereniging of museumbezoek. BEDIJN OVER RAPPORT BRAND HUIS TER DUIN NOORDWIJK „Waar er kritiek is en die terecht blijkt te zijn, moeten we er lessen voor de toekomst uit trekken". Zo reageer de loco-burgemeester J. Bedijn gisteravond op het vroegtijdig uitgelekte rap port over de brand in ho tel Huis ter Duin. Een conclusie wilde Bedijn nog niet aan het rapport verbinden. „We hebben het nog niet grondig be studeerd. Dat moet eerst gebeuren voor ik er een uitspraak over doe", aldus de Noordwijkse loco-bur gemeester. In opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken heeft een speciale commissie de brand die in de nacht van 25 januari Huis ter Duin gedeel telijk in de as legde onder zocht. Drie Noordwijkse brandweerlieden vonden tij dens de bluswerkzaamheden de dood. Met name daarom is een speciaal onderzoek naar de brand gedaan. Bedijn vindt dat terecht. „Een brand met een dergelijke fatale afloop moet natuurlijk zeer grondig worden onderzocht. Vooral voor de nabestaanden van de overleden brandweerlieden is het echter wel schokkend dat het weer zo uitgebreid in de publiciteit komt". Op de inhoud van het rapport wil Bedijn nog niet ingaan. „Naar verluidt is de onder zoekscommissie tot de conclu sie gekomen dat de brandwe- ring in het hotel niet voldeed. Bovendien zou een gedegen onderzoek door Bouw- en Wo ningtoezicht niet hebben plaats gehad. Of dat allemaal klopt weet ik niet. Het onder zoeksrapport is onlangs op het gemeentehuis gearriveerd en moet nog bestudeerd en be sproken worden". J. Peschier, commandant van de Noordwijkse brandweer, wil eveneens nog geen com mentaar geven. „Ik ken de in houd van het rapport niet om de doodeenvoudige reden dat ik het nog niet heb", aldus de brandweercommandant die het een merkwaardige zaak zegt te vinden dat hij de con clusies van het onderzoek van uit de pers heeft moeten ver nemen. „Ik vraag hier maan dag opheldering over, want deze gang van zaken zint me niet", aldus Peschier.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17