Organisator trekt zich erug uit brouwersfestival loidóaQowtmd STAD OMGEVING/RTV Plan voor nieuwe tribune raadszaal VEEK EINDE nt nnï Groen Links ziet niets in plan werving hoge ambtenaren Slimme EHBO-kit CcldócSomotit ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 13 Onze e goed plezierl! S, spie Coi letallic 83 34 X. grijs t interi 250,-. grijs sto olf LS, 81 275 I L, dei Pulman lauw s1 ƒ23 2550,-. t0' \Z '82 t6n Berlins, I grijs in EIDEN Er zijn pro- emen gerezen rond de l7r| ganisatie van het brou- ersfestival. De organi- ir van vorig jaar, ho- ;a-ondernemer R. de »r is niet langer bereid organisatie op zich te innen. Als reden hier- >r geeft hij naast druk- werkzaamheden in café Napoleon ook mi gen werking van VVV- «e recteur C. Hugens op. k kreeg geen cent los i wat te regelen maar ird wel door Hugens 'ezadeld met andere eca-ondernemers. Ik geen zin in deze ge- 'ongen samenwer- i Con id eel met 5 iale stof n topcoi 20.00 ng" heb er vorig jaar veel tijd geld in gestoken. Nu het ii groot succes is geweest, >pte ik op een beetje me- ter werking van gemeente en blji rV, in ieder geval op fi- ncieel gebied. Met Hugens d ik afgesproken dat het jaar zelfs een tweedaagse beurtenis zou worden. Dat "j maal vergeten. Voor organisatie is hij eerst met Voor burgemeester C. Goekoop en VVV-directeur C. Hugens (midden met glas) smaakte het bier vorig jaar goed. Rond de organisatie van het festival zijn dit jaar problemen gerezen. foto: pr Jan la Grand gaan praten, in beeld en ik werd vriende- Die had vorig jaar helemaal lijk verzocht samen te gaan niets met het evenement te werken. Dit alles heeft mij maken. Daarna kwam ik pas doen besluiten mij terug te trekken", is het relaas van De Kier. Als voorzitter van de vereni ging De Vrolijke Tempeliers had De Kier diverse contac ten met kleinere Belgische en Zuidnederlandse brouwe rijen. Hij wist een aantal van hen zover te krijgen om tij dens de Lakenfeesten met hem een brouwersdorp uit de grond te stampen op het Stadhuisplein. Daar hadden demonstraties plaats en von den bierglazen van de ver schillende merken en uiter aard het bier zelf grote af trek. Ondanks een grote re genbui trok het eendaagse festival duizenden bezoekers en kon het zich meten met de andere grote trekpleisters van de Lakenfeesten zoals Leiden Culinair, De Peur- bakkentocht en het Rem- brandtfestival. Goochelen Hugens vertelt niet op de hoogte te zijn van een con flict. „Ik heb alleen begrepen dat De Kier het te druk had en dat vond ik heel jammer. De Tempeliers hadden de or ganisatie goed voor elkaar en hadden goede contacten met de verschillende brouwerij en. Ik heb toen Jan la Grand benaderd of hij misschien nog iets voor elkaar kon krij gen", aldus de VVV-direc teur. De Kier bestrijdt dit: „Dat is niet waar, maar Hu gens slaat wel vaker aan het goochelen". La Grand heeft inmiddels in H. van der Reijden, eigenaar van een bierwinkel en bin nenkort zelf brouwer aan de Nieuwstraat, iemand gevon den met wie hij een soortge lijk evenement gaat organise ren. Van der Reijden heeft nog wel contact gezocht met De Kier maar het festival kwam niet ter sprake. „Ik heb het nu zelf gedaan en de plannen zijn bijna klaar. Er komt dus een brouwersfesti val", aldus de aanstaande brouwer. Hugens toont zich aange naam verrast door dit nieuws: „Het is anders zo zonde, als goede initiatieven doodbloeden". De Kier, die het festival als zijn geestes kind beschouwt, is minder tevreden over de afloop: „Ik vind het jammer. Ik ben na melijk een beetje bang dat de goede formule van vorig jaar een beetje uitgewoond gaat worden. Als dan maar duide lijk is dat ik er ook niets mee te maken heb gehad". Jubilarissen onderscheiden De FNV-bond Druk en Papier sloeg gisteravond dertig vliegen in één klap. In het Antonius Club huis aan de Lange Mare werden vijfentwintig ju bilarissen in het zonnetje gezet. Aan vijftien ju bilarissen werd een bondsspeld uitgereikt. Elf mensen kregen een zilveren speld als eerbetoon voor vijfentwintig jaar lidmaatschap; voor vier mensen was er een gouden speld vanwege vijf tig jaar bondslidmaatschap. Vijftien leden die veertig of zestig jaar lid zijn, kregen respectie velijk een vakantieweek voor twee personen en een cadeaubon. De gelukkigen kregen de ca deaus overhandigd door hoofdbestuurder Arie van Noordenne. De plechtigheid was verwerkt in een gezellige avond die de jubilarissen werd aangeboden. Or ganist Koos Henze speelde dansmuziek en er werd een bingo gehouden, foto: wim van noort LEIDEN Er moet een ande re publieke tribune komen in de raadszaal van het Leidse stadhuis. Dit om de contacten tussen burgers en raadsleden te verbeteren. Dat is een van de voorstellen die de Werk groep Politieke Projecten doet in het kader van het FIKS- project dat tot doel heeft de gemeente Leiden klantvrien delijker te laten werken. De huidige tribune is moeilijk bereikbaar, ligt te ver af van de vergaderzaal en bovendien is er vanaf de tribune geen goed zicht op de hele zaal. De werkgroep stelt voor een muur uit te breken waardoor de publieke tribune achter de huidige ambtenarentribune in de zaal kan komen. Andere voorstellen om de bur gers meer te betrekken bij de politiek zijn onder meer het maken van voorlichtingsfol ders en het uitzenden van de raadsvergaderingen via de ka beltelevisie. Een half uur voor aanvang van de raadsvergade ring zou moeten worden gedis cussieerd over „actuele politie ke zaken". De werkgroep heeft zich ook gebogen over de vraag hoe het contact tussen B en W en de overige raadsleden en tussen de gemeenteraad en de ambte naren kan worden verbeterd. Een van de voorstellen daar voor is het opnieuw invoeren van de knipselkrant. Die werd enige jaren geleden afgeschaft omdat dat een besparing van 20.000 gulden per jaar oplever de. 3PZ bijdragen van: nk Buurman, Kees Herpen, Erik Huis- Rudolf Kleijn en 1 de Vlieger. chtkasteel t toeg van de vele losse flodders D66-voorman Pex Lan- berg. Zo'n landelijke nota Pex 's avonds na zijn driftig op de juiste :n de woordjes „Lei en „Leids" invulde om dan als eigen idee in de te brengen. Daarvan had voorstel om het „lokale rendum" in te voeren het ste weg. referendum is immers al s jaar en dag het stok- dje van Hans van Mierlo zijnen. En och waarom Pex dat niet mogen lenen Hans er even niet mee a< ld' °P9 logelijkei worde gaven ons vot logere nt niet wil u de vak laten tijdelij i van i Hal ir een balletje kan, raar ':n. Dit keer wilden de an- partijen wel meerijden Pex' stokpaard. Terwijl Groningen tot Maastricht )66-nota's over lokale re- "nda zonder veel omhaal len weggestemd, ging de dse raad er wel op in. Lei- kreeg er niet alleen een lelijke primeur mee, maar een probleem. Want ja, idee van een volksraad- ing is leuk, het uitvoeren tweede. ils we mogen afgaan op aantal suggesties van frac- en ambtenaren voor de idende vragen die aan de Diking moeten worden 'I rgelegd, leeft het idee daar i niet echt. Tot nu toe is lelijk nog niets ingeleverd, en om maar wat te schui- met termijnen, voor de verdere aanpak het karwei lijkt het en- isiasme niet groot. De di- ie bestuurlijke en juridi- aangelegenheden die de bij de horens moest vat- heeft haar kans schoon in en de klus tot stage-op- tat verklaard voor iemand wordt opgeleid tot beleids- lewerker. betrokkene werkt eigen- >p een andere afdeling en inmiddels wel achter dat het karwei niet zomaar i naast haar gewone werk klaren. Ze is er bijna full- mee bezig. Om de zaak indelijk wat meer op gang trijgen is al gesuggereerd extern bureau in te huren de boel uit te voeren, dan te bedenken dat het rendum om kosten te be- 'n tegelijk wordt gehou- met de verkiezingen voor provinciale staten. Een je adviesbureau kan daar kkelijk een illusie van ma- Zo kan dan een idee dat binnen werd gebracht als aftands stokpaard van s van Mierlo in financiële uitgroeien tot een radio- fisch bestuurd luchtkasteel r Pex Langenberg. rituele dans. Een schijn- toning. Enkele kwalifica ties die van toepassing zijn op het debat over de gemeentelij ke herindeling van de Rijn streek dat afgelopen woens dag in de Tweede Kamer werd gevoerd. Tien burgemeesters van dor pen uit de Leidse regio namen woensdag plaats op de publie ke tribune van de Tweede Kamer, terwijl zij de uitslag van het debat eigenlijk al kenden. Immers, iedereen was op de hoogte van het compromis dat CDA en PvdA vooraf over de herindeling hadden gesloten. Het CDA zou het hele wetsvoorstel steunen als de PvdA akkoord zou gaan met het zelfstandig blijven van Ter Aar. En zo geschiedde. Na een debat van zo'n acht uur, waarin vooral door de VVD vruchteloos te gen het compromis van de re geringspartijen werd aange schopt, bleken de kaarten te liggen zoals vooraf al duide lijk was en konden „doorgeze ten" burgemeesters eindelijk naar huis. Burgemeester Hans van der Sluijs van Hazers- woude kwalificeerde het de bat van woensdag nog het beste: „Wat praten ze lang en wat zeggen ze weinig". Geholpen Ze staan in de rij, de Polen. En nu eens niet voor een lapje vlees of een kwart mud aard appelen, maar voor een tijde- lijké baan in de bloembollen sector in Nederland. De kwekers zien de Polen graag komen. Ze komen hier om in korte tijd zo veel moge lijk geld te verdienen voor hun in het vaderland achter gebleven gezin en zijn daarom ijverig, bereid tot overwerken en ze zeuren ook niet. Minis ter Bert de Vries wil de Oost europeanen echter niet toela ten. In Nederland hebben we werklozen genoeg dus moeten de kwekers die maar in dienst nemen, zo vindt de bewinds man. De vakbonden staan in deze zaak voor de verandering eens achter de minister. Als de kwekers maar zorgen voor goede arbeidvoorwaarden en -omstandigheden dan zijn er genoeg Nederlandse belang stellenden, zo vinden ook de bonden. Het tegendeel blijkt echter waar te zijn. In Amsterdam is een actie gestart om werkzoe kenden te bewegen in de bol len aan de slag te gaan. Voor wie een contract afsluit, lig gen aardige extraatjes klaar. Boven op het afgesproken cao-loon ontvangt men over de eerste twee maanden een premie van 700 gulden en voor elke volgend maand nog eens 350 gulden. Verder wordt voor gratis vervoer tus sen Amsterdam en de Bollen streek gezorgd en geniet men na afloop van het contract een voorkeursbehandeling van het arbeidsbureau. Het enige wat er nog aan mankeert is dat de bollen niet naar Am sterdam worden gebracht. Na een intensieve promotie campagne en brieven naar in geschrevenen bij het arbeids bureau werd vorige week de eerste inschriifdag gehouden. Zegge en schrijve vijfenze ventig mensen tekenden een contract. Volgens het arbeids bureau geen slecht resultaat. En dat is ook zo. De bollen- boeren in pakweg De Zilk- Noord zijn met dat aantal mooi geholpen. De Leidse CDA-wethouder' Wilbert Hettinga was donder dag voor het eerst van zijn le ven voorzitter van de verga dering van een raadscommis sie. Twee eerder in de week geagendeerde praatavonden waren verschoven en Hettin ga zat bij aanvang van de „première" duidelijk te genie ten. De kersverse wethouder van personeel en organisatie, wel zijn en sport ging meteen kor daat van start. Dat was de in tentie. „Ik hoop dat we con structief kunnen samenwer ken en dat we waar nodig zullen kritiseren", sprak hij, met hier en daar een aarze ling. Daar gaat -ie. Wilbert de wet houder is net Wilbert het raadslid. Hij weet echt wel waar hij met zijn betoog heen wil, maar ongevraagd trac- teert hij zijn tafel- en verga dergenoten op een portie ex tra onbeklemtoonde lettergre pen. Het slijt niet en eigenlijk is het wel charmant ook. En hij deed het prima de luxe als afbijter van de vergader- spits. Meteen kondigde hij een mini-excursie aan in het ka der van Piko Krimi, het pro ject waarbij de gemeente hardvochtig poogt de veel voorkomende criminaliteit veel minder te laten voorko men. Concreet. En hij ge bruikte het als stok achter de deur bij de zeven voorafgaan de programmapunten. Bijna een volleerd vergaderaar, net een echte wethouder. Toch liep hij nog lelijk tegen een beginnersfout aan. De commissie was het eens met het plan de directie sport en recreatie een ton of vier te ge ven voor hoogstnoodzakelijke vervangingen. Hij sloot het punt af door J. Duivesteijn bemoedigend te melden: „Nou, je kan dus aan het in vesteren". Zo vlot gaat het wellicht in de aannemerij, het oorspronke lijk métier van Hettinga, maar niet in de ambtenarij. „Hoeft de provincie nu ineens geen toestemming meer te ge ven?", gaf Duivesteijn meteen repliek. Waarop Hettinga even niets anders wist da- n...„Eeeeeehhhhh". Oud en nieuw Valkenburg waar ooit een Romeinse nederzet ting lag en waar nu een vliegbasis is, heeft een lange militaire geschiedenis. Bij de opening van de nieuwe provinciale weg S4 kwamen de bei de uitersten van militair Valkenburg even bij el kaar. Onder het alles overheersende geronk van Orions van de luchtmacht kwamen „Ro meinen" gedeputeerde Ted Jansen een zwaard aanreiken om het openingslint voor de weg door te hakken. Alleen jammer dat de Orions ook tijdens de opening zo laag binnen bleven komen dat de Romeinen het reële risico liepen dat de pluimen van hun helmen werden gevlo gen. foto: henk van den ende Laag Winkelcentrum De Batehof in Woubrugg'e is te hoog. Dat is geen nieuws voor de omwo nenden. Door simpelweg de heipalen te meten zagen zij tijdens de bouw al dat het winkelcentrum hoger zou worden dan was toegestaan. Burgemeester en wethouders werden spoorslags op de hoogte gebracht van dit be drog van projectontwikkelaar Karsten, maar er werd geen actie ondernomen. De mach teloze bewoners zagen de aan nemer stug doorbouwen en op 8 mei werd De Batehof feeste lijk geopend. Voor de omwonenden was het geen feest. Zij kijken tegen een winkelcentrum aan dat uiteindelijk 50 centimeter ho ger is dan is toegestaan. Het is extra wrang omdat voordat met de bouw werd begonnen 26 bezwaarschriften werden ingediend. Vooral de hoogte van de bebouwing baarde de bezwaarmakers zorgen. Aan de onrust kwam echter een einde toen het college bepaal de dat niet hoger mocht wor den gebouwd dan 3.76 meter. De Batehof is echter 4.22 me ter hoog. Laag (2) Afgelopen donderdag oordeel de de gemeenteraad dat bur gemeester en wethouders on juist hebben gehandeld. Ook voor projectontwikkelaar Karsten had men geen goed woord over. De raad bepaalde ook dat het winkelcentrum waar mogelijk moet worden verlaagd. Een aardige eis, maar waar is die eigenlijk op gestoeld? Het zou betekenen dat het dak moet worden ver wijderd, dat de winkels ver volgens vijftig centimeter moeten worden verlaagd en dat het dak er daarna weer op kan. Nee, tot zulke ingrij pende maatregelen zal het wel niet komen. De Batehof zal wel gewoon te hoog blij ven. De projectontwikkelaar krijgt van de gemeenteraad namelijk de kans een nieuwe bouwvergunning aan te vra gen. Bewoners kunnen tegen het verlenen ervan opnieuw bezwaar aantekenen, maar dat heeft in Woubrugge toch niet veel zin. Vriesangst Het uitzonderlijk warme weer van begin mei deed velen verlangen naar een duik in het verkoelende water van een openluchtzwembad. In Alkemade konden de zwem mers niet terecht. Het buiten bad was nog niet open. Het commissielid Ton van Velzen wilde onlangs in weten waar om het zwembad niet eerder werd geopend vanwege de hoge temperaturen. Die vraag bracht de verantwoordelijke mannen, Hans Paasman van de Tweesprong en wethouder Luuk Beelen enigszins in ver legenheid. Het bleek een kwestie van personeelsgebrek te zijn. De bassins waren tij dens de warme dagen nog leeg en er waren niet genoeg mensen om de zaak even snel op gang te brengen. Dat ant woord bevredigde Van Vel zen niet. Beleefd vroeg hij of er iets kan worden gedaan waardoor het mogelijk wordt in het vervolg wel in te spe len op zomerse toestanden be gin mei. Dat leverde een uit leg op over de kans op vorst in de meidagen. Machines die draaien, dure chemicaliën die worden gebruikt, terwijl het dan 's nachts zou kunnen gaan vriezen en het water dan niet meer warm te krij gen is. Van Velzen hield ech ter aan: hij wees op gemiste inkomsten omdat veel gezin nen mogelijk direct al een zwemabonnement zouden hebben aangeschaft als ze een verfrissende duik hadden kunnen nemen. Wethouder Beelen hield het lastige raads lid daarop een oude volkswijs heid voor: „Ton, het is net als met bonen leggen, dat moet je nooit voor de IJsheiligen doen". Paasman deed ook nog een duit in het zakje met het gruwelverhaal dat het ooit wel eens sneeuwde op de ope ningsdag van een seizoen voor het buitenbad. Al met al lijkt het er niet op dat de gemeente Alkemade de bevolking op zijn wenken wil bedienen. De kreet „Als het zomert begin mei, staan de mensen voor het buitenbad in de rij" wordt gepareerd met de slogan „Als het in de mei maand vriest, kan het toch niet zo zijn dat de gemeente veel geld verliest". Dezelfde gemeente wil het dure buiten bad eigenlijk liever afbreken en er een ovérdekt tropisch zwemparadijs voor in de plaats zetten. Een slecht sei zoen voor het buitenbad komt dan beter van pas en dat be reik je niet door op mooie da gen de tent open te gooien. LEIDEN Groen Links ziet niets in de verandering die het college van B en W wil bij de invulling van hoge gemeente lijke functies. Volgens Groen Links krijgen mannen dan meer kans op een hoge baan via doorstroming en dat zou af breuk doen aan het doelgroe penbeleid. Over het voorstel van het college om de vervul ling van de vacatures voor de hoge functies te veranderen, is nog geen beslissing genomen. Er wordt gewacht op een eva luatie van het doelgroepenbe leid en een plan om de mobili teit van gemeentepersoneel te vergroten. In de nieuwe rege ling wil de gemeente twee vliegen in een klap slaan: doorgaan met het doelgroepen beleid én de kansen voor man nen binnen de gemeentedienst vergroten door verschuivingen op gelijk functieniveau en naar hogere functies te vergemak kelijken. Doel van de verande ring is volgens P. van der Hei den (personeel en organisatie) het vergroten van het aantal vrouwen in hogere functies. „Je kunt je bij een topfunctie wel alleen richten op vrouwen, maar dat blijkt moeilijk. Om nu toch meer vrouwen in de leidinggevende functies te krij gen, boven schaal 11, kun je ook mannen in en boven schaal 11 laten doorschuiven en de vrijkomende plek laten opvullen door een vrouw. Vol gens ons wordt de instroom van vrouwen op die manier groter dan wanneer je steeds louter werft voor de eerst vrij komende functie. Bijkomend voordeel is dat de doorstro ming van het personeel wordt vergroot". In het nieuwe voor stel hebben bij de gemeente werkende vrouwen en alloch tonen voorrang, direct gevolgd door bij de gemeente werken de mannen als er een vacature ontstaat. Daarna worden vrou wen en allochtonen van buiten de gemeentedienst geworven en pas daarna externe manne lijke kandidaten. Dat mannen die al bij de gemeente Leiden werken de mogelijkheid krij gen door te stromen naar een hogere functie, waarop de dan vrijkomende plek door een vrouw wordt ingevuld, is vol gens Groen Links een afzwak king van het doelgroepenbe leid. P. Vonk (VVD) had geen problemen met het voorstel. „Het plan hoort bij een verant woord personeelsbeleid. Je moet demotivatie bij het man nelijk personeel voorkomen door zicht te geven op door stroming". Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een 'T nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl:J I I Adres:I I I I Postcode/plaats:l J Telefoon: (voor controle bezorging) J 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I G kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de slimme EHBO-kit naar: Naam: J Adres: l Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13