Tour blijft belangrijkste voor Rooks en Theunisse g-\iinruimer Frank Schreve verlaat NSF 'V, Italia voetballerlei -BESTUURDERS BLIJVEN TE LANG OP HUN STOEL ZITTEN' -PORT QaidóaQowumt ZATERDAG 19 MEI 1990 PAGINA 11 te wraak van Hans-Peter Lehnhoff 'ERPEN FC Antwerp speelt ook het komend seizoen <es voetbal. Nederlander Frans van Rooy heeft opnieuw \groot aandeel gehad in de prestaties van de pas afgelopen mstrijd, maar ook de Westduitser Hans-Peter Lehnhoff al snel „onmisbaar" genoemd in het Antwerpse kamp. Eu- is voetbal heeft vooral Lehnhoff als zeer belangrijk erva- De 26-jarige sneltrein van Antwerp: Vooral de wedstrijd >n Stuttgart heeft mij geen windeieren gelegd. Daar heb ik in de kijker kunnen spelen. Met het gevolg dat er plots vier idesligaclubs achter mij aan zaten. Met sprookjesachtige aan- iingen. Waarmee gerust gezegd kan worden dat Lehnhoff op inde wijze wraak nam op FC Köln, alwaar hij destijds moest trekken. „Ik werd door trainer Daum uit de ploeg gezet ten I5fe van Thomas Hassler. Die is nu naar Italië vertrokken, jat ze bij Keulen opnieuw een type Lehnhoff zoeken". Nog geen vakantie voor Rob Reekers F BOCHUM Zoals viel te ver- j wachten, kan Rob Reekers nog I niet gaan genieten van vakan tie. De Nederlander in dienst bij VfL Bochum weet zelfs nog niet tegen welke vereniging hij met zijn collega's op 24 en 27 mei zal moeten strijden om een plaats in de Bundesliga. De kans is echter groot dat het FC Saarbrücken wordt. Met nog één duel voor de boeg deelt Saarbrücken weliswaar de derde plaats op de ranglijst in de tweede liga met Stuttgar- ter Kickers, maar het doelsal do van de formatie van trainer Schlappner en manager Ma- ga th is een stuk beter. Rob Reekers. Kees Bregmann geeft handel in cocaïne toe DÜSSELDORF De voor- malige voetbalprof Kees Bregmann (42) heeft voor de rechtbank van Düsseldorf bekend cocaïne te hebben verhandeld. Hij bestrijdt ech ter ook betrokken te zijn ge weest bij de smokkel van drugs. Bregmann werd in oktober 1989 gearresteerd nadat hij op een parkeer plaats een kilo cocaïne had overhandigd aan een ver trouwensman van de politie. Holger Fach niet actief in Italië MALENTE Holger Fach zal voor de Bondsrepubliek de eind ronde om de wereldtitel voetbal in Italië niet mee kunnen ma ken. De 27-jarige speler van Bayer Uerdingen, die zowel in de defensie als op het middenveld inzetbaar is, heeft al vijf weken last van een knieblessure. Beckenbauer hoeft geen vervanger op te roepen omdat hij een voorlopige selectie van 23 spelers had en met het wegvallen van Fach geen hoofdbrekens meer heeft over het schrappen van één speler. Alexej Michailitsjenko moet rust houden TEL A VIV De Sovjetunie kan tijdens de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal waarschijnlijk niet beschikken over middenvelder Alexej Michailitsjenko. De 27-jarige interna tional van Dynamo Kiev ontwrichtte in de vriendschappelijke interland tegen Israël zijn schouder. Daarbij liep hij een zware spierblessure in de bovenarm op. Israëlische artsen verklaarden dat de Sovjetrus, die in Seoul nog Olympisch goud won, zeker vier tot vijf weken rust moet houden. RI Wie vult voor Post in de 73ste 0 d'Italia de leemte die 1 Breukink na zijn trek naar PDM heeft itergelaten. De leider de rijkste formatie in profpeloton wil graag alle fronten meestrij- i en dus ook in de Ron- x van Italië, die gisteren Bari van start is ge gokte drie jaar op de iliteiten van de blonde lerlander, maar die kon hoge verwachtingspatroon s ten dele waarmaken, truien verzamelde Breu- wel, voor een eindzege hij evenwel steeds te- Ondanks diens imposan- •lijst in Italië - derde, Ie en vorig jaar vierde - ide Post voor dit seizoen klimkwaliteiten van Ste- Rooks en Gert-Jan Theu- te moeten gokken. Niet er voor de Giro, maar de magere Tour- 9 taties van de laatste jaren ergetelheid in te drukken, ïernieuwde samenwerking het Nederlandse konings- jel uit de Tour moet, vol- i de Amstelvener, leiden aansprekende successen in [rote rittenkoersen. Te be ien met de Giro. Vijf aan- jstig en v sten bergop, met loodzwa- uitgeb r tappes in de laatste week ireedte. k e Dolomieten, staan garant et.: Ovefr een enerverende Ronde Italië. is echter de vraag of de aankopen, die afgelopen lag in de bergen van Ro- ië nog op grote achter- werden gereden, op Ita- is grondgebied tot het ui- zullen gaan om een raanstaande rol in de strijd le eindzege te spelen. Bei- iljonairs, die hun eigen ichterom|"amma bepalen, hebben Indel.: Iseizoen afgestemd op de ne van Frankrijk en zien "iro voornamelijk als een jelezen mogelijkheid de be- in de juiste cadans te krij- het grootste wieler- ikel van het seizoen. De biedt aanzien en bepaalt een groot deel de niet ge- marktwaarde van het 'tal. aag zien dat de bes- te Nederlandse ronderenners van afgelopen jaar in de laat ste week van de Giro nog hoog in het klassement vertoeven. De Amstelvener, die met Freuler en Van Poppel, twee mmtü ■pëmtm ijzersterke kandidaten heeft vooruit. „Maar een mogelijk- voor de massasprints, weet dat heid op de eindzege mogen en zijn dure kostgangers dan in kunnen we niet laten liggen, ieder geval tot de bodem gaan. Echter twee grote ronden win- „In principe gaan we voor de nen als Fignon en Roche kun- etappezeges", kijkt Rooks nen we niet. Het voornaamste Rooks (links op de foto naast ploeg genoot Gert- Jan Theunis In prin cipe gaan we voor de etap- gelijkheid op de eindzege niet laten lig- doel blijft toch de Ronde van malige werkgever had genoeg Frankrijk. Daar willen we pie- van de bizarre toestanden op ken". de Italiaanse wegen. Niet in de Het duo kwam vorig jaar als laatste plaats door de hersen werknemer van PDM niet aan spinsels van organisator Vin- de start in de ronde. De voor- cenzo Torriani. In '88 stuurde de Italiaan het op snelheid lig gende peloton vlak voor de streep van de vijfde etappe door een smalle Romeinse poort. Het betekende het einde van de Giro voor Theunisse. De UCI berispte de organisa tie, in de hoop dergelijke wan toestanden voor de toekomst uit te bannen. Chaotisch „Dat is nu eenmaal Italië. Het koersverloop is er compleet anders dan in Frankrijk", al dus Theunisse. „Meer chao tisch in de slotfase. In de Tour let iedereen op elkaar. In de Giro wordt er door de Italia nen vreselijk gekoerst. Dat maakt het ook aantrekkelijk", meent Theunisse, die in de klassiekers al duidelijk maakte de afwachtende houding van het peloton grootverdieners weinig te waarderen. Rooks en Theunisse zagen bei den hun jacht op een klassieke zege in het voorseizoen mis lukken door pech, onstuimig heid en taktische fouten. Voor Theunisse geen reden in de Giro op zoek te gaan naar re vanche. „Post heeft met Breu kink altijd goed gescoord in Italië. Voor mij staat de ronde volledig in het teken van de voorbereiding op de Tour. Het geeft geen zin enkele weken voor Frankrijk alle reserves aan te spreken. De Giro win nen is niet mijn doel", geeft hij zijn bedoelingen voor de ko mende weken aan. „Of de roze trui moet voor het oprapen lig gen. Daarnaast is een etappe zege ook nooit weg". Voor dagsuccessen hoopt Post in elk geval op het sprinters duo Van Poppel- Freuler. De Nederlander, vorig jaar goed voor twee overwinningen en een roze trui, deed in de Vier daagse van Duinkerken zoals gewoonlijk voor het eerst in het seizoen van zich spreken. De Bilthovenaar won twee rit ten en gaf daarmee aan klaar te zijn voor de grote ronden. In de Giro en de Tour moet hij zijn gigantische jaarsalaris waarmaken. Iets dat hem vo rig jaar slechts ten dele lukte. „Ik verander mijn voorberei ding niet. In de Giro sta ik er", aldus het enigszins verbleekte goudhaantje, die zich als derde in de Post-ploeg een hoofdrol in de Tour heeft toebedacht. YHEM Frank reve neemt volgende k dinsdag afscheid als rzitter van de Neder- se Sportfederatie De kleine, tamelijk pvallende man ver- jnt uit beeld op weg r één of andere zelden looit beklommen piek. bergbeklimmerspas- die hij van zijn vader [rootouders heeft ge- ieest ingrijpende reorga- tie in de geschiedenis van ationale sportkoepel is dan inoeg afgerond; nieuwe ng, nieuwe taakstelling en nieuwe behuizing op het sportcentrum Papendal. Nederlands Olympisch té (NOC) trekt daar op 1 itus bij in. De beoogde fu- nog geen feit. „Maar dat over twee jaar wel", is uanM CilreV,e' 48-jarige hoofd-directeur de Heidemij heeft na de ng van pijn Ehuisconstructie, waarmee het eigen bedrijf ontdeed onrendabele onderdelen, sport laten zien dat sane- ok op aanvaardbare wijze [eschieden. Dat de reorga- van de NSF een succes orden, staat voor Schre- st. „De dienstverlening de verhouding met de Jonden is sterk verbe- Ik ben ervan overtuigd iet veel meer voldoening It gesproken over de NSF drie jaar geleden", i Schreve destijds aantrad Ie nationale sportburcht er lijk vervallen uit. Een igend extern rapport, xdeeld bestuur en perso- dat elkaar voor de voeten In nog geen jaar tijd was ergste puin geruimd en de man aan het hoofd zich «ntreren op wat hij als belangrijkste taak zag: de lording van NSF en NOC. vorming van één voor de t verantwoordelijke orga- fie. Schreve: „Er zullen 'jds stellig dwingende re- ■■Ien ziin 6eweest 0m ëe~ scheiden op te trekken, maar die bestaan nu niet meer". Hoofdlijnen De houding van de NSF ten opzichte van de overheid is in die tijd totaal veranderd. Niet langer volgzaam, maar zelfbe wust. Schreve: „Het zijn de sportorganisaties, die de hoofdlijnen van het sportbe leid uitzetten. WVC mag mee denken. Dat verhoudt zich uit stekend met het principe van de terugtrekkende overheid". De laatste briefwisseling met minister d'Ancona ademt die geest. De NSF kondigt aan met de minister van gedachten te willen wisselen over de prioriteiten bij de besteding van de beschikbare middelen, de rol van de overheid, de or ganisatie van de sportstruc- tuur, de stimulering van de vrijwilligers, de maatschappe lijke loopbaan-planning van topsporters en - zeker niet als onbelangrijkste - de vergroting van het sportief gedrag bij spe lers, atleten, begeleiders en publiek. Allemaal onderwer pen, die in eigen kring al doorgesproken zijn. De NSF-voorzitter stond let terlijk op de Binnenhofse bar ricades. In een t-shirt met op druk. Onhandig en onwennig in een voor hem vreemde situ atie. Zijn voorgangers Quarles van Ufford en Peter van Dorst zouden bij de gedachte alleen al onpasseljk zijn geworden. Instantloterij „Kijk wat dat politiek appèl heeft opgeleverd", glundert Schreve achteraf. „De verho ging van de fiscale vrijstelling voor het vrijwilligerskader van 800 naar 2400 gulden komt er waarschijnlijk dit jaar nog door. Het lichamelijk on derwijs op de lagere scholen wordt weer gesubsidieerd. De sport mag de instantloterij or ganiseren. Dezer dagen zal blijken of de Staatsloterij daar voor schadeloos moet worden gesteld of niet. Wij vinden ui teraard van niet. Dan de libe ralisatie van de reclame-re- gels. Die is zover doorgeslagen, dat wijzelf nu enige behoefte hebben aan regularisatie. De boodschap van de sponsor moet niet allesoverheersend zijn. Alleen bij de gewenste verhoging van het rijksbudget voor de sport van 45 naar 90 miljoen gulden in vier jaar hebben we mondjesmaat ge hoor gevonden. De stap in het eerste jaar was niet groter dan 1,3 miljoen gulden. Daar moeten we nog wat tegenaan drukken". Ver buiten de landsgrenzen: in Seoul tijdens de Olympische Spelen van 1988 vond de eer ste toenadering tussen NOC en NSF plaats. De daar voorge kookte „amalgamatie" tussen Schreve en Henk Vonhoff, kostte de Groningse commissa ris van de koningin enkele maanden later zijn baantje als voorzitter van het NOC. Sail lant was, dat dezelfde achter ban, die tegen Vonhoff ageer de, Schreve bleef steunen. Terugkoppelen „Een kwestie van goed overleg en steeds terugkoppelen", al dus de scheidende voorzitter. „De sport heeft nog iets in zich van de oer-democratie. Van de veertiendaagse volksraadple ging op een Zwitsers dorps plein. Alles voltrekt zich in de openbaarheid; vaak voor het oog van de camera's. Soms lijkt het een rotzooitje, waar door bekwame mensen wor den afgeschrikt. Dat is jammer want een sport goed besturen vormt een uitdaging waar je in het bedrijfsleven en ook in de politiek niet vaak tegenaan loopt". Nu het reorganisatie-proces nagenoeg is voltooid, stapt Schreve op. „Te veel sportbe stuurders blijven te lang aan hun stoel kleven. Een bond besturen is iets, waar je een bepaalde periode je energie in moet stoppen. Dan maak je plaats voor een ander. Dat is de kracht van het besturen op amateur-basis. Zolang je men sen kunt vinden, die bereid zijn hun ervaringen uit andere sectoren van de maatschappij in te brengen, ben ik tegen een betaald voorzitterschap. Maar ik sluit niet uit dat zo'n meer. Hij zou degene zijn ge weest, die Wout Huibregtsen bij het NOC introduceerde. Schreve ontkent, noch beves tigt het gerucht. „Laten we zo zeggen; wij zijn al jaren goeie vrienden. Ik weet zeker dat het NOC aan hem een beste voorzitter zal hebben". Mistflarden Er hangen afbeeldingen van in mistflarden gehulde berg toppen aan de wand van Schreve's werkkamer op de bovenste verdieping van het gebouw van de Heidemij in Arnhem. Het uitzicht is adem benemend. Men kan er zo een eind Duitsland inzien. Maar de horizon van Schreve reikt verder. Tot aan de toppen van de Kaukasus en de Andes. Hij stond bovenop de Elbroes; het hoogste punt van Europa, 800 meter hoger dan de Mont- Blanc. In de Andes beklom hij de 6000 meter hoge Cancaraca, wat nog geen mens vóór hem was gelukt. Een paar maanden geleden vloog hij voor zijn werk naar Bolivia. En ja hoor; een vriendje gebeld. Toevallig de voorzitter van de Bolivi aanse alpen-vereniging. Sa men met hem in het hoogste skibaantje ter wereld, samen geacclimatiseerd en samen op weg naar de zesduizend meter hoge Huana Potosi; een klim- tocht van vijf dagen in barre omstandigheden. Er was zo weinig zuurstof dat het houts vuurtje bijna niet wilde bran den. Maar de voldoening was groot. Scheidende voorzitter Frank Schreve: „Ik ben ervan overtuigd dat met veel meer voldoening wordt gesproken over de NSF dan drie jaar geleden". patroon in de toekomst nood zakelijk zal zijn". „Maar dan geen cumulatie van functies, waar men bij de atle- tiek-unie aan denkt. Die oplos sing is zeker niet moeders mooiste. Teveel rond één per soon gebouwd. In dat geval zou ik iemand van buiten heb ben genomen. Dat mag mijn goede vriend Wim de Beer best weten". Een goede voorzitter zorgt voor zijn eigen opvolging. FOTO: ANP Schreve deed dat door Marten Kastermans te vragen. De voetbalbestuurder leiddde drie jaar geleden de stuurgroep, die de organisatie begeleidde en is dus goed ingevoerd. Volgens ingewijden deed Schreve zelfs Schreve: „Een fantastische be zigheid. Je kunt het niet goed uitleggen. De lichamelijke uit daging, de psychische veer kracht, die je moet opbrengen, de kameraadschap, het ruige leven en de mooie natuur. Het is een combinatie van al die dingen. Als ik op weg ga, hoeft mijn secretaresse geen hotel te boeken. Ik slaap wel in een hooiberg of in een slaapzak in de open lucht. Het is belangrij ker voor mij dan mijn werk. Als dat klimmen niet meer zou kunnen, zou ik een ander baantje nemen". I door Frank Werkman Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit, dat is bekend. Het toernooi om de werldtitel voetbal is daar een voor velen mooi, voor anderen stuitend voorbeeld van. Pas op vrijdag 8 juni gaat de bal echt rollen. Maar voor Cameroun wereldkampioen Argentinië mag trachten beentje te lichten zal er het nodige water door Po en Tiber zijn gevloeid. De Trevi-fontein zal de nodige van wensen vergezeld gaande munten tot zich hebben genomen en de Via Appia voetbalpelgrims hebben begroet voor de Squadra Azzurra zich aan het eigen publiek presenteert. Voor de beoefenaars van calcio (voetbal) zich aan de fanatieke eigen aanhang voorstellen, gaan de wielrenners proberen de voetbalkoorts enigszins te beteugelen. Vanaf vandaag draait de Giro op volle toeren en de tifosi hopen dat hun pedaleurs al vast een voorschotje nemen op wat de balgoochelaars straks hopen te presteren. Eén ding is zeker: de individuele zege van een fietser wordt net zo hartstochtelijk toegejuicht als een collectieve triomf van de nationale voetbalploeg. In het sportgekke Italië is men, bijna meer dan elders, met een overwinning héél gelukkig. De tennissers, die ooit de Davis Cup finale haalden, waren daar jaren geleden al een mooi voorbeeld van. Voorlopig doorkruisen de wielrenners echter het Apennijnse schiereiland. Ze zijn gisteren met een proloog in Bari, ook een speelplaats voor het WK voetbal overigens, begonnen, maar finishen niet in Rome. Daar zijn ze namelijk tegen de tijd dat de Giro in Milaan op 6 juni eindigt nog steeds bezig met het plaveien van de Via Dolorosa en Via Delia Camiluccia. Slechts twee dagen na de dag dat heel wielerminnend Italië hoopt dat een landgenoot op het hoogste platform wordt gehuldigd, wordt in dezelfde noord-Italiaanse stad het WK voetbal dus geopend. Over spitsdrukte gesproken. In de voorbije winter moest iedere, zich normaal gesproken per Fiat 500 vervoerende Milanees zich wegens vergaande smog per tweewieler verplaatsen en weet dus wat fietsen is. In het kader van wielrennen stuitte ik op een aardig verhaaltje, dat volgende week in het blad Econocom wordt afgedrukt en hierbij dus al vast aan u. „Waarom een sponsor? Simpelweg om de kosten te drukken. Een beetje triathleet rijdt namelijk vandaag de dag niet meer op een conventionele dikke banden fiets, maar op een super gestroomlijnde cad/cam delta fiets met lichtlopende aërodynamische honingraat discwielen voorzien van imperforabile latex banden, een fraai gebogen aluminium spaghettistuur met gestroomlijnde handlebars, en afgemonteerd met een optimax biopace aluminium trapstel met twaalf versnellingen. Natuurlijk hoort daarbij een op zonnepanelen werkende fietscomputer met 512Kb intern geheugen en een parallelle printerpoort en een plasma scherm van 132 characters breed. Om maar te zwijgen over de zeer geavanceerde schuss look bindingen, die de conventionele fietspedalen op dit soort fietsen totaal heeft verdrongen. En wat te denken van de revolutionaire Giro Prolight full foam calimerohelm a la Greg Lemond. Daar komt nog bij dat de inschrijfbedragen soms oplopen tot 100,- voor een wedstrijd, en dat voor ongeveer 10 wedstrijden in het zomerseizoen. Met andere woorden het kost een paar centen maar dan heb je ook wat". Tot zo ver het blad Econocom. Begrijpt u nu waarom het wielrennen zo'n vlucht heeft doorgemaaktHet wachten is nu op een promo-stukje van een sponsor in voetbalartikelen. Dan zal alles wat met het WK te maken heeft ons veel helderder worden. Maar we gaan eerst nog even een stukje fietsen in Italië. In dat land is het van Calcio naar Giro slechts een kleine stap. Maar dan wel eentje, waarachter groot leed verscholen kan gaan. Want nergens is de grens tussen winnen en verliezen zo klein als in de sportwereld. En daarmee de scheidslijn tussen vreugde en verdriet. De komende weken zullen dat weer aantonen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11