'Kerk vaak te burgerlijk om samenleving uit te dagen' Zeventigjarige paus geeft kerk nieuwe impulsen £eidóe(BcMuci/F brieven van leze kerk wereld „Dialoog tussen oosterse en westerse kerken kan beginnen' JSr £eid6C0omatit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £aidó&<2owumt ienl vrijdag 18 mei 1990 pagi c Mgr. Bar hoopt dat KTUA fuseert met Utrecht DELFT Mgr. R. Bar van Rotterdam hoopt dat de Katholieke Theologische Universiteit van Amsterdam zal gaan samenwer ken met de Katholieke Theologische Universiteit van Utrecht, nu de meerderheid van de bisschoppen tegen een fusie is tus sen de Amsterdamse instelling en de theologische faculteit van Nijmegen. De bisschop zei dit deze week tijdens de vergadering van de diocesane pastorale raad. Als het tot een samenwerking tussen Amsterdam en Utrecht komt, gaat de bisschop er wel van uit dat ook in Utrecht het aandeel van Rotterdam in de priestero pleiding goed geregeld kan worden. Friese Raad van Kerken tegen vliegshow BEETSTERZWAAG De Raad van Kerken in Friesland gaat per brief protesteren tegen de vliegshow die 9 juni op de vlieg basis Leeuwarden wordt gehouden. Dat heeft de voorzitter van de Raad, ds. C. Nieboer uit Beet- sterzwaag, bevestigd. „Militaire vliegtuigen en ander wapen tuig zijn een noodzakelijk kwaad waarmee je niet gaat sho wen", aldus Nieboer. Het Interkerkelijk Vredesberaad in Friesland had om een pro test gevraagd. De bezwaren van de Raad van Kerken richten zich ook op de geluidshinder en de verspilling van energie tij dens de vliegshow. Naar verwachting zullen honderdduizend mensen op 9 juni naar de Friese hoofdstad reizen. In het leven wordt vaak beter komedie gespeeld dan op de planken Israëlorganen: PLO-verklaring Raad van Kerken verbijsterend LEUSDEN De Her- vormde en Gereformeer de organen voor Kerk en Israël hebben „met ver bijstering" kennis geno men van de verklaring waarin de Raad van Ker ken pleit voor erkenning van de PLO. „Deze verklaring getuigt van een vergaande politieke ver schuiving waarbij de loyaliteit jegens Israël naar de achter grond is verdwenen." De organen zijn ervan over tuigd dat de verklaring „in brede kring in de kerken" niet wordt gedeeld. Het is in strijd met de dubbele loyaliteit van de Raad ten op zichte van Israël en de Pales- tijnen dat de oproepen van de PLO tegen de emigratie van Sovjetjoden naar Israël niet aan de kaak worden gesteld. De PLO mag dan het be staansrecht van Israël hebben erkend, maar ze heeft de be staansreden nog steeds niet aanvaard. Die houdt onder meer in dat joodse vluchtelin gen, waar vandaan ook, in Is raël welkom zijn. In het licht van de dubbele loyaliteit wprdt volgens de or ganen de geloofwaardigheid van de Raad van Kerken aan getast als deze er kritiekloos voor pleit de PLO als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk te zien. Uit de verklaring blijkt ner gens dat deze afkomstig is van kerken en christenen uit Eu ropa die in hun spreken en denken over Israël kritisch hun eigen geschiedenis beho ren te verdisconteren. De Raad van Kerken had uit de medeplichtigheid van kerk en theologie aan de uitroeiing van de joden in Europa zijn les moeten leren zodat „niet weer een klimaat van bitter heid en kilheid rondom het joodse volk ontstaat zoals wij vandaag alom zien gebeuren". De voorzitter van het Israël Comité Nederland (ICN), Ze- ger Hartog, is uit het comité van aanbeveling voor de cam pagne voor Sovjetjoden 'Weg naar de vrijheid' gestapt. Hij wil niet langer samenwerken met de voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, prof.dr. D.C. Mulder, met als aanleiding voor deze stap is de „stuitende en aanmatigen de" verklaring van de Raad. Het Israël Comité acht Mul ders lidmaatschap van het co mité van aanbeveling „hypo criet en onverenigbaar met de voor de veiligheid van de joodse staat gevaarlijke uit gangspunten van de Raad van Kerken". In het comité van aanbeve ling van het Israël Comité hebben 43 mensen zitting, on der wie bisschop Ernst, de burgemeesters van Amster dam, Rotterdam en Den Haag, Sonja Barend, Rinus Michels en Freek de Jonge. Raden van Kerken in Bondsrepubliek en DDR gaan samen FRANKFURT a.M. De ra- den van kerken in de Duitse Bondsrepubliek en de DDR streven een fusie na. Tijdens de eerste gezamenlijke verga dering van beide raden in West-Berlijn hebben de bestu ren opdracht gekregen „alle met een fusie samenhangende aspecten onder ogen te zien en de noodzakelijke eerste stappen te zetten". De belangrijkste taken voor de nieuwe Duitse Raad van Kerken zijn „samen te getui gen van het Evangelie en het conciliaire proces voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping voort te zet- ROTTERDAM De kerk is er nog niet aan gewend om een minder heidsgroepering te zijn in de samenleving; nog steeds denkt de kerk 'in het groot'. De meeste kerkgebouwen zijn daar van het sprekende voor beeld. De kerk moet van andere minderheden, bij voorbeeld jongernen, le ren de methoden te han teren die horen bij min derheden. En ook moet de kerk zich realiseren dat ze vaak te burgerlijk is om de samenleving die nauwelijks nog naar de kerk wil luisteren uit te dagen met een con fronterende of shocke rende boodschap". Dat waren een paar conclu sies van het congres 'Kerk in de stad' dat gisteren in Rotter dam werd afgesloten. Verte genwoordigers uit Duitsland (Dresden) Groot-Brittanië (Coventry) en Nederland (Rotterdam, het zogeheten Laurensberaad) spraken met elkaar over het typische van de grote stadskerk. Die samenspraak van drie ste den die alle drie in de oor log gebombardeerd werden is niet meegevallen, zo kan worden afgeleid uit de woorden van de Rotterdamse ds. Anton Lamping, verbon den aan de Laurenskerk. We weten van elkaar nog maar nauwelijks wat we bedoelen met allerlei woorden en be grippen, constateerde hij tij dens de slotdiscussie. Wat de Nederlanders verstaan onder het woord 'secularisatie' bij voorbeeld werd door de mees te buitenlanders niet echt be grepen. En eigenlijk vonden ze dat de Nederlanders wel erg pessimistisch waren over de mogelijkheden om kerk te zijn in een geseculariseerde wereld en dat het Laurensbe raad zich eigenlijk al had neer gelegd bij die boze wereld' die geen belangstelling heeft voor wat de kerk te zeggen heeft. Ds. Lamping verzette zich tegen dat beeld: „We zijn niet pessimistisch, maar we hebben de gedachte dat het beter kan en we hadden ge hoopt van jullie te horen hóe dat zou kunnen". Ds. Lamping had verteld hoe de Laurenskerk in Rotterdam haar deuren dagelijks openzet om mensen letterlijk en fi guur binnen te laten; hoe er concerten worden georgani seerd en exposieties worden gehouden. Mensen hebben daar nog wel belangstelling voor, maar voor de boodschap van kerk aan de samenleving, daarvoor is geen interesse. Het visioen van de kerk in de grote stad is er wel, maar het 'hoe' is een vraag waarover ds. Lamping graag wat had willen vernemen van zijn bui tenlandse vrienden. Maar dat lukte niet zo erg. Toch kwam er wel het een en ander los. Bijvoorbeeld het citaat van een van de sprekers van con ferentie, de Londense Donald Reeves: 'Een visioen zonder een taak is een droom; een taak zonder een visioen is af schuwelijk hard werken en een visioen mét een taak is hoop vbor de wereld'. Een andere opmerking was dat als de stad niet meer met de kerk wil praten, die kerk de samenleving als het ware moet uitdagen, de spanning die er is tussen kerk en stad serieus nemen en vruchtbaar maken. „Of is de kerk daar te burgerlijk voor", vroeg een Duitse afgevaardigde. Als voorbeeld werden de concer ten genoemd zoals die vaak in kerken plaats vinden: vooral barokconcerten, want die mu ziek is 'zo harmonieus' en als er tentoonstellingen zijn mag Chagall wel, maar niet de produkten van hedendaagse kunstenaars die de moderne stad op shockerende wijze tot uitdrukking brengen. De kerk zou boven die burger lijkheid uit moeten komen. „We hebben een paar keer iets heel onconventioneels ge daan", aldus Paul Oestringer van de Kathedraal van Con- ventry en eigenlijk waren dat heel goede ervaringen,, hoe moeilijk we het er zelfs soms mee hadden. Bijvoorbeeld toen we een tentoonstelling hadden van een echt heel fe ministische schilder. Sommige mannen van onze kerk voel den zich echt aangetast, maar het was tóch goed dat de kerk dit aandurfde". Christelijke werkgevers niet op armoe-manifestatie DEN HAAG De Ne derlandse Christelijke W erkge versorganisatie (NCW) voelt er niets voor morgen aanwezig te zijn op de landelijke manifes tatie '„Nederland tegen verarming" op het Malie veld in Den Haag. De manifestatie is georgani seerd door het Disk (Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken) en de Raad van Kerken. Deze had zowel de christelijke werkge vers uitgenodigd als het neutrale Verbond van Nederlandse Onderne mingen. De laatste orga nisatie liet weten geen in teresse te hebben voor de manifestatie. Volgens een woordvoerder van het NCW is een massa manifestatie als die in Den Haag „niet de juiste plaats om over het armoedeprobleem te gaan praten". Wel heeft het NCW een afspraak gemaakt met de Raad van Kerken in het najaar om het probleem aan de orde te stellen. Op de manifestatie van mor gen zal felle kritiek worden geleverd op het inkomens- en uitkeringsbeleid van het kabi- net-Lubbers. De Amsterdamse dominee Ab Harrewijn, een van de woord voerders van de manifestatie, werd destijds in het dagblad Trouw fel aangevallen door de toenmalige minister en staatssecretaris van sociale za ken, drs. J. de Koning en L. de Graaf. „De weg die DISK voorstelt, brengt ons af van de oplossing van het probleem en leidt ons terug naar het moeras," aldus De Koning in een rechtstreeks debat met de Amsterdamse bedrijfspastor. En De Graaf verweet DISK „door ongenuancueerde plei dooien voor verhoging van de minimuminkomens verwach tingen te wekken die U niet kunt waarmaken". Voorzitter van Disk, Herman Bode, riep vorige week op de Acht Mei-manifestatie in Zwolle de deelnemers op ook aanwezig te zijn op de mani festatie in Den Haag. 'Armoe de de wereld uit - om te be ginnen uit Nederland', zei hij met een variant op de beken de IKV-leus. Volgens de orga nisatoren is het zaak een dui delijke keuze voor de armen te maken, aldus de organisa toren die zeggen dat er in de jaren tachtig in Nederland een groeiende verarming zichtbaar is geworden. Ruim 800.000 huishoudens (1,5 tot 2 miljoen Nederlanders) leven volgens hen van een mini muminkomen. Vanuit Deventer zijn gisteren 75 Overijsselse fietsers vertrok ken richting Den Haag om daar deel te nemen aan de mani festatie 'De arme kant van Nederland'. De fietstocht is be doeld als uitdrukking van protest tegen de verarming. FOTO: PERS UNIE De kerk in lichter laaie 350 jaar oude kerk in Stockholm afgebrand STOCKHOLM De 350 Jaar oude Sint Catharinakerk op het eiland Soeder in Stock holm is afgelopen nacht door brand verwoest. De oorzaak van de brand is nog onbe kend, maar sommige getuigen zeggen kort voor het uitbre ken ervan een explosie te hebben gehoord. De kerk heeft kortgeleden onderdak geboden aan veertig vluchtelingen, voornamelijk leden van de Turkse minder heid in Bulgarije, die met uit zetting uit Zweden werden bedreigd. De predikant van de Sint Catharinakerk en de meeste leden waren het niet eens met de beslissing van de regering van Zweden om de voorwaarden voor toelating van politieke vluchtelingen tot het land te verscherpen. TILBURG Het gesprek tussen de westerse kerken en de kerken uit Oost-Europa en de Sovjetunie kan nu pas echt beginnen. De tot nu toe ge voerde dialoog is door de poli tieke omstandigheden in het Oostblok te beperkt geweest. Dit zei dr. A. Lascaris van het Dominicaans Studiecentrum donderdag op een studiedag over oosterse spiritualiteit in Tilburg. De dag was georgani seerd door het Apostolaat voor de Oosterse Kerken, dat namens de Rooms-Katholieke Kerk de contacten onder houdt met de orthodoxe ker ken en tevens probeert hun manier van geloven toegan kelijk te maken voor westerse christenen. De dialoog tussen oosterse en westerse christenen zal vol gens Lascaris onder meer moeten gaan over ontwikke lingen die aan de deur van de orthodoxe kerken voorbij zijn gegaan. Zo zullen deze kerken op termijn geconfronteerd worden met secularisatie en de vrije markt-economie, maar ook met theologische ontwikkelingen, zoals bijvoor beeld een kritische benade ring van de bijbel. Niet alleen de Verlichting (met haar nadruk op indivi dualisme en rationaliteit) is geheel voorbijgegaan aan het oosterse christendom, ook de Reformatie heeft er nauwe lijks grip op gehad. Het is daardoor gespaard gebleven voor kerkelijke versplinte ring, maar heeft aan de ande re kant geen kennis gemaakt met de bijbelse spiritualiteit die in de Reformatorische kerken is ontstaan door de centrale plaats die de Bijbel daar heeft. Achterstand De invloeden van het femi nisme en de nieuwe bezinning op het jodendom hebben de oosterse kerken evenmin be reikt. Vooral op het laatste ge bied is er een grote achter stand in te halen, aldus Lasca ris, wijzend op de „sterke tra ditie van antisemitisme" bin nen de Russisch-Orthodoxe Kerk. De oosterse kerken kunnen op deze gebieden iets leren van de westerse kerken, zoals deze hun voordeel kunnen doen met de minder juridi sche, clericale en „eendimen sionale" manier van geloven uit het Oosten. „Het heil komt niet uit het Oosten en even min uit het Westen. Het ont staat pas als Oost en West el kaar ontmoeten", aldus de pa ter dominicaan. Lascaris waarschuwde de deelnemers voor een al te mooie voorstelling van de oos terse spiritualiteit. De fraaie ikonen, de rijke liturgie en de indrukwekkende teksten van orthodoxe monniken geven slechts een deel weer van het leven van de oosterse christe nen, die „net zo goed als wij mensen van vlees en bloed zijn". ROME „In het oosten heeft God gewonnen", zei Johannes Paulus II, de' paus die vandaag 70 jaar wordt, vorige maand. Maar iets van die eer* komt ook hemzelf toe. De paus zal de geschiedenis in gaan als een van de meest spraakmakende geestelijke leiders van de moderne tijd. Door zijn charisma, subtiele diplo matie en enorme werk lust heeft hij het katholi cisme in de ganse wereld een nieuwe impuls gege ven en een actieve bijdra ge geleverd tot de politie ke omwentelingen in Oost-Europa. De kracht en de originaliteit van de Poolse paus 'de nieuwe Mozes' zoals de titel van een recente biografie luidt liggen vooral in zijn wijze van presentatie die een radicale breuk inhoudt met de door zijn Italiaanse voorgan gers (met uitzondering van Johannes XXIII) gevestigde traditie. Zij heersten vanuit het Caput Mundi (hoofd van de wereld) over de christen heid, terwijl de huidige paus als evangelist tot de gelovigen waar ook ter wereld komt. Sinds zijn uitverkiezing op 16 oktober 1978 heeft hij 47 rei zen buiten Italië gemaakt en daarbij 93 verschillende lan den bezocht en duizenden re devoeringen uitgesproken, waarvan de inhoud voor de meeste gelovigen van minder belang was dan de lijfelijke aanwezigheid van de paus zelf. Maar Johannes Paulus II is ook de man van de granieten overtuigingen die met moder ne middelen een behoudende boodschap brengt en door een consequent benoemingsbeleid rebelse kerkprovincies als de Nederlandse weer in het ga- reelprobeert te brengen. In de jaren zeventig actuele thema's als gehuwde priesters, vrou wen op de kansel, bevrij dingstheologie en geboortebe perking zijn voor deze paus volstrekt onbespreekbaar. Deze week nog werd de waar schuwing van de VN voor een dreigende overbevolking op aarde door het Vaticaan kort weg als goedkope propaganda afgedaan. Als bisschop van Rome heeft de paus kortgele den de Italianen opgeroepen om meer kinderen te verwek ken en ongehuwd samenwo nen als onchristelijk veroor deeld. Het door zijn vertrou weling kardinaal Joseph Rat- zinger opgestelde ontwerp voor een universele katechis- mus die momenteel onder de bisschoppen circuleert, is in veel opzichten een terugkeer tot vóór de Verlichting. Zondeval, onbevlekte ontvan genis, transsubstantiatie, he mel, hel en vagevuur, die door vrijzinniger theologen symbolisch worden geïnter preteerd, worden daarin weer als onwrikbare zekerheden in ere hersteld. De na het Twee de Vaticaans concilie aange gane dialoog met andere christelijke en niet-christelij- ke confessies heeft in de afge lopen 'jaren weinig vorderin gen geboekt. Ondanks de in stelling van een pauselijke Commissie voor de Bevorde ring van de Eenwording der Christenheid was de kerk van Rome door afwezigheid op het in maart in Seoul gehouden oecumenische congres van. 307 christelijke kerken. Ook in zijn verhouding tot de joden is de paus dubbelzinnig. Hij was in 1986 de eerste in zijn ambt die de synagoge van Rome be trad maar in de vorig jaar spelende kwestie van het kar melietessenklooster in Ausch witz heeft hij te lang gezwe gen en het Vaticaan heeft Is raël nog altijd niet erkend. Volgens de dissidente, theo loog Hans Ktlng is de opstel ling van de paus het logische resultaat van de combinatie van twee dogma's: Karol Woj- tila gelooft niet alleen in het katholicisme als de enig ware religie, maar ook in de onfeil baarheid van de opvolger van Christus en dat maakt de dia loog met andersdenkenden er niet gemakkelijker op. AART HEERING Manifestatie tegen armoe* :UW< lin gg< in Den Haag wordt morgen een belangrijke bijeenkoi houden: kerkelijke organisaties protesteren via een ke manifestatie tegen de verarming in Nederland. Het voor het eerst dat zo'n manifestatie wordt gehouden; dam herbergde eerder soortgelijke bijeenkomsten. organisatoren wilden er ditmaal een bij uitstek politie den manifestatie van maken rond de Tweede-Kamen zingen die in mei gehouden zouden worden, ware dat het kabinet Lubbers-II voortijdig viel. Vandaar d'1 1 voor Den Haag. Nu het kabinet Lubbers-III inmiddels is aangetred* er stemmen opgegaan om de manifestatie maar af ten. Het kabinet verdient, vinden sommigen, een fair wat betreft het sociaal en economisch beleid voordat ken zich zo publiekelijk uitspreken. Bovendien, zo voorts gesteld, het verschijnsel 'armoede' is maatscha en politiek inmiddels erkend en de regering heeft programma 'sociale vernieuwing' te kennen gegevei verbeteringen te streven. \kG nanciër ïg te tr J. Hij v l%inanien aan eei Jj'Ancon jjstitie). vergo TOCH laten de Raad van Kerken en DISK (het toraat van acht kerken) de manifestatie gewoon vrijwel alle lidkerken steunen het initiatief en roepen deelname. De effecten van acht jaar CDA/VVD-com zijn voor degenen die onder aan de maatschappelijke staan, kennelijk te ingrijpend geweest om goedgeloi"; beleid van Lubbers-III af te wachten; er is ook nog om publiekelijk voor te strijden. In het vorige kabinet is er veel discussie geweest armoedeprobleem, de kerken en de politiek, niet minst tussen CDA-bewindslieden. De gesprekken ki eigenlijk steeds uit bij hetzelfde: de overheid bepleit nen de bestaande economische kaders te zorgen voor teringen, ook al lijden sommigen in de samenleving der, want uiteindelijk is het ook voor hen beter. Van der meer DISK wordt echter gepleit voor een ander waarin de rijken niet rijker worden ten koste van de Vandaar ook bijvoorbeeld een actie tegen belastingvocjhi van midden- en hogere inkomens. De discussie is in het verleden nogal eens gestrand logische verschillen. Vooral wanneer het liberaal sche systeem van de westerse economie werd gepl; genover opvattingen die 'socialistisch' heten. In onze kan deze discussie niet meer; vriend en vijand moe kennen dat overal de vrije-markteconomie van het me de winnaar is. In zekere zin is het verheugend dat geconstateerd kan worden; het voorkomt een onker en onvruchtbare ideologieën-strijd. Daardoor kan allf gie worden gestoken in waar het in het armoededeba kerk primair om gaat: de gerechtigheid moet wordn> diend. En dus dient armoede als gevolg van onrecht den bestreden. Christenen horen in die strijd voor< pen; in 'kerk, staat en maatschappij' hebben zij eei hoog te houden. DAAROM kan de manifestatie van morgen nooit ee politiek gericht zijn; dat zou te veel eer betekenen vo lement en regering. Het moet morgen evenzeer gaan samenleving; om mensen op te wekken voorbeeldig te de rechtvaardigheid dienend, ook al gaat dat ten kos de eigen portemonnee. De armen van ons land zijn daarmee gediend. De politiek kan zich immers vrijl heid veroorloven wanneer de samenleving er blijk va het probleem eigenlijk niet serieus te nemen. kap i het tl bei !com (Van imenta: AAG- senteei binner miljoe: van .igen. en uit1 ielen i V« nauw lales f immis! betere luterbe les hai rig jaa ofemer. derzoe irsyster plve onth n jan igen ii lebbei is wil rs nie in mer o oeling* lyisten j&eginf bestal verba et all iar bei moe alc 1 osten Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezi stukken te bekorten. Melkkoe auto In de bijlage Finale stond een vraaggesprek van Paul Koop man met drs. A. van Eekhout van De Stichting Weg onder de kop 'De auto als uitgemol ken prijskoe'. In de vierde ko lom wordt geponeerd (m.i. zonder cijferonderbouwing en/of feitenkennis) dat in de jaren zeventig „op het hoogte punt van de oliecrisis" autorij den nóg veel duurder dan nu is geweest". Dit is natuurlijk onzin. Afgezien van de enorm gestegen kosten van aanschaf, belasting, verzekering, onder houd, ANWB, even een ver wijzing naar de brandstofprijs. Mijn kasboek van 1973 wijst uit dat ik in november 80 cent voor een liter superbenzine betaalde. Dat was dus vlak na de oliecrisis. Daarna begon 'het melken' pas echt. H. Buller, VOORSCHOTEN (Briefschrijver gaat er van uit dat het hoogtepunt van de trc de c herd; je br gren verkv "jarig vrou 7and; iwelij l-jarig naar jmdal politii ;t hu ld is i iderla te b* een e polii oliecrisis zich aftekent Van Eekhout doelt in treffende passage echtei tweede oliecrisis, begin tachtig. Die dreef de bi - prijs sterk omhoog a* 'topper' van2,01 peril in per op 8 mei 1985. Sinds benzine met enkele downs' alleen maar goeden, geworden. Het gemi een benzineverbruik van A "gestel derlandse wagenpark dejs 1985 bovendien sterk g arm Een derde factor die d i/eegt kosten tenslotte relatieltegen koper maakte, betreft I moliti derhoud. De nieuwe ge personenauto's hoeft eenmaal per 20.000 kil naar de garage, vroeg een grote beurt per 10. lometer regel. Overige schikken ANWB en de ting Weg over gedetai berekeningen die uitwij de auto in vergelijking i1 openbaar vervoer de af£ Ju'ie vijf jaar ondanks allerle u,^rf tingmaatregelen relatie dpr duur is geworden. P.K.). Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Freedc luwe 1 De on n sind jaar Midd ir toe* iosIow (aclav se dc mini van nthal tter Vc lissie, Abonnee service IB A Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 16Pï?ÜI van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.0öf(^)êjpj Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giro!^ per maand f. 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsvf 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2