Iliescu trekt ultimatum tegen demonstranten in Amerikaans racisme krijgt steeds nieuwe gezichten 'Ecologische soap-opera groot succes in Brazilië BUITENLAND EeidócSouoont DONDERDAG 17 MEI 1990 PAGINJ ^QIS Westduitse regering zet fonds voor eenwording op BONN De Westduitse bondsregering en de minis ters van financien van de elf deelstaten hebben be sloten een speciaal fonds van 115 miljard mark op te zetten voor de financiering van de Duitse eenwor ding, zo heeft minister van financien Theo Waigel gisteren bekend gemaakt. Het fonds zal worden ge bruikt om de tekorten op de Oostduitse balans te dekken die de komende viereneenhalf jaar zullen optreden. Waigel zei woensdag dat 95 miljard mark van het eenheidsfonds op de kapitaalmarkt geleend wordt en dat de resterende 20 miljard mark aan reserves in de Westduitse begroting kan worden onttrokken. De gelden zullen na de economische eenwording, die 2 juli ingaat, uitgekeerd worden. Opstandelingen verklaren Bougainville onafhankelijk SYDNEY Opstandelingenleiders hebben het eiland Bougainville, dat deel uitmaakt van Papua-Nieuw-Guinea, vandaag met onmiddellijke ingang onafhankelijk ver klaard. Het eiland wordt omgedoopt tot „Repu bliek van Bougainville", zo staat in de ver klaring die is ondertekend door Francis Ona, de leider van het Revolutionaire Le ger van Bougainville (RLB). Het RLB con troleert het eiland sinds april, toen soldaten van Papua-Nieuw-Guinea, die vergeefs ge probeerd hadden de onafhankelijkheidsbe weging op andere gedachten te brengen, Bougainville verlieten. Het eiland is van economisch belang vanwege de natuurlijke rijkdommen. Regering Hongarije telt 16 ministers BUDAPEST In Hongarije heeft formateur Jozsef Antall gisteren de samenstelling van zijn kabinet bekendgemaakt. Van de zestien ministers behoren er acht tot het Democra tisch Forum van Antall, vier tot de Partij van Kleine Boeren en een tot de Christen-Demo cratische Partij. Drie ministers behoren niet tot een politieke partij. De benoeming van de ministers moet nog worden goedgekeurd door een aantal parlementscommissies, maar ver wacht wordt dat zij de samenstelling van het kabinet niet zullen wijzigen. De meeste leden van de eerste door middel van vrije verkie zingen tot stand gekomen regering sinds meer dan veertig jaar zijn nieuwkomers in de politiek. Hoogbejaarde Dominicanen strijden om presidentschap SANTA DOMINGO De inwoners van de Dominicaanse republiek zijn gisteren naar de stembus gegaan om uit twee hoogbejaarde kandidaten een nieuwe president te kiezen. De 83-jarige conservatief Joaquin Bala- guer, de huidige president, nam het in de verkiezingen op tegen de 80-jarige so ciaal-democraat Juan Bosch, die volgens de laatste opiniepeilingen de meeste kans maakt. De kandidaten zijn in de politieke arena al meer dan 30 jaar el- kaars rivalen. Internationale waarne mers hebben de indruk dat de verkie zingen vreedzaam verlopen. Het kan en kele dagen duren voor de einduitslag be kend is. BUKAREST Om de buitenwereld te overtui gen van zijn vreedzame bedoelingen heeft de Roe meense president Ion Iliescu zijn dreigement om het Universiteitsplein in Bukarest te laten ontrui men ingetrokken. Het plein wordt al een maand lang door anti-communis tische betogers bezet ge houden. Op een persconferentie ver klaarde premier Petre Roman dat de regering geen inciden ten wil riskeren die „het vreedzame verloop van de verkiezingscampagne" versto ren. Zondag gaan de Roeme nen naar de stembus om een president en een parlement te kiezen. Maar volgens Corneliu Copo- su, de leider van de oppositio nele Nationale Boerenpartij, zijn dergelijke „incidenten" al lang schering en inslag. „De hele verkiezingscampagne is er een van intimidatie en de- nigratie", zei hij gisteren voor de Roemeense televisie. Tot dusver zijn daarbij twee leden van zijn partij gedood en 113 anderen gewond, terwijl 162 partijafdelingen in heel het land zijn aangevallen. Volgens een Franse waarne mer die de verkiezingscam pagne in Brasov volgt, hebben leden van de oppositie zich op het platteland niet kandidaat gesteld uit vrees voor aanval len. Op de kieslijsten in de dorpen zag hij alleen kandida ten van het Front prijken. „Het regerende Front voor- Nationale Redding hoeft zon dag geen fraude meer te ple gen omdat dat reeds is ge beurd", aldus de Fransman. Opiniepeilingen geven het Front zondag zestig procent van de stemmen. Eerlijk Eerder deze week had presi dent Ion Iliescu de duizenden betogers bevolen het plein voor morgen te ontruimen, omdat er volgens de kieswet twee dagen voor de verkiezin gen geen bijeenkomsten mo gen zijn. Maar de betogers, die tegen het „neo-communisti- sche" bewind van Iliescu pro testeren, lieten weten niet van zins te zijn hun acties op te ge ven. Toen premier Petre Ro man gisteren werd wat de regering daartegen zou doen, antwoordde hij: „Niets. Wij hebben voor verdraag zaamheid gekozen". De Raad van Europa stuurt een achtkoppige delegatie naar Roemenië om toe te zien op een eerlijk verloop van de ver kiezingen. De waarnemers zijn uitgenodigd door interim-pre sident Iliescu. Deze heeft de vereiste garanties gegeven ten aanzien van de bewegingsvrij heid en persoonlijke veiligheid van de delegatieleden. Roeme nië heeft in maart van dit jaar laten weten graag lid te willen worden van de Raad van Eu ropa. Een eerlijk verloop van de verkiezingen is een belang rijke voorwaarde voor een dergelijk lidmaatschap. Een van de Roemeense demonstranten houdt een grote, zelfge maakte hand omhoog die het vredesteken uitbeeldt. FOTO: AP DDR treft maatregelen tegen stroom Roeménen (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN De DDR heeft maatregelen aangekondigd om de groeiende immigratie uit Roemenië in te perken. De ministerraad wil dat reizigers naar de DDR worden geregistreerd en hun verblijfsduur wordt vastgesteld. Dit is vastgelegd in een wets ontwerp dat morgen gepresen teerd wordt en, eenmaal aan genomen, van kracht blijft tot dat er een asielwet is. Aanlei ding voor het besluit is de toe stroom van zo'n 3.000 Roeme nen, voor het merendeel zi geuners, naar Oost-Berlijn de afgelopen weken. Zij hopen een graantje mee te pikken van de financiële gevolgen van de Duitse vereniging. Vol gens de huidige Oostduitse wet mogen zij dertig dagen zonder visum in de DDR blijven, maar de Roemenen omzeilen deze regeling door van Oost- naar West-Berlijn en terug te reizen. De migranten worden ondergebracht in legerbarak- ken en scholen, maar honder den van hen hebben hun toe vlucht in een treinstation in de hoofdstad gevonden. Oostduit se ambtenaren hebben de Bondsrepubliek intussen om expertise en geld gevraagd om de Roemenen op te vangen. Peruanen op 10 juni weer naar de stembus LIMA De nationale kies raad van Peru heeft gisteren bepaald dat op 10 juni de twee de ronde van de presidents verkiezingen zal worden ge houden. Daarin moeten de kandidaten Alberto Fujimori (Verandering 90) en Vargas Llosa (Democratisch Front) het opnieuw tegen elkaar op nemen daar zij geen van bei den in de eerste ronde een ab solute meerderheid behaalden. De schrijver Llosa kreeg 27,5 procent van de stemmen en Fujimori, zoon van Japanse immigranten, 24,6 procent. President Alan Garcia zal zijn ambt op 28 juli aan zijn opvol ger overdragen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18 00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelt- de avond nabezorgd. WASHINGTON Het is nog niet sterk, maar het wint aan kracht: het beest dat racisme heet. Het heeft Amerika twintig jaar lang vrijwel met rust gelaten. Maar overal in het land, dat zich trots de smeltkroes noemt van ale menssoorten op aarde, steekt het nu de kop weer op. Meerdere koppen eigenlijk, want het racisme van vandaag in de Verenigde Staten kent verscheidene gezichten. Er is de aloude haat van blanken te gen zwarten, die zich vooral manifesteert onder de witte jeugd. Er is een nieuw anti blank sentiment onder zwar ten, waarvan een groeiend aantal zich aangetrokken voelt tot extremistische haat-predi kers. Er is het racisme tussen de Amerikanen van Afrikaan se herkomst en de snel aan wassende bevolkingsgroepen van Latijnsamerikaanse of Aziatische komaf. Er is het klassieke anti-semitisme, dat nieuwe brandstof ontleent aan de algehele kritiek op de poli tiek van Israël. En er is een nieuw soort dédain jegens vrouwen en agressie tegen ho moseksuelen. In een ultra-modern media land als de VS worden deze fenomenen in hun vroegste stadium uitgebreid gesigna leerd en geanalyseerd. Het vliegwiel van de publiciteit heeft enerzijds een corrigeren de werking, maar draagt aan de andere kant bij tot een overspannen aandacht. Een ordinaire vechtpartij ogenblikkelijk gezien licht van de raciale tegenstel lingen. Vietnamezen wordt Jang leidt. Hij is een anti-blan- het ke buurtleider, die voor de ge legenheid ook anti-geel is. Jang en zijn gezin krijgen dan ook steeds het advies „naar huis te gaan". Dat gebeurde het afgelopen weekeinde in New York, waar een aantal zwarte jongens drie Vietnamezen aanviel. Burge meester Dinkins, zelf zwart, zei in een emotionele verkla ring: „Wie heeft jullie geleerd dat je mensen met een andere huidskleur moet haten? Dit is geen misdrijf tegen Vietname zen, dit is een misdrijf tegen ieder van ons". Een dag later bleek dat het een vechtpartij was geweest die ook tussen zwarten of Vietnamezen on derling had kunnen uitbreken. Het feit dat op een paar hon derd meter afstand van het in cident een winkel van de Ko- reaan Bong Jae Jang al we kenlang wordt geboycot door zwarte buurtbewoners, had een verband tussen beide ge beurtenissen gesuggereerd. En de burgemeester tot zijn reac tie gebracht. Die boycot van Jang's super marktje is overigens wèl een voorbeeld van raciale spannin gen. De door Ronald Reagen ingezette sociale politiek, of liever de afschaffing daarvan, heeft veel Afrikaans-Ameri kanen in een kolk van armoe de, werkeloosheid, drugsge bruik en misdadigheid naar omlaag gezogen. Zij worden maatschappelijk steeds vaker ingehaald door vooral de nieu we immigranten uit Azië, die economisch zeer succesvol zijn. In die sfeer onder zwarte Amerikanen van apathie, wanhoop en agressie krijgen boosaardige krachten een kans. Zoals de demogoog Son ny Carson, die de boycot tegen Complot Het meer sociale dan raciale onrecht in de Verenigde staten maakt ook dat positieve zwar te leiders steeds vaker een dui velspact met racisten als Car son krijgen opgedrongen. Voormalig presidentskandi daat Jesse Jackson weet zich jongste demografische gege- blanken, die als de dood zijn op hun beurt anti-zwart te worden verklaard, en weinig protest van zwarte leiders, die niet tegen volkse stromingen durven in te gaan. Drukpan De Amerikaanse smeltkroes zou door dergelijke ontwikke lingen wel eens een hoge drukpan kunnen worden, nu het blanke bevolkingsdeel hard op weg is een minder heidsgroep te worden. in zijn ambities gesteund door Amerika's meest 'prominente' blanken- en jodenhater: de is lamitische zwarte leider Louis Farrakhan. De voorman van de 'nation of islam' geniet met zijn complottheorieën een wel iswaar nog beperkte maar snel groeiende populariteit. Farrakhan overtuigt zijn aan hang van een samenzwering van blanken en joden tegen de negers. Die laatsten zouden be wust worden overspoeld met drugs, zodat ze verstrikt raken in criminaliteit. De blanke overheersers kunnen dan on der het mom van drugsbestrij ding de zwarte bevolking on derdrukken en elimineren. Opvallend is dat het voor ge respecteerde zwarten met de dag minder bezwaarlijk lijkt om zich in gezelschap van Farrakhan te vertonen. Die atmosfeer heeft ook Gus Savage, een zwart lid van het de concurrentiejan^anderen^ Huis van Afgevaardigden, de vrijheid gegeven zich onlangs in de voorverkiezingen binnen de Democratische Partij als vens laten zien dat ongeveer medio volgende eeuw blank Amerika onder de vijftig pro cent zal zijn gezakt, Latijnsa merikanen en Aziaten in om vang de tweede en derde groe pering zulen vormen, en zwar ten een kleine minderheid van minder dan tien procent zul len zijn. Het is vooral in het onderwijs en onder de jongeren dat de spanningen toenemen. Voor de huidige dominerende (mid delbare) generatie Amerika nen is het rassenvraagstuk nog altijd historisch gedefinieerd in zwart en blank en is het een emotionele plicht om de des- tijdse schande nooit meer een kans te geven. Maar voor jong Amerika ligt dat anders. Voor de jeugd zijn uitingen van ra cisme een minder strikt taboe. Steeds meer blanke jongeren, geconfronteerd met toenemen- eisen afschaffing van wettelijk geregelde positieve discrimina tie van minderheden. De Car negie-foundation voor de anti-semiet te profileren. Hij vordering vanjiet JDnderwi heeft de voorverkiezing in 1 u* Chicago gewonnen en hij heeft behalve van joodse organisa ties weinig protest te verduren gekregen. Weinig protest van Het soms keiharde optreden van de politie tegen zwarten is een van de factoren die bijdragen aan de toenemende raciale spanningen in de VS. foto- epa bracht vorige maand een rap port uit met een opsomming van honderden raciale uitwas sen aan Amerikaanse univer siteiten. Sommige opvoeders zien een algehele behoefte aan rebellie tegen de heersende moraal ten grondslag liggen aan het jeug- dracisme. Meer om de oudere generaties te choqueren dan vanuit authentiek racisme zouden steeds vaker haken kruizen op de universiteitsmu ren worden geschilderd. Buiten de universiteitswereld is er de mentaliteitsontwikke ling onder de minder gefortu neerde jeugd in Amerika's grote steden, die zorgen baart. Met name de agressieve ma cho-teksten van de populaire rap-music zijn vaak vergeven van keihard racisme, haat te gen homoseksuelen en min achting voor alles wat vrouwe lijk kan heten. „Zingen over verkrachting is echter iets anders dan ver krachting", meent socioloog professor William Gesell. Maar veel van zijn collega's achten de vergroving van de stadscul tuur, de schaduw die over de campussen trekt en de toene mende incidenten tussen de minderheden onderling de on miskenbare voortekenen van een hevig raciaal onweer dat Amerika te wachten staat. Onrust jongeren in Suriname PARAMARIBO In Parama ribo hebben scholieren giste ren voor de derde achtereen volgende dag betoogd tegen verhogingen van bustarieven door de particuliere busonder nemingen, die het leeuwedeel van het openbaar vervoer ver zorgen. De Raad voor de Vak centrales in Suriname (Ravak- sur) spreekt zelfs van een na tionale crisis, die genegeerd wordt door de regering. Bij de protestacties bedreigden de jongeren enkele leerkrachten en richtten zij verscheidene vernielingen aan. estk< oeff iarb RDRE( een scl naar S korn nje zul den ric ikt zuil iteelt e: imstig tffabric «ffabrie jk antv 'erwer iroble iost. Ii ton v; RIO DE JANEIRO Juma, de ster uit de nieuwste, zeer populaire Braziliaanse soap-opera, sluipt door de vlakten van 'Pantanal' met een geweer in haar handen en een felle, katachtige blik in haar ogen. Ze baadt in een rivier tussen de kaaiman nen en is voor de meeste mannen een mysterie. Voor mooie Juma, in het dage lijks leven model Christiana Oliveira, is dit pas de tweede televisieserie, maar ze staat in het middelpunt van de eerste ecologische soap in Brazilië, het grootste televisiesucces van de afgelopen jaren. Het doet wat vreemd aan, een ecologisch televisiedrama in een land als Brazilië waar jaarlijks meer bomen omge hakt dan gespaard worden. 'Pantanal' brengt nu zes dagen per week wilde dieren en na tuurschoon naar de huiska mers van de Braziliaanse kij kers. De soap-opera speelt zich af in een enorm gebied, ook Panatal geheten, zo groot als Zwitser land, België en Nederland sa men, aan de Braziliaanse grens met Paraguay en Bolivia. Een natuurparadijs waar grote blauwe ara's, jaguars en kaai mannen nog in het wild voor komen en voor het overgrote deel in bezit van veeboeren, die hun vee ongeveer 100.000 hectares laten begrazen. Benedito Ruy Barbosa, die bij na twintig soaps op zijn naam heeft staan, kreeg het idee voor de serie zo'n acht jaar ge leden, toen hij op een ranch in Panatal verbleef. Het idee werd echter afgewezen door -TV Globo, de grootste Brazili aanse zender. Barbosa heeft er zes jaar mee lopen leuren bij verschillende televisiezenders voor Manchete, de grote con current van TC Globo, besloot het risico van de relatief hoge W0 ,0, illej u productiekosten te nem j Sinds de serie twee maan< geleden van start ging is toerisme in Pantanal verdi beid en laten vrouwen haar knippen in de Pantanalstijl". In eerste instantie kwam kritiek dat de serie te tr, zou zijn, maar de kijkers ken 'Pantanal' ontspannend vinden. Volgens Barbf1 wordt in de serie drie minu uitgetrokken voor een die in de meeste soaps slee een minuut zou duren. Net als alle andere Brazilia se soap-opera's is 'Pantai een mengsel van ruzie, lief wraak en verraad. Volgens auteur wordt in de serie constant gehamerd op de lieuboodschap, deze heel subtiel aangeka „Er zijn veel natuurlijke wijzingen naar de natuur het gebied en over controv siële kwesties als de krokodillenjacht wordt maal gesproken zoals de king van Pantanal dat doet Er is echter veel kritiek g< men op de volgens sommij buitensporige erotische naaktscènes. Een aantal de acteurs is het grootste van de tijd naakt in Barbosa verweert zich met argument dat het bloot 'Pantanal' smaakvol is, dit tegenstelling tot de meeste dere Braziliaanse soaps hun bijna komisch aandoei seksscènes. „Het is in dat bied ook heel natuurlijk naakt in de rivieren te bad zo zegt hij. Of dit waar is staat nu ter cussie na een incident Cristiana Oliveira. Tijdens opnames van een sensur duik in de rivier,had een man bijna haar zo succesvijj: carrière beëindigd. Jay Monjardim, de regisseur de serie, test nu persoon het water voor hij zijn acte dwingt piranha's en andere vier monsters te trotseren. LOUISE BYR (c) The Times, Lon flARKT (runden zonder (Volger eren 1c Mann. kwal. 8 8,70. H b lager. M uper 10 8,40-1 ,40. H welljk tkwalltel en prl] ulksrum 2e pri ut 182 vjraarzen 1750- gelijk •2300 njrstieren '®Jëdelijk calvere lief BT\ jivleeska 1 eeskalv be«lel sief6 ET Stierkal 1e kwal 115-435 ilfteit 46: !e kwal ontPr' I teif 275 Hande Milities negeren oproep 721, itschap 0(L8,OC lot 22 5 kg 7, gelijl ,00. H itschap sief BI Ooien 20 kc 50-200. Rammi uikssct Inklus W ap mei schaap 1*5-60 6 hoger, roer tot ig Delfl app.: b 13-30; 925-59 141; cl gettes igen 1 jsberc 12-43;' 1, stek 195, b< krulsla oi 28-4 i 250-c 90, or spits ■155, r< Ijvie 60 350; b I jap h; 1-1 10 51-59; 117 3 natuurt rd 85 85 s iper 1; I; radij Ind 25 5 De rivaliserende Libanese christelijke milities van generaal Michel Aoun en Samir Geagea hel de oproep van de kerk tot een staakt-het-vuren naast zich neergelegd. Zeven dagen worden onafgebroken artilleriebeschietingen uitgevoerd die aan achttien mensen het leven hebben ge1' Deze foto is genomen in een van de stellingen van Gaegea, van waaruit geschoten wordt op wat beweegt. a FOTO: Slovenië en Kroatië trotseren Belgrado 179; to 165-16 torn. b up li tr 185-fa BELGRADO/ZAGREB Het collectieve president schap van Joegoslavië heeft gisteren maatrege len aangekondigd om de eenheid van het land te bewaren. Welke maatre gelen worden genomen werd niet vermeld. Hoewel ze niet met name wer den genoemd, lijkt de waar schuwing vooral gericht te zijn tegen de twee rebelse deelre publieken Slovenië en Kroa tië, waar de communisten bij vrije verkiezingen door de op positie verpletterend zijn ver slagen. Beide deelrepublieken deden de verklaring van het presidentschap echter af als een intimidatie en een dreige ment. Zij lieten weten hun streven naar meer autonomie, en zelfs afscheiding van de Unie, onverminderd voort te zetten. De gisteren in Slovenië tot eerste niet-communisti- sche president gekozen christen-democraat Lojze Pe- terle zei dat Slovenië zich des noods onafhankelijk zal ver klaren om de soevereiniteit veilig te stellen. Volgens het Joegoslavische presidentschap is er sprake van „ernstige schendingen van de grondwettelijke orde en de federale wetten, en toenei de sociale instabiliteit", communistische systeem op het spel", aldus het pres um. Het presidentiële a manschap deed zijn uitspi daags na de benoeming van Serviër Borisav Jozic staatshoofd. Die waarschuifl dinsdag in zijn inaugurele voor een burgeroorlog in de grondwet niet wordt gt pecteerd. Met name de de< publiek Servië, waar de rismatische Slobodan Mil vie een orthodox op Servië richt socialisme predikt, en zeer communistische leger fel op de twee rebelse deel ten gebeten. ■mfappele broccol 145-2C andijvii a< Hoemki ir#mkool 1-90; ki •venkel noo 64 r '115; Ic ld ;600 V 45; P€ rood 1SMARI oerde l op var

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6