Hirsch Ballin wil celstraf bij computerinbraak HP Wiskunde struikelblok op derde examendag In de buurt van Have OF TIJD BINNENLAND ScidóeSotnont DONDERDAG 17 MEI 1990 PAGI1JJTE Man bijt beheerder seksclub stuk oor af EINDHOVEN De politie heeft een 18-ja- rige Eindhovenaar aangehouden die ervan wordt verdacht een stuk oor van de beheer der van een Eindhovense seksclub te heb ben afgebeten. De man maakte herrie in de seksclub omdat een film waar hij naar keek naar zijn smaak niet lang genoeg duurde. Toen de beheerder hem buiten wilde zetten begon de man hem in zijn gezicht te bijten. Daarbij hapte hij onder andere een stuk oor af. Ook naar een agent die hem korte tijd later wilde aanhouden, maakte de man hap- bewegingen. De agent kon de man met be hulp van een voorbijganger aanhouden. Zo wel de agent als de beheerder van de seks club moesten zich in een ziekenhuis aan hun verwondingen laten behandelen. Oefeningen in schrijfvaardigheid ENSCHEDE Opstellen waarin leer lingen hun eigen fouten verbeteren en schrijfoefeningen waarin zij zinnen moeten combineren, leiden tot een bete re schrijfvaardigheid. Probleemgerichte grammaticalessen hebben daarentegen een averechts effect. Tot die conclusie komt U. Schuurs in een proefschrift waarop hij vandaag is gepromoveerd aan de Universiteit Twente. Schuurs onderzocht 450 opstellen van brugklas leerlingen op veel voorkomende fouten. Hieruit bleek dat in gemiddeld één op de tien zinnen een fout zit. Zelfs leerlin gen in de examenklassen maken deze fouten nog regelmatig. Dit laat volgens Schuurs zien dat het huidige schrijfon derwijs ontoereikend is. Hij ontwikkelt nu een nieuwe methode voor brugklas sers. Doorleren populair in agrarisch onderwijs DEN HAAG Steeds meer jongeren vol gen na het middelbaar agrarisch onderwijs (mao) een vervolgopleiding. Het aantal gedi plomeerden dat verder leert is de laatste vijf jaar meer dan verdubbeld: van 20 procent in 1985 tot 43 procent het afgelopen jaar. Dege nen die direct na school gaan werken, ko men wel bijna allemaal op de agrarische ar beidsmarkt terecht. Gediplomeerden die een vervolgstudie doen vinden vaker een baan buiten de agrarische sector. Dit zijn de belangrijkste conclusies van een onderzoek naar de bestemming van gediplomeerden van het mao. Het onderzoek is uitgivoerd in opdracht van het ministerie van landbouw. In het schooljaar 1988/1989 telde het mao 18.699 leerlingen. Meerderheid tegen sociale dienstplicht HILVERSUM Een overgrote meerderheid van de Ne derlanders, 75 procent, is tegen sociale dienstplicht. Slechts 18 procent is er voor dat jongeren jongens en meisjes na hun schooltijd eerst een jaar in de maat schappelijke dienstverlening (bijvoorbeeld gezondheids zorg) gaan werken, 7 procent weet het niet. Dat blijkt uit een enquête van bureau Intomart onder 400 Nederlan ders. De resultaten werden gisteravond bekendgemaakt in de EO-Tijdsein. Als het gaat om de vraag of de rege ring het zou moeten stimuleren dat jongeren voor een jaar de sociale dienstverlening ingaan, zijn de onder vraagden heel wat enthousiaster. Ongeveer 68 procent is positief. Afgelopen zaterdag nam het CDJA, de jongeren organisatie van het CDA, een resolutie aan waarin men zich uitspreekt voor sociale dienstplicht voor jongeren tot 30 jaar. Driemaster De nauwkeurig nagebouwde Oostindiëvaarder lijkt helemaal af te zijn nu het een plaatsje heeft gevonden tussen een aantal andere driemasters in de Amsterdamse haven. Toch zal aan het schip nog het nodige moeten gebeuren voordat het in augustus bij de opening van Sail '90 voorop kan varen. FOTO: ANP De Vries houdt cao bejaardenoorden tegen DEN HAAG Minister De Vries van sociale zaken heeft een streep gehaald door de cao voor de 70.000 werknemers in de bejaardenoorden die voor 1989 was afgesloten. Samen met zijn collega D'Ancona van WVC was hij tot de conclusie gekomen dat er vanaf 1994 een onaanvaardbaar tekort van 100 miljoen gulden zou ontstaan door de voorgestelde invoering van een functie waarderingssysteem. De werk gevers die zijn verenigd in de Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden (VNB) heb ben nu drie weken de tijd ge kregen om een financiële dek king te vinden voor het drei gende tekort. De vakbond Ab vaKabo is bereid een aantal verbeteringen voor de werk nemers die voortvloeien uit de functiewaardering vooruit te schuiven, maar de bond houdt wel vast aan de invoering van het systeem. DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van justitie wil het inbreken in een beveiligd computersys teem strafbaar stellen met maximaal drie maanden cel. Binnen de huidige wet kan justitie nog niet optreden tegen het bin nendringen in een compu ter. Het inbreken in een compu tersysteem, het zogeheten „hacken", zal volgens het gis teren naar de Kamer gezon den wetvoorstel alleen straf baar zijn, als het systeem be veiligd is. Op die manier wil de overheid bevorderen dat meer mensen een dergelijke beveiliging in hun systeem aanbrengen. Als aan die voor waarde niet voldaan wordt, zal justitie geen onderzoek begin nen. „Als iemand zijn compu ter niet beveiligt, kan hij niet van ons verwachten dat wij actie ondernemen", aldus mi nister Hirsch Ballin. Vorig jaar werden door de Centrale Recherche Informa tiedienst in totaal elf gevallen geconstateerd van 'hacking' en van het verspreiden van com putervirussen. Om hier wat tegen te doen, stelt de minister voor om in braak in een computersysteem in eerste instantie te straffen met een maximale gevangenis straf van drie maanden of een geldboete tot 5000 gulden. Als iemand na inbraak ook nog de gegevens in een computerbe stand verandert, kan hij reke nen op ten hoogste twee jaar cel of een boete van maximaal 25.000 gulden. Het uitzetten van een computervirus be hoort volgens de minister ook tot het wijzigen van de gege- De bewindsman vindt voorts dat ook het beschadigen van bestanden, of dit nu expres of door nalatigheid gebeurt, moet worden bestraft. De beschadi ging kan al optréden als ie mand vanuit zijh huis een spelletje wil spelen op het sy steem van een ziekenhuis. Daardoor kunnen bijvoorbeeld gegevens van patiënten wor den gewijzigd die vervolgens in levensgevaar kunnen raken of zelfs kunnen overlijden. In dat geval vindt de bewinds man een maximum straf van 15 jaar cel of honderdduizend gulden boete gerechtvaardigd. Als de wet door de Tweede Kamer wordt aangenomen, worden ook de bevoegdheden van justitie om de zogeheten computercriminaliteit te lijf te gaan, uitgebreid. Naast het af luisteren van de telefoon (wat nu al mogelijk is) mogen dan ook de telex, de telefax en het dataverkeer worden afgetapt. Veel criminelen wisselen hun informatie nu nog uit over de fax, omdat die gegevens bin nen de huidige regelgeving niet te achterhalen zijn. Als het aan Hirsch Ballin ligt, mo gen de opsporingsambtenaren in de toekomst ook een blik werpen in de bestanden van een homecomputer. Om 'com puterinbrekers' snel te achter halen, zal voorts de deskun digheid bij de opsporingsamb tenaren op een hoger peil moeten worden gebracht. RIJSWIJK Vrijwel alle examen-kandidaten traden gisteren in het 'strijdperk', omdat 's morgens wiskunde (alle niveaus) en 's middags Engels (vwo, mavo) en Frans (havo) op het programma stonden, en er bijna geen vak kenpakket denkoaar is waar in een van deze vakken ont breekt. Volgens de dagelijkse baro meter van het onderzoeksbu reau Intomart kijken de kan didaten met gemengde gevoe lens terug. De mavo-kandida ten gaven aan dat zij de dag goed waren doorgekomen, maar de havo- en vwo-leer- lingen die wiskunde in hun pakket hebben, wachten met enig angst en beven het resul- Wiskunde-docent Van Wij- gerden van de Rijswijkse Openbare Scholengemeen schap was echter zeer te spre ken over het havo-examen wiskunde. „Het zag er uitste kend uit. Ik had de opgaven zelf kunnen bedenken, maar dan had ik ze ooit moeten in sturen", luidde zijn nuchtere commentaar. Hij verwachtte wel dat zijn leerlingen hier en daar bij de uitwerkingen te gen een probleempje zijn op gelopen, maar schatte in dat zij niet voor verrassingen hebben gestaan. De helft van de vwo-kandida- ten die door Intomart zijn on dervraagd, noemde wiskunde B een „erg moeilijk" examen. De eerste twee opgaven von den ze wel te maken, omdat daarin nogal wat standaard vragen zaten. De opgaven 3 en 4 waren in de ogen van de meeste leerlingen beestachtig niet te beantwoorden. De totaalindruk van het D- examen wiskunde voor mavo en lbo was positief. Het venijn zat in de allerlaatste opgave, want daar moest uitgerekend worden aan welke voorwaar den x en u moesten voldoen voor een bepaalde oppervlak te van een vierhoek. Het C- examen was in het algemeen aardig te maken, ook al zaten er nogal wat vragen in die hetzelfde waren als in het moeilijkere D-examen. De moeilijkheidsgraad wordt in zo'n geval weer wat recht ge trokken door bijvoorbeeld bij de berekening van een kwa drant een figuurtje te plaat sen, terwijl de D-kandidaten het zonder figuurtje moeten zien klaar te spelen. Apen Het middagdeel zal de vwo- leerlingen die de zware wis- kunde-ochtend achter de rug hadden, mild hebben ge stemd. Docent R. van den Broek van de Rijswijkse Openbare Scholengemeen schap vond het een goed exa men, waarvan hij vooral de opbouw roemde. „De eerste tekst over presidentsverkie zingen in de Verenigde Staten met daarin een vergelijking met apen in een kooi was pit tig, maar daarmee een goede aanloop naar de tweede tekst die ik persoonlijk de moeilijk ste vond. Bovendien was het onderwerp van die tekst - de belangen yan Britse scholie ren - niet echt interessant". Van den Broek constateerde tevreden dat de moeilijk heidsgraad geleidelijk aan af liep. „Het pruttelde mooi af. Waarschijnlijk hebben daar door veel kandidaten ook het gevoel gekregen dat het goed te maken was". Zijn collega Frans, mevrouw drs. J.F. Stegeman-Klink, vond de vierde tekst van het havo-examen over de bestrij ding van muggen bij een ri vier „vreselijk". „Daar zat kraak nog smaak aan. In mijn ogen was het saai, droog, nar rig. Een tekst om een tekst". Daarentegen was ze over de andere vier teksten zeer lo vend. Vooral de tweede, een stuk uit een boek van Fran- qoise Sagan, had haar hart ge stolen. „Een leuk verhaal over iemand die tijdens zijn vakantie van plan is naar het strand te gaan, maar uiteinde lijk in het casino terechtkomt en met 80.000 franc de zaak verlaat. De lengte van de tekst was goed en de vragen vond ik prima". Het examen Engels voor mavo en lbo was op C-niveau niet moeilijk, maar op D-ni- veau pittig door een aantal moeilijke woorden, aldus R.P. Zijlstra, docent Engels van het Lucascollege in Voorschoten. „In vergelijking met vorige jaren vonden de leerlingen het moeilijker. Dat was ook te merken aan de gemiddelde tijd - bijna twee uur - die ze nodig hadden voor het exa men". De tweede tekst waarin vrouwen en moeders van cri minelen werden geïnterviewd vond Zijlstra een erg aardig verhaal. DEN HAAG De goede (Cito-)antwoorden van de meerkeuze-opgaven van de centrale schriftelijke eindexa mens van dinsdag 15 mei lui den als volgt: Vwo biologie 1 A; 2 D; 3 C; 4 C; 5 D; 6 C; 7 A; 8 D; 9 B; 10 C; 11 D; 12 C; 13 C; 14 C; 15 B; 16 A; 17 C; 18 C; 19 A, 20 D; 21 B, 22 C; 23 A; 24 C; 25 D; 26 C; 27 A; 28 Antwoorden meerkeuze-opgaven A; 29 C; 30 A; 31 A; 32 A; 33 C; 34 A, 35 C; 36 B, 37 C; 38 A, 39 A; 40 C, 41 C; 42 C; 43 A; 44 A; 45 C, 46 C, 47 C; 48 B; 49 C; 50 B. Havo/vhbo biologie 1 B; 2 A; 3 A; 4 C; 5 C; 6 A, 7 A; 8 D; 9 A; 10 C; 11 A; 12 A, 13 D, 14 D; 15 D; 16 A, 17 C; 18 D; 19 B; 20 R; 21 C; 22 D; 23 C; 24 D; 25 C; 26 B; 27 B, 28 A; 29 C; 30 C; 31 C; 32 G; 33 B, 34 C, 35 A; 36 B; 37 A; 38 C; 39 C; 40 A; 41 Mavo (c) biologie 1 C; 2 D; 3 A; 4 C; 5 D. 6 A; 7 C, 8 A; 9 B; 10 C; 11 A; 12 C; 13 C, 14 C; 15 D; 16 B; 17 D; 18 A; 19 B; 20 C; 21 A; 22 D; 23 C; 24 A; 25 C; 26 C; 27 A; 28 B; 29 C, 30 C; 31 B; 32 C; 33 B; 34 A; 35 A; 36 B; 37 A; 38 A; 39 C; 40 C; 41 A; 42 B; 43 C; 44 C; 45 C; 46 C; 47 C; 48 B; 49 C; 50 B; 51 C; 52 C; 53 B; 54 Leao (d) lhno (d) Ito (d) mavo (d) biologie 1 D; 2 B; 3 A; 4 D; 5 C; 6 C; 7 B; 8 C; 9 B; 10 B; 11 C; 12 C; 13 C; 14 C; 15 D; 16 D; 17 C; 18 D; 19 B; 20 C; 21 C; 22 D; 23 C; 24 C, 25 A; 26 C; 27 B; 28 C; 29 B; 30 C; 31 C; 32 B, 33 C; 34 C; 35 C; 36 C; 37 A; 38 A; 39 B; 40 A; 41 A, 42 C; 43 C; 44 A; 45 B; 46 A, 47 A, 48 B; 49 C; 50 C; 51 B; 52 A; 53 C; 54 A; 55 C; 56 A; 57 C; 58 B; 59 C; 60 C; Lmo (c) warenkennis 1 A; 2 A, 3 D; 4 D; 5 C; 6 C; 7 A; 8 E; 9 B; 10 B; 11 C; 12 E; 13 C; 14 A; 15 A; 16 B; 17 D; 18 C, 19 B; 20 A; 21 A; 22 B; 23 B, 24 A; 25 A; 26 C; 27 C; 28 A, 29 C; 30 D; 31 B; 32 C; 33 C; 34 A; 35 B; 36 A; 37 A; 38 D; 39 D; 40 B; 41 B; 42 A; 43 C; 44 B; 45 B; 46 D, 47 C; 48 A, 49 B; 50 A; 51 C; 52 B; 53 A; 54 A; 55 C, 56 C; 57 A; 58 A; 59 C; 60 D; 61 D; 62 A; 63 D; 64 C; 65 A; 66 C; 67 C; 68 C; 69 C; 70 B. SUSKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Fins staatsbezoek De Finse president Mauno Henrik Koivisto wordt door premier Lubbers voorgegaan bij het betreden van het ministerie van al gemene zaken. Het Finse staatshoofd is voor een driedaags be zoek in ons land. FOTO: EPA TUMOREN BESTRIJDEN DOOR VERHITTING ROTTERDAM Met de gloednieuwe „diepwarmer", die de Dr.Daniël den Hoed kliniek in Rotterdam een de zer dagen in gebruik gaat ne men, verwachten de artsen de levenskansen van bepaalde kankerpatiënten aanzienlijk te kunnen verhogen. Met het instrument dat twee miljoen gulden heeft gekost, kan de kliniek voor het eerst ook dieper gelegen tumoren behandelen, aldus dr. J. van der Zee en ing. G. van Rhoon. Zij verwachten met de nieuwe mogelijkheden 15 tot 20 pro cent meer van de locale tumo ren te kunnen laten verdwij nen. Voor een deel van de pa tiënten betekent dit tevens een verhoging van de kans op overleven. De kliniek baseert haar ver wachtingen op de bemoedi gende resultaten van het on derzoek naar de effecten van de behandeling van opper vlaktetumoren (borst- en lym feklieren) met behulp van warmte (hyperthermic). Hier uit is gebleken dat een behan deling in combinatie met ra diotherapie bij patiënten met terugkerende borstkanker de kans op het verdwijnen van de tumor twee- tot driemaal ho ger maakt. Met radiotherapie alleen was die kans 30 procent. Samen met een warmtebehan deling steeg de kans tot 80 pro cent. Het apparaat is ook ge schikt voor de behandeling van blaas-, darm- en baarmoe derhalskanker. Extra levensjaren Uit onderzoek van het Insti tuut voor Maatschappelijke Gezondheidszorg in Rotterdam is duidelijk geworden dat be volkingsonderzoek op borst kanker bij vrouwen van 50 tot 70 jaar op den duur kan leiden tot een daling van het aantal sterfgevallen met 630 per jaar ofwel 33 procent. De vrouwen die niet overlijden mogen ge middeld rekenen op vijftien extra levensjaren. De arts S. van der Kooij, se cretaris van de Ziekenfonds raad, maakte de resultaten van het onderzoek vandaag in Alkmaar bekend bij de start van het bevolkingsonderzoek in Noord-Holland. Ria Lub bers droeg het eerste mobiele screeningscentrum op borst kanker over en gaf daarmee het officiële 'startschot' van het landelijk bevolkingsonder zoek op borstkanker. Het pro ject wordt geleidelijk uitge breid en in 1994 kunnen alle vrouwen tussen de 50 en 70 jaar om de twee jaar een mam mogram (een röntgenfoto van de borsten) laten maken. >uitdeweekblade -i-etoi art! ;ker Oost-Europa naar de stembus, dus de weekbladen in elk ge val in de buurt van Havel. En vice versacolumn van Dar ling Havel in De Tijd over zijn ontmoeting met Gorbats- jov - „Ik ga huiswaarts met de hond en denk over mezelt na". Hoe meer stukken van bekenden hoe liever; een trend in journalistiek Neder land die tot nadenken stemt, die veel weg heeft van een zwaktebod en onderhand nauwelijks meer verrassend is. Een blad als HP, dat daar overigens ook graag aan mee doet, breekt af en toe met die cultus. Dit keer met een soort van% mini-reis door de onder wereld aan de hand van 'het mishandelde leven van Rie- neke Toen Havel nog schrijver was en Gorbatsjov al president. Voor het Nationaal Theater van Praag waar 'knikkertje' (Gorbatsjov) een bezoek bracht en de auteur net zijn hond uitliet en tussen een menigte toevallige voorbij gangers vooraan plaats nam. „Het stemt me triest en het komt bij me op hoe hardleers dit volk is: al zo dikwijls heeft het al zijn hoop geves tigd op een of andere kracht van buitenaf, waarvan het de verwachting koesterde dat die zijn problemen zou oplos sen, zoveel keren al werd het bitter teleurgesteld en ge dwongen te erkennen dat niemand het te hulp zou ko men zo lang het niet eerst zichzelf zou helpen en toch weer opnieuw diezelfde fout!" Nu loopt hij zelf tussen de menigte, die hèm toejuicht. Op weg naar Na Basta, het goedkoopste restaurant bij de Praagse burcht, waar de ver beelding aan de macht is. Maar die nieuwé politieke cultuur betekent in praktijk nog wel dat er veel te weinig geld is en nog minder slag kracht. Maar openlijke kri tiek op Havel zou de commu nisten in de kaart spelen, dus houdt iedereen de mond. „En niet in het minst omdat hij Tsjechoslowakije, dat zich een half jaar geleden nog schaam de voor zijn reputatie, weer aanzien in de wereld heeft bezorgd". Nationaal bekend sinds zijn boek 'De kip die over de soep vloog' (of moet het zijn: sinds hij bij Van Dis was?): Frans Pointl. Voor velen de gedood verfde winnaar van de AKO- literatuurprijs, die vanavond wordt uitgereikt. Voorpubli catie van het korte verhaal Mevrouw uit de dit najaar te verschijnen bundel De Aan raking, opnieuw jeugdherin neringen. „Hij keek verbaasd toen hij me in bed zag. 'Zo jongeman, wat doe jij daar?' 'Liggen, oom"'. Uit het inter view met Pointl: „Als je aan een verhaal bezig bent, blijf je er steeds mee in je hoofd lopen; je gaat ermee naar bed en je staat ermee op. Soms ga ik er 's nachts even uit, wat water drinken, en ineens hoor ik dan een zin". en manierenDesorn „Ik gaf me niet over. mensen raakten gewend het communistische en werden lid van de ook al voelden ze niet vo ideeën, maar ze wilden rière maken, in betere wonen, een auto hebbe priviléges. Ik kon dat compromissen niet over hart verkrijgen. Ik wilde lijk zijn, geen kameleon" Daartoe uitgedaagd door leraar keken drie meisji maand geen televisie zin keek wel). Marian „Voor mij betekende he ik meer tijd aan mijn werk heb besteed dan ar Ook heb ik veel meer zen". Annet (13): „In maand merk je wel hoe de televisie eigenlijk /Als je te veel hangt, word je lui. H moeilijk om na een leuk visieprogramma nog ai huiswerk te beginnen" APST/ s met apart! rege de be: ziekei in ee lement ing ma aan t i'fcensche zieki tsziekt ;je he iteel blan jedee :hts ee itegree huizer den' a zwai conferentie op 23 mei Haag over het andere Euif^;.„ met bekenden als mevr Havel, Max van der Stoi de Hongaarse schrijver G e gy Konrad. Klima, schr en Charta-lid: „Ze he r„te. geen tijd van mij gest maar van het land. We ons nu als natie moeten ten om die achterstand lopen. Misschien dat hie vp wet van de remmende 3 VP sprong gaat gelden, maar omgekeerd: die van de delen biedende achter Hier heerst bijvoorbeeld vitale geestdrift over de !evt^n mocratie die in het Wesf're" 0 lang verloren is gegaan' Ilion Iliescu is niet Roemeense versie van Aan de vooravond vat verkiezingen aldaar draa les om de (tijdelijke?) j dent die evenveel voor ders heeft als fanatiel genstanders. Uit die groep: „Als Iliescu wint, ben de kiezers niet met verstand maar met hun gestemd". Rinus Israël. Waarom O straks geen wereldkamj wordt: „In 1988 hebben het Europees kampioen! zo gemazzeld, dat zie ik nog een keer gebeuren veel geluk heeft niei twee keer". iken nig va omdé van partii iiniel voor van i gevech dmijn van blan igas jnstre ;ers. 1 revech betooj teg( maand situal igheid pat zich in d mish eactie iveer de zv reken! Welkt heden arslin Rieneke, een meisje van ne gentien dat eruit zag als twaalf, met weggekloven na gels en doodsbang was toen de politie haar vond. Opgeslo ten en jarenlang mishandeld door moeder en haar vrien din. HP reconstrueert de zaak, waarin de hulpverle ning, en met name de Kin derbescherming (in Hengelo en Almelo), er heel slecht af komen. „Rieneke", zegt een getuige, „gedroeg zich heel slaafs. Ze deed alles wat haar werd opgedragen en was voortdurend aan het poetsen, schoonmaken en afwassen. Ze leek nog het meest op een gedresseerde aap en werd slechter behandeld dan een hond". Een moderne asse poester, die inmiddels 52 kilo weegt en een vriend heeft. „Mijn eerste, op mijn twinig- ste!" Tenniscoach, tekenaar, filmer Martin Simek terug in zjn be vrijde geboorteland Tsjecho slowakije, dat inmiddels ook een partij ter Opvrolijking van het Dagelijkse Leven kent. „Opgericht door kunstenaars en acteurs. Ze geloven niet in politiek, maar wel in het dagelijkse leven. Ze hebben Havel een zelfge maakte grote autoped aange boden om sneller door al die gangen te kunnen crossen. Hij heeft hem dankbaar in ontvangst genomen". Nobelprijswinnaar (litera tuur) Saul Bellow beziet de wereld anders: „Het mense lijk bestaan is nu een leegte die wordt opgevuld met com fortabele niksigheidjes". De Estlandse vrijheidsstrijder Mart Niklus werd een aantal keren gearresteerd en vier keer opgesloten. Een groot deel van zijn leven bracht hij zo door in een isoleercel, on der het regime van „profes sionele sadisten, jonge men sen met verdorven karakters Samen met de Rus Pavel gan maakte Lily var Bergh de film Opstand bibor, die deze week in tie gaat. Waarom met Rus? „Er is in Nederlan< tendens gaande om val oorlog een broodwinnin maken, het is het misbri van al die doden. Er zijl mensen die het thema ui ken met een benadering het om iets heiligs gaa ontdekte dat in het O deze zaken anders w< aangepakt, ze hebben een langere ervaring vervolging en verzet. Ze ben een andere kijk geheel". Jos Hermens was ooit idealistisch atleet. Nu L een (gevoelig?) zaken M „Waarom moeten we ei lijk miljoenen besteden mensen een nieuw hart ven omdat ze te laml zijn om fatsoenlijk te en verantwoording te n< voor hun eigen gezondl Terwijl aan de andere de regering niet eens t is om geld uit te trekken sport en beweging als pre fj tieve maatregel in het on wijs. Is toch zo krom wat?" deQ^IEK De Groene neemt Oost-- pa even door: „Weikot n.°* oep oor ii hi IDJA: jr eren i naar ide ac lionale idjan. •mm ekke ,Wi oot-Br 1{ niet b I) ;ienzi< Lag loten zoek de v het midden kameraden!' spookt er de komende w allemaal door het hoofd heers volkin /loed de kiezer die het stem! f,vlees in duikt in Roem Tsjechoslowakije, de Sov - nie, Joegoslavië en Buig Coen Stork, ambassadei Roemenië: „Angst. En I denheid. Tevredenheid EA) timiteit of wetgeving delijk is verworven. En voor de anarchie, vooi houdende acties en prol angst dat de oude stru< niet worden afgebroki vooral dat de bemannin de oude structuren niel dwijnt". Felix Kaplan, geboren touwen, docent Russiscl en cultuur aan de Rijl versiteit Leiden en pu onder de naam Kirill Gi verwacht dat de Oosteufl kiezer na het wegvallen de communistische ide< zo snel mogelijk een ni ideologie zal omhelzen,-^ religie als meest waarsc lijke kandidaat. „Oost-1 vestii •ai ligc ikele i wordt westers, qua str ren, economie, stelsels politieke partijen, alles" DICK HOFLC' :heper

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4