ïr zit niets van spijt in die man kst Schengen-verdrag aanzienlijk bijgeschaafd ,iijaar aan vooravond spannend VVD-congres Toerisme aan kust flink toegenomen KONINKLIJK /HUIS 'Het zijn anderen die te vet eten' PAGUENLAND Csidóe Souocmt DONDERDAG 17 MEI 1990 PAGINA 3 itpaar gescheiden .nr verpleeghuizen »el( de dr; ^an di bedrij ri; van nputei^1! aten. wei n, zo Bijna vijftig jaar getrouwd en toch ge- i. J^Ja een huwelijk van bijna een halve i'rengt het Asser echtpaar Lubbers de oude art van elkaar door, gescheiden door de ■rpleeghuizen waar ze verblijven. Zoon Jan Jlles al geprobeerd zijn ouders weer bij el- brengen. Zonder resultaat. Nu wil hij des- a een proefproces gaan proberen zijn ou- elkaar brengen in verpleeghuis Anholt, i moeder woont. In 1987 brak vader Lub- heup en belandde in het Asser verpleeg- Vierackers, een onderdeel van een psychi- inrichting. Zijn vrouw raakte door een be deels verlamd en kwam in Anholt terecht. Anholt is opname van vader Lubbers niet Volgens zoon Jan is zijn vader echter te Kir een psychiatrische inrichting. Nauwelijks zicht op sponsorgelden tv-programma's DEN HAAG Het Com missariaat voor de Media vindt dat de omroepen meer inzicht moeten verschaffen over de bedragen die spon sors betalen aan televisie programma's. Commissaris G. Heyne den Bak zei gisteren in een overleg met de Tweede Kamer geen inzicht te hebben in de omvang van de program masponsoring, maar vol gens schattingen uit de reclame wereld zou het gaan om 70 tot 100 miljoen gulden per jaar. Soms weten omroepen zelf niet eens waar het geld vandaan komt, omdat het programma wordt ge maakt door een onafhankelijke producent. De voorzitter van de onderne mingsraad van Veronica heeft gisteren gezegd dat de raad eerst de hoorzitting van 23 mei over de eventuele steun aan Veronique afwacht, alvorens te bekijken of er stappen worden ondernomen tegen het bestuur. Eisen da't di recteur Rob Out zou moeten op stappen zijn nog niet aan de orde, aldus voorzitter Hans Klijn. Engwirda kandidaat voor Rekenkamer DEN HAAG Drs. M. Engwirda, oud-ka merlid voor D66, is kandidaat om lid te worden van de Algemene Rekenkamer. Hij staat eerste op de voordracht van de Reken kamer aan de Tweede Kamer. Engwirda moet de vacature vervullen van H.H.G. Kooien, die per 1 oktober met vut gaat. De Rekenkamer heeft een aanbeve lingslijst met zes namen naar de Kamer ge stuurd. Op die lijst staan (in volgorde) be halve Engwirda, mr. W. den Dekker (Akzo), prof. dr. W. van 't Spijker (hoogleraar Mari ne-instituut), drs. M. van der Hoek (hoofd docent Erasrmis Universiteit), drs. J. Margés (AT en T/Philips/Telecom) en C. Burggraaf (Coopers en Lybrand/Dijker van Dien). Inspecteurs vestigen hoop op onderzoek UTRECHT Het onafhankelijk onderzoek naar de herstructurering van de belasting dienst dat medio volgende maand ver schijnt, zal bevestigen dat de reorganisatie wordt belemmerd door het ontbreken van extra middelen. Dat heeft voorzitter mr. P. Keekstra van de Vereniging van Inspec teurs van 's rijks belastingen gisteren in zijn jaarrede in Utrecht gezegd. Het onderzoek zal volgens hem de nodige ruimte naar de politiek moeten kunnen opleveren. Omdat er een gebrek aan middelen uit naar voren komt, zal de belastingdienst zelf de meeste baat bij het onderzoek hebben, verwacht hij. De uitkomsten zullen ook moeten leiden tot het 'ontstoppen' van de communicatie tus sen de leiding en de werkvloer. Amsterdamse raad valt extreem-rechts aan AMSTERDAM De gemeenteraadsleden in Amsterdam hebben duidelijk gemaakt dat het hen ernst is met het voornemen ex treem-rechts niet langer te negeren, maar inhoudelijk aan te vallen en te bestrijden. Tijdens de eerste vergadering na de installa tie van de nieuwe leden ontspon zich giste ren een heftige discussie met de drie verte genwoordigers van Centrumpartij (CP) en Centrumdemocraten (CD). Na een aantal disriminerende en racistische uitlatingen van CD-fractievoorzitter W. Bruyn werd hij voortdurend aangevallen op de inhoud van zijn tekst. CP-fractievoorzitter W. Beaux werd op dezelfde manier benaderd. De ex treem-rechtse politici bestreden de aanval len maar konden die veelal niet weerleggen. z den rs zél eenii •t feit nkom het de aai g geen VAN ZES JAAR TEGEN EX-DIRECTEUR 'ZETTEN' ste kw dit jai het a ing anciee Cindhojl EM Geschokt Annie Bijnoord de ial.,,Nooit kan iaepraat worden Wat peurd is". Woedend het horen van het van de advocaat zaak dr. F., mr. E. ositiefjie igeerd it de leidt n tegt juist aande 'ereen ven pi psis zi reorg laatsei gj n banjfft het laten voorkomen meisjes zwakbegaafd toord waren. Maar de van Zetten stonden dereen open". Bijnoord teleurgesteld over de lejenisstraf van zes jaar iist tegen F. „Hij moet kking van de rege- orden gesteld. Iemand dingen heeft kunnen len. Het is niet normaal stralend een kopje kof- it halen in de kantine, wij daar overstuur aan tten. Er zit niets van die man". lijnoord is een van de [ers van de 56-jarige ite. Deze voormalig di en psychiater van de igstichting in Zetten, een kinderbeschermingstehuis voor moeilijk opvoedbare meisjes, stond gisteren terecht wegens het gedurende lange tijd veelvuldig seksueel mis bruiken van zijn pupillen. Of ficier van justitie N. Leeman van de rechtbank in Arnhem eiste zes jaar cel. De ex-psychiater heeft alle be schuldigingen ontkend. Slechts in één geval gaf hij toe gemeenschap gehad te hebben met een patiënt uit zijn parti culiere praktijk, maar „dat was op haar eigen verzoek en gewoon in een buitenechtelij ke relatie", aldus F., die in middels is gescheiden, is ont slagen en uit zijn ambt gezet. Hij noemde tijdens de uitge breide behandeling van de tien aanklachten op grond van zeven getuigenverklaringen, zijn voormalige pupillen leu genachtig, fantasierijk en zeer moeilijk. Toen het hem na acht aanklachten te veel werd vroeg hij zelf om een schorsing die werd toegestaan. De Arnhemse rechtbank had voor deze gelegenheid een vierde rechter toegevoegd. „Voor het geval het één van ons te veel wordt", zo ver klaarde president Smits. De toegevoegde rechter is gisteren niet in actie gekomen. Vast patroon Uit alle- aanklachten tegen de verdachte bleek een vast pa troon in het seksuele misbruik. Hij zou bij de zes vrouwen en één man eerst geïnformeerd hebben naar het seksuele ver leden. Daarna ging hij schut tingtaai gebruiken, waarbij de pupillen zich moesten uitkle den. Hij dwong hen tot mas turbatie en betastte hen daar bij over het hele lichaam. Ten slotte kwam het tot gemeen schap. Dat alles gebeurde ach ter de gesloten deuren van de therapiekamer, in de sauna en in het zwembad van de inrich ting. Uit verklaringen van personeel bleek dat iedereen op de hoogte was van de geslo ten deuren tijdens de therapie, maar dat niemand daar ooit vragen over heeft gesteld. „F. had een absolute machts positie in de inrichting", zo zei Leeman tijdens zijn requisitoir. „Die macht heeft hij misbruikt om de aan zijn zorg toever trouwde weerloze püpillen te misbruiken. We kunnen ach teraf slechts constateren dat de feiten zich hebben voorgedaan en dat er niet werd ingegre pen. Dat neemt niet weg dat de verdachte daarvoor zwaar bestraft moet worden nadat hij zijn beroep en zijn werk al is kwijtgeraakt. De straf mag echter niet uitmonden in een redeloze wraakoefening, on danks het feit dat de slachtof fers de straf niet in verhou ding zullen zien staan tot hun ellende en pijn". Waarheidsgehalte Raadsman Sutorius bepleitte vrijspraak. Hij stelde het waar heidsgehalte van de beschuldi gingen aan de kaak. Volgens de raadsman, die zich daarbij ook beriep op verklaringen van de Leidse professor Wage naar, zijn de vrouwen beïn vloed door suggestieve vraag stelling bij de politie, de golf van publiciteit en door hun ei gen verleden. „Van de drie honderd pupillen uit Zetten die daar ten tijde van dr. F. verbleven, kunnen maar ze ven een aanklacht doen die niet verjaard is". „Er zijn weliswaar dertig aan klachten binnengekomen, maar het gros daarvan is pas gekomen, nadat uitgebreid in de pers vermeld was dat F. aangehouden was en waarom. Dat gevoegd bij het feit dat alle pupillen zeer moeilijk op voedbaar waren met nare er varingen in hun verleden, waarbij verbittering en on macht hen al vergezelde voor dat zij in Zetten arriveerden, doet mij benadrukken dat ui terste behoedzaamheid moet worden betracht bij het wegen van de beschuldigingen". Vandaag is de zaak voortgezet met een getuige-deskundige- verklaring van professor Wa genaar, de tweede helft van het pleidooi van raadsman mr. Sutorius, een tweede termijn voor officier van justitie mr. Leeman en de raadsman, en het 'laatste woord' voor de verdachte. Bij de rechtzaal in Arnhem waren gisteren veel belangstellenden samenqekomen om de zaak tegen de psychiater bij te wonen. FOTO: ANP alige 'Philid g altij CX nog [HAAG Het is zo ils zeker dat het ka- :omende maand zal ?n tot onderteke- 'an het Schengen- 5. Deze overeen- waarin Nederland, Luxemburg, ijk en West-Duits- principe afspreken dnderlinge grenzen >ersonen en goede- Pen te stellen, zal agrijks hijnlijk begin 1992 Neder racht worden, twee door de Westduitse bondskan selier Kohl, die dringend om uitstel van de ondertekening vroeg vanwege de revolutio- bepalingen omtrent de grens controles en de toelating van vreemdelingen weer moeten worden aangepast. Uiteraard werd Kohls verzoek door de overige Schengen-landen vol begrip gehonoreerd. Dankert en Kosto grepen het uitstel dankbaar aan om te po gen in het Schengen-verdrag nog wat Hollandse puntjes op een aantal i's te zetten, het geen inderdaad lukte. De staatssecretarissen hadden daarbij zelfs de wind mee, om dat het (roulerend) voorzitter schap van het Schengen-over- leg op 1 januari j.l. aan Neder land was toegewezen. Tot hun voldoening wisten Dankert en Kosto als voorzitter en vice- de rai gelopen jaren is de ont- ?kst van het akkoord op te w i punten bijgeschaafd, Iierlandse regering heeft mede op aandringen Tweede Kamer en een alsnod!?itisch.e }uris?elï ,e,en nrters aandeel gehad. Vo- nar nog liep de Kamer i tegen de in december Ie ondertekening van drag. De kritiek op de den en onduidelijkhe- de tekst, onder meer het de rechtsbescher- asielzoekers betrof, algemeen dat de PvdA- icretarissen Dankert landse zaken) en Kosto 1 er ernstig door in a - in eid dreigden te komen. Ancorn 10esten (jg an(Jere ver- bur8e irtners er wel van den- Kotte s de Nederlandse rege- aar handtekening zou 'en? passeni dA_dUo werd echter uit met a enibele situatie gered ontact itiatiefi Burgei de O meente dit vei iet bij n het van d voorzitter van de beraadsla gingen onder meer gedaan te krijgen dat het 'pingpongen' met asielzoekers tussen ver schillende landen binnen het Schengen-gebied onmogelijk zou worden. Het zou dus niet meer kunnen voorkomen dat bijvoorbeeld de Franse rege ring een afgewezen asielzoe ker doodleuk doorstuurt naar België en dat België de betref fende vreemdeling duidelijk maakt dat hij het maar eens in Nederland moet proberen. Ook op het gebied van het drugsbeleid behaalden de twee Nederlandse bewindslieden een succesje. De overige Schengen-partners lieten on der meer hun eis vallen dat Nederland zich strenger tegen over drugsgebruikers zou moeten opstellen. Het lijkt er zelfs op dat de aanpak van het drugsprobleem hier te lande (de handel fel bestrijden, maar de gebruikers tolerant bejege nen) in de ons omringende landen steeds meer waarde ring en navolging ondervindt. Ondanks de inspanningen van Dankert en Kosto om het Schengen-akkoord zoveel mo gelijk aan te scherpen en te verduidelijken, is de Tweede Kamer echter nog steeds niet tevreden. Gistermorgen maak ten alle fracties in een debat over het ontwerp-verdrag dui delijk niet gerust te zijn op een vlekkeloze uitvoering van de afspraken. De bezwaren van PvdA, D66 en Groen Links zijn zelfs van zodanig grote omvang dat zij nog altijd niets voelen voor ondertekening van het verdrag. Niettemin bleek een krappe meerderheid van de Kamer, met het CDA als warmste pleitbezorger voorop, zich niet langer tegen het plaatsen van een handte kening te willen verzetten. Het parlement kan immers na ondertekening nog haar goed keuring aan het verdrag ont houden, zo luidde de redene ring van CDA, VVD en de kleine christelijke partijen. En bovendien: wie weet kan Ne derland als voorzitter van het Schengen-overleg alsnog pro beren vóór het 'moment suprè me' hier en daar wat plooien in het verdrag glad te strijken. Witte plekken Dankert en Kosto krijgen daartoe vandaag al de gelegen heid. In Den Haag kwamen vanmiddag regeringsvertegen woordigers van de vijf Schen gen-partners bijeen om de laatste hand te leggen aan de verdragstekst. Een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken sluit overi gens niet uit dat er, mocht men vandaag nog niet tot vol ledige overeenstemming ko men, binnen enkele weken op nieuw een bijeenkomst wordt belegd. Voor Nederland begint de tijd echter te dringen. Om dat op 1 juli het voorzitter schap van het Schengen-be- raad in Franse handen over gaat heeft de Nederlandse re gering zich ten doel gesteld de ondertekeningsplechtigheid nog vóór die datum te doen plaatsvinden. DICK VAN RIETSCHOTEN (Van onze lementaire redactie) HAAG Het lijkt te staan dat partij- tter Leendert Gin- n andere VVD-kop- en het vuur na aan chenen gelegd zal in op de Algemene ïvergadering van )artij, die morgen en nogen in Zwolle gehouden. De afde- Roermond heeft een van wantrouwen in- nd tegen het hoofd- ur, die nu al kan re- op de steun van alle afdelingen in Amster dam en Noord-Brabant. Voorzitter B. van der Klis van de kamercentrale Tilburg, voorspelt zelfs een smadelijke afgang voor Ginjaar. „Als Gin jaar denkt dat de afdelingen hem zullen steunen, vergist hij zich. Een heel ruime meerder heid van ons, zeker tweederde, wil dat Ginjaar opstapt". Voor zitter P. Luijten van de ka mercentrale Amsterdam ver klaarde desgevraagd dat ook zijn achterban het hoofdbe stuur medeverantwoordelijk stelt voor de neergang van de VVD. Luijten: „Een aantal verkie zingen op rij is verloren, ter wijl het hoofdbestuur nauw betrokken was bij de verkie zingscampagnes. Daarnaast is de VVD door toedoen van het hoofdbestuur een groot aantal leden kwijtgeraakt en belem mert het hoofdbestuur op dit moment het goed functioneren van de fractie in de Tweede Kamer". Dat laatste verwijt slaat op het afzetten door Ginjaar en de zijnen van Joris Voorhoeve als politiek leider. Ook in de ka merfractie was daarover grote ergernis ontstaan. Dinsdag avond leek Ginjaar na een lang gesprek het vertrouwen van de liberale kamerleden te hebben herwonnen, maar gis teren herhaalde de Brabantse parlementariër Broos van Erp dat Ginjaar moet opstappen. Dat zou te maken kunnen hebben met de anti-stemming in Noord-Brabant tegen Gin jaar. De kamercentrale Overijssel heeft het tot nu toe als enige in het openbaar opgenomen voor de partijvoorzitter. „Wij doen niet mee met Amsterdam en Roermond", aldus voorzit ter Weijerink. Andere gewes ten zouden wel voelen voor een aftreden op termijn van Ginjaar. Als het congres in Zwolle akkoord gaat met een voorstel van het hoofdbestuur, krijgt ook de VVD een gesala rieerde full-timevoorzitter. Ginjaar zelf is niet voor die baan in de markt. Eventueel wil hij dus volgend jaar aftre den. door WILLEM RUSTIER DEN HAAG Het toerisme in en naar Nederland is in 1989 aanzienlijk toegenomen, zo blijkt uit het véindaag ge presenteerde jaarverslag 1989 van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). De kust werd door 19 procent meer va kantiegangers bezocht dan in Of de groei verder doorzet hangt onder meer af van de mate waarin het toeristisch bedrijfsleven er in slaagt greep te krijgen op de toenemende internationale concurrentie en het veranderend reisgedrag van de consument. Daarvoor is intensivering van het promo tie- en produktontwikkelings- beleid van groter belang dan ooit tevoren, aldus het NBT in het jaarverslag. Algemeen-directeur mr. J. Cornelissen van het NBT noemde een betere afstem ming van grootschalige evene menten de belangrijkste opga ve voor de komende jaren. Het tegelijk houden van de Van Gogh-tentoonstellingen, Frans Hals-tentoonstelling en thema jaren als Nederland Waterland en het Europees Jaar voor het Toerisme in 1990 is teveel van het goede voor de consument, maar ook voor het bedrijfs leven. Cornelissen pleitte daarom voor invoering van een „toeristische meld- en re- gelkamer". Het NBT noteerde vorig jaar groeicijfers op zowel de bin nenlandse markt als bij het in komend toerisme, ondanks sombere prognoses in decem ber 1988. Een toename van de binnenlandse vakanties met 750.000 bracht het totale aantal binnenlandse vakanties naar een record van 15,3 miljoen. Alle sectoren profiteerden van de groei. Opvallend was vooral de groei bij het kamperen: op vaste kampeerplaatsen 18 pro cent en bij het kamperen met de tent 14 procent meer va kanties. Aan de kust en de Waddeneilanden steeg het aantal vakantiegangers met maar liefst 19 procent. Ook het aantal inkomende toeristen steeg over de hele li nie naar 5,1 miljoen (was 4,9 miljoen), ofwel een toename van 4,6 procent. Er kwamen vooral meer Italianen (bijna 17 procent), Belgen en Luxem burgers (14 procent) en Span jaarden (11,5 procent). De Bondsrepubliek bleef het be langrijkste herkomstland: 1,6 miljoen Duitse toeristen kwa men in 1989 naar ons land, ge volgd door Groot-Brittannië met 780.000 en de VS/Canada met 565.000. Nederlanders in de race voor berging onderzeeër ROTTERDAM Een combi natie van vier Nederlandse be drijven is in gesprek met de Sovjetunie over de berging van de kernonderzeeër Kom- somolets. De vorig jaar ten noordwesten van Noorwegen fezonken onderzeeër ligt op .000 meter diepte. In de zo mer wordt bekend of de vier daadwerkelijk de opdracht krijgen voor een verdere stu die naar de haalbaarheid, zo verwacht het Netherlands Deepsea Operations Consorti um. Daarin werken Akzo, IHC-Gusto, Smit Internationa le en Verto samen. Tot nu toe waren bergingen op meer dan 500 meter niet uit te voeren omdat de daarvoor benodigde staalkabels te zwaar zijn. Met de door Akzo ontwikkelde aramidevezel Twaron kunnen door Verto echter kabels wor den gemaakt die veel lichter en sterker zijn. 18 mei Mr. Pieter van Vollenhoven woont in het Congresgebouw een gedeelte bij van het jubi leumconcert van The Dutch Swing College Band. Hij brengt eveneens een werkbezoek aan het Bureau Slachtofferhulp Gro ningen. Bewaking joodse begraafplaatsen AMSTERDAM De joodse gemeenschap in Nederland be steedt meer aandacht aan de bewaking van de joodse be graafplaatsen in ons land. Se cretaris J. Sanders van het Ne derlands-Israëlitisch Kerkge nootschap noemt dit een logi sche zaak gezien de afschuwe lijke grafschendingen die er onlangs in Frankrijk zijn ge beurd. Zulke zaken kunnen besmettelijk zijn, aldus San ders. „Verschil tussen man en vrouw benadrukken" UTRECHT Niet de gelijk- heid van vrouwen en mannen maar juist het verschil moet meer accent krijgen. Dat is de mening van de hoogleraren vrouwenstudies Rosi Braidotti (faculteit der letteren) en Sel- ma Sevenhuijsen (sociale we tenschappen). Gisteren hielden zij hun dub bele oratie aan de Rijksuni versiteit Utrecht. Vrouwelijke en mannelijke waarden vullen elkaar aan en 'typisch vrouwe lijke' eigenschappen zoals emotionaliteit, zorgzaamheid en verantwoordelijkheid zijn juist nodig om in ae moderne tijd uit veel impasses te ko men, aldus de hoogleraren. De moderne tijd heeft vrou wen nodig als arbeidsreser- voir, aldus Braidotti. De weg naar integratie ligt open, maar de vraag is nu wat vrouwen ermee doen: zich aanpassen aan de door mannen vastge stelde normen of de spelregels veranderen, zodat ze inder daad „een verschil maken". Volgens Sevenhuijsen kan een feminisme dat het verschil tussen mannen en vrouwen als uitgangspunt neemt, leiden tot vernieuwde opvattingen over moraal. Lange tijd heeft het feminisme voornamelijk na druk gelegd op de gelijkheid tussen beide seksen. UTRECHT De meeste Ne derlanders vinden dat Vooral anderen te vet eten. Toch krijgt 80 procent van de bevol king dagelijks te veel vet bin nen. Slechts een persoonlijk onderzoek overtuigt de men sen ervan dat zij een overmaat aan vet binnen krijgen, zo concludeert het instituut voor consumentenonderzoek Swo- ka. Maar die wetenschap heeft vaak geen enkel effect heeft op het eetgedrag. „Wellicht moet eerst medisch geconstateerd worden dat er iets schort aan het hart, de bloeddruk of het cholesterol gehalte van het bloed voordat de consumenten ervan over tuigd raken dat ze echt nog meer moeten gaan letten op de hoeveelheid vet in hun voe ding", aldus de onderzoekers. De consument heeft geen be hoefte meer aan informatie over de gevolgen voor hun ge zondheid. De deelnemers aan het onderzoek zeiden inmid dels wel- te weten dat dat slecht is voor hart en bloedva ten. BLOEDTRANSFUSIES NIET ZONDER RISICO LEIDEN Het geven van bloedtransfusies is niet zonder risico's. Dit omdat de natuurlij ke afweer tegen virusinfecties en kwaadaardige ziekten on derdrukt kan worden. Dat stelt E. Lagaaij in haar proefschrift „Immunization and immense suppression by blood transfu sions". Lagaaij promoveert hierop woensdag 23 mei aan de Leidse universiteit. Zii werkt bij de afdeling immunohemato- logie en bloedbank van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Dat bloedtransfusies een gun stig effect kunnen hebben op de resultaten van orgaantransplan taties voor het voorkomen van afstoting was al bekend. Uit het onderzoek van Lagaaij bleek dat bloedtransfusies echter twee effecten kunnen hebben. Het afweersysteem van de ontvan ger van een bloedtransfusie kan onderdrukt danwel geactiveerd worden. Door juiste selectie tus sen bloeddonor en ontvanger is het mogelijk het afweersysteem te sturen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3