„Wij moeten schepping voltooien" \1 Jr £cidóc0oux(mt kerk wereld JOS BRINK OVER HET LIJDEN beroepingen Rooms-Katholieke Kerk toch nog aan Italiaanse staat verbonden CeidoeSowo/iH brieven van lezer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ceidie Commit DONDERDAG 17 MEI 1990 PAG1 Cubaanse RK Kerk schort voorbereiding pausbezoek op HAVANA De Cubaanse RK Kerk heeft de voorbereiding van het bezoek van paus Johannes Paulus II opgeschort, totdat de datum 'van dat bezoek definitief vaststaat. De Cubaanse regering distantieerde zich vorige maand van een verklaring van de woordvoerder van het Vaticaan, Joaquin Navarro-Valls, dat de paus in december van dit jaar Cuba zou bezoeken. Volgens de regering is er nog geen akkoord over een datum bereikt. Volgens president Fidel Castro is van meet af aan duidelijk geweest, dat de paus niet meer dit jaar, maar op zijn vroegst komend jaar het eiland zal bezoeken. De afgelopen tijd is de spanning tussen kerk en staat gegroeid. Castro oefende in maart tijdens een bezoek aan Brazilië zware kritiek op de Cubaanse bisschoppen, omdat zij het socialistische systeem in Cuba niet steunen. Volgens kerkelijke bronnen was dat een reactie op een brief van de bisschoppen waarin zij be paalde aspecten van de politieke, economische en sociale situa tie op Cuba afwijzen. De Cubaanse regering heeft zich ook ge ërgerd aan de uitspraak van de paus in Tsjechoslowakije, dat het communisme een „tragische utopie is die gedoemd is te mislukken". De belangrijkste activiteit in het kader van de voorbereiding van het bezoek van de paus had betrekking op bedevaarten naar een standbeeld van de patrones van Cuba, Onze Lieve Vrouw van de Naastenliefde van El Cobre. Dui zenden enthousiaste Cubanen hebben de pelgrims toegejuicht. Het is altijd belangrijk te weten, wat onbelangrijk is Ernst Hohenemse KERKJEUGD ZOEKT CONTACT MET GOD Christelijke gereformeerden in aantal op retour DEN HAAG De Chris- telijke Gereformeerden (CGK) in ons land zijn in aantal op hun retour, het jaar 1989 verloren de CGK netto 212 leden. Het totaal komt daarmee op 75.936. Van de doopleden verlieten 756 de kerk; 298 ervan werden hervormd, 215 gereformeerd. Daarenboven gaven 203 doop leden bij uitschrijving te ken nen naar 'geen kerk' te gaan. Van de belijdende leden stap ten 599 over naar een andere kerk, waarbij ook hier de her vormde optie met 241 leden het meest aantrekkelijk bleek. Van de gereformeerden won nen de CGK meer dan dat ze eraan verloren (222 tegen 160). 83 mensen vertrokken zonder kerkelijke bestem ming. Het percentage doople den is in de afgelopen vijf jaar gedaald van 43,5 tot 41 pro cent. Een en ander blijkt uit het nieuwe jaarboek (1990) van de Christelijke Gereformeerde Kerken (CGK). Naast allerlei gegevens over het kerkver band staan de resultaten ver meld van een enquete onder christelijke gereformeerde jongeren in Zwolle. Ze kam pen vooral met de vraag hoe ze contact kunnen krijgen met God, zo blijkt uit de en quête in Zwolle. Godsdienst- en jeugdsocioloog drs. M. Visch, lid van de kerk in Zwolle, legde 546 jongeren van 12 tot en met 31 jaar een lijst met 81 vragen voor. Van hen vulde 56 procent de en quête over de kerkdienst, ca techisatie, geloof, persoonlijk leven, sexualiteit, maatschap pij en activiteiten in en stuur de haar terug. Is het contact met God een belangrijk item voor de jeugd, onderwerpen als de zondig heid van de mens, duivel, drieënigheid, hel, uitverkie zing, de toornige God en de goedheid van de mens zijn dat bepaald niet, zo concludeert Visch uit de cijfers. Een kwart van de jongeren geeft aan daadwerkelijk contact met God te hebben. Circa 90 procent zegt persoonlijk te bidden. God wordt door 22 procent als 'een Vriend' erva ren. Een op de vijf jongeren, waarvan vooral veel vrouwen tussen de 21 en 25 jaar, voelt zich niet thuis in de kerk. De rest voelt zich wel happy, vooral vanwege de 'begrijpe lijke prediking' van de domi nees. De ideale gemeente wordt door de meesten om schreven als een kerk waar een nauwe band bestaat tus sen de gemeenteleden. De kerkdienst wordt door drie kwart in ieder geval één keer in de week bezocht. Jongens tussen 12 en 14 zegt die kerk dienst maar weinig. Het Jaarboek 1990 van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland is een uitgave van Van Brummen- /Buijten en Si Amsterdam 1990, Schipperheijn, 90, prijs 14,25. AMSTERDAM „Je moet toch wel opgewekt zijn, een andere keus heb je toch niet?" Showman, cabaretier, tekstschrijver maar ook: pastor Jos Brink heeft een boek ge schreven over het lijden, waaraan hij de eeuwige vraag gekoppeld heeft: God waarom toch? Brink neemt méér dan je mis schien zou verwachten als je alleen de theaterman kent, zijn pastorale activiteiten heel serieus. Vaak gaat hij zondags voor in de kerk De Duif, een voormalige katholieke kerk in het centrum van Amster dam waar een gemeleerd ge zelschap van christenen deel neemt aan een dienst van woord en tafel. Daaraan dankt ook het nieu we boek van Brink zijn ont staan. „Na een dienst kreeg ik te horen dat twee jonge men sen waren overleden. Ik had net een mooi verhaal gehou den, maar ineens had ik het gevoel dat ik in feite met lege handen stond. Ik heb me in de omstandigheden van hun dood verdiept en daaruit is dit boek voortgekomen. Het is niet zo dat ik zelf zo nodig dit boek wilde schrijven. Het is me nadrukkelijk gevraagd. Ik had opnieuw een verhaal ge houden waarin ik het lot van die twee jonge mensen die waren overleden heb probe ren te duiden". „Kijk", zegt hij op confronte rende toon, terwijl hij tegelij kertijd op zijn qui-vive is, „ik probeer een christen te zijn, een volgeling van Christus. Hij had een alles omvattende boodschap: liefde. Als wij zo met elkaar zouden omgaan als hij wilde, dan zou het er in de wereld beter voor staan. En dat is niet echt moeilijk". Hij zegt niet te kunnen gelo ven in God als een alles be stierende macht. „Het lijden is niét de wil van God. Hij zoekt juist een oplossing met behulp van die mensen, die met an dere mensen hand in hand willen meelopen". Dat is ook het antwoord dat Brink in al lerhande situaties Is het niet wat gemakkelijk over het lijden van anderen te schrijven als het je zelf mate rieel en geestelijk zo voor de wind gaat? Gedecideerd: „Je moet na tuurlijk zelf redelijk even wichtig in het leven staan om een ander de helpende hand' te kunnen bieden. De ene kneus kan de andere kneus nu eenmaal niet helpen. Maar ik moet je er op wijzen dat al les wat ik in dit boek schrijf in mijn eigen leven, zeker in de afgelopen vijfentwintig jaar, heb moeten bevechten. FOTO: DIJKSTRA Alle dingen die daarin staan, die heb ik in mijn eigen pasto raat meegemaakt, daar is mijn eigen verdriet mee gemoeid. Ik heb veel mensen zien ster ven. Soms was het toch vreugdevol wat je meemaak te, maar als je ook niet mee- gestorven bent, dan kun je er niet over schrijven. Het enige soort lijden waar ik niet zelf direct mee gecon fronteerd ben, is het verlies van kinderen. Het is inder daad zo dat wanneer Harold Kushner in zijn boek Als het kwaad goede mensen treft over zijn eigen kind schrijft dat hij heeft verloren, ik dat zo niet kan. Maar van de ma nier waarop een goede vriend van mij die leraar is daarmee omging toen bij hem een kind in zijn klas overleed, heb ik veel geleerd". Vertrouwd Jos Brink is er niet de man naar anderen te willen beke ren of te moraliseren. Hij heeft een remonstrantse ach tergrond, „maar ik woonde in een katholiek straatje in Rot terdam. Waar die kinderen naar toe gingen, daar ging ik ook naar toe: naar het lof, de ochtendmis. Mijn ouders wa ren heel tolerant, die deden daar niet moeilijk over. Zó komt het dat ik met de katho lieke sfeer heel vertrouwd ben geraakt." „Ik streef naar een geprakti seerd christendom. Het moet geconcretiseerd zijn in je ei- op zich ook is, zie ik óók als een vorm van pastoraat. Vijf jaar lang heb ik het program ma Wedden dat...gedaan en ik heb gemerkt dat dat voor veel mensen werkte als een licht puntje. Het theater is weer een heel ander aspect van mezelf. Maar samen zorgen al die ac tiviteiten ervoor dat je een completer mens wordt." Wat hij soms als een moeilijk heid ervaart is waar hij in zijn gepraktiseerd christendom een grens moet trekken. „Je hebt van die mensen, die ko men naar je toe, die willen dan op je gaan liggen, die hebben er behoefte aan zielig gevonden te worden. Of men sen die geld van je verlangen. Kijk, ik hoef mij geen enkel moment te schamen voor wat ik verdien. Als een straten maker even hard zou werken zoals ik doe, dan is het nog maar mager betaald! Maar als je geeft, dan ligt de vraag voor de hand waar je een grens trekt en natuurlijk ga je dan wel eens het schip in, dan maak je fouten". De houding tegenover homo filie, het gekissebis tussen de kerken onderling, om maar wat te noemen, breekt hem dat soms ook wel eens niet op? Ja, laatst maakten de Remon stranten zich druk over een nieuwe naam voor hun kerk genootschap. Ik kan me daar natuurlijk wel over opwin den, het is zo bezijden wat werkelijk belangrijk is. Maar dan schrijf ik daarover in Trouw een column en dan ben ik die irritatie weer kwijt. Wat de houding van sommige christelijke kerken betreft te genover de homofilie, dat gaat natuurlijk vooral terug op die tekst van Paulus. Maar je moet je natuurlijk goed reali seren dat die bijbelteksten tijds- en cultuurgebonden zijn. In Deuteronomium 22 staat bijvoorbeeld: „Een vrouw zal geen mansklederen dragen en een man geen vrouwenkleed aantrekken, want ieder die deze dingen doet, is den Here uw God een gruwel". Wat jammer nou voor al die vrou wen die zo graag een spijker broek dragen! Geen mens zal zo'n tekst nu toch' nog serieus nemen! Maar natuurlijk heeft zo'n tekst ooit ergens voor ge functioneerd. Maar ik kan niet geloven dat God als hij een vader is een deel van zijn kinderen uitsluit". Het typische aan geloof, zegt hij, is dat het per definitie be wegelijk is. Er zijn nooit voor altijd vast staande antwoor den te geven. Ik vind het ook niet dat het daar altijd om heen blijft rommelen. Geloof is nu eenmaal niet iets sta- „De mens is in vergelijking met de rest van de aarde een relatief zeer jong wezen. Je moet dus voorzichtig zijn in je conclusies over de onont koombaarheid van het lijden. Aan ons de taak het lijden te verminderen en de schepping verder te voltooien." PAUL VAN VELTHOVEN N.a.v. het boek God, waarom toch? Over lijden. Uitgave Kok, Kampen. Prijs f 19,90. Het eerste exemplaar is van middag in Amsterdam uitge reikt aan majoor Bosshardt van het Leger des Heils. De Philipijnse politie heeft vijftien mensen gearresteerd, onder wie een rooms-katholieke religieuze, die protes teerden bij de Ameri kaanse ambassade in verband met de aanwe zigheid van Amerikaan se militaire bases op de Philipijnen. Op de foto: De religieuze legt de po litieman die proces-ver baal opkmaakt haarfijn uit waarom ze vindt dat de Amerikanen moeten vertrekken. FOTO: AP Berg Sinaï moet toeristische trekpleister worden CAIRO Op de plek waar Mozes het brandende braam bos zag en de Israëlieten om het gouden kalf dansten, gaan grote dingen gebeuren. Als het aan het Egyptische minis terie voor toerisme ligt, zal op de berg Sinaï een indrukwek kend toeristencentrum verrij zen. Op de Sinaï zouden vijf honderd villa's, twee hotels, een winkelcentrum, een school en een ziekenhuis moeten komen. Ook wordt gedacht aan de aanleg van een kabelbaan. Voor de klei ne Grieks-Orthodoxe kloos tergemeenschap aan de voet van de berg vormen de toe komstplannen een moderne variant van de dans om het gouden kalf. De monniken willen geenszins dat de heilig heid van de berg, die ook door de profeet Mohammed wordt erkend, aan toeristische belangen wordt opgeofferd. Conferentie rabbijnen wil optreden EG tegen antisemitisme BRUSSEL De Europese Gemeenschap moet duidelijke beslissingen nemen opdat ge beurtenissen als die in het Franse Carpentras overal in de EG strafbaar worden ge steld. Dat heeft Albert Guigui, rabbijn van Brussel, gezegd na afloop van een tweedaagse conferentie van Europese jo den in de Belgische hoofdstad. Guigui reageerde daarmee op de suggestie van de Neder landse minister Hans van den Broek om de herleving van het antisemitisme te bespre ken op de komende Europese top, eind juni in Dublin. De Britse opperrabbijn Jako- bovits toonde zich na de bij eenkomst in Brussel tevreden ovér de enorme golf van soli dariteit na de grafschendin- Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Zeist (Huls ter Heide) G.H. Jansen, kand. te Gelder- malsen. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Kampen P.M. de Wit te Bergentheim. Baptisten gemeenten Beroepen te Ede P.J. Prijt te Slttard (part-time), wonende te Eindhoven gen in Carpentras. „In tegen stelling tot een halve eeuw geleden, tijdens de opkomst van het nazisme, is er nu een onmiddellijke reactie van de bevolking," aldus Jakobovitz woensdag. De conferentie van Europese rabbijnen werd in 1957 opge richt in Amsterdam en komt om de twee jaar bijeen in een Europese hoofdstad. Universiteit wil actie tegen omstreden lector LYON De universiteit van Lyon heeft minister Jospin van onderwijs gevraagd lector Bernard Notin met ingang van het komende studiejaar te ontslaan. Notin ontkent het bestaan van de gaskamers in Nazi-Duitsland en heeft daar enkele maanden geleden een artikel over gepubliceerd. Vooral de gaullistische burge meester van Lyon, Michel Noir, heeft zich kwaad ge maakt over het artikel van Notin. Noir is de zoon van een naar de vernietigingskampen gedeporteerde Franse verzets strijder. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME Sinds een paar weken zijn in Italië op te levisie en in kranten re gelmatig een reclamespot en een advertentie te zien, die temidden van het publicitaire geschet ter opvallen door hun eenvoud en ingetogen heid. Het betreft een oproep van de Italiaanse bisschoppen aan de gelovigen om bij het invullen van het belastingbiljet, een handeling die iedere Italiaan voor eind mei geacht wordt te vervullen, 0,8 procent van zijn belastbare inkomen aan de katholieke kerk ter be schikking te stellen voor reli gieuze en charitatieve doel einden. Op het scherm en in de krant zijn twee rieten korfjes afge beeld, waarin respectievelijk twee schriele visjes en een en kel broodbolletje liggen. En net als in de verhalen van de wonderbaarlijke visvangst en spijziging raken de korven plotseling boordevol. Dat heeft met een wonder niets te makén, legt een vriendelijke stem uit, maar met een juist ingevulde inkomstenverkla ring des te meer: „Een hand tekening volstaat om de hulp aan uw naaste te verveelvul- digen." De campagne van de bis schoppen is een indirect ge volg van het 1984 door de toenmalige premier Bettino Craxi en kardinaal Casaroli, het hoofd van het pauselijk kabinet, afgesloten concordaat tussen Italië en het Vaticaan. Daarmee werd in beginsel een einde gemaakt aan de bevoor rechte positie van het katholi cisme, dat sinds het Pact van Lateranen van 1929 staats godsdienst was geweest. In het nieuwe concordaat werd vastgelegd, dat met ingang van 1990 de staatsbijdrage van 8 van de inkomstenbelas ting zou komen te vervallen. Nu het zover is, blijkt dat ech ter maar zeer ten dele het ge val te zijn. Het is nu duidelijk geworden dat de man die met de uitwerking van het con cordaat belast was, de toen malige minister van Buiten landse Zaken en tegenwoordi ge premier Giulio Andreotti, een meestbegunstigingspositie voor de katholieke kerk heeft ingebouwd. De bijdrage van 0,8 blijft namelijk verplicht, maar de belastingbetaler kan nu kiezen uit vier alternatie ven: de staat, de katholieke kerk, de zevende dag-adven tisten en The Children of God. De joodse gemeente en de protestantse Waldenser kerk komen op het lijstje niet voor. Zij weigeren principieel om overeenkomsten met de staat aan te gaan, al blijven vrijwillige bijdragen van hun lidmaten wel aftrekbaar voor de belasting. Maar andere confessies, die wel mee wil den delen, is dat geweigerd. Dat geldt bijvoorbeeld voor de Jehova's getuigen, die in Ita lië 300 000 aanhangers tellen, en wier fanatieke bekeringsij ver de katholieke clerus een doorn in het oog is. De voornaamste verrassing is evenwel dat wie geen voor keur uitspreekt, toch een bij drage levert aan de katholie ke kerk. De biljetten waarop geen keuze is gemaakt wor den namelijk verdeeld tussen de kerk en de staat, evenredig aan de verdeling van de wel ingevulde biljetten. De beide andere confessies zijn van deze verdeling uitgesloten. Er is de bisschoppen dus veel aan gelegen om de verdeelsleutel zo gunstig mogelijk te maken. Als praktiserende katholieken wej kiezen en het de andere burgers een zorg zal zijn of ze door de hond of de kat wor den gebeten, dan kan de kerk nog steeds rekenen op weinig minder dan 0,8 van de be lastingopbrengst. Naar ver wachting zal zij zo ruim een miljard gulden incasseren. Dat is beduidend meer dan de kerk aan vrijwillige bijdragen zou kunnen verwachten, en voldoende om haar omvang rijke apparaat in stand te hou den. De manoeuvre van An dreotti, die niet voor niets be schouwd wordt als de voor naamste paladijn van het Va ticaan in de Italiaanse poli tiek, heeft tot protesten geleid van niet-katholieke politici. Die zullen trouwens tot niets leiden, omdat de regerings partijen op het ogenblik geen enkele behoefte hebben aan een crisis. or1 Philips gebaat bij koel bek rengt art •rplee, j lies al brenj De Philips-leiding heeft moeten ingrijpen na de drj sche winstontwikkeling in het eerste kwartaal van di President C.J. van der Klugt (al 40 jaar aan het bed rij rja ee bonden) en dr. G. Lorenz, het lid van de raad van bi j dat rechtstreeks verantwoordelijk is voor de computer sie, zullen de multinational op korte termijn verlaten, re maatregelen zijn in voorbereiding. Vier inric deels Anh L Vol Het verlies van het vertrouwen van de financiële weif het ergste wat een onderneming kan overkomen, zo Philips-topman Wisse Dekker vast. Hij maakte duideli bij het besluit om het duo Van der Klugt/Lorenz den te zenden niet de teleurstellende kwartaalcijfers zél doorslaggevende aard zijn geweest. Dat hoort nu eenm« de normale risico's van het ondernemerschap. Het feit dat zij deze ontwikkeling niet hebben zien aankom daarna te lang verborgen hebben gehouden, is het t\ noodlottig geworden. Op 10 april schetste de heer Van der Klugt op de aai houdersvergadering een uiterst zonnig beeld. Nog geen IEM weken later bleek het tegendeel: de kwartaalwinst wait An matisch teruggelopen, van 223 miljoen in het eerste kw zaal., van '89 naar nauwelijks zes miljoen gulden in dit jaa^Pra£ financiële wereld reageerde verbaasd, want hoe is het i >eur( lijk dat de top van een multinational die wereldwiji a he meer dan 300.000 mensen werk biedt, zo slecht geïnforiOÏ Vi is over de gang van zaken in het bedrijf? Het snelle ing 2 van de Philips-top heeft er toe geleid dat de financieel- cialisten weer enig vertrouwen hebben in de Eindho 1 het reus. De Amsterdamse beurs reageerde al snel positief ie me [oord -p. '*-* van UE vakbonden hebben nogal gereserveerd gereageerd[deree wisselingen aan de top. Terecht, zij zijn bang dat de stellende winstontwikkeling tot reorganisaties zal leid< enjsst arbeidsplaatsen gaan kosten. De bonden hebben al late ten dat zij zich tot het uiterste zullen verzetten teg< dwongen ontslagen. De vakbonden verkeerden juist i feestelijke stemming: zij waren er in de voorafgaande in geslaagd een tweejarige collectieve arbeidsovereenl strak af te sluiten met een stevige loonsverhoging: zeven pilt ha verdeeld over twee jaar. Met een grote dosis scepsis zi vakbonden nu de nabije toekomst tegemoet. Bij reorg ties in het recente verleden zijn al vele arbeidsplaatsei loren gegaan. Werknemers en vakorganisaties zijn ban{ Jers paniekreacties. De plotseling tegenvallende resultaten mogen niet tot paniek-maatregelen. Dat zou pas echt rampzalige gen kunnen hebben. De realiteit leert dat IBM/Philij danks de moordende Japanse concurrentie, nog altijj grootste elektronicabedrijf ter wereld is. Het beheer^/, voorbeeld ruim dertig procent van de computermark het gebied van technologie know-how is Philips nog koploper. Doemdenken is derhalve ernstig misplaatst. elke tten. die lij no ite. I en gstic HAA. ils zi Brieven graag kort un duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezor stukken te bekorten. Supra-na tionaal Op de topconferentie die eind april in Dublin werd gehou den, hebben de EG-landen de intentie uitgesproken om op de lange duur een politieke unie te vormen. Ondanks de vaag heid is deze intentieverkla ring, alleeh al door het feit dat ze werd afgelegd, een breuk punt in onze en in de Europese geschiedenis. Het betekent on der meer dat Nederland zich bereid heeft verklaard zijn vier eeuwen oude soevereini teit op steeds verdergaande punten over te hevelen naar een supra-nationale soeverei niteit. Dit zou, als concreet voorbeeld, kunnen betekenen dat over enkele tièntallen ja ren vanuit Brussel wordt be keken of het lonend is miljar den guldens te steken in onze dijkversterking, terwijl bij voorbeeld in Zuid-Europa een rampzalige droogte moet wor den bestreden waaraan het Europees parlement liever het belastinggeld besteedt. Gezien deze en vele andere implica ties, mag men van de Tweede Kamer verwachten dat zij mi nister Van den Broek en mi- nister-president Lubbers hier over duchtig aan de tand zou voelen. Het tegendeel was waar. Als een van de weinige burgers op de publieke tribune was ik er op 1 mei getuige van dat de Tweede Kamer het de bat over de intentieverklaring liefst zo snel mogelijk wilde beëindigen. Alleen door het ingrijpen van GPV-afgevaar- digde Middelkoop werd er, omdat de kamerregels dit nu eenmaal voorschreven, alsnog ijk pri ndei )ersc besloten tot een tweedy mijn van het debat, to ongenoegen. Het is dan kamerlid dat voorkwaï Pe.9 een van de belangrijks batten van het Neder rach parlement een farce wei [ter De besluiten die door i van Dublin nu op de rai gezet, zijn te belangrijk®: het algemeen belang binnenkamertjes te w{? behandeld. De Tweede 1 is aan dat algemeen verplicht haar falen van jl. in de toekomst alsnog ,*£u; te zetten, want anders voor Nederland, niet ïar r politiek en cultureel, J e®' vooral geografisch geei komst meer zijn. J.P. Tump, DEN HAAG. elope drag Tranen bij een monument Minister-president onthulde op 12 mei jl. in van minister d'Anconi het alger icreté lands 1 Bid d ni loeste monument voor burge Jrtne logsslachtoffers in Rotted Ook ik wenste daar aa te zijn; verloor in de beide benen. Een passenlj^.^ commodatie was niet a enjb£ zig. Telefonisch contact nomen met de initiatief! ster, de Stichting Burger logsgetroffenen en de O satrice, de Deelgemeente lingen. Men had dit vei c.q. men had er niet bij staan! De tekst van het 4iemve ment luidt: „Steen van d joenen tranen". Van mij tranen bijgekomen: over nalatigheid. A.C. van Bussel, DEN HAAG. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girotój^ per maand 24,85 per maand per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar f. 284,50 per jaar f. 2 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsw 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 ni HAJ te s' itter in ar en chen in o ïverj lartij tioge 1 gel Roer van nd t ur, c n oj MB; tri is ■a IEEA1 2

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2