er Aar blijft :elfstandig V 8 Litouwen biedt Moskou compromis 5 6 7 11 12 13 Cadillac Extra belasting op 'zware' auto's Meerderheid wil meer betalen voor gezondheidszorg JDAAG issale vechtpartij in g^antrum van Rijnsburg 14 Dagen Gratis dci&M 0omont Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. tv Donderdag 17 mei 1990 81ste jaargang no. 24727 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 HET WEER Perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur om streeks 8 graden, middag- temperatuur ongeveer 17 graden. Matige wind uit noord tot noordoost. Na het weekeinde meer bewolking. anbureau sloeg flater r onderwijsbegroting' IAAG Het Centraal Planbureau (CPB) en het Cultureel Planbureau (SCP) hebben een flater eerste orde geslagen door de erfenis van het mi- van onderwijs (één miljard gulden) tijdens de weg te poetsen. Daardoor is het kabinet enigs- het verkeerde been gezet en dat werkt nog steeds >t minister Ritzen van Onderwijs vanmorgen in erview met het Financieele Dagblad. Volgens de sman zijn de begrotingsproblemen op zijn minis- rug te voeren op dubieuze ramingstechnieken. gebrekkige methoden zag het ministerie zich in [leden telkens gedwongen nieuwe tegenvallers te aan het kabinet. Daarvan werd het onderwijs de iant op den duur nam het kabinet de financiële op Onderwijs nauwelijks rtieer serieus, aldus Haring goed van kwaliteit IJMUIDEN De nieuwe ha ring uit de Noordzee is vol gens kenners van goede kwali teit. Ook over de omvang van de vangsten heerst onder de vissers tevredenheid. De eerste Hollandse nieuwe wordt maandag in Scheveningen geveild. Kwartaalwinst Shell omlaag DEN HAAG Over het eer ste kwartaal van dit jaar heeft de Koninklijke/Shell Groep een nettowinst geboekt van 816 miljoen pond sterling, het geen een daling van 36 pro cent betekent ten opzichte van de 1,28 miljard pond van de zelfde periode van 1989. In het cijfer over de eerste drie maanden van vorig jaar was een bate van 244 miljoen pond begrepen die voortvloeide uit de verkoop van onroerend goed; als die bate niet wordt meegerekend, bedraagt de da ling veel minder. Hoofdprijs voor kartonnen doodskist ROTTERDAM Met een kar tonnen doodskist heeft ontwer per H. Groenendijk de hoofd prijs van 25.000 gulden gewon nen in de prijsvreaag „Nieuwe Materiaaltoepassingen" van het ministerie van economische za ken. De tweede prijs, 10.000 gulden, is aan M. Eekhout van Octatube Space Structures in Delft toegekend voor zijn ont werp voor een beglazingssys teem. De studentenprijs, ook 10.000 gulden, ging naar P. Dwarshuis ern M. Meulen- belt van de Technische Univer siteit Delft voor hun ontwerp voor een strand- en ijszeiler. Israëliërs bekennen schennis joodse graven JERUSALEM Twee Israëliërs heb ben toegegeven verantwoordelijk te zijn voor de schennis van 250 joodse graven in de stad Haifa. De twee man nen, de 32-jarige Gershom Tennen- baum en de 41-jarige David Goldner, verklaarden tegenover de politie met hun daad het Israëlische volk te heb ben willen verenigen tegen het „Arabi sche gevaar". Daartoe bekladden zij eerder deze week joodse graven. Vol gens de Israëlische radio behoort het tweetal tot een godsdienstige sekte. Goldner, een voormalige computerdes kundige, heeft zich tijdens de onder vragingen bestempeld als „een afgezant van de Messias". Vierdaagse werkweek Verkeer en Waterstaat DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat wil zijn perso neel de mogelijkheid bieden vier da gen per week te werken. Er moeten dan werkdagen van negen uur ge maakt worden. Door een vierdaagse werkweek ver mindert het woon-werkverkeer met 20 procent. Bovendien leiden langere werkdagen tot een spreiding van de spits. Dien sten waarvan meer dan de helft van het personeel belangstelling toont, mogen roosters opstellen voor een vierdaagse werkweek en daarmee een jaar proefdraaien. lMERDEBAT over herindeling EN HAAG Ter Aar blijft een flfstandige gemeente, maar Wou- moet samensmelten met jeimuiden en Rijnsaterwoude. Dat i de belangrijkste uitkomsten van lét debat over de gemeentelijke erindeling van de Rijnstreek, dat jsteren in de Tweede Kamer werd levoerd. ilgens de plannen van staatssecretaris Graaf-Nauta van binnenlandse za- ïn zou Ter Aar een gemeente moeten in vormen met Nieuw veen en Ze- mhoven. De Kamer, met uitzondering D66, oordeelde echter dat Nieuw en Zevenhoven samen verder :ten en dat Ter Aar sterk genoeg is n zelfstandig te blijven. Het voorstel m Ter Aar alleen verder te laten gaan, as afkomstig van het CDA. De Graaf- auta wilde dit voorstel van haar eigen artij niet van een positief advies voor- en. den Rijn en Benthuizen tot de nieuwe gemeente Rijneveld. Leimuiden, Rijnsa terwoude en Woubrugge gaan per 1 ja nuari verder als Jacobswoude. Of Nieuwveen en Zevenhoven samengaan onder de naam Aarweijden is nog maar zeer de vraag nu fusiepartner Ter Aar afvalt. Stompwijk moet bij Leidschendam blij ven en mag niet bij Zoeterwoude wor den gevoegd, aldus een meerderheid van de Kamer. Alleen VVD en D66 wil len Stompwijk overdoen aan Zoeter woude. Ook bleek er geen meerderheid te zijn voor het voegen van Hoogmade bij Alkemade. Hoogmade hoort nu bij Woubrugge. Over het Lage Land spra ken alleen de VVD en GPV zich uit. Zij vinden dat het Lage Land van War mond naar Alkemade moet gaan, maar de andere partijen wilden er niet over praten omdat het gebied niet in het wetsvoorstel voorkomt. Pagina 12: Woubrugge is slachtoffer van compromis tussen CDA PvdA. :r lang, I. K/e -g, dai 1ste luchtlijn laat 70 jaar 'HOL Precies zevèn- r geleden, op maandag (i 1920 om 12.40 uur, op Schiphol een De ind/Airco type 16 met registratie G-EALU. liegtuig vloog in op- van de KLM. De lan- p het toenmalige vlieg- Ichiphol markeerde het van de oudste luchtlijn reld die nog steeds door le luchtvaartmaatschap- irdt onderhouden. Ter rectielid van de NV haven Schiphol, van- 'dres in g een silhouet van een ivilland 16 aangeboden C. den Hartog, direc- de KLM. (ADVERTENTIE) Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke Heereweg 350 (N208) Lisse Tel. 02521-19037. voor de deur stoppen de bussen 50, 51, 92 en 94. Wiegel wil geen lijsttrekker zijn LEEUWARDEN De nieu we VVD-fractieleider Bolke- stein hoeft niet langer te vre zen voor de terugkeer van het VVD-kanon Wiegel. Bij de volgende kamerverkiezingen mag Bolkestein de kar gaan trekken, zo heeft de commis saris van de koningin in Fries land laten weten. Wiegel geeft daarmee een belangrijk sig naal aan de kamercentrales die voor de VVD-vergadering in Zwolle moties van wantrou wen tegen partijvoorzitter Ginjaar voorbereiden wegens diens 'sluipmoord' op Joris Voorhoeve. Wiegel sluit overi gens een terugkeer in de poli tiek als minister niet uit. Bandenbrand In Canada woedt sinds gisteren opnieuw een grote autobandenbrand. In St. Amable bij Montreal is een berg van 3,5 miljoen oude autobanden in brand geraakt. Het is de derde autobandenbrand in Canada sinds februari. In de provincie Ontario duurde het zeventien dagen voor een berg van 14 miljoen autobanden uitgebrand was. Aangezien de branden ernstige gevolgen hebben voor het milieu zal een onderzoek worden ingesteld naar de risico's op andere grote bandenopslagplaatsen in Canada. FOTO: AFP DEN HAAG Er moeten een extra belasting komen op auto's met een groot motorvermogen. Dit stelt minister Hans Alders in een gisteren uitgelekt concept van het Milieube leidsplan-plus. Met de heffing wil Alders de trend naar auto's met een steeds grotere cilinderin houd keren. Ook pleit Al ders voor het variabeler maken van de autokosten (meer accijns, lagere mo torrijtuigenbelasting) voor LPG-wagens. Alders vreest dat het kabinet zonder extra fiscale maatrege len zijn doelstellingen voor het beperken van de CO,-uitstoot niet haalt. Het autoverkeer is een van de belangrijkste bron nen van kooldioxide. De mi nisteries van verkeer en fi nanciën hebben nog geen standpunt bepaald. Maar in een ambtelijke nota van Ver keer werd al eerder-geconsta teerd dat de CO,-uitstoot van het wagenpark fors toeneemt. In het NMP-plus pleit Alders verder voor milieuheffingen op vervuilende stoffen en sta tiegeldregelingen op produk- ten die voor hergebruik in aanmerking komen. In eerste instantie denkt Alders aan heffingen op wegwerpartike len zoals gloeilampen en aan stekers, metaalontvettingsmid- delen, pvc-verpakkingen en giftige verfstoffen. Statiegel dregelingen zouden ingevoerd moeten worden voor batterij en, pvc-produkten en produk- ten waarin aluminium ver werkt is. DEN HAAG Een grote meerderheid (78 procent) van de Nederlandse be volking is bereid om jaar lijks tien gulden per per soon extra ziektekosten premie te betalen om hiermee de werkdruk in de gezondheidszorg te verlagen. Dit blijkt uit een representa tieve steekproef onder de be volking die in opdracht van Veronica's Nieuwslijn is uitge voerd'. Onlangs drongen de werkge vers in de gezondheidszorg, verenigd in de NZR, bij staats- secretaris Simons (volksge zondheid) aan op een extra bij drage van 130 miljoen per jaar voor aanname van nieuw per soneel. Simons liet weten daar niets voor te voelen, omdat de extra gelden betaald moeten worden uit de verhoging van de ziektekosten. premieverhoging, hebben vandaag i De vakbonden CNV en FNV kunnen zich vinden in een De bonden een voorstel ingediend tot een premiever hoging tijdens de maandelijkse vergadering van de Zieken fondsraad, het orgaan dat de bewindsman adviseert over de hoogte van de premies. 26 PAGINA'S Cuba schort jk voorbereidingen J pausbezoek op m Eis van zes jaar tegen ex- directeur 'Zetten' Celstraf voor computerinbraak Klarsfeld: „Frankrijk is geen anti-semitisch land" 'Ecologische' soap-opera groot succes in Brazilië Nederland blokkeert oprichting Oost- Europabank Italië gaat hard optreden bij stakingen tijdens WK Veel klachten over Van Wijkcomplex Milieuwetgeving moet aangepast voor kleine kwekerijen Schoonmaak actie tegen graffity in centrum Katwijk GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND5/6 ECONOMIE7 SPORT 8/9 LEIDEN/REGIO11/12/13 KUNST/RTV14/15 RTV PROGRAMMAS17 WEER/PUZZEL/MENU17 BURG De feestelijkheden rond de Rijnsburgse paar- rkt liepen afgelopen nacht in en buiten een café aan de 'eg uit de hand. Een groep cafébezoekers raakte slaags Ikaar en later ook met de politie. Er zijn twee arrestanten. zie begon tussen twee bezoekers, die na diverse klappei* en weer het café verlieten en de vechtpartij buiten op voortzetten. Daar bemoeiden ongeveer vijftien andere ïen zich met de zaak zodat een massale knokpartij ont- Daarbij sneuvelden ook enkele ruiten doordat vechtenden ir vielen. Eén van de betrokkenen verwondde een ander ïen gebroken bierglas aan zijn oor. jnsburgse politie wist uiteindelijk, met assistentie van uit n, Noord wijk, Katwijk en andere Bollenstreekgemeenten chtpartij te beëindigen. Daarbij kon één persoon, een circa ige Rijnsburger die de ruzie had uitgelokt, worden aange- ïn. Even later, om circa tien over een, kreeg de politie de (ei, ng binnen dat een auto tegen een boom was gereden. Dit de man te zijn die het bierglas had gehanteerd. Hij was e auto op zoek gegaan naar zijn slachtoffer, dat zich onder rsbehandeling stelde. De 25-jarige Katwijker was echter zo ten dat hij tegen een boom reed. Hij is aangehouden op inking van poging tot zware misghandeling en rijden onder Protesten 7234ii aan 9349 d Rij inverkeer elijk gestremd Als gevolg van reuk in een bovenleiding nmorgen geen treinver- mogelijk geweest tussen en aan den Rijn en Lei- Een containerauto reed acht bij de spoorweg- J aan de Dwarsligger phen een draad kapot. 'ers in beide richtingen en met bussen vervoerd, loop van de ochtend was efect verholpen. RIGA Het parlement van Litouwen heeft giste ren aangeboden de wetten op te schorten die het heeft aangenomen sinds de onafhankelijkheidsver klaring van 11 maart, als Moskou bereid is te on derhandelen over het Li touwse onafhankelijk heidsstreven. De stap van het parlement is bedoeld om de impasse met Moskou te doorbreken, maar houdt niet de door Sovjetpresi dent Gorbatsjov geëiste intrek king van de onafhankelijk heidverklaring in, zo zei parle- mentswoordvoerster Rita Dap- kus. Het Litouwse parlement is be reid in navolging van Est land en Letland een over gangsperiode voor de onafhan kelijkheid in te stellen en doet concrete voorstellen over on der andere militaire en econo mische samenwerking met Moskou. Het Litouwse voor stel, dat dicht in de buurt komt van het compromis zoals dat vorige maand werd voor gesteld door de Franse presi dent Francois Mitterrand en de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl, zal vandaag aan Gorbatsjov worden voorge legd. Gorbatsjov staat volgens zijn woordvoerder Arkady Maslennikov niet afwijzend te genover het Frans-Duitse compromisvoorstel. De onderhandelingen tussen Moskou en de Baltische staten over onafhankelijkheid op ba sis van een verdrag met de Sovjetunie zullen mogelijk nog dit weekeinde beginnen. In alle drie de Baltische repu blieken lijkt intussen de rust teruggekeerd, nadat eerder deze week duizenden tegen standers van de onafhanke lijkheid in de Letse hoofdstad Riga en de Estse hoofdstad Tallinn waren opgetrokken naar de parlementsgebouwen. Ze heeft veel moeite gehad met het afscheid, de onbekende Voorburgse. „Ik heb staan huilen. Zo iets doet je gewoon wat", zegt ze. „Het is immers maar afwachten wie er straks mee vandoor gaat. Misschien wel een filmster of iemand van een on bekende koninklijke familie in een ver land". Geen afscheid van iemand, maar van iets, al is het niet zo maar iets: een echte Cadillac 353-5 V8 uit 1930, waarvan er wereldwijd maar 240 exemplaren zijn gemaakt. Het is de enige wagen uit Nederland die maandag bij Sotheby's in Monte Carlo onder de hamer komt. Vandaag meer erover in de Leidse Courant: het dagblad waarvan er wereldwijd zelfs maar slechts één bestaat. Zoiets moet je gewoon zeker wat doen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 aam: Voorl.: Postcode/Plaats: OF BEL: 071 -122 244 (voor controle op bezorging) £cldóc0outmit iiaiüü'iw.i imii

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1